RZ rukt verdediging uiteen Dubbel verlies Tweede plaats Rapid handbalploegen Drie afstandszeges Poloverlies voor Jan Mantel Nu? in maart? 3 Vijfkamp Njord succesvol sportpuntici~| Faas Schoonewolf naar Portugal Bromfietsverzekering al in orde? Tien jaar geleden Denk erom, voor 1 maart a.s. dient U weer minstens W.A. verzekerd te zijn! Kom snel langs op een van onze 63 kantoren en U kunt direkt Uw nieuwe bromfietsplaatje meenemen. LES PREVISIONS DU WEEK END NIEUWE KADETT HUREN? /paarbank Bouwens Autoverhuur Twee keer Ereloge Voorspellingen Verspillers W O E N*S D A G 28 25 SPORT 24 1979 FEBRUARI or Langere huurtijd op aanvraag NICE onder redactie van Jan van der Nat MULHOUSE VILLEURBANNE BERCK ORTHEZ TOURS ANTIBES MONACO AVIGNON CHALLANS CLERMONT CAEN LE MANS LIMOGES Bouwjaar 1979 27,50 per dag, inkl. 100 km en verzekering Excl. BTW en benzine Kampervest 23, Haarlem Tel. 312638 Mario Westbroek minuten na rust Eerste snel in Dortmund voor Flamingo’s fataal Mario Westbroek: twee keer tweede (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) ir Jan Mantel: onbedreigd L (Van onze handbalmedewerker) AMSTERDAM. De eerste handbal- duels van de Haarlemse selecties, tegen Amsterdam om het afdelingskampioen- schap zijn beide verloren gegaan. In Oud-Beierland stelde BOB het eredi- visieschap veilig door Frisol met 97-90 te verslaan. De Dordtsche formatie blijft (Van onze zwemmedewerker) HAARLEM. Ondanks het feit, dat Neerlands beste jeugdzwemmers elkaar in Leeuwarden bestreden, was de vijf kamp van Njord’59 in het zwembad „De Planeet” een succes. Winnaar werd het Hengelose HZC/Weusthag, dat het Am sterdamse De Dolfijn en gastvereniging Njord achter zich liet. door dit verlies de voorlaatste plaats met de Haarlemmers delen, al heeft Frisol-R wel één duel minder gespeeld dan Fla mingo’s. uit het Haarlemse spel. Steeds statischer werd de aanvalsopzet, terwijl ook het bal verlies toenam. HAARLEM. In de eerste klasse van de afdeling Noord West van de korfbal- competitie hebben Rapid en SDO beide een overwinning behaald. Rapid won met 8-4 van Asonia en SDO kon na een zeer zware wedstrijd Zaandam Zuid met 12-10 terug wijzen. Rapid-Asonia 8-4. Doelpunten: Bert de Swart, Cees Evers 3x, Conny Gillissen 2x, Leo Rotteveel, Anneke Koudstaal. Op 26 februari 1969 verscheen in deze krant een artikel over de basketbalver- eniging Lions. De Zandvoortse club, spelend in de rayon-klasse, oogstte toen veel succes en was op weg naar de Nederlandse top. Het beoogde doel de eredivisie Werd in 1970 al bereikt. Er werd een sponsor gevonden, die, en dat was toen vrij uniek voor Nederland, twee Ameri kanen naar Zandvoort haalde. Het bud get toen: 30.000,-. Topbasketbal kost nu drie a vier ton per jaar. De huidige voorzitter Franks Termes zegt: „In het begin ging alles goed, maar de proble men ontstonden, toen onze sponsors ons verlieten. In de vier jaar, dat Lions eredi visie speelde, versleet de club drie spon sors. De club kwam eigenlijk alleen in de publiciteit door de toestanden rond de sponsors. Bovendien had het toenmalige bestuur zich onrechtmatig geld toegeëi gend. Daarnaast ging vrijwel alle aan dacht uit naar het eerste team, waardoor de lagere teams en de jeugd er maar wat bij hingen. Dat was funest. Lions was een club met een waterhoofd, er was geen aanwas. Vijf jaar geleden heeft Lions besloten zich vrijwillig terug te trekken uit de eredivisie. Het accent kwam toen meer te liggen op het verenigingsleven, het sociale verkeer tussen de leden on derling. Binnen vier jaar is het ledenbe stand uitgegroeid van 35 naar 200. We hebben zelfs vorig jaar gas terug moeten nemen, omdat ons kader de geweldige groei niet meer aankon. Structureel zit Lions nu veel beter in elkaar dan tien jaar geleden, toen alleen het eerste de aandacht kreeg”. (Van onze waterpolomedewerker) DOORN. Een gehavende damespo- loploeg van Njord’59 2 is in Doorn met maar liefst 12-1 ten onder gegaan tegen Duinkikkers. De Haarlemse kansen op promotie komen door deze nederlaag be hoorlijk op de tocht te staan. Vooral het feit, dat Njord met slechts zes speelsters aantrad was debet aan de zware nederlaag. Njord, dat het eerste treffen met de Doornse degradatiekandi daat met 1-4 verloor miste Ria Willemse, Marjolein Phaff en Monique Wildschut, de snelste zwemsters. Loes Wildschut, die aan het slot van de vorige competitie was gestopt, maakte haar rentree. Duinkikkers, een van origine defensief spelende ploeg, stuurde Njord door de numerieke meerderheid van één en op een gegeven moment zelfs twee speel sters van het kastje naar de muur. Voor Njord scoorde Carla Schulze. Clubgenoot Henk Macnack deed weinig voor Westbroek onder. Met 50.4 bereikte Macnack bij de heren eveneens een twee de plaats. Winnaar werd hier junior Mar cel Klarenbeek (S.O. Soest), die zijn Ne derlands jeugdrecord met maar liefst 0,6 seconde aanscherpte tot 48.9. De derde (Van onze schaatsmedewerker) HAARLEM. Jan Mantel heeft op de Kennemerkunstijsbaan te Haarlem het clubkampioenschap van de Ijsclub Haar lem behaald. Mantel won drie van de vier afstanden. Bij .de junioren verrasten Yvonne van Gennip 500 meter in 48.3 en Ruud Jongeling die in één van zijn eerste wedstrijden meteen naar het kam pioenschap reed. i uwt naderland een bank van deze tijd AV Haarlem-deelnemer aan de 400 meter, Kenneth Macnack, bereikte een zesde plaats met 51.5/ Twee ruime clubrecord- verbeteringen konden op naam worden geschreven van Evert van Ravensberg en Pieter Fris. Van Ravensberg, niet geheel fit, bracht het 1500 m-record met bijna tien seconden omlaag tot 4.02,6, een vierde plaats. Voor een nog grotere verbetering zorgde Fris. Met 8.50.8 was hij, op de 3000 meter, precies een halve minuut sneller dan het oude clubrecord. Overige uitsla gen: 100 en 200 m: Ronald Sim 11.4 en 23.3; 100 m horden: Cor Uiterwijk 15.6 en Luke Prins 16.1. Bij de junioren-A was Ruud Jongeling de grote verrassing .Jongeling, die aan zijn vijfde wedstrijd bezig was, is onge twijfeld een belofte voor de toekomst. Op de 1000 en 3000 meter kwam hij tot tijden van 1.32.3 en 5.04.3, waarmee hij zijn grote concurrent Ben Roest ruim voor bleef (1.33.3 en 5.19.6). Bij de meisjes-C kwam Yvonne van Gennip voor de tweede maal onder de 50 sec.-grens. Was het vorige week nog 49.7, ditmaal bracht zij 48.3 op de klokken, waarmee zij hoog opklimt op de landelij ke seizoenranglijst. Ook haar eerste 1500 meter mocht er zijn: 2.43.3. Bij de jongens junioren-D kwam Onno Scholtens voor het eerst onder de 50 sec. Scholtens wist le wijze de voorspellingen voor de bas- ketbalcompetitie in beeld. In de stijl van het weerbericht honoreerde men de kan sen van de diverse clubs. Voor sommige zonnig, voor andere noodweer. Overi gens kwam het „weerbericht” aardig uit. Mulhouse, Villeurbanne, Caen, Le Mans en Limoges wonnen SDO-Zaandam Zuid 12-10. Doelpunten: Cees Zwaan, Jaap van Oei, Merco de Neronha, Jan Ras. Zaandam Zuid bleek in eerste instantie niet opgewassen tegen de aanvallen van SDO. SDO kon een gemakkelijke 7-4 voorsprong nemen, maar moest toezien hoe de Zaandammers voor rust de stand op 7-8 brachten. SDO kon in het begin van de tweede helft echter weer langszij ko men, maar voor de tweede keer nam Zaandam Zuid een voorsprong door de stand naar 8-10 te tillen. Zaandam Zuid verspeelde de overwinning door een aan tal strafworpen te missen en kon daar door niet definitief afstand nemen. De Hillegommers maakten van deze kans ge bruik en konden de Zaandammers ten slotte met 12-10 verslaan. SDO en Zaan dam Zuid eindigden op een gedeelde der de plaats. Standen: Helios 12-20, Rapid 12-16, SDO en Zaandam Zuid 12-14, Kieviten 12-8, SVAP 11-8, Asonia 11-2. Sinds jaar en dag worden bekende sportmensen door allerlei firma’s in de spullen gestoken. De grote schoenen- en kledingfabrieken hebben natuurlijk erg veel belang bij die handelswijze. Vaak ontstonden er problemen met sport mensen, die liever andere schoenen droegen. In het Nederlands voetbalelf tal kunnen sommigen niet met de „drie strepen” lopen, omdat er contracten be staan met andere firma’s. Ondanks knap spel van de Haarlemse teams werd het bij de dames 12-11 en bij de heren 20-17 voor Amsterdam. Amsterdam-Haarlem 12-11 (rust 6-5). Doelpunten Jacqueline van Aardenburg (Wijk aan Zee) 5, Marja Blom (De Blin- kert) 3, Erna Duker (ZVM) 2, Yvonne Kerkkamp (Odin) 1. Zoals gebruikelijk begon Amsterdam direct een fel offensief. Het doel, Haarlem snel onder de voet te lopen en dan rustig het duel uit te spelen, mislukte echter. Allereerst was daar het uitstekende doel- verdedigen van Yolanda Calandt (De Blinkert) en daarnaast een Haarlemse aanval die de kansen goed benutte. Door de geringe marge bij rust (6-5) moest Am sterdam ook in de tweede helft aanpak ken. Daar was niet op gerekend en Haar lem kon, mede door Jacqueline van Aar denburg en Marja Blom, die beiden zeer produktief waren, zelfs een 11-7 voor sprong opbouwen. De jonge Haarlemse ploeg miste echter de ervaring om de zege veilig te stellen. Enkele seconden voor tijd; was een gelukkig schot uit de tweede lijn goed voor een nipte, niet geheel ver diende Amsterdamse zege: 12-11. Amsterdam-Haarlem 20-17 (rust 12-8). Doelpunten Joop Boukus, Djurre Bou- kus, Wim Brugman, allen ZVM, Hans de Gelder (De Blinkert), Ton van Zijtveld (Odin). De Haarlemse heren namen al snel via Joop en Djurre Boukus en Wim Brugman een 3-1 voorsprong. Hierna -nam Amster dam, dat wat overbluft was door dit initia tief, het spel in handen en bereikte een vrij veilige 12-8 voorsprong bij rust. Opnieuw echter toonde Haarlem wel degelijk kwa liteit te bezitten. Aanvallend ging het goed en werd het met nog twee minuten spelen zelfs gelijk: 17-17. Verdedigend was de ZVM-doelman Pe ter Trommel een struikelblok. Hij stopte zelfs twee strafworpen. Net als bij de dames was gebrek aan ervaring en gemis aan koelbloedigheid in de slotfase de oorzaak dat kansen niet werden benut. Amsterdam profiteerde hiervan: 20-17. Zelfs het voortijdige vertrek van Bill Mallary bij 70-84 kon de gasten niet meer verontrusten. Was Ron Kruidhof in de eerste helft nauwelijks aan bod geweest, nu dolde hij goed gesteund door Mallory en Freeman, met zijn directe opponenten. Geholpen werd Musette R/Z daarbij nog door een Haarlemse defensie, die aan de kopzijde van de bucket de Rotterdam mers alle kans op treffers gaf. Na de 85-96 nederlaag blikte Janbroers echter al weer vooruit. „Bij de jongens leeft de kans op succes tegen Donar aanmerkelijk meer dan vanavond”. Zaterdagavond zal moeten leren of het Haarlemse optimis me gerechtvaardigd is. Bij de heren vestigde Ron Phaff, de laatste weken weer goed in vorm, op de 200 meter schoolslag in 2.40,7 een persoon lijk record. Erg goed was de wijze, waarop Sandra van Eekelen zich op de 400 meter vrije slag manifesteerde. De Haarlemse liet 4.56.5 aantekenen, hetgeen voor haar categorie (1966) een zeer knappe prestatie is. Een belangrijk aandeel in de knappe tijd van 9.24.0, die de 4 x 200 meter vrije- slagploeg van Njord neerzette, had naast Sandra van Eekelen ook Brenda van Poecke, die ook op de 400 meter vrij voor meisjes onder de twaalf een goede presta tie leverde door Jolanda Ooudkerk van De Otters in 5.04.1 achter zich te laten. Opmerkelijk waren ook de tijden van Mario Modder, 2.02.5 op de 200 meter vrije slag, en van Nico Wempe, die op de 100 meter schoolslag voor jongens onder de tien in 1.39.6 finishte. Babette van Loon werd op de 100 meter rugslag voor meisjes onder de twaalf in 1.22.7 derde. Voor Engelsen is er sinds enige tijd een unieke manier om bij Ipswich Town de thuiswedstrijden te volgen. Als men een bedrag van 15.000 gulden op tafel legt krijgt men een ereloge met acht plaatsen voor een heel seizoen. Voor dat bedrag heeft de kijker dan wel de beschikking over een ?eer gemakkelijke stoel, verwarming en een ober, bij wie behalve een drankje ook complete maaltijden kunnen worden besteld. Het Franse sportdagblad l’Equipe bracht eind vorige week op zeer origine- TOEN: enkele citaten uit dat artikel: „In Zandvoort topsport bereiken” en „Met Lions in drie jaar naar de eredivi sie”, zei de toenmalige voorzitter Ron Schouten. De sportieve successen van Lions zijn het opvallendst in bekerwed strijden. Eredivisieclub Rotterdam werd verslagen. Lions behoort met de top- alle vier de afstanden te winnen en werd daarmee onbedreigd kampioen. Belangrijkste uitslagen (klassement en gere den afstanden) senioren heren (1500-5000 me ter): 1. Jan Mantel 189.720 - 2.16.0 - 8.58.7; 2. Herman Homma 191.073 - 2.19.6 - 8.29.6; 3. Dirk Dijkstra 192.477 - 2.20.0 - 8.44.6; 4. Arie Griffioen 193.757 - 2.21.1 - 8.44.9; Hans v. d. Putte 193.790 - 2.23.2 - 8.24.9; 6. Huuo Snoep 195.904 - 2.23.6 8.43.5; 7. Engel Vermaat 197.197 - 2.23.3 - 8.46.3; 8. Frans Kors 198.363 - 2.27.1 - 8.31.3. Dames: 1. Joke Cornelissen 237.017. Jun. A jongens: 1. Ruud Jongeling 191.600, 2. Ben Roest 195.817 Jun. B meisjes (1000-3000 meter): 1. Monique Boerema - 1.42.0 - 5.53.8. 212.434; Jun. B jongens: 1. Wouter Budding 204.717 - 1.40.0 - 5.37.5; 2. Erik Puyt 212.350 - 1.41.9 - 5.44.1. Jun. C meisjes (500- 1500 meter): 1. Yvonne van Gennip 203.283 - 48.3 - 2.43.0. Jun. C. jongens: 1. Erik Stecher 190.517 46.6 - 2.29.9; 2. René Tuinenburg 202.550 - 49.8 - 2.35.7; 3. Richard v. d. Burg 209.917 - 51.1 - 2.43.7. Jun. D meisjes: 1. Barbare Koedijk 198.500, 2. Anneke Keijzer 202.300. Jun. D jongens: 1. Onno Scholtens 182.250. Pupillen: 1. Bart Fokke 51.217, 2. Patrick Meulblok 54.550, 3. Marcel Goossens 56.767. Flamingo’s-Musette R/Z 85-96 (rust 46- 47). Topscorers Flamingo’s: Parker (12-6), Wayne Armstrong (18-10) en Emill Ha gens (6-11). Musette R/Z: Kruidhof (6-11), Bill Mallory (7-14) en Gary Freeman (16- 10). Fataal is Flamingo’s in het belangrijke duel met de Rotterdammers andermaal de beginfase van de tweede helft gewor den. Ging Flamingo’s afgelopen zaterdag tegen EBBC in de tweede helft finaal onderuit, tegen de ploeg uit de Maasstad verging het de Haarlemmers in feite niet anders. Toch begon de wedstrijd voor Flamingo’s zo hoopvol. Via nieuw ingestu deerde aanvalspatronen werden de gas ten niet alleen onder druk gezet, maar kwam de thuisclub ook regelmatig tot scoren. Rommelig was echter ook dit keer de slotfase van de eerste spelperiode. Wel veroverde Flamingo’s zich toen legio kan sen, maar slordig aanvajsspel deed de thuisclub niet weglopen. Direct na de basketverwisseling leek Flamingo’s toch nog toe te gaan slaan. Twee treffers van Hagens zette Flamin go’s op een 50-49 voorsprong. Toen brak er iets bij de Haarlemmers. Janbroers: „In die fase speelden de Rotterdammers onze verdediging op kiene wijze uitéén. Vrijwel alle verdedigingssystemen hebben we ge speeld, maar af te remmen waren die gasten niet. Zelf moet je bovendien blij ven scoren om in de race te blijven”. Niet alleen scoorden de thuisclub op dat mo ment te traag, maar bovendien kon men moeilijk onder de Rotterdamse basket ko men. Langzaam verdween de overtuiging Zeer opvallend in dit kader was de verschijning van de hoogspringer Vladi mir Jatsjenko, het afgelopen weekeinde in Wenen. Hij droeg daar twee verschil lende schoenen. Nu is dat bij hoogsprin gers gebruikelijk, omdat zij één schoen met spikes dragen. Jatsjenko echter droeg aan de ene voet een schoen met drie strepen en aan de .andere een schoen van het merk met een roofdier. Het is duidelijk: Jatsjenko loopt bij bei de firma even langs de kassa Overigens kunnen organisatoren van grote atletiekwedstrijden de hoop op de komst van de wereldrecordhouder wel opgeven. De Russische atletiekbazen gaan zeer zuinig om met hun grote ta lent. Zijn programma voor het komende seizoen is dan ook zeer beperkt. Jatsjen ko springt alleen in de wedstrijden om de Europa Cup, de wereldbeker in Mon treal, de Spartakiade in Moskou en de Universiade in Mexico. (Van onze basketbalmedewerker) HAARLEM-IJMOND. Voor Flamin go’s begint na gisteravond in de basket- bal-eredivisie de degradatieklok steeds duidelijker te luiden. Uiterst teleurge steld was na dit matige duel ook coach Jan Janbroers. Weliswaar had Janbroers waardering voor het uitgekiende spel van Musette R/Z, maar ook hij had van zijn formatie meer verwacht dan de uit eindelijke 85-96 nederlaag. Gelukkig was er voor de Haarlemmers gisteravond toch nog één lichtpuntje. Lions zal zich wel twee keer bedenken voor het zich weer laat sponsoren. Ter mes: „Sponsoring is goed, mits er heel goede afspraken tussen bestuur en sponsor worden gemaakt en het mana gement degelijk in elkaar zit. Is dat niet het geval, dan moet een club er niet aan beginnen”. clubs Flamingo’s, Blue Stars en Punch tot de laatste vier van het bekertoernooi. NU: Lions heeft in de tussenliggende jaren de beoogde successen behaald, maar daarnaast ook de nodige drama’s beleefd. De Zandvoortse club heeft, na dat spelen op eredivisieniveau geen haalbare kaart bleek, meer het accent gelegd op het stimuleren van het vereni gingsleven. Het eerste damesteam speelt nu in de districtsklasse, de herenploeg neemt een middenmootpositie in in de tweede divisie. (Van onze atletiekmedewerker) DORTMUND. In Dortmund, waar een internationale indooratletiekwed- strijd werd gehouden, heeft A.V. Haar- lem-atleet Mario Westbroek weer eens van zich doen spreken. De junior, opgeno men in de voorlopige selectie voor de Europese jeugdkampioenschappen, nam deel aan een 200 en een 400 meterwed- strijd. Op beide nummers kwam West broek, via een groot aantal series, als tweede uit de bus met tijden van resp. 23.0 en 50.2 De scherpe bochten van de indoorbaan stonden snellere tijden in de weg. Zijn 400 m-tijd van 50.2 betekende een ruime verbetering van de oude AV Haarlem-tijd met bijna één seconde. Westbroeks buitenrecord staat op 50.9. Na drie ronden voert Boris Spasski het veld aan van het internationale schaak toernooi in München. Hij kwam gisteren remise overeen met zijn landgenoot Ba- lasjov en heeft nu 2,5 punten. Wereldkam pioen Karpov is tweede met een achter stand van een half punt. DEN HAAG Ko Faas en navigator André Schoonewolf vormen de enige vol ledig Nederlandse Equipe in de rally van Portugal, die dinsdag 5 maart begint en vijf dagen later in Estoril eindigt. Faas en Schoonewolf rijden een Opel Kadett. De derde Nederlander in de rally van Portugal is Bob de Jong als navigator van de Zweed Külang. buitenspel In Amerika zijn er senatoren, die om wille van hun eigen populairiteit bij de kiezers, het uitgeven van belastinggel den uiterst kritisch gadeslaan en eventu ele dubieuze uitgaven direct aan de gro te klok hangen. Een senator, William Proxmire, deelt sinds kort zelfs onder scheidingen uit aan belastinggeld-ver- spillers. Het departement van binnen landse zaken heeft er inmiddels één ont vangen, omdat het maar liefst 144.000 uitgaf om het zwembad van Salt Lake City te voorzien van een van de laatste (overbodige) luxueuze snufjes; een golfslag-machine. Tijdens de uitreiking van de onder scheiding aan een aantal niet al te en thousiaste ambtenaren sprak Proxmire nog een aantal pinnige woorden. „Ik geloof dat het voor het eerst voorkomt dat regeringsbureaucraten voor enige golfslag zorgen. Het is alleen jammer dat de belastingbetaler daardoor ondertus sen op het punt staat te verdrinken”. Omdat beide teams niet meer te winnen of te verliezen hadden ontwikkelde zich een vrij rustige strijd, waarin bleek dat de winstkansen duidelijk bij de Haarlem mers lagen. Rapid dat versterkt was met Bert de Swart, die weer uit de ziekenboeg is, nam de leiding met 4-2, Asonia probeer de daarna wel twee punten te scoren maar de goed werkende Rapid-verdediging gaf erg weinig kansen weg. Na rust liep Rapid verder uit en kon het de eindstand op 8-4 brengen. Dat de score beperkt bleef werd o.m. in de hand gewerkt door de warmte en benauwdheid in de Kennemer sport hal. Rapid, dat met deze overwinning het (ADVERTENTIE) Bij een jeugdindoorwedstrijd in Utrecht viel Annemiek de Jong (Holland) op met een vertesprong van 4.98 meter bij de meisjes C. Op de 50 m horden noteerde zij 8.3. Clubgenote Lily Zwitser versloeg op de 50 m meisjes B verrassend Ellis Winnubst met het kleinst mogelijk ver- schilo 7.1 tegen 7.2 Robert Vink sprong bij de jongens C 5.56 meter ver, terwijl Hans de Jong in dezelfde groep de kogel 10.77 meter van zich af stootte. Jan Mantel heeft geheel volgens de ver wachting voor de vierde maal de titel in de wacht gesleept. Na een week eerder al de 500 en 3000 meter gewonnen te hebben, was de 27-jarige CIOS student ook niet te stuiten op de 1500 meter. Zijn voorsprong op Herman Homma, die tweede werd, bedroeg bijna vier seconden. Mantel, die na afloop verklaarde: „Ik gooi die schaat sen direct in de kast, voor mij is het seizoen voorbij”, moest slechts de vierde afstand de 5000 meter uitrijden. Hij zou uiteindelijk negende worden, ruim 35 seconden achter de grandioos rijdende Hans van de Putte. Van de Putte kwam uit op 8.24.9 en bleef daarmee ruimvoor op Herman Homma 8.29.6 en Frans Kors, die respectievelijk tweede en derde werden. microkorfbalseizoen afsloot, is op de tweede plaats geëindigd.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25