STAND HYPOTHEEKRENTE Afsluiting van aantal wegen in recreatiegebied VERTROKKEN LUCHTHAVEN DIRECTEUR DENKT NU AAN ADVISEURSBAAN ELDERS beurs deze xx/eek 15 riem ”Er gebeuren hier dingen in de buurt”. OAMtATI IXTR ibv ik NEGENDAAGSE BUSREIS NAAR ZWITSERLAND 9 ZATERDAG IJMOND 2 4 19 7 9 3ver ik ±P1 I FEBRUARI n iet ;rediet iek CHIEL EVERS WEERT SCHENK (Van onze streekredactie) SPAARNWOUDE. Het stich tingsbestuur van het recreatiege bied Spaarnwoude gaat akkoord met het plan een aantal wegen, die uitkomen op rijksweg 202 langs het Noordzeekanaal af te sluiten. Op de zogeheten Amster- damseweg wordt met grote snel heid gereden. Gezien het groei end aantal recreanten in de pol ders ten zuiden van de weg, is hét uit veiligheidsoogpunt beter het aantal aansluitingen te vermin deren. jranito ing lie Boekingen - na aanbetaling van 150,- p.p. - en inlichtingen bij: Herinneringen borrelen naar de oppervlakte. Flarden van 23 jaar werken op Schiphol: namen, situaties. De ogen van oud-lucht- havendirecteur dr. D. Riemens worden dan vochtig. Zegt: „Ik ben het nog steeds niet kwijt. Mijn vrouw en ik zijn de hele maand januari met vakantie ge weest. Om te vergeten. Maar als je dan weer langs Schiphol rijdt, denk je ook: jéeh Het is een stuk van je levenen als je er nu zo over praat, schiet je wel vol, ja Benodigde reisdokumenten: Standplaats: Brunnen aan het Vierwoudstedenmeer Vertrekdata: vrijdag 1 juni - terug zaterdag 9 juni 1979 vrijdag 8 juni - terug zaterdag 16 juni 1979 Prijs: 785 per persoon. Op basis van 2-persoonskamers. Inbegrepen: Niet inbegrepen: Riemens is nog steeds met Schiphol bezig (Van onze redactie economie) Rentepercentages per 20 februari 1979. Naam Bank: Amrobank Bouwf. Ned. Gem. Ned. Middenstandsbank Momenteel hetzelfde niveau liggen. is Geldt voor alle levensverzekeringmaatschappijen die lid zijn van de N.V.B.L. Voorzichtigheid troef op beurzen Centraal Beheer Hypotheken Ennia Nationale Nederlanden Ned. Credietbank Annuïteitenhypotheek A.B.N. Nutsspaarbank W.-Nederland te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad Amsterdam Westland Utrecht/standaard no risk budget AMSTERDAM. Ook deze week moest de internationale beurswereld terdege rekening houden met de politiek. Want naast het Iraanse probleem stelde zich nog het grensconflict tussen Peking en Vietnam. Terwijl de Iraanse kwestie zich langzamerhand lijkt te stabiliseren, hield de strijd tussen de twee communistische buurlanden in het Verre Oosten alle elementen in zich van een alarmerende escalatie. Rente vast gedurende: de verschillen van inzicht” tussen hem ende Raad van Commissarissen van de nv luchthaven Schiphol. Dit college van toe zichthouders, Riemens noch de twee an dere directeuren, J. W. Wegstapel en ir D. R. A. Stapel, hebben nooit een uitleg wil len geven van die meningsverschillen. Ook in zijn eerste interview sedert ht Afsluitprov. in proc.. 1,25 1,25 1 1 2 2 2 1,5 1,5 1,5 1,5 9,25 9,0 9,25 9,0 8,7 8,9 9,3 9,0 8,9 8,9 9,25 9,0 9,25 9,0 Rentepct. met/zonder gemeentegar.. 9,0 9,0 9,0 9,0 9,0 9,4 9,2 9,0 9,0 9,0 9,0 9,2 9,6 9,2 structuur nodig dat Schiphol taken af stoot. „Je moet de zaken nationaal aan pakken. Om Schiphol te ontlasten en de geluidshinder te bestrijden moet men ge bruik maken van de hulpluchthavens. Schiphol kan toe tot het eind van deze eeuw. Dat is zeker. Maar het jaar 2000 is op een gemakkelijke manier en met min der verrassingen te halen door werk door te schuiven naar de andere vliegvelden”. In samenwerking met het reis- en passagebureau Hoyman Schuurman verzorgen wij een Ged. Oude Gracht 82 (Haarlem-Centrum) Soendaplein/Floresstraat (Haarlem-Noord) Californiëplein 17 (Haarlem-Schalkwijk) Raadhuisstraat 60 (Heemstede) Lange Nieuwstraat 427 (IJmuiden) Zeestraat 18 (Beverwijk) be en 5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 10/5 jaar 5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5/3 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar 5/10 jaar 5 jaar variabel 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 9,25 9.0 9,05 9.0 8,7 8,9 9,3 9,0 8,9 8,9 9,25 9,0 9,25 9,0 A »rh. ng, ma 75. 0U- od let, s van de dertig fondsen is die in de index van Dow Jones is opgenomen, liep deze er ook in zijn gfeheel door omhoog. Later in de week trad door het rumoer in het Verre Oosten een terugslag in. Tenslotte is ook de toenemende sta biliteit van de rente een positief gege ven. De snelle stijging van vorig jaar heeft zich tot dusver in dit jaar nog niet herhaald. En de meeste banken kon den zelfs eerder enige rentedaling doorvoeren. Wel is de koersstijging op de obligatiemarkt in februari niet doorgetrokken en trad er de laatste week zelfs een flinke reactie op. Toch loopt het jaarcijferseizoen in Amerika nu snel af. Dit in tegenstelling tot het Damrak, waar het nog moet beginnen. Met uitzondering van de KLM heeft nog geen enkel groot inter nationaal concern gegevens over het vierde kwartaal en daarmede over 1978 bekendgemaakt. En ook van het overgrote deel van de lokale markt is maar weinig bekend. Als zodanig kun nen er heel wat prettige of onaangena me verrassingen doorkomen. Maar de sondanks is de ondergrond van het Damrak sedert het nieuwe jaar begon uitstekend geweest, hoewel de meeste aandelen de hoogste notering van ja nuari niet volledig konden behouden. Het is echter niet allemaal even posi tief wat er economisch bekend wordt. De lange koude winter heeft heel wat schade berokkend. Vele ondernemin gen hebben meerdere dagen produktie gemist en bepaalde bedrijfstakken als de bouw liggen nu al maanden stil. Daartegenover staat dat de industrie nogal optimistisch is, wat haar bedrij vigheid in de komende paar maanden betreft, terwijl de Westduitse centrale bank van oordeel is dat de snelle groei van de laatste maanden in de Bondsre publiek zich zal voortzetten. Dit laatste kan op onze economie een positief ef fect hebben. Haarlems Dagblad Overigens staat de winststijging van Kodak niet alleen. Het is juist een van de belangrijkste factoren die voor Wall Street in de laatste weken een flinke steun in de rug zijn tegen allerlei min der gunstige elementen. Een andere positieve factor is de redelijke stabili teit van de dollar, die nu al geruime tijd rond een prijs van twee gulden zweeft. Zelfs vele toch niet te verwaarlozen ontwikkelingen, zoals de opgedroogde olie-export van Iran, de annulering van enorme wapenopdrachten van dat land en een flinke inflatieversnelling in januaril konden geen blijvende baisse- greep op de dollar krijgen. De steun die nu al een aantal maanden geboden wordt, blijkt derhalve effectief te zijn. IJmuider Courant Beverwijkse Courant Reis- en Passagebureau Hoyman Schuurman Gedempte Oudegracht 82 (in het Stadskantoor Haarlems Dagblad) Haarlem Tel 023-313150 Geopend van 13 00 uur tot 17 00 uur (zaterdags gesloten) Daarom behield overal ter beurze de voorzichtigheid de overhand. Maar aangezien het ditmaal een conflict be treft binnen de communistische we reld, en daardoor de Verenigde Staten en ook de rest van de vrije wereld een enigszins neutrale houding kunnen aannemen, ontstond nergens enige nervositeit. Integendeel. De eerste re actie ter beurze deze week waren zelfs aan de positieve kant, wat niet wil zeggen dat er geen paniek zou ontstaan indien zich een uitbreiding van de strijd zou voordoen. De verhouding van Riemens en Stapel groeide uit tot die van water en vuur. De stagnerende samenwerking kreeg gevol gen voor het werkklimaat van het perso neel van de nv luchthaven. De Commissa rissen grepen eind 1977 in. Er moest een derde directeur komen, die de titel presi- dent-directeur zou voeren. Ook hiertegen kwam fel verzet van Riemens. Als financi eel deskundige noemde hij het een veel te dure oplossing. President-commissaris mr R. J.Nelissen, de oud-minister van financiën, die op Schiphol bekend staat als een „houwdegen”, stevende recht op zijn doel af. J. W. Wegstapel werd be noemd tot voorzitter van het directieteam. Riemens heeft dit nooit kunnen accepte ren. Principieel niet. Hij wilde nummer één blijven. Dit was een degradatie. Deze opstelling maakte de opdracht van Weg stapel om de lucht te zuiveren tot een mislukking en leidde tot het afscheid van Riemens. Wegstapel en Stapel gaan samen verder. Er komt geen opvolger voor hun afge zwaaide collega. De president-directeur, die bij geschillen het laatste woord heeft, en Stapel willen het zo houden, omdat ef zo’n plezierige samenwerking is binnen het zogenaamde management team, waar- Wall Street begon de nieuwe week met een rustdag ter gelegenheid van de geboortedag van George Washington, ’s lands eerste president, zodat het gros van de Amerikaanse beleggers de kat nog eens rustig uit de boom kon kijken. Amsterdam zette de week flauwtjes in door de Chinese inval in Vietnam, maar herstelde zich dinsdag direct weer, waarbij het later steun ontving vanuit Wall Street. Daar begon men dinsdag met een indexstijging van zes punten. En dat is toch in feite mer kwaardig, omdat vele gegevens niet bijzonder opgewekt luidden. De index werd grotendeels gedragen door vreugde over een forse winststijging van Eastman Kodak in het vierde kwartaal, waardoor de jaarwinst over 1978 met niet minder dan 40 procent is opgelopen. Het aandeel schoot er rond 2,5 dollar door omhoog en daar het een moment dat de moeilijkheden in de Schip- holtop het hoogtepunt bereikten, is dr Riemens niet bereid zijn visie op het con flict te onthullen. Hij wijst op een af spraak tussen de Commissarissen, de di rectieleden en hemzelf om niet uit de school te klappen. Het is wel duidelijk te merken dat hij zijn hart zou willen uitstor ten; een interessant verhaal ligt op het puntje van zijn tong. Riemens beheerst 'zich. „Ik moet mijn persoonlijk belang achterstellen bij dat van de luchthaven, waar men momenteel aleen gebaat is bij rust. Bovendien heeft Haarlems Dagblad al een goede schets gegeven van wat er aan de hand was”. De oud-Schiphol-direc- teur ontkent niet dat een kalm verloop van het rouwproces ook in zijn voordeel is. De luchtvaartwereld wil in principe graag gebruik maken van de deskundig heid van Riemens, terwijl deze met plezier adviezen zou leveren. Een reden om niet na te trappen. Aan het abrupte vertrek van Riemens van Schiphol ligt een onprettige verstand houding met directeur Stapel ten grond slag. De heren mochten elkaar niet. De sfeer was eigenlijk al slecht vanaf het uur dat Stapel op één april 1975 zijn direc teurskamer introk. Riemens leidde toen al bijna anderhalf jaar als algeheel directeur het bedrijf. Maar de Raad van Commissa rissen had een tweede directeur noodza kelijk geacht voor een betere bedrijfsvoe ring. Riemens had zich daar vierkant te gen gekeerd. Zonder succes. s>. k. r- M Dr. Riemens lacht, wat verlegen. Hij doet zo denken aan drs P., de iedereen voor zich innemende cabaretier. Een vriendelijk, zachtmoedig man, Riemens. Hij zelf gelooft dat hij voor die karakter trek gestraft is. „Dat is de tragiek”, zegt hij peinzend, maar er zit natuurlijk wel een harde pit in me, dat begrijpt u. Anders was ik nu nog wel directeur van Schiphol geweest". Sinds één januari van dit jaar is Rie mens officieel werkloos. Kreeg eerval ont slag en een soepele afvloeiingsregeling die hem tot zijn pensioen een inkomen garan deert. In oktober vorig jaar legde hij het werk „tijdelijk” neer vanwege „diepgaan- Eén aspect van het plan was echter minder naar de zin van Haarlems wet houder Captijn. Na het midden van de jaren tachtig zouden de deelgebieden Oos- terbroek en Buitenhuizen, die aan de weg liggen, slechts op twee punten toeganke lijk zijn. Voor automobilisten acht Captijn die beperking geen ramp. Voor fietsers echter wilde hij nog een derde mogelijk heid scheppen. Volgens de plannen zou den er voor deze wielrijders slechts in het uiterste westen en oosten van de gebieden een entree komen. De Haarlemse bestuur der was van mening dat min of meer centraal bij de toekomstige uitzichtsheu- vel (nu nog vuilstortplaats) niet alleen auto’s maar ook fietsers in het recreatie gebied moeten kunnen komen. De Velsen- se wethouder Van Heel-Montijn, steunde haar ambtgenoot in zijn voorstel. Rijkswaterstaat heeft in het ambtelijk vooroverleg ernstig bezwaar gemaakt te gen die derde ontsluiting voor fietsers maar het bestuur besloot het idee nog maals aan een bespreking te onder werpen. Het stichtingsbestuur schaarde zich achter het voorstel voorlopig geen naakt- reereatie in „Spaarnwoude” toe te staan. Als er wat meer beschutte terreinen zijn ontstaan, komt het ongekleed recreëren wel aan bod. in de zeven afdelingshoofden van de luchthaven zitting hebben. Het merkwaardige is dat er nu geen vervoersdeskundige meer deel uit maakt van de directie. Wegstapel was burge meester van Zoetermeer, terwijl Stapel afkomstig is uit de Amsterdamse haven. Dr. D. Riemens is voldoende zelfbewust om te zeggen dat Schiphol zijn deskundig heid maar node kan missen. „Ze zullen een interne oplossing moeten zoeken”, suggereert hij. Het blijft behelpen, want Riemens beschouwt zich in Nederland een eenling. En toegegeven, Riemens is een Man met Gezag op het gebied van lucht- haven-organisatie. In 1967 promoveerde hij op het onder werp „luchthaven-exploitatie”. In de loop der jaren is hij verscheidene malen op uitnodiging van de Nederlandse en bui tenlandse regeringen opgetreden als advi seur bij de ontwikkeling en organisatie van luchthavens buiten ons land. Niet zonder trots verhaalt Riemens over een verzoek van de Wereldbank om de finan- cieel-economische aspecten van een lucht havenuitbreiding iri Panama te onderzoe ken. „Een eervolle opdracht”, zegt hij voldaan. Het liefst wil hij dat soort werk weer doen. Riemens hoopt dat hij gevraagd wordt voor een of andere commissie die het nog te presenteren structuurscheme Burgerluchtvaart gaat begeleiden. Een in vitatie heeft hem nog niet bereikt, net zo min als de uitnodigingen voor adviseur schappen zich hoop opstapelen. „Ik sta klaar als men mij nodig heeft. Zolang dat niet het geval is, kan ik van alles doen. Ik denk aan het schrijven van publicaties over de ontwikkeling en groei van het luchtverkeer. Dat is erg arbeidsintensief. Zulke artikelen kan je niet zomaar uit de mouw schudden”. Daarnaast denkt hij gastcolleges te geven op universiteiten. Eén verzoek daarvoor1 is al binnen. Riemens is van plan om in zijn publica ties een nieuw beheer voor de Nederland se luchthaven te propageren. Hij zegt wat „losse gedachten” te hebben, die hij ver der moet uitwerken. „Ons land is klein, maar heeft zes luchthavens. Het is belang rijk dat ze in één naamloze vennootschap ondergebracht worden. Daardoor kan een meer gecoördineerd beleid ontstaan.” De oud-Schiphol-directeur voegt er tussen haakjes aan toe het belangrijk te vinden dat de Raad van Commissarissen van de nieuwe NV niet alleen uit bankiers be staat, maar ook uit vakbondsmensen en consumenten (Onder de twaalf commissa rissen van Schiphol zijn de burgemeesters van Amsterdam en Haarlemmermeer en een vertegenwoordiger van de gemeente Rotterdam - Red.). Het is volgens Riemens in een nieuwe „Ik weet niet welke taken Schiphol zou moeten afstoten. Dat is wel een verdomd interessante materie. De vliegtuigen wor den zo groot dat de geregelde diensten ook een deel van het chartervervoer oppikken. Door deze ontwikkeling is er geen schei ding meer te maken tussen het charterver voer en de lijndiensten. Ik denk dat je een gedeelte van het EEG-vervoer elders zou kunnen afwikkelen. Moet je wel zorgen voor goede verbindingen tussen de lucht havens”. „Juist nu de zaak zo in beweging is, lijkt het me verkeerd om revolutionaire dingen te gaan doen. Er moet een hink-stap- sprong naar een radicale en structurele oplossing gemaakt worden. Wellicht komt er in de toekomst een hele grote luchtha ven in zee. Maar eerst is het belangrijk de zaak gefaseerd te doen verlopen. Dat bete kent wel dat er een reserve-capaciteit in gebouwd moet worden, een nieuwe hulp- luchthaven dus. Ik denk dan niet aan één in de Markerwaard. Dat is een te grote stap. Die zie ik pas na 2000”. Hij heeft ideeën genoeg, zegt hij, maar voelt zich niet miskend omdat hij er voor alsnog weinig mee kan aanvangen. „Ik heb wel zelfvertrouwen. Ben optimistisch over de toekomst. Hoewel ik aan de ande re kant door mijn leeftijd, 56 jaar, enigs zins beperkt ben”. Hij glimlacht, zwijgt. Dan: „Ergens heb ik natuurlijk wel wat laten liggen op Schiphol. Dat maakt me bedroefd. Schiphol maakte vorig jaar voor het eerst winst; voor dit jaar ziet het er weer goed uit. Daar ben ik trots op. Zonder mij was het niet gelukt. Ik heb altijd op het geld gepastWegstapel gaat nu met de eer strijken Vervolgt, opgeruimd: De Engelsen heb ben een mooi spreekwoord: Sorrow is a wall between two gardens. Dat betekent dat er achter een hoge muur altijd weer een mooie bloeiende tuin ligt. Ik geloof dat die bloeiende tuin voor mij ook wel weer komt”. Geldig paspoort of een paspoort dat niet langer verlopen is dan 5 jaar, of geldige toeristenkaart Een zwak punt blijft evenwel de ren te, want uit een deze week bekend geworden ministerieel antwoord op kamervragen, blijkt, dat het betalings balanstekort over 1978 in plaats van de verwachte 2,5 a 3 miljard gulden zelfs is opgelopen tot 3,5 miljard gulden. Terecht heeft de minister van finan ciën dan ook betoogd geen extra stimu leringsmaatregelen voor onze econo mie in petto te hebben. De obligatiemarkt ging er deze week flink door overstag en moest op angst- verkopen nogal terrein prijsgeven. De hypotheekbanken verlaagden hals- over-kop de afgifteprijs van hun ver koopbare pandbrieven met een vol procent, terwijl de ABN de emissie- koers voor zijn 250 miljoen gulden gro te 8.5-procentlening op 99,5 procent stelde. En nog hield de beurs zijn hart vast voor deze emissie. Later in de week nam de politieke onzekerheid toe op de beurs en tastte het weerstandsvermogen aan. Het ein- deresultaat was een verdeeld karakter. Akzo en Koninklijke Petroleum behiel den ruim een gulden aan winst. Maar Océ van der Grinten, Schuitema. Klu wer en HBG moesten enkele guldens terug. Gelatine Delft verloor terrein van 305 gulden op 275 gulden en Kiene van 375 gulden op 325 gulden. Daaren tegen kon Arnhemse Scheepsbouw stijgen van 385 gülden op 475 gulden en Amsterdamse Droogdok van 150 gul den op 170 gulden vanwege de specula tie op de aanzienlijke vaste goederen van beide ondernemingen. Rijn-Schelde-Verolme moest door nieuwe slechte bedrijfsberichten even wel van 45 gulden op 40 gulden terug. Ook Verenigde Machinefabrieken Stork verloor rond vijf gulden op on gunstige bedrijfsberichten. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Opmerkingen: De hypotheekrente blijft op vrijwel geen verschil in de percentages die gelden voor lenningen met en zonder gemeente-garantie. l&tM «ACsöa'H Volledige verzorging 2-persoonskamer. ontbijt, lunch en avondeten Spelavonden met o.a. kienen en sjoelen Lunchpakket op heenreis Een Zwitserse Heimat-Abend Bezoek aan het natuur- en dierenpark in Arth-Goldau Dagtrip naar Luzern met de bus heen en per boot terug Boottocht naar Treib - Seelisberg Dagtocht richting Gotthard-pas met lunch in Andermatt Trip naar het beroemde klooster van Einsiedeln Reis- en bagageverzekering alsmede annuleringsverzekering Eigen Damiate-reisleiding Busvervoer Haarlem-Brunnen v.v Overnachting op heen- en terugreis in het Seehotel te Achern alle uitgaven van persoonlijke aard. een

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9