n Combinatie scholen/buurthuis niet ten koste van identiteit in de vishol rs Hoogovens start ideeënaktie Moeders in de bloemetjes i hcivcn- berichten STAAT VAN PARAATHEID GETEST IN GROOTSCHEEPSE OEFENING la lin nt kort ijmondnieuws Waarschuwing na leerzame excursie Ravage na inbraak bij Stork-Velsen Velsen betrokken bij arbeidstelling EEG-landen Portemonnee met geld gestolen uit klaslokaal ||g| 19 7 9 VELSEN-IJMUIDEN MAART DONDERDAG 1 4 i (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Oorlog op het Sluiseiland. Dat was de eerste indruk die de nietsvermoedende voorbijganger opdeed gisteren tussen ongeveer negen uur ’s ochtends en twee uur ’s middags. Driehonderd man mobiele Eenheden (ME’s), bewapend met onder meer karabijn, pistool, gevechtshelm, wapenschild en de lange lat waren er volop in actie, ondersteund door onder meer een boot van de rijkspolitie te water en een helicopter van de luchtvaartdienst van de rijkspolitie. De zaak bleek echter-al snel minder ernstig dan hij er op het eerste gezicht uitzag. De grote „Oefening Paraat” was bezig, bedoeld om een inzicht te krijgen in het functioneren van de ME’s en hun verbindings- apparatuur in een kritieke situatie. ■l Er Mobiele Eenheden winnaars in Slag om het Sluiseiland de «s Een groep van een Mobiele Eenheid houdt een van de toegangswegen tot het sluiseiland onder controle. rijk gewonnen hebben. (Van een medewerker) d 7,50 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De combinatie buurthuisvoorziening/scholenvestiging biedt mogelijk heden die voor de saneringswijk Oud-IJmuiden beslist bet bestuderen waard zijn. Met die conclusie kwam 23 februari een Velsens excursiegezelschap van school- en buurthuisvertegenwoordigers en ook een aantal raadsleden terug van een bezoek aan Amsterdam/Bijlmermeer en Deventer. In de commissie welzijn werden woensdag avond wat ervaringen uitgewisseld door de commissieleden die de trip meemaakten naar de Amsterdamse wijken Holendrecht en Nellenstein en het zogenoemde Venen project in Deventer. leerd en aangehouden en dat de gewon den afgevoerd moesten worden voor ver zorging in een ziekenhuis. Zowel de vier 3 uur uur 4,80 2,60 6,50 7,70 0,50 0,75 Staten ïde in Auneri- rlaten. and in ‘chten. i heeft Orga- neege- e naar en een mdent alitika loofd- :e stad sident 'en de ’-kies- adruk fusie. hrijft itraal ?rken uit te ense -gge- sder- >ij de :hou- sren. )O in pro- agen zijn heeft Gastendienst. In de gereformeerde Pa- trakerk aan de IJmuidense Spaarnestraat begint zondagavond om zeven uur een gastendienst. Ds. P. Boomsma uit Leer- sum behandelt als voorganger het thema „Evolutie of schepping”. In de gedurende 1977 verschenen scho lennota voor Oud-IJmuiden wordt nieuw bouw aanbevolen voor de drie aan de Kerkstraat gelegen lagere scholen. Wet- Klaverjasdrive. In de KIC-kantme op het sportpark Rooswijk wordt vrijdag avond een open klaverjasdrive gehouden ten bate van de clubkas. Aanvang acht uur. Prijzen in guldens. Per 1 kg. tarbot 18.08; grote tong 12.43; grootmiddel tong 15.48; kleinmiddel tong 9.07; tong één 8.26; tong twee 7.78-7.53. Per 40 kg. tarbot 539- 358; griet 278-209; kabeljauw één 89-59; kabeljauw twee 120-88; kabeljauw drie 100-86; kabeljauw vier 90-82; kabeljauw vijf 76-67; schol één 60; schol twee 81-77; schol drie 110-94; schol vier 100-75; wijting drie 67-34; schar 90-54; bot 30-24; steen bolk 32-24; kleine kuit 160; schelvis één en twee 168; tongschar 114. IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werd aangevoerd: 560 kg. tong; 4 kisten tarbot en griet; 800 kisten kabeljauw; 650 kisten wijting; 3 kisten schelvis; 70 kisten schol; 45 kisten schar; 43 kisten diversen. bruik werd gemaakt van telefoon en ordo- nansen. Het vragen om bijstand van de rijkspolitie, zowel te water als in de lucht, is ter plekke bedacht en uitgevoerd. Het stond niet in het scenario, maar de leiding vond het nodig om een beter overzicht te krijgen. Bovendien werd er constant druk op de ketel gehouden; het sluiseiland was niet afgesloten, het verkeer bleef gewoon heen en weer rijden. Van alle auto’s wer den bijvoorbeeld aan beide kanten van het sluiseiland de kentekens genoteerd en tegen elkaar afgestreept om te kijken of ze op het sluiseiland bleven of er alleen maar overheen reden. Op die manier zijn de mensen constant bezig en moeten zij een aantal beslissingen snel achter elkaar ne men. Daardoor krijg je een goed inzicht in hoe zij zich houden. Er zat dan ook binnen een half uur lijn in de operatie”. HAARLEM. - De raadscommissies voor de Ruimtelijke Ordening en Stads vernieuwing en voor Milieubeheer en Re creatie praten donderdag 1 maart in een gecombineerde vergadering in het stad huis over de Mooie Nel. •ir De helikopter van de dienst luchtvaart van de rijkspolitie, die door de staf te hulp geroe pen werd tijdens de oefening Leerlingen van de Kruisbergschool en de Regenboogschool in Zeewijk hebben een bloemenhulde gebracht aan de moe ders die bij toerbeurt viermaal daags paraat zijn om die leerlingen veilig te laten oversteken. Dat gebeurde woens dagochtend om half twaalf. Met nadruk werd waardering uitgesproken voor de klaar-overmoeders die ondanks de bar re weersomstandigheden van de laatste weken niet één keer verstek hebben la ten gaan. Op hetzelfde tijdstip werd een soortgelijke hulde ook gebracht aan de moeders die dagelijks paraat zijn op de oversteekplaats aan de Van de Vondel- laan ter hoogte van de Driehuizerkerk- weg. VELSEN. Enkele honderden inwo ners van Velsen kunnen tussen 5 maart fenen moet je dat bijhouden, daar was iedereen het wel over eens”. Over zo’n I anderhalve week is de actie eigenlijk pas I echt voltooid, dan is de balans opgemaakt, j in de lairen ar be- ij die te zou horst, at uit- nheid kaart itrale naire i ver- prof. par- voor VELSEN-NOORD. Bij een inbraak dinsdagnacht bij Stork-Velsen aan de Wijkermeerweg werd de buit geëvenaard door de aangerichte schade. Uit kantoor ruimte van het bedrijf werd een schrijf machine gestolen. Nadat diverse sloten van kasten en laden werden geforceerd werd verder een twintigtal bankgiro-op- drachten benevens een overschrijvings- boekje van de girodienst buitgemaakt. Oecumenische dienst. Onder leiding van de predikanten G. J. Rijks en J. Tiers- ma wordt zondagochtend om tien uur in de Dorpskerk een oecumenische dienst gehouden voor hervormden en gerefor meerden. De zondagse dienst in de gere formeerde kerk aan de Frans Netscher- laan komt daarmee te vervallen. sben eide- met au- rden De besommingen waren: UK 17 UK 48 9.990.-; UK 89 VD 77 18.700; UK 89 UK 185 25.800; UK 186 8.500; UK 218 UK 236 15.600; IJM 19 1.450; UK 208 12.300; verder waren twee Texelaars en ée Goedereeder met een totaalbesomming van 53.000. iedere jgewe- zerdag an is”. i zijn a, Zai- nzania oorlog „reeds dit ge- Na binnenkomst door verbreking van een ruit in een bedrijfshal .werd behalve het kantoorgedeelte ook de rest van het gebouw grondig doorzocht en overhoop gehaald. Feestavond. In Zaal „Seven Seas” aan de Grote Hout- of Koningsweg te Velsen- Noord begint zaterdagavond om acht uur de maandelijkse feestavond van de VAK (Velsennoordse Aktiviteiten Kommissie). Kienen en een verloting zijn de belang rijkste attracties. Tijdens een eerste evoaluatie, die direct na de oefening plaats vond, waren alle betrokkenen het erover eens dat derge lijks grootschalige oefeningen vaker geor ganiseerd moesten worden om een goed geoefend geheel te krijgen. Commissaris Wijnstroom: „De ME’s hebben natuurlijk een grote voorsprong op de gemiddelde politieman, omdat er een vaste organisa tievorm is. Als er ergens iets gebeurt, en je haalt links en rechts op willekeurige plaatsen politiemensen vandaan om de situatie het hoofd te bieden ben je eerst uren bezig om er een klein beetje lijn in te krijgen. Het accent van de ME’s is de laatste jaren verlegd van de rellen naar de (vredes)rampbestrijding, elke ME heeft ook dezelfde, strakke organisatie en be staat uit goed geoefende en op elkaar ingespeelde mensen. Door regelmatig oe- I nelen gesignaleerd en ingesloten, zij ston den op het punt aangehouden te worden. Het is allemaal voortreffelijk gelopen, we kunnen de oefening als bijzonder ge- aan zijn doel beantwoord, wij hebben nu een behoorlijk inzicht gekregen in het functio neren van de ME’s. De resultaten waren bovendien ook zeer bevredigend; zowel de staf als de pelotons hebben goed werk verricht”. Bij de oefening werd de organisatie, zoals die geweest zou zijn bij een werkelij ke calamiteit, zo getrouw mogelijk nage bootst. In het stadhuis bevond zich het beleidscentrum, waar de hoofdcommissa ris van politie, de burgemeester en de officier van justitie in werkelijkheid de beslissingen genomen zouden hebben. Dit beleid wordt uitgevoerd door de compag niescommandanten, waarvan er drie op het stafcentrum in het hoofdbureau van politie en één op de centrale post op het sluiseiland gestationeerd waren. Het staf centrum in het politiebureau was om kwart over negen volop in bedrijf, de eerste uitvoeringsopdrachten werden om even voor tienen gegeven. Witvliet: „Het was al mogelijk om rond kwart over acht te beginnen, vrijwel iedereen was toen al aanwezig. Dat heb ben wij bewust niet gedaan; voor we tot actie overgingen hebben we alles uitge breid gecontroleerd om risico’s te vermij den. In werkelijkheid gebeurt dat natuur lijk niet, dan worden de pelotons direct ingezet. Toen de zaak eenmaal liep werd het echter zeer serieus gespeeld, zo wer den bijvoorbeeld alle 12 radiofrequenties optimaal gebruikt, terwijl bovendien ge- uit Noord-Holland, afgesproken was dat de actie, of de opdracht nu wel of niet voltooid was, om twee uur beëindigd zou worden. Witvliet: „Toen het twee uur was bleek de zaak op een oor na gevild; de pleegd op een schip, waarbij vijf gewon- gewonden waren afgevoerd en de crimi- den gevallen waren. Organisatie en uit werking van het idee werden in handen gegeven van het politiekorps in Velsen, omdat daar mensen voorhanden waren die bij eerdere gelegenheden ervaringen slaagd beschouwen. Hij heeft volledig met dit soort zaken hadden opgedaan. De voorbereiding en organisatie van het plan werden ter hand genomen door com missaris A. J. Wijnstroom, inspecteur L. Witvliet en de brigadiers L. M. Sparrius en H. Verhoef. Er werd nog wat bijgeschaafd aan het scenario dat als uiteindelijke doel stellingen kreeg het testen van de paraat heid van de ME’s en het uitproberen of met de beschikbare communicatieappa ratuur een in een dergelijke situatie werk baar „net” opgezet kon worden. Boven dien was het een test voor de staf van de ME’s, de oefening moest antwoord geven op de vraag hoelang het duurde voor de staf enige lijn in de operatie had gebracht. Het eerste alarm kwam ’s ochtends om kwart over zeven: de korpschef van Vel sen vraagt om bijstand van vijf pelotons ME’s (van elk 45 man) in verband met een calamiteit. Inspecteur L. Witvliet: „Om de paraatheid zo goed mogelijk te testen wist niemand buiten de organisatie en de korpschefs ietsvan de oefening af. Het kwam voor de leden van de ME’s volsla gen onverwacht. In het alarm stond na tuurlijk wel dat het om een oefening ging en dat er geen munitie meegenomen mocht worden. Het ging er uiteindelijk om dat wij wilden weten hoe snel de mensen, die tot uit Den Helder en Hilversum moes ten komen, hier konden zijn. Her resultaat viel ons enorm mee, één uur na het alrm bleken de gevraagde ME’s aanwezig en inzetbaar”. SANTPOORT. Uit een kast in de Brederodeschool aan de Willem de Zwij- gerlaan is woensdagochtend een porte monnee met 200 en twee bankpasjes gestolen. De gedupeerde, een onderwijze res van de school, had de beurs in een kledingstuk opgeborgen. De diefstal moet omstreeks elf uur plaatsgehad hebben. De politie denkt aan insluiping. Na een intern onderzoekje wordt de schuldige door de leerkrachten namelijk buiten de school gezocht. houder H. J. Scheeper is duidelijk voor stander van één gebouw voor katholiek, openbaar, en protestants-christelijk on derwijs en heeft daarvoor nu beide laatste zuilen al over de streep. Of bij nieuwbouw ook nog eens accommodatie voor buurt huiswerk betrokken zou moeten worden staat nu nog volledig open. Vanuit het buurthuis De Brulboei, dat al een aantal jaren om nieuwe huisvesting zit te sprin gen, is handhaving van de eigen identiteit naar buiten toe (herkenbaarheid) al als voorwaarde gesteld mocht het samen met de scholen in de wijk ooit tot nieuwbouw komen. Die herkenbaarheid kwam woensdagavond bij herhaling terug in de mondelinge rapportage door de commis sieleden. Bij alle drie bezochte projecten ging het om lokaliteiten voor meervoudig gebruik (door scholen en buurthuiswerk gezamenlijk). Een wat warrige stituatie naar de buitenwereld toe werd in de com missie als bezwaar genoemd. In de nieuwe opzet rijst verder de vraag in hoeverre de goede relatie buurthuiswerk/onderwijs gediend is met duidelijk door elkaar lo pende belangen binnen één gebouw. Een kwestie van geven en nemen. In hoeverre zullen de betrokken scholen in Oud-IJ muiden daartoe bereid zijn? zo luidde een vraag. Zeer binnenkort volgt een nabe schouwing over de gemaakte excursie met het betrokken buurthuis, leerkrach ten en besturen van de scholen in Oud- IJmuiden waarvan afgevaardigden de bustrip meemaakten. Daarna wordt hier een gecombineerde commissievergade ring onderwijs/welzijnszaken aan gewijd. IJMUIDEN. „Denk mee, een zegel per idee”. Met deze slagzin start Hoogovens een ideeënaktie, waarbij voor de deelne mers een bedrag van 25.000 gulden be schikbaar is. Het geld voor deze aktie, die M gehouden wordt in maart, april en mei, S| vormt een extra bedrag naast de gebrui kelijke ideeën-beloningsbedragen. Het doel van de aktie is de personeelsle den van het bedrijf, die met voorstellen tot verbetering van bepaalde zaken rondlo pen, en deze nog niet ingediend hebben, aan te sporen dit alsnog te doen. Na afloop komt in de commissie voor de Ruimtelijke Ordening onder meer de ge westelijke reactie inzake de havenfacili teiten in IJmuiden aan de orde. Vergader stukken liggen voor iedereen ter inzage op de afdeling ruimtelijke ordening in het stadhuis. De gemeenschappelijke bijeen komst van de commissies begint om 15.00 uur. bedrijven. Informatie over het laatste H wordt ook uit andere bronnen dan alleen H ondervraging van de individuele inwo- 9 nets verkregen. Na afloop van de arbeids- telling worden de gegevens uit de deelne mende lidstaten met elkaar vergeleken. Het bezoek van de enquêteurs en enquê- trices, dat uitsluitend ’s avonds plaats vindt, wordt tevoren aangekondigd. Zowel de ervaringen van de staf, de leden j van de ME’s en de organisatie zijn op 1 papier gezet en worden geïnventariseerd. I Museumbezoek. De Dorpskerk aan de Burgemeester Enschedélaan in Sant- poort-Noord is zaterdag om half tien 's ochtends vertrekpunt voor een excursie naar het Joods Historisch Museum te Am sterdam. Initiatiefnemers zijn de samen werkende kerken in Santpoort. en 25 mei een of meer gemeente-ambtena- ren aan de deur verwachten ter uitvoe- H ring van een arbeidskrachtentelling met ig| daaraan vastgekoppeld een enquête. De ze volkstelling op kleine schaal wordt in bovengenoemde periode in alle EEG-lan den gehouden. De bedoeling is inzicht te verkrijgen in 9 de omvang en samenstelling van de be- 9 roepsbevolking. Gedurende een vraagge- I sprekje van maximaal drie kwartier wordt informatie ingewonnen over de werkkring, de afstand woning-werkadres, de manier waarop die overbrugd wordt en uiteraard ook het beroep van de onder vraagden. Aan de orde komen ook aspec- ten als de stand van de werkgelegenheid in de diverse regio’s en de daar gevestigde M Een lid van de Mobiele Eenheid in actie tijdens de grote Oefening Paraat" gisteren op het sluiseiland. Woensdag aangekomen: Palabora, van Abidjan; Lublin, Duinkerken; Kenrix, Ro chester, IJmuiden; Kentshore, Cont. Plat., IJmuiden; Elisa, Charlestown; Marina Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Hugo Brinkman, Poole, Velsen. Woensdag vertrokken: Karla, naar Cork; Tor Britannia, Gothenburg; Jase- nitz, Cornwall; Flint, Charlestown, IJmui den; Singapura, Bremen; Holsatia, Ant werpen; Kniepsand, Lagos, IJmuiden; Parkesgate, Poole, IJmuiden; Maashaven, Flensburg; Jurgen Wehr, Flensburg; Ou de Maas, Hull; Izhorales, Rotterdam, Velsen. Donderdag aangekomen: Sutjenska, Burnside; Caribia Express, Tilbury; Stel la, Antwerpen; Jemrix, Whitby, IJmui den; Hattingen, Antwerpen; Jan Dirk, Gr. Yarmouth; Ann Lise Tholstrup, Arklow, IJmuiden. Donderdag vertrokken: Fort Kamloop, River Plate; Emsland, Esbjerg; Marina Tholstrup, Arklow, IJmuiden; Kent Sho re, Cont. Plat, IJmuiden. De bevindingen worden neergelegd in een rapport, dat wordt aangeboden aan de I! vergadering van korpschefs in Norod- II’ Holland. Daar worden actie en resultaat Ij verder bekeken en worden de voor en 11 tegens nog eens op een rij gezet. Maar I gezien de onverdeeld gunstige reacties na j afloop van de actie gisterenmiddag kan j nu al gesteld worden dat de Mobiele Een- heden de „Slag om het Sluiseiland” glans- 'JB Het idee voor een dergelijk groot- De opdracht luidde dat de „criminelen” scheepse oefening was eind vorig jaar op het sluiseiland moesten worden geiso- gegroeid, tijdens een vergadering van korps-chefs in Noord-Holland. De keus was gevallen op het sluiseiland in IJmui den, omdat dat een ideale plaats leek terroristen als de vijf slachtoffers waren waar driehonderd man op een serieuze gerecruteerd uit diverse politiekorpsen manier de bestrijding van een „vredes- ramp” konden nabootsen. Er werd een scenario in elkaar gezet dat draaide om een „criminele daad” op het sluiseiland: vier terroristen hadden een aanslag ge-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5