China kan Britse Harriers krijgen Rogers nieuwe bevelhebber VS Getrouwd door de paus in West-Europa Tanzanianen nemen Oegandese stad in e in Indonesië woekert verder Corruptie Begin naar Washington Arabische Liga vraagt Jemens zelfbeheersing Virus in Napels eist weer doden Ij Verwijten Joego-Slavië aan Moskou en Peking f achtergrond 1” Bom doodt Noordieren 'ff Marxisten en islamieten vinden elkaar Tien mijnwerkers na explosie gedood 1 f' Herenhotel Eerstezinsel Boris Archibald i twee F' 3 19 7 9 FEBRUARI MAANDAG 26 BINNEN- EN BUITENLAND 2 (Van onze redactie buitenland) I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I door Nico Scheepmaker V TEHERAN. Volgens de ayatollah Khomeini is de Iraanse ex- premier Baktiar naar het buitenland gevlucht. De geestelijke leider kondigde aan dat uitlevering van Baktiar zal worden gevraagd, maar zei overigens niet naar welk land de voormalige regeringsleider is gegaan. Het nieuwe bewind in Iran wil Baktiar voor de rechtbank dagen. I trijfel C Uitlevering van Baktiar geëist gekozen raden in (Van onze redactie buitenland) was i bij een- In Washington in de Verenigde Staten heeft de Amerikaanse waarnemend mi nister van Justitie, Civiletti, opdracht ge geven tot een onderzoek naar beweringen In de hoofdstad Teheran hebben de islamitische moejaheddinguerrilla’s en de marxistische fedayeen een akkoord geslo ten. Deze onverwachte toenadering tussen de radicaal-rechtse voorstanders van een islamitische republiek en de fedayeen die een seculiere staat nastreven, neergelegd in een gemeenschappelijk minimum-ei- senpakket kan, zo wordt verwacht, de regering-Bazargan voor grote problemen plaatsen. van Khomeini, dat tijdens het bewind van de sjah Amerikaanse journalisten en poli tici met geld en geschenken zijn omge kocht. Van de omgekochte Amerikanen zou als tegenprestatie zijn verlangd, dat zij ?ich in gunstige zin zouden uitlaten over de sjah en diens beleid. PEKING (AFP). De Britse minister van Industrie, Eric Varley, heeft gisteren de Chinese regering laten weten, dat Lon den in principe akkoord gaat met de ver koop van Britse Harrierjagers aan China, zo is uit kringen van de Britse delegatie in Peking vernomen. Varley had dat meege deeld aan de Chinese vice-premier Wang Zhen. Het besluit betekent dat nu het groene licht is gegeven voor de commerciële on- derhandelingen, ondanks Russische druk op Londen om van de transactie af te zien. Volgens de Britse regering is de Harrier een defensief vliegtuig, maar Moskou be schouwt het toestel als een offensief wapen. Over de commerciële aspecten, met na me over de prijs, moet nog onderhandeld worden. China zou geïnteresseerd bijn in de aankoop van 70 van deze verticaal opstijgende jachtvliegtuigen. louwer, parle- erlands de Eu- /erkeer- derzoek is. Het dat het oek als- de oor- m inter- heidene en door gekozen erie wil verking g prof, daarbij die van tussen de 59- om het /an een p sloeg lerman :ht van rsonge- n geko- gier zat slip en om. De -ide lie- reg was id door Friese t leven tations- iet zijn i rechts WASHINGTON (AP). President Car ter heeft Rogers, de stafchef van het Ame rikaanse leger, aangewezen als opvolger van generaal Haig in diens functie als opperbevelhebber van de Amerikaanse troepen in West-Europa. Tegelijkertijd deed Carter de aanbeve ling aan de Noordatalantische Verdrags- organisatie (NAVO) om Rogers te aan vaarden als opperbevelhebber van de ge allieerde troepenmacht, zo werd in Was hington vernomen. Rogers is 57 jaar oud. Hij werd geboren in Kansas en volgde een opleiding aan de Amerikaanse militaire academie in West Point. Hij heeft zowel in Korea als in Vietnam gediend en bekleedde een aantal belangrijke posten in het Amerikaanse leger voor hij stafchef werd. GLACE BAY (Reuter). Bij een explo sie in een kolenmijn te Glace Bay in Nova Scotia zijn zaterdag tien mijnwerkers ge dood en elf gevzond, zo meldt het Canade se persbureau. Toen de explosie zich voordeed zouden er 150 mijnwerkers in de mijn zijn ge weest. De mijn waarin de ontploffing als gevolg van een opeenhoping van mijngas zich voordeed, was een van de oudste nog actieve mijnen in de streek, zo deelde een woordvoerder van de betreffende mijn maatschappij mee. (Van onze redactie buitenland) JERUZALEM. De Israëlische pre mier gaat vermoedelijk nog deze week naar de Verenigde Staten op uitnodiging van president Carter. De Egyptische pre sident Sadat blijft thuis. Sadat gaf gisteren zijn premier, Moesta- fa Khalil, die de Egyptische delegatie naar de vredesonderhandelingen in Camp Da vid leidt, opdracht onmiddellijk naar de Egyptische hoofdstad Cairo terug te keren. Van diplomatieke zijde in de Ameri kaanse hoofdstad wilde men niet zeggen of het vertrek van de delegatieleiders (Da- jan van Israel gaat ook terug) voortgang betekent of behoefte aan nieuwe instruc ties. Regeringsfunctionarissen in Washing ton zeiden, dat het gesprek van de delega tieleiders met president Carter zeker niet het gevolg is van een ontstane crisistoe stand, maar louter een routinebespreking behoefde het ook niet te zijn. Eerder was in Cairo verklaard, dat het reces noch voortgang noch impasse bete kende. Er was een stadium bereikt, waar in nader overleg noodzakelijk was. Een woordvoerder van het Amerikaan se departement van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de onderhandelingen niet mislukt waren, maar verliepen zoals ver wacht was. BELGRADO (Reuter). Joego-Slavië heeft de Sovjet-Unie er zaterdag indirect van beschuldigd dat zij de onafhankelijk heid van andere communistische landen bedreigt en probeert deze haar eigen sys teem op te leggen. Een en ander werd gezegd door Dolanc, intiem medewerker van president Tito en meer dan eens gedoodverfd als een kans hebber voor diens opvolging. De 53-jarige secretaris van het partij bestuur zei: „Niet alleen wordt er nog steeds geprobeerd in te grijpen in de bin nenlandse zaken van staten en partijen, er worden rechtstreekse aanvallen gedaan op hun gebiedsonschendbaarheid en sou-' vereiniteit”. (Van onze redactie buitenland) JAKARTA. Achttien maanden gele den ontketende de regering van Indone sië het krachtigste offensief dat zij ooit tegen de corruptie heeft ondernomen maar de „witte-boordenmisdaad” tiert welig verder. Uit pas gepubliceerde officiële cijfers blijkt dat corruptie ten nadele van de schatkist toeneemt en dat het daarbij gaat om miljoenen guldens. Admiraal Soedomo, leider van de cor- ruptiebestrijdingscampagne, merkte vo rige week op dat uiteindelijk alle rijk- sambtenaren wegens corruptie in hech tenis genomen zouden moeten worden. Het ministerie van Justitie deelde mee dat de ambtelijke corruptie vorig jaar verachtvoudigde in vergelijking met 1977. Adjunct-minister van Justitie Sadi- li Sastrawijaya liet het parlement on langs weten dat vorig jaar de schatkist voor 29.8 miljard rupiah of 95 miljoen De bom was neergelegd in een gesto len vrachtauto die op een eenzame weg De regering kon daarvan drie miljoen gulden achterhalen. De rest is opgebor gen in banken, vergokt in speelzalen of gebruikt voor het maken van buiten landse reizen, zei hij. Enkele functiona rissen hadden hun zwarte geld voor vee- aankopen gebruikt. Het uit de schatkist gestolen geld zou veel hoger kunnen blijken te zijn dan uit de officiële cijfers valt op te maken, want hieraan ontbreken gegevens over Zuid-Soelawesi, West-Irian en Oost-Ti- mor, de nieuwste provincie van Indo nesië. Een arm Afgelopen zaterdagmiddag was ik zo fortuinlijk in de Haarlemse boekhandel Coebergh de nieuwe verhalenbundel „Het herenhotel” van Herman Pieter de Boer met enige welgekozen woorden te mogen introduceren. Van twee tot vier uur ver kochten H. P. en illustrator Pat Andrea honderdvijftig boeken. Ik bedoel maar. Terwijl ze toch al eens, aan de hand van het aantal verkochte exemplaren in 1978 van „De vrouw in het maanlicht”, „Het damesorkest” en „De kellnerin” hadden uitgerekend dat er, rekening houdend met de openings- en sluitingstijden van de boekwinkels, elke zes minuten een boek van hen was verkocht. Herman Pieter de Boer dagdroomt nu van een soort belklok- je, dat elke zes minuten even een helder „PING!” laat horen om hem er aan te herinneren dat er zojuist weer een boek verkocht is met de aanklevende royalty’s. „En dan opeens hoor ik snel achter elkaar „ping, ping, ping!”, dan blijkt er door het hele land een stormloop op de boekhan dels gaande te zijn van mensen die „Het herenhotel” willen kopen voor het te laat is!” dagdroomde Herman Pieter de Boer verder, maar dat thema heeft hij, in een andere vorm, eigenlijk al verwerkt in het verhaal over de monnik Linus. s-gene- num- J. Lou- imerlid □mmis- iw Bo- van de enigde •en zijn geraakt waakte op een en door eer tus- gevolge ad. heim is >n door /inciale de met et hoge it stuur Ie man erreden volgens ■ipeerd" •vangen lerzoek tichting in een van een nenkort vartaal stratiel 'V dC'i.i.l gen dia dus het! c veran- voor na krijgen dng, nu ijgen in Tegen- r nodig roleren, 1 doen, Ik begon mijn referaat over „Het heren hotel” in die boekhandel met het voorle zen van het „grillige”, negenentwintigste verhaal in de bundel. Aan het slot daar van klonk een dankbaar applaus. Ik heb toen onthuld dat zij eigenlijk voor mij hadden geklapt, want dat ik dit krakke mikkige verhaaltje had samengesteld uit de eerste zinnen van respectievelijk de verhalen 4, 17, 27,16, 5, 23, 22, 18,12,11,15, 20, 19, 26, 25, 21, 9,14, 6, 24, 7,13, 3, 8,10,1, 28 en 2. Een nieuw literair genre, dat ik het „Eerstezinsel” heb gedoopt. Je mag van een boek of verhalenbundel geen eerste zinnen weglaten, je mag ze niet ombuigen en je mag er niets tussenvoegen, zo zijn de spelregels, dus zo moet het gespeeld worden. Als voorbeeld heb ik de eerste roman genomen van P. C. Hooftprijswin- naar Harry Mulisch, „Archibald Stro halm”, dat 9 drukken heeft beleefd. Eén eerste zin heb ik, omdat hij wel heel erg lang was, halverwege bij de puntkomma afgebroken. Het resultaat lijkt ongeveer net zo op een echt verhaal als de spiegel beeldige Revolutie-etude van Chopin, ge- speeld door Maarten Bon tijdens de huldi ging van Harry Mulisch, op een oorspron kelijke etude van Chopin leek. Er moet echter een boek zijn waarvan alle eerste zinnen van de verhalen of hoofdstukken, mits handig gerangschikt, weer een nieuw en acceptabel verhaal van de auteur vor men. Zodra ik dat gevonden heb, zal ik u het per ommegaande laten weten. Dan volgt nu het „eerstezinsel” van „Archibald Strohalm”: Admiraal Soedomo heeft gezegd dat sinds het begin van de campagne onge veer 4600 ambtenaren zijn ontslagen of op andere manier gestraft. De minister voor Staatshervorming, Soemarlin, heeft deze maand meege deeld, dat het aantal gevallen van cor ruptie en manipulatie in januari een grote toeneming vertoont. In die maand kwamen 120 gevallen waarbij 191 ambtenaren waren betrok ken aan het licht, tegen slechts 69 geval len en 92 ambtenaren in december. In de corruptiebestrijdingscampagne zijn ook de hoofden gevallen van tiental len zakenlieden die hadden geknoeid met de prijzen van vitale produkten, vooral na de devaluatie van de roepiah vorig jaar. Soedomo heeft gezegd dat de regering zeer hard tegen zulke zakenlieden zal optreden. Onlangs was er een geval van een 40- Oeganda van een stuk land van Tanzania, in november vorig jaar. Amin moet op houden „Tanzania te gebruiken als zonde bok voor zijn interne moeilijkheden”. Amin heeft de toestand zeer ernstig genoemd en gezegd dat de Tanzaniaanse troepen „veel mensen doden, veel bezittin gen vernielen, verkrachten en roven”. NAPELS (UPI). In Napels is dit week einde het aantal kinderen dat is overleden aan besmetting met een virus dat ademha- lingsstoornis verwekt opgelopen tot 73. De kinderarts Pisacane deelde mee dat vele baby’s met de onjuiste medicijn of schadelijke middelen zijn behandeld. Vol gens hem werd veelvuldig gebruik ge maakt van de „ongelooflijkste en zeker nutteloze medicijnen, zoals cortisone en intraveneuze voeding die, zoals bekend is, een overmatige dosis natrium in het bloed veroorzaakt”. Hij pleitte voor een onder zoek naar de behandelswijze. gumen- iet hou- t steek- in de irloofde ich aan- inssfèer De Joegoslavische partij, vervolgde hij, verzet zich tegen zulke stappen of metho den. „Er zijn geen beginselen in welker naam men een volk van zijn vrijheid en onafhankelijkheid kan beroven en dit op leggen wat men beter en juister vindt”, voegde hij eraan toe. Volgens officiële Joegoslavische krin gen heeft de Joegoslavische ambassadeur in Peking een boodschap van Tito overhandigd aan de Chinese partijvoor zitter, Hua Guofeng (Hwa Kwo-feng). Dolanc herhaalde eerdere Joegoslavi sche waarschuwingen dat de conflicten in Zuidoost-Azië de wereldvrede kunnen be dreigen en de communistische beweging in de wielen rijden. Hij sprak de hoop uit dat alle betrokkenen en alle vredelievende staten in de wereld alles zouden doen om ervoor te zorgen dat de conflicten niet verder uitdijen. „Wij Joegoslaviërs kennen al deze vor men van poging tot inmenging en pressie maar al te goed van het organiseren van nieuwe communistische partijen van Joego-Slavië tot het ontkennen van het bestaan van sommige onzer volkeren”, aldus Dolanc. Toen archibald strohalm laat in de vol gende ochtend ontwaakte, bleef hij nog even met gesloten ogen liggen. Geleidelijk begonnen zijn nevelige plannen zich dui delijker af te tekenen en zijn denkbeelden in woorden over te gaan. Behalve de vo gels, gebeurde er sinds Abram weinig met archibald strohalm. Het was lente, mei, en de natuur begon te dansen. Datgene wat de man van Nazareth leefde en stierf, het is hetzelfde als datgene wat het aanzijn geeft aan de wereld zoals wij haar zien; ditzelfde ovum philosophicum, dat in woorden uitgedrukt had moeten worden, teisterde archibald strohalm. Een minuut later stond hij rechtop aan de andere kant van de tafel. Zittend achter zijn schrijfta fel kon Archibald Strohalm een deel van het pleintje overzien: de kerk, de vleeshal, een paar huizen: de rest verdween onder het raamkozijn. Ook de uil zag uit op het pleintje. Op de avond van deze dag, na geslapen en gedouchet te hebben, ging Archibald Strohalm naar Boris Bronis law. Zomer was het”, (eerste zinnen van de hoofdstukken 12, 6, 16, 3, 5, 14, 13, 4, 8, 10, 9, 15, 7, 1, 2 en 11). jarige zakenman, die ten laste was ge legd dat hij 8000 zakken cement had gehamsterd. Soedomo zette hem voor de duur van tweeëneenhalf uur aan het ophalen van huisvuil in Medan op Noord-Sumatra. De straf viel slecht bij de organisatie van rechtsbijstand. Zij sprak de hoop uit dat voor de laatste keer naar zo’n middel gegrepen was. Democratisch overheidsdiensten, garnizoenen, fabrie ken en bedrijven moeten toestemming krijgen hun eigen zaken te regelen. Afgelopen zaterdag kondigde vice-pre mier Enterzam aan, dat de bevolking zich op 21 maart per referendum kan uitspre ken of er een islamitische republiek moet komen dan wel een burgerlijke. Verder werd bekendgemaakt, dat voor half maart de olie-uitvoer zal worden her vat. Experts verwachten dat al weer snel en dagproduktie van drie miljoen barrel (een barrel is A 59 liter) kan worden ge haald, overigens de helft van de produktie van voor de revolutie. Op een begrafenis in Teheran las moe- jaheddin-leider Ravaja de gemeenschap pelijke eisen voor: ontbinding van het leger van de sjah en oprichting van een revolutionair volks leger. Geen beperking van de voormalige on dergrondse guerrillabewegingen die te gen de sjah hebben gevochten, zoals de moejaheddin en de fedayeen. Functionarissen van het regime van de sjah moeten in het openbaar worden be recht en niet door de geheime rechtbank van Khomeini’s revolutionair comité, dat tot dusverre negen hoge officieren heeft laten doodschieten. ri- Paus Johannes Paulus de Tweede heeft gisteren het huwelijk ingezegend van Virginia lanni en Mario Maltese. Dit is een grote bijzonderheid: pausen hebben het nooit tot hun gewoonte gemaakt huwelijken van „gewone” burgers in te zegenen. Zij beperkten zich in het verleden tot adellijke personen of familieleden. DJEDDAH (Reuter en DPA). De secretaris-generaal van de Arabische Liga, Mahmoed Riad, heeft gisteren sen beroep op Noord- en Zuid-Jemen gedaan hun grensoorlog te staken, zelf beheersing te tonen en een gunstige sfeer te scheppen voor Arabische be middeling. Gisteren zijn zware gevechten ge meld. Partijen beschuldigen elkaar er van de strijd te zijn begonnen, vrijdag. Noord-Jemen heeft om een bijeen komst van de Arabische Liga gevraagd en het sturen van een militaire com missie van de liga naar het terrein van de strijd. Zuid-Jemen heeft met een bijeenkomst ingestemd. Radio-Aden meldde gisteren, dat strijdkrachten van het marxistische Zuid-Jemen verscheidene steden en militaire stellingen in Noord-Jemen hadden ingenomen. Een woordvoerder van Noord-Jemen heeft dat tegenge sproken. Een ambtenaar van het staatsplanbu- reau heeft gezegd dat de hoeveelheid geld die aan de staat wordt onttrokken, gelijk opgaat met de groei van de rijks- begroting. De witte-boordenmisdaad is volgens hem moeilijk uit te roeien en de regering kan alleen maar hopen, dat het deel van de nationale koek dat door de oplichters wordt achtergelaten, groot genoeg is om de massa te voeden. Volgens Admiraal Soedomo zelf zal zijn campagne pas over vijf tot tien jaar vruchten af werpen. „De woonschuit van Boris Bronislaw lag aan de andere kant van het bos in een kanaal, dat bij het stadje uitmondde in de gracht waaruit hij driekwart jaar geleden Mozes had gered. Sneeuw was er nauwe lijks gevallen dit jaar, wel had het veel gevroren, ’s Morgens tegen tienen was Hil- de beginnen te klagen over wat pijn in haar buik en rug, die gauw genoeg weer weg was, maar toen was Boris Bronislaw ook al weg: fietsend als een razende naar de dokter. Het bericht van zijn verbazing wekkende voornemen, Ouwe Opa te overtroeven, had zich snel verspreid, springend van straat naar straat, van huis tot huis. Hier zakt de tijd plotseling in elkaar, er komt een telegram: we kolken weg naar een diep verleden, met een telefoongesprek zullen we weer boven ko men Toen hij weer wat tot zichzelf begon te komen, merkte hij dat hij nog op de kermis was. erdag- -jarige ter de op een zwaar NAIROBI. President Idi Amin van Oeganda heeft gisteren toegegeven, dat de stad Masaka is ingenomen door een leger van Tanzanianen, huurlingen en Oegan dese ballingen en dat de stad Mbarara, meer naar het westen, door de invallers wordt bedreigd. Amin zei tot een vredesmissie van de Organisate van Afrikaanse Staten (OAS), dat er Oegandezen uit het zuiden per bus en vrachtauto naar het noorden vluchten. Hij zei bereid te zijn met de OAS samen te werken om vrede tot stand te brengen. President Julius Nyerere van Tanzania heeft enkele voorwaarden gesteld waar aan moet worden voldaan voordat hij voorstellen van de OAS wil overwegen ter beëindiging van het conflict met Oeganda dat al 17 weken duurt. De eisen zijn: de OAS moet president Amin veroordelen wegens het binnenval len van Tanzania. Amin moet zijn aan spraken op gebied van Tanzania laten vallen. Oeganda betaalt Tanzania schade vergoeding voor het verlies van levens en eigendommen tijdens de bezetting door De politie denkt dat de bom bedoeld voor Britse soldaten, maar een woordvoerder van het Britse leger in Noord-Ierland zei dat zaterdagavond I op de plaats van de ontploffing geen I Britse soldaten dienst hadden. gulden door corrupte functionarissen werd opgelicht. I BELFAST (UPI). De Noordierse politie heeft gisteren meegedeeld, dat bij een bomontploffing aan de grens met de Ierse republiek twee jongelui zijn gedood en drie zwaar gewond De ontploffing had plaats zaterdag- avond laat in Keady in het graafschap Armagh, 80 kilometer ten zuiden van Belfast. De politie vermoedt dat het I IRA verantwoordelijk is. bij de grens was neergezet. De vijf jongelui, op weg naar een dansavond ten zuiden van de grens, passeerden de vrachtauto toen de bom afging. van de gewonden moet een missen.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3