Sjah mag in Marokko blijven Inflatie in EG Door gesprek met CDU-leider Nederlands imago zwaar beschadigd Eerlijkheidkist Meer macht voor Europees parlement Ongeveer 300.000 ambtenaren in Engeland staken Guerrilla tegen president Amin Zuid-Afrika bedreigt Masaka klaar voor VN in Namibië Rhodesië valt Chili wil schuld snel aflossen In programma Europese Commissie: Zweden: ambassade VS schond regels tv g Oostbloklanden hebben schuld van 108 miljard ZAPU-kamp bij Loesaka aan vorig jaar 7,8 procent Europese Volkspartij: ld (-CA0 e haven- elangrij- ■ikt. Vol- rkgeven IAO van ittreding laghan hopen op een spoedige beëindiging ng blijkt van de stakingen omdat er een akkoord expert erd. On er 17.000 isterdarn 3 ZATERDAG 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND 2 4 FEBRUARI rj 5 J J J leman lieren ïrsiteit itvoer - TEHERAN (Reuter). De in woners van de grensprovincie Koerdistan zijn gisteren via be richten van het hoofdkwartier van het Iraanse leger in deze ^streek gewaarschuwd geen aan vallen te doen op grensposten. Dit is een nieuwe aanwijzing dat de huidige gezagsdragers in Iran ernstige moeilijkheden van de Koerden ondervinden. dozen iritiell BRUSSEL (ANP). De Europese Volks-partij, de partij die de Europese christen-democratische partijen in de negen EG-landen bundelt, wil meer macht voor het Europees parlement door een aanpassing van de Europese verdragen. (Door onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. Het beeld dat Duitsers van Nederland hebben, is zwaar beschadigd. Dat vindt de CDU-Bondsdagafgevaardigde dr. Hana Stercken uit Aken. De voorlichtingsdienst van zijn partij heeft een artikel van Stercken gepubliceerd over het „televisieverhoor” van CDU-chef en oppositieleider Helmut Kohl in Den Haag. »chool Regering van Iran geeft waarschuwing aan Koerden Monetaire Belang van consument wordt veilig gesteld nroepor- irograin- S, en de OS von- mdingen moesten gewend mroepen jrig jaar televisie- Veroni- eeg die terecht ligt die ■ein van et lande- tussen ruisen. en opge- uit Dor- van de ecember oep. Lid voorzit- st Zuid- zal met den als jördina- aanzien zoonwa- ent van ise die- ine 800 d gezien iet dier ts. Deze nstituut staat te alzaken landers n beste- afgelo- dan de slechts uitvoer rig jaar >er was Dat is een van de punten van het „pro gram”, dat gisteren is goedgekeurd na een tweedaags congres in Brussel, waarmee de Europese Volkspartij de Europese ver kiezingen in juni van dit jaar ingaat. van onrust en aanvallen op politieposten in Koerdisch gebied langs de grens met Irak. De regering had hierop gereageerd met de mededeling dat iedere poging tot afscheiding zou worden neergeslagen. In Iran is gisteren een kapitein van de landmacht terechtgesteld in verband met een brand die in augustus van het vorig jaar woedde in een bioscooptheater in Abadan, waarbij 377 bezoekers om het leven kwamen, zo heeft de Iraanse radio bekendgemaakt. De executie van kapitein Monir Taheri had plaats in de stad Roedsar aan de Kaspische Zee. Hij was hier gegrepen door de politie van Khomeini, voorgeleid aan een islamitische revolutionaire recht bank en ter dood veroordeeld. De radio noemde Taheri een „anti-revo- lutionair individu” en handlanger van het verdreven bewind van de sjah. Welke rol de kapitein precies had gespeeld bij de LOESAKA (AP). Rhodesië heeft gis teren bommenwerpers ingezet bij twee aanvallen op een kamp van zwarte natio nalisten ten westen van de Zambiaanse hoofdstad Loesaka, waarbij volgens oog getuigen honderden doden en gewonden zijn gevallen. VALPARAISO (ANP). Chili is van plan zijn schulden aan het buitenland versneld af te lossen. De buitenlandse schuld van Chili beloopt momenteel circa 5,3 miljard dollar. Dit heeft de Chileense minister van Financiën Sergio de Castro meegedeeld na een bezoek van een delega- (Van onze redacteur in Brussel, Jan Gerritsen) heer van de keizerlijke familie. Hij wil echter niet dat de sjah politieke activitei ten onderneemt vanuit Marokko. Dit heb ben diplomaten gisteren in Rabat meege deeld. X van diensten. Consumentenbeleid moet er op gericht zijn de consumenten als reële partners te betrekken bij het economisch besluitvormingsproces, aldus de deskun digen van de Europese Commissie. it 1 okto- een tele- iet NOS ond van t het be iuidelijk AO voor -kenhuis ld nadat mogelijk genaam- jhoorlijk afgelo- it toege- sr werd o blijkt Bureau Adjudanten van de sjah hebben gezegd dat het bericht dat het revolutionaire be wind in Iran verscheidene generaals heeft laten terechtstellen, de vorst zeer heeft geschokt. Hij zou echter niet van plan zijn de executies officieel te veroordelen. en in België met 0,6 procent. In Denemar ken stegen de prijzen in januari niet of nauwelijks In 12 maanden tijd heeft de inflatie in Italië het hardst toegeslagen, namelijk met 11,8 procent. Dan volgt Frankrijk met een inflatiepercentage van 10, vervolgens het Verenigd Koninkrijk met 9,4 procent, dan Denemarken met 6,7 procent, vervol gens Nederland met 4,3 procent, dan Bel gië met 3,9 procent, daarna Luxemburg met 3,8 procent en tenslotte de Duitse bondsrepubliek met 2,9 procent. Ter vergelijking in de Verenigde Staten lagen eind januari de prijzen 0,9 procent hoger dan eind december van vorig jaar. In een jaar tijd zijn de prijzen daar toege nomen met 9,1 procent. gl ■tv De aanvallen op het kamp Nampendwe van de Zimbabwe Afrikaanse Volksunie (ZAPU) van Joshua Nkomo zijn waar schijnlijk bedoeld als vergelding voor het neerschieten vorige week van een Rhode- sisch passagiersvliegtuig door de ZAPU, waarbij alle 59 inzittenden om het leven kwamen. Het nieuwe EG-programma is gericht op een aantal doeleinden. Het eerste is standaardisering van de wetgeving in de Europese Negen met betrekking tot be scherming van de gezondheid en veilig heid van de consumenten. Dit heeft onder andere betrekking op stoffen die aan voedsel worden toegevoegd (aromatische substanties, produkten waarmee groen ten en fruit worden behandeld, etc.), cos metica, textiel, speelgoed en potentieel gevaarlijke chemische stoffen Een tweede doelstelling heeft betrek king op het veiligstellen van de economi sche belangen van de consumenten dooi bijvoorbeeld harmonisatie van wetgeving In dit program is op aandringen van de Nederlandse CDA-delegatie, ook opgeno men de noodzaak van de strijd tegen de watervervuiling in Europa. Op Belgisch verzoek werd een zinsnede in dit program opgenomen die aandringt op een Europe se strijd tegen de armoede en werkloos heid. X In het program wordt wel aangedron gen op een betere verdeling van de be schikbare arbeid, onder meer te verwe zenlijken door bijvoorbeeld een kortere werktijd. Maar er wordt niets concreets gezegd,: bijvoorbeeld over een 35-urige werkweek. Geweld en terrorisme als oplossing van maatschappelijke en politieke conflicten worden in het program categorisch van de hand gewezen. Europa moet zich gebewe- gen naar de vorm van een Europese Unie, aldus het program, dat ook verwijst naar zaken als medeverantwoordelijkheid, me dezeggenschap en participatie van werk nemers in nationale en multinationale on dernemingen. Op de slotpersconferentie van het con gres, gistermiddag, legde Tindemans, de vroegere eerste minister van België en voorzitter van het congres, er nog eens de nadruk op dat de verkiezingen voor een Europees parlement geen mislukking mo gen worden. BRUSSEL. Naleving van de rechten en de behartiging van de economische belangen van de consument staan cen traal in het tweede programma ter be scherming van de Europese consumenten, waaraan door deskundigen van de Euro pese Commissie het „dagelijks EG-be- stuur”, de laatste hand wordt gelegd. Dit tweede programma, dat in zes jaar zou moeten worden uitgevoerd, volgt op het eerste dat formeel eind dit jaar ten einde loopt. De EG-deskundigen willen m het nieu we consumentenbeleid de nadruk leggen op het naleven van de rechten van de consumenten. Mar ook de economische belangen moeten worden veiliggesteld. Nadruk wordt gelegd op prijzen van goe deren en diensten alsmede de kwaliteit Zaken zoor een dat het een jaar zhreven, n. Voor ingdurij laanden beschik) zen eet 'eer aal minister ing van irdelijke i Neder nodige tie van het Internationale Fonds (IMF) aan zijn -land. Chili heeft zijn inkomsten uit hoofde van de uitvoer van koper sterk zien toene men. De Chileense overheidsbegroting en de raming van Chileense betalingsbalans in 1979 waren oorspronkelijk gebaseerd op een gemiddelde prijs van 65 cent per pound koper. Momenteel wordt op de wereldmarkt al 90 cent per pound koper betaald. Maandag is de delegatie van het IMF in Chili aangekomen om te praten over de Chileense economie en het econo mische beleid van de Chileense regering. LONDEN (Reuter). Ongeveer 300.000 ambtenaren hebben zich gisteren gevoegd bij het stakerslegioen in Engeland. Daar door zullen het vliegverkeer, het scheep- verkeer en de handelingen in rechtbanken nagenoeg stil komen te liggen. De rege ring heeft de staking onverantwoordelijk genoemd. Een van de vier bonden heeft inmiddels een akkoord tussen regeringen vakbon den over een loonsverhoging van elf per il cent verworpen. Het ziet er daarom nog niet naar uit dat de anderhalf miljoen stakers in de ziekenhuizen, scholen en bij openbare werken spoedig aan de slag zullen gaan. Donderdag nog kon premier James Cal- bereikt scheen te zijn tussen regering en vakbonden. De grootste vakbond gooide echter roet in het eten door op het laatste moment het akkoord af te wijzen. Giste ren kwam daar de staking van 300.000 ambtenaren bij, zodat de zorgen voor de Labourregering alleen maar groter zijn geworden. Bij explosies in een warenhuis in de West-Engelse stad Yeovil zijn gisteren vier mensen gewond.Hét Ierse Republikeinse Leger heeft de verantwoordelijkheid voor de explosies opgeëist. De Rhodesische regering heelt een mo- bilisatie aangekondigd om de verkiezin gen in april zo goed mogelijk te laten verlopen. Vrijwel alle dienstplichtigen tussen de 18 en 59 jaar zullen worden opgeroepen om de stembureaus te bewa ken en te verdedigen tegen aanvallen van zwarte guerrillastrijders. Volgens de radio is daarbij een „aan zienlijke hoeveelheid” wapens in beslag genomen. Een andere neef van de sjah wasonlangs in dezelfde stad en onder ge lijke omstandigheden aangehouden. BRUSSEL (ANP). In de afgelopen 12 maanden zijn de consumptieprijzen in de negen landen van de Europese Gemeen schap (EG) met gemiddeld 7,8 procent gestegen. Dat blijkt uit de jongste gege vens over de inflatie die de Europese Commissie, het „dagelijs bestuur" van de EG gisteren verstrekt heeft. In januari van dit jaar zijn de kosten van levensonderhoud in de EG met ge middeld een procent gestegen, de sterkste stijging sinds de maand april van vorig jaar, toen de consumptieprijzen met 1,4 procent omhoog gingen. In Nederland, aldus de EG-statistifeken, stegen de consumptieprijzen in 12 maan den met 4,3 procent. In de maand januari van dit jaar daalden ze iets en wel met 0,2 procent. De inflatiestijging in januari was het sterkst in het Verenigd Koninkrijk, waar de consumptieprijzen in een maand tijd met niet minder dan 1,5 procent omhoog gingen. Ook in West-Duitsland was er een aanzienlijke stijging, namelijk met 1,1 procent. In Italië gingen de prijzen met een procent omhoog, in Luxemburg met 0,8 procent, In Frankrijk met 0,7 procent WINDHOEK (Reuter). De Zuidafri- kaanse administrateur-generaal voor Na mibië, Martinus Steyn, heeft gisteren in Windhoek meegedeeld dat zijn gouverne ment gereed is voor de ontvangst van de eerste soldaten en ambtenaren van de Verenigde Naties voor het toezicht op de overgang naar onafhankelijkheid van het gebied. Het VN-plan voor Namibië zou aan staande maandag in uitvoering zijn ge gaan, maar een woordvoerder in New York zei begin deze week dat een vertra ging van enkele weken optrad om de volkerenorganisatie de gelegenheid te ge ven zich met enkele „openstaande vra gen” bezig te houden. Het kabme( van Stëyn deelde mee dat Zuid-Afrika had besloten ongeveer 50 ver bindingsmannen aan te stellenvoor het vlotte verloop van het werk van de Vere nigde Naties en „het bevorderen van de samenwerking tusssen de VN en ons”. De vijftig verbindingsmannen krijgen een oriënteringscursus van vier dagen, die maandag begint. enals de ndavond dag ver- Het bombardement kon in Loesaka, on geveer 35 km van het kamp, worden ge hoord. Politie en leger hebben daarop een gebied rond het universiteitsziekenhuis afgezet. Korte tijd later begon een aan houdende stroom van ambulances en le gervoertuigen gewonden aan te voeren. De afgevaardigde schrijft dat de Neder landers, die Kohl in het kader van de serie „Burgers vragen, politici antwoorden” in studio Pulchri ontmoetten, hem uitslui tend hebben beschimpt. „Een televisie- rechtbank van ver links staande discussi anten”. Stercken voegt daar aan toe dat dit „carnavalspubliek” niet reprensenta- tief is voor Nederland. „Wie dat gelooft doet Nederland bitter onrecht”, aldus het Bondsdaglid. De kranten besteden allemaal aandacht aan de televisie-uitzending. Het door Springer uitgegeven Hamburger Abend- blatt is van mening dat Helmut Kohl is ondervraagd door mensen uit linksradica le groeperingen, dat het publiek in Pulchri een „rode brigade” was, die zich tijden lang heeft voorbereid om de Westduitse oppositieleider „te oorvijgen". Het blad vindt het onbegrijpelijk dat de Duitse discussieleider Reinhard Appel de uitzen ding niet heeft afgebroken. De conservatieve Frankfurter Allge- meine publiceert een artikel van hoofdre- brand van 19 augustus is niet toegelicht. Wel werd gezegd dat hij op dat tijdstip in Abadan was gelegerd en later bevorderd en overgeplaatst naar Roedsar. Taheri werd ook schuldig gevonden aan het geven van bevelen voor het schieten op betogers tegen de sjah in Abadan. De Iraanse regering heeft gisteren aan de Zwitserse regering laten weten dat het gehele vermogen van de sjah en zijn gezin is genationaliseerd en verzocht om bevrie zing van het vermogèn dat de sjah in Zwitserland heeft ondergebracht. Een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Bern zei dat de be voegde federale autoriteiten zich over de ze zaak zullen buiten/” Koning Hassan van Marokko heeft de sjah laten weten dat hij net zo lang in Marokko in ballingschap mag blijven als hij wil. Hassan, die het nieuwe bewind in Iran officieel heeft erkend, bljft de gast- BONN (ANP). De communistische landen in Oost-Buropa staan bij de wes terse industrielanden voor honderd mil jard mark (108 miljard gulden) in het krijt, zo heeft het Westduitse ministerie voor inter-Duitse betrekkingen meegedeeld. Dertig procent van deze schuld komt voor rekening van de Sovjet-Unie. Polen heeft schulden aan het westen van ruim 25 miljard gulden. Circa 22 miljard mark, ofwel eenvijfde van het totale bedrag, zijn de Oostbloklan den verschuldigd aan West-Duitsland. De helft hiervan bestaat uit handelskrediet, de rest bestaat uit leningen van Westduit se banken. Joegoslavië en China worden niet gerekend tot de Oostbloklanden. an Am- iderwijs kunnen ng voor in het De Zambiaanse regering en de nationa listen verklaarden dat twee Rhodesische toestellen zijn neergeschoten en dat de bemanningen zijn omgekomen. Het Rho desische leger maakte echter bekend, dat alle toestellen behouden op hun basis zijn teruggekeerd. Een woordvoerder voegde daar aan toe, dat de aanval deel uitmaakt van een voortgaande operatie, die zolang zal blijven duren als nodig is. dacteur Fritz Ullrich Fack onder de kop: „Een gebalde lading van linkse intoleran tie”. Fack wijst erop dat Kohl in gesprek ken met linkse Duitse jongsocialisten en „sponti’s” hetzelfe kan overkomen. Hij vindt dat de CDU-voorzitter zich dapper teweer heeft gesteld. De liberale Suddeutsche Zeitung schrijft dat Duitsers waarschijnlijk een andere indruk hadden van Nederlanders dan datgene wat op de televisie werd vertoond. „Kohl is niet geconfronteerd met de spreekwoordelijke Nederlandse tolerantie”. Overigens vindt de schrijver, Karl-Otto Saar, dat Helmut Kohl heeft aangetond dat hij in kritische situaties uit zijn doen raakt. Datzelfde vinden Wolf gang Mauernberg van de Kolner-Stadt- Anzeiger en Roderick Reifenrath van de Frankfurter Bundschau, waarbij ze er wel op wijzen dat Kohl door het Neder landse publiek „unfair” is behandeld. In diverse kranten wordt ook op het averechtse effect van de televisieuitzen ding gewezen. Namelijk dat waarschijn lijk zeer veel Duitsers de indruk hebben gekregen dat hun buitenlandse critici niet serieus zijn te nemen. Een woordvoerder, van de CDU zei dat er bij de centrale veel telefoontjes en telegrammen waren bin- nengekomen die deze teneur hadden. DAR-ES-SALAAM (Reuter). Duizen den Oegandese guerrillastrijders die het bewind van president Amin omver willen werpen, rukken op naar de Zuidoegande- se garnizoensstad Masaka, zo is gisteren van de zijde van de guerrillastrijders in Tanzania vernomen. In andere delen van Oeganda zouden de rebellen hun sabotageacties opvoeren. De guerrilla-eenheden die Masaka naderen, bestaan uit muitende Oegandese soldaten en ongeveer 1.400 man die trouw zijn aan de afgezette Oegandese president Obote. Ze zijn uitgerust met tanks en artillerie. Van diplomatieke zijde in Kenia was eerder vernomen, dat Tanzaniaanse troe pen oprukken naar Masaka en Mbarara een andere stad in het zuiden van Oeganda. STOCKHOLM (UPI). De Zweedse regering heeft gisteren een krachtig pro test overhandigd aan de Amerikaanse ambassade in Stockholm. De staf van de ambassade heeft tussen 1965 en 1973 in lichtingen ingewonnen over een groot an- tal Zweedse en buitenlandse burgers bij een Zweedse politie-functionaris, die on langs wegens spionage is aangeklaagd. Die politiefunctionaris verschafte voor geld inlichtingen over vluchtelingen in Zweden aan Iraanse diplomaten. De Ira kezen zijn inmiddels uitgewezen. Bij het onderzoek bleek dat de politiefunctiona ris ook samenwerkte met de Amerikaanse ambassade. In de genoemde periode was de Zweed se protestbeweging tegen de oorlog in Vietnam zeer actief. Bovendien was Zwe den een toevluchtsoord voor Amerikaan se dienstweigeraars. De Amerikanen die bij deze affaire be trokken waren behoren nu niet meer tot de ambassadestaf. In de protestnota wordt het optreden van de Amerikanen „onverenigbaar met de aanvaarde regels van de diplomatieke gebruiken” ge noemd. De ambassade wilde geen com mentaar geven op de Zweedse protest nota. Dit is de „eerlijkheidskist” op het Londense vliegveld Heathrow: nu 300 000 Britse ambtenaren in staking zijn, zijn ook de douaneposten op de luchthaven onbezet. Aan de reiziger wordt nu gevraagd zelf een formulier in te vullen als hij iets aan te geven heeft, om het vevolgens in de brievenbus te doen. Sjahryar Sjafigh, een neef van de sjah, is gearresteerd toen hij in de Zuidiraanse stad Bandar Abbas probeerde het land te verlaten. Dit heeft de Iraanse radio be kendgemaakt. „Anti-revolutionaire elementen hebben met pamfletten de mensen opgeroepen ten strijde te trekken tegen legerposten in het gebied”, aldus een verklaring van de nationale radio. Hierin wordt de bevol king gewaarschuwd de oproep te negeren omdat de grenstroepen de opdracht heb ben te schieten. De waarschuwing kwam na twee weken inzake Koopcontracten en garantiebepa- lingen. Ook in de dienstensector moet een prijsbewakingsbeleid worden ontwik keld, omdat de omzet in deze sector snel toeneemt, aldus de Europese deskundi gen. Ze denken daarbij aan een gedrags code voor service verlening na verkoop. Ook in de openbare diensten moeten de consumenten naar hun mening meer zeg genschap krijgen. De wettelijke positie van de consument, alsmede een betere behartiging van de belangen blijven in Brussel de aandacht houden. In het tweede programma zal ook worden voortgewerkt aan een betere in formatie aan de consument. De Europese Commissie wil meer hulp geven aan Euro pese consumentenorganisaties. Het twee de consumentenprogramma van de EG moet eerst door de Europese ministerraad worden goedgekeurd alvorens het in praktijk kan worden omgezet.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3