Wim Jansen: Er moet hard gesprek komen niet tot m’n recht komen OEFENDUELS programma's J Keizer: interland Hendriks: weer NEC I AZ lanceert plan voor superdivisie Belgen zaaien onrust bij de KNVB Kist: Ik kon I pH Afgang Excuses Geen kans Cadeautje 15 MAANDAG 26 FEBRUARI 19 7 9 Nutteloos w I m «- 'ft K WW; K, Het eerste doelpunt van Italië. Roberto Bettega passeert René Poortvliet en opende met deze actie de score. GEEN ORGANISATIE IN ORANJE-ELFTAL (Van onze speciale verslaggever) M2 dagmiddag in het San Siro- stadion zijn 60e voetbalinter land speelde, voelde zich ex tra gegriefd door deze afstraf fing, omdat hij zich als aan voerder van het Oranjeteam extra verantwoordelijk achtte. De eerlijkheid gebiedt te memoreren, dat de Italianen niet alleen dankzij hun eigen capaciteiten en het onvermogen van Wim Jansen en de zijnen die wraakgevoe lens zo lekker hebben kunnen bekoelen. Ook de Roemeense arbiter Mircea Rainea heeft daarbij een niet te onderschatten rol gespeeld. Hij wakkerde het vreugdevuur van de Azurri, dat in de achtste minuut was ontstoken door een treffer van Bette ga na een misser van Jansen, fel aan door na ruim een kwartier de gastheren een strafschop cadeau te doen. De geheel cor- (Van onze sportredactie) NIJMEGEN/VELSEN. De 20-jarige Peter Hendriks heeft opnieuw een contract getekend voor NEC. Hendriks kwam twee seizoenen geleden ook al voor de Nijmeegse eredivisieclub uit. Vorig seizoen speelde hij voor Telstar, maar weigerde met deze vereniging een nieuwe verbintenis aan te gaan. Het gevolg was een Arbitrage-zaak, die door Hendriks werd gewonnen. Bondscoach Jan Zwartkruis tijdens zijn persconferentie na de debacle in Mi laan: zoekend naar excuses. recte sliding van Brandts tegenover de bijna doorgebroken Tardelli vormde in feite alleen voor Rainea aanleiding om de bal op de stip te leggen. Tardelli ging dan ook meer als gevolg van zijn verbazing over deze beslissing dan door toedoen van dé Nederlandse voorstopper neer. Rossi verzilverde de Roemeense geschenkbon en daarmee was de race in feite gelopen. Het gaat de Nederlanders echter niet aan de schuld voor de afgang bij de Roe meense fluittist, die Gentile voor rust en René van de Kerkhof na de hervatting de gele kaart voor de neus hield, te depone ren. Hoe hard die klap van die strafschop ook aankwam, al in de voorgaande acht- (Van onze sportredactie) ZAANSTAD. Scheidsrechter Jan Keizer heeft een brief ontvangen van de FIFA, waarin hem wordt gevraagd de kwalifi catiewedstrijd tussen Ierland en Noorwegen, medio april, in Dublin te leiden. Het is een interland, die telt voor groep 4 van de kwalificatiewedstrijden voor de Olympische Spelen in Moskou. Het adequate antwoord van de Italia nen liet niet langer dan een minuut op zich wachten. De gastheren, die zich heer lijk konden uitleven en hun opponenten niet alleen zoek speelden maar ook nog met oogstrelende patronen en speelse hakballetjes vernederden, sneden voor de zoveelste keer door Oranje’s zwakke afweer. De voorzet was van Cabrini, het misleidende overstapje van Bettega en de doeltreffende inzet van de geheel vrijstaande Tardelli: 3-0. De afgang was toen al compleet en het debacle dreigde. Jan Peters heeft het goede voor beeld zo voor het grijpen: „Bij AZ hebben we ook moeten leren hoe we het gevaar van deze centrumspits optimaal moeten ontwikkelen. Wil lem van Hanegem, toch niet de eerste de beste, heeft daar ook steeds op gehamerd. Op het middenveld wor den de meeste ballen bij Willem of mij ingeleverd, maar dan moet Kees Kist onder alle omstandigheden zo snel mogelijk in stelling worden ge bracht. Hij moet onophoudelijk in het spel worden betrokken. En het resultaat heeft toch wel geleerd dat Kees Kist dan de ster van de aanval kan worden. Hij is momenteel niet voor niets topscorer in de competi tie. Maar hier in Milaan zagen veel spelers hem helemaal niet staan. Zel den ging de bal naar hem toe”. .Voor velen was de conclusie dan ook onvermijdelijk: op deze voor het Ne derlandse voetbal grauwe zaterdag middag, leek de kans kleiner dan ooit dat de Alkmaarse spits in de toekomst een werkelijke bedreiging wordt voor een wel weer beschikbare Ruud Geels (die nu niet vrij werd gegeven door zijn Anderlecht-bazen) of zelfs voor de vaak internationaal ook verguisde en onderschatte Dick Nanninga. Een bijna moedeloze Kees Kist ver zucht in aansluiting daarop: „Dit is een van de meest ondankbare wed strijden die ik ooit gespeeld heb. Als spits ben je volslagen afhankelijk van de vleugelspelers en de midden velders. Maar hier in het San Siro- stadion hebben ze me misschien vijf of zes keer de bal toegespeeld. Dan is het toch niet verbazingwekkend dat je geen moment echt gevaar kunt stichten. En trouwens, de passes in de richting van de voorhoede waren meestal afschuwelijk onzuiver. De meeste dieptepasses werden zo in de voeten van de Italiaanse verdedigers gespeeld. Die jongens hadden het vaak erg gemakkelijk”. Kees Kist zou het dan ook een grof schandaal vinden als hij op deze ene, voor Nederland volstrekt mislukte interland wordt beoordeeld. „Ieder een heeft toch kunnen zien dat ik gewoon de kans niet heb gehad om dreigend in de punt van de aanval te gaan spelen. Meestal stond ik moe derziel alleen op een eiland en ten slotte speelde ik meer op het midden veld dan in de punt van de aanval, want als je zo weinig aangespeeld wordt ga je de bal zoeken. Daarom ging ik de bal vaak zelf maar halen op het middenveld of zelfs in de verdediging. Maar als spits kom je dan niet tot je recht”. De plannen die aan het brein van de AZ-voorzitter zijn ontsproten, zijn hem ingegeven door het gehakketak rond het invoeren van de shirtrecla me in het betaalde voetbal. Ligthart: „Ik ben vooral bang dat we mét de clubs op den duur naar een uiterst ongezonde (financiële) situatie toe groeien, waarbij de overheid een wat al te grote vinger in de pap krijgt. Ik weet ook dat betaald voetbal niet zonder subsidiëring van rijk of ge meente mogelijk is, maar ik laat dat dan gelden voor de clubs die zich niet zelf kunnen bedpuipen”. Volgens de AZ-voorzitter is het voor een aantal clubs hij denkt hierbij met name aan Ajax, PSV, FC Twente, Sparta, Roda JC en Feye- noord alsmede aan zijn eigen vereni ging veel aantrekkelijker om een dubbele competitie te spelen, dan een competitie waarin de krachtsver schillen zo groot zijn. Ook zou de superdivisie door onafhankelijke be drijven gesponsord moeten worden; zou een cao voor beroepsvoetballers in de superdivisie geen noodzaak zijn en zou shirtreclame moeten kunnen worden ingevoerd. „Wij zijn zeker een voorstander om op een dergelijke manier het betaalde voetbal gezonder te maken. Temeer, omdat de manier die de KNVB voor staat tot dusver geen enkel resultaat heeft opgeleverd, terwijl er toch al lange tijd een rapport Gezonder be taald voetbal op tafel ligt”, aldus AZ- praeses Ligthart. FBO-voorzitter Leo van Zandvliet staat in eerste aanleg niet afwijzend tegenover het plan van AZ. „Elke gedachte die erop gericht is meer toeschouwers naar de stadions te krijgen, is welkom. We en ik spreek dan niet als bestuurslid van Feyen- oord, maar als FBO-voorzitter moeten echter niet over het hoofd zien, dat een eventuele instelling van een superdivisie ten koste zou kun nen gaan van de overige clubs, en die (Van onze sportredactie) ALKMAAR. Het instellen van een superdivisie in het betaalde voetbal, naast de huidige ere- en eer ste divisie, is volgens AZ’67-voorzit- ter Arie Ligthart dé oplossing om het betaalde voetbal in Nederland op korte termijn gezond te 'maken. Die superdivisie zou volgens de plannen van de voorzitter van de Noordhollandse eredivisieclub moe ten bestaan uit tien clubs, die een dubbele competitie zouden moeten afwerken. Ligthart hoopt daarmee het spanningselement en dus meer toeschouwers in het betaalde voet bal terug te brengen. (Van onze sportredactie) ZEIST. Binnen de KNVB is eni ge onrust ontstaan over een medede ling van de Belgische voetbalbond. De Belgen beweren door de KNVB te zijn uitgenodigd voor het spelen van een jubileumwedstrijd tegen Oranje op 26 september in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Volgens de KNVB is er echter nog geen sprake van een officiële uitnodiging. MILAAN. Waar de 3-0 nederlaag te gen Italië nogal wat vragen opwierp over de ronduit teleurstellende verrichtingen van veel van zijn spelers, verborg KNVB’s bondscoach Jan Zwartkruis zich achter excuses. Centraal stond bij Oranje’s technische voorman het in bescherming nemen van zijn spelers. En hij leek het ook echt te menen toen hij stelde dat hij zijn spelers niet wilde laten vallen, omdat daar geen reden voor was. precies op mijn hart heb, gooi ik niet in de publiciteit, maar er moet wel wat gebeuren. Verliezen is geen schande, maar zoals wij hier in Milaan hebben verloren, voel ik als een vernedering”. Natuurlijk was Jan Zwart kruis er snel bij om deze „af faire” af te dekken: „Gooi het niet naar buiten toe, maar la ten we het uitpraten in de spe lersgroep” Kees Kist („bij AZ hebben we in Peter Ressel tenminste een echte rechtsbuiten die de bal op tijd voor het doel ramt”) was nu onder meer aangewezen op rechterspits Johnny Rep. De aanvaller van Bastia was een van de weinige spelers die geen excuus zocht in de weinig florissante voorbereiding op deze interland. Met een ontwapenende eerlijkheid be kende Rep: „Ik heb doodgewoon vol ledig gefaald. Dat moet iedereen dur ven zeggen. Bijna niets lukte me. Ik miste nu de agressie en de snelheid om op rechts door te gaan tot aan de achterlijn en dan de bal voor het doel te mikken. Schlemielig verloor ik vaak de bal. En dan zeg ik eerlijk: ik heb gefaald. Dat moet niet al te vaak gebeuren, want dan verspeel ik vol komen terecht mijn plaats in het Nederlands elftal. En die mislukking van vanmiddag zit me behoorlijk dwars, want ik kan waarschijnlijk niet opdraven voor de volgende in terland tegen Zwitserland. Die kwa lificatiewedstrijd voor het Europees kampioenschap had ik graag meege maakt. maar ik heb dan verplichtin gen voor Bastia. Ik heb al gevraagd of ik voor die wedstrijd tegen de Zwitsers weer weg mocht, maar bij Bastia hebben ze me al laten weten: Nee. je moet ook eens denken aan het belang van de club”. Wim Jansen, die sinds jaar en dag als meest opvarende eigenschap zijn bescheiden heid heeft, maar die al een tien minuten was erg duidelijk tot uit drukking gekomen dat het keurkorps van Zwartkruis op alle fronten ruimschoots de mindere was van de Italiaanse brigade. In alle Oranjelinies ontbrak elke vorm van organisatie; er werd zo blind gevoet bald dat er in het eerste bedrijf welgeteld slechts één acceptabele aanval tot stand kon worden gebracht. Dat was in de 42e minuut toen. Peters na een 1-2-combinatie met Jansen eindelijk een opening wist te forceren. Zijn schot ging echter naast. Door de vervanging van Brandts door Stevens en enkele omzettingen - Jansen werd voorstopper, Stevens vleugelverde- diger, Wildschut middenvelder en Rep en René van de Kerkhof verhuisden naar eikaars vleugelposities in de aanval - heeft Zwartkruis geprobeerd dat echec af te wenden. Hij is daar in geslaagd, zij het niet zonder de welwillende medewerking van de Italianen, die om onverklaarbare redenen hun offensieve aspiraties temper den en in de slotfase zelfs vervielen in het zo verfoeilijke spelbevriezen. De ruim 51.000 toeschouwers, die voor een goede recette en dus een goede opbrengst voor de KNVB zorgden, konden zich niet met de tactiekwijziging verenigen, maar hun fluitconcerten bleven zonder het gewenste resultaat. Het was pas in die periode - Metgod was inmiddels ingevallen voor Willy van de Kerkhof, Maldera voor Cabrini en Zacca- relli voor Tardelli - dat Nederland iets terug kon doen. De overmoedige Italianen maakten enkele fouten en langzaam maar zeker schoof Oranje vooruit. Dat ook dat op weinig imponerende wijze geschiedde, blijkt wel uit het feit dat er slechts één serieuze kans ontstond. Dat was twee mi nuten voor tijd. Nadat Metgod tegen Rep had opgeknald, kwam de door de Italia nen onvoldoende opgeruimde bal bij de geheel vrijstaande Wildschut. Oog in oog met Zoff’s vervanger Conti faalde de kersverse PSV'er. Maat Jan Peters denkt er volstrekt anders over en hij baseert zijn me- ning op de ontwikkeling van Kees Kist, die hij (Jan Peters) van zeer nabij heeft meegemaakt in de Alk maarse eredivisieclub. De tengere AZ-middenvelder, die zelf nu al ja- ren de twijfelachtige naam heeft van „de grote internationale belofte” legt uit: „Als een bondscoach kiest voor Kees Kist als spits van het Oranjeteam, dan moet de absolute consequentie zijn dat het aanvals- spel ook helemaal afgestemd wordt op Kist. Als hij maar af en toe eens aangespeeld wordt komt hij niet in zijn spel en kan hij zijn explosieve aanvalskracht niet ontplooien". (Van onze speciale verslaggever) MILAAN. „En toch kan Kees Kist binnen afzienbare tijd uitgroei en tot een van de grote vedetten van het toekomstige Nederlands elftal dat zich nog altijd een weg moet banen naar de eindronde van het Europees kampioenschap in Italië, volgend jaar". Die verrassende mening wordt met grote stelligheid gelanceerd door Jan Peters, de club genoot van de al 26-jarige hoogblon de spits van AZ’67 uit Alkmaar. Een verrassende visie, omdat Kees Kist zaterdagmiddag in het San Siro-sta- dion in Milaan geen moment kon imponeren; omdat er in deze inter- tegen de Italianen geen enkele neiging uitging van de op de Neder- gmdse velden zo gevreesde topsco- tger, en omdat hij de bijna 37-jarige Italiaanse doelman Dino Zoff niet eenmaal ook maar een greintje in gevaar bracht. Kees Kist in duel met doelman Dino Zoff die een makkelijke tegen stander aan hem had omdat de AZ’er amper een bal kreeg aangespeeld. mogen er zeker niet de dupe van worden”, zei Van Zandvliet, die overigens eerst de haalbaarheid er van, wil bekijken. „Wij waren destijds bij de invoering van het periodekam- pioenschap in de eerste divisie ook pessimistisch, maar dat plan van Wa- geningen-bestuurslid Ap Wit blijkt ook haalbaar”. In een eerste reactie op het plan- Ligthart zegt de penningmeester van het sectiebestuur betaald voetbal, Kruysveldt, het geen gek plan te vin den. „Ik kan me voorstellen dat er clubs zijn die niet afhankelijk zijn van overheidssubsidies, die zichzelf kunnen bedruipen. Dat zijn maar en kele clubs. Ik voorzie echter wel moeilijkheden ten aanzien van de continuïteit van het betaalde voetbal, omdat de overheid niet met een ge deelte van de clubs onderhandelt over subsidie, maar met alle clubs, in casu de KNVB” MILAAN. Van alle Oran- je-spelers heeft Wim Jansen zich de ontgoocheling van Mi laan waarschijnlijk het meest aangetrokken. Terwijl opval lend veel spelers de 3-0-neder- laag tegen de Italianen pro beerden te verdoezelen met het bekende sneeuw-en-ijs-ex- cuus, sloeg Jansen wat zon der overdrijving genoemd mag worden groot alarm. „Mr. Feyenoord”, die zater- 10 Bettega 1-0. 18 Rossi (penalty) 2-0. 43. Tardelli 3-0 Scheidsrechter Rainea (Roemenië) 75.000 toe schouwers Italië: Zoff (Conti), Gentile, Scirea. Collova- ti. Cabrini, (Maldera). Oriali, Tardelli (Zaccarelli). Anto- go-ni, Causio, Rossi en Bettega. Nederland: Schrijvers, Poortvliet, Brandts (Stevens), Van Kraay Wildschut, Willy van de Kerkhof, (Metgod). Jansen, Peters. Rep en Kist en René van de Kerkhof Dit weekeinde speelden verscheidene Nederlandse voetbalclubs weer oefen wedstrijden. In Italië bereikte Feyenoord een gelijk spel tegen Avelino: 2-2. Petursson scoorde tweemaal. FC Twente won met 0-4 bij Helmond Sport. De doelpunten kwamen van Van de Vall, Lindstad (2) en Palh- platz. Ook Budel werd door FC Twente verslagen: 2-6. Thoresen scoorde drie keer. Eindhoven verloor met 4-2 van Ha pert. Voor de amateurs maakten Van Tuyl, Cox en Maas de doelpunten. Voor Eindhoven deden dat Posthuma en Soers. Roda JC werd in Luik door Standaard verslagen met 1-0. Het enige doelpunt kwam van Matos. Een verrassende mening kortom, omdat Kees Kist zich meestal nutte loos over de grasmat repte en soms voor spek en bonen leek mee te doen. decennium lang een onmisba re motor is van het Nederlands elftal, stelde zich zeer strijd baar op: „Er moet nu duidelijk wat gebeuren. Ik ga de zaak grondig doornemen met Zwartkruis. Als aanvoerder voel ik mij helemaal verant woordelijk en er moet een hard gesprek komen. We, moe ten deze nederlaag niet als een incident zien en we moeten de zaak niet laten rusten. Wat ik EERSTE DIVISIE, zondag: Fortuna SC-Heracles, Heerenveen-De Graaf schap, FC Dordrecht-SVV, Excelsior-SC Amersfoort, FC Groningen-Veendam. Wageningen-Willem II, FC Vlaardingen- FC Den Bosch, Eindhoven-SC Cambuur, Telstar-FC Amsterdam. „Zeker, er is slecht, zelfs erbarmelijk gevoetbald, maar het is niet zo dat de jongens de kantjes er van af hebben gelo pen. Integendeel. Ik heb zelfs grote be wondering voor de jongens. Ze hebben gedaan wat zé konden. En bij alles mag niet worden vergeten dat dit Italië bijzon der was gebrand op eeh revanche voor de verloren wedstrijd tijdens de wereldtitel strijd in Argentinië”. Op dat laatste punt had Zwartkruis helemaal gelijk. De Italianen hadden ex treme wraakgevoelens. Zo extreem zelfs, dat hun coach Enzo Bearzot bij voorbaat alle - dus ook de wel degelijk hout snijden de - excuses van zijn tegenstrever van tafel veegde. En voor de voetballiefheb bers in de wereld tellen die verontschuldi gingen ook niet mee. Als ze al hier en daar worden aangestipt, dan zijn ze toch in korte tijd vergeten. Dan resteren slechts de knappe overwinning van de Italianen en de tweede afgang van de vice-wereld- kampioen in korte tijd. West-Duitsland en Italië hebben samen liefst zes keer weten te scoren tegen Nederland, dat zelfs in 180 minuten niet verder kwam dan de povere produktie van een treffer. Tel uit je verlies. EREDIVISIE, zaterdag: NAC-PEC Zwolle, PSV-Haarlem, Zondag: FC Twente-FC Utrecht, Volendam-MVV, Ro da JC-NEC, Feyenoord-Sparta, Vitesse- FC Den Haag, FC VVV-AZ’67, GA Eagles- Ajax. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIflllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII^ ^lutiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifr De KNVB wil in het najaar een jubileumwedstrijd voor het Neder lands elftal organiseren, omdat het 100 jaar geleden is dat er in Neder land voor het eerst werd gevoetbald, de KNVB 90 jaar bestaat en in ons land 25 jaar betaald voetbal wordt gespeeld. „Maar wie de tegenstander wordt en wanneer de wedstrijd pre cies wordt gespeeld, is nog niet be kend”, zegt competitieleider Jan Huijbregts. De Belgen daarentegen houden er een andere mening op na. Zaterdag middag verstrekte de Belgische voet balbond een officieel communiqué waarin melding wordt gemaakt van een invitatie. *Met dat communiqué zit de Neder landse voetbalbond in zijn maag. De KNVB-delegatie, die vorige week een beleefdheidsbezoek aan de Belgische organisatie bracht, is zich er niet van bewust de Belgen officieel te hebben uitgenodigd. Jaap van Praag, be stuurslid van de sectie betaald voet bal: „België lijkt ons een leuke tegen stander, omdat we al een aantal jaren niet tegen hen gespeeld hebben. Maar we moeten de kwestie nog bespreken in de vergadering van het sectiebes tuur betaald voetbal”. SPORTEF ëF.........t M S

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15