Van der Klaauw terug uit Israel Iran wil met VS nauwe betrekkingen ONTPLOFFING Grensblokkade Kapers Toepolev leden varkenshouders van religieuze sekte achtergrond Winst voor Spaanse socialisten voorspeld 1 Luitenant staatspolitie geëxecuteerd 4 Arrestatie zonder bloedvergieten Zuid-Jemen wil meewerken aan bemiddeling Leden Greenpeace China ontwikkelt VN-troepen slaags gearresteerd pil voor mannen met Palestijnen Masaka heroverd door leger Amin „EROP OF ERONDER "-GESPREK MET CARTER ame Magirusladder Phoenix Ijspegel Rapier 2 19 7 9 WOENSDAG 2 8 FEBRUARI door Nico Scheepmaker ioter klas nwas eling er het annen n zich »r dan at zijn ek on- joukje i Insti- usra t in dl msievel ikusratl /an de t beest ng van dus de 'inciale In het cie 236 i ruim amp ft er an de le ka- n de sn ge- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. President Jimmy Carter heeft gisteren bekendgemaakt dat premier Menachem Begin van Israel mor gen naar Washington komt voor een „er op of eronder”-gesprek over hun steeds groter wordend geschil over de voor waarden voor vrede in het Midden-Oos- ten. ir 4 - I trijfël Begin morgen naar VS ■lopen ig van t deel- ibouw n mee •oting. ie, die werd id) er Stee de ont- e Antil- lliaanse regelen he pro- dag tij- oting in gevaar sst don- is hem ig tegen sancties alisme Dit is gisteren door de Greenpeace-be- weging in Londen bekend gemaakt. Het schip zou gisteravond zijn uitgevaren met twee activisten nog aan boord, omdat de politie hun ketenen niet los had kunnen krijgen. .Het schip van Greenpeace, de Rainbow Warrior, blokkeerde de haven van Aalesund in een poging het uitvaren van het schip met zeehondenjagers onmo gelijk te maken. ballingen daten. Premier Bazargan van Iran gelooft niet dat het referendum over de vraag of het land een islamitische republiek moet wor den, op 21 maart kan worden gehouden, zoals de bedoeling was. In een interview met het Franse dagblad Le Monde zei de premier, dat nog geen organisatorische maatregelen zijn getroffen en dat hij er aan twijfelt of alles binnen een maand kan worden geregeld. KAMPALA (AP). De Oegandese ra dio meldde gisteren dat het leger de stad Masaka op Tanzania heeft heroverd. Het is niet helemaal duidelijk geworden wie de stad eind vorige week bezette. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Vance heeft gisteren in een gesprek met Roehani, de vertegenwoordi ger van de Iraanse geestelijke leider Kho meini in Washington, gezegd, dat de VS met de Iraanse regering willen samenwer ken en dat Amerika geïnteresseerd is in .een „sterk, onafhankelijk en stabiel Iran”. Carter zei militaire samenwerking in de toekomst tussen beide landen niet uit te sluiten. vorige maand. Volgens een voormalige regeringsfunctionaris is het de elfde exe cutie sinds de revolutie. Volgens onofficiële berichten worden ongeveer 3000 personen vastgehouden, onder wie voormalige ministers, andere regeringsfunctionarissen en zakenlieden. Gisteren werden in het oliegebied Dacht- e-Azadegan een commandant van de gen darmerie, een van zijn adjudanten, de plaatselijke bevelhebber van de inlichtin gendienst en nog acht andere personen gearresteerd. De Iraanse kranten meldden gisteren dat Jalaleddin Farsi, de commandant van een bataljon van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO, het bevel gaat voe ren over de nieuwe revolutionaire garde. Deze garde wordt beschouwd als linkse tegenhanger van de strijdkrachten. De ayatollah Khomeini heeft gisteren zijn steun toegezegd aan de guerrillabe weging Polisario, die strijdt voor de onaf hankelijkheid van de voormalige Spaanse Sahara. Iran zal de uitvoer van olie op 5 maart hervatten, zo heeft de directeur-generaal van de Iraanse olie-industrie gisteren be kendgemaakt. (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM. De Zweedse po litie heeft gisteren op het vliegveld Arlanda bij Stockholm de vier ka pers gearresteerd die gistermiddag een Russische Toepolev-154 kaapten. Na een dag van „bezinning” zullen morgen ongeveer 26 miljoen kiezers naar de stembus gaan voor de tweede algemene verkiezingen in het land sinds de dood van dictator Franco. Suarez heeft de verkiezingen formeel twee jaar te vroeg uitgeschreven, na het referen dum op 6 december 1978 waarbij een democratische grondwet werd goedge keurd. Het gezaghebbende Spaanse bureau voor opiniepeilingen, Sofemasa heeft gisteren, de laatste dag van de Spaanse verkiezingscampagne, voorspeld dat de socialisten onder leiding van Gonzalez het grootste aantal stemmen zullen be halen, maar dat de Unie van Centrum Democraten (UCD) van premier Suarez de meerderheid in de Cortes (het Spaan se parlement) zullen behouden. „Volstrekt onbetekenende verschillen creëren nu ono verkomelijke hindernissen op de weg naar vrede”, aldus de president. De besprekingen die hij morgen voert met premier Begin, zei hij, zullen duren tot zonsondergang op vrijdag, wanner de Israëlische premier sabbat moet vieren. Gisteren had premier Begin meegedeeld dat zijn kabi net met 14 tegen 2 stemmen had besloten Carters uitnodi ging voor een nieuw Camp David af te slaan, voorname lijk omdat Egypte „onwrikbaar” is in zijn vredeseisen, maar gedeeltelijk ook omdat de Egyptische afvaardiging naar Camp David niet van topniveau zou zijn geweest. Carter zou, aldus Begin, premier Khalil van Egypte hebben uitgenodigd in plaats van president Sadat. Het Witte Huis verklaarde gisteren dat Begin waar schijnlijk verkeerd heeft begrepen dat de Egyptische regering zou worden vertegenwoordigd door de premier Volgens Petterson hebben de kapers zich na de landing overgegeven aan de bemanning van het toestel. Hun bewape ningen, bestaande uit molotov-cocktails droegen zij eveneens over. Een nauwkeu rig onderzoek naar explosieven leverde geen resultaat op. Schade aan materieel was niet noemenswaard. Volgens de Sofemasa, die in 1977 de juiste uitslag van de verkiezingen gaf, zal de socialistische partij 29,5 pet van de stemmen krijgen en de regerende UCD 27,7 pet. Maar omdat Spanje een kiessys teem (het systeem d’Hont) kent dat gun stig uitwerkt voor de kleine steden waar de UCD het sterkst is vertegen woordigd bij de zetelverdeling, zou de UCD 153 zetels tegenover de socialisten 140 zetels krijgen in het parlement. De UCD zou dan 23 zetels tekortkomen om de absolute meerderheid van 176 van de 350 zetels in de Kamer van Afgevaardig den (de Spaanse Tweede Kamer) te behalen. In de Libanese hoofdstad Beiroet is gisteren uit welingelichte bron verno men dat de president van Zuid-Jemen binnenkort naar Moskou zal reizen om met de Sovjet-Unie een verdedigings- verdrag te sluiten. Dit zou het eerste verdrag van dergelijke aard zijn dat de Russen met een Arabisch land sluiten. BEIROET (UPI). De regering van Zuid-Jemen heeft gisteren meegedeeld dat zij bereid is mee te werken aan bemiddeling door de Arabische Liga of een Arabisch land in het grensconflict met Noord-Jemen. Dit bericht kwam nog geen dag nadat Zuid-Jemenitische troepen een Noord-Jemenitische stad aan de grens hadden veroverd. De regering van Saodi-Arabië heeft Noord- en Zuid-Jemen opgeroepen het vuren te staken. Dit heeft de ambassa de van Saoedi-Arabië gisteren in Pa rijs bekendgemaakt. Het land verzocht beide Jemens een Arabische commis sie te ontvangen die belast zou moeten zijn met het toezicht op de naleving van een bestand. Ook Syrië en Irak hebben verzocht de vijandelijkheden te staken. BEIROET (UPI). De Franse VN-troe pen in Zuid-Libanon zijn gisteren slaags geraakt met Palestijnse guerrillastrijders. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Tientallen varkenshou ders uit de Franse provincie Bretagne blokkeren sinds maandag vijf grenspos ten langs de grens van Frankrijk en Bel gië. Hun doel is de export van varkens vlees vanuit Nederland en België naar Frankrijk tegen te houden. SCHIPHOL (ANP). Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft gisteren zijn driedaagse officiële bezoek aan Israel besloten met ontmoetingen met zijn Israëlische collega Mosje Dajan en minister van Defensie Ezer Weizman. De bespreking met Mosje Dajan ging uitsluitend over de gesprekken in Camp David en het besluit van de Israëlische regering premier Begin niet naar Wash ington te sturen voor een ontmoeting met president Carter en de Egyptische pre mier Khalil. De bespreking met minister Weizman stond volledig in het teken van de Unifil- troepen in Libanon. Van der Klaauw be vestigde na afloop dat Israel geen garan ties geeft, dat zich geen incidenten zullen voordoen rond het Nederlandse bataljon in het zuiden van Libanon. Doordat Dajan in de loop van de dag zijn regering verslag had uitgebracht van de besprekingen in Camp David kon de ontmoeting met Van der Klaauw pas op het laatste moment, op het vliegveld van Tel Aviv, plaatsvinden. Het gesprek met Weizman ging daaraan vooraf. Rondom de brandweerauto stonden de gebruikelijke tientallen nieuwsgierigen, die reikhalzend naar boven keken en uit de vensters van de belendende percelen hing vrolijk kantoorpersoneel, dat van de weeromstuit naar beneden keek. De magi- rusladder, zo genoemd naar de Duitse uitvinder Magirus, was tot de derde ver dieping uitgeschoven, maar er stond geen spuitgast op. Mijn eerste gedachte ging uit naar een vastgevroren duif of een kat die niet meer naar beneden dorst, maar ik zag al gauw dat de aandacht was gericht op een prachtig ontwikkelde stalactiet, die op driehoog aan een overgelopen dakgoot, op de hoek van de regenpijp, hing te wachten tot hij zich op een bejaard, zich, van geen onheil bewust dametje kon storten. s vorig en. De- 77, toen [roeide, t volle- ilandse tigings- i tegen ns land De pil, Gossypol genaamd, bevat extrac ten uit de katoenplant en is geprobeerd op tienduizend mannen. en niet de president, toen hij aanvankelijk had ingestemd met een top in Camp David deze week. Premier Carter zei gisteren op zijn persconferentie dat „de geschiedenis en onze kinderen ons zullen kastijden” als men de kans op een Israelisch-Egyptisch vredesver drag zou laten schieten. De mogelijkheden waaruit de UCD in zo’n geval kan kiezen, zijn een coalitiere gering met de socialisten, een minder heidsregering met rechtse partijen, dan wel de beslissing om alleen een regering te vormen met stilzwijgende steun van links voor dringende economische maat regelen. Een coalitievorming van de UCD met de socialisten zou voor het eerst sinds de burgeroorlog van 1936- 1939 een linkse partij in de regering brengen. iet ge ls klei- mtraal n 1977 aantal 20 pro- ;ent in er dar van 56 977. (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON/TEHERAN/PARIJS. De Amerikaanse president Carter heeft gisteren verklaard, dat de Iraanse rege ring te kennen heeft gegeven dat zij „nau we en vriendschappelijke betrekkingen” wil onderhouden met de VS. vleu- i. De icena, >men, ■eft in waar- ter vet- istische gescha- ■n naar □nomen ch een ■e I volgens duren. Volgens VN-woordvoerders was het een kort gevecht dat plaats had bij de stad Kafra, negen kilometer ten noorden van de grens met Israel. Een guerrillastrijder liep verwondingen op. Gisteren is in Iran de voormalige leider van de paramilitaire Staatspolitie luite nant Kholan Ali Elyasi geëxecuteerd om dat hij volgens een krant in Teheran zijn troepen had bevolen het vuur te openen op betogers tijdens de politieke onlusten Ih kamp an de i wor- elijke ■el sa- r. Het toestel was op weg van Oslo naar Moskou. De vier, een 27-jarige Zweed, een 37-jarige Indiër, een 42-jarige Braziliaan se en een 22-jarige Westduitse, maken deel uit van een Indiase religieuze miditatie- groep. De Brziliaanse heeft inmiddels po litiek asiel gevraagd. De kaping was be doeld om de aandacht te vestigen op ge loofsvervolging in de Sovjet-Unie. Het vliegtuig had 24 passagiers en 10 beman ningsleden aan boord. Volgens hoofdcommissaris Petterson van de luchthavenpolitie heeft de piloot van het toestel kort voor de landing in Stockholm een kapingscode uitgezonden, waarmee hij de verkeerstoren liet weten dat hij het gezag uit handen had moeten geven. Na de landing, die normaal verliep, werd het toestel door politie en brandweer omsingeld. verschillende staten, dat „volstrekt onbetekenende ver schillen van mening” de vredesbesprekingen tussen Is rael en Egypte hinderen. Hij zei dat pogingen om vrede te bewerkstelligen, „frustrerend, ontmoedigend en walge lijk” waren geweest. In 1977 behaalde Suarez 166 zetels tegenover 118 voor de socialisten en re geert sindsdien op grond van een overeenkomst tussen de grote partijen, zich gedurende de overgangsperiode -van dictatuur naar democratie eensge zind op te stellen. aarmee tampen precai- hën, de □paraat bij de Een week geleden stuitte ik, toen ik het Stedelijk Museum in Amsterdam uit kwam, op een ladderwagen van de Am sterdamse brandweer, die aan de overkant, voor het perceel Paulus Potter straat 24, met opgestoken ladder een kar weitje aan het verrichten was dat blijk baar niets met het blussen van brand had te maken, want waar geen rook is, is ook geen vuur. De ladderwagen stond midden op de weg, een geduldige rij auto’s met het in Amsterdam ingebouwde wachtvermo- gen stond met afgezette motor té wachten tot de brandweerauto weer een eindje op zou schikken. De Franse varkenshouders protesteren $il enkele jaren tegen de concurrentie uit België en Nederland. Hun eisen worden volgende week maandag en dinsdag op nieuw besproken door de ministers van Landbouw van de EG. PEKING (AFP/DPA). In China is een anticonceptiepil voor mannen ontwik keld, zo heeft het persbureau Nieuw Chi na gemeld. Proeven hebben volgens het bericht uitgewezen, dat de pil werkt met een zekerheid van 99,89 procent. Er zijn geen nadelige bijwerkingen waarge nomen. Nu behoor ik toevallig tot het type men sen jjat op straat niet om de omgevallen fiets heenloopt, maar hem in het voorbij gaan weer even rechtop zet tegen de lan taarnpaal, dus toen ik de steniging van die fiets een minuut of vijf had aangezien, maakte zich een felle begeerte van mij meester hem (of eigenlijk haar, want het was een damesfiets) uit de vuurlinie te halen en voor het nageslacht te bewaren. Aan de woorden „steniging”, „felle be geerte”, „vuurlinie” en „nageslacht” merkt u al wel, dat ik bezig ben een eenvoudige, alledaagse gebeurtenis op te kloppen tot een historisch evenement van grote betekenis, in de hoop de onbevredi gende afloop wat minder schriel te doen klinken. Ik had mij zo dicht mogelijk bij de onderzijde van de magirusladder op gesteld omdat het mij leuk leek de bewe gingen van de ladder vanaf dezelfde plek waar te nemen als de man die hem op de ijspegel richtte en ik zag net als hij dat er vanaf de begane grond weinig meer stuk te stoten viel. Een collega begaf zich nu met een bijl in de hand naar boven, om de pegel het genadeschot te geven. „Een beet je mannelijk slaan, Ruud!”, riepen zijn collega’s spottend naar boven, toen Ruud toch wat moeite had met het losbikken van de laatste resten ijs. Ik had mij intus sen, met gevaar voor eigen bril, zo dicht mogelijk in de richting van de fiets bege ven, in de hoop hem (haar dus) tijdens een korte adempauze te kunnen weggrissen uit de klauwen van de totale vernietiging. De fiets bleek al hoogbejaard en van het merk „Phoenix”. De bagagedrager was schilder achtig met ijs bekleed, hij stond er dus al langer dan vandaag. En nu zag ik ook waarom de brandweerlieden niet zo galant waren geweest de fiets even opzij te zetten voordat zij het ijs gingen breken: hij stond met een zeer stevige fietsketting vastgeklonken aan de regenpijp. Onwrik baar tegen diefstal beveiligd Op ernstige wijze deed de president van de Verenigde Staten gisteren deze mededelingen op een rechtstreeks door de televisie uitgezonden persconferentie, enkele uren nadat het Israëlische kabinet de uitnodiging had afgeslagen die president Carter tot premier Begin had gericht, om in Camp David deze week een nieuwe topcon ferentie met Egypte bij te wonen. Carter stak niet onder stoelen of banken dat de vooruitzichten op vrede in het Midden-Oosten klein blijven. President Carter zei later in een tafelrede tijdens een diner in het Witte huis voor de gouverneurs van de Een foto"in de krant. Ziekenbroeders in Stockholm ontfermen zich over een vrouw (hoofddoek, lederen laarzen, dikke winterjas) die op straat is getroffen door een ijspegel die door de dooi aan de zwaartekracht ten prooi was gevallen. Dat betekent dan wel dat de Stockholmse brandweer niet goed heeft opgelet, of wel licht is in een stad als Stockholm het aantal afhangende ijspegels aan dakgoten zo groot, dat er geen reële afweermoge- lijkheden bestaan, behalve zover mogelijk van de huizen vandaan lopen, een paraplu van staalplaat boven je hoofd houden, of zo’n helm opzetten die autoriteiten altijd op hebben als zij een bouwplaats met een officieel bezoek vereren. 'Het aardige van dit tafereeltje was, dat de brandweerman die de magirusladder vanaf de grond bediende door aan kleine wieltjes te draaien, de ladder als een ra pier gebruikte door te trachten de afhan gende ijspegel met de bovenkant van de ladder stuk te stoten. Het was een ongelij ke strijd, te vergelijken met die tussen een volledig bewapende stierenvechter en een vastgebonden diepvrieskip, maar het af werpen van de ijspegel vereiste toch nog vrij veel mikkunst. Iedere keer als er weer een brok massief ijs van enkele kilo’s omlaagsuisde en zijn val gebroken zag door het trottoir, ging er een baldadig hoeraatje op onder de omstanders, vooral als er een stuk regenpijp of dakgoot mee ging en helemaal als de damesfiets die pal onder de regenpijp tegen het huis stond een tik meekreeg van een kilo ijs. Het gelach en hoerageroep klonk dan wel een beetje gegeneerd („het zal je eigen fiëts maar zijn!”), maar toch zeker niet bedrukt. De Iraanse premier zei verder dat hij zich ervoor wil inspannen, de revolutie te kanaliseren. „Ik zeg niet dat de revolutie moet stoppen, maar ze moet in banen worden geleid”, aldus de premier. De ou de politieke structuren in Iran moeten volgens hem op ieder vlak worden veran derd. Bazargan zei verder dat de religieu ze krachten niet deelnemen aan het uit- werken van de grondwet. „Wij houden hen buiten alles wat de uitvoerende macht en de fase van opbouw aangaat”, aldus de premier tegen Le Monde. Volgens de voorspellingen van Sofe masa, die in het dagblad El Pais in Madrid werden gepubliceerd, zullen de communisten 22 zetels (2 meer dan in 1977) behalen, terwijl de onlangs opge richte democratische coalitie er 9 zal behalen, hetgeen een verlies van 7 bete kent voor de rechtse partijen. De verkiezingscampagne is op een en kel incident na rustig verlopen. Zowel Suarez als Gonzales zijn uitgejouwd door tegenstanders, maar het ernstigste geval deed zich voor toen ultra-rechtse aanhangers de vrouwelijke kandidaat voor de Spaanse Marxistisch-Leninisti- sche Arbeiderspartij, Pina Lopez Gay, aanvielen en verwondden met messte ken. Deze arbeiderspartij stelt zich links van de communisten op en volgt de orthodoxe Marxistisch-Leninistische lijn, die door de Eurocommunisten is verlaten. President Amin van Oeganda verklaar de dat huurlingen en Tanzaniaanse solda ten de stad hadden veroverd. Uit anonie me telefoontjes bleek dat het Oegandese zelfmoordbataljon was overgelopen en de stad in bezit genomen had. Onafhankelij ke waarnemers menen dat Amin bestre- ganj den wordt door Tanzanianen, Oegandese 'j~"s ballingen en muitende Oegandese sol- AALESUND (AFP/Reuter). De poli tie in de Noorse havenstad Aalesund heeft gisteren zeven leden van de Greenpeace- beweging gearresteerd nadat deze zich hadden vastgeketend aan het dek van de Vesla Mari, een schip dat zeehondenja gers naar de Canadese kust moet brengen. Kraamhouders bekijken de schade aangericht door een bom, die vermoedelijk door Palestijnen werd geplaatst op de markt in Jeruzalem. Vijf mensen raakten bij de ontploffing gewond, van wie één ernstig. (Van onze redactie buitenland) V' HF

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3