Vietnam haalt Staalarbeiders bezetten deel van Eiffeltoren 99 99 Loonzakje bouwvakker al over week beter gevuld het weer 1 deel troepen uit Cambodja 3 Konsumenten Kontakt: Benzine 4 cent duurder Margarineprijs 2 cent hoger Avondje Noord-Amerika het woord is oon... Levenslang voor vandaag: 3 neofascisten Dank zij akkoord bouw-CAO i Botsende meningen havenontwikkeling in de IJmond t Hoeveel is uw 9 huis eigenlijk waard? Q 1 1 agenda pagina 4 Politieke energie En verder Rederij HAARLEM Opklaringen ■A Van Zanten /^^/^FiwgiR China /paarbank ly»F ZATERDAG 24 FEBRUARI 1979 (ADVERTENTIE) KAREL JONCKHEERE: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 95 pagina's (Van onze redactie binnenland) WK I Eva den Hartog GGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGGC J JJJ J J JJ J J JJ JJ f. Honderd jaar gloeilamp DEN HAAG. De regering gaat binnenkort een campagne starten om het benzinegebruik te beperken. Het accent zal daarbij vallen op het vrijwillig naleven van de 100 km maximumsnelheid. Aan strenge re controle door de politie wordt voorlopig nog niet gedacht. Kortom, voor al die geldzaken waar ik thuis geen antwoord op kan vinden. E.H.C.O. b.v. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 2 2,3 4,5,7,9 Makelaarskan toor Parklaan 14a. Weerrapporten Binnen- buitenland Plaatselijk nieuws.. Kunst11 Radio en televisie/Strips.... 13 Sport15,17 Eigenhandig25 Maar niet alleen voor sparen kan ik bij de Nutsspaarbank West Nederland terecht. Ook voor bankgiro, lenen en reizen. Verhuur van verwarmde rondvaartboten voor gezel schappen, bruiloften en par tijen. 0 /kV ons voor een yerkoopiuh ies! £1 |Td!IUtfl£ Makelaarskantoor-WesterduinweglS I Elnllr Berttveid-TeL023-24909r (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Werkgevers en werknemers in de bouw zijn het gisteren eens geworden over de bouw-CAO voor dit jaar Dat gebeur de tijdens de negende onderhandelingsronde. 1- Zie advertentie op g. pagina 36 F® Kritische situatie benzinevoorraden lliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiini gaan vragen. (ADVERTENTIES) (ADVERTENTIES) T Zie verder pagina 3 Premier Van Agt zei dit gisteren na afloop van het wekelijkse kabinetsbe raad, waarin de oliesituatie door de poli tieke moeilijkheden in Iran uitvoerig aan de orde is geweest. Ruim een kwart van onze oliebehoefte wordt gedekt door aanvoer uit Iran. Vol gens Van Agt is er op dit moment nog geen sprake van een merkbare verminde ring van de olie-aanvoer, maar het kabi net houdt wel serieus rekening met die mogelijkheid Minister van Aardenne van Economi sche Zaken heeft het kabinet meegedeeld dat er naar zijn mening wat betreft de olie-aanvoer „nog geen crisis is, maar wel een kritische situatie”. gen zullen komen. Maar of dat per 1 maart al zal gebeuren is volgens de oliemaat schappijen nog niet te zeggen De afspraak houdt in dat een werkgever zelf uit het risicofonds evenveel aan vorst verlet krijgt voor de door hem geleden schade als zijn werknemers. Met betrekking tot de regeling voor ver vroegde uittreding zijn de werkgevers ak koord gegaan met een regeling die al begint bij 62-jarigen. Giannettini, die agent van de Italiaanse geheime dienst is geweest, hoorde het vonnis onbewogen aan. Generaal Maletti kreeg vier jaar en kapitein La Bruna twee jaar. Beiden waren lid van de Italiaanse geheime dienst die de plegers van de aanslag geholpen zou hebben. Daar kwamen 16 mensen om het leven en liepen 87 mensen verwondingen op. Freda en Ventura werden bij verstek veroordeeld. Zij wisten uit hun ge dwongen verblijfplaats te ontsnappen ondanks de bewaking van de politie. Puin- en vuilafvoer per container Om meer dan één reden staat China in het brandpunt van de belangstelling. Sinds kort is de deur naar het westen wijd open gezet. Jaap van Ginneken reisde door China en noteerde daar diverse veranderingen in het Chinese leven Hij sprak er onder meer met een student, die vertelde over de moeilijk heden voor „gewone Chinezen om op een universiteit te komen. De studenten hongeren naar moderne westerse litte ratuur. De kunst om oud te worden leert ons de eendagsvlieg. Voorzitter K. Hoekstra van het Visse- rijschap heeft gisteren scherp uitge haald naar de wijze waarop de Europe se Commissie de problemen van de visserij aanpakt De vangstbeperkingen brengen volgens hem de visserij in ernstige moeilijkheden. Zie verder pagina 2. De inwoners van de grensprovincie Koerdistan in Iran zijn gisteren door het hoofdkwartier van het leger gewaar schuwd Zij mogen geen aanvallen doen op grensposten Deze waarschu wing duidt erop dat de Koerden nog steeds onrustig zijn. Weersverwachting van het KNMI tot vanavond: Het is eigenlijk vreemd dat de Europese samenwerking op het gebied van (ie gas en olievoorziening zich niet wat ditdruk- kelijker bezighoudt met de mogelijkheden binnen Europese kring, wat de exploitatie van gas- en olievelden betreft: Noorwegen geldt als een van de rijkste voorraadschu ren van olie en gas op de wereld. Het Noorse continentale plat bevat voorraden die nauwelijks te schatten zijn en waar van de exploitatie nog maar enkele per centen omvat. Er zijn wel plannen om Noors gas te betrekken maar de invoer In Nederland van gas uit andere gebieden, zoals Noord-Afrika, zijn veel concreter en dichter bij hun uitwerking CATANZARO (UPI). Een recht bank in de Italiaanse stad Catanzaro heeft gisteren de neofascisten Freda, Ventura en Giannettini tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld wegens hun aandeel in een bomaanslag op een Milanese bank, nu tien jaar geleden. L Haarlem Tel (023) 31 79 50 l sC- Hpkele dag geopend, ook B tijdens de lunch- K pauze en donderdagsaconds Droog weer met zonnige perioden Matige noordenwind. Middagtempera- turen rond plus 3 graden. Geld sparen IJmuider Courant 3 MS OW PARIJS (AP). Ongeveer 300 Fran se staalarbeiders uit Lotharingen heb ben gisteren de onderste verdieping van de Eiffeltoren in Parijs bezet om zo ruchtbaarheid te geven aan hun pro- Nu de energievoorziening in de huidige internationale verhoudingen steeds meer een politieke zaak is geworden, zou het nuttig kunnen zijn’ over een minister of staatssecretaris te beschikken die binnen het kader van zijn verantwoordelijkheden de economische en politieke aspecten van energiewinning en -invoer zou kunnen af zegen en coördineren. IJMOND. Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft instemmend gerea geerd op de door GS gepubliceerde be leidsvisie betreffende de havenontwikke ling in de IJmond. Het stelt zich op het standpunt dat het kan instemmen met de strenge voorwaarden ten aanzien van het milieu maar spreekt daarnaast zijn ver ontrusting uit over het tijdsbeslag dat gemoeid zal zijn met de nadere uitwerking van de plannen. Een volkomen ander geluid laat het Contact Milieubescherming Noord-Hol- land horen. Het concludeert dat het resul taat van de onderzoekingen van het Open Beraad op geen enkele wijze de economi- De kernenergie, in ons land op sterk geremde wijze in gebruik komend, is kwetsbaar door de zeer zeldzame urani- umconcentraties op de wereld. De gas voorziening biedt betere perspectieven, als men tenminste zorgvuldig uitkijkt wat betreft de eigen voorraad en de keuze van de invoerlanden. Deze regeling in de nieuwe CAO krijgt I een terugwerkende kracht tot 1 november vorig jaar Werkgevers en werknemers hopen dat alle werknemers die daarvoor in aanmerking komen (tussen de 100.000 en 150.000) volgende week vrijdag al een eerste aanvulling in hun loonzakje krij gen. Die zal dan waarschijnlijk per man uiteenlopen van 250 tot 300 gulden en in totaal minstens 50 miljoen gulden. sche noodzaak heeft aangetoond van de I door GS voorgestane voorzieningen. Ook het rapport van de Provinciale Waterstaat komt op de milieufederatie volkomen on gemotiveerd over. „Het komt”, zo wordt opgemerkt, „met grote partijen erts en kolen aanzetten die nergens vandaan ko men en nergens heen gaan”. Een beginsel- uitspraak lijkt de organisatie pas verant woord als er een volledige kosten-baten- analyse beschikbaar is. Ook bij een aantal planologische en milieuaspecten, waaarvan de werkelijke omvang en gevolgen nog uit verdere stu die dienen te worden vastgesteld, stelt - Contact Milieubescherming zich op het standpunt dat alleen een weloverwogen beslissing kan worden genomen na herzie ning van het streekplan. De vorstverletuitkering wordt gebracht van 105 procent van het basisloon op 110 procent (de vakbonden hadden 115 pro cent gevraagd). Daarnaast is nog een soort „calamiteitenregeling'' getroffen: als in een winter, die wat dit betreft op 1 november begint, het aantal vorstdagen boven de twaalf komt krijgen de werkne mers per extra vorstdag nog een bruto- uitkering van tien gulden erbij Jack van Zanten is terug bij het Nederlands voetbalelftal (dat vandaag tegen Italië speelt). Dè Amsterdammer is lang onderwerp geweest van felle discussies over de begeleiding van het oranje-team Hij had de langste adem. Hans van Zenderen voelde hem daar over aan de tand. test tegen de komende massaontsla gen die in de staalindustrie zullen val len wanneer de regering haar zin krijgt. De arbeiders, die met bussen naar de hoofdstad waren vervoerd, hebben de verdieping van iets voor 12 uur tot 14 uur bezet gehouden. De bezetting is ordelijk verlopen. Tegelijkertijd voerden de minister voor Industrie, Giraud en vertegen woordigers van de betrokken bonden een gesprek over de toekomst van de staalindustrie en de beschikbare ar beidsplaatsen. Enigszins verbazingwekkend is een me dedeling van de Nederlandse Gasunie dat in Europese kring het voornemen bestaat gezamenlijk energiegas te gaan betrekken uit de Sovjet-Unie. Hoe zo’n mededeling kan worden gesynchroniseerd met de I voortdurend toenemende waarschuwin gen tegen agressieve plannen van het Warschaupact, waartegen een steeds duurder wordende Europese en Atlanti sche defensie moet worden opgebouwd, is een raadsel. Hoe kan men verwachten dat een vijandelijk oostblok in benarde oor logstijden zeer vriendelijk gas aan hel Westen zal blijven leveren? En hoe kan men door zwaar te leunen op het gas uit het oosten, een houdbare energievoorzie ning op lange termijn plannen zonder zich volkomen afhankelijk te maken van dat oosten? Een vraag die de Gasunie niet zal interfesseren, want zij heeft geen politieke inslag en wordt niet geacht strategisch te denken. Maar een minister voor energie- zaken zou wel degelijk beide aspecten 1 energiebehoefte en veiligheid moeten coördineren en derhalve de waarborgen voor een energievoorziening moeten af stemmen op politieke perspectieven, die zo somber worden afgeschilderd. iiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Tel. 023-324629 Verder is overeenstemming bereikt over een verhoging van de vakantietoe slag (de waarde van de vakantiebonnen) met vijf procent, terwijl tevens de door de HANOI, BANGKOK (DPA). Vietnam is gisteren begonnen ongeveer 30.000 van zijn 100.000 man sterke bezettingstroepen uit Cambodja terug te trekken. Deze man schappen zullen worden ingezet tegen de Chinezen, zo is in de Thaise hoofdstad Bangkok vernomen. Ook werd daar békend dat een Vietna mees regiment uit Laos wordt gehaald om de hoofdstad Hanoi te beschermen. Uit China komen berichten dat nieuwe divi sies worden aangevoerd naar het front in Noord-Vietnam. Welingelichte kringen in Bangkok deelden mee dat China gisteren weer drie provinciehoofdsteden heeft in genomen. Vice-premier Deng Xiaoping van China zei gisteren tijdens het bezoek van de voorzitter van de Europese Commissie aan Peking dat China niet van plan is ook maar een vierkante meter van Vietnam bezet te houden. Tijdens een debat in de Veiligheidsraad hebben de VS aange drongen op het eisen van een onmiddellijk bestand in Vietnam en Cambodja en de terugtrekking van alle buitenlandse troe pen uit beide landen. Heeft de overheid lessen getrokken uit de oliecrisis van 1973-1974? Die vraag is actueel geworden door de moeilijkheden met de levering van olie door Iran. Kees Cornelisse sprak over de huidige stand van zaken in Neder land ten aanzien van maatregelen bij een eventuele nieuwe crisis met mr. A. van Rhijn, directeur-generaal van Eco nomische Zaken Deze geeft aan, hoe alles nu beter geregeld is. Overigens: er is op dit moment geen sprake van een dreigend tekort. De oliecrisis van 1973 en de steeds op nieuw weer dreigende manipulaties in de politieke sector van de mogendheden en regio waar de energiebrandstof vandaan moet komen, hebben gevoelige lessen ge doceerd. Een land moet zoveel mogelijk zorgemdat zijn politieke beleidskeuze niet kan worden afgedwongen door chantage met energie-grondstof. De olie heeft lang zamerhand een inktzwarte reputatie op dat gebied gekregen, al wordt er tengevol ge van de ondoorzichtige structuur der olie-multinationals nog niet volledig naar het pijpen van de olieproducenten gedanst. werkgevers te betalen pensioenpremie met vijf procent omhoog gaat. De werknemers krijgen verder een dag vakantie meer, maar de werkgevers kun nen wel vaststellen wanneer die dag wordt opgenomen. Vietnamese inwoners van het gebied dat nu door Chinese strijdkrachten wordt bedreigd lopen met hun schamele bezittingen naar veiliger oorden. Op 17 februarie zijn de provinciale autoriteiten bégonnen met de evacuatie. DEN HAAG (ANP). De winkelprijs van margarine en halvarine kan binnen kort met twee cent per pakje van 250 gram omhoog gaan. De bond van Nederlandse Margarifabrikanten heeft dit bevestigd. De bond heeft, na overleg met het minis terie van Economische Zaken, bësloten tot een verhoging van de af-fabrieksprijs van margarine en halvarine met acht cent per kilo met ingang van maandag. In de consumentenprijzen zal dit volgens de bond afhankelijk van de winkelvoorraden met enige vertraging doorwerken. Van Agt merkte hierover op: „Wat een kritische situatie precies is, weet ik ook niet, maar ik denk dat er nog niks aan de hand is”. Nederland heeft volgens Van Aardenne een olievoorraad voor minstens 75 dagen, wat gunstig afsteekt bij die van andere landen. De ambtelijke werkgroep die vijf jaar geleden bij de toenmalige oliecrisis maat regelen heeft uitgedacht als de autoloze zondag en een bonnen-distributiesysteem, is inmiddels weer aan het werk gegaan. De werkgroep studeert ook op maatrege len tot een vrijwillige beperking van het oliegebruik Volgens Konsumenten Kontakt willen de oliemaatschappijen de prijs van benzi ne met vier cent verhogen. Voor deze verhoging willen de maat-, j schappijen volgens KK het tegenwoordige stelsel van prijsafspraken afschaffen, om dat anders geen prijsverhoging mogelijk is. Bij het ministerie van Economische Za ken is tot op dit moment geen zodanige aanvraag tot prijsverhoging ingediend. De oliemaatschappijen ontkennen inmid- dels dat zij 4 cent verhoging in één keer 1 Niet ontkend wordt, dat er prijsverhogin- I ■muja/t nedarlond een bank van deze tijd

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1