Bondscoach Arie de Vroet werkt met ploeg vanuit underdog-positie sleutelwoord amateurs Maertens afwezig tijdens Omloop Het Volk Veel voetbal afgelast Van Dord optimistisch Amerikaans succes Remise in Oosterbosch in damtweekamp ploeg Post sportpuntiq] Gouden Schaats Van Vianen: nog een jaar Telstar Geen boycot dopingcontrole „Karakter” 99 99 r 1 I 1 I ■Si SPORT 19 7 9 ZATERDAG 3 MAART 1 iï f f I w- lur ir Bondscoach Arie de Vroet. I JAN BLIJBOOM T (Van onze sportredactie) Pim van Dord: rentree dit seizoen 1 Voor de overige wedstrijden in het betaalde voetbal wordt de keuring van de terreinen overgelaten aan de consuls. ZEIST. De KNVB en alle afdelin gen hebben de wedstrijden voor de zaterdag-amateurcompetitie 'in ver band met de slechte gesteldheid van de terreinen afgelast. Ook de wedstrij den voor de betaalde jeugd competitie gaan niet door. weer normaal te kunnen lopen”. Een col lega van Van Dord, reservekeeper Peter Jager, heeft tijdens een training in de zaal zijn enkelbanden gescheurd. VELSEN. Martin van Vianen blijft tot 1 juli 1980 als hoofd-trainer in dienst bij Telstar. Gisteravond bereikten beide partijen volledige overeenstemming over een verlenging van het bestaande con tract met één jaar. Van Vianen is op dit moment aan zijn eerste seizoen bezig bij de Velsense eerste divisieclub. Karakter. Dat is het sleutelwoord waarmee antwoord kan worden gegeven op veel vragen, die betrekking hebben op de kansen, die de nationale amateur- ploeg in het komend kwalificatietoer nooi met België, Spanje en Israel heeft. Kansen op het bezetten van een van de eerste twee plaatsen vijftig procent dus die Nederland mogelijk heeft om de volgende ronde te bereiken, waarin Frankrijk (vrijgeloot voor deze voorron de) een van de sterkste ploegen zal zijn. Het ligt voor de hand dat Arie de Vroet voorlopig nog niet droomt van een ver blijf met zijn selectie in de Russische hoofdstad als daar het Olympisch vuur ontstoken gaat worden. Hij stelt zich erg voorzichtig op en voert daarvoor ver scheidene argumenten aan, die onom wonden aantonen dat Nederland meteen al start vanuit een underdog-positie. De bondscoach: „Allereerst natuurlijk de conditionele achterstand, die we ten op zichte van de Belgen, Spanjaarden en Wereldschokkende tijden bleven ook op de tweede dag van de vier dagen durende recordwedstrijden in Inzell achterwege. Ten dele lag de schuld bij de organisatie, die de dames vroeg in de middag hun wedstrijden lieten voltooien. Het ijs was door de warme zonnestralen aan de zach te kant en uitstel van de wedstrijden naar een later tijdstip op de dag lag voor de hand. De leiding van het ijsstation voelde daar echter niets voor zodat toptijden bij voorbaat uitgesloten waren. Met uitzondering van Beth Heiden en Lea Müller was het veld ook te zwak om er tot de verbeelding sprekende prestaties van te kunnen verwachten. Bovendien- kampten de meeste rijdsters nog eens met een vormdaling. Het opvallendst was de schaatsmoeheid zichtbaar bij de Nederlandse kampioene Sijtje van der Lende en Sophie Westen broek, die ongeïnspireerd een punt zetten achter het seizoen. Ria Visser behield haar tweede plaats achter Beth Heiden, maar ook bij haar was de scherpte er een beetje af. Het lukte haar niet meer haar persoonlijke toptijden te verbeteren, hoe wel dat op de duizend meter, die ze half vallend begon, maar weinig scheelde. Een sterk voorbeeld hiervan is Henk de Graaf van IJsselmeervogels; een ge routineerde, bijna onmisbare kracht voor de ploeg, al was hij dan vorig jaar, 8 november, op het Rijswijkse RVC-ter- rein in de met 2-0 gewonnen wedstrijd tegen West-Duitsland niet zó op dreef als van hem mocht worden verwacht. Er is van alles aan gedaan zijn werkgever tot soepeler gedachten te brengen. Bonds- bestuurslid Fokke Remmers van het za- terdagvoetbal heeft zich er krachtig voor ingezet en zelfs de burgemeester van Spakenburg is in aktie geweest om voor Henk de Graaf wat meer bewe gingsvrijheid ten behoeve van het Ne derlands elftal los te weken. Allemaal vergeefse moeite. De leiding van het Verder heeft het verleden al meer dan eens bewezen dat ook Spanje niet zo nauw kijkt. De Vroet: „En wat Israel betreft, daar mogen we ook niet makke lijk over oordelen. Hun Olympische ploeg is er toch maar in geslaagd slechts met 2-1 te verliezen van ons Nederlands profelftal. Ik heb die wedstrijd zelf ge zien en heb kunnen constateren dat Is rael goed gegroepeerd voetbal speelt. En datzelfde team krijgen we straks óók als tegenstander”. teurtjes inpakken en dan wegwezen. Al thans, die indruk wordt gewekt. Dit lijkt op zelfoverschatting. In ie der geval schept België hiermee een klimaat waarin het begrip „karakter” in de Nederlandse ploeg kan gedijen als De Nederlandse ruiter Henk Nooren is tijdens een internationaal springconcours in Birmingham als vierde geëindigd. Eer ste werd de Westduitser Paul Schöcke- möhle. (Van onze sportredactie) compensatie voor de opgelopen achter stand in conditie. De motivatie is er in ieder geval, zoals onder andere de oe fenpartij op het CIOS in Sittard heeft aangetoond. Aarts en Ko Blok. Bij Guido Reybrouck (ISO-BEL-Fangio) zijn Bert Scheuneman, die optreedt als spitsrijder, Hans Lange- rijs, Wim de Ruiter en Richard Bukacki ingelijfd. Beide equipes starten vandaag ook in de wedstrijd Gent-Gent. u M pr. Real Madrid is een stapje dichter geko men bij het behouden van de Europa Cup basketbal. De ploeg wón de eerste finale wedstrijd tegen Juventus Badalona met 106-94. De Fransman Jean Chassang heeft de eerste etappe van de ronde van Corsica gewonnen. Hennie Kuiper eindigde als dertiende. De vierde etappe in de ronde van Levant werd een overwinning voor de Belg Noel de Jonckheere. De Spanjaard Vicente Belda blijft leider in het algemeen klassement. te ler rm iOO in :te a- Vult Cees Matla aan: „Het lijkt wel of we bezig zijn ons bij voorbaat te veront schuldigen als het mis gaat en we zelfs de eerste kwalificatieronde niet doorko men. Maar dat is beslist niet de bedoe ling. We willen er alleen op wijzen wat de aanstaande tegenstanders vóór hebben op onze spelers. Met daaraan meteen vastgeknoopt dat een goede prestatie die tegen zulke ploegen wordt behaald dan wèl op de juiste waarde moet worden beoordeeld”. Vandaag zal Van der Wal in Abcoude— alles op alles moeten zetten om middels een overwinning in de slotronde nog een 6-6 onbeslist uit de strijd te halen. Ook gisteren heeft de jonge Groninger weer felle pogingen in het werk gesteld om zijn uiterst passief opererende tegen stander beentje te lichten. In de opening nam Van der Wal geweldige risico’s om de strijd te compliceren, maar Koeperman wenste niet op de spanningen in te gaan en nam een grote vereenvoudiging, waar na er ondanks enig initiatief voor de Ne derlander geen winst meer mogelijk was. formaties gepresenteerd, waardoor het to taal aantal Belgische ploegen dit seizoen op twaalf komt. Een aantal dat schril afsteekt tegen Nederland met één ploeg. Van die formaties maken in totaal zes Nederlanders deel uit. Bij de bescheiden ploeg van Robert de Temmerman (Fragel- Van Looy) rijden de Zeeuwen Vester INZELL. Van de zes Nederlandse allround- schaatsers die momenteel in Inzell verblijven, zijn er vijf toegelaten tot de wedstrijden om de Gouden Schaats, die dit weekeinde plaatsvin den. Bondscoach Egbert van *t Oever heeft Klaas Vriend naar de tribune verwezen. In ieder geval zullen Hans van Helden, Hilbert van der Duim, Wim Pol, Piet Kleine en Frits Schalij wel aantreden voor een grote vierkamp. Hoe de geruchten over de boycot van ten minste één dopingcontrole door de BOB in de wereld zijn gekomen, werd in Torhout niet duidelijk. Voorzitter Dela- bastita suggereerde dat een individuele ploegleider wellicht zijn privégedachten mogelijk hardop had uitgesproken, „maar ik verwacht niet dat iemand hier de schuld op zich zal nemen”. Men besloot de zaak te laten rusten en beperkte zich tij dens de bijeenkomst tot het maken van afspraken over gedragingen tijdens de wedstrijden. Tijdens Gent-Gent (de Omloop Het Volk) die vandaag het Belgische wieler- seizoen opent, zal een belangrijke troef ontbreken. Freddy Maertens, de winnaar van deze klassieke wegwedstrijd in 1977 en 1978, heeft op doktersadvies moeten afzeggen. SCHIJNDEL. Bert Oosterbosch heeft in Schijndel een contract getekend dat hem voor één jaar bindt aan de ploeg van Peter Post. De Eindhovenaar werd vorig jaar al gecontracteerd door de Belgische forma tie van Romain de Loof, een overeen komst die later werd aangevochten door zowel Oosterbosch als Peter Post. De laat ste wilde de succesvolle amateur, die deel uitmaakte van het kwartet dat tijdens de laatste wereldkampioenschappen de ploe gentijdrit won, graag in zijn ploeg opne men. Na veel geharrewar werd besloten dat Oosterbosch voorlopig nog tot halver wege dit seizoen als amateur zou blijven rijken. Gisteren werd de knoop definitief doorgehakt en tekende Oosterbosch. Hij zal zijn debuut als profrenner maken in de ronde van Belgisch Limburg. En Arie de Vroet, daarop aansluitend, ‘over de Belgen: „Die kennen niet eens amateurs. In huh land wordt betaald van hoog tot laag. Vandaar hun ruime keuzemogelijkheid om een sterke, ge routineerde ploeg op de been te bren gen. Dat blijkt wel uit de namen die bondscoach Guy Thijs heeft opgegeven. Slechts twee spelers komen uit de twee de divisie, de rest uit de eerste. Dat kan daar gewoon”. „Door het uitlo pen van de competitie zie ik wel mogelijk heden om toch nog een paar wedstrijden te kunnen spelen. Let wel: ik moet dan wel helemaal fit zijn, op dit moment kan ik nog weinig doen. Ik heb steeds geoefend op de hometrainer bij Ajax, maar dat neemt niet weg dat ik eerst moet proberen Kaiserslautern heeft gisteravond in Keulen een wedstrijd voor de Bundesliga tegen FC Köln gelijkgespeeld 2-2. Mocht Ajax, zoals mag worden aange nomen, niet in actie komen tegen Go Ahead voor de competitie, dan zal het zondag oefenen tegen Blauw-Zwart in Wassenaar. Dinsdag en woensdag zal Ajax een trainingskamp opslaan in Lim burg waar het zal voetballen tegen Suste-- ren en SVN. Aanvankelijk leek Van Vianen op een meer-jarige verbintenis aan te sturen. „In het begin heb ik daar wel aan gedacht, maar gezien de situatie bij Telstar leek het me toch beter daar vanaf te zien.” On danks de slechte resultaten in de eerste competitiehelft en de weinig florissante financiële positie van de dub ziet Van Vianen toch perspectief voor de nabije toekomst. „Mijn doelstelling is te trachten bij Telstar een ander soort voetbal te gaan spelen, waarbij het accent moet komen te liggen op de aanval. We moeten af van het behoudende spel en ons meer richten op het publiek. Ik ben er van overtuigd dat er mogelijkheden zijn bij Telstar. Er is in de bestaande selectiegroep en ook in het C- team kwaliteit genoeg aanwezig.” Tl. Of jr. D- m, ijs el. (Van onze sportredactie) SITTARD. De overwinning van 2-0, die het Nederlands amateur-elftal afge lopen woensdag in een oefenwedstrijd op Roda JC heeft behaald, zou wel eens van grote waarde kunnen blijken. Want uit deze partij kan de conclusie worden getrokken dat de selectie van bondsco ach Arie de Vroet niet alleen conditio neel op een redelijk peil is gebleven tijdens de barre winterperiode, maar dat zij ook uitermate gemotiveerd is om volgende week woensdagavond in Roosendaal tegen België te bewijzen dat zij ondanks minder rooskleurige voorspellingen wel degelijk een serieu ze kandidaat is om het op de lange weg naar kwalificatie voor de Olympische Spelen, volgend jaar in Moskou, ver te brengen. Over de redenen van zijn contract-ver- lenging zegt de uit Scheveningen afkom stige oefenmeester: „Ik ben pas een half jaar bezig bij Telstar en dat vind ik een te korte periode om mijn ideën bij de vereni ging gestalte te kunnen geven. Daar is zeker twee jaar voor nodig.” Israeli’s toch wel hebben opgelopen. Zij hebben zich normaal via competitiewed strijden en centrale trainingen op deze kwalificatie kunnen voorbereiden. Ja, ook de Belgen, want hun selectie bestaat bijna helemaal uit spelers die in de hoog ste regionen voetballen. En bij hen wa ren de velden in zo’n minder slechte conditie dan bij ons, dat er van stilstand nauwelijks sprake is geweest”. Een tweede nadelig facet is dat het in Nederland nog steeds maatschappelijk moeilijk ligt werknemers voor topsportevenementen in de amateur sector gelegenheid te bieden een paar dagen zelfs onbetaald verlof op te ne men. Nu al zit Arie de Vroet opge scheept met de frustrerende weten schap dat sommige spelers „ik noem hun namen liever niet, je kunt nooit weten hoe het uitpakt” voor de uit wedstrijd tegen Spanje op 28 maart in Almeria (de eerstvolgende ontmoeting na België) niet van de partij kunnen zijn, omdat de betrokken werkgevers weigeren medewerking te verlenen. Martin van Vianen: contract verlengd. De KNVB en de afdelingen hebben alle wedstrijden voor de zondag-ama- teurcompetitie afgelast met uitzonde ring van die in de hoofdklasse en de wedstrijden in de districten west 1, zuid 1 en zuid 2 en de afdelingen Noord-Brabant en Limburg. In het betaalde voetbal zijn voor het komende weekeinde de volgende wed strijden reeds afgelast: Eredivisie: Volendam-MW, Vitesse- FC Den Haag, PSV-Haarlem. Eerste divisie: Heerenveen-De Graafschap, FC Dordrecht-SW, FC Groningen-Veendam, Wageningen- Willem II, Vlaardingen-FC Den Bosch, Telstar-FC Amsterdam. Overigens heeft Frans van Essen, die al meer dan tien jaar deel uitmaakt van de A-selectie, laten weten, dat hij aan het einde van dit seizoen stopt. Hij wordt assistent-trainer bij de Heemskerkse amateur derde- klasser ADO’20. Overigens staat het buiten kijf dat er in het internationale wielerpeloton grote on vrede heerst over de wijze waarop de rijkscontroleurs (die naast de wielerbond controles uitvoeren) soms te werk gaan. Ze passen dikwijls een „overvalteChniek” toe en behandelen renners vaak als zware criminelen. De boosheid nam nog toe toen voetballers van Anderlecht eh Barcelona zo’n inval niet pikten en weigerden mee te werken aan de controle. De procureur des konings in Brussels seponeerde die overtreding van de Belgische wet echter. Het Telstar-bestuur toonde zich gister avond zeer content met de contractver lenging van Martin van Vianen. Penning meester Klaas Groen: „Wij .zijn uiterst tevreden over de werkwijze van Van Via nen. Hij weet sfeer te brengen in de spe lersgroep. Wij vinden bovendien dat we niet alleen af mogen gaan op de wedstrijd resultaten in de 'eerste competitiehelft. Van Vianen moet een kans krijgen om ook volgend seizoen zijn ideëen uit te werken.” (Van onze sportredactie) INZELL. Volledig in overeenstemming met de krachtsverhouding eerder in deze schaatswinter zijn bij de dames de wedstrijden om de „Gouden Schaats” in een dubbele Amerikaanse triomf geëindigd. Beth Heiden, die de vorige maand twee wereldtitels incasseerde, won in Inzell het allround-toernooi, terwijl Lea Müller in de al even karig bezette sprintvierkamp de sterkste was. De afsluiting was een confrontatie tus sen de Zuidhollandse en Beth Heiden op de 3000 meter. Tot halverwege reed het tweetal naast elkaar, het gelijkmatige schema van de Amerikaanse bleek voor Ria Visser vervolgens iets te hoog gegre pen. Met 4.43,72 zorgde Beth Heiden niet alleen voor haar vierde afstandszege, het was tevens de beste prestatie van de dag. De uitslagen Dames, sprint: 500 meter: 1. Leah Müller (Vst) 42,54 sec., 2. Makiko Nagaya (Jap) 42,98, 3. Silvia Brunner (Zwi) 43,34. 1000 meter: 1. Kostron 1.28,15, 2. Müller 1.28,16, 3. Ferens 1.28,48. Eind stand: 1. Müller 173.115 punten, 2. Kostron 174.660, 3. Ferens 174.715. Dames, allround: 1000 meter: 1. Beth Heiden (Vst) 1.26,07, 2. Sindy Seikkula (Vst) 1.27,25, 3. Yuko Ota (Jap) 1.28, 32, 4. Ria Visser (Ned) 1.28,65, 5. Sijtje van der Lende (Ned) 1.29,24, 8. Sophie Westenbroek (Ned) 1.30,52. Dames, allround: 3000 meter: 1. Heiden 4.43,72, 2. Visser 4.50,68, 3. Mary Doctor (Vst) 4.53,56, 8. Van der Lende 5.01,96, 9. Westenbroek 5.02,91. Eindklassement: 1. Heiden 177.867 punten, 2. Visser 181.581, 3. Seikkula 182.782, Yuko Ota (Jap) 183.468, 7. Van der Lende 186.226, 8. Wes tenbroek. 186.661. Om formele redenen heeft de KNSB het contract met de schaatstrainers Van ’t Oever, Kloosterboer, Gemser, Krook, Jorritsma en Kort met ingang van 1 mei a.s. opgezegd. Zou de bond de oefenmeesters niet, zo als nu het geval is geweest, vóór 1 maart per telegram op de hoogte hebben ge bracht van het „ontslag”, dan zouden de contracten automatisch met één jaar zijn verlengd. In dat geval zouden geen wijzi gingen in de overeenkomsten kunnen worden aangebracht. De kans dat de contracten anders zullen worden opgesteld is aanwezig omdat een procedure op gang is gebracht om te ko men tot evaluatie van dit seizoen. betrokken bedrijf blijft bij het eenmaal ingenomen standpunt dat de baas op de eerste plaats komt en dan pas de vrije tijdsbesteding. Met dergelijke opvattingen heeft de leiding van het amateurvoetbal langza merhand wel leren leven. Stelt Arie de Vroet: „Zoiets is natuurlijk verschrikke lijk jammer, maar er is doodeenvoudig niets tegen te doen. Vroeger heb ik wel jongens gehad die om zo’n reden een andere baas gingen zoeken. Maar die tijd is voorbij. Verder hebben we de pech dat in ieder geval één jongen op 3 april examen moet doen. En wellicht zijn er meer. Dat is uiteraard véél belangrij ker dan die wedstrijd in Spanje. Daar hangt immers hun toekomst van af. En dat heb ik ze ook heel duidelijk gezegd. Maar goed, je zit er tóch mee”. Een volgend, inmiddels al overbekend, nadeel is en blijft de manier waarop het begrip „amateur” in het buitenland wordt geïnterpreteerd. In de genoemde (vriendschappelijke) wedstrijd vorig jaar in Rijswijk hadden de Westduitsers in hun ploeg, die nota bene naar hun zeggen nog niet eens op volle sterkte was, volgens bondsfunktionaris en bege leider van de Nederlandse ploeg, Cees Matla, liefst zeven Bundesliga-spelers, zogeheten „Geschworenen”. Verzoeken van KNVB-zijde om volgen de week rond deze belangrijke wedstrijd formeel en informeel een echte interlandsfeer te scheppen, hebben de Belgen zelfs naast zich neergelegd. Voor zover nu bekend, arriveren ze pas woensdag in Roosendaal, enige uren vóór de wedstrijd, en vertrekken na af loop weer spoorslags. Zo ongeveer in de geest van: even die Nederlandse ama- Tijdens een training op het parcours kreeg hij onder meer bij het beklimmen van de Muur van Geraerdsbergen bij zonder veel last van zijn polsblessure. Maertens is aan zijn pols geopereerd, maar is daar nog niet van hersteld. Aange nomen wordt dat hij ook de etappewed- strijd Parijs-Nice en de klassieker Milaan- San Remo zal missen. Aan de vooravond van de openingsklas- sieker werden in België nog twee wieler- HAARLEM. Pim van Dord ver wacht dat hij nog dit seizoen zijn ren tree kan maken in het eerste elftal van Ajax. De Haarlem mer onderging an derhalve maand ge leden een achilles peesoperatie en ging er toen vanuit dat hij de huidige competitie wel kon vergeten. Nu het gips inmiddels is verwijderd, is Van Dord echter aan zienlijk optimisti scher: „Het herstel is veel sneller verlo pen dan ik had ver wacht. Daar komt bij dat er in de we ken dat ik nu thuis zit niet gevoetbald is”. Nederland is in het wereldkampioen schap zaalhandbal in de B-groep als ze vende geëindigd. Bulgarije werd in de laatste wedstrijd met 24-22 verslagen. Hoe de Belgen zich op de strijd van volgende week woensdagavond hebben voorbereid, daarover tast met name Arie de Vroet in het duister. Er wordt bij onze BeneluxJpartners zeer geheimzin nig gedaan, waardoor de Nederlandse bondscoach het moet stellen met uiterst spaarzame, particuliere inlichtingen. In de vijfde en voorlaatste ronde van de damtweekamp zijn de beide spelers Koeperman en Van der Wal remise overeengekomen. Daardoor behoudt Koeperman de leiding. (Van onze sportredactie) TORHOUT. Er is geen sprake van een boycot van dopingcontroles in Belgi sche wielerwedstrijden. Tijdens de ver gadering van de Unie van Constructeurs en Sponsors in België (UCSB) te Torhout besloten de aanwezige sponsors en ploeg leiders gisteren geen woord vuil te ma ken aan de berichten als zouden zij voor standers zijn van een georganiseerde ac tie tegen het optreden van de Bijzondere Opsporings Brigade (BOB). „Het gaat louter en alleen om geruchten”, liet UCSB voorzitter Willy Delabastita weten. W 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15