kleine middenstander Goed voorbereid op cross-titelstrijd Sneeuw vormde voor Tonnie anabolen Luttikhold geen probleem Oscar voor Kortsnoi ’n El hoort erbij 111 •m 8 sportpundq Nederlandse handbalploeg een typische Protest Sparta afgewezen „Opsporen kan snel” 1 11 Prins de Merode: Paardenkoersen Werk primair IT Ml r 22 23 SPORT 19 7 9 FEBRUARI 2 8 WOENSDAG w. o <0 )25 T5 ■s o s s<- Ton Reijnders: „We spelen met pieken en dalen ’1.495 5 0) ster! ••F S3 (ADVERTENTIE) Tonnie Luttikhold is één van de favorieten voor de Nederlandse crosstitel da i pers BARCELONA (ANP). De B-groep van de strijd om het wereldkampioen schap handbal is zowel letterlijk als figuurlijk de middenstand. In die groep van landen, te groot voor servet en te klein voor tafellaken, is Nederland ver moedelijk het minst te groot en het meest te klein. Een typische kleine mid denstander, die af en toe met een gewel dige aanbieding voor de dag kan komen, maar dan toch weer onvoldoende voor raad heeft om de klandizie blijvend te kunnen bevredigen. Een bedrijfje ook waar de winkeldochters een uitvloei sel van een niet geheel perfect inkoopbe- leid een af en toe voorkomend ver schijnsel zijn. Nederlands prestatiecurve, zo was het in Zaragoza en zo zal het in Barcelona blijven, is grillig. Ton Reijnders, 28 jaar, sportleider en goed voor een dikke veer tig interlandwedstrijden, weet zeer wel wat de oorzaken daarvan en de verkla ringen daarvoor zijn. Een gedeelte dank zij de ervaring van zo’n tien jaar top- handbal, deels ook uit direct eigen onder vinding. De strijd tussen maatschappe lijk belang en sociale verplichtingen aan de ene kant en handbal aan de andere zijde namelijk heeft de winst niet altijd aan de sport geschonken. Toch kan Reijnders tot de sportmen sen gerekend worden die hun liefhebbe rij met overgave en totale inzet bedrij ven, al is het fanatisme van bijvoorbeeld Piet Kivit hem vreemd. Het gaat bij hem ook niet ten koste van alles. De internati onale loopbaan van Reijnders loopt op z’n eind omdat hij van mening is dat de bijdrage die het gezin aan de sport moet leveren eigenlijk te groot wordt. De problematiek van de Limburgse international is niet die van hem alleen. Het is de twijfel van een hele ploeg, die na Barcelona vermoedelijk nog een aan- PARIJS. De internationale associatie van schaakjournalisten heeft gisteren in Parijs de ex-Rus Viktor Kortsnoi uitge roepen tot beste schaker van 1978. Korts noi krijgt daarvoor de Oscar toegewezen, die in 1967 voor de eerste maal beschik baar is gesteld. Kortsnoi had met 707 punten de voorkeur boven wereldkampi oen Anatoli Karpov, die 689 punten ver wierf. Jan Timman werd met 587 punten goede derde, voor de grootmeesters Lajos Portisch, Boris Spasski en Bent Larsen. Het is voor het eerst sinds 1969 dat de Oscar niet naar de wereldkampioen ging. Sinds de instelling is de trofee gewonnen door achtereenvolgens Larsen, Spasski (2x), Fischer (3x) en Karpov (5x). tal dertigers of bijna-dertigers, zoals Jo Hanckman, Bob Sondaar en Piet Kivit zal kwijtraken. Zoiets lijkt een rampje, want het team wordt in Spanje gedragen door de harde kern. En daarin kan de aanwezigheid van één schakel al zeer belangrijk zijn. Dat bleek overduidelijk maandagavond in de ontmoeting met de Tsjechoslowa- ken, toen de enkelblessure van Reijn ders in feite het eind betekende van het georganiseerde verweer en de inleiding werd tot een hardloopwedstrijd, waarin de tegenstanders trouwens ook het snel ste bleken. (Van onze sportredactie) ARNHEM. Als Tonnie Luttikhold het zou willen, zou hij tijdens een trai- ningstochtje van ruim een uur de hand kunnen schudden van achtereenvolgens biljarter Hans Vultink, het wielerduo Arie Hassink-Joop Ribbers en schaatsen- rijdster Annie Borkinck. Dit viertal ligt op de noordelijke route. Binnen loopbe- reik, maar dan in een andere windrich ting, huizen motorcrosser Gerrit Wolsink en olympisch schutter Willy Hillen. Een wel bijzonder goed florerende broed plaats van sporttalent, die omgeving van het Oostgelderse Beltrum, de woonplaats van Tonnie Luttikhold. Een derde route zou de 24-jarige atleet leiden naar een andere sportman, die zeker in genoemd rijtje thuishoort: de Aaltenaar Gerard Tebroke. Nog geen twintig kilometer wonen ze van elkaar, de twee Oostgelderse atleten, van wie wordt verwacht dat ze beiden dit week einde in het Gelderse Beek na de nationa le crosskampioenschappen zullen plaats nemen op het erepodium. Ja, en dan staat er nog altijd zijn derde plaats bij de titelstrijd van vorig jaar. Achter de nu afwezige Jos Hermens en Bram Wassenaar. Het brons, dat voor de buurtbewoners aanleiding was om zich in een supportersclub straks in Beek ui teraard nadrukkelijk en luidruchtig aan wezig; al wéér een voordeel te ver enigen. Luttikhold zelf is uiteraard niet tuk op het geven van prognoses, maar ondanks zijn bescheidenheid kan en wil hij er niet omheen, dat hij een belangrijke rol kan spelen. „Voor mij zou het kampioenschap overigens al geslaagd zijn als ik weer derde word”, klinkt het. eemt Ier svan weldig ;e, I Een ook wat te chauvinistische voor spelling? Niet voor wat betreft Gerard Tebroke, die bij afwezigheid van Jos Her mens in staat moet worden geacht voor het eerst in zijn carrière de crosstitel te pakken. Maar zilver voor Tonnie Luttik hold? Gerard Tebroke zelf is pertinent in zijn voorspelling: „Het meeste gevaar heb ik van Tonnie te duchten”. Ook andere atleten gaan steeds meer aan die moge lijkheid denken. Immers, het seizoen was tot nu toe voor Luttikhold bijzonder suc cesvol. Hij legde, nu zijn blessureperike- len voorbij zijn, veel sterke atleten zijn wil op en heeft bovendien het voordeel het pittige parcours in Beek te kennen. Niet voor niets nam hij onlangs op dat par cours deel aan de „generale” voor die NK, niet voor niets ook trainde hij er ook al. Ton Reijnders heeft dat zelf ondervon den. Voor hij zijn functie bij een school aanvaardde, heeft hij bij zijn sollicitatie gezegd dat het werk primair zou staan, dat hij ook beschikbaar was voor buiten schoolse activiteiten en dat het handbal op de tweede plaats zou komen. Op dat moment was Ton Reijnders een oud- international. De tweede partij in de damtweekamp tussen de Nederlander Jannes van der Wal en oud-wereldkampioen Iser Koeper- man is geëindigd in remise. Koeperman leidt nu met 3-1. Voor de Engelse eerste divisie is giste ren één wedstrijd gespeeld. Manchester City speelde op eigen terrein gelijk met 2-2 tegen Norwich City. De Noor Knud Knudsen heeft gisteren in Arco di Trento de proloog van de Ronde van het Gardameer gewonnen. Hij reed de indiviuele tijdrit over 5300 meter in 6 minuten en 32 seconden. Roy Schui ten was de beste Nederlander. Hij werd vijfde op 15 seconden. „Wij spelen”, zegt Reijnders, „met pie ken en dalen omdat te weinigen bij ons voldoende internationale ervaring heb ben. Er is een aantal spelers, dat zich aan de anderen kan optrekken. Dat lukt de ene keer en mislukt ook wel. In zijn totaal kan onze ploeg niet voldoende fysieke kracht opbrengen om een heel uur vol te gaan. Daar trainen wij gewoon te weinig voor. Zo hier en daar hoor je al wel eens de opmerking dat Guus Cantelberg in deze anderhalve week de ploeg te stevig aanpakt. Ik geloof toch wel dat Neder land mogelijkheden heeft om omhoog te komen in de B-groep, maar dan is het noodzakelijk dat er tenminste één jaar werkelijk wordt gewerkt, bijvoorbeeld en bij voorkeur onder een man als Can telberg. Het is toch zo dat wij nu voor hetzelfde geld uit de B-groep gedraaid waren. Cantelberg is een goede trainer. Als wij op de club een Coopertest lopen, dan gaat hij voorop, maar ook in de groep internationals zijn er spelers die zich afvragen hoe wij zo’n trainingswijze een heel jaar vol kunnen houden bij Sittar- dia. Wij trainen twee keer, sommigen drie keer, anderhalf uur per week. Wan neer iedereen die tijd voor de volle hon- „Ik heb”, vertelt Reijnders in het hotel waar de Nederlandse ploeg verblijft, „echter een geweldige directeur. Na een HILVERSUM. De uitslagen van de gister avond in Hilversum gehouden draverijen zijn: VICTRIX V-PRIJS, 2000 meter: 1 Robin H (P. J. Zandt) 2.49,9, 1.25,0, 2 Sera S, 3 Rose Rust- burcht. Toto: winnend 23,10, plaats 3,00, 1,40, 1.60, koppel 29,40, trio 410,80. ink s-PRIJS, 2920 meter: 1 Robin Buitenzorg (J. Wagenaar) 4.11,9, 1.25,7, 2 Pluno W, 3 Obrigade. Toto: winnend 1,90, plaats 1,60, 1,50, 1,30, koppel 5,90, trio 22,30. Niet gestart: Prevenir. VICO BS-PRIJS, 2020 meter: 1 Rabenhaupt A (R. L. Pools) 2.58,8, 1.28,5, 2 Samirow N, 3 Sirames. Toto: winnend 3,90, plaats 2,50, 2,70, koppel 14,20. VIOLINA NORTONPRIJS: 1 Nanda W (M. C. Vergay) 2.08,7, 1.20,4, 2 Norton’s Boy, 3 Mister B. Toto: winnend 3,50, plaats 1,30, 1,90, 1,20, koppel 19.60, trio 120,30. LEERLINGENWINTERKAMPIOENSCHAP IX, 2000 meter: 1 Okelli (Mej. A M. H. Suyker- buyk) 2.45,5, 1.22,8, 2 Prins Alkestis, 3 Peter Post. Moto: winnend 6,70, plaats 1,90, 1,60, 2,50, koppel 13,30. Niet gestart: Overtax. VIRGINIAPRIJS, 2000 meter: 1 Prusso Su preme (M. Bouwhuis) 2.45,0, 1.22,5, 2 Perfect Wilkes, 3 Maybe. Toto: winnend 4,30, plaats 1,30, 1,40, 1,90, koppel 3,50, trio 71,70. VITA KINLEYPRIJS, 2000 meter: 1 Manderi- no H (M. A. Pools) 2.43,7, 1.21,0, 2 Myrly Terrai- se, 3 Nenuphar. Toto: winnend 6,40, plaats 2,00, 2,50, 3,40, koppel 41,90. VITA DONUMPRIJS, 2000 meter. 1 Remar quable W (A. v. d. Blonk) 2.41,8, 1.20,9, 2 O Mores, 3 Mai Regina. Toto: winnend 3,10, plaats 1.60, 1,90, 2,80, koppel 17,20, trio 502,60. VINA VAN BARKEPRIJS, 2440 meter: 1 Pic- colino (M. A. Pools) 3.29,5, 1.25,2, 2 Roelof, 3 Parawan. Toto: winnend 3,80, plaats 2,00, 4,40, koppel 7,20. TOTALISATOR-OMZET: 402,366. jaar kwam hij naar me toe en zei: je hebt goed gewerkt. Ik zal doen wat mogelijk is om je meer te kunnen laten spelen, opdat je niet achteraf zult moeten constateren dat je een stuk levenservaring hebt ge mist". De handbalinternational Ton Reijnders stopt weer, maar zal nu ver moedelijk niet weer „tekenen” voor een volgende periode onder mogelijk een full-time trainer. „Ik geloof”, stelt Reijnders, „dat de onzekerheid over wat er na Spanje zal gebeuren mede voor enkele anderen be palend is geweest bij hun overweging te stoppen. Wanneer het NHV al een trainer in volledige dienst zou krijgen, mogelijk een buitenlander, dan moet die man zich bezighouden met heren A en Jong Oran je, met de dames A en de jeugd en met het totale opleidingswerk. Dat is een klus voor drie man in volledige dienst. Ik ben niet helemaal onbekend met de Zwitser se situatie. De bond daar heeft Jancic uit Joegoslavië gehaald en onder hem vier man gesteld, die deeltaken uitvoeren. Daar is hard gewerkt en waar vroeger een aantal Zwitserse tophandballers he lemaal geen trek had voor de nationale ploeg te spelen, beschouwt ieder het weer als een eer. Nu zijn er Oosteuropese ploegen die werkelijk bang zijn tegen de Zwitsers te moeten spelen. Zoiets zou bij ons ook moeten kunnen. Wij zijn echter nog niet zo ver. In de wedstrijd van maandag avond tegen de Tsjechoslowaken is er een terugslag geweest in ons spel. Een gevolg waarschijnlijk van de omstan digheid dat het doel bereikt was, want wij zijn naar Spanje gegaan om onze plaats in de B-groep te behouden. Ik geloof dat de ploeg daarmee heeft aan getoond Cantelberg niet goed begrepen te hebben. Zijn doel is namelijk geweest in de B-groep te blijven en daar aan te tonen die plaats waard te zijn”. derd procent zou gebruiken is dat niet te weinig. Wij benutten echter maar een deel ervan. Ook in deze voorbereiding speriode. Wij zijn geconfronteerd met problemen die uit de voetbalwereld veel bekender zijn. Wij hebben hetzelfde „ge- brakkel” gehad van trainerswisselingen, spelers, die niet of niet voldoende be schikbaar zijn. Sinds Cantelberg met de Nederlandse ploeg werkt, staat de duide lijkheid voorop. In alle opzichten. Ook bijvoorbeeld voor de drie spelers, die wisten dat zij alleen maar als reserve zouden meegaan. Duidelijkheid is be langrijk. Het is waarschijnlijk zelfs beter te werken met een wat mindere trainer voor een lange periode dan zo af en toe met een goede”. Reijnders vindt dat van de vierentwin tig maanden die er sinds het vorige toer nooi om het wereldkampioenschap zijn verlopen er twintig onvoldoende benut zijn geweest. „Je kunt dat constateren zonder onmiddellijk verwijten te maken in een bepaalde richting. De schuld kan niet zo maar bij de bond worden gelegd, die zijn financiële moeilijkheden heeft, waar men ook weinig heeft kunnen doen aan een aantal trainerswisselingen en aan de onmogelijkheid voor sommige spelers om zich steeds vrij te maken”. LAUSANNE (ANP). „De uitbreiding en verfijning van de methodes om het gebruik van ongeoorloofde middelen in de sport aan te tonen zal sommige men sen waarschijnlijk aanmoedigen nieuwe manieren te bedenken, hetzij om de con troles te misleiden, hetzij om andere do- pingtechnieken toe te passen. In beide gevallen moeten we op onze hoede zijn”. „Dat schrijft prins Alexandre de Merode, lid van het IOC en voorzitter van de medische commissie van het IOC in het januarinummer van Olympic Preview, het maandblad van het Internationale Olympische Comité. De Belgische prins constateert dat het een nauw met het ander samenhangt. Tijdens de Olympi sche spelen van Montreal in 1976 werden in het kader van controles op het gebruik van traditionele stimulerende middelen 1800 analyses gemaakt. Driemaal vond men in een monster sporen van verboden stoffen. HM (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Het bestuur van Sparta heeft tevergeefs geprotesteerd bij competitieleider Jan Huijbregts over het feit dat de Rotterdammers drie keer bin nen acht dagen tijd tegen Volendam uit moeten komen. Op de woensdagen 14 en 21 maart spelen beide clubs tegen elkaar in het kader van de halve finale van de KNVB-beker, maar bovendien staat er voor zondag 18 maart nog een competitie duel Volendam-Sparta geprogrammeerd. Competitieleider Jan Huijbregts heeft het protest echter af moeten wijzen bij gebrek aan „speelruimte”. C Het zou best eens kunnen zijn dat Ton nie op de baan ook gaat doorbreken. Zijn supportersclub heeft zelfs al als leuze „Tonnie moet naar Moskou”. Dat ziet hij zelf nog niet zitten, maar er aan herin nerd dat hij pas 24 is en bij de Spelen van '84 met 29 jaar een vrij ideale leeftijd heeft voor een dergelijk topevenement, knikt Luttikhold instemmend. „Maar la ten we eerst in Beek maar eens proberen op het erepodium te komen. Ja, met steun van de supporters. Als ik het niet haal, heb ik ze alle vier- of vijfhonderd tegen me. besluit Tonnie Luttikhold lachend. Luttikhold lacht als hij van deze uit spraken hoort. „Gérard heeft gelijk. Het parcours kan mij niet zwaar genoeg zijn en dan mag het ook nog verschrikkelijk slecht weer zijn. Ik knok namelijk heel graag. Opgeven is er niet bij”, aldus de Beltrummer, lid van ASV Eibergen. Tonnie Luttikhold week de laatste tijd geen dag voor die sneeuwlaag. „Ik heb enorm veel duurwerk gedaan. Lekker zwaar in die sneeuw, en de afgelopen week zijn de remmen helemaal los ge gaan. Normaal train ik zo’n drie uur per dag, maar deze week ging dat zeker rich ting de vier uren”. Die verhoogde trai- ningsintensiteit betekent dat Luttikhold weinig „vrije” tijd overhoudt. Een waar schuwing voor de concurrentie, van wie een aantal straks overigens als teamge noot zal fungeren als twee wizen later de nationale crossploeg aan de wereldkampi oenschappen in Ierland deelneemt. Vorig jaar was Luttikhold er in Glasgow ook bij, helaas niet in optimale conditie. „Dat moet in Ierland anders zijn, al kun je dat nooit voorspellen”. Luttikhold, die eind vorig jaar flink door blessures werd getroffen, weet daarvan mee te praten. Een week geleden reed hij op de terugreis van Papendal zijn auto total-loss. Zelf kwam hij met de schrik vrij, om, alsof er niets gebeurd was, zijn training te her vatten. Een training die vooral op die crosstitel- strijd gericht is, „maar meer dan voor heen hoop ik ook op betere resultaten op de baan. Daar werk ik straks rustig naar toe. Meestal ben ik laat in het seizoen in vorm en dan hoop ik zeker op de tien kilometer weer sneller te gaan”, aldus Luttikhold, die zijn baanaspiraties vorig jaar zag toenemen. Op de vijf kilometer is hij op de seizoenranglijst achtste en op de tien kilometer vierde, maar bij de nationa le baankampioenschappen pakte hij op de „vijf” wel het brons, om op de „tien” nog eens vierde te worden. (ADVERTENTIE) Hooahoudt „Daaruit mag worden geconcludeerd dat het gebruik van bewegingsstimulantia definitief op de terugweg is”, aldus de prins De Merode. Voor de eerste maal in de geschiedenis werden tijdens de spelen 275 monsters genomen bij sportmensen om te controleren of er gebruik was ge maakt van anabole steroïden. Achtmaal werd een positief resultaat gerapporteerd aan de medische commissie van het IOC. „Waarschijnlijk is dit lage percentage een gevolg van het algemeen bekendgemaak te verbod op de toepassing van anabole steroïden na een bijeenkomst van de com missie in 1974 te Innsbruck”, aldus de prins. Hij voegt er aan toe de kans groot te achten dat het steroïdenprobleem op de zelfde manier als de problematiek rond de eerder bekende bewegingsstimulantia zal af nemen. De prins De Merode wijst er echter op dat er voortdurend nieuwe pro ducten met stimulerende bestanddelen worden ontdekt, die doorgaans snel ver krijgbaar zijn voor de sportmensen. „Maar de opsporingsmethoden ondergaan ook een onophoudelijke evolutie”, zo schrijft de Belg verder. „Onlangs hebben we zelfs kunnen vaststellen dat deze ver beteringen sneller tot stand komen dan het ontdekken en lanceren van nieuwe stimulantia. Sinds kort is de kans een controle te misleiden geringer geworden”. Met name de opsporingsmiddelen van anabole steroïden kunnen nog worden bijgeschaafd. „Het is essentieel via reséarchprojecten de methode te vereen voudigen zodat er minder tijd verloren gaat. De onderzoeken kunnen dan in labo ratoria over de gehele wereld worden ver richt. Anabole steroïden worden veel va ker bij trainingen gebruikt dan op wed strijden. Het werkterrein van de controles zou eigenlijk moeten worden uitgebreid zonder de proeven tijdens wedstrijden te verwaarlozen. Dit levert echter tal van problemen op, niet in het minst op organi satorisch en financieel terrein”. De prins De Merode waarschuwt voor de huidige trend de toevlucht te nemen op het van buiten af toedienen van normale fysiologi sche bestanddelen. „Dergelijke praktijken, die even zin loos als gevaarlijk en nutteloos zijn, kun nen waarschijnlijk sneller dan algemeen wordt aangenomen aan het licht worden gebracht. Niet lang geleden werd immers ook aangenomen dat anabolen niet op gespoord en aangetoond konden worden”. Een „oostelijk onderonsje” voorspellen velen. Prognoses, die natuurlijk het ge vaar in zich hebben, dat de tegenstand van de hierdoor geprikkelde niet-oostelij- ken er groter op wordt. Tonnie Luttikhold vermijdt het te pra ten over de titel zelf. Voor hem blijft Tebroke de grote favoriet, maar toch klinkt het een beetje hoopvol: „Met Ge rard weet je het nooit”. Tebroke zelf kan dat alleen maar beamen, ook al omdat de CIKO-atleet de laatste weken (weer) niet gevrijwaard bleef van blessures. „En als het parcours door sneeuwresten dan ook nog eens extra zwaar is en het bovendien nog slecht weer is, heeft Tonnie alle kansen”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23