Loopbaan MR. H. F. VAN DEN HAAK, NIEUWE PRESIDENT HAARLEMSE RECHTBANK: 99 55 in I 1 4 I p Hg Inzameling urine in strijd tegen onvruchtbaarheid k L Politiek beleid Herkomst Vermageren het preparaat uit- om onvruchtbaar- lö 11 IJMOND 19 7 9 DONDERDAG MAART 1 u MEER Deo. Tekst: Frans Nypels Jan Kuys ik gezien mijn agenda dat nodig, maar ze moeten wel het lichtje niet alles wil Vrijblijvend HAARLEM. De laatste we ken staan de kranten bol van de artikelen over de nieuwe abor tuswetgeving. Duizenden vrou wen, die er vaak alles voor over hebben om een kind niet te laten komen, kijken reikhalzend uit naar het moment waarop abor tus wordt gelegaliseerd. Er zijn echter in Nederland ook veel vrouwen, die er alles voor over hebben wel om een kind te krij gen, maar niet zwanger te wor den. Voor deze vrouwen is Moe ders voor Moeders opgericht, een organisatie die urine van zwangere vrouwen inzamelt waaruit een hormoon wordt ge haald dat in de vorm van het medicijn Pregnyl in sommige gevallen onvruchtbaarheid kan opheffen. Deze maand bestaat Moeders voor Moeders in Haar lem tien jaar. HAARLEM. De bolle lamp boven de deur van de presidentskamer brandt al ruim anderhalf uur rood, wanneer de secretaresse van mr. H. F. van den Haak, mevrouw Suyderhoud, het gesprek on derbreekt. Zij komt met het verzoek of de nieuwe president van de Haarlemse rechtbank een maritaal beslag wil onder tekenen. Een mevrouw heeft anderhalf uur zitten wachten op het doven van het rode licht als teken, dat de president vrij was. Helaas bleef het licht al die tijd rood. De bode durfde niet te storen. Dit ontlokt mr. Van den Haak een spontane uitroep: „Oh, jeetje. Ze zijn hier nog niet gewend om naar mijn secretaresse toe te stappen. Ze gaan hier nog voor een rood licht uit de weg. Eigenlijk moeten ze weten, dat ze altijd bij mevrouw Suyder houd terecht kunnen en dat zij weet of het rode licht doorbroken kan worden. Helaas heb lichtje hard weten, dat zeggen”. F Tekort rechters nationale ramp I ■i Haarlem bestaat tien jaar r HANS INVERNIZZI 5 Als een vrouw niet zwanger kan Worden kan dat te maken hebben met het feit, dat in haar lichaam geen of te weinig hormonen worden aangemaakt. Hormonen zijn stoffen, die allerlei functies in ons lichaam regelen. Ze verplaatsen zich via de bloed baan. Een bepaald hormoon (Lutemiserend hor moon; L.H.) heeft invloed op de rijping van de eicel. Als dat hormoon het af laat weten, wordt een vrouw niet zwanger. Nu is het zo, dat bij vrouwen die wel normaal zwanger zijn geraakt een ander hormoon het Humaan Chorion Gó- nadotrofine, ook wel HCG genoemd in grote hoeveelheden wordt aangemaakt. HCG heeft de zelfde uitwerking als L.H. HCG kan niet kunstma- Is dat nodig? - „Er zijn er veel te weinig. Praktisch overal bestaat een aanzienlijk tekort. Dat is een nationale ramp. Als president ben ik ook een manager en als zodanig moet ik mensen zien warm te maken voor het vak. Nu heb ik wel eens de indruk, dat veel afgestudeerden denken, dat je als rechter niet voldoende je vleugels kunt uitslaan of als u wilt: de dingen niet kunt veranderen. Dat is een vergissing, want anders zou ik het hier ook niet uithouden. In conflictsituaties te mogen bemiddelen en oplossin gen te mogen bieden vind ik een functie, waarin je in contact met anderen best je talenten kwijt kunt." Een gedecideerde handbeweging zet zijn laatste uitspraak kracht bij. Mr. Van den Haak laat er geen twijfel over bestaan: hij heeft zich binnen de rech terlijke macht altijd uitstekend kunnen ontplooien. We praten over de herkomst van leden van de rechterlijke macht. Voorzichtig vraag ik hem, of rechters inderdaad voor het merendeel afkomstig zijn uit de betere standen. Hij geeft toe, dat het vele jaren geleden misschien wel zo was, maar in de huidige tijd gaat dat volgens Van den Haak niet meer op. Fel zegt hij: zorg voor een nieuw gebouw op zich nemen. Niets zal plezieriger zijn dan het bericht te verspreiden, dat de eerste paal de grond ingaat.” Volgens Van den Haak wil dit geenszins zeggen, dat de rechter met handen en voeten gebonden is aan de bestuurlijke macht. Integendeel. In een uitvoerig betoog wijst hij op wetten, zoals de wetge ving inzake abortus, die door maatschappelijke ontwikkelingen of een veranderd politiek inzicht achterhaald zijn. De rechter heeft in zulke gevallen te maken met een verouderde wettekst, waarmee hij feitelijk niet overweg kan. Toch zal de rechter in De organisatie Moeders voor Moeders bestaat landelijk al 35 jaar en heeft medewerksters in dienst die de inzame ling van urine in alle grote steden orga niseren. Een drukke baan, want er komt nogal wat voor kijken om per maand ruim honderd vrouwen persoonlijk te bezoeken, uit te leggen wat Moeders voor Moeders precies is en doet en alles zo te regelen dat de chauffeur die de urine in plastic flessen thuis ophaalt zijn werk goed kan doen. Trots herinnert Rechters krijgen zo nu en dan bij het vellen van een oordeel te maken met bestuurlijke beslis singen. In hoeverre heeft een rechter rekening te houden met een politieke beslissing? „De rechter stelt zich niet politiek op. Hij kijkt wel of er, gelet op de ontwikkeling, in de wetgeving zoveel rek in zit, dat hij met behulp van zijn juridisch instrumentarium, zoals goede trouw en billijkheid, de waarde van de politieke beslissing kan afwegen tegen andere belangen. De rechter moet echter niet op de stoel van de bestuurder gaan zitten. Hij moet de vrijheid van het bestuurlijke beleid respecteren en wel om de eenvoudige reden, dat een bestuurder democratisch aanspreekbaar is. De rechter moet die vrijheid respecteren, behal ve wanneer het de spuigaten uitloopt. Dus bijvoor- „Ik bestrijd dat de functie van het rechterschap typisch iets zou zijn voor rechts, wat rechts dan ook mag zijn. Of typisch iets voor links. Het is iets voor mensen, die het idee hebben, dat je moet blijven zoeken naar rechtvaardigheid in onze samenleving door middel van verwerkelijking daarvan in con crete geschillen. En daar zit veel meer muziek in dan men vaak denkt. Er wordt dan ook geen onderscheid gemaakt bij de selectie van mensen, die voor rechter worden opgeleid. Zo iemand mag lid zijn van elke politieke partij en noem maar op. Wel moet zo iemand geëngageerd zijn met de rechtvaardigheid". Hoe merk je dat? „Dat is ontzettend moeilijk. Dat durf ik ge woon te zeggen. Om na een sollicitatie- of selectie- gesprek met zekerheid te kunnen zeggen, die is. geschikt en die niet, is haast onmogelijk. Ik heb die zekerheid niet. Maar een van de belangrijkste crite ria is, dat de aankomende rechter samenlevingsge- voelig moet zijn en niet meer zo opgelegd neutraal, wat vroeger wel werd gezegd. De opvattingen over gezag zijn sterk veranderd, gelukkig maar, en ook een rechter heeft zoveel gezag als de samenleving hem toekent.” „Juist als rechter kan ik niet goed generalise ren. Wel wil ik dit zeggen. Als je de ivoren toren beklommen hebt, moet je er zo snel mogelijk weer af. Uit eigen ervaring weet ik, dat het type rechter van nu verschillend is van het type rechter van vroeger. Nu is er een open oor en oog gevonden voor de idee, dat we met de werkelijkheid zoveel mogelijk rekening moeten houden in onze beslis singen. Bij een kort geding breng ik dat zelf in de Wie aan Moeders voor Moeders in Haarlem en omgeving wil meedoen kan contact opnemen met mevrouw Ineke van Leuven-Van Ravenzwaaij, Abel Tasmankade 51, Haarlem. Telefoon 023- 242104. Zij zorgt ervoor, dat de urine eerst getest wordt. Dat gebeurt om te kijken of het HCG in voldoende mate aanwezig is. Tevens wordt,vast gesteld of de vrouw al dan niet in verwachting is. De test is gratis. De huisarts krijgt altijd bericht. Deelneemsters aan de actie Moeders voor Moe ders ontvangen twee attenties: een boekje over kinderen krijgen en een paplepel. Aanmelding dient te geschieden als iemand twee weken over tijd is. HAARLEM. De nieuwe presi dent van de Haarlemse rechtbank, mr. H. F. van den Haak, werd 17 juni 1929 geboren te Haarlem. Hij is ge huwd en heeft drie dochters. Studeer de rechten aan de universiteit van Amsterdam. Na het behalen van zijn bul was hij achtereenvolgens werk zaam bij de Voogdijraad, het open baar ministerie in Haarlem en het openbaar ministerie in Assen. Van 1960 tot 1964 was mr. Van den Haak substituut-griffier bij de rechtbank te Haarlem en van 1964 tot 1973 was hij werkzaam als rechter in Breda. In 1973 werd hij benoemd tot president van de Alkmaarse rechtbank. Vanaf 15 december 1978 oefent mr. Van den Haak dezelfde functie in Haarlem uit. Mr. Van den Haak is tevens onder andere voorzitter van de reclasse- ringsraad in Alkmaar, voorzitter van een aantal ministeriële commissies en landelijk coördinator inzake de praktijkopleiding van pas afgestu deerde juristen. Mr. Van den Haak ten voeten uit. Lapt regels aan zijn laars, wanneer hij denkt dat het hanteren van regels ten koste gaat van mensen en recht vaardigheid. Zweert aan de andere kant bij het bestaan van regels, omdat de samenleving volgens hem niet zonder kan. Een bedachtzaam prater. Formuleert zijn zinnen nauwkeurig en gaat een grapje niet uit de weg. Is zeer gespitst op details en heeft de afgelopen weken tijdens de behande ling van enkele korte gedingen laten blijken een open oor en oog te hebben voor wat er bij de partijen leeft. Stelt zich graag persoonlijk op de hoogte van de situatie ter plaatse en heeft het begrip openheid hoog in zijn vaandel staan. De vrouw achter Moeders voor Moe ders in Haarlem, Heemstede, Arden- hout en Bennebroek is Ineke van Leu ven-Van Ravenzwaaij. Zij startte op 1 februari 1969 met de werving van moe ders in wording die bereid waren ande re vrouwen, die dolgraag ook moeder wilden worden, te helpen. Hoewel Ine ke in dienst is van Organon in Oss, de fabrikant van Pregnyl, en het werk dus niet belangeloos doet, zet zij zich in uit puur idealisme, vertelt ze. „Het gaat om de hulp van de ene vrouw aan de ande re. Organon is voor mij alleen een tus senschakel en dat dat bedrijf medicij nen produceert om winst te maken is voor mij geen punt. Je zegt toch ook geen nee tegen de pil, omdat Organon aan de fabricage daarvan verdient?” Ineke van Leuven zegt het als een klap in het gezicht te hebben ervaren; het bericht dat Pregnyl voor vermage ringskuren wordt benut. Ze vindt, dat het werk van Moeders voor Moeders daardoor in discretie is gebracht. Want ze wordt uiteraard geconfronteerd met vrouwen die zeggen: aan die actie doe ik niet mee. Ze maken toch maar een ver mageringspil van dat hormoon. Ineke: „Je moet toch al zoveel misverstanden uit de wereld helpen. Dat er bijvoor beeld gigantische winsten worden ge maakt dankzij Moeders voor Moeders. Dat is beslist niet zo. En nu dit weer. Terwijl het om heel maatschappelijk werk gaat wat je doet. Je moet maar eens niet zwanger kunnen worden en het heel graag willen. Dat is toch af schuwelijk”. huisbaas geen kind mogen hebben of ongewenst zwanger zijn en niet het risi co willen lopen dat de buurt of familie erachter komt. De meeste vrouwen zijn evenwel voor Moeders voor Moeders zeer waardevolle krachten. Ook als zij tijdens de zwangerschap blijven werk en. Ineke weet het afhaalschema altijd wel zo op te stellen, dat alles op rolletjes loopt. Normaal gesproken komt de chauffeur van Moeders voor Moeders drie maal per week eenmaal per dag. Hij brengt twee lege 2-literflessen, ontsmet en wel en neemt twee volle mee. De auto rijdt van acht tot half drie langs een vaste route. En: discretie verzekerd. De volle flessen gaan naar Amster dam, vanwaar dagelijks een grote vrachtwagen vertrekt om de urine naar Boxtel te brengen. In Boxtel worden de plasjes verzameld door het bedrijf Dio- synth, evenals Organon een onderne ming van het grote concern Akzo. Dio- synth haalt het hormoon waar alles om draait het zogeheten Humaan Chori on Gonadotrofine, kortweg HCG uit de urine om 4 gram HCG te winnen. Een vrachtauto vol levert dan ook niet meer op, dan een heel klein bergje hormoon. Zoals gesteld maakt Organon van het hormoon het preparaat Pregnyl, een vloeistof die door de vrouwenarts bij onvruchtbare vrouwen wordt ingespo ten. Het is geen duur medicijn. Een ge middelde kuur kost zo’n honderd gul den. De kuur is in het ziekenfondspak ket opgenomen. conflictsituaties een oplossing moeten vinden. De- door de rechter aangedragen oplossingen oefenen volgens de nieuwe president onmiskenbaar een invloed uit op de uitleg van de desbetreffende wet. Zijn ideeën over straffen laten aan duidelijkheid niets te wensen over. Hij is voor straffen met mate. Gelooft niet dat de maatschappij om wraak roept, maar denkt dat de samenleving beschermd wil worden. „Ik vind dat het strafrecht in zijn huidige functie nog maar even moet blijven, want als men het straffen in eigen hand gaat nemen is het nog veel erger”. In alternatieve straffen, zoals de ver plichte tewerkstellingen, ziet hij mogelijkheden voor een betere manier van conflictoplossing. Een bezwaar daarvan noemt hij, dat dit ten koste kan gaan van het aantal arbeidsplaatsen. De proble men op de arbeidsmarkt moet je volgens Van den Haak bij dit soort zaken niet uit het oog verliezen. Het Voorlichtingsbureau voor de Voe ding in Den Haag zet bij deze aanpak grote vraagtekens. Het bureau stelt, dat in principe iedereen afvalt op een 500 kalorieëndieet, dat überhaupt een dage lijks bezoek aan de dokter gepaard gaand met een injectie of er nu Preg nyl wordt ingespoten of iets anders stimulerend werkt en dat nog niet be wezen is, dat Pregnyl tegen bijverschijn selen werkt. Er zijn proeven gedaan met ratten, maar dat zegt volgens het bureau maar weinig over het effect van Pregnyl op mensen. Ook bij Organon is men niet te spreken over het oneigenlijk gebruik van Pregnyl. Public relationsman E.A.W. Hirschfeld weet niet in welke mate Pregnyl voor vermageringskuren wordt aangewend, maar het gaat slechts om kleine hoeveelheden. Vrouwen, die het medicijn echt nodig hebben zijn er niet de dupe van, aldus Hirschfeld. Organon kan ook niets doen tegen het oneigenlijk gebruik, verzekert Hirsch feld. „Wij doen zaken met de groothan del. Die doet zaken met de apotheker en de arts schrijft het medicijn voor. Wat er met Pregnyl gedaan wordt is zijn verant woordelijkheid. Wij hebben het medicijn laten registeren als middel om onvrucht baarheid tegen te gaan. Lees de bijslui ter er maar op na. Het is eigenlijk het zelfde als met een fabrikant van brood messen. Die heeft het ook niet in de hand als iemand er zijn buurman mee overhoop steekt. Het mes is gemaakt om brood te snijden, maar degeen die het gebruikt bepaalt wat er mee gebeurt”. Kan ik de flessen gelijk mee krijgen? Andere vrouwen denken, dat er op onze auto met grote letters Moeders voor Moeders staat. Dat is niet zo. Het is een onopvallende grijze auto zonder uiterlij ke kenmerken. Omdat ik niet op vrou wen af ga, bereik ik niet alle potentiële deelneemsters en dat is natuurlijk jammer”. Ineke hoopt, dat vrouwen die aan Moe ders voor Moeders hebben meegedaan andere vrouwen warm maken voor de actie. Dat dat lukt wijzen de cijfers uit. In de afgelopen tien jaar meldden zich in Haarlem en omgeving in totaal 13.370 vrouwen aan. Het resultaat: duizenden en nog eens duizenden liters urine be landden in de fabriek en de produktie van Pregnyl kon onverminderd voort gaan. Niet iedereen kan als moeder in wor ding andere vrouwen helpen. Sommige vrouwen scheidden te weinig hormoon af; andere vrouwen kunnen of willen niet meedoen om gezondheidsredenen of omdat ze inwonend zijn en van de Naar aanleiding van de openheid, die hij voor-“ staat, vraag ik mr. Van den Haak wat er door zijn komst bij de Haarlemse rechtbank nog meer dras tisch gaat veranderen. Een glimlach trekt over zijn gelaat. „Drastisch veranderen is nooit zo goed. Ik wil alleen veranderen in overleg met de betrokke nen. Krachtens mijn verantwoordelijkheid als pre sident zal ik onder meer hoge prioriteit geven aan pogingen het collége van voldoende rechters te voorzien. Daarvoor ga ik de markt op". Als nieuwe president heeft u met nog een groot probleem te maken? „Het gebouw”. Inderdaad „Dat voel ik zwaar op me drukken. Natuurlijk zal ik al het mogelijk doen om die zaak in beweging te brengen en te houden. Het huidige gebouw is ver beneden het peil waarop wij mensen, die daar voor allerlei doeleinden komen, behoren te ontvangen. Er is een lichtpuntje. Binnen een paar maanden hoop ik een nieuwe griffier te hebben en die moet je S zien als bedrijfsleider. Die zal naast mij de speciale M fCiVO \rr\C\V oon riionxxr onhnim: nn rziok-i naman ‘NTiz-iFo HBS Ineke zich, dat zij bij de start in een maand tijd 170 deelneemsters wist te „strikken”. Ze is zeer te spreken over de medewerking van de Kruisvereniging Haarlem, die het haar toestaat spreek uur te houden in de consultatiebureau’s en die voor haar een kamer gereser veerd heeft in het hoofdkantoor aan het Kenaupark. Ook de verloskundigen werken enthousiast mee. Ineke benadrukt, dat ze bij het werven geen „Doe mee of ik schiet”-methode hanteert. In tegendeel. „Ik ga niet de boer op. Het meedoen is geheel vrijblij vend. Op de kraamcentra houd ik spreekuur, omdat gebleken is dat veel vrouwen graag deelnemen als ze goed geïnformeerd zijn. Ik probeer vrouwen te motiveren, door informatie te ver strekken. Vaak zie je, dat vrouwen arg wanend zijn omdat ze niet exact weten waar het om gaat. Laatst nog een echte rooie vrouw. Die was eerst tegen, maar na een lang gesprek zei ze: stom van me. praktijk. Ik ga soms ter plaatse kijken, want ik heb ervaren dat als je met de mensen spreekt op hun eigen terrein ze bevrijd zijn van de juridische entourage”. Aarzelend: „Ik hoop dat de partijen hier aan tafel snel vergeten, dat ik een soort werk- kostuum draag.” Een kort geding behoort tot de taak van de president? „Ja, een president behandelt alle zaken, die gezien het spoedeisende karakter snel een beslis sing verlangen. Op de tweede plaats behoort tot de taak van de president de communicatie tussen de verschillende sectoren van de rechtbank te bevor deren. De president moet een platform scheppen om de onderlinge verbindingen te leggen. En op de derde plaats moet hij trachten goede rechters aan te werven". In de korte tijd, dat u in Haarlem .werkzaam bent, heeft u meermalen gepleit voor openheid en het afbreken van ivoren torens. Zitten rechters in het algemeen gesproken te veel in een ivoren toren beeld wanneer de beginselen van behoorlijk be- stuur geschonden worden.” Hoewel Organon sluitend fabriceert heid tegen te gaan, wordt het de laatste jaren oneigenlijk gebruikt. Volgens de arts Simeons is het geschikt om mensen te helpen vermageren Pregnyl zou de bijverschijnselen van het vermageren bestrijden. Zo zou de patiën minder last hebben van hongerige gevoelens, zich beter voelen en daardoor de vermage ringskuur langer vol kunnen houden. Simeons schrijft Pregnyl voor in combi natie met een 500 kalorieën-dieet. „Moeders voor Moeders tig worden vervaardigd. Gelukkig levert het vrouwelijk lichaam overproduktie. Het overtollige hormoon HCG wordt via de urine afgevoerd. De produktie is het grootst in de eerste vier maanden van de zwanger schap. Vrouwen die aan Moeders,voor Móéders meedoen, doen dat dan ook in die vier maanden. Organon, een farmaceutisch bedrijf, heeft ont dekt dat het HCG uit de urine kan worden ge haald en maakt van het HCG het medicijn Preg nyl. Dankzij het HCG kan er bij onvruchtbare vrouwen soms rijping van de eicel bewerkstelligd worden. Nadeel is, dat de kans op meerlingen groter wordt. s< -

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11