REUSACHTIGE WATERBOUWPROJECTEN Saoedi-Arabië: olieprijs niet extra omhoog Orders scheepsbouw op peil van 1965 Sociaal stelsel bedreigd I I r Regels nodig voor belastingconsulent ■I 1 w Volgens Konsumenten Kontakt Andriessen: i; K i Él 21 ECONOMIE DONDERDAG 1 19 7 9 MAART 1 n r li pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar (Door Jaap van Ginneken) PEKING-DEN HAAG. Water scheidt onze twee lan den. Maar het kan ook een brug zijn, waarover we naar elkaar toe kunnen. Want op dat water varen schepen, dus eigenlijk onder die brug door. Ik bedoel.Van der Klaauw zocht naar woorden. Voor één keer was hij tijdens zijn recen te bezoek aan China van zijn dorre Nederlandse toespraak afgeweken en had hij zich la ten verleiden tot de levendige Chinese beeldspraak van zijn gastheren. Maar hij kwam er meteen niet meer uit en ver strikte zich in een oeverloos netwerk van dijken en kana len. Ministers zijn ook naar mensen. (Van onze redactie economie) O SANKYO XL 400 S GELUIDSCAMERA Nederland biedt China veel watertechnologie 11 11 vr Stakende havenarbeiders in Rotterdam it L b fonds (ADVERTENTIE) 4f De haven van Sjanhai ür Minister Van der Klaauw 30 irkt i«,. n onze jnietón en ge- De orderportefeuilles zijn minder dik, hoelang zal dit beeld nog te zien zijn? school- ■i (Van onze redactie economie) II k it itie kunt oone Een steeds groeiend aantal uitkeringsge rechtigden tegenover een steeds dalend aantal met een arbeidsinkomen zou pas echt de sociale zekerheid tot een ondraag lijke last maken. Dan zou werkelijke ver laging van de uitkeringen onvermijdelijk het gevolg zijn. ARLEM 164 ;kring; iode re mo- oden ilaim, ten. i i i i 2 Minister Van der Klaauw werd met een mengeling van trots en bescheidenheid meegenomen naar een van de dertien laadzones: zes aanlegplaatsen voor 10.000- Volgens de bewindsman kan niet wor den doorgegaan met het „uithollen” van de bedrijfsrendementen door belasting en premiestijgingen, want dat zal de werk gelegenheid ook verder verslechteren. RIAAD (ANP). Soedi-Arabië zal zijn olieprijzen niet extra verhogen totdat de bijzondere vergadering van de OPEC op 26 maart in Genève begint, zo heeft het officiële persbureau van Saoedi-Arabië bekendgemaakt. Deze mededeling kwam kort nadat Koe weit had laten weten zijn olieprijs met ruim negen procent te verhogen. De groot ste olie-exporteur drong er verder op aan ervoor te zorgen dat de energieproblemen niet groter worden en ervoor te waken dat enkele oliemaatschappijen ten koste van producenten en verbruikers met grote winsten gaan strijken. Tijdens de komende OPEC-vergadering zal Saoedie-Arabië met de andere leden Daarom, zo zei Andriessen, is Bestek ’81 juist in het belang van de zwakke groepen in de samenleving. Dat tot dusver aan de keus van al of niet lagere sociale uitkerin gen is ontsnapt, is te danken geweest aan tijdelijke omstandigheden als de gestegen aardgasbaten en de vergroting van het financieringstekort. Meer winst uit aard gas droeg er toe bij dat de groei van de Uit cijfers van Lloyd’s blijkt verder dat er over heel 1978 voor ongeveer 8,5 mil joen ton aan nieuwe orders zijn binnenge komen, wat minder was dan 48 procent van de tonnage van het totale aantal sche pen dat in dat jaar werd gebouwd. jnom- nd. ROTTERDAM. Op de bijdrage van de aardgasbaten uit export mag niet blij vend worden gerekend voor de instand houding van de sociale zekerheid. Deze inkomsten nemen in de jaren tachtig snel af. i 11 l 1.00 1,00 ,00 .40 ,24 h II. I- li 61 (ADVERTENTIE) Zwanenburg tel. 02907- 35 41 I LONDEN (ANP). De scheepsbouwers over de gehele wereld beschikten aan het eind van het laatste kwartaal van 1978 over een orderportefeuille voor in totaal 25.858.625 bruto ton, 2.264.951 ton minder dan aan het eind van het derde kwartaal van vorig jaar, zo blijkt uit gegevens van Lloyd’s Register of Shipping. Dit cijfer is het laagst sinds juni 1965, toen de scheeps werven orders hadden voor 25.519.010 ton. Minder export van aardgas en meer invoer van energie zal de lopende reke ning van de betalingsbalans in de komen de tien jaar naar schatting met ƒ15 tot ƒ20 miljard verslechteren. Dit vooruit zicht dwint tot het tijdig nemen van ingrij pende maatregelen. inische uten tersen. lor dit ten euvel is aan. ,90 10 noteer 42 Dit betoogde minister Andriessen (Fi nanciën) gistermiddag in een rede voor de Economische Faculteitsvereniging van de Erasmus Universiteit Rotterdam over „Bestek ’81”. Deze afremmingsoperatie is onontkoombaar, ook vanwege de dalende aardgasbaten, om de al zeer verzwakte basis voor de gemeenschapsuitgaven, waaronder die voor sociale zekerheid, te verbreden, aldus de minister. gaan, dat eigenlijk niet efficiënt is. Ie mand vertelt dat ze een of twee weken doen over een boot die bij ons in een halve of een hele dag gelost wordt. En dat ter wijl de totale omslag vóór 1980 zal moeten verdubbelen. Geen wonder dat ze wel wat hulp kunnen gebruiken zowel specialis ten als materiaal. Daarbij wordt ook ge sproken over radar- en verkeersleidings- apparatuur die zou kunnen worden gele verd door Philips. Het feit dat het Eindho- vense bedrijf ook zeer actief is op het vijandige Taiwan schijnt daarbij niet meer zo’n bezwaar te zijn als voorheen. De Chinese vloot is inmiddels uitge breid van slechts 76.000 ton laadvermogen tot 5,5 miljoen ton nu: 1 miljoen ton in kustschepen, 3,6 miljoen in oceaanvaar- ders en 0,9 miljoen onder vreemde vlag. Zo zijn bijvoorbeeld de grote rederijen Luen Yick in de aangrenzende Portugese kolonie Macao en Yick Fung in de Britse kolonie Hong Kong langs allerlei omwe gen Chinees eigendom. Maar men heeft nog steeds een tekort aan goed geschoolde zeelieden en geeft daarom de voorkeur aan deze tussenweg. Ook chartert men Griekse, Liberiaanse en Panamese tan kers. Toch kan men hiermee nog maar een derde van de im- en export aan, ter wijl dat in de toekomst de helft moet." worden, of zeis nog meer. Sommige des kundigen verwachten namelijk dat de Volksrepubliek te zijner tijd een geduchte concurrent van de Sowjet-Unie zal wor den als goedkope goederentransporteur. Wil het echter ooit zover komen dan zal men eerst de scheepsbouw aanzienlijk moeten uitbreiden. Ook daarbij zou Ne derland een rol kunnen spelen. Engelse bedrijven hebben onlangs al contracten gesloten voor de modernisering van wer ven in Kanton. In theorie kan men op 110 plaatsen oceaanvaar der s bouwen, maar in de praktijk kan men slechts een tiental tonnages van 10- tot 25.000 ton aan. Van daar ook dat men de laatste jaren de crisis in het Westen heeft benut door voor zach te prijsjes veel tweedehands schepen te kopen. Daarnaast wordt er overigens ook nieuw gekocht. Bijvoorbeeld in Japan, waar men een experimenteel schip heeft besteld voor de begeleiding van vissers vloten en twee geofysische onderzoeks schepen voor het opsporen van olie en andere mineralen. Er is erg veel belang stelling voor geavanceerde boorplatfor- men. En onze eigen Koninklijke Shell (zwaar getroffen door het wegvallen van bijna 20 procent van zijn leveranties uit Iran) is benaderd voor proefboringen in de Zuidchinese Zee. Shell heeft daar overigens vijf jaar gele den al ervaring opgedaan, voor de kust van het toenmalige Zuid-Vietnam. Maar daar zit hem nu juist de kneep. Het gebied heeft uitstekende vooruitzichten, alleen wordt het voor een groot deel betwist door beide landen, die elkaar nu ook militair in de haren zijn gevlogen. Zakenmensen staan dan ook niet te dringen om hier te investeren, zelfs niet in ruil voor een aan zienlijk aandeel in de opbrengst. Eind 1978 waren er 1889 schepen in H aanbouw van in totaal 15.521.640 ton, wat 1.908.510 ton minder was dan aan het eind H van het derde kwartaal. Het aantal sche- M pen waarvan de bouw nog niet was begon- nen bedroeg 1163 van in totaal 10.336.985 M ton, wat een vermindering met 356.441 ton H inhield. M Dit jaar loopt de bijdrage van het aard gas tot de rijksbegroting tot niet minder dan 9,4 miljard op. Dat is 3,4 procent van het nationale inkomen en 9 procent van de totale rijksuitgaven. Andriessen sprak de bewering tegen dat de sedert 1968 steeds ruimer vloeiende aardgasbaten een zelf standige oorzaak zijn geweest van de uit breiding der overheidsuitgaven en van de sociale zekerheidsvoorzieningen. De op- M bouw van het sociale stelsel was in feite al H voltooid toen de aardgasbaten van beteke- g nis gingen worden. De bedoeling was echter duidelijk: de meeste Nederlanders leven in de delta van drie grote rivieren aan het westelijke uit einde van het Euraziatische Continent, de meeste Chinezen in de delta’s van drie grote rivieren aan het oostelijke uiteinde. Nederland is een hoogontwikkeld klein land, dat veel ervaring heeft met bevloei- ing, waterbouw, zeevaart, scheepswerven, boorplatformtechnologie en dergelijke. China is een laagontwikkeld groot land, dat veel van ons zou kunnen leren op die gebieden waarop we een wereldnaam hebben. De burgemeester van Hangzhou, want Van der Klaauw richtte zich tot hem, antwoordde dan ook in soortgelijke ter men. „Er is een gezegde dat je op satelliet foto’s maar twee menselijke bouwwerken kunt onderscheiden: de Chinese Muur en.de Nederlandse Afsluitdijk”. Dat was natuurlijk heel beleefd, maar het ou de spreekwoord luidt eigenlijk anders. „Vanuit de hemel zie je op aarde”, zo zegt het, „alleen de Grote Muur en het Grote Kanaal”. Dit laatste was namelijk niet ruim 30, zoals de Afsluitdijk, maar bijna 1800 kilometer lang. De keizers lieten het vanaf ongeveer 500 voor Christus van ditzelfde Hangzhou naar de latere hoofd stad Peking graven als verkeersader, en om water van het natte zuiden (met ge middeld een meter regenval per jaar of meer) naar het droge noorden (met de helft of minder) te leiden. Het is in de loop der eeuwen in verval geraakt, maar vorig jaar heeft men beslo ten het te herstellen en uit te breiden. Men wil per jaar 30 miljard kubieke meter zoet water extra aanvoeren. Dat moet dan met huizehoge tunnels onder de verzilte Gele Rivier doorgeleid worden. Nadat het eerst bijna 1200 kilometer door kanalen en me ten gegaan is, moet het water door 15 stations 40 meter omhoog worden ge pompt. Het komt oorspronkelijk uit de rivier de Yangzi, die met een waterver- plaatsing van 1000 miljard liter wel wat missen kan. In hetzelfde meerjarenplan moeten van deze grootste rivier van Azië (de belangrijkste oost-west-verbinding van de Volksrepubliek, waarover binnen kort ook toeristencruises zullen worden georganiseerd) duizenden vierkante kilo meters ingepolderd worden, de vaargeul daarentegen over honderden kilometers uitgediept, moeten hogere dijken en brug gen worden gebouwd en op vele plaatsen nieuwe aanlegplaatsen worden gemaakt. Het spreekt vanzelf dat China bij deze reusachtige waterbouwprojecten buiten landse hulp nodig heeft en dat de Neder landse grote bedrijven in deze sector daarvoor zéér veel belangstelling hebben, nu onze eigen Deltawerken op hun einde lopen. Voorlopig willen de Chinezen ech ter eerst hun eigen opzet uitwerken. Een honderdtal deskundigen heeft de laatste maanden de routes afgereisd en de eerste blauwdrukken voorgelegd aan plaatselij ke bestuurders en bewoners voor op- en aanmerkingen. Het zal nog wel even du ren voordat de resultaten daarvan zijn verwerkt en het geheel vastere vormen begint aan te nemen. Zolang herken je vanuit het vliegtuig nog slechts stukkèn en brokken van het Grote Kanaal, tussen een bruingroen mozaiek van dorpen en velden. En zie je vanaf een boot nog steeds hoe de Yangzi zijn oevers aanvreet, stuk ken oude dijk verzakken en bouwland af en toe onderloopt. Voorlopig moet het Nederlandse „Port and Delta Consortium” dus genoegen ne men met een kleinere grote zaak: de uit breiding van een van de Chinese havens. De moderniseringsplannen hebben name lijk geleid tot een explosieve toename van de handel met den vreemde. Met name de ruil van onafzienbare energievoorraden tegen Japanse technologie vraagt ingrij pende voorzieningen. In verband daar- tonners, negen loodsen van in totaal 3,5 hectare, met een buitenopslag van bijna viermaal zoveel. Er werken 3000 van de 25.000 havenarbeiders. Zij handelen 3,5 miljoen ton af van de bijna 80 miljoen per jaar. Maar het gaat langzaam, erg lang zaam. Ieder stuk lading moet afzonderlijk van boord gehesen worden en door twee man op een lorrie gestapeld. Terwijl we staan te kijken valt er met donderend geraas een vrachtje tinnen blokken om. Het loopt goed af, maar de plastic helm lijkt niet veel meer te helpen als je dat op je hoofd krijgt. Er zijn veel ongevallen, veel te veel. Ook over de verhoging van de veiligheid wil men vast alles horen en over de vermindering van de geluidsoverlast. Voor een leek ziet het er allemaal heel indrukwekkend uit: de grote schepen, die eigenlijk maar klein zijn, de kranen die eigenlijk ouderwets zijn, het komen en van de organisatie overleggen en de prijs van zijn ruwe olie opnieuw bekijken, waarbij het zijn eigen belang niet uit het oog zal verliezen, zo blijkt uit mededelin gen van het persbureau. mee hoopt een groep ondernemingen uit ons land binnenkort een order van rond de twee miljard gulden te krijgen om de haven van Lian Yun uit te breiden tot de grootte van die van Amsterdam. Peking heeft hierbij duidelijk een voorkeur uitge sproken voor samenwerking met Neder land. Maar alle opwinding die daarover de laatste weken in ministeriële en media- kringen is ontstaan, heeft wel eens doen vergeten dat het hierbij slechts gaat om de zevende haven van de Volksrepubliek. En dat aan grotere havens ook werk-in-uit- voering is, waarbij dan vaak onze concur renten uit West-Europa, Noord-Amerika en Japan worden ingeschakeld. Bijvoor beeld bij de modernisering van de groot ste haven, Sjanghai (die in zijn eentje ongeveer eenderde van het totaal voor zijn rekening neemt). Om aan onze eigen mogelijkheden te herinneren, heeft dit industriecentrum nu van Rotterdam een aanzoek gekregen om „zusters” te worden. Kennelijk schiep die uitdrukking grote vertaalproblemen, want aanvankelijk ontweek de onderburgemeester van Sjanghai iedere toespeling hierop alsof hem een oneerbaar voorstel was gedaan. Pas tussenkomst van tolken en diploma ten in de hoofdstad loste het misverstand op. De plaatselijke havenarbeiders moe ten er overigens wel even van hebben opgekeken. Nog geen tien jaar geleden spraken zij onder invloed van de „Bende van Vier” hun onwankelbare steun uit aan de (mede door Nederlandse maoisten geïnspireerde) „heldhaftige staking” van Rotterdamse proletariërs tegen de kapita listische havenbaronnen. Die nu door de lokale autoriteiten met open armen ont vangen worden. China wil niet meer politiek beleren, maar alleen nog economische lessen trek ken. Bijvoorbeeld hoe men via transport banden mechanisch kolen van de kade in een ruim krijgt, hoe men met sproeiers de stofontwikkeling kan tegengaan, hoe men het geheel met televisiemonitors in de gaten kan houden en vanuit een controle kamer automatisch kan besturen. Men wil leren hoe men olie het veiligst naar het nieuwe, nabijgelegen petrochemisch com plex krijgt, hoe men de afgewerkte pro- dukten er het snelst afvoert. En hoe men met behulp van computers de voorraden kan beheren en met containers de goede renstroom versnelt. DEN HAAG. Er moeten wettelijke re gels komen voor belas tingconsulenten. Nu is de klant op geen enkele manier beschermd te gen beunhazerij. Ieder een kan zich belasting consulent noemen. Vooral de gewone man loopt hierdoor de kans bedrogen te worden. Hij heeft minder inzicht in de betrouwbaarheid van een consulent dan een bedrijf meestal zal hebben. Dit schrijft het Konsumenten Kontakt in zijn maandblad Koopkracht. beunhazerij de klant hon derden guldens kosten. Het Konsumenten Kontakt vindt dat belastingconsu lent een beschermd beroep moet worden. Alle mensen met een diploma van de opleiding tot belastingcon sulent die onder rijkstoe- zicht staat en mensen met een universitaire opleiding mogen belastingconsulent heten, vindt KK. Voor een belastingaan gifte roepen burgers soms de hulp in van belasting consulenten of mensen die zich zo noemen. Veel belas- tingconsulentenwerk wordt als bijverdienste ge daan. Naar schatting ver strekken zo’n tienduizend tot elfduizend Nederlan ders belastingadviezen. Slechts 14 procent is geor ganiseerd in een beroeps organisatie. De rest is aan geen enkele gedragsregel gebonden. Ook kennen zij geen mogelijkheid tot klachtenbehandeling. Volgens Koopkracht zijn er relatief weinig klachten over belastingconsulenten bekend. Dat komt doordat de klant zelden of nooit te weten komt dat zijn consu lent slecht werk heeft afge leverd. Niettemin kan Volgens de organisatie moet het ministerie van fi nanciën in overleg met de beroepsorganisatie voor belastingconsulenten tot wettelijke regels komen. Pas als zulke regels be staan weet de klant zeker dat hij een betrouwbaar persoon treft als hij een belastingconsulent inscha kelt, aldus Koopkracht. Japan had de dikste orderportefeuille en wel voor 6.533.020 ton, gevolgd door Brazilië met 2.776.620 ton. Nederland be- schikte over 348.676 ton aan orders. In het BH voorgaande kwartaal was dat nog 409.403 EBj ton. J| uitgaven een niet overeenkomstige toene- ^B ming van belasting- en premiedruk nood- zaakten. <Q O ■fc- Een all-round 4 x zoom geluidscamera voor iedere filmer, die hoge eisen stelt aan beeld- en geluidskwaliteit. Macro-instelling vanaf 5 cm, t.w.v. 1245,-, een geschenk van TRANSCONTINEN- TAte Amsterdam.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21