Carnaval in Rio: 242 doden Doodstraf in deelstaat VS heringevoerd J ASE AN-E G-C ONFERENTIE Arabische Liga bijeen over conflict Jemens Alleen gesprek met Carter ver leeft ood- Nog een Carter in de politiek I „GROOT SUCCES” Na enige dagen strijd hetze tegen Personeel Italië bij NAVO staakt Veiligheidsraad spoeddebat over Rhodesië gevraagd „In buitenland West-Duitsland” X” „Volkerenmoord in gehad T j Zweedse wapens lend Herroepen Versnelde levering wapens VS Checken ;em I Plaatsvervanger Schuldig nomi Indonesië met n 4 men» II 1 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 DONDERDAG 1 MAART door Nico Scheepmaker 95 itslag itrie (Van onze redactie buitenland) nissi 2_ JERÜZALEM/WASHINGTON/CAIRO. De Israëlische premier Begin heeft vanmorgen vroeg bij zijn vertrek naar Washington gezegd, dat de Verenigde Staten de plicht hebben Egypte ervan te overtuigen, dat dit land zijn standpunt moet wijzigen om een vredes verdrag met Israel mogelijk te maken. Volgens Begin ondersteunt de Amerikaanse regering de Egyptische eisen welke een vredesverdrag „zonder betekenis” zouden maken. r i trijfel Begin wil druk (Van onze redactie buitenland) Geheime VS-basis in Iran bezet (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Een groep guerrillastrij- Technisch gesproken verbaast het me niets dat Henk van der Meyden is vrijge sproken. Hij had het levensverhaal van Sylvia Kristel in het weekblad Privé opge tekend. Daarin vertelde ze, dat ze op ne genjarige leeftijd door haar vader was verkracht. Een misdrijf, waarop twaalf jaar gevangenisstraf staat (tussen haak jes). Later herriep Sylvia Kristel deze be wering: ze was dronken geweest, had ge fantaseerd. Wie weet was ze ook wel een beetje high, dat schijnt ook wel eens voor te komen. Hoe dan ook, Henk van der Meyden zette het allemaal zonder meer in zijn weekblad, want de normen zijn de laatste jaren verlegd, wist hij de recht bank mede te delen. Een ander voorbeeld. Kop in de NRC: „Plaatsvervanger van Hitler ligt weer in het ziekenhuis”. Ik lees dat en denk: de plaatsvervanger van Hitler, heeft die dan nog steeds een plaatsvervanger nodig? En waarom gaat Hitler niet zelf in het zieken huis liggen, waarom stuurt hij blijkbaar steeds zijn plaatsvervanger? Toegegeven, daar zijn plaatsvervangers voor, maar dat maakt Hitler toch niet beter. En wie is die plaatsvervanger dan wel? O, gewoon Rudolf Hess! Zeg dat dan! Of hoeven we in 1979 alleen nog maar die ene naam uit het nazistische kamp te kennen: Hitler, en hoeven alle andere namen vanaf heden alleen nog maar omschreven te worden in hun betrekking tot die ene? Albert Speer komt niet langer op de tele visie, maar „Hitlers rijksminister voor be wapening en oorlogsproduktie”. Net zo lang tot van het twaalfjarige Duizendjari ge Rijk alleen nog maar Hitlers Hitler is overgebleven. n of ard- ■per- JAKARTA. De ASEAN-EG-conferentie over industriële samenwerking in Jakarta is gisteren geëindigd, zonder dat er directe re sultaten zijn geboekt. Niettemin is het volgens vice-voorzitter Wilhelm Haferkamp van de Europese Gemeenschap en de Indonesische minister voor Industrie Soehoed een „groot succes” geworden. (Van onze redacteur in Indonesië Bob Mantiri) De Afrikanen willen dat de raad de luchtaanval van Rhodesië op Angolees grondgebied begin deze week, veroor deelt. Voorts willen zij dat de raad alle activiteiten zullen straks werkgelegenheid moeten scheppen en economische mogelijkheden”, aldus Haferkamp. Haferkamp is van mening dat een nauwere sa menwerking tussen de industriëlen en bankiers in de twee regio’s voor beide partijen economische voordelen zal opleveren. Europa krijgt de gelegen heid te delen in de investeringsmogelijkheden die de ASEAN-regio biedt. De ASEAN wordt gevormd door Thailand, Singapore, Indonesië, Maleisië en de Filippijnen. Tezamen hebben deze vijf landen een bevolking van ruim 232 miljoen mensen. een van beide partijen daartoe, een ver zoek heeft gedaan. zijn standpunt zou hebben verhard. Begin had eerder gezegd, dat „het verdrag dat men ons wilde laten aanvaarden geen vredesverdrag, maar een verdrag voor oorlog zou zijn geweest”. Het semi-officië- le Egyptische dagblad Al Achram noemde dit vandaag „geen uitlating van Begin als premier, maar van Begin als hoofd van de terroristische organisatie Irgoen”, daar mee verwijzend naar Begins rol in die organisatie in het verleden. RIAD (AFP). De ministerraad van de Arabische Liga komt zondag in Koeweit bijeen om het gewapende conflict tussen Noord- en Zuid-Je- men te bespreken. Dit is gisteren be kendgemaakt door de secretaris-ge- neraal van de Liga, Mahmoud Riad. In verband met deze verkiezingen heeft premier Smith gisteren het parlement in Salisbury ontbonden. De Rhodesische lei der viel hierbij opnieuw de Verenigde Staten en Engeland aan om hun erken ning van het Patriottisch Front. DAKOTA. In de Amerikaanse deel staat Zuid-Dakota is de doodstraf weer ingevoerd. De gouverneur van deze staat, Janklow, heeft een decreet ondertekend, waarbij de doodstraf kan worden opge legd aan ieder die schuldig is aan moord met voorbedachte rade, moord op een politie-agent of een gevangenisbewaker, of aan moord begaan tijdens het plegen van een misdrijf (overval of inbraak). De vraag is natuurlijk: had hij die mede deling niet eerst even moeten checken? Het was er tenslotte niet eentje in de orde van grootte van: als jong meisje droeg ik het liefst plissérokken. Ik vind die eis wat overdreven. Als Bibeb professor Duyn- stee interviewt in Vrij Nederland, en die zegt allemaal rake, maar onaardige din gen over collega’s en partijgenoten, dan ga je die uitspraken toch ook niet allemaal checken? Bovendien, hoe had Henk van der Meyden dat moeten verifiëren? „Meneer Kristel, met Henk van der Mey den, is het waar dat u Sylvia hebt ver kracht toen ze negen was?” Wedden dat hij nee zegt? Sylvia heeft het zelf verteld, de waarheid is toch niet te achterhalen, hoe zou Henk van der Meyden dan veroor deeld kunnen worden op verspreiding van laster of zoiets? De taal is een klerenkast. Voor elk ding of begrip hangt er een pasklaar jasje, broekje, vestje, bloesje of hesje in de kast. De kunst is alleen het juiste kledingstuk te vinden, dat niet alleen precies past, maar ook wat kleur, snit en stof betreft bij het aan te kleden ding of begrip past. In de Bijenkorf las ik op de meubelafdeling de volgende tekst: „Weener cafémeubelen. Herroep de sfeer van het Weense-koffie- huis van weleer”. Waarom een streepje tussen Weense en koffiehuis? Waarom „Weener” met twee e’s? Zo staat het nog in de Van Dale van 1925, maar niet meer in de tegenwoordige Van Dale. Maar vooruit, dat is om de sfeer van weleer op te roepen. Bepaald komisch is echter het woord „herroep”. Sylvia Kristel heeft, nadat zij eerst in een blijk baar dronken bui haar jeugdjaren in haar herinnering had teruggeroepen, daarna haar mededeling dat zij op negenjarige leeftijd door haar vader was verkracht herroepen. Wie de sfeer van het Weense koffiehuis wil herroepen, heeft kennelijk de behoefte iets te rectificeren: zo leuk was dat sfeer tje in die Weense koffiehuizen nu ook weer niet. Het begrip dat moest worden aangekleed kreeg dus geen passend hesje over zijn hoofd heen aangetrokken, maar moest zijn armpjes in de broekspijpen steken van een veel te nauwe pantalon. Och-arme!. lar d« gulden wordt sr aan- 2.30) Militai •d leef de zee and- ei1 p moe derdee 'unctie leeftijt elis- chts erkt I. ook dere zijn t hij ran. iet in euwe in de edrij- in de ■rkne- g ver- VS op Egypte I NEW YORK-SALISBURY (AP/AFP/ UPI). De Afrikaanse landen in de Ver enigde Naties hebben gisteren gevraagd om een spoeddebat van de Veiligheids raad over Rhodesië. ROME (DPA). Het Italiaanse perso neel bij de meeste NAVO-steunpunten en de Amerikaanse strijdkrachten in Italië is gisteren een driedaagse staking begon nen. Ze dreigen „desnoods de manoeuvres yan de geallieerden in Europa te verhin deren”. De stakers eisen „alle verworvenheden van de Italiaanse werknemers, die hun tot nu toe onthouden zijn”. Hieronder vallen onder meer het recht om bijeenkomsten te houden en het deelnemen van de vakbon den aan de loononderhandelingen. Door de staking komt de oefening op de Middellandse Zee van 8 maart in gevaar. Aan deze oefening nemen vloot- en lucht- machteenheden van de VS, Engeland, Ita lië en Turkije deel. Haal orzitte ie aboi is d ijzonde i met di Tweed g zwat intweif' in SG1' Dit gezegd zijnde moet daar natuurlijk onmiddellijk aan worden toegevoegd dat een normale journalist zo’n mededeling nooit in het „levensverhaal” zou hebben opgenomen, juist omdat ze niet te verifië ren is, omdat het zo’n buitengewoon ver gaande beschuldiging is, die bovendien afkomstig was van een vrouw die in die levensfase niet zo uitgebalanceerd was als voor het weergeven van een betrouwbaar levensverhaal wel wenselijk was. Ik druk me even heel diplomatiek uit. Stel je voor dat je alles maar in de krant zette wat je weet en krijgt te horen (ook al is dat waar), laat staan dat je alles in de krant zet wat de een over de ander vertelt. Wat drijft de verteller, wat bezielt hem? Wat is er waar van, en hoe waar is dat ware dan? Enige terughoudendheid is in zulke gevallen altijd geboden, en wie zich daar niet aan houdt is zonder meer schul dig, ook al kan hij dan niet schuldig wor den verklaard. conferentie de contacten worden onderhouden. In het slotcommuniqué constateren beide partijen dat de conferentie een belangrijke stap voorwaarts is; onderstrepen zij verder het sterke verlangen om bestaande banden te intensiveren via joint ventures op het gebied van kapitaalinvestering, overdracht van kennis en know-how. Verder is ook gesproken over de mogelijkheden om in elk van de ASEAN-landen een EG-ASEAN- bureau te openen. Dit plan zal verder worden uitgewerkt op de volgende ontmoeting. Op 10 maart zal op ministerieel niveau in Jakarta weer een EG- ASEAN-conferentie worden gehouden, waarbij volgens welingelichte kringen de resultaten van de Jakarta-conferentie nog eens op een rij worden gezet. Op de vraag of in de toekomst de twee organisa ties op politiek terrein meer met elkaar zullen samenwerken in de Verenigde Naties in kwesties als Indochina, antwoordde Haferkamp dat de EG en de ASEAN dezelfde principiële oriëntatie heb ben met betrekking tot non-agressie, vrede en stabi liteit. Op grond van dit wederzijds begrip is een politieke samenwerking mogelijk of een gecoördi neerde operatie, aldus Haferkamp. De conferentie heeft ruim 800 Aziatische en Euro pese industriëlen, bankiers en zakenlieden, bij el kaar gebracht. „Alles hangt nu af van de mate waarin zij elkaar zullen vinden in de contacten na deze conferentie”, verklaarde minister Soehoed. Haferkamp zei, dat er op de conferentie niet één resolutie is ingediend, maar dat vond hij niet zo belangrijk. „Belangrijker is dat de conferentie de weg geplaveid heeft voor de industriële contacten. De actie moet nu van de zakenwereld komen. Deze Khalil deelde gisteren in Cairo mee, dat Egypte zijn houding in de vredesbespre kingen wil laten afhangen van het resul taat van Begins bezoek aan Washington. Hij sloot niet uit dat president Sadat van Egypte zelf naar Washington vertrekt. De Egyptische premier ontkende dat Egypte (Van onze redactie buitenland) CALHOUN. Jack Carter, de oudste zoon van de Amerikaanse president Jim my Carter, zal zich volgend jaar kandi daat stellen voor het Congres. De 31-jarige jurist en zakenman wil een verkiezings campagne voeren, zo onafhankelijk ten opzichte van de politiek van zijn vader als maar mogelijk is. D’er lijke s be- loor- dat elen iden 1 be meten roer talie iden (Van onze redactie buitenland) RIO DE JANEIRO. De politie van Rio de Janeiro heeft gisteren laten weten dat het carnaval in de stad dit jaar, voorzover bekend, het leven heeft gekost van 242 mensen en dat 17.500 carnavalvierders gewond zijn geraakt. De doden en gewon den vielen als gevolg van overvallen, schietpartijen, verkeersongelukken en misbruik van alcohol. gebruik was voor het bespioneren van Russische raketproeven. Volgens westerse diplomaten namen rechtse guerrillastrijders na een vuurge vecht van verscheidene dagen de 20 Ame rikanen, die het station bemanden, gevan gen. Zij bezetten het station en namen uiterst geheime afluister- en decoderings- apparatuur in beslag. Personeel van de Iraanse luchtmacht dat zich ook op de Amerikaanse basis bevond, wist het station te heroveren. Met de guerrillastrijders is daarop onderhan deld om de apparatuur terug te krijgen. Alle Amerikanen zijn inmiddels naar Te heran teruggevlogen. De ayatollah Khomeini, die vandaag naar de heilige stad Qom zou gaan, heeft zich gisteravond in een boodschap tot het Iraanse volk gericht. Hij verzoekt de Ira- niërs waakzaam te blijven, omdat de „wortels van het Amerikaanse, Russische en Britse imperialisme en ook die van het zionisme nog niet met wortel en tak zijn uitgeroeid”. Khomeini gaf onder meer opdracht alle betogingen van linkse groeperingen en demonstraties voor de sjah te boycotten, geen leger- of politieposten meer aan te vallen en de gevangenen menselijk te be handelen. landen vraagt de in april te houden alge mene verkiezingen en de nieuwe regering van Rhodesië niet te erkennen. Minister Soehoed, die de driedaagse conferentie heeft gecoördineerd verklaarde de indruk te heb ben dat er voldoende belangstelling was van de kant van de Westeuropese zakenlieden voor de ruim 200 te financieren projecten in onder meer de chemische, elektrische, elektronische, agrarische en houtverwerkende industrie, alsmede op het ter rein van de machine- en metaalindustrie, verspreid over Indonesië, de Filippijnen, Singapore, Thailand en Maleisië. Dat blijkt wel uit het feit dat vele Europese deelnemers hun verblijf in Indonesië heb ben verlengd of zelfs meteen hebben besloten een of ander ASEAN-land te bezoeken. Over de financieringsprojecten is pittig gepraat zei Soehoed. Dat er niet meteen tot zaken werd overgegaan is naar de mening van Haferkamp een onbegrijpelijke zaak. De Europese investeerder of toekomstige deelgenoot in een joint venture wil eerst weten wat voor vlees hij in de kuip heeft. Hij zet niet meteen na een eerste ontmoeting zijn hand tekening onder een miljardentransactie. Van de andere kant wil de Indonesische zakenman eerst onderzoeken of de investeerder wel in staat is zijn belofte na te komen, meent Haferkamp. In elk geval, zo werd verklaard, zullen ook na de staan die vorige week op de ministersbe- sprekingen in Camp David zijn gedaan en die voor Israel „volledig onaanvaardbaar zijn”. Een woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken ont kende gisteren dat het gesprek tussen Carter en Begin tot doel heeft aan Israel concessies te ontwringen. De VS beogen niet meer dan „met spoed te komen tot een oplossing”. Het ministerie sprak ook berichten van de Israëlische radio tegen volgens welke Carter afgelopen zondag de Israëlische minister van Buitenlandse Za ken Dajan te verstaan zou hebben gege ven dat Israel tien dagen de tijd heeft om de huidige fase in de vredesbesprekingen tot een goed eind te brengen. Dajan verklaarde gisteren dat hij en de Egyptische premier Khalil een nieuwe versie van artikel 4 van het ontwerp-vre- desverdrag hebben opgesteld. De nieuwe versie, die gisteren door de Israëlische regering is goedgekeurd, verschaft een herziening van de veiligheidsregelingen op het Sina ^-schier eiland bij wederzijds goedvinden binnen drie maanden nadat Volgens Haferkamp betekent het binnenstromen van Europees kapitaal in de ASEAN-landen een toeneming in de produktiecapaciteit en het bruto nationaal produkt. „Maar wij moeten in deze con text niet vergeten dat achter de statistieken mensen schuilen die er beter van moeten worden. Het creëren van werk via investeringen waardoor de mensen hun levensstandaard kunnen verbeteren, is juist wat de Gemeenschap nastreeft in haar hulp programma’s aan de ontwikkelingslanden”, aldus Haferkamp. Verenigde Staten zich niet in een wapen wedloop met de Sovjet-Unie willen bege ven, die de afgelopen jaren de regering in Zuid-Jemen van materieel heeft voorzien. Washington maakt zich alleen bezorgd over de territoriale souvereiniteit van Noord-Jemen. Saoedi-Arabië heeft gisteren meege deeld dat het heeft besloten zijn contin gent terug te trekken uit de Arabische vredesmacht in Libanon. Het persbureau voor het Midden-Oosten citeerde het Sa- oedische blad AI Nadwa. Dit schreef dat het besluit „is genomen op het juiste ogen blik met het oog op de zeer delicate situa tie in het gebied en de labiele omstandig heden op het Arabisch schiereiland”. President Sadat van Egypte heeft giste ren afgezanten van de president van Noord-Jemen verzekerd dat hij de agres sie van Zuid-Jemen tegen Noord-Jemen veroordeelt en niet zal aanvaarden. Dit berichtte gisteren het in Cairo verschij nende dagblad Al Achram. De Israëlische premier zei verder, dat ■hij „met niemand anders” wil praten dan met president Carter. Volgens een woord- voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt het ge- sprek gehouden op het Witte Huis, omdat —„dat gemakkelijk uitkomt”. Een andere „woordvoerder heeft verklaard, dat Begin mm ^het gesprek niet wilde voeren in Camp David, omdat hij daar „aan het openbare •oog onttrokken is”. Begin sprak gisteren verklaringen van •president Carter en van de Egyptische I, premier Khalil tegen als zouden er geen diepgaande meningsverschillen meer zijn tussen Israel en Egypte over een vredes- verdrag voor het Midden-Oosten. De Is- •raelische premier zei niet te verwachten dat Carter hem de duimschroeven zal aandraaien om meer concessies ten gun ste van Egypte af te dwingen, „maar als Zeil '‘-die pressie er wel is zullen we haar ver- .werpen”. Begin voegde daaraan toe, dat lomi- ()Onze twee landen worden verdeeld door num- ingrijpende problemen die eerst en vooral ngen. "te maken hebben met onze toekomst en n na veiligheid”. Hij zei verder, dat de Ameri- a, op "kanen achter de Egyptische voorstellen h In- drijf. num- >rden": (Van onze redactie buitenland) BONN. De Westduitse CDU- voorzitter en oppositieleider Kohl heeft de regering van de Bondsrepu bliek gevraagd wat deze heeft gedaan om de „in het buitenland sinds jaren gevoerde hetze-campagne tegen de bondsrepubliek Duitsland” tegen te gaan. Volgens Kohl is het de regering van West-Duitsland niet gelukt een „zake lijk correct, positief beeld van Duits land, zijn politiek, zijn recht en zijn confrontatie met de jongste geschie denis in het buitenland te ver breiden”. Aanleiding voor de kritiek van Kohl was een in Nederland opgeno men televisie-uitzending vorige week, waarin de Westduitse christen-demo- craat werd geconfronteerd met vra gen van Nederlanders. Regeringswoordvoerder Bolling, heeft Kohl geantwoord dat men alles heeft gedaan om een goede informa- tiepolitiek te voeren. „Maar dat kan niet verhinderen dat er kleine radika- le minderheden blijven bestaan, die hun boosaardige clichés blijven ver breiden”, aldus Bolling. Onderzoekingen hebben volgens hem aangetoond dat men in Frank rijk en Engeland positief tot zeer po sitief tegenover West-Duitsland staat. Hij zei dat Nederland in het algemeen „een kritisch ingesteld land” is. rt- Premier Begin (rechts) in gesprek met zijn minister van Buitenlandse Zaken Dajan op het vliegveld Ben Goerion. Begin is vanmorgen naar Washington vertrokken voor een gesprek met president Carter. gende ders heeft gisteren een belangrijk Ameri- moei-' kaans radarstation bezet aan de grens lartoe tussen Iran en de Sovjet-Unie. Het station in de was het enige van de twee geheime Ameri- -kaanse installaties in dat gebied dat nog in g van dezer Hoewel beide landen hebben ingestemd met een oproep het vuren te staken gingen de gevechten ook gisteren verder. Volgens de minister van Communicatie van Zuid- Jemen wordt er gevochten in de omgeving van Sanaa, de hoofdstad van Noord-Je men. De minister sprak echter tegen dat Zuidjemenitische troepen betrokken zijn bij de strijd. Volgens hem is het een bin nenlandse aangelegenheid van het Noorden. Volgens andere bronnen heeft Zuid-Je men drie grensplaatsen in Noord-Jemen bezet. Noord-Jemen heeft verklaard ver scheidene aanvallen op de provincie hoofdstad Al-Baida afgeslagen te hebben. De Verenigde Staten zullen de wapens die Noord-Jemen heeft besteld, in ver sneld tempo leveren, zo heeft een woord voerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken gisteren meege deeld. De regering heeft het Congres ook gevraagd in te stemmen met de levering van extra-wapens. De woordvoerder verklaarde dat de (Van onze redactie buitenland) lelt er STOCKHOLM. José Ramos Horta, voorminister van Buitenlandse Zaken” van over "Fretilin, het bevrijdingsfront op Oost- nscon Timor, heeft gisteren verklaard dat Indo- m het nesië volkerenmoord pleegt met Zweedse lij gis- wapens. lie de zinder Bij de acties van de Indonesische strijd- als er krachten op het eiland zijn volgens Horta is vol- 80.000 van de in totaal 650.000 bewoners id van omgekomen. De Zweedse wapens die het leger van Jakarta gebruikt, zijn Gustav- machinepistolenen en 50-mm-kanonnen meel van Bofors Wapenfabrieken. Horta zei dat Zweden zich hierdoor medeplichtig j het tnaakte aan de volkerenmoord op Oost- omdat Timor. rs niet’"’’ en aar Verwacht wordt dat het Zweedse parle- jntrale ment binnenkort een motie zal aannemen eek er om stopzetting van de wapenexport naar eftijd Indonesië te bereiken. Het debat hierover oerder in het parlement in Stockholm is al in 'edaar volle gang, vooral nu het ministerie van gever Handel heeft bevestigd dat Zweden vorig CAO jaar 35 procent meer wapens heeft geëx porteerd dan in 1977.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3