Veel aandacht voor rolpatronen en baasspelerij Strijd voor tuinproject door handtekeningactie gesteund rs Voor brandweerkazerne geen plaats op meerjarenplan Begeleiding WAO’ers in bedrijf thema informatie-ochtend NKV KM plein 1945 deze week s.-smsSi!' POST GESCHRAPT IN AFWACHTING VAN BOUWRAPPORT Alternatief Toegevoegd int Dronken automobilist ramt politieauto Lfl Inbraak in cantines op Schoonenberg SLIPPARTIJ DOOR GLAD WEGDEK Lezing in Vrouwencafé door volgelingen van „liefdesgoeroe” VELSEN-IJMUIDEN MAANDAG 26 FEBRUARI 19 7 9 4 GESCHIL GRONDGEBRUIK SPAARNBERG Na massale achtervolging IA Rolpatroon 3 (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De IJmuider Moerbergschool is weer tot z’n norma le, dagelijkse routine teruggekeerd: na er drie weken lang een spelproject te hebben uitgevoerd, heeft de toneelwerkgroep „Weder zijds” het schoolgebouw aan de Kerkstraat verlaten. -P i (Van een onzer verslaggevers) )d 17,50 O uur )uur en Ha-. »n wat strijd de ko- voort- Chrisje en Johan, de hoofdfiguren uit de voorstelling ,,’t Is niet van jou”, zweren trouw aan hun geheime club. Samen met twee huisgenoten, aange duid als leerlingen, wil zij daar iets van doorgeven. Sabine Bekkers begon eind 1977 in Oud-IJmuiden een edelsmidse an nex meditatiecentrum aan de Kanaal straat. De lezing, die vrijdagavond gehou den wordt in De Brulboei aan de IJmui- dense Kanaalstraat, begint om negen uur. Het café opent eerder op de gebruikelijke tijd half negen. De gemeentelijke commissies in Velsen wijdden vorige maand elk een aparte ver gadering aan een nieuw vast te stellen meerjarenplan 1979-1983 voor een eerste beoordeling van de projectenlijsten hier voor van B. en W. In de commissie alge- men zaken werd tot schrappen van de post „nieuwbouw brandweer” besloten omdat het hiervoor opgenomen bedrag gebaseerd was op verplaatsing van de VELSEN. Vrijdagavond om half tien is een 36-jarige inwoner uit Haarlem op de westelijke rijbaan van Rijksweg 9 zodanig geslipt dat hij met zijn voertuig via de vangrail tegen een lichtmast tot stilstand kwam. De slippartij ontstond waarschijnlijk als gevolg van plotseling optredende glad heid ter plekke. Het gedeeltelijke verniel de voertuig werd ter inspectie van het remsysteem afgevoerd naar het politiebu reau. De bestuurder werd met hoofdletsel en pijn in de borst opgenomen in het Zeeweg Ziekenhuis. bestaande noodgebouwen in Velsen-Zuid. Voor een meer gedegen nieuwbouwplan moet een toegezegd rapport van brand weercommandant De Jong als uitgang spunt dienen. Opening van een toch wel wat willekeurig bedrag in het nieuwe meerjarenplan werd met het uitzicht daarop onjuist geacht. De genodigde bedrijfsfunctionarissen zullen tijdens de informatieve bijeen- Behalve wanneer de weersomstandig heden dat verhinderden (welk gedwon gen „verzuim” met een afrondende spel- dag in april zal worden ingehaald) waren de „Wederzijds”-spelers vrijwel om de dag in de klassen te vinden, waar ze de leerlingen, leerkrachten én ouders zoveel mogelijk bij hun activiteiten trachtten te betrekken. In de loop van de maand maart krijgt de eveneens in IJmuiden gevestigde Kruisbergschool de Amster damse toneelwerkgroep op bezoek. In grote lijnen wordt daar dan hetzelfde project als op de Moerbergschool uitge voerd. van het Thaliatheater in Oud-IJmuiden ten behoeve van het Witte Tejater was op de oude lijst al 1 miljoen gulden gereser veerd met als gemeentelijk kostenaandeel ƒ110.000 en ƒ25.000 achtereenvolgens voor kapitaalslasten en de exploitatie. Toneelspel dus als middel, niet als doel, „want”, verduidelijkt de „Wederzijds”-ac- Door een puntensysteem (10 voor de hoogste 0 voor de laagste prioriteit) kun nen de raadsleden die de definitieve lijs ten thuisgestuurd kregen zelf de gewenste volgorde aangeven voor de opgenomen projecten. Raadsfracties kunnen hierover ook tot een eenstemmig oordeel komen. Bij een inventarisatie van de ingeleverde projectenlijsten speelt uiteraard de groot te van de fractie een rol bij de uiteindelij ke prioriteitenstelling in de raad. komst, die ’s ochtends om tien uur begint, vragen beantwoorden en luisteren naar ervaringen van de WAO’ers die inmiddels voor deelname zijn uitgenodigd. Monde linge én schriftelijke vragen over de speci fieke problematiek van de WAO’ers ko men voor beantwoording in aanmerking. Het NKV is in het IJmondgebied al ettelij ke jaren actief voor arbeidsongeschikten die als lid staan ingeschreven. Aandacht krijgen de belangenbehartiging van deze probleemgroep en de opbouw van eigen organisaties. Daarnaast wordt veel tijd besteed aan de vorming van gespreks- Wat het verloop van het „Wederzijds”- project op de Moerbergschool betreft, wil Margreet Bernsen (zeker nu er nog een afrondend bezoek op stapel staat) zich liever niet aan beoordeling wagen. Wel heeft ze de indruk, dat er door leerkrach ten en leerlingen goed meegewerkt is. trice, „het gaat ons er bepaald niet om in drie weken tijd kleine acteurtjes af te leveren. Wel willen we de leerlingen, door overdraging van het middel spel, weer baarder maken, zodat ze minder snel ge neigd zijn zich door anderen de wet te laten voorschrijven en beter in staat zijn om voor zichzelf op te komen. Anderzijds wijzen we de onderwijzers op situaties waarin ze bezig zijn bevestigende maat schappijbeelden over te dragen. Gezien deze doelstelling spelen we het liefst op scholen voor arbeiderskinderen, al is zo’n keuze in de praktijk waar de gemeente nog vaak de door ons te bezoeken scholen aanwijst maar moeilijk te verwezen lijken". Van alle thema’s die in de voorstelling ,,’t Is niet van jou” (waarmee het project drie weken geleden voor de leerlingen werd geopend) aan de orde kwamen, heb ben vooral de problematiek van het „de baas willen spelen” en de kwestie van de rolpatroken volgens Margreet in het ver dere spelverloop veel nadruk gekregen. Toch bleken de wederzijdse spelproble- men bij verder navragen nagenoeg gelijk. Meisjes zowel als jongens klaagden steen en been over een tekort aan trapveldjes, een teveel aan hondenpoep en over kort aangebonden volwassenen, die bang voor hun ruiten of auto de kinderen voortdu rend de politie op hun dak sturen. Over gezamenlijke actie bleek echter noch door de jongens, noch door de meisjes ooit te zijn nagedacht: een mogelijkheid die door de „Wederzijds”-spelers daarom weer in een volgende spelverklaring werd aange- Het vorig jaar november door de Stich ting Spaarnberg aanhangig gemaakte rechtsgeding belooft een slepende zaak te worden na afwijzing door deze stichting van een schikkingsvoorstel, uitgebracht door mr. E. F. Seunke, voor het alternatie ve tuindersduo als raadsman optredend. De eis luidt: ontruiming van de tuin nadat aan een bevel daartoe met ingang van 1 november 1978 geen gevolg was gegeven. De Stichting Spaarnberg kocht vorig jaar Huize Spaarnberg en een deel van de omringende grond van eerdergenoemde kloosterorde. Koopwaarde was de om- SANTPOORT. In de nacht van zon dag op maandag heeft een 33-jarige inwo ner uit Haarlem de politie van Velsen, Bloemendaal en zijn eigen woonplaats bezig gehouden met een omvangrijke achtervolging. Niet minder dan vijf poli- tie-auto’s namen deel aan de jacht op de man die in de Hoofdstraat in Santpoort een stopteken van een Velsense politie auto negeerde. basisonderwijs vastleggen. Afgezien van alles zijn we ook nog een normale theater groep, waarvan de leden met hun vak bezig moeten blijven. In de scholen spelen we noodgedwongen met zo weinig moge lijk middelen voor decors en belichting is vaak geen ruimte, en daarom pogen we louter door ons spel een illusie neer te zetten. Die attributen gebruiken we wel bij onze losse voorstellingen. Zo snijdt het mes van twee kanten: we worden ook in de publiciteit niet louter en alleen ver eenzelvigd met een onderwijstoneelgroep en we blijven op deze manier ook nog nauw betrokken bij de normale theater praktijk”. Commissie onderwijs. Vijf commissie vergaderingen komende week op de Vel sense stadhuisagenda. De commissie on derwijs opent de rij vanavond om half acht Bij ontbreken van de commissie- agenda op dit moment niets naders over de te behandelen onderwerpen. Commissie ruimtelijke ordening. Op dezelfde datum ’s avonds om half acht vergadert de commissie van ruimtelijke ordening. VELSEN. In de nacht van vrijdag op zaterdag is op twee plaatsen op het sport complex Schoonenberg ingebroken in cantines van sportverenigingen. Door het verbreken van een ruit in de toegangsdeur verschafte men zich toe gang tot de cantine van voetbalvereniging IJmuiden. Een versterker werd wegge nomen. De cantine van de honkbalvereniging DKV werd betreden door de toegangs deur te forceren. Hier bestond de buit uit een hoeveelheid snoepgoed. Van minder belang is projectenlij st II (posten beneden ƒ30.000). Deze worden niet in het ontwerpmeerjarenplan voor 1979-1983 opgenomen tenzij de raad an ders oordeelt. Op de definitieve lijst zijn onder meer nieuw opgenomen bedragen voor betere isolatie voor het zwembad De Heerenduinen, installatie van douches op Schoonenberg in Velsen-Zuid, plaatsing van melkautomaten op een aantal Velsen se scholen en verbetering van de strandaf- gang bij de IJmuiderslag (zogenoemde nieuwe strand) en plaatsing in deze omge ving van een vast gebouw voor politie en EHBO. 14,80 12,60 >6,50 >7,70 ’0,50 0,75 i Als het weer zich daar maar even toe leent wordt binnenkort met de voorberei dingen voor een nieuw teeltseizoen begon nen op de omstreden grond. Zolang het rechtsgeding loopt blijft de tuin voor de beide Haarlemmers beschikbaar. Op dit moment het enige lichtpuntje in een juri disch steekspel dat zich nog maandenlang kan voortslepen. Uit een spelverwerking in de zesde klas kwam bijvoorbeeld naar voren, dat er door de elf- en twaalfjarige jongens niet over wat voor vorm van kameraadschap met hun vrouwelijke klasgenootjes dan ook werd geprakkizeerd: met meisjes, zo was de algemene teneur, valt niet te spe len, daarvoor maken ze te veel ruzie en zijn ze te week. Over de Wüstelaan probeerde de man te ontkomen in de richting van Bloemen daal. Via de mobilofoon werd door de achtervolgende politie-auto assistentie ge vraagd. Die werd verkregen vanuit Bloe mendaal en Haarlem. Met vijf politie-au- to’s voltrok zich een nachtelijke racepartij die via Bloemendaal en Haarlem weer naar Bloemendaal leidde waar de piraat strandde op de zijkant van een Velsense achtervolger. De man werd op het politie bureau onderworpen aan een bloedproef en omstreeks 4 uur huiswaarts gestuurd. gering en op g jaar in om •en. In >um en iet wil ing het waar in „be spelen, e com- eperk- ermen N’Dja- nman- n zijn iet be- rnidde- l werd labre. en dat de ko- strijd en. De s over bij het dat hij )jame- VELSEN. Van verschillende bedrij ven in het IJmondgebied zijn vertegen woordigers uitgenodigd om het woord te voeren tijdens een NKV-bijeenkomst over de begeleiding van WAO’ers 27 fe bruari te houden in „Velserduin” te IJ muiden. De WAO-groep van het NKV in de Kring Kennemerland stelt als gast heer en organisator de begeleiding van de WAO’ers ter discussie binnen de be drijven. SANTPOORT. De Haarlemmers Kees Jansen en Ed Spape weten zich in hun strijd om behoud van „de tuin” op Spaarnberg als educatief project ge steund door de handtekening van circa 4500 sympathisanten geplaatst op daar toe uitgezette lijsten. De handtekenin genlijsten zullen binnenkort ter hand worden gesteld aan vertegenwoordigers van het Provincialaat van de Witte Pa ters te Boxtel en de Stichting Spaarnberg waarmee zij over het toekomstige ge bruik van de biologische moestuin in een civiele procedure zijn verwikkeld. Op de definitieve lijst wordt het oude Velserbad, na een verbouwing, als alter natief genoemd voor het Witte Tejater. Als investeringsbedrag wordt hierbij ƒ600.000 geoemd. Voor uitbreiding van het personeelsbestand van het Witte Teja ter en de Stisa (Stichting Samenlevingsop bouw Velsen) komen achtereenvolgens bedragen van 50.000 en 61.000 voor op de definitieve lijst. Voor modernisering van de stadsschouwburg in IJmuiden- Oost, in fasen uit te voeren, is 7,09 ton opgenomen. Toegevoegd is ook een be drag van 33.000,- voor betere huisvesting van de Stisa en het nieuwe Centraal Or gaan Bejaardenbeleid momenteel aan de Abelenstraat in IJmuiden-Oost wel heel krap gehuisvest. streden tuingrond, die buiten de transac tie en dus eigendom van de Witte Paters bleef, leeg op te leveren. Bij de instanties die zich door brieven aan de Witte Paters en de betrokken stichting voor behoud van de biologische tuin inspanden waren afdelingen van een aantal politieke partij en in Velsen, het bisdom Haarlem en voorts het Velsense gemeentebestuur. Commissie welzijnszaken. De leden van de commissie welzijnszaken dienen de woensdagavond vrij te houden voor een vergadering van deze commissie. Aan vang half acht. Commissie recreatie en toerisme. De commissie recreatie en toerisme verga dert donderdag 1 maart om vier uur ’s middags in het Velsense stadhuis. groepen en huisbezoek. Het taakonder deel recreatie, door het opzetten van ont- spanningssociëteiten, is onder meer in Velsen overgeheveld naar een aparte los van de vakbond opererende ontspan ningsgroep. Om de arbeidsongeschikten zelf bij bovengenoemde activiteiten te be trekken worden scholing en vorminng speciaal voor hen als belangrijk taakon derdeel beschouwd door de direct bij het WAO-project betrokken vakbondsfuncti- onarissen. Over het thema „begeleiding van WAO’ers” zijn eerder deze maand al in Castricum en Beverwijk informatiebij eenkomsten gehouden. Wat „Wederzijds” met dergelijke twee- of drieweekse spelprojecten hoopt te be reiken, wordt door Margreet Bernsen voor deze gelegenheid gebombardeerd tot woordvoerster van dit voornamelijk in het onderwijs actieve gezelschap desge vraagd kernachtig samengevat: „Een emancipatieproces op gang brengen, waarbij we de kinderen en leerkrachten door middel van toneelspel meer inzicht willen geven in de verhoudingen binnen school en maatschappij”. VELSEN. Op de projectenlijsten met kapitaalsinvesteringen voor de periode 1979-1983, binnenkort vast te stellen door de Velsense raad, is geen geld meer gere serveerd voor een nieuwe brandweerka zerne. Een reservering hiervoor van 3,4 ton voorkomend op de oorspronkelijke projectenlijst van B. en W. voor bestedin gen van 30.000 en hoger (Projectenlijst I) is in overleg met de commissie algeme ne zaken geschrapt. Mondelinge en schriftelijke suggesties van bovenge noemde en andere vakcommissies heeft verder geleid tot toevoeging van een reeks nieuwe posten. I Projectenlijst I gaat deel uitmaken van het ontwerp-meerjarenplan dat voor eer dergenoemde periode in voorbreiding is. Bij afweging van de prioriteiten zijn als nieuwe posten toegevoegd de openstelling van de Velsense gemeentesecretarie op de donderdagse koopavonden en het aan brengen van dubbele beglazing in de bur gerzaal van het stadhuis die zonder deze voorziening slechts met de grootste moei te te verwarmen is. Beide posten zijn pro memortie geraamd omdat de mogelijkhe den en de kosten hiervoor nog onderzocht moeten worden. Ze worden toch in de prioriteitenstelling meegenomen om vast te stellen in hoeverre de raad deze punten voorrang wil geven. Op de definitieve projectenlijst is een reservering voor per soneelsuitbreiding bij openbare werken speciaal voor ontwikkeling en wijziging van bestemmingsplannen van 40.000 tot 80.000 verdubbeld. Het doortrekken van de Santpoortse Dreef naar Rijksweg 9 en viaductbouw ter plaatse komen als één gezamenlijke post voor de definitieve lijst. Geschrapt zijn de posten Parallelweg Heerenduinen, verbreding Hoofdstraat (Santpoort) en aanleg extra rijstrook Vel- sertraverse omdat deze punten straks worden meegenomen in een nog vast te stellen verkeerscirculatieplan voor Vel sen. Van noodzakelijke investeringen voor herinrichting van een terreingedeel- te van Gas, Reiniging en Water aan de IJmuidense Trompstraat ten behoeve van woningbouw is slechts het onrendabele deel (5,5 ton) in de lijst opgenomen. Nieuw is een restauratiepost voor de oude Engel- munduskerk in Oud-Velsen 275.000 waarvan 34.000 ten laste van de gemeen te) en de aanleg van volkstuinen ten wes ten van de Hagelingerweg welke post pro memorie is geraamd. Voor verbouwing 51. Het rolinat »n kon I Commissie volkshuisvesting. De com missie volkshuisvesting komt woensdag middag om half vier in het stadhuis bijeen. sneden om te zien, hoe de jeugd daar dan weer op reageerde. Overigens is de problematiek van de rolpatronen wel zo in het maatschappelijk denken en handelen verankerd, dat je zoiets niet met één spelletje veranderd. „Wederzijds” probeert kinderen en leer krachten attent op dit soort zaken te ma ken zonder, aldus Margreet Bernsen, het toneelspel als zodanig daarbij uit het oog te verliezen. Daarom verzorgt de groep ook nog steeds losse, eenmalige voorstel lingen in club- en buurthuizen. „We willen”, zo stelt de „Wederzijds”- woordvoerster, „ons niet alleen op het „Wederzijds” besluit project op IJmuider Moerbergschool „Wederzijds -actrice Janne van Reden beeld in het kader van een spelverwerkzng een narrige schooljuf uit, die de zesdeklassertjes ondanks hun aanhoudende verzoek geen ijsvrij wil geven. VELSEN. Voor het Vrouwencafé Velsen spreekt vrijdag 2 maart de IJmui dense Sabine Bekkers onder haar tweede naam Ma deva Anurati over de levensbe schouwing van de Indische „liefdesgoe roe” Bhagwan Shree Rayneesh. Sabine deed in 1977 gedurende een half jaar ervaring op met de opvattingen van Bhagwan tijdens een verblijf in het In dische Poona.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5