een VOGELBOEKEN n. Ruimtegebrek verkleinen door bouw van schuur Elektrisch schaven J Informatie M X Snel werken Veiligheid Kapvorm Kleuren kleine reparaties e.d. buiten binnen spant boeideel SCHAAL 1 1 0 HOEK DETAIL bi bu vloerbalk I vlpe r bal k AANSLUITING FUNDERING EN beton WANDEN kopbalk 1 1 10 SCHAAL VAN HOUTSKELETBOUW PRINCIPE 1 dampdichte laag rand- balk ,08 De waarschuwing „kom nooit zelf aan elektriciteit” is natuurlijk al lang achterhaald. Dat ging wel op in een tijd dat je een installateur kon laten opdraven om een nieuw snoertje aan de schemerlamp te laten zetten. Maar zo is het niet meer. De overheid, gepersonifieerd in het energiebedrijf, heeft zich aan de nuchtere praktijk van de huidige situatie aangepast. Er wordt niet alleen wat meer toegestaan, vele energiebedrijven geven zelfs voorlichting op het gebied van Om aan ruimtegebrek tegemoet te komen kan het bouwen van een eigen schuurtje een uitkomst zijn. Maar: wettelijk is het niet geoorloofd overal een schuurtje neer te zetten. U heeft daarvoor altijd gemeentelijke toestemming nodig. Als een plan voor het schuurtje opkomt is de eerste belangrijke stap: naar het gemeentehuis gaan en alle informatie zien te krijgen over het verkrijgen van de nodige bouwvergunning. zelf doen aan aeste slf op 1U Bleid. Ie eling ir. b //#/zzz//z/zz/ '//zzzzzzzzz. F k -■gei). u ar: ing, Laat mankementen in het inwendige van apparaten door de leverancier of een installateur herstellen. Een van de meest „veiligheidsgevoelige” apparaten is de wasmachine. Zowel wat de aansluiting als wat inwendige storingen betreft is „zelf doen” voor nagenoeg geen enkele leek weggelegd. In gezinnen met kleine kinderen kan de elektrische installatie al een gevaar zijn zonder dat er iets kapot is. Kinderen peu teren graag in stopcontacten, en dat kan levensgevaarlijk zijn. Er bestaan speciale kinderveilige stopcontacten, waarvan de ingangen afgesloten zijn. Het lukt niet om in één zo’n gaatje een voorwerp te steken. In nieuwbouw wordt tegenwoordig een meterkast met ingebouwde aardlekscha- kelaar geplaatst. Dat is een extra voorzie ning tegen zgn. lekstromen. Wanneer u die veiligheid eveneens wilt inbouwen, kunt u zich beter laten voorlichten door uw ener giebedrijf. Nu er meer en meer tegelvloe ren worden toegepast, en er vele elektri sche apparaten in een huishouding wer ken, die bepaalde risico’s met zich mee kunnen brengen, is een aardlekschake- laar een voorziening die narigheden kan voorkomen. Schroom niet om, als u bepaalde proble men of vragen hebt, het energiebedrijf te raadplegen. Men staat er graag voor u klaar. Voor veel mensen is zo’n energiebe drijf een „lastige instantie”, maar bedenk wel dat men er vooral op uw eigen veilig heid bedacht is. Zo zou u, wanneer uw huis nog van een oude bedrading (kleu ren: groen en rood, wit of grijs voor aarde) is voorzien, beter uit eigen beweging eens kunnen laten nagaan of het niet hoog tijd wordt dat de boel vernieuwd wordt. Dat kost geld, dat wel. Maar het kan ongeluk ken voorkomen. Niet zelden valt te consta teren dat de ommanteling van die oude installatiedraden (waarop uw stopcontac ten, lampen, enz. zijn aangesloten!) nage noeg of geheel verpulverd is. En omdat ze dan ook nog in ijzeren pijpen zitten, kan dat op een kwade dag tot kortsluiting met nare gevolgen (brand) leiden. Alleen wanneer beide gaten tegelijkertijd worden aangedrukt, dus door de twee pennen van de stekker, komt de toegang vrij. Het is de moeite (en de kosten) waard om waar nodig gewone stopcontacten te vervangen door die Speciale types, die u een heel wat geruster gevoel geven. >men er- r van «l’ >m te sgen- jen- itsel- f». In de serie Spectrum Natuurgidsen is een deeltje uitgekomen met als onder werp de kust- en zeevogels van Noordzee, Oostzee en het Kanaal. In het oorspronkelijk Engelse boek staan tachtig min of meer regulair voorkomende vogelsoorten beschreven en afgebeeld. Inplaats van foto’s zijn 64 fraaie kleuren platen als illustraties in het boek opgenomen. De afbeeldingen worden steeds voorafgegaan door een uitgebreide tekst over de betreffende vogelsoort en dan niet alleen een nauwgezet verslag van de levenscyclus, maar ook een beschrijving van het sociale gedrag, de voorkomende aantallen, het verspreidingsgebied, de broedgewoonten, voeding, roep en andere markante gegevens die voor herken ning nuttig zijn. Waar nodig zijn de kleurenplaten aangevuld met zwartwit tekeningen, waarin eventuele verschillen worden weergegeven tussen zomer- en winterkleed. Een nuttig en zorgvuldig samengesteld boek om te raadplegen, maar door het formaat (folio) als veldgids ongeschikt. (Uitgeverij Spectrum, 25) De Friese vogelkenner Meindert de Jong was in 1961 nationaal bekend door zijn optreden in de tv-quiz Willens en Wetens van Theo Eerdmans. Hij profiteerde van zijn populariteit door in die tijd zijn kennis op papier vast te leggen en snelXiit te geven. De serie boekjes die toen van zijn hand kwam, is ook vandaag nog het lezen waard. Daarom heeft uitgever Van Holkema en Warendorf de uitgaven bewerkt en opnieuw op de markt gebracht. De laatste twee deeltjes „Vogels binnendijks en buitengaats” en „Vogels, nesten en eieren” zijn onlangs uitgekomen. De prijs per deeltje is 19,90. legd; isolatiemateriaal is hierbij in het dakvlak opgenomen. De isolatie zit tus sen twee platen multiplex. Het alterna tief, het bekende dakschot, is veel ar beidsintensiever. Daarbij komt nog de moeilijkheid van het aanbrengen van isolatie aan de onderzijde van het be schot. Op het gerealiseerde dakvlak brengt u bouwpapier aan. Hierop plakt u vervolgens drie lagen bitumen waar door een waterdicht en isolerend dak bereikt wordt Belangrijk is dat het dak vlak een niet te gering afschot krijgt en dat gezorgd wordt voor een goede afvoer van regen- of smeltwater. De tweede mogelijkheid is het schuur tje te voorzien van een „lessenaardak”. Het enige verschil met de vorige oplos sing is dat het dakvlak onder een bepaal- Zelf „knutselen” aan stekkers, stopcon tacten, schakelaars enz. vereist weliswaar geen elektrotechnische opleiding, maar een paar belangrijke dingen moet je toch wel weten als je de schroevedraaier in een schakelding zet! Een keiharde vuistregel voor alle kar weitjes aan de elektrische huistoestanden is: zet de hoofd- of groepsschakelaar uit en draai bovendien de stop van dé betref fende groep eruit. Tussen haakjes: weet u welke aansluitingen op de diverse „groe pen” van uw elektrische installatie zijn aangesloten? Als er een stop doorslaat ziet u dat meteen. Maar het is wel handig om een overzichtje te hebben van de groepen- indeling en de daarop aangesloten licht punten, stopcontacten enz. een houten regel komen. Dit wordt mo gelijk door twee houten delen (20x70 mm) achter elkaar, tussen de stijlen en aan het kozijn te bevestigen. Maar evengoed kunnen oude planken daarvoor dienen. Voordat u overgaat tot het storten, legt u eerst twee rijen stenen in langsrichting naast elkaar in de sleuf. Vervolgens stort u het beton met daarin een aantal „ankers” opgenomen. Deze ankers hebben naar boven een uit het beton stekend uiteinde dat is voorzien van schroefdraad. Terwijl het beton nog vloeibaar is, kunt u de nog aanwezige luchtblaasjes wegwerken. Dit doet u door het beton in trilling te brengen door enige tijd met een hamer tegen de bekis ting te slaan. Als het beton hard is kan de bekisting worden weggenomen en u kunt de houten wandelementen (40x96 mm) met snoeren aan de ankers bevesti gen. Daarvoor moet u op de juiste plaat sen gaten in de wandelementen boren. Vanaf dit moment is het erg belangrijk zo snel mogelijk door te werken. Door allerlei vervelende weersomstandighe den kan de kwaliteit van de materialen veel te lijden hebben. Kies voor het schuurtje een stijlaf- stand hart op hart van 45 cm. Dit heeft voor de vloerbalken die rechtstreeks op de muurplaat liggen de consequentie dat zij eveneens op een h.o.h.-afstand van 45 cm liggen. Deze vloerbalken (146x71 mm) die op hun smalle kant liggen krij gen later hun stabiliteit als de houten vloerdelen (196x15 mm) worden beves tigd. Op dit moment bent u daar nog niet aan toe; eerst plaatst u de stijlen op een tweede muurplaat die de vloerbalken onderling verbindt. De stijlen (40x96 mm) worden zo geplaatst dat het hart van de stijl samen valt met dat van de vloerbalk. In de breedterichting van de schuur worden de stijlen die op dezelfde afstand van elkaar staan direct op de vloerbalk geplaatst en die moeten dus altijd wat langer zijn dan de stijlen die in de langsrichting van de schuur staan. Een uitstekende bevestigingsmethode kan worden bewerkstelligd d.m.v. hoek ijzers. Aan de bovenzijde worden de stijlen op dezelfde wijze met een muur plaat aan elkaar bevestigd. Houd rekening met nog te plaatsen deur- en raamkozijnen. De h.o.h.-maat' van de twee stijlen waartussen een der de stijl is weggelaten is 90 cm. Dit is voldoende om hiertussen een deur- of raamkozijn van behoorlijke grootte aan te brengen. De opbouw van de wanden van binnen naar buiten gaat als volgt: een binnen wand van plaatmateriaal of van houten regels; een dampremmende laag van plastic folie of aluminiumfolie; de stijlen waartussen isolatie bijv, een steenwolde- ken; de buitenwand van houten delen (196x15 mm). Door deze opbouw zijn de wanden stijf. Besteed speciale aandacht aan de manier waarop de wanden de hoek omgaan (zie tekening). Het aanbrengen van een kozijn is mo gelijk door een tussenstijl aan te bren gen. De plaats van deze stijl is afhanke lijk van de breedte van het kozijn. Onder het kozijn en tegen beide stijlen waaraan het kozijn is aangebracht worden korte stijltjes tot onder het kozijn ter onder steuning aangebracht. In feite wordt hier dus gewerkt met dubbele stijlen. Aan de bovenkant van het kozijn moet I tekstje even door. En als u vragen hebt: stel ze dan. Een winkelier die u in dat opzicht geen service geeft, kunt u beter mijden. Koop de spullen dan bij iemand die wèl even de moeite neemt om zich met uw probleempje bezig te houden. stopcontact monteert. Gebruik dan liever de zgn. tafelstopcontacten. Werk ook nooit een snoer of kabel in de pleisterlaag van de wand in. Veiligheid moet bij elk karweitje aan de elektrische installatie voorop staan. Zorg in de eerste plaats voor goed gereedschap: een geïsoleerde combinatietang, geïso leerde schroevedraaiers, een draadstrip- tang waarmee u de uiteinden van draden en snoeren niet alleen gemakkelijker maar ook betrouwbaarder afstript. Knoei niet met een aardappelschilmesje. Leg geen „losse” leidingen aan. Een snoer langs een plint, met kabelklemme- tjes vastgezet, kan als voorziening voor een in het stopcontact aangesloten sche merlamp nog wel door de beugel, maar zoiets is uit den boze als u zelf ergens een pen, dus na verloop van tijd kunnen ze eenvou dig worden omgedraaid. Slijpen van de beitels is daarmee verleden tijd. Zonde? Zo’n hardmeta- len beitel (hardmetaal is iets heel anders dan staal!) gaat een enorm lange tijd mee. Voor de doe-het-zelver betekent het in de praktijk dat hij vele kilometers kan schaven voordat vervan ging van de (uiteraard los verkrijgbare) beitels aan de orde is. Met hard metaal is het wel oppas sen: het is ontzettend hard (bijna als diamant) en daardoor ook „bros”. Stoten gevaarlijk. Hebt u voldoende reservestoppen in huis? Het overkomt menigeen die daarop volmondig „ja” zegt, dat een stop uit het voorraaddoosje niet past, nadat er een stop is doorgeslagen. De groepen van uw installatie zijn vaak met verschillende waarden verzekerd: 6, 10 of 16 ampère. Als een 16 ampère-stop doorslaat, en u stopt er een nieuwe 6 ampèrestop in, dan kan het gebeuren dat de nieuwe spontaan meteen weer „klap” zegt. Kijk dus eens met welke waarden de groepen zijn verze kerd en zorg dat u stoppen van die waar den in huis hebt. de helling staat. Als de hellingshoek 27 graden of meer is kunnen ook dakpan nen en golfplaten als dakbedekking dienen. Als de keuze op een zadeldak valt, is het sterk aan te bevelen z.g. stijve drie hoeken te maken die net als in de vorige oplossingen boven de stijlen worden ge plaatst, zodat de schuur in de breedte richting wordt overspannen. Door de „horizontale” driehoekszijde wordt voorkomen dat grote horizontale krach ten op de wanden komen. De stijfheid van de driehoeken kan worden gereali seerd door de verbindingen van de drie- hoekszijden stijf te maken. Op hun beurt worden de driehoeken door het beschot of door het plaatmateriaal op hun plaats gehouden. pen, of een elektrische handschaaf. Dat laatste is in het algemeen goed koper. Een goede elek trische handschaaf is overigens toch nog geen ding dat je zomaar even laat inpakken. Een van de fabrikanten van elek trische schaafmachines, Skil, heeft nu een nieuw model op de markt ge bracht, een machine die zowel voor de vakman als voor de doe-het-zel- ver geschikt is. Hij heeft een 900 Watt motor, en dat is een indrukwek kend vermogen, waar mee in één „gang” tot 2,5 mm diep kan worden ge schaafd Een geleider Belangrijk bij de beoordeling van het ontwerp door Bouw- en Woningtoezicht is de vorm van de kap. Het leek ons daarom zinnig verschillende oplossin gen aan te dragen voor dit probleem. Het simpelst is het platte dak. Boven de stijlen worden op de muurplaat dak balken gelegd (59x121 mm) die de schuur ook weer in de breedterichting overspannen. Over de balken kqnnen z.g. „sandwich-dakplaten" worden ge- Wanneer u een schakelaar of een stop contact losschroeft (wat bijna iedereen wel eens doet als er bijv, behangen wordt) ziet u draden met een ommanteling in een bepaalde kleur. In de „moderne” installa ties zijn die kleuren bruin (de zgn. fase- draad, dus de stroomaanvoer), blauw (de nulleider ofwel „retoürdraad”) en geel groen, dat is de aardedraad. In schake laars van lampen e.d. ziet u dan nog zwarte draden, de zogeheten schakeldra- den, die de onderbroken aftakkingen zijn van de bruine fasedraad. Als u er nu maar voor zorgt dat, bijv, bij vervanging van een schakelaar, de draden op de juiste plaats in de aansluitklemme- tjes van de nieuwe schakelaar terechtko men, dan kan er niets mis gaan. (Tenmin ste, als u vooraf de stroom in de meterkast uitschakelt!) De leveranciers van modern schakelma- teriaal maken het ons gelukkig een beetje gemakkelijker. Meestal vindt u op de ver pakking een duidelijke gebruiksaanwij zing. We hebben van de zijde van die leveranciers wel vaak de verzuchting ge hoord: als de mensen dat nu ook maar lazen! Goed idee: neem dat beknopte Wanneer u een nieuwe stekker aan een snoer zet, zorg er dan voor dat de (over ca. 1 cm lengte) gestripte draadkernen (even goed in elkaar draaien) stevig in de busjes van de stekkerpennen aangebracht wor den en zet het snoer goed vast onder de „trekontlasting”. Dat is het beugeltje dat u in het inwendige van de stekker aantreft, daar waar het snoer erin komt. IVdt mag u elektrische installatie? reedschap dat niet al leen „om te hebben” in teressant is, maar dat voor iemand die vrij veel aan houtbewerking doet erg praktisch kan zijn. Dank zij die hardmeta- len „wegwerp’’-beitels is ook het schaven van kei hard hout, van met hard- plastic afgewerkte plaatmaterialen, ja zelfs van zachte metalen mo gelijk! De schaaf kan ook, op een speciale bok, vast worden opgesteld. Die machine kost f 460,-; geen bedrag om achte loos uit de binnenzak te halen, maar voor ferven te doe-het-zelvers wel een nuttige investering. De manier waarop het schuurtje in de toekomst gebruikt gaat worden is bepa lend voor het al dan niet aanbrengen van bepaalde voorzieningen. Bijvoorbeeld als het schuurtje fungeert als fietsenstal ling heeft het aanbrengen van isolatie weinig zin, immers de gebruiker hoeft niet gedurende langere tijd in het schuurtje te zijn. Zo moet ook worden gedacht aan het wel of niet aanleggen van waterleiding en/of elektriciteitslei- dingen. Als u dan een idee heeft van de moge lijk te gebruiken ruimte, en van alle wensen en verordeningen, kan gewerkt worden aan een plan, aan een ontwerp. In dit voorbeeld gaan we uit van ëen schuurtje met buitenmaten van 3,27x2,82 m. We zullen alle problemen van onder naar boven doorlopen en stui ten dan meteen op het funderingsvraag- stuk. Hiervoor graven we allereerst een sleuf met een breedte van 40 cm. De sleuf zal, gevuld met beton, dienen als ondersteuning van de buitenwanden. Verzakkingen worden door deze beton nen balk, die dus nog net binnen de plattegrond van de schuur loopt, voor komen. Voordat het echter zover is zul len we de sleuf zodanig moeten bekisten dat de bovenkant van het te storten beton 10 cm boven het maaiveld (dit is het grondóppervlakteniveau) uitkomt. De balk moet in totaal een hoogte van 60 cm krijgen. Praktisch is plaatmateriaal voor een weinig arbeidsintensieve bekisting. Vellighèid moet bij elk karweitje aan de electrische installatie voorop staan. Zorg in de eerste plaats voor goed gereedschap zoals een geïsoleerde schroevedraaier Vr Zelf „knutselenaan stekkers, stopcontacten, schakelaars enz vereist weliswaar geen electrotechnische opleiding, maar enkele belangrijke dingen moet je toch wel weten. Machinaal schaven be gint ook voor de doe-het- zelver een geaccepteerd verschijnsel te worden. Er zijn twee mogelijkhe den: een stationaire schaafmachine (ofwel vlak-vandiktebank) ko- maakt ook het schaven van sponningen (tot 20 mm diep) mogelijk. Een karakteristiek punt is dat de beitels van hardmetaal zijn ge maakt. Ze zijn boven dien tweezijdig gesle- Maar de nieuwe Skil- schaaf heeft een verende nok op zijn voet, die ver hindert dat de beitel bij het neerleggen van de schaaf ergens mee in aanraking komt. Kortom, een stuk ge-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25