Weinig samenhang in mooie voorstelling Grote Kerk Edam BEWTH soms verrassend dramatisch Philharmonic Chris Barber Band boekt blundert met succes met gemakzucht Walton Lutoslavski past Poëtisch spel en didactische benadering sterkste punten Sublieme flamenco-avond bij Paco Pena eigen theorieën toe Nazifilms in Berlijn getoond n ing i ver Mooie strijkersklanken Gladde arrangementen bij routineuze Britten ig EMOTIE VINDT NEERSLAG IN LES ESPACES DU SOMMEIL Bemiddeling aanvaard door bestuur Noorder Compagnie 10 11 KUNST FEBRUARI 19 7 9 MAANDAG 2 6 k ia - EDAM. De groep BEWTH (Bewegingstheater) is er een die altijd voor opmerkelijke verras singen in zijn programma zorgt. BEWTH speelt tot en met 10 maart een nieuwe voorstelling in de Grote Kerk van Edam. Mijn tocht naar de plaats van hande ling leek wel zo’n grap van BEWTH, maar dat werd toch ver oorzaakt doordat ik als vanzelf sprekend aannam dat de eerste grote toren, die je van buitenaf boven de huizen van zo’n betrek kelijk kleine plaats ziet, ook de juiste zal zijn. Maar eenmaal bij de ingang van dit monument, bleek er helemaal geen kerk meer aan vast te zitten. Alléén de toren staat er nog, in volle glorie, de rest is al lang geamputeerd. Wat nu* over is heet Speeltoren. KO VAN LEEUWEN gosla- teken- WITOLD LUTOSLAVSKI kerk- JOHAN VAN KEMPEN de >r tnders roces- amu- JOHN OOMKES 1 goeie ie lear- 30 Tv- 19.00 I. 20.00 loeten sn de s kun- ragen een andin- Radio ebben er de ie ex- lemde aonse- minis- n zor- ig van m. Zij ;en de >n Ra- itbrei- te be- i> van van heeft M ge- 1. die .nd de i met orden vloed i deze stelde AMSTERDAM. „De grondprincipes bij de opbouw van een compositie, wor den door mij louter en alleen instinctma tig gekozen”, verklaarde Witold Lutos lavski in onze krant. Nu kun je er meestal wel zeker van zijn dat, als een componist dergelijke verklaringen afgeeft over zijn werkwijze, het cerebrale element daarin nu juist de boventoon voert. En dat kon je op het Lutoslavski-concert in 1976 dan ook duidelijk vaststellen in de Eerste Symfonie en een werk als „Mi-parti”, waarin geraffineerd constructivisme het gemis aan gevoelsaspecten moet compen seren. Maar ook wanneer een vormbepaling door Lutoslavski wordt vermeden, zoals het geval is in zijn meer recenter werk, waarvan deze Poolse meester zondagmid dag op zijn 66ste verjaardag in het Amsterdams Concertgebouw het een en ander dirigeerde, bleek toch ook het ver nuft weer veel en veel sterker vertegen woordigd dan de muzikale intuïtie. was weliswaar nog in volle gang, maar iets daarvan zo onthulde de componist toen had al zijn neerslag gevonden in „Les Espaces du Sommeil”, een composi tie voor bariton en orkest, die hij schreef Paco Pena speelde zaterdagavond voor het eerst in bijna vijf jaar in het Haarlems Concertgebouw en met hele eenvoudige middelen schiep deze in Londen woonach tige Spanjaard een sublieme flamenco- avond. Een gitaar, een stoel, een ongelofe lijke dosis concentratie en de overgave van het publiek is blies wat hij nodig heeft. Zelfs een minieme geluidsinstallatie komt er niet aan te pas. De klankkast van zijn instrument blijkt voldoende volume te produceren om verschillende klank- dat zich van links naar rechts een weg door de ruimte zoekt. Niet alleen de muziek telt voor Paco Pena tijdens een concert, maar ook het kader waarin die moet worden geplaatst. Flamenco is geen Volendam, dat wil hij eigenlijk zeggen; en dat doet hij ook. Met vriendelijke stem legt hij telkens uit wat de bedoeling is van elke specifieke stijl, hoe de ritmische verdeling daarbij een rol speelt en wat de afkomst is van de betref- kleuren genoegzaam akoestisch tot hun recht te laten komen. vlak komt inlopen. Maar haar tekst, een hunkering naar geluk, zegt zij naar mijn smaak veel te dicht op het publiek, waar door de zorgvuldig opgebouwde spanning ineens wegvalt. Een uitermate komische verrassing is een verlicht spoortreintje dat hoog bovenin de kerk zijn weg zoekt. Deze nieuwe voorstelling van BEWTH ziet er weer prachtig uit, maar toont wei nig samenhang in de afzonderlijke gedeel ten. Het is esthetisch fraai, wat hier ver toond wordt, maar ik zou met de middelen die deze groep zo inventief weet te gebrui ken, wel eens een voorstelling willen zien vanuit één bepaald thema of onderwerp. Pena: van lijk een makkie aan I wonder who’s kis sing her now. Beeldcompositie van BEWTH, dat tot en met 10 maart voorstellingen geeft in de Grote Kerk van Edam. (Foto Lex van Rossen). Pena tot grote efficiency, telkens dient hij niet alleen bij te stemmen, maar ook indien noodzakelijk de stemming aan te passen. Uiterst subtiel zijn de wisselingen van majeur en mineur, soepel de wijze waarop de begeleiding zacht en teder kan klinken onder een forse melodielijn en fantastisch is de manier waarop de structuur van elke flamenco in het exposé van elk stuk tot zijn recht komt. Met enige tikken op de klankkast als ware het een tamboerijn wordt het Moorse stuk fraai besloten. AMSTERDAM. Het is altijd zeer terecht als een orkest op de concerten tijdens een buitenlandse tournee, een vi sitekaartje afgeeft in de vorm van een uitvoering van een compositie van eigen bodem. Zulks gebeurde dan ook door het Royal Philharmonic Orchestra, dat vori ge week de grote Nederlandse steden aan deed, op de zaterdagse VARA-matinee in ,het Amsterdams Concertgebouw. leuter- ichool. 19.40 0 Ons Weten- Quiz. Jour- onbeschaamde neiging om het ensembles- pel effectrijk te maken. Dat is daarom zo jammer omdat Chris Barber zijn populariteit zou kunnen be nutten om zijn publiek vertrouwd te ma ken met ander repertoire uit de zoge naamde oud-zwarte stijlperiode. Sidney Bechet Fletcher Henderson, Clarence Wil liams en Duke Ellington (ook in zijn voor oorlogse periode) hadden veel meer op hun lever, dan Barber in zijn gepolijste arrangementen laat horen. Daar komt nog bij dat jazz spanning behoeft, die juist door routineus programmeren verdwijnt. Trompettist Pat Halcox loopt heus niet op de tenen van zijn kunnen om die gestopte solo in Georgia on my Mind te blazen en klarinettist Sammy Rimington heeft feite- Wie naar BEWTH wil gaan kijken kan het best tevoren reserveren per telefoon (020-826650). 18.20 19.30 00 Ak- artage. na (In jitend: /-serie. 18.45 15 Ak- 20.00 amma. etektiv sdaad- vasion invasi- Jour- te taire. ge- >uwen onden tosten asteed r hun gehar- 0 gul- an de ht het loeten School. 1. 19.35 19.45 20.15 tv-se- a. 22.35 ihting rkleu- lat de Het t om tellen, dat de 3 zen- i deze geen York creëert vlak voor de pauze bij voorbeeld een ongekend spektakel in Ex tension 345, waarin hij het geijkte geweld van een doorsnee drumsolo keurig om zeilt met alle mogelijke percussievond- sten. Na de pauze kent het in opperbeste sfeer verlopende concert niet meer zo’n moment waarop iedereen de adem in houdt. Wel één van opluchting. Voor mij komt dat nadat John Crocker Parkers Billie’s Bounce vakkundig heeft gemold, en het besef groeit dat die man niet meer solistisch aan bod komt. JOHN OOMKES Hoe het hem daarbij lukt tweemaal drie kwartier met een aan onfeilbaarheid grenzend technisch gemak zijn betoog muzikaal te onderstrepen, houd je niet voor mogelijk. Een extra moeilijkheid daarbij vormt het gemis van zijn tweede gitaar, die in reparatie is. Het verplicht Hoewel trombonist Barber in mei aan staande al 25 jaar met zijn eigen clubje op de planken staat, meent hij nog altijd met Icecream af te kunnen sluiten. Ook in veel van het andere, geijkte repertoire als Bourbon Street Parade, April Showers, Sideways, Immigration Blues, Bugle Boy March, St. Louis Blues en Georgia on my Mind treft een zekere gemakzucht en een „Jeux Vénitiens” uit 1961, waarin de componist voor het eerst de aleatoriek het geleide toeval introduceert, kent beslist nog bijzonder boeiende passages, zoals bijvoorbeeld het gedeelte waarin de solistisch behandelde fluit dan op heel geraffineerde wijze in allerhande motief- imitaties in het orkest gereflecteerd wordt. Maar vooral in de Tweede Symfo nie uit 1967, waarvan de componist zelf zegt dat het „voor velen nog schokkend zal zijn om aan te horen, vanwege zijn brutalisme en agressiviteit” we zijn intussen anders heel wat gewend! is van de bedoelde instinctmatige grondprinci pes heel weinig te merken, maar valt hoogstens Lutoslavski’s gebrek aan fanta sie op. In deze verrassingsloze, veertig minuten durende symfonie zonder vorm, zijn alle klankmanifestaties ondanks alle aleatoriek te „bedacht” om ooit speels te kunnen zijn of zelfs maar het karakter van een enigszins interesaante improvisa tie te kunnen krijgen. Het vormt desalniettemin geen belem mering om juist die kenmerken van Pa- co’s spel te prononceren, die hem ook geliefd hebben gemaakt. Het kleurenpalet waarmee Pena werkt, mag daarbij als eerste verdienste worden aangemerkt. Moedertjelief, wat wil je nog meer?, zou je denken. Toen de belangrijkste expo nent van deze lichting, Chris Barber en zijn Jazz and Blues Band zondagavond weer eens in het Haarlems Concertge bouw speelde, leverde diens toegift echter vanzelf het antwoord op de vraag op. Nadat Lutoslavski in 1969, ’71 en ’76 in de Amsterdamse C-serie het Concertge bouworkest als medium voor zijn eigen werk beschikbaar had, viel nu de eer te beurt aan het Radio Filharmonisch Or kest om de componist te bedienen. Met welk ensemble dan ook; Lutoslavski diri geert zijn werk bij voorkeur zelf en heeft ook daar weer een verklaring voor: „Schönberg vond het zo fijn om naar de door hem genoteerde klankfiguren te kij ken. De grafische beweging in zijn parti turen betekende veel voor hem. Bij mij is het eerder het tegenovergestelde. Alleen de reëele klank is voor mij van belang. Daarom is het goed dat ik mijn eigen werk dirigeer. Je voelt dan je verantwoordelijk heid voor iedere noot. Als componist kun je vrijblijvend je gang gaan. Als je de composities ook als dirigent moet verdedi gen, is dat nog wel even wat anders. Het dirigeren van eigen werk is voor een com ponist steeds opnieuw de allerbeste les.” DRACHTEN. Het stichtingsbestuur van het toneelgezelschap de Noorder Compagnie in Drachten heeft zaterdag ingestemd met de instelling van een com missie van „wijze lieden” om te bemidde len in het conflict met de 37 medewerkers van het gezelschap. De voorzitter van het bestuur, H. H. Kuipers, heeft dit zaterdag na afloop van de bestuursvergadering bekendgemaakt. fende flamenco. Het pure karakter van deze volksmuziek dat Pena in woord en daad nastreeft, heeft voor hem een on loochenbare didactische kant. Het resultaat van zulk spel doet vaak zuiver poëtisch aan, goedkope effecten vermijdend. In de Tarantas en de Bule- rias, maar nog duidelijker valt die opvat ting te beluisteren in de simpele Soronto en de breedopgezette Alegrias. Na de pau ze werkt de Graninas wat ontnuchterend in vergelijking met de boerse Faruka uit het noorden van Spanje, die samen met de Latijnse Colombiana de enige stukken zijn van niet-Andalusische oorsprong. Hoogtepunt van de avond vormt voor mij tenslotte de Sambra Moro, een flamenco die rijk is aan flageoletten en in klank kleur nauw aansluit op de Arabische luit. In de Grote Kerk hier in Edam heeft het Bewegingstheater in elk geval weer een voorstelling gemaakt die qua sfeer aan sluit bij wat de groep al eerder elders liet zien, maar die toch weer enkele verrassen de en soms sterk dramatische beelden oproept. Wat BEWTH doet lijkt op een droomspel en het einde is dan ook even abrupt als dat van een prettige droom die altijd te vroeg ophoudt. Binnenkomend in de kerk glijden er grillige schaduwen langs de muren, de vloer en de gewelven. Hoog bovenin zijn overal houten loopgangen waarover zich lichtbronnen bewegen. De balken en sta ketsels onderbreken dat licht, waardoor een schaduwspel ontstaat dat langzaam naar één bepaald punt toe leidt, waar het publiek op een stoelentribune mag gaan zitten. De beelden die zullen volgen zijn soms verrassend abrupt vitaal, een enkele keer duurt iets erg lang, zoals een koord HAARLEM. De Engelse jazz is een verhaal apart. We onderscheiden af ge zien van de grote dansorkesten uit de jaren dertig in hoofdzaak drie categorie ën. Op het breekpunt van de jaren zestig en zeventig volgden vele Britse musici het streven van Miles Davis en anderen om tot een fusie van stijlen te komen, die doorgaans met rockjazz wordt betiteld. Voorbeelden zijn Soft Machine, Robert Wyatt, Nucleus, Gilgamesj, Brand X. Daarnaast kennen we eigentijdse, deels avantgardistische jazz met een eigen ka rakter; topfiguren uit deze lichting zijn Keith Tippett, Derek Bailey en Elton Dean. Van wat oudere datum tenslotte zijn de op dixieland georiënteerde orkesten van Kenny Ball, Max Collie, Monty Sunshine, Acker Bilk en nog een dozijn andere. Van alle, toch al in kwaliteit en kwantiteit, schamele Britse jazz bezit deze stroming het minst een eigen muzikaal karakter, of je moet de flegmatieke, gladde manier waarop de vooroorlogse Amerikaanse ori ginelen worden gekopieerd als een speci fieke karaktertrek betitelen. Niettemin tippelt een groot publiek op deze Engelse jazzbands, want het zijn perfecte feestor- kesten en bovendien betreft het deuntjes die de mensen kennen. Hoewel het niet uitgesloten is dat een groot gedeelte van hetzelfde publiek dat applaudisseert voor de verrichtingen van de familierevue van De Plata ook de con certen van Paco de Lucia en Paco Pena bezoekt, zal het verschil in intentie voor een iegelijk wel duidelijk zijn. Laatstge noemden De Lucia in een wat minder stijlgebonden opvatting en werkend met populairder invloeden dan Pena stellen de muziek, niet het effect dat je ermee zou kunnen creëren op de eerste plaats. HAARLEM. De belangstelling voor de flamenco in ons land zal wel verband houden met de grote aantallen toeristen die tijdens een zonnige vakantie aan de Costa Brava of de Costa del Sol en pas sant wat handgeklap, voetgestamp en en kele venijnige gitaarakkoorden opvan gen. Het besef dat het om meer gaat dan een Spaans equivalent van ons bloembol lencorso en de Alkmaarder kaasmarkt groeit momenteel ondanks de nebbisj-ver- toningen waartoe jaarlijks Fiesta Gitana en Manilas de Plata in staat zijn. Chris Barber heeft nog niet te klagen, want het publiek in ons land juicht nu nog elke solo toe. Maar het moment waarop het door krijgt dat er nog al een verschil is tussen wat de Barber Band kan en daad werkelijk speelt, kan niet ver meer weg zijn. Want afgezien van de beperkte saxo fonist John Crocker en de luie Pat Halcox heeft Chris veel kwaliteit in huis. De rit mesectie met bassist Vic Pitt,ex-Spencer Davis-drummer Pete York en de gitaris ten Roger Hill en Johnny McCallum is zonder ipeer van topniveau. voor de zanger Dietrich Fischer-Dieskau. Het was dus ook met spanning dat kon worden uitgezien naar dit werk, dat op dit Amsterdamse matineeconcert met de wereldberoemde zanger waaraan het is opgedragen als solist zijn Nederlandse première beleefde. „Les Espaces du Som- meil”is gebaseerd op teksten van de Fran se dichter Robert Desnos, die lid was van een surrealistische groep. Lutoslavski laat zich altijd enigszins geëmotioneerd uit als hij spreekt over Desnos, die als gevolg van verzetshandelingen in de laatste wereld oorlog in een Duits concentratiekamp op Tsjechische bodem is gestorven. Mis schien een gevolg van identificatie die bij Lutoslavski een aanwijsbare achtergrond vindt in het feit dat ook zijn betrokken heid bij de oorlog een stempel op zijn leven heeft gedrukt en zijn werk jaren heeft vertraagd. Merkwaardig nu is, dat de emotie die kennelijk bij het verwerken van Desnos’ gedichten bij Lutoslavski heeft postgevat, ditmaal zeker en nog wel zeer geconcen treerd zijn neerslag heeft kunnen vinden in de partituur van „Les Espaces du Som meil”. Vanaf het begin tot het eind is, via een in logisch verband met de tekst staand spanningsverloop, de atmosfeer spook achtig geladen en vertoont bovendien het Gelukkig heeft een nog jonge Edammer de weg gewezen naar de rand van Edam, waar de Grote Kerk nog compleet aanwe zig is. Dat zal voorlopig ook wel zo blijven, want dit imposante gothische bouwwerk nadert het einde van een langdurige en grondige restauratie. Door het karakter van de plaats waar BEWTH nu speelt heeft het bijeen komen van het groepje mensen dat komt kijken BEWTH speelt per voorstelling voor niet meer dan onge veer veertig toeschouwers iets van een samenkomst van eerste christenen. Te meer daar Edam op de zonderlinge BEWTH-gangers en onze jeugdige gids na deze zaterdagavond, elk menselijk leven verborgen houdt. BEWTH beweegt zich op het grensge bied van beeldende kunst en theater. Het gaat de groep om ongewone esthetische beelden die veroorzaakt worden door het ingrijpen van de mensen van BEWTH in een met nadruk uitgezóchte ruimte. Dat kan een oude fabriek zijn, een pakhuis, een kerk of elke grote ruimte die op zich avontuurlijk genoeg is. Dan volgt een spel met licht, geluid en beweging, dat het resultaat is van een eindeloos verkennen. Mooie beelden laat BEWTH zien in een compositie van stokken die zich bij elkaar door de ruimte bewegen. Of met omlaag hangende koorden waaraan stukken me taal hangen, waartussen een speler rond rent om ze als carillon te bespelen. Het rood van zijn jas wordt haast een razend geworden vlek. Een schouwspel van toverachtige vergankelijkheid volgt als er in prachtig licht stoelen over de ruimte staan verdeeld, die scheef gezakt soms half in de vloer verzonken lijken. Het zijn de plotselinge tegenstellingen van donker en licht, van stilte en geluid, waarmee deze groep spanningen veroor zaakt en emoties oproept. Een intrigeren de verschijning in deze voorstelling be looft Loudi Nijhoff te zijn, als zij van verre langzaam het zacht verlichte beeld- Kuipers verklaarde desgevraagd dat in middels bij het Gewestelijk Arbeidsbu reau het collectief ontslag voor de 37 me dewerkers is aangevraagd. Van de bij deze procedure geldende wettelijke „af koelingsperiode” van een maand (waarin het GAB geen beslissing neemt over de aanvraag) kan, aldus de voorzitter van het bestuur „mooi gebruik worden gemaakt voor een bemiddelingspoging". Wie er in de commissie van „wijze lieden” zitting nemen is nog niet bekend. Kuipers is wel van mening dat de leden zowel bestuurlij ke als artistieke deskundigheid moeten inbrengen. De Kunstenaarsorganisatie NW maak te vrijdag bekend dat door de Nederland se Vereniging van Toneelgezelschappen (NVT) de instelling van een commissie van wijze lieden was geopperd ter bemid deling in het conflict. Simon Bakker van de Kunstenaarsvereniging NW verklaar de zaterdag desgevraagd te betwijfelen of de NVT nu wel met de instelling van de commissie akkoord zal gaan. Volgens hem is door de NVT uitdrukkelijk de voorwaarde gesteld „dat alle wensen waarvan het aangezegd ontslag de belang rijkste is, van tafel moeten”. Het conflict bij de Noorder Compagnie komt voort uit het besluit van het bestuur artistiek-directeur Zdenek Kraus te ont slaan. De acteurs wilden Kraus echter handhaven. Pogingen om tot een compro mis te komen, eerder deze week, misluk ten, waarna het bestuur de medewerkers ontslag aanzegde. orkestcoloriet groter verscheidenheid en transparantie dan ooit tevoren. Het is het eerste werk van Lutoslavski, waarop zijn wat hoogdravende theorieën over onder bewuste processen inzake het compone ren, van toepassing en dus geloofwaardig zijn. Als dit de nieuwe componeertrant van deze wegbereider van de huidige Poolse componistengeneratie is, breekt daarmee een veel belangrijker creatieve periode in diens carrière aan. De onovertroffen uitbeeldingskracht van Dietrich Fischer-Dieskau heeft de door Lutoslavski getoonzette droom-poë- zie van Desnos in de praktijk extra be klemmend doen uitwerken. Al zal het voor sommigen een teleurstelling zijn ge weest dat er in de in het algemeen ook nogal laag voor deze bariton geschreven solopartij meer „parlando” dan „bel can- to”-elementen aanwezig zijn; de ingeleef de en psychisch enorm geladen voor dracht zal dit weer grotendeels hebben vergoed. Het Radio Filharmonisch Orkest heeft door zijn alerte manier van reageren en genuanceerd-expressieve spel, de werkelijk creatieve impulsen van Lutos lavski zoals die speciaal in „Les Espaces du Sommeil” vorm krijgen, extra indrin gend reliëf verleend. WEST-BERLIJN (Reuter). In West- Berlijn is zondag de „première” gegeven van originele nazifilms over de processen tegen tientallen Wehrmachtofficieren die betrokken waren bij een samenzwering tegen het leven van Hitler in 1944. De opnamen werden in het geheim ge maakt door camera’s die achter een ha kenkruisvlag en een deur verdekt waren opgesteld. Er was opdracht toe gegeven door rijkspropagandaminister dr. Josef Goebbels. Deze liet de kopieën later ver nietigen omdat ze de nazi’s in een kwaad daglicht stelden. Eén kopie bleef bewaard maar was nog nooit in het openbaar ver toond. Op de in West-Berlijn vertoonde film ziet men de beruchte nazirechter Roland Freisler die meer dan duizend mensen ter dood veroordeelde te keer gaan tegen elk der beklaagden (onder hen veld maarschalk Erwin von Witzleben, die men zijn bretels en broekriem had afgenomen, zodat hij ernstig in verlegenheid werd gebracht). De meeste beklaagden zoals graaf Claus von Stauffenberg telgen uit aris tocratische Pruisische jonkersfamilies, weigerden terug te komen van hun opvat ting dat Hitler een kwade genius was die Duitsland ten gronde richtte. De samenzweerders werden later op speciale manier opgehangen. Hun langza me dood werd op last van Hitler gefilmd en hij heeft daarna nog vele malen van de opnamen „genoten”. Aldus Lutoslavski ter gelegenheid van diens Amsterdamse concert van twee sei zoenen terug. Hij sprak toen ook al over zijn streven naar het herstel van de bete kenis van één enkele noot. Lutoslavski wierp zich naar zij zeggen op de ontwikke ling van een nieuw procédé, waarbij hij een weg terug zoekt maar dan op vol strekt originele wijze naar minder inge wikkelde klankcomplexen. Het proces Maar het betreffende stuk van William Walton gaf weliswaar aan de musici, die dit programma onder leiding van hun vaste gastdirigent Hans Vonk afleverden, alle gelegenheid om enerzijds hun voorna me klank- en ensemblecultuur te tonen, maar anderszij ds hield het tevens een forse programmeringsblunder in. Want Waltons Partita, die het publiek een feestelijk openingsdeel, een oninteres sante Pastorale en een schreeuwerig en tegelijk oubollige Gigue als finale te bie den heeft, sloeg door z’n uitsmijterachtige karakter de daarop in het programma volgende delicate 38-ste symfonie KV 504 van Mozart knock-out. Bovendien wist Hans Vonk op een of andere manier geen sterke doorgaande spanningslijnen in deze zogenoemde „Praagse” symfonie te trekken, waardoor je met de uitvoering ervan eigenlijk zon der veel artistieke beleving, van het op zichzelf prachtig afgewogen klinkende en gedisciplineerde doen en laten van The Royal Philharmonic op de hoogte werd gehouden. Een stevig gefundeerde en overal mooi afgewerkte strijkersklank en heldere bla zers; dat alles is in ideale verhoudingen te horen bij dit orkest. Echt Engels is het overdadige vibrato waarmee de houtbla zers de aandacht trekken en dat in sommi ge passages van de na de pauze geboden balletmuziek van Stravinski weleens mis stond. Het ging hier om de suite uit „Petroesj- ka”, in een zeer persoonlijke, min of meer romantische en zeker expressief uitge werkte visie op deze partituur. Uit het instrumentaal als steeds weer hoog te kwalificeren eindresultaat, kon overigens nog eens opnieuw worden vastgesteld dat de samenwerking tussen Hans Vonk en het zeer goed op hem reagerende Royal Philharmonic Orchestra, in elk geval van harmpnieuze aard is. JOHAN VAN KEMPEN a, tv- Paco palet klankkleuren eerste ver dienste.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11