Ve 0 V Machtsstrijd splijt Tsjaad verder P Goudzwaard c.s. Het andere CDA van h Damiate Pers NOTITIES OVER: IJmuider Courant f b L.' Le: do 19 4 i PO! SL GL KI 5 M MH M/ 4 19 7 9 26 FEBRUARI MAANDAG - #5 I Geen museum J 44 Proefgebieden SR 48». Ai® Dn I iScölïco S: - 'Y Ch 147,50 Tegelijk met de regeringsnota werden ook de studies openbaar de machtsstrijd in Tsjaad door Jan de Roos de verwoesting van het Braziliaanse regen woud door Kees Klaasse het andere CDA van Goudzwaard c.s. door onze parlementair redacteur Hans de Bruijn Voormalig AR-voorzitter en ka merlid Veerman, oud-AR-kamer- lid Vermaat, AR-loyalist en ka merlid Van Houweüngen en ten slotte de opsteller van het CDA- programma „Niet bij brood al leen” zelf, Goudzwaard, hebben de afgelopen weken vooral in AR- kring twijfels gezaaid over de vraag of de volledige fusie van KVP, ARP en CHU volgend jaar Gereed zijn de hoofdwegen Belem-Brasilia 2.100 km, Cuiaba-Santarem 1.500 km (met een geplande doortrekking naar Suriname), Porto Velho-Ma- naus-Boa Vista 1.600 km (met geplande doortrek king naar Venezuela en Guyana). Verder wordt nog gewerkt aan de aanleg van de gigantische Transa- mazonica, een kleiweg van 7 meter breed over Het Braziliaanse Amazonegebied van bijna 4 miljoen vierkante kilometer omvat ongeveer 60% van het totale Braziliaanse grondgebied. De ont sluiting van dit oerwoudgebied geschiedt door de aanleg van een wegennet van in totaal 18.000 km. De aanleg van deze wegen gebeurt zo dat zij juist die gebieden ontsluiten die voor exploitatie en bewerking van de grond in aanmerking komen. Er zijn inmiddels drie proefgebie den voor de houtwinning aangewe zen. Het eerste is Tapajos, een ge bied van 162.000 hectare, waarvoor de FAO-studie aanbevelingen deed om er met houtwinning te gaan ex perimenteren. De twee andere ge bieden zijn Tucuriu en Balbina, met een oppervlakte van 216.000 hecta re. Deze stukken land komen we gens de aanleg van twee stuwdam men binnen afzienbare tijd onder water te staan en moeten voor die tijd ontbost worden. De Braziliaan se regering is op het moment op wel doorgang moet vinden. Er is volgens deze CDA-ers alle reden om de definitieve samensmelting van de drie partijen (en daarmee hun opheffing) op zijn minst uit te stellen. „Een pas op de plaats ma ken”, noemde Goudzwaard dat vorige week in een open brief. De kritiek van de ARP’ers richt zich op het gebrek aan gezag van het kabinet, op de middelmatig heid van de CDA-politici in de Kamer, op de dreigende verrecht- sing van de CDA-achterban (door de vele rechtstreekse CDA-leden die jaren geleden KVP en ARP de rug toekeerden omdat die te pro gressief zouden zijn), en op de CDA-ministers in het kabinet die er niet in slagen te handelen in de geest van het CDA-programma. Deze kritiek is niet nieuw. Zo lang de discussies over de vor ming van het CDA al duren, wor den, vooral uit de ARP, kritische geluiden gehoord over de „vergro- 5.400 km van Joao Pessoa naar de Peruaanse grens, en de Noordelijke Perimetriek over 4.000 km vanaf de kust langs Colombia naar Peru. - Het Amazonegebied is rijk aan delfstoffen als ijzererts, mangaan, bauxiet, koper- en looderts, tin, goud en vele andere mineralen. Ruim tien jaar geleden werd door geologen een ijzerertslaag ontdekt van 160.000 ha in de Serra dos Carajas. Waarschijnlijke reserves 18 miljard ton, mogelijke reserves zelfs 70 miljard ton. Het ijzer kan er in open mijnen gewonnen worden. Aders van soms 300 meter dikte zorgen voor welhaast onuitputtelij ke voorraden. De exploitatie valt of staat met het transportprobleem. Intussen wordt zowel in Brazilië als vanuit het buitenland fel gepro testeerd tegen de vernietiging van het grootste biologische fenomeen dat op aarde bestaat en wordt gewe zen op de enorme schade die het milieu er door gaat lijden. De leider van de oppositiepartij MDB in de Braziliaanse Senaat, Paulo Bros- sard, gaf als commentaar: „Het pro ject heeft tot gevolg dat Amazone wordt beroofd van zijn bossen. Dat is een misdaad tegen de nationale soevereiniteit”. Wanneer echter, zoals de deskun digen verwachten, binnen een eeuw de totale vernietiging van alle tropi sche regenwouden op aarde een feit zal zijn, zal blijken dat deze mis daad ook buiten de Braziliaanse landsgrenzen reikt. De volgende aflevering van deze serie op maandag 5 maart 1979. steen in de vijver gooide. In een open brief brachten hij en vijf andere CDA’ers de kritiek op de huidige CDA-koers onder woor den. De klap kwam hard aan. Goudzwaard en de zijnen zijn niet de minsten binnen het CDA. AR- voorzitter De Boer: „Het zijn men sen die het CDA welgezind zijn. We moeten hun kritiek daarom serieus nemen”. de Tweede-Kamerfractie en het beleid van de CDA-bewindsdlie- den in het kabinet. De wijd< gade meer beoo voor men post omd: geba De als g heid de v rems reau en i Zeev DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr. H. C. van der Mije HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Komng Sai duid door, 1977 nex straa den dens Het i tijd 1 VE is ee de t zoda via i stils. VI Veis dens naai scho roe” deed erva Bha, disc: Vooropgesteld dient te worden dat deze AR-leden niet van het CDA af willen. Het gaat er niet om óf het CDA er komt, maar om wat voor CDA er komt. Een CDA als federatie van AR, KVP en CHU met één fractie, één programma en één lijsttrekker, of een CDA dat het definitieve einde betekent van de drie afzonderlijke partijen. De critici hebben vooralsnog voor het eerste gekozen. Zij willen in elk geval uitstel van de fusiebeslis- sing, tijd voor bezinning. En dan vooral bezinning op de koers van N’Djamena, de hoofdstad van de Middenafrikaanse staat Tsjaad, is sinds begin vorige week al even verdeeld als de rest van het land, dat voor een kwart wordt beheerst door president Malloum en voor drievierde door Frolinat het natio nale bevrijdingsfront van Tsjaad. Na een,korte maar hevige strijd heeft Malloum nu ook de greep ver loren op een deel van de hoofdstad. Dit keer was het niet Frolinat dat toesloeg maar zijn eigen premier, Hissen Habre. Op de valreep van de totstand koming van het „echte” CDA is weer eens een forse steen gegooid in de toch al niet rimpelloze vijver van de Nederlandse christen-de- mocratie. Juist nu zaterdag de partijraden van KVP, AR en CHU de fusie van hun partijen tot één CDA definitief in gang moeten zetten, lijkt een groep vooraan staande AR-politici zand in de CDA-machinerie te willen gooien. Motief: ernstige kritiek op de koers van het CDA en angst voor verlies van de eigen AR-identiteit. De nota van de Braziliaanse rege ring laat echter geen twijfel meer: „Het Amazonegebied moet geen museum blijven, maar evenmin moet het gebied ten prooi vallen aan ongebreidelde roofbouw. Geen enkel land kan besluiten om af te zien van het gebruik, ten behoeve van haar ontwikkeling, van haar eigen natuurlijke rijkdommen. In een economisch systeem dat geba seerd is op het particulier initiatief, gaat de keuze niet tussen het ge bruik of het niet-gebruik van het oerwoud. De keuze gaat tussen een rationeel gebruik en bosbeheer, of het voldongen feit dat het oerwoud steeds verder ontbost raakt”. Brazilië kapt zich een weg naar natuurramp De Braziliaanse regering probeert een plan van de grond te tillen om ongeveer eenvijfde deel van het Amazonebos te kappen, een oppervlakte vijftien keer Nederland. Met de vernietiging van dit deel van het oude tropische regenwoud dreigt Brazilië de ondergang te bewerkstelligen van een groot aantal inheemse indianenstammen, die in het aangewezen gebied leven. Maar dat niet alleen. Van dit puur economisch geïnspireerde voornemen kan een ecologische ramp het gevolg zijn, die zijn weerga niet kent. De groene long van de wereld zal ophouden te ademen BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon. 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 Triomfantelijk haalde Malloum een half jaar geleden Habre nog binnen als leider van een „regering van nationale verzoening”. Dit werd alom als een belangrijk diplo matiek succes voor de president ge zien. Habre maakte immers enige tijd deel uit van Frolinat en zette daarna met een eigen rebeUenleger, de 1.000 man sterke Strijdkrachten van het Noorden (FAN), de strijd voort tegen de Tsjadische regering en haar bondgenoot, de voormalige koloniale heerser Frankrijk. Het wonderlijke is, dat Habre toen hij premier werd, zijn FAN kon behouden. Het heeft niet veel gescheeld of hij had hiermee zijn eigen president aan de kant gezet. De gevechten tussen de FAN en Malloums 11.000 man sterke troe penmacht begonnen op 12 februari, toen op een middelbare school in de hoofdstad vóór- en tegenstanders van een oproep tot nationale sta king elkaar na een felle discussie in de haren vlogen. Toen Malloums soldaten ingrepen, openden de FAN-troepen het vuur. In korte tijd veranderden grote delen van N’Dja mena in een rokende puinhoop. Ze ker vierhonderd mensen zouden bij de gevechten zijn omgekomen. Volgens politieke waarnemers was de verhouding tussen Malloum en Habre al enkele maanden uiterst slecht. De president verweet zijn premier „obstructie van het lands bestuur”. In N’Djamena deden ge ruchten de ronde, dat Habre de inspirator was van de stakingsop- roep. Habre werd omschreven als een uiterst ambitieus man, die erop uit was de macht in Tsjaad aan zich te trekken. VE I kapil I 1979- de V: serve zerne ton 1 pro je gen i I) isl ne i schri noen verd< reeks IF V, Het kabinet blinkt volgens deze mensen niet uit door de vernieu wingsgezindheid die uit het CDA- programma „Niet bij brood al leen” zou moeten spreken. Er wordt keurig op de winkel gepast, inspiratie ontbreekt. Ook de frac tie krijgt er van langs. Er wordt te veel aansluiting gezocht bij het kabinetsbeleid (neutronenbom, UCN, bezuinigingen in de gezond heidszorg) en te weinig bij het CDA-programma. Van de AR-loy- alisten in de CDA-fractie hoor je niets meer. Slechts op enkele puntjes (kernwapenbeleid) wil de fractie nog wel eens uit de kabi- netsband springen, maar dat bete kent nog geen koerswijziging. De partijraden moeten zaterdag maar eens een hartig woordje spreken over het andere CDA van Goudzwaard c.s. 14,80 42,60 56,50 ƒ167,70 220,50 0,75 zoek naar gegadigden die de ont bossing in beide gebieden ter hand willen nemen. Het is de bedoeling dat dit voor jaar al met kappen wordt be gonnen. Het uiteindelijke ontbossingsplan waar de regering nu vanuit gaat is opgesteld door het Braziliaanse in stituut voor bosbouw, IBDF, en voorziet in het verlenen van conces sies voor de ontbossing van in totaal 56 miljoen hectare tropisch gebied. Het hout zou ongeveer 18 miljard dollar opbrengen, waarvan de Bra ziliaanse staat de helft gaat innen in de vorm van „royalties”. Uitgangspunt van het IBDF-pro- ject is dat tegen het jaar 2000 de bosvoorraden, die nu nog 85 per cent van de wereldvraag dekken (met name in Zuidoost-Azië) uitge put zullen raken. Daarom zal, aldus het instituut, een steeds grotere druk op Brazilië worden uitgeoe fend om de uitgestrekte houtreser- ves van het Amazone-oerwoud aan te spreken. Volgens het IBDF maakt de uitgifte van concessies het mogelijk dat de voorraden efficiënt worden geëxploiteerd en dat de overheid „grip” blijft houden op de reusachtige ontginningswerkzaam- heden. Zeker is, dat hij zich in de korte tijd van zijn premierschap zeer ge haat maakte, omdat hij ministers uit het noorden van het land in zijn regering opnam. Het is de vraag of hij dit uitsluitend deed om zijn ei gen machtspositie te vergroten of om de positie van het noorden in het landsbestuur te verstevigen en zo Frolinat de wind uit de zeilen te nemen. De bevrijdingsbeweging be schouwt hem sinds zijn toetreding tot de regering als een verrader. De noord-zuidtegenstelling heeft in het verleden al voor veel onrust gezorgd in Tsjaad. Het (semi-)no- madische en islamitische noorden voelt zich achtergesteld bij het overwegend negroïde en christelij ke zuiden. Belangrijke functies in het bestuursapparaat zijn in han den van het zuiden en ook econo misch ligt het zwaartepunt in dit te KVP”, die het CDA zou gaan worden. Ex-fractieleider Aantjes had er drie jaar geleden een „bergrede” voor nodig om deze twijfelaars niet toen al te laten afhaken. Van Houwelingen noemde vori ge week het kabinetsbeleid een remmende factor die nauwelijks spoort van het CDA-programma. De evangelische boodschap van het CDA klinkt onvoldoende door. In „Trouw” deed ook Vermaat een duit in het zakje. Een volledige fusie zonder dat je het eens bent over de politieke koers betekent alleen maar dat je drie partijen opheft. Dat is een verarming voor het CDA en een aanslag op de geloofwaardigheid en politieke eenheid van dat CDA, zei hij zo ongeveer. Niet geringe kritiek, die al heel wat beroering teweeg bracht. Vo rige week maandag was het echter Goudzwaard, hooggewaardeerd binnen het CDA, die de zware veel „welvarender” landsdeel. Het is daarom geen wonder dat Frolinat juist in het noorden successen kon I boeken. De strijd tussen Malloum en Ha-, bre lijkt overigens slechts een wat] curieuze onderbreking van de strijd om de macht die Frolinat de ko mende jaren ongetwijfeld zal voort zetten met de regering. In het verleden kon de regering van Tsjaad daarbij rekenen op Franse militaire steun. Vorig jaar nog zette Frankrijk troepen in om een Frolinat-offensief te keren. In de recente strijd tussen Malloum en Habre heeft Frankrijk zich niet wil len mengen. Volgens Parijs ging het hier om een „intern conflict”, waar bij Frankrijk slechts de rol van „be droefde toeschouwer” kon spëlen. De ongeveer 2.000 man sterke com mandotroepen van Parijs beperk ten zich dan ook tot het beschermen van de Europese wijken van N’Dja mena. Verder heeft de comman dant van de Franse troepen zijn handtekening gezet onder het be- standsakkoord, dat door bemidde ling van Soedan vorige week werd bereikt tussen Malloum en Habre. Het is zeker niet uitgesloten dat Habre en zijn aanhangers de ko mende maanden opnieuw de strijd met Malloum zullen aanbinden. De premier beschikt nog steeds over zijn eigen troepenmacht en bij het bestand is overeengekomen, dat hij de veroverde wijken van N’Djame na mag behouden. Deze vrouw en haar kind behoren tot de Makiritare-lndianen, een stam van nog maar 3000 mensen. Vroeger be hoorden deze uitstervende „kanomen- sen" tot de grootste stammen in het Amazonegebied. Contact met de ..be schaving is een regelrechte bedrei ging voor de Amazone-lndlanen. (Foto: Ata Kando) Een Braziliaanse wegwerker met een Indianenpijl In zijn zijde, na een aanval van Krane-a-kore Indianen op arbei ders die een weg aanleggen in het oerwoud. I De rijke opbrengsten van het Amazone-hout moeten dienen om Brazilië’s buitenlandse schulden te financieren, die zouden zijn opgelo pen tot 40 miljard dollar. De com merciële waarde van het Amazone- oerwoud is wel eens geschat op 90 miljard dollar. De Nederlandse ecologische be weging „Anders denken, anders doen” heeft recentelijk in een brief aan de ministerraad in Den Haag gevraagd welke Nederlandse overheids- en particuliere belangen gemoeid zijn met de voorgenomen ontbossing op zulk een grote schaal in Zuid-Amerika. In de brief wist de beweging uit Eindhoven op de grote natuur-historische waarde van het Amazone-gebjed. De beweging breekt ook een lans voor de oor spronkelijke bevolking, de India nen. Als er al sprake is van schul den aan Nederland, dan vindt de ecologische beweging dat daarvoor een oplossing moet worden gevon den via een verantwoorde ontwik kelingssamenwerking. „Zonodig moet de ontbossing maar aanhan gig gemaakt worden bij de Verenig de Naties”, aldus de ecologen. Begin dit jaar heeft de Braziliaan se regering in een officiële nota bevestigd dat er plannen op tafel liggen om de gigantische hout-re- serves van het Amazone-oerwoud te gaan exploiteren. Daarvóór sprak de regering stelselmatig de geruchten tegen dat een aanslag zal worden gepleegd op dit kolossale tropische regenwoud. gemaakt waarin aanbevelingen werden gedaan voor de houtwin ning in het Amazone-bos. Een stu die is afkomstig van de overheids dienst voor de ontwikkeling van het Amazone-gebied, SUDAM. Twee andere zijn in opdracht van de Bra ziliaanse regering uitgevoerd door de FAO, de Voedsel- en Landbouw organisatie van de Verenigde Na ties. De aanbevelingen van een van deze FAO-studies, opgesteld door FAO-technicus F. Schmithuzen, die vorig jaar twee weken in Brazilië verbleef, hebben in dat land grote opschudding veroorzaakt. Schmithuzen stelt in zijn studie voor dat de Braziliaanse regering voor periodes van 20 jaar conces sies verleent aan ondernemingen om de natuurlijke rijkdommen in een bepaald gebied te exploiteren. De regering, die eigenaar van de grond blijft, zou moeten toezien op het naleven van verordeningen om het ecologisch evenwicht niet te la ten vernielen. Ook de minerale rijk dommen van het Amazonegebied zouden op die manier moeten wor den ontgonnen. De regering spreekt tegen dat dergelijke concessies in het wilde- weg verleend zullen worden aan buitenlandse ondernemingen: „Welk systeem ook zal worden ge bruikt, nationale ondernemingen zullen alle nodigë steun krijgen”. Het ligt echter voor de hand dat vooral buitenlandse ondernemin gen de felbegeerde concessies in handen zullen krijgen, simpelweg omdat in Brazilië de technische kennis en internationale markter- varing, nodig voor zo’n grootschali ge operatie, niet voorhanden zijn. i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4