VVV STELT CROON Geen verrassing in opstelling Oranje OP NON ACTIEF Zaalhandbalteam droevig OLGA Jatsjenko: top is nog niet bereikt Zo doet u het goed als afzender. S8M CAO-overleg vastgelopen s Afgelast sportpunticT| toro-lotto H Fl agd: Voorbeeld i Heksenketel N B.V. OLGA Kijken is kiezen uit Olga’s brochure „Het Rijke Slapen” 15 SPORT ZATERDAG 19 7 9 2 4 FEBRUARI ten pttpost 10) J (Van onze speciale verslaggever) WENEN. „Kosmonaut Jatsjenko”, „een sprong in de toekomst”. Deze en nog veel fraaiere superlatieven waren aan de orde van de dag na de gedenkwaardige avond van de 12e maart 1978, de avond waarop Vladimir Jatsjenko de wereld verbaasde door een hoogte van 2.35 meter te overbruggen. De verbazing betrof niet eens zozeer de hoogte, want hoogspringers hebben zich het „altius” (steeds hoger) uit de Olympische wapenspreuk zeer duidelijk toegeëigend. De grens van de mogelijkheden wordt telkens weer verlegd. Nee, de verbazing betrof veel eerder het feit dat juist Jatsjenko als eerste die nieuwe magische hoogte overschreed. Het kan nog veel hoger r- F - - JAN VAN DER NAT Vladimir Jatsjenko heeft in Wenen weinig tegenstand te duchten. IS Zaandam Hans Croon van met de /ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) 1-319137 t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” A. Gebruik'm goed. Lireau I Nederlai alke ge- jm, een termijn >opafde- oor een tijden in n, gaan ninistra- eren zijn ervaring >rk IS 60 door hen voorgestelde nog verder kos- e recenti nakelijk. "fect is. Vorig jaar in Milaan, tijdens de EK indoor, die dit weekeinde in Wenen tiende lijken, bij perfectionering van zijn tech niek, ongekende mogelijkheden te zijn Vladimir Jatsjenko zegt daar zelf over: „Binnen een paar jaar moet een sprong over 2.40 meter tot de mogelijkheden be horen. Wanneer is moeilijk te zeggen. Dat hangt van een groot aantal factoren af. Blessures bijvoorbeeld. Als alles goed gaat, moet in 1980 2.40 meter kunnen. Bij de Olympische Spelen in Moskou zal de winnaar zeker 2.35 moeten springen”. In zijn voorspellingen durft Jatsjenko zelfs nog verder te gaan en stelt dat zelfs (Van onze sportredactie) MILAAN. Bondscoach Jan Zwart kruis heeft wijselijk geen verrassing te voorschijn gegoocheld bij het vaststellen van het Nederlands elftal voor de vriend schappelijke interland tegen Italië, van middag in het San Siro-stadion in Milaan. De conclusie kan zijn dat de Nederlandse oefenmeester onder de gegeven omstan digheden de sterkst mogelijke opstelling op papier zette. Bijna als vanzelfsprekend staat Piet Schrijvers (Ajax) in het doel, in de achter om aan die hoogte te wennen, traint de wereldrecordhouder met een soort pols- DEN HAAG. Tijdens onderhandelin- gen tussen de delegaties van de Federatie van Betaald Voetbalorganisaties (werk gevers) en de vereniging van contractspe- lers (werknemers! is een wezenlijk ver schil van inzicht gebleken betreffende de in de te af te sluiten CAO overeengeko men betaling van het wettelijk minimum maandloon. Vaak wordt verondersteld dat Vladi mir Jatsjenko zijn legendarische landge noot Valeri Broemel als voorbeeld stelt. Broemel zette in 1961 de grote ontwikke ling van het hoogspringen in door het wereldrecord bij te vijlen tot 2.23 en werd pas tien jaar later onttroond door de Amerikaan Pat Matzdorf. Jatsjenko deelt die veronderstelling echter niet. „Ik vereer Valeri Broemel als hoogspringer, maar ik heb hem nooit zien springen. Daarom kan hij moeilijk een voorbeeld voor mij zijn”. Ook volgens de beroemde Russische hoogspringtrainer Vladimir Diatsjkov kan er geen sprake zijn van een vergelijking Broemel-Jatsjenko. „Jats jenko is beter. Hij heeft veel meer kracht in de benen”. De kracht in de benen. Daar lijkt het grote geheim van Jatsjenko’s prestaties te liggen. Zijn aanloop is namelijk vrij zwak en ogenschijnlijk traag. „Dat komt door dat ik platvoeten heb. Daardoor komt mijn aanloop komisch en traag over”, grapt Wolodja, zoals Jatsjenko door vrien den wordt genoemd. Eenmaal van de stok. Daarmee fladdert hij probleemloos over 3 meter en meer, waardoor hij kan wennen aan de val, die nu eenmaal onver mijdelijk is en waarvoor een aantal hoog springers angst heeft. En als je Italianen ophitst, ben je verze kerd van een heksenketel. Dat werd het dan ook in het Palazzo Dello Sport van Milaan. En de hele toestand herhaalde zich twee dagen later. Toen namelijk stond een wedstrijd tussen Europa en Amerika op het programma. Jatsjenko deed niet mee, maar kwam - in zijn eigen taal - het publiek bedanken voor de ge weldige steun van twee dagen eerder. Hoewel er maar weinig Italianen zullen zijn geweest die meer hebben begrepen dan het afsluitende „arriverderce”, kreeg Jatsjenko opnieuw een staande ovatie. Peter Verjans en Bert Bouwer waren niet alleen door de twee doelpunten in de slotfase sleutelfiguren uit de wedstrijd. Zij waren het ook, omdat zij in de beginfa se de mogelijkheden ongebruikt lieten om Nederland al vroeg op veilig te schieten. Nederland heeft daarover mag geen misverstand bestaan niet goed ge speeld. Slecht in feite. Tussen de zestiende De werkzaamheden van Croon, wiens contract loopt tot het eind van het volgen de seizoen, zullen voorlopig worden waar genomen door hulptrainer Vergoossen. De vereniging van Voetbaloefenmees- ters in Nederland (WON) heeft naar aan leiding van het op non actief stellen van Hans Croon, de positie van hoofdtrainer bij deze vereniging besmet verklaard tot het einde van de trainersovereenkomst (eind volgend seizoen). Elk WON-lid dat toch in die positie gaat optreden zal door het bestuur van de WON worden ge schorst als lid en worden voorgedragen bij de ledenvergadering voor royement. minuut en de zesentwintigste in de eerste helft produceerde de ploeg niet één doel punt. Tien „stille’ minuten waarin Oosten rijk van 5-5 op 8-5 kwam. Nederland voel de in die periode de verlammende invloed van de missers uit de beginfase en het soms klungelige balverlies. De ploeg miste inspiratie en durf. De combinaties liepen niet. Het enige lichtpunt in feite was, dat het in de tweede helft wel beter moest gaan dan in de eerste. Slechter kon gewoonweg niet. Dat is uitgekomen. De verdediging bleef redelijk dicht, de aanval schoot wat scherper. Het is tenslotte allemaal nog enigszins goed gekomen, omdat Nederland ge woonweg niet van een ploeg als Oosten rijk kan verliezen en omdat de Nederlan ders uit de enthousiaste steun van de zaal de prikkel haalden om nog eenmaal met alle macht te proberen te ontkomen aan die afschuwelijke busreis. n sen r m.b.a. les ar deze Weber u 119328. tenverhogend zal werken, hetgeen niet in overeensteming wordt geacht met de in tenties neergelegd in het rapport gezonder betaald voetbal en de tot nu toe gebleken inzichten van het budget bewakings insti tuut. De FBO voorziet desastreuze gevol gen voor een belangrijk aantal clubs en hun werknemers, als verdere bovenwette lijke kostenverhogingen in de gewenste cao zouden worden ingebouwd. De WCS verstrekte over de cao-onder- handelingen het volgende communiqué: De FBO handhaaft - blijkens een com muniqué - de toezegging maandelijks te voldoen aan de wettelijke verplichtingen ten aanzien van het minimum loon. De FBO wenst echter het variabele deel van het voetbalinkomen (de premies) eventu eel over een langere periode dan per maand te verrekenen. De clubs gaan er daarbij van uit dat een ander systeem dan ze ric^ centralste vier treden stuk voor stuk spelers van ;e vest! -PSV aan: Jan Poortvliet, Ernie Brandts, bestaan Adrie van Kraay en Piet Wildschut. Op de ver voer c beeld- grond, stijgt Jatsjenko als geen ander. Dragan Tancic, de trainer van onder an deren Ruud Wielart, vergeleek hem al eens met een duif die omhoog fladdert. Broemel mag dan niet in aanmerking ko men, een voorbeeld heeft Jatsjenko wel. Merkwaardig genoeg is dat geen hoog springer, maar de drievoudig Olympisch kampioen hinkstapspringen Viktor Sane- jev. Jatsjenko: „Sanejev is voor mij een groot voorbeeld als sportman, maar ook als mens. Ik zou graag zo worden als hij”. Toch onderscheidt Jatsjenko zich nu al van een man als Sanejev. Het optreden van de man, die zowel binnen (2.35) als buiten (2.33) het wereldrecord in handen heeft, is namelijk nogal „on-Russisch”. Dat bleek vooral vorig jaar in Milaan. Niet alleen lange blonde lokken onderscheiden hem van zijn landgenoten, ook de manier van optreden. Na zijn geslaagde (derde) poging over 2.35, bespeelde hij het publiek op een wijze die men niet gewend is van een Russische sportman. DEN HAAG. Lotto zeven van afgelo pen woensdag heeft één winnaar van de eerste prijs opgeleverd. Deze gelukkige mag een brutobedrag van 666.666,67 in casseren. De vier winnaars van de tweede prijs krijgen elk bruto ƒ41.617,70. In toto zeven, eveneens van woensdag, was de spoeling aanzienlijk dunner. Maar liefst 253 personen hadden de dertien kruisjes goed geplaatst en mogen een be drag van ƒ331,30 tegemoet zien. De gegevens zijn: Lotto 7: Inleg: ƒ3.504.652. Prijzenbe- drag: 1.809.844,84. Eerste prijs: 1 win naar, die bruto 666.666,67 ontvangt. Tweede prijs: 4 winnaars, die elk bruto 41.617,70 ontvangen. Derde prijs: 145 winnaars, die elk bruto 1.722,10 ontvan gen. Vierde prijs: 8.200 winnaars, die elk 40,60 ontvangen. Vijfde prijs: 11.633 win naars, die elk 28,60 ontvangen. Jackpot voor lotto 9 van zondag 4 maart bedraagt ƒ61.116,87. Toto 7: Inleg: ƒ441.284. Prijzenbedrag: 209.609.90. Eerste prijs: 253 winnaars, die elk 331,30 ontvangen. Tweede prijs: 2.991 winnaars, die elk 17,50 ontvangen. Derde prijs: 17.769 winnaars, die elk 4,10 ontvangen. ZARAGOZA. Tussen twee doelpun ten van Bert Bouwer, de openingstreffer in de eerste en de verlossende gelijkma ker in de voorlaatste minuut, heeft de Nederlandse herenzaalhandbalploeg in de botsing met Oostenrijk alles meege maakt. Gevoelens van volslagen on macht en voldoening over schitterende acties, de zekerheid van een op handen zijnde overwinning en de bijna zekerheid van een onvermijdelijke nederlaag. Tens lotte werd het een gelijkspel van 18-18 na een ruststand van 7-10. naar Barcelona, of voor het troosttoernooi van de reeds gedegradeerde ploegen naar Murcia. Die reis naar Murcia. Twaalf uur in een autobus is het schrikbeeld geweest dat de ploeg in de slotfase de kracht heeft gegeven om de achterstand, die precies halverwege was ontstaan: 4-5 weg te werken. Vijf minuten voor het einde was het gat tussen Oostenrijk en de Nederlan ders nog drie doelpunten en pas toen speelde de ploeg even als het tot de moge lijkheden behoort. René Kivit (strafworp), Peter Verjans en Bert Bouwer brachten tenslotte de gelijke stand binnen. het middenveld opereren Wim Jansen j.t (Feyenoord) die tevens aanvoerder is, Jan u Peters (AZ’67) en Willy van de Kerkhof -(PSV). En in de frontlinie moeten Johnny Rep (Bastia) Kees Kist (AZ’67) en René van de Kerkhof (PSV) het maken. De Oranje-selectie mocht vrijdagmor gen voor het eerst deze week op de gras mat van het San Siro-stadion «trainen. Daarbij bleek al snel dat de tweede doel- Dit weekeinde, tijdens de tiende Euro pese indoorkampioenschappen in het Hal- le-stadion van Wenen, zal de aandacht voor een zeer belangrijk deel weer zijn gevestigd op Vladimir Jatsjenko. Of hij opnieuw de grote held zal worden, moet worden betwijfeld. Vast staat dat hij ver komt bij het hoogspringen, maar een bles sure heeft hem in dit indoorseizoen van wedstrijden weggehouden, zodat het twij felachtig is of de topvorm er is, al kan men zich afvragen of dat bij superatleet Vladi mir Jatsjenko wel nodig is. De Oekrainer is in elk geval verlost van een groot cpncurrent. De Westduitser Die ter Mögenburg, dit seizoen indoorlijstaan- voerder met een sprong van 2.27 meter, werd donderdag in een ziekenhuis opge nomen met maagklachten en springt der halve niet in Wenen. Bij de dames ook een aantal belangrijke afzeggingen. Het hoogspringen is duidelijk gedevalueerd, nu absolute toppers als Sara Simeoni en de Oostduitse Rosemarie Ackermann af wezig zijn. Bovendien bleef de Oostduitse 400 meter-loopster Christine Brehmer thuis en met haar bijna de gehele wereld top kogelstoten. Er doen op dit onderdeel in Wenen slechts drie dames mee. De anderen kwamen niet, omdat de EK in door in de opbouwfase valt. Een periode waarin, om extra kracht op te doen, nogal wat verboden stimulerende middelen worden gebruikt. Angst voor een doping controle hield de dames thuis. Van de top is alleen de Oostduitse Ilona Slupianek present. Zij is al eens geruime tijd geschorst geweest wegens het gebruik van anabole steroiden en kan het risico van een tweede veroordeling niet lopen. Het zou absoluut het einde van haar loopbaan als kogelstootster be tekenen. in id 8098 meene) ijk 02510-291) "023-32865 328S cht84 023-31939 2.50 tot de mogelijkheden gaat behoren. Mie Olga TH poly b Het Europese titelgevecht in het half- „4 zwaargewicht tussen Rudie Koopmans en 'n 'n 5 Aldo Traversaro is definitief vastgesteld jeveerZI op donderdag 8 maart a.s. in het Rotter damse sportpaleis Ahoy. De winterse omstandigheden in eigen alaem86l -'anc* maakten het ook de Polen onmoge- y lijk om te trainen. Reden om een drietal - oefenwedstrijden tegen Tunesië te gaan spelen, die alle gewonnen werden (respec- tievelijk 2-0, 4-1, 3-0). De Spanjaard Fernandez heeft zijn voorsprong in het wereldkampioenschap kunststoten aan de kop van het klasse ment vergroot. Hij staat nu op 157 punten, precies halverwege het aantal van 76 figu ren dat afgewerkt moet worden. Een fraaie score, die het mogelijk maakt dat het wereldrecord dat op 304 staat, verbe terd wordt. Europees kampioen Nadal zette zijn opmars voort en staat nu tweede. DEN HAAG. De KNVB heeft alle wedstrijden, die vastgesteld waren in de eerste divisie, afgelast in verband met de gesteldheid van de terreinen. Tevens is de wedstrijd tussen Jong Oranje en Jong Engeland voor woensdag 28 februari in Maastricht van het programma afge voerd. Het nationale voetbalelftal van de Sov- jet-Unie heeft gisteren de vriendschappe lijke wedstrijd in Bologna tegen een expe rimenteel Italiaans elftal met 3-1 ge wonnen. De CAO onderhandelingen tussen WCS en de FBO zijn onverwachts toch nog gestrand op een nieuwe uitleg van de FBO inzake de salaris-paragraaf, waar over volgens de WCS reeds overeenstem ming was bereikt. Tijdens de zitting van de FBO- en de VVCS-delegaties op 23 februari, bleek dat de FBO bij nader inzien niet bereid is een normaal samengesteld minimum loon te accepteren. Het voor de WCS delegatie onaanvaardbare nieuwe FBO- standpunt, komt erop neer dat premies door contractspelers in een maand be haald moeten worden ingeleverd in een andere maand ter aanvulling van het wettelijk minimum-loon. Aangezien deze situatie is bereikt na een zeer lange overlegperiode, blijkt verder onderhan delen op dit moment zinloos. Deze brochure staal vol tnel spuug boxen, spreien, gordijnen, kussens, hoofdborden en matrassen. Welke smaak u ook prefereert, u vindt het bij Olga. Bestel de brochure en binnen enkele dagen kunt u zichzelf over tuigen. Stop u» naam en adres met daarbij f 1.- aan postzegels ingesloten, in een als brief gefran keerde envelop en stuur deze naar Olga of maak f 1, over per giro. I II ontvangt dan de uitgebreide. 1 kleurrijke brochure- van 2 I pagina's over Olga's Rijke Slapen: Olga, Postbus 16, Bi Leiden, Postgiro 12002. Daardoor heeft Nederland nog steeds een kans bij de B-landen in het wereld- kampioenschapstoernooi te blijven. Een nederlaag met minder dan twaalf doel punten tegen Spanje, want Oostenrijk verloor op de openingsdag met 11-23 van de Spanjaarden, betekent dat Nederland degradatie naar de C-groep kan ver mijden. Uit Zaragoza gaat Nederland verder. Of Een van de vele voorbeelden uil de veelkleurige, 24 pagina 's dikke brochure van Olga. In een communiqué stelt het bestuur, dat de laatste tijd duidelijke vérschillen aan het licht zijn gekomen betreffende inzichten van bestuur en trainer over de te nemen maatregelen, de wijze en het tem po van de uitvoering daarvan, om zo snel mogelijk uit de crisis bij VW te komen. Die crisis was ontstaan toen onlangs de spelersraad het vertrouwen in Hans Croon opzegde. Niemand in het internationale hoog- springwereldje weet eigenlijk wat hij aan de nu 20-jarige sportstudent aan de uni- versiteit van Kiev heeft. De trainers niet, zijn collega-hoogspringers niet. Zijn stijl is namelijk zeer apart. In de eerste plaats rbedient hij zich van de zogenaamde ;straddle-techniek, waarbij het lichaam .over de lat rolt. De meeste anderen ge bruiken de flop, de ruggelingse sprong, die tijdens de Olympische Spelen van Mexico in 1968 door Dick Fosbury werd ^^^rgeintroduceerd. In de tweede plaats om- 1 RBrdat zijn straddle allerminst technisch per- rirw Tect is. Vorig jaar in Milaan, tijdens de EK envan indoor, die dit weekeinde in Wenen tiende 'jaargang beleven, kwam hij zeker niet in y~~t aanmerking voor de stijlprijs. Jatsjenko’s IK Wen(. 'passage komt wat houterig over en er VENLO. Het bestuur van de Venlose eredivisievereniging FC VVV heeft gis termiddag trainer Hans Croon op non actief gesteld. Deze maatregel is de cli max van een reeds enige tijd slepend conflict tussen Croon, de spelers VVV en het bestuur van de club. man Pim Doesburg (Sparta) geen enkele last meer had van zijn enkelblessure die hij donderdagmiddag (voor het eerst in zijn jarenlange loopbaan) had opgelopen. De noodzaak om een extra doelman uit Nederland té laten overkomen was er voor Jan Zwartkruis dan ook niet. Ook Adrie Koster (Roda JC) die woens dagmorgen plotseling sukkelde met een lichte dijbeenblessure, repte zich topfit over de uitstekende grasmat van het San Siro-stadion en blijft derhalve beschik baar als wisselspeler. Jan Zwartkruis/,.on ze voorbereiding was verre van optimaal”) kon dan ook probleemloos de volgende wisselspelers opsommen: Pim Doesburg (Sparta), Johnny Metgod (AZ’67), Wim Stevens (PSV), Adrie Koster (Roda JC) en Michel Valke (Sparta). Met de Italianen is overeengekomen dat er twee veldspelers en één doelman tijdens de wedstrijd mogen worden ge wisseld. „Maar’, voorspelde Jan Zwart kruis, „als het basisteam goed blijft draaien en er geen blessures komen, zal ik geen wissels toepassen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15