RUILBEURS mondig 99 99 Misverstand Feest Wel en wee de Vilder Leven BLOEMETJES „De Tunnel” neemt grond in erfpacht voor uitbreiding l t I Hoorzitting over streekplan komt in Velsen-Noord Het heilig vuur iin D’66-Velsen stelt grondslagen ter discussie ra Bang&Olufsen I 1 /J OOSTERSE FILOSOFIE FLOREERT AAN KANAALSTRAAT Vergelijking nr DOKA zoekt middelen om kooplek te dichten Wij denken anders Vitaenkeranderledes Distan tie” ÜHIH huwelijk? BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 9 VRIJDAG 7 MAART f VERKOOP GEWEIGERD DOOR GEMEENTE VELSEN •E BETER DRUKWERK BESTELLEN? Hoe anders, willen wij u graag tonen en... laten horen. VAN RIXEL zo’n drukker Oosterduinweg 29 tel. 14768 IJmuiden J o 1 1 Geautoriseerd B&O-dealer: GEBOORTE? W VERLOVING? (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Een stokoud winT celpand aan de IJmuidense Ka baalstraat fungeert sinds eind 1977 als meditatiecentrum voor »en Indische filosofie die gloed nieuw en tegelijkertijd stokoud is. De Velsense Sabine Bekkers combineert een brok ambachte- v jjke bedrijvigheid (edelsmederij) de „verkoop” van een levens- ■W. Beschouwing die haar leven be- rieerst sinds ze daar twee jaar geleden kennis mee maakte. „Ma ||eva Anorathi, discipel van Bhagwan Shree Rayneesh” zo vermeldt een raadselachtig kar- I ponnetje tegen de winkeldeur. Tot I nadere toelichting is Sabine Be- |kkers best bereid. Sn W - ImU. 4 Sabine en Dirk Jan door de liefdesgoeroe knieen voor A De twee jonge Velsenaren bijeen in het smidsatelier. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) i ip iIiTi v-t: De postzegelvereniging Heemskerk bestaat 15 jaar. Proficiat! Ter gelegen heid van de feestelijke gebeurtenis houdt de club in samenwerking met de Kennemer postzegelclub in Beverwijk zondag 4 maart een ruilbeurs. In de scholengemeenschap De Die, De Velst 4 in Heemskerk. Geopend van 10 tot 17 uur. De jubilerende vereniging heeft zo’n 360 senior-en circa 100 jeugdleden.Er kunnen er nog meer bij. Secretaris is D. A. van Vliet, Rousselstraat 16 in Heemskerk. Bij schriftelijke opgave briefkaart of enveloppe wel frankeren! Nog volop keus. Dus kijk, kies en boek uit het Fgrote aanbod comfortabele vakantiebungalows, chalets en appartementen in 10 verschillende landen. Vraag het programma van Welcome F Home, Hoogstraat 122, Eindhoven Telefoon j 040-513874 Ook verkrijgbaar bij vele reisoureaus. digdheden. Indeling en verfwerk zijn nog origineel. Groen beschilderd houtwerk, maar de voormalige etalage is zorgvuldig met gordijnen afgeschermd. Geen winkel- bestemming meer dus. In plaats van de winkelbel klinkt monotoon een soort tem-' pelbel bij het binnengaan. Er is koffie, het gesprek wordt gevoerd in de werkplaats. De wanden bijna geheel met handgereed- schap bedekt. In nonchalante houding beurtelings aan het woörd Sabine Bek kers, die zich voorstelt als „Ma deva Ano- rathi” en Dirk Jan de Jong, 25 jaar, af komstig uit Velsen-Noord en eveneens overtuigd volgeling van eerdergenoemde Bhagwan. Dirk Jan heeft zich „Swami Prem De va” als nieuwe naam aangemeten. Hij is domineeszoon. Een directe vergelijking ligt dan voor de hand van het traditionele christendom waarin hij is opgegroeid met Sabine Bekkers heeft met haar tweede naam na haar „bekering” twee jaar gele den wat problemen gehad bij terugkeer in het Velsense. Pa en ma wonen in Velsen- Zuid waar zijzelf in de katholieke geloofs traditie is opgegroeid. Voor de familie blijft het Sabine. De oranje kleding ken merk van de Bhagwanaanhangers en de nieuwe naam duidt ook voor haar een totale breuk aan met de voorgaande peri ode vol twijfels over de zin van haar bestaan. De reis naar Poona werd destijds geheel op eigen initiatief gemaakt wat in feite al een keuze inhield. Ze wist daar voor al iets af van Bhagwans grondbegin- j selen via Nederlandse contacten. „Geniet van elke dag die je gegeven wordt” zegt de grote voorman. Dirk Jan: „Geen woord daarvan is strijdig met de christelijke leer, Jezus Christus bracht dat helemaal in praktijk. Het punt is, de kerk heeft Zijn boodschap compleet op de kop gezet”. De kerkelijke structuur, waar binnen hij het al jaren reuzebenauwd had, noemt hij om die reden bloedeloos en verstard. Begrippen als versterving en zonde zijn voor de leermeester Bhwagwan volkomen achterhaald. Ook over hemel en hierna maals geen woord in zijn grondprincipes. Wel deze zinsnede in een periodiek voor de groeiende Bhagwanaanhang in Neder land: „Alles komt neer op het beoefenen van meditatie. Door een enkele zitting kunnen talloze opgehoopte zonden vernie tigd worden”. Het effect is blijdschap en innerlijke rust, duidelijk van de gezichten af te lezen bij de Velsense discipelen. Zij leven reeds in een soort zevende hemel.... VELSEN-NOORD. De situatie in Velsen-Noord kan uit ondernemers oog punt als ronduit zorgelijk worden be stempeld. De middenstandsvereniging DOKA wil met name daarop de aandacht vestigen tijdens de jaarvergadering op 13 maart te houden in ,,’t Karrewiel” aan de Wijkerstraatweg. Naast de gebruikelijk jaarverslagen is hier agendapunt de me thodiek om het groeiende kooplek in de richting van Beverwijk te stoppen. Aan vang van de vergadering acht uur ’s a- vonds. Velserduinweg 173 - IJmuiden Tel. 12346 Onder het motto „De éne pakkerd is de andere pakkerd waard” gaat de IJmondkus deze week naar de heer Pannekoek van de gelijknamige zelf- bedieningszaak aan de Hagelingerweg in Santpoort. „We leven verkeerd!”. Dat zegt de Stichting „Centrum voor gezonde leef wijze” die op initiatief van Greet Velt- huizen in Velsen is opgericht. De stich ting opende in december van het vorig jaar een vegetarisch eethuisje. „De ze ven granen” aan het Plein 1945. Van daag, vrijdag 2 maart, heeft burge meester Molendijk die opening „offici eel” verricht. Er zijn plannen voor een winkeltje, creatieve bezigheden en yo- galessen. de filosofie van Bhagwan Shree Ray- neesh. In het Indische Poona ontmoette hij in 1977 Sabine. De plaats in de buurt van Bombay omschrijft hij als geestelijk middelpunt van het heelal voor de Bhag wans volgelingen die daar in steeds groter getale naartoe trekken. De nieuwe naam houdt voor hem een overstap in naar een totaal nieuwe levensopvatting. De leer van Bhagwan, of liever diens geesteshou ding, is er een van totale terugkoppeling op het eigen ik. Existentialisme in ver doorgevoerde vorm. Dirk Jan tekent dat even af tegen de geestelijke waarden die hij met de paplepel kreeg ingegoten. „De kerken preken zelfbeheersing; sex mag maar binnen strikte grenzen. Alcohol en roken? Toegestaan maar ook weer met mate. Genoege beperkingen kortom om de plezierige kanten van het leven te ver gallen, want in de christelijke optiek is genot1 in feite een beetje zondig”. VELSEN. Tussen voor- en tegenstan ders van vastgelegde beginselen voor D’66 is 14 maart pittige discussie te ver wachten in het Cultureel Centrum aan liet IJmuidense Moerbergplantsoen. Een {edachtenwisseling over de grondslagen van de partij is hier agendapunt tijdens Ben ledenvergadering van de eind 1977 opgerichte D’66-afdeling Velsen. Het winkelbestand in de buurgemeente is meer en meer trekpleister voor inwo ners van Velsen-Noord, een ontwikkeling die de plaatselijke winkelstand uiteraard met lede ogen aanziet. Getracht wordt door gerichte acties Velsen-Noord als „koopeiland” intact te houden. Om daar voor alle beschikbare krachten te bunde len loopt van de DOKA uit een ledenwerf actie. De concurrentie van Beverwijk heeft de afgelopen jaren in Velsen-Noord al tot een groot aantal winkelsluitingen geleid. De vuurtorens in IJmuiden hebben hun eeuwfeest koud achter de kiezen of ineens blijkt dat er nog veel meer mensen dan zeevarenden en nieuws gierige bezoekers zijn die leven in de ban van de stalen bouwsels. Zo iemand is bijvoorbeeld de 46-jarige heer Al- land. Van beroep administrateur. Hob by: schilderen! Ongeschoold. Zo uit het hart! Bij boekhandel Erasmus aan de Lange Nieuwstraat staat een deel van het werk van deze vrije-tijdsschilder te kijk. Thuis, in de Vechtstraat 185, hangt en staat nog veel meer. „Ik ben gek van de zee. Ik heb er ook een grote liefde voor”, zegt de heer Alland ter wijl hij één van zijn Olieverfjes toont. Hij bekijkt zijn eigen kunstprodukt en verklaart bescheiden„Ik kijk er naar en denk er aan. M’n handen doen de rest”. Bekeken vanuit de eigen calvinisti sche achtergrond ervaart hij Bhagwans levensvisie als een enorme bevrijding. Bloemetjes. Niet om buiten te zetten. Nauwelijks geschikt om binnen te zet ten. Een uitdaging voor de kwekers die soms jaren in de weer zijn om ze op te wekken. Dat zijn.orchideeën. Voor de leek zijn het uit hun krachten ge groeide leeuwebekjes. Voor de ingewij den klinkt dat beledigend, maar zo is dat niet bedoeld. Wie daar meer, of beter gezegd het ware over wil weten moet dinsdag 6 maart maar eens een kijkje gaan nemen bij de orchideeën vereniging die in Heemstede een kon- taktavond organiseert. Dat gebeurt in het EHBO-gebouwtje aan de Heren weg 88a. Er kunnen vragen worden gesteld. Er wordt geëxposeerd en er worden puikjes van orchidëekweek- kunst verloot. Wel goed uitgerust heen gaan want orchideeën zijn van een adembenemende schoonheid! Sabine en Dirk Jan proberen in IJmui den iets in praktijk te brengen van Bhag wans leefregels waarin dagelijkse medita ties een belangrijke plaats innemen. Grondregel is bij alles: doen waar je jezelf het prettigst bij voelt. Sabine: „Het effect is gek genoeg niet losbandigheid maar een zekere distantie van aardse zaken. Het inzien van de betrekkelijkheid ervan. Denken en doen zijn bij ons erg ik-gericht. Het bewust genieten van de stoffelijke dingen en bruikbaar voor je dagelijks werk, intens bezig zijn met iets”. Bhagwan heeft hier in het westen de naam „liefdes goeroe” meegekregen. Liefde staat bij hem centraal bij elk menselijk handelen. En zelfacceptatie. Het eigen ik moet alle ruimte krijgen zonder verdringing van puur menselijke behoeften en verlangens. P'^e redeneertrant wordt rondgebreid met de stelregel: jezelf beperkingen opleg gen leidt vroeg of laat onvermijdelijk tot uitbarstingen. Het D’66-raadslid Elies Maes en Nico Scholten (Voorzitter D’66 IJmond-Noord) nemen het over dit punt met elkaar op. De featste als uitgesproken tegenstander van yastgelegde basisprincipes. Aandacht wordt verder gevraagd voor een verschui ling binnen het afdelingsbestuur. Een vervanger wordt gezocht voor secretaris los Nanne die wegens studie zijn functie poet opgeven. Verder wordt van de eigen fractie informatie verwacht en de activi teiten voor het pas begonnen jaar komen »r sprake. De ledenvergadering begint 14 paart om half acht ’s avonds. ---- onder redactie van Eli Vlessmg Niet minder dan twee uur filmplezier wordt gegarandeerd door de IJmuider Concours Commissie. Een club die zich bezig houdt met postduivenpret. Op 9 maart om 8 uur in zaal Zomerlust. „Prachtige opnamen van diverse los singen van postduiven in België en Frankrijk, waaronder een gigantische lossing van 200.000 duiven in Orléans. Maar naast het „wel” zal ook aandacht worden besteed aan het „wee” van deze liefhebberij. Best de moeite waard om daar nu eindelijk eens het naadje van de kous van aan de weet te komen! In Santpoort, op de Hagelingerweg, wordt de etalageruit van supermarkt Pannekoek gesierd door een etiket met het opschrift „Hier kunt U een lekkere pakkerd krijgen”. Op een moment dat het niet zo druk leek, - er zijn nu éénmaal zaken waar je ruimschoots de tijd voor behoort te nemen - ging uw verslaggever naar binnen. Daar viel genoeg te pakken, maar uitsluitend te gen betaling mee te nemen. Voor on stuimige aanhankelijkheidsbetuigin- gen bij deze grutter noch plaats, noch behoefte! Jammer! Negentig geleden gebeurde het. Precies op 12 maart. Toen be gon Tabernal in Santpoort. Een be grip voor ieder een. Van een een voudige rietmat- tenmakerij en winkel in gereed schap voor boer en bouwer uitge groeid tot een rijk gesorteerde speci aalzaak in beno digdheden voor de tuin. De kleine ka bouter van weleer is uitgegroeid tot een 90-jarige reus. VELSEN-NOORD. Het Sociaal Werkvoorzieningsschap De Tunnel staat voor twee belangrijke beslissingen ver band houdend met de verwachte groei van de sociale werkplaats aan de Cruqui- usweg in Velsen-Noord. In de bestuurs vergadering te houden op 14 maart in de kantine aan de Cruquiusweg, wordt een krediet van 30.000 gevraagd voor een inwendige verbouwing teneinde voor een bedrijfsgeneeskundige een aparte werk en spreekkamer te creëren. Voor uitbrei ding van de werkplaats in de richting van de Leeghwaterweg wordt voorge steld een terrein van 1500 vierkante me ter van de gemeente Velsen in erfpacht te nemen tegen een tarief van 17.921,88 per jaar. Het kantoorgedeelte in het gebouwen complex aan de Cruquiusweg bevat nu I nog uitsluitend een spreek- en behandel kamer voor de bedrijfsarts. De Federatie Sociale Werkvoorziening Noord-Holland, waarbij „De Tunnel” voor medische ver zorging van de werknemers is aangeslo ten, wil de dienstverlening op dat punt met een verpleegkundige uitbreiden. Het inrichten van aparte ruimten voor deze functionaris wordt daarmee actueel. Een betonnen garagebox te plaatsen in het magazijn van „De Tunnel” wordt de tijde lijke bergplaats voor het archief, waar voor de aparte ruimte door de verbou wing komt te vervallen. Bij „De Tunnel” zijn momenteel 40 ge handicapten in dienst verdeeld over de werkplaats in Velsen-Noord (250) en een buitenproject (kwekerij) in Heemskerk waar constant 150 mensen aan het werk zijn. Aan de Cruquiusweg in Velsen- Noord wordt op vrij korte termijn een groei verwacht tot boven 300 werknemers, nu de maximumcapaciteit voor deze werkplaats. Urgent wordt daarmee de uit breiding van het kantoorgedeelte, te reali seren op het nu al beschikbare terrein, en de produktieafdelingen voor geestelijk en lichamelijk gehandicapten. Nieuwe bouw grond is aan de kant van de Leeghwater weg nodig voor allee,, de laatste categorie. De Deense omgeveis van beeldengeluid V: ifc En dan is er de 72-jarige mevrouw J. Huigsloot-Paap uit Zandvoort. Haar vader was zeeman en zij houdt ook van alles wat betrekking heeft op die grote zilte waterplas. Ter gelegenheid van het eeuwfeest van de vuurtoren in IJ muiden liet zij haar dichtader vloeien. Via het kabinet van de burgemeester van Zandvoort kwam het resultaat ten burele van ons blad. Aandacht astu- blieft! „O machtige Toren zo hoog en groot, U bracht steeds redding in de nood! De vis wordt altijd duur betaald- met levensgevaar uit Zee gehaald. Voor de trouwe wachter van IJ muiden, zullen binnenkort de klokken luiden. U was present bij dag en nacht, Een baken in Zee dat uitkomst bracht. U bestaat heden 100 jaar, Daarom heb ik mijn gedichtje klaar. U bent zo machtig met Uw heldere licht. Dat geeft altijd weer rust met de haven in zicht. Wat U gepresteerd heeft in die 100 jaar, U stond altijd voor duizenden klaar. Ik wens al die mensen van Harte Geluk, Want zonder Uw arbeid liep de hele boel stuk. Blijft allen gezond en ga door met Uw werk, Doe steeds Uw Gebed, dan staat U heel Sterk. IHet pand Kanaalstraat 46 was oor- is ipronkelijk een winkel in scheepsbeno- Laatstgenoemde paste niet op de fo to. Een feestelijke heropening van jaar een deel van bedrijf staat te ge schieden op de feestdag om half drie. Aan de zijde van de Lijndenweg ligt nog voldoende eigen grond voor uitbreiding met twee produktiehallen ten behoeve van de groep geestelijk gehandicapten. Ook voor het archief wordt in de toekom stige nieuwbouw ruimte gereserveerd. Het bestuur van het werkvoorzienings schap heeft bij de gemeente vergeefs aan gedrongen op verkoop van de benodigde bouwgrond. Het gemeentebestuur bleek echter niet bereid af te wijken van de hiervoor aangegeven lijn door de gemeen teraad, Voor industriegrond is uitgifte in erfpacht als regel gesteld in de gemeente Velsen. De rijksconsulent voor de Sociale Complementaire Voorzieningen in Noord- Holland heeft zich inmiddels met de voor gestelde uitbreiding van „De Tunnel” ac- coord verklaard. IJMOND. De inspraakprocedure van het ontwerp-streekplan Amsterdam- Noordzeekanaalgebied draait deze maand op volle toeren. Maandag 19 maart wordt in het cultureel centrum De Schouw in Velsen-Noord een hoorzitting voor de IJmond gehouden door de com missie van onderzoek van de provinciale overheid waarop de indieners van de hon derden bezwaarschriften (waarvan diver se waren ondertekend door enkele duizen den mensen) hun bezwaren kunnen toe lichten. Er zijn per dag twee zittingen, ’s middags om twee uur en ’s avonds om half acht. Voor de middagzitting zijn de gemeenten, overheidsinstanties en het be drijfsleven uitgenodigd terwijl op de I avondbijeenkomst ondermeer de in- spraakgroepen, actiegroepen en individu ele burgers verwacht worden. Voor de middagzitting zijn behalve vier van de vijf IJmondgemeenten alleen Castricum niet vertegenwoordigd onder meer ook uitgenodigd Rijkswaterstaat, de vakbon den, Hoogovens en vertegenwoordigers uit het welzijnswerk, ’s Avonds is de beurt aan de diverse milieu- en aktiegroepen, de plaatselijke afdelingen van de PvdA, PPR en D’66 een groep leerlingen van de Sint Adelbertus Mavo en individuele burgers. De overige hoorzittingen in de gebieden die met het ontwerpstreekplan te maken hebben zijn achtereenvolgens in Koog aan de Zaan (6 maart), Haarlem (8 maart), Amsterdam (12 maart) en Hoofddorp (14 maart).

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9