z HALFWEGSE KOE PRODUCEERDE MEER DAN 100.000 KILO MELK Schoen poets machine EEN PROEFBOEK EEN FRANSE KA T *-•$1 i Familiebedrijf Recreatiegebied Hr H WOENSDAG IJMOND 19 7 9 FEBRUARI 2 8 door Pieter Mul (II k 7] ET M HALFWEG. De smalle weg is goed begaanbaar. Links en rechts daarvan herinneren spiegelende ijsvlakten aan het barre winterweer van de afgelopen weken. Niet overal heeft de dooi gewonnen. Het lage land tussen rijksweg en Spaamdammerdijk is voor mens en dier nog amper begaanbaar. Een kille en snijdende westenwind trekt twee rood-wit-blauwe vlaggen strak van de masten. Op een afstand gezien krijg je de indruk dat op die plek de ijsbaan z’n ingang moet hebben. De wapperende vlaggen markeren evenwel niet een koek en zopie- tentje maar het huis van de familie Van Ruiten. Op de Halfwegse boerenhoeve is Bongelaar 207 het knorrige middelpunt van de belang stelling. En uiteraard gaat de aandacht ook uit naar de boer en zijn gezin. Zij hebben de kranige koe zo goed verzorgd dat het dier meer dan honderdduizend kilo melk heeft afgeleverd. Nog steeds een mijlpaal in de melkveehouderij. slaapt naast ü- Bongelaar 207 temidden van het gezin Van Ruiten. Noodkreet niet vergeefs Paul en Marianne van de Bunt: nieuwe kat i voor ngen k met io- en steem. lar en Boer Jan van Ruiten leidt rond half elf het prijsdier naar buiten. De eigenaar is Zo is dat en drs. IJsselmuiden krijgt toe gefluisterd dat het het eerste exemplaar in de regio betreft. Ook niet mis natuurlijk. Waren Jannie-2 en Naatje-10 de Bonge laar al niet tijden geleden vooraf gegaan? woord voert. Niemand die het hem kwa lijk neemt. In kleine kring weet Van de Nes de mond wel te roeren. Een huldiging is voor hem per slot van rekening ook geen dagelijkse kost. Achter op het erf prijst Van de Nes de afstamming en kwa- van kan genieten reageerde daar toen op met de woorden: „Mijn buurman spaart postzegels, koopt soms oude, hele dure, exemplaren en kan daar dan urenlang gelukzalig naar gaan zitten staren. Maar ik pas er wel voor die man te gaan zitten uitlachen. Dat doet hij ook niet om mijn wijnverzamelwoede”. Klare taal. Gelukkig waren er mensen die dankzij uw reacties een nieuwe kamer konden binnengaan, maar de vraag blijft. De jonge boer Jan van Ruiten kocht Bongelaar 207 dertien jaar geleden. Het produktieve dier is een van de meevallers voor Van Ruiten die in zijn boerenbestaan de nodige tegenslagen heeft gehad. De veel oudere boer Vink, een buurman, stipt dat aan in een toespraakje op de receptie. directeur van het hierboven al gesigna leerde veilinghuis Christie’s. De vertaling kwam tot stand onder redactie van JanHeinVerlinden, de Bossche wijnkoper, waar ik nog on langs met een groep lezers in de GAST- HOEK-EXPRES te gast was. „Wij zagen dan het bordje Van Ruiten- hoeve op je boerderij staan maar tegen elkaar zeiden we vaak: d’r mag wel op staan: ,,’t is hier altijd wat”. Tal van andere sprekers halen de moei lijkheden aan waarmee Van Ruiten te kampen heeft gehad. In de beginjaren lag zijn land nog meer verspreid dan het nu is, de grond is niet rijk en erg laag gelegen. Voor de 207 heeft Otto weinig in aktie hoeven komen, het is een sterk dier met weinig kwalen. Anders zou het ook nooit aan een zo grote melkplas zijn toegeko men. „En nog ziet ze er goed uit”, merkt een van de veehouders op. „Vaak moet je er als de kippen bij zijn om zo’n honderd- duizend-koe te huldigen omdat het dier op instorten staat. Maar ogen, schouders, brede muil, poten en ribbenkast zijn nog in goede staat”. Bongelaar kan dus nog produceren en dat mag ook wel. Want Van Ruiten be hoort tot de boeren voor wie de halve procent „boete” alleen maar betekent dat er meer moet worden gemolken om aan het inkomen te geraken. „Medeverant- woordelijkheidspremie”, heet dat op Eu ropese schaal maar wat de boeren betreft zijn er nog tal van gebieden in de wereld waar honger wordt geleden. Daar moeten melk en melkprodukten maar naar toege voerd worden. Burgemeenster IJsselmui den die daar ook over praat krijgt van verschillende kanten te horen dat het melkoverschot nog slechts met mondjes maat naar de hongerende en dorstende mensheid wordt getransporteerd. Vereni- gingsvoorzitter Van de Nes pepert de be stuurder dat op beschaafde wijze in. De voorzitter verdedigt zijn stand en wat kun je anders verwachten op een dergelijke feestelijke dag. nigde Staten waar ook een zus van hem in het bedrijf van haar man werkt. Geen grammetje vet teveel, zal een van de feest redenaars over Van Ruiten opmerken. En dat is niks teveel gezegd: werkweken van zeventig, tachtig uur zijn hem aan te zien. Hij is met nog een twintig anderen lid van de Vereniging van Vrije Veehouders. Het slinkende ledental betekent echter een. naderend einde van de „Viermaal V”, de boeren zullen zich in meerderheid bij de coöperatie gaan aansluiten. CMC-verte- genwoordiger Klaas Groen betreurde de bestaande verdeeldheid maar Van Ruiten, nog geen lid, krijgt toch de traditionele zilveren stier voor op de schoorsteen- mantel. IX Van Ruiten levert overigens niet recht streeks aan de fabriek (CMC te UrsemjZ Nog geen drie uur na het begin van de huldiging kwam een eind aan de festivi teiten. Jan van Ruiten, wars van woor den, bedankte in een mum van tijd vere niging en genodigden voor felicitaties, bloemen en cadeau’s. Het mooie pak moest uit, het werk lag al een halve dag stil. ge inseminatie (k.i.) wordt bezien welke stieren de beste resultaten hebben. »eld- laran- ig en nstel- 1795.- DAARAAN MOEST IK DENKEN toen ik zojuist het bij Elsevier Focus verschenen „Wijn proeven” ontving. Het boek is van de hand van de Engelsman Michael Broadbent, een van de grootste wijnkenners van Engeland en „DE VOLSLAGEN LEEK en ook de vakman vinden een stevig houvast aan zijn hand”, aldus waardeert Vertinden de tekst, waaraan hij vindt dat ze „een duidelijke handleiding in de techniek van het proeven geeft”, die naar zijn mening leidt tot een beter waarderen en 599.- ima's, fdwas EEN VRIEND DIE ZELF flink inves teert in wijn en er lange en late avonden DE OPROEP VAN AFGELOPEN VRIJDAG in deze ru briek, waarin ik de GASTENHOEK-lezers opriep te reageren op de noodkreet van vele kamerzoekenden in deze regio is niet zonder resultaat gebleven. Vele tientallen telefoontjes stroomden vrijdagavond tussen zes en acht uur bij de redac tie van deze krant binnen. Daaronder waren mensen die kamers aanboden, maar ook die zochten, waardoor we er al direct in slaagden een groep mensen met elkaar in contact te brengen. MAAR MEER TYPISCHE stadsres taurants hadden met hetzelfde euvel te maken. Zoals ook Paul en Marian ne v a n d e B u n t, die in de Bakkum- straat Haarlems smalste straatje, dat de Zijlstraat en Raaks met elkaar verbindt, ook ternauwernood iemand zagen bin nen glibberen. En voor hen was dat een extra tegenvaller omdat ze juist midden 1 oo 00 00 oo 00 00 Echtgenote Tini en de drie zoontjes dra gen naar vermogen bij in het bedrijf. Met name de middelste, John, lijkt het vak in de vingers te hebben. Dierenarts Otto: „Het is een echt familiebedrijf, het gezin leeft mee in de stal”. Van Ruiten blijkt met weinig vee te zijn begonnen. Nu heeft hij dertig melkkoeien, wat jongvee en zestien schapen. Z’n hoe veelheid land bedroeg tot nu toe twaalf bunder maar die oppervlakte verdubbelt. Hij krijgt het land van een broer erbij die met boeren is gestopt. Vele sprekers roe men de liefde die Van Ruiten voor de beesten heeft. Immers, voor maar dertig procent is de produktiviteit afhankelijk van de eigenschappen van het dier. De rest moet komen van verzorging, voer en omstandigheden. Jan van Ruiten, 43 jaar: „We waren thuis met vijf jongens en drie meisjes, ik was de oudste zoon. Al op m’n negende zat ik na schooltijd onder de koeien, dat is nooit anders geweest. „Twee broers van hem emigreerden en zijn boer in de Vere- genieten van de wijn. En vooral ook naar het herkennen. WIJNSCHRIJVER H u b r e c h t D u ij k e r constateert in een inleiding in het boekje, dat wijn proeven toch een zeer subjectieve zaak blijft en voert daarbij Spinoza ten tonele, die drie eeuwen gelden optekende „Een en het zelfde ding kan tegelijk goed, slecht of onverschillig overkomen. Muziek klinkt goed bij melancholieke mensen, slecht bij degenen die rouwen en goed noch slecht bij de doven”. „Hoe anders bij voorbeeld smaakt een lichte, tintelende vinho verde tijdens een zonnig open- luchtmaal in de Portugese Monhostreek dan op een klamme novemberdag in het grijze Nederland", vult Duijker aan, die Michael Broadbent voor zijn boek een „grote verdienste” toeschrijft. liteiten van Bongelaar 207, een geslacht waarvan het eerste exemplaar uit 1934 dateert. „De vader was Frans D2 van Annie 35”, zo meldt de voorzitter, „en dat was een veelbesproken k.i.-stier om het zo maar eens te zeggen”. Uit zijn zaad blijken nogal wat dochters te zijn voortgekomen die lastig handelbaar waren en dus ook moeilijk aan de melkmachine. Van de moeder geen kwaad, dat blijkt Bongelaar 114 te zijn geweest. Fokker was C. Wage- naar te Heerhugowaard, een adres waar de jonge dieren van het begin af aan in de watten werden gelegd, aldus een der offi ciële sprekers. Echt zorgen maakt de Halfwegse vee- houder zich wel over de nabije toekomst. Aan de investering voor een melktank zal hij niet kunnen ontkomen terwijl de ge bouwen ook niet meer in al te beste staat verkeren. Hij behoort echter tot degenen, wier bestaan in feite in handen ligt van landeigenaar SBL. Het pachtcontract met de departementale instelling is nog niet ontbonden. Met zeventien andere weige raars is Van Ruiten in afwachting van de maatregelen die ten behoeve van het re creatiegebied genomen gaan worden. Net als zijn collega’s meent de eigenaar van Bongelaar 207 dat het nog wel jaren kan duren voordat het onmogelijk wordt dat de boeren zelfstandig hun bedrijf uitoefe nen. Want de ontwikkeling van „Spaarn- - woude” maakt dat noodzakelijk, zo is en kele maanden geleden in het bestuur beslist. Fokverenigingen hebben immers als doel de kwaliteit van de beesten te verbe teren. Dat levert op den duur melk op met een hoger vet- en eiwitgehalte. Die zijn weer bepalend voor de prijs die de vee houder vangt. Nu ligt die rond de zestig cent per liter maar de fabriek kan wel zes tot acht cent minder betalen als het gehal te daalt. Fokkers die bij de vereniging zijn aangesloten krijgen periodiek ook lijsten met dag- en jaarproduktie en de diverse gehaltes. Middels stations voor kunstmati- Nu moet je de zaken niet overdrijven .natuurlijk. Later in de Zoete Inval zal burgemeester IJsselmuiden de wind van voren krijgen als hij zijn gelukwensen Veehouders uit Halfweg, Spaarnwou en Haarlemmerliede plus collega’s van ver- derweg willen dat best onderstrepen. De zachte bermen van de Groeneweg staan tegen half elf volgeparkeerd met tiental len auto’s. De toegang tot het Van Ruiten- erf wordt genomen via een drempel van schuimplastic. Een merkwaardige plaats om je voeten te vegen, is de gedachte die me te binnen schiet. Maar een slagerszoon allemaal nog zo’n beetje uit de losse pols, mag dan wat van dode dieren afweten, de levende have stelt zo z’n eigen eisen. Het plastic obstakel blijkt doordrenkt te zijn met een desinfecterend middel. De tiental len belangstellenden mochten eens wat met zich meeslepen dat de veestapel aan- AF- pre- senteert Legro zich voor het eerst als Transaviadirecteur aan de vlieg- en reiswereld. Gezien de vele reacties op de uitnodigingen belooft het een drukke receptie te worden, zo hoorde ik op het secretari aat van de maatschappij. Le gro kwam op 1 februari al in dienst bij Transavia. Een van DE OPENINGSRECEPTIE ging ver loren in strenge winterse waarden, zodat de Van de Bunts slechts met een enke ling het glas op de nieuwe Kat konden heffen. „Dat was natuurlijk zeer droef, maar gelukkig begint de loop nu weer een beetje”, aldus Paul van de Bunt, die zijn gasten in ieder geval een kaart kan presenteren met heel originele en sma kelijke culinaire vondsten. Later bij het officiële gedeelte in de Zoete Inval is de voorzitter nog meer onder indruk van het gebeuren. De stem- banden staan strak gespannen, de woor- tast. Je moet er niet aan denken dat een den komen traag uit zijn mond en Van de feestje op die manier later een ramp ver- Nes spreekt alsof hij op een begrafenis het oorzaakt blijkt te hebben. Weer wat geleerd. Op korte termijn gaat Van Ruitens inte resse echter alleen maar uit naar het wel bevinden van zijn prijsdier. De afgelopen maanden maakte hij zelfs de bijeenkom sten van de veeteeltstudieclub niet meer mee. „Die Jan slaapt naast z’n Bonge laar”, wisten de vakgenoten. Reden was de spanning rond het al dan niet halen van het magische produktiecijfer honderddui zend. Voor de komende tijd betekent de zorg voor het dier pogingen om Bongelaar opnieuw drachtig te krijgen. In de eerste maanden na het kalven levert een koe namelijk de meeste melk. „We hopen nog steeds op een nieuwe lactatieperiode”, zei dierenarts Otto die eraan toevoegde dat hij de burgemeester de nodige voorlich ting zou gaan geven. „Dan kan hij bij de volgende mijlpaal beter beslagen ten ijs komen”, wist Otto wiens woorden met gelach en goedkeurend applaus werden verwelkomd. American Airwaysdirecteur Peter Legro. OP HANRATHS SCHEIDSRECEPTIE Peter Legro: discipline zijn eerste activiteiten was de aanschaf van schoenpoets machines. „Dat is een stukje discipline”, vertelde me de nieuwbakken directeur, die van oorsprong Nederlander is, maar nu de Amerikaanse nationaliteit heeft. „OOK BENEDEN BIJ DE PILOTEN komt zo’n machi ne”, aldus Legro, die duide lijk tilt aan een verzorgd ui terlijk van zijn personeel. „Iedereen loopt hier nu met Vandaag was hij voor het laatst in het Transaviage- bouw in die functie aanwe zig en droeg vanmiddag de leiding over het bedrijf defi nitief over aan oud Pan voren krijgen als hij zijn gelukwensen aanbiedt. Op zich wordt dat zeer op prijs gesteld, maar Bongelaar 207 is niet de eerste koe in deze provincie ten zuiden van het Noordzeekanaal die het ’m gele verd heeft, zoals de burgervader in zijn onschuld meent. Geloei uit de zaal wijst de ambtsdrager erop dat z’n gehoor zich één weet met de dieren waarvoor zij zorgen en die zij uitmelken. Het protest is terecht. glimmende neuzen rond”, al dus de directiesecretaresse. En, wie was het ook weer, een beroemde vrouw, die zo hechtte aan gepoetst schoei sel, dat ze iemand, die zich onverzorgd aandiende, zelfs weigerde te spreken. En op het gevaar af in het naar geestig heersende hokjes- denken voor wat dan ook versleten te worden, moet me van het hart dat daar wel wat in zit. DE WIJNCOMSUMPTIE IN ONS LAND neemt nog steeds hand over hand toe. De gebruikers kan je natuur lijk in tal van categorieën verdelen. Je hebt de gezelligheidsdrinkers, maar ook de proevers en de kennende genieters, die zelfs geen wijnveiling van Chris tie’s overslaan. Het wijn proeven is nogal eens aan spottende kritiek onder hevig. De Amsterdamse schouwburgdi recteur Berend Boudewijn liet zich wat dat betreft onlangs nog eens (on)aardig en spottend gaan in een co lumn in Het Parool. IN HET LUCHT- EN RUIMTE VA ARTMUSEUM Aviodome op Schiphol neemt Pieter Hanrath op vrijdag 9 maart tussen 17 en 19 uur afscheid als direc teur van Transavia Holland. OP DIE MANIER HEBBEN WE een aantal mensen direct uit de brand kunnen helpen, zoals de lerares wiens noodkreet zeer urgent was, maar deze week gelukkig een nieuw dak boven haar hoofd heeft Het is slechts een voorbeeld, maar ook keihard is vast komen te staan is dat de nood zeer hoog is. En dat de prijzen daardoor tot soms onverantwoordelijke hoogten worden opgestuwd. Want, naast de mensen die gewoon wilden helpen, en dat ene kamertje op hun flat of in hun huis voor een habbekrats beschikbaar stelden, waren er ook hoofdbewoners die vijf- of zeshonderd gulden vroegen voor een simpel kamer tje met gebruik van keuken. NAAST HET VRAAG EN AANBOD waren er de telefoont jes van mensen die wel verhuren wilden, maar daar eerder slechte ervaringen mee hadden opgedaan en daardoor niet meer zo durfden. En de mensen die bang waren iemand op kamers te nemen, omdat ze zo’n huurder moeilijk uit huis zouden kunnen krijgen, wanneer ze zelf hun huis zouden willen gaan verkopen. Of de telefoontjes van mensen die ook wel wilden verhuren, maar dat middels een contract met hun huiseigenaars verboden is. Problemen te over en daarom zijn we dan te blijer dat we toch nog mensen onder dak hebben kunnen helpen. ER IS EEN GROEPJE MENSEN. Dat huisvesting heeft aangeboden, maar nog geen bezoek heeft gehad van een mogelijke huurder. Dat klopt, maar dat ging in gevallen, waar geen vraag was naar juist die accommodatie. We houden die adressen nog even vast en proberen er alsnog mensen mee te helpen. Want er is nog steeds een lijstje van mensen die werkelijk geholpen moeten worden. EN HOEWEL DE ACTIE van afgelopen vrijdag eenmalig was en enkel een reactie op een huiveringwekkende noodkreet van een aantal mensen, wil ik lezers, aan wie mijn rubriek afgelopen vrijdag is ontgaan, toch nog de gelegenheid geven hun kamer of verdieping aan mij door te geven. Schriftelijk dan graag, via HAARLEMS DAGBLAD, postbus 507 Haar lem, t.a.v. GASTENHOEK. Misschien dat we dan alsnog samen de mensen die vrijdag bij ons aan de bel trokken kunnen helpen. En aan de mensen die al reageerden wil ik alleen zeggen: heel hartelijk bedankt. In ons hele land hebben pas 150 koeien die prestatie geleverd, het is derhalve nog een bijzondere gebeurtenis. in een gedaanteverwisseling zaten. De Weinstube Schwarze Katz van weleer is omgetoverd tot een smakelijk Franse „Mangerie Le chat noir”. „Een weinstu be sprak de mensen toch minder aan dan we hadden verwacht en we hadden meer zin om wat typisch Frans te gaan doen”, aldus Paul van de Bunt, die nu zelf in zijn verbouwde zaak achter het fornuis staat. z’n Bongelaar nerveuzer dan zijn melkkoe. Bongelaar, inmiddels bijna vijftien jaar oud, krijgt een krans om de nek. Een boerenbedrijf is een zaak van het hele gezin en dus flanke ren echtgenote en de drie zoons de eige naar en zijn trots. Jan van de Nes, voorzit ter van de rundveefokvereniging Haarlem E.B., maakt zo’n feestje ook voor de eerste keer mee. Buiten op het erf gaat het I EERDER SIGNALEERDE IK in deze rubriek al dat het aanhoudende barre winterweer ook de Nederlandse horeca diep heeft getroffen. Zelfs een centraal gelegen zaak als Dreefzicht in Haarlem, dat normaliter toch met een fikse loop te maken heeft, kende dagen waarin de mensen zelfs niet bereid waren een tochtje naar de Hout te wagen. ,Jan i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11