van DE BIJENKORF BLIJFT ie jr Gemeente kan wegtrekken bedrijven tegengaan I sw 1 Allard Pierson Museum voor oudheidkunde moet publiek buiten de poort houden (Cfr FL k k k J SI O l F) F «Ji Beschavingen I Wensen Schenkingsakte 13 AMSTERDAM 19 7 9 MAART DONDERDAG 1 1 sn vooi •en ter. .r wel Voor de drieduizend jaar oude mum mies, amforen, drinkschalen, sculpturen en wapentuigen verandert er niets. De oudheidkundige pracht blijft rustig in de vitrines van het Allard Pierson Museum aan de Oude Turfmarkt, als verstild be wijs van de verschillende beschavingen op aarde, lang voor de komst van Chris tus. De puur noodzakelijke bezuinigings drift van de Universiteit van Amsterdam kan er echter toe leiden, dat haar unieke museum voor oudheidkundige vondsten de poorten voor het publiek moet sluiten. „Ook de studenten zelf moeten niet denken dat ze buiten schot blijven. Zij krijgen veel minder mogelijkheden voor hun studie. Valt de publieksfunctie weg? Dan valt ook de zorg voor het gebouw en de collectie weg. De zaak slonst snel achteruit.” t het sek Is U- ai» Het winkelend publiek in de bin nenstad van Amsterdam is ge middeld dertig jaar oud. De Am sterdammers komen voor het overgrote deel per openbaar vervoer, mensen van buiten de stad verkiezen de auto. De be zoekers komen voornamelijk voor het kopen van kleding en zijn ongevoelig voor speciale aanbiedingen. Alarmerende be richten over toenemende crimi naliteit in de binnenstad blijken op de meeste winkelende men sen geen indruk te maken. Zes tig percent van de bezoekers komt naar het centrum van de hoofdstad, omdat het er zo ge zellig is. Verder zou het centrum aan trekkelijk moeten blijven voor de modegevoelige jonge groep kopers die er nu komt, door een voortdurende aanpassing van het assortiment. De attractie van de binnenstad zou wegval len wanneer de „trendsettende” modezaken van nu zouden ver dwijnen. A’V •z - 1 HA onder redactie van Theo van der Kaai] fw lil S'® ff p® 1 I» auto en koopt kleding niet per „Amsterdam, city in de knoop?", zo vraagt de Kweekschool voor de Handel zich af. A 7' Mummies en amforen straks voorgoed in vergetelheid? zijn x- De entree van het Allard Pierson Museum Amsterdam geen gevolgen hebben voor het aantal ar beidsplaatsen, in tegenstel ling tot de andere vier ves tigingen in het land. Op het huidige parkeerter rein verrijst een parkeer garage, compleet met fiet senstalling. Uit het onderzoek is gebleken „moeilij ke bereikbaarheid”en „gebrek aan par keerruimte” wel een rol speelt bij de gedachte aan verhuizing, maar het is ze ker geen overheersend motief. Gebleken lijkheden zijn dit migratieproces te beïn vloeden. Volgens de onderzoekers kan de gemeente inderdaad iets doen om minder bedrijven uit de hoofdstad te laten ver trekken. zomaar te benaderen in Amsterdam, want er wordt, veel gebedeld in de stad (een bekende vraag is: „Can you give me fifty cents?). Om de mensen gelijk duide lijk te maken waar het om ging had elke leerling een kaart op zijn jas met het opschrift: Enquête - Kweekschool voor de Handel. Twintig percent van de on dervraagden weigerde mee te werken." nares van het museum noemen, maar financiële bijdragen, investeringen, schenkingen en alle mo gelijke inspanningen van particulieren bewijzen overduidelijk de maatschappelijke betekenis van het museum en leggen de universiteit verplichtin gen op, aldus HAPO. stad vanwege de criminaliteit.” „Opval lend is wel dat de ondernemers er zelf zo weinig tegenover stellen. Wij hebben pas een forum georganiseerd op school bij de verschijning van dit rapport. Wethou- den Heerma van economische zaken was daar, oud-staatssecretaris Oosten brink van economische zakert, nu direc tielid van de Bijenkorf, geen kleine jon gens. Wij hadden alle ondernemers uit de binnenstad uitgenodigd, maar slechts 25 zijn er verschenen. Wij proberen mee te helpen om oplossingen voor de pro blemen aan te dragen maar het lijkt of misschien onmogelijk is. Een hard gege ven is het overwegend jonge publiek aan de binnenstad. Daar moet je als onder nemer mee gaan werken. Probeer de groep die je binnen hebt ook te houden. nieuwe vestigingsplaats.' Het meeverhui zen is voornamelijk een aangelegenheid van kader en hoger personeel. nog Mu- schavingen rond de Middellandse Zee en het gebied van Eufraat en Tigris te tonen. Vooral de Griekse verzameling maakt duidelijk hoe de manier van kijken en denken in het oude Griekenland de grondslag heeft gelegd voor de westerse bescha ving. Het comité HAPO: „Dat is een buitengewoon belangrijke zaak in het Nederland van nu, waar de onderwijspolitiek er nu niet direct op gericht is de kennis van de oude talen te bevorderen.” Een rondgang door het museum onder begeleiding van deskundigen is meer en meer in de plaats gekomen van het turen naar moeilijke teksten van de oude Grieken en Romeinen. Het'Allard Pierson Museum verzorgde vorig jaar (gratis) 350 excursies voor schoolklassen uit het hele land. Bovendien kwamen er 43.000 (betalende) bezoekers op eigen houtje naar het museum. Aparte projecten maken het museum blijvend interessant. Vorig jaar richtten studenten kunstgeschiedenis een compleet Romeins huis in, dat nu nog te zien is. Daarvoor was er een expositie van opgravingen door studenten in Syrië en op het programma staan tentoonstellingen van mummies en oosterse rolzegels. Het comité HAPO vraagt zich af of nu niemand de consequenties in financiële en personele sfeer van de dure verhuizing van het museum vroegtijdig heeft beseft. Amper een jaar na de opening luidde de staf van het museum de noodklok, omdat de beloofde financiën voor de personeelsbezetting niet afkwamen. Het benodigde geld moest van het Be stuur der Letterenfaculteit komen, die toch al moei te had met de enorme lastenverzwaring vanwege de verhuizing van het museum. Decaan Smit van deze faculteit zou de zin van permanente openstelling voor het publiek niet zo inzien getuige een uitspraak: „Men kan zich afvra gen hoe lang de faculteit ten koste van haar eigen personeelsformatie voor onderwijs en onderzoek de toeristen die daar uit de Kooymanbootjes stap pen, onderdak tegen de regen kan blijven bieden.” Smit doelde op de klanten van rederij Kooy, waar van de rondvaartboten tegenover het museum lig gen. Tijdens een afgelopen vrijdag in het museum gehouden open dag zei decaan Smit dat hij het niet zo bedoeld had. De publieksfunctie van het mu seum ging ook hem ter harte, maar er ligt ook nog een eis van het ministerie op tafel, dat er bezuinigd moet worden. Volgens het comité Houdt het Allard Pierson Museum Open is het verbazingwekkend dat het bestuur van de Letterenfaculteit zich niet tijdig gerealiseerd heeft dat er ook nog andere instanties bestaan zoals het ministerie van CRM en de ge meente Amsterdam die kunnen worden aangespro ken voor de financiering van het museum. Tot nu toe is nog geen beroep op deze instanties gedaan. Directeur-conservator R. Lunsing'h Scheurleer gaat sluiting van het museum voor het publiek zeer ter harte: „De universiteit stelt mensen aan om het museum te beheren en dezelfde uhiversiteit treft maatregelen om dat beheren onmogelijk te maken. Ik noem dat een Griekse manier van denken. We kunnen ons de luxe niet permitteren om dicht te gaan. Het onderwijs in klassieke talen is al terugge schroefd. Dan moet dit museum zeker open blijven, want de mensen hebben recht op informatie.” is dat grote vestigingen meer de stad uittrekken dan kleine. Het betreft vaak de groothandel, zakelijke dienstverle ning, bouwnijverheid, banken, verzeke ringen en onroerend goed. Het merendeel van de vertrekkende bedrijven vestigt zich vrij dicht bij Amsterdam. Twee derde blijft in de provincie N'oord-Hol- land. Van het totale bestand aan Amster damse werknemers vóór de verhuizing is slechts een achtste meeverhuisd naar de X IB*****' Gebrek aan expansieruimte, moeilijke bereikbaarheid, ingrijpende reorganisa tie, gebrek aan parkeerruimte en gebrek aan representativiteit zijn de belangrijk ste motieven van Amsterdamse bedrij ven om het besluit te nemen de hoofdstad te verlaten. De Stichting voor Econo misch Onderzoek der Universiteit van Amsterdam komt tot deze conclusies na een onderzoek bij bedrijven waarom zij de stad verlaten, op grond waarvan zij een nieuwe vestigingsplaats kiezen en wat daarvan de effecten zijn voor Am sterdam. In de dalende werkgelegenheid van de hoofdstad speelt het vertrek van bedrij ven uit Amsterdam een grote rol. De gemeente gaf de universiteit opdracht tot een onderzoek om te bezien of er moge- de winkeliers zelf al in de toestand be rusten." De Kweekschool voor de Handel, die opleidt voor lagere en hogere kaderfunc- ties in het bedrijfsleven, overweegt een- diepgaande analyse van de problemen in de binnenstad met daaraan gekop peld een voorstel naar de gemeenteraad. Voorlopig blijft het bij een aantal con clusies zoals over het openbaar vervoer, dat goed moet functioneren om de bin nenstad bereikbaar te houden. De plan nen van de gemeente om parkeervoor- Deze gegevens zijn boven water geko men na een onderzoek door leerlingen van de Kweekschool voor de Handel aan de Mr. Treublaan. Zij voerden in het afgelopen najaar 2000 vraaggesprekken met winkelend publiek in de Amster damse binnenstad en de winkelcentra Boven ’t IJ, Plein 1960, Diemen en Os- dorpplein. Een dergelijk onderzoek is nog niet eerder in de hoofdstad gehou den. De Kweekschool voor de Handel organiseert elk jaar een project, dat door de leerlingen en docenten verzorgd wordt. Vorig jaar werd „de theaterbe zoeker” onder de loep genomen, het jaar daarvoor stond „de alternatieve consu ment” in het zonnetje. De leerlingen Bart Monsees en Peter Rogge lichten het onderzoek van dit jaar toe, bijgestaan door de docenten Fred Cahuzak en Wim Westheider. „Er is nog nooit een motieven-onderzoek gehouden onder het winkelend publiek" zeggen zij, „wel veel onderzoeken bij de onderne mers om te weten te komen hoeveel mensen er komen winkelen. Nu ging het erom te weten te komen waarom en waar de mensen gaan winkelen. Om geen scheef beeld te krijgen moesten we zorgen voor zo min mogelijk weigeraars bij de enquête. Het valt niet mee mensen Het Bijenkorf-concern is vastbesloten in de Amster damse binnenstad te blij ven. Een nieuwe filosofie op het winkelen moet het warenhuis de komende de cennia nieuw leven inbla zen. Gebleken is dat voor de afdelingen levensmid delen, geluids- en foto-ap- paratuur geen grote toe komst is weggelegd. Dit as sortiment gaat verdwijnen om meer plaats te bieden aan de afdelingen kleding en woninginrichting. De Bijenkorf zegt zich vanaf nu te richten op de klant ”die waarde hecht aan de dingen waarmee hij zich omringt”. De inkrimping van het assortiment zal in De mummie-collectle van het museum. Volgens plan komt er binnenkort een speciaal project over het fenomeen mummie. dezelfde universiteit aan het eind van de vorige eeuw. Hij behoorde tot het bankiersgeslacht Pier- sbn en was bijzonder geïnteresseerd in archeologie. Zijn zoon richtte in 1929 de Allard Pierson Stichting op met de rente van een voor die tijd fiks kapitaal van 250.000 gulden. Onder andere werd hiermee de afdeling Klassieke Archeologie van de armoedige universiteit gesteund. In 1934 wist de stichting beslag té leggen op de wereldberoemde oudheid kundige collectie Lunsingh Scheurleer, nu steeds het basisbezit van het Allard Pierson seum. De studenten en hoogleraren die gekant tegen de voornemens het museum voor het publiek te sluiten beroepen zich op de schenkingsakte die de universiteit heeft ondertekend, waarin staat te lezen: „Het met steun van de vereniging, hetzij door schenkingen, hetzij door een voorschot, verworven voorwerp van kunst dient blijvend openbaar te worden tentoongesteld en mag slechts na vooraf gaand overleg met schriftelijke toestemming van het dagelijks bestuur aan de openbaarheid worden onttrokken door plaatsing in een studieafdeling, depot of dergelijke niet als regel door het grote publiek te betreden ruimte.” Dergelijke schenkingsovereenkomsten zijn her haalde malen door het bestuur van de universiteit getekend, de laatste in de herfst van 1978. Van de totale collectie is minder van vijf percent echt met eigen middelen aangekocht, de rest is door particu lieren aan de universitejt geschonken. De belan grijkste schenking was die ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw ten bedrage van 350.000 gulden. Vier grote beeldhouwwerken van marmer en kalksteen, een uitgebfeide collectie ju welen en zilveren schalen uit Iran, Egyptische oud heden en nog veel meer voorwerpen vulden leem ten op in de collectie, waarbij ieder in de veronder stelling was dat het museum geopend zou blijven. Het Allard Pierson Museum heeft in dit land na het Rijksmuseum in Leiden de grootste collectie oud heidkundige vondsten. Toont Leiden de materiële cultuur van de oude wereld in een zo groot mogelijk overzicht, Amsterdam is bescheidener van omvang en stelt zich in haar verzamelbeleid ten doel de onderlinge samenhang, van de verschillende be- De leerlingen voerden 1000 vraagge sprekken in de binnenstad en 1000 in de winkelcentra. Ei- werd geënquêteerd op verschillende punten en op diverse tijd stippen. Volgens de Kweekschool voor de Handel heeft hét onderzoek duidelijk aangetoond, dat bij het zoeken naar op lossingen van de knellende verkeerspro blemen, winkelsluitingen en criminali teit, te weinig rekening gehouden wordt met de wensen van het publiek dat de binnenstad al of niet bezoekt. Fred Cahuzak: „De ondernemers spreken altijd over de gouden tijd die voorbij is én die weer terug moet komen. Ze houden er geen rekening mee, dat dat Publiek binnenstad is jong, komt Vóór de vestiging aan de Oude Turfmarkt, tegen over het Rokin, was de archeologische collectie van de Universiteit van Amsterdam veertig jaar lang „voorlopig” gehuisvest in een oud schoolgebouw aan de Sarphatistraat. Het museum draagt de naam van prof. dr. Allard Pierson, hoogleraar aan A De universiteit adviseert het gemeente bestuur van Amsterdam een aktiever en slagvaardiger beleid te voeren tegenover de bedrijven die zouden willen verhui zen. Er zou al in een vroeg stadium con tact met het bedrijf gelegd moeten wor den, waarbij de gemeente best het initia tief mag nemen. Uit het onderzoek is gebleken dat een gering aantal bedrijven werkelijk met de gemeente gepraat heeft over de problemen bij het eventueel blij ven in de stad. De universiteit adviseert het gemeentebestuur een centrale instan tie in het leven te roepen die zich gaat toeleggen op de promotie van Am sterdam. Van alle ondervraagden wil 62 percent een autovrije binnenstad. Met dat gege ven zou de gemeente aan de slag moeten. Verrassend is dat de criminaliteit totaal geen rol speelt bij de mensen. Het zou best eens kunnen zijn dat de winkeliers veel te lang vastgehouden hebben aan het idee: het gaat zo slecht in de binnen- zieningen aan de rand van de stad te maken bij tram- en bushalten worden als zeer zinvol beschouwd. Het besluit van de direc tie in het centrum van de hoofdstad te blijven is een direct gevolg van de wel willende houding van de gemeente. Na jarenlang touwtrekken heeft de Bij enkorf voor driekwart mil joen gulden een stuk grond van de gemeente kunnen kopen, noodzakelijk voor de bouw van een parkeer garage en uitbreiding van het bestaande gebouw. Het winkeloppervlak wordt met 20 percent uitgebreid, De universiteit ziet een aardig geldbedrag vrijko men wanneer de suppoosten van het museum de laan uitgestuurd worden en zonder dezen een mu seum geopend houden is gelijk het binden van de kat op het spek. Het Allard Pierson Museum dreigt zijn publieksfunctie geheel of gedeeltelijk te verlie zen en nog slechts toegankelijk te blijven voor studenten kunstgeschiedenis, klassieke talen en ar cheologie. Dik twee jaar na de officiële opening van het museum door prinses Beatrix lijken de aankoop van het monumentale bouwwerk, waar eerst de Nederlandsche Bank zetelde, en de verbouwing ten bedrage van 9,5 miljoen gulden een farce. Dit is de mening van het comité HAPO (Houdt het Allard Pierson Museum Open), bestaande uit studenten en hoogleraren. De universiteit mag zich dan wel eige- roltrappen en ventilatie worden verniewd en de 16 meter hoge parkeergarage krijgt een capaciteit voor 500 auto’s. Voor de nieuw bouw, in vier verdiepin gen, en de parkeergarage gaat de Beursstraat ver dwijnen. In 1982 moet de zaak klaar zijn. Het be staande gebouw blijft in de tussentijd normaal voor publiek toegankelijk. Zoals bijgaande teke ning laat zien wordt de bui- tenkant van het uit 1914 daterende Bijenkorf-ge- bouw ongemoeid gelaten. I ui

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13