In Poona gebeuren de vreemdste dingen w :1 i 11 jr I SI r" E I ||J1 Probeer zekerheid in je zelf te zoeken9 door Dorith Witte Westerse walm Geen houvast Kronkelende slang Controle k Sr MS v om te ontdekken wat hier gaande is. Een crazy world is de eerste indruk. Een waanzinnig experiment dat nu al 80.000 volgelingen heeft „gepakt” en ruw ge schat zo’n miljoen sympathisanten. De succesformule van de meester Bhag- wan is: een synthese te brengen tussen, oost en west, met de nadruk op het samengaan van lichaam en geest. In de wirwar van stromingen, van me ditatietechnieken en de wijze lessen van verlichte meesters neemt de school van de goeroe Shagwan Shree Rajneesh in Poona (India) een bijna verslindende plaats in. Sedert het ontstaan van zijn ashram, nu vier jaar geleden, stromen duizenden mensen uit de hele wereld, ook horden Nederlanders, naar de India se westkust (180 kilometer van Bombay) Ze hadden me gewaarschuwd: of je gaat vrij snel door de knieën en knielt neer voor de meester, in het oranje; of je keert je kreunend af van ergernis en ellende, èn er is kans dat je weifelend, wat verward, afwachtend, blijft opslurpen de kennis en energie die in die vier weken tijd (mijn tijd) toch wel terdege tot je komt. Ik ben geen discipel (sannyasin) geworden. Maar toch, het Bhagwan-effect is niet ongemerkt aan mijn ziel voorbijgegaan. Wat heeft de meester mij geleerd? Dat vragen ze dan, de mensen. Wat heb je eraan gehad? Wat heeft het je gedaan? Verwarring maakt zich van mij meester. Verwarring, omdat de voeding van de geest in die korte tijd nogal overdadig is geweest. De vertering gaat langzaam. Alleen wanneer ik de brui geef aan het brein, niet wil beoordelen, veroordelen, analyseren, ervaar ik momenten van bevrijding en een soepele aanvaarding van wat er ook gebeurt. 1 - Kr g i 1 De macht van de Goeroe De Indiase goeroe: ,Geen zekerheden in dit leven’ j s! Uitleven in de soeffie-dans I. J rf 9 -i „Incredible, wat hier is gebeurd”, al dus Somendra, die mij later liefdevol omarmde met de woorden: „Je wist toch dat wij elkaar kenden.” Als afsluiting van de sessie: „vrij” dansen op het ma tras; ik bewoog mij als een kronkelende slang. Terwijl volgens de leider, daar vóór slechts de helft van het lichaam functioneerde. Wat doet Somendra? Hij heeft de speciale gave om psychische blokkades van jaren her via een fysiek ingrijpen, druk op bepaalde lichaamsde len, te laten loskomen als een vuilspu- wende berg naar buiten te laten komen. Ik voelde me wonderbaarlijk relaxed en nog steeds, na twee maanden terug uit Poona, voel ik dat er iets van mij is afgevallen. Wat is er verder te doen in de ashram? Je hoeft helemaal niks. Het belangrijk ste is er te zijn; leven in het hier en nu. Maar als je wilt, en graag zelfs, is er een heel programma voor je samengesteld. Het meditatiekamp bijvoorbeeld, waar aan iedereen kan meedoen, omvat vele soorten van zowel stille als actieve medi taties: de kundalinie, dynamic meditati on, soeffi-dansen, Tai sji en vele andere. Het zou te ver voeren er dieper op in te gaan. Wat een gedoe allemaal: pesterijen, autoritair optreden, vervelende gezich ten, heb ik vaak knorrig bij mezelf ge dacht. Nee, zo leuk is het daar allemaal niet in die ahsram. Er zijn momenten dat je je er totaal verloren voelt. En dat komt mede door het feit dat iedereen alleen maar aardig is als hij of zij daar zin in heeft. Echt zijn, dat is de leus in deze .groene weide. Wat had ik de pest in toen ik voor de derde maal werd terugges tuurd, nadat ik op „audiëntie” zou gaan bij Bhagwan (Darshan heet dat). Je zit dan in een groepje van zo’n 30 mensen bij elkaar. Ik had een oranje jurk ge kocht die ik eerst geacht werd te wassen, omdat er een geurtje van nieuwigheid aan zou kunnen zitten. Ik heb me gedou- ched een half uur vóór de aanvang ’s a- vonds, mijn haar gewassen met reukloze shampoo. Bij het hek, dat toegang geeft tot het dominein van de heer, werd ik innig besnuffeld door weer die twee da- mesneuzen. Mis. Terug. ar- ko- 87. :>or an- en, rik- en Ben iet len ar- ael iui- ind *nt, ra- be- eid de es- ne- >ok or- cen ne- het zal het ligt iel. en. hr. Ben en na- be- ak- het iel. de 586 ran nia en de ge- rk. en len er- aat Een lange oranje doek bracht uitkomt. Die werd om mijn hoofd gedrapeerd. Opnieuw naar de neuzen. Een hoofd schuddend nee. De westerse „walm” wil de niet wijken. Ik heb gevloekt en gezwo ren elke nieuwe poging om bij Bhagwan op bezoek te gaan nu maar achterwege te laten. Het is er uiteindelijk toch van gekomen. Helemaal vooraan zat ik te genover de meester. Wat indruk maakte, was zijn innemende gezicht, ascetische gelaatstrekken. Warme, bruine ogen, waarin een fijne tinteling die op humor zou kunnen duiden. Zijn optreden, zijn verfijnde gebaren deden me denken aan sinterklaas, die op die ene avond steeds in zijn rol blijft. En vol goedheid Wat zijn dat nou voor mensen die naar Poona gaan en zich in het oranje steken? „Heel wat briljante mensen zijn er bij”, zegt een van de sannyasins. „Mensen die juist door hun begaafdheid of andersge aardheid niet in de maatschappij pas sen. Je zou hier drié groepen kunnen onderscheiden: intellectuelen, kunste naars en randfiguren”. I Dan schieten mij de woorden te bin nen van Bhagwan tijdens zijn lezingen (elke ochtend van 8 tot 10 uur), waarin hij onder meer zegt: „De mens is goed zoals hij is. Veel energie wordt verspild in het vechten met jezelf, jezelf willen veranderen. Wees zoals je bent, mèt je tekortkomingen. Die zijn een deel van jou. Het enige dat telt is inzicht, bewust wording. Agressie, jaloezie, ongeduld, onderdruk die gevoelens niet. Laat ze gaan. Maar wees je ervan bewust. Alleen dan is er kans op geleidelijke verande ring.” En een ander citaat van de leermees ter: „Verwacht geen zekerheden in het leven. Alles is onzeker. Probeer de ze kerheid in jezelf te zoeken. Laat je stem ming niet afhangen van uiterlijke om standigheden. Vind houvast van bin nen.” Nog een: „Geen gehoorzaamheid zonder bewustheid. Wéét waarom je iets doet of nalaat. Doe het niet klakkeloos vanuit conditionering; omdat je het al tijd zo hebt gedaan, of omdat het zo hoort.” Sex en agressie. De topic in verhalen over Poona. Wat ik ervan heb begrepen, is het heel anders dan wat tot nu toe in de pers zwart op wit is gekomen („Bhag wan de sex-goeroe”). Zeker, in Poona is een uitlaatklep voor mensen met onder drukte seksuele gevoelens èn voor hen die al jaren rondlopen met een agressie die nooit tot ontlading is gekomen. De deksel zit op de pot, waarbinnen deze driften zijn samengeperst. In Poona mag de deksel van de pot. De stelling van Bhagwan: „Eerst wan neer de twee belangrijkste energieën, agressie en sex, naar boven zijn geko men, kan er sprake zijn van een nieuw geboren worden. Van daaruit ontstaat een heel ander verlangen. Niet meer naar sex öm de sex, maar om het bele ven van een veel diepere waarde.” Opmerkelijk is dat veel aanhangers yan Bhagwan tot hun eigen verbazing ervaren, dat hun soms hevige potentie is teruggelopen, en soms zelfs heeft plaats gemaakt voor iets dat met sex niets meer heeft te maken; voornamelijk met teder heid en warmte. bent en wat je zou moeten doen. Advies: doe mee aan twee groepen. De eerste was de „intensive enlightment”. Een pretje was het niet. Er waren momenten dat ik onze groep (70) vergeleek met gevangenen in een kamp, Een uiterst strenge discipline, waarbij drie dagen lang alles draaide om één vraag: vertel mij wie je bent (18 uur per dag). Op kussens gezeten tegenover elkaar, liefst nog kaarsrecht ook, was er steeds die ene vraag. Zelfs tijdens het eten en de wandeling, het wassen en het plassen was het zaak, steeds naar binnen ge keerd, je die vraag te stellen: wie ben ik. Enkele details: weinig slaap, bijna geen suikergebruik (om de psychische weerstand te verminderen) weinig en licht eten, niet met elkaar praten, samen onder de douche, alles doen wat wordt gezegd, niet stiekem wat tussendoor, eten, niet observeren. Alleen jij, jij, jij, die is belangrijk. En wie ben ik nou eigenlijk wel? Ik weet het nog steeds niet. Alleen de laatste dag, het laatste uur, kwam de spanning bij mij tot zo’n hoogtepunt dat ik losbarstte in een kor te, maar tomeloze razernij. Waarbij er heel wat naar buiten kwam. En ook daarna nog. Want vervolgens werd ik ziek, een week lang hoge koorts. „Dat hoort erbij”, klonk het bemoedigend. „Na zo’n katharsis gaat ook je fysiek meespelen.” Trouwens, men ^egt dat de energie van Bhagwan, zo vlak in de buurt, eveneens haar sporen nalaat. Een chirurgische ingreep noemt de Indiase goeroe de behandeling in zijn ahsram. In sommige therapiegroepen gaat het er inderdaad hardhandig aan toe. Zoals bij de encounter en de primal- groepen. Wie zijn oor goed te luisteren legt, hoort in de loop van de dag herhaal delijk krijsende geluiden, gegil, geroep en scheldpartijen. De emotie komt los, de agressie, seksuele driften. Ik kwam in de zogenoemde Leela-groep terecht. Een therapie van vijf dagen in een ruimte met 18 dikke matrassen, een groot schuimrubber dek op de grond. En daar gebeurde het, het proces, dat, Pas wanneer het egö is afgelegd, ont staat het bewustzijn, dat eeuwig, tijdloos en onsterfelijk is.” Abracedabra? Verwacht niet dat je het allemaal begrijpt. Het belangrijkste dat in de ashram van Poona telt, is: to surrender, je overgeven aan de meester. En naar verluidt, hoef je daarvoor nau welijks een beslissing te nemen. Het overkomt je gewoon. Opeens weet je heel zeker: ik doe het. Geen twijfel mo gelijk. Blijven de sannyasins hun mees ter trouw? Enkelen geven na verloop van tijd hun mala (houten ketting met foto van Bhag wan) terug. Zoals een vrouw uit Zwitser land, die van plan was enkele maanden te blijven. Na anderhalve week al leek zij zeer bedrukt (strijd van binnen) en op een ochtend trof ik haar in stralende stemming. „Ik ben bevrijd, bevrijd van Bhagwan. Ik heb het gevoel dat ik hem niet meer nodig heb. Die mala hoef ik niet meer en morden ga ik weg.” Zoveel mensen, zoveel gezichten, zo veel stemmingen, zoveel achtergronden en nationaliteiten. Elke dag zit je met ie mand anders aan tafel. Eten in de tuin op houten krukjes, ’s avonds met kaars licht erbij. Eten uit de vegetarische keu ken (zelfbediening) met als verwennerij een keuze uit vele soorten gebak, koeken en cakes. Geen alcohol, geen drugs. Met ijver werpt iedereen zich ook op de groeiprocessen. In de ahsram vindt een scala van therapieën plaats: rebirthing, encounter, leela, Tao, gestalt, let go, hypnotherapie en zazen, om maar eens een greep te doen. De prijzen verge leken met Nederland verschillen nogal. Voor de primal-therapie bijvoorbeeld betaalt men bij ons ƒ4500 (individuele behandeling). In Poona kost de therapie ƒ300 (groepsproces). Ik mocht ook meedoen. Vlak vóór mijn vertrek naar India had ik Bhagwan een brief geschreven met foto erbij. Vol gens de verhalen houdt hij zich enkele minuten met die brief en foto van jou bezig en dan weet hij zo ongeveer wie jij wi x X Mensen met sociale tics en creatieve uitspattingen, met een grote mate van vrijheidsdrang. En dat is nu juist het inconsequente in het totaalgebeuren. Bhagwan predikt volledige acceptatie van jezelf, een totaal vrij laten stromen van alles dat in je opkomt, onbeperkt. Daar tegenover heerst er in de ahsram een ijzeren discipline. Van inspraak is nauwelijks sprake. Nou vraag ik je. Overigens is het niet uitgesloten dat er binnen niet al te lange tijd aan de activi teiten een eind komt. Bhagwan Shree Rajneesh heeft namelijk het plan zijn ahsram op grote schaal uit te breiden. Er zal onder meer een universiteit komen. De Indiase autoriteiten zijn daar fel te gen, zoals zij überhaupt de activiteiten van de goeroe allesbehalve kunnen waarderen. Hoe durft hij bijvoorbeeld zó om te springen met sex. Een schande voor de image van India, waar zelfs al een kus uit de film wordt gesneden. Verzet dus alom, en vandaar de geruch ten dat Bhagwan zijn vleugels wellicht elders gaat uitslaan, met name in Euro pa. Het is maar dat u het vast weet. Misschien bespaart het u een kostbare ticket. Teder en warm; er wordt wat afge knuffeld, omarmd, gezoend (vaak op de wang) en bij elkaar op schoot gezeten, de godganse dag door, daar in die ashram, waar je binnenkomt via een houten poort. Het terrein is uitgestrekt en ligt in een luxe buitenwijk van Poona, met veel palmbomen en bougainvillestruiken. Er is onder meer een weverij, een drukke- rij, een meubelmakerij, een kwekerij en een speciale vertaalafdeling. Op de paden van asfalt is een constan te beweging van langzaam voortschrij dende mensen in het oranje (oranje als teken van volledige overgave). Wat doen zij daar? Wat lopen zij daar? „Wij zijn bezig ons ego te verliezen”, vertelde een 45-jarige journalist van het Duitse week blad Der Stern. En hij Waarschuwde: „Vooral journalisten moeten hier oppas sen. Je gaat zó voor de bijl. Het vorig jaar kwam ik hier voor een reportage. Opeens gebeurde het met me. Ik werd sannyasin, heb me helemaal aan Bhag wan overgeleverd en mijn baan opge zegd. Ik weet nu pas wat voor een waan zinnige wereld ik achter me heb ge laten.” Aan de ingang strenge controle op lichaamsgeuren èn lekkere luchtjes. Twee damesneuzen besnuffelen je van Wie enig houvast hoopt te vinden in de denkbeelden van Bhagwan komt er be kaaid vanaf. Want hij spreekt zichzelf meer dan eens tegen. „Dat komt”, zegt de meester, „omdat mijn uitspraken worden opgevangen door mensen met verschillende soorten van bewustzijn. Wanneer het bewustzijn van iemand groeit, zal ik op een andere manier op deze persoon moeten reageren en dat houdt in dat ik zal moeten weerleggen wat ik vroeger heb gezegd.” Er wordt veel gezegd, maar voorals nog lang niet alles van begrepen. „Dat komt pas op de lange duur”, verzekeren de naaste medewerkers van Bhagwan, zijn toegewijde discipelen, van wie er zo’n 400 in en om de ashram wonen (circa 30 Nederlanders). Zij werken 365 dagen per jaar, acht uur per dag, inclu sief zon- en feestdagen. Kost en inwo ning vrij. Een klein zakgeld. In de toilet ten, veel te klein voor de groeiende stroom van bezoekers, word ik opnieuw geconfronteerd met de uitspraak: „We zijn hier bezig ons ego te verliezen.” Het is een professor in de filosofie uit Italië, die nu a» maanden lang als taak heeft de wc’s te reinigen. Hij wordt ver gezeld door een collega-prof, een socio loog en eèn maatschappelijk werkster. Volgens hef wc-team is het schoonhou den van de toiletten het fijnste werk in de ashram. „Je krijgt er een enorme kick van.” Maar waaróm nou toch dat ego verliezen? Het antwoord: „Ego heeft niets te maken met ons werkelijke zijn. hoofd tot borsthoogte. Wie blijk geeft zich niet te hebben gewassen met reuklo ze shampoo en zeep, wordt onverbidde lijk teruggestuurd. Verklaring: de mees ter is astma-patiënt. Hij kan geen enkele geur verdragen. Ook geen wollen pluis jes. Men hoede zich dus voor het dragen van wollen kleding. Een absoluut verbod tijdens de lezingen is verder: niet hoes ten, zelfs niet kuchen. Men make geen enkel geluid. Wordt er toch een'kuchje of onderdrukte hoest vernomen, dan staan in een kleine cirkel „bewakers” onmid dellijk klaar om je de laan (hal) uit te sturen. Vlak vóór de lezing, het kan nog nét, is het een gehoest en geproest. Daarna wordt het doodstil. Want Bhagwan is in aantocht. Elke ochtend rijdt hij in zijn gele Mercedes, niet meer dan een halve minuut gaans, naar de Boeddha-hal. Het portier wordt dichtgeklapt en daar staat hij, lang en licht voor ons, in wit gewaad. Buigend, met gevouwen handen, van Oost naar West en dan naar voren. De goeroe spreekt twee uur lang onaf gebroken, imnproviserend, over de meest uiteenlopende onderwerpen: reli gie en politiek, huwelijk en homofilie, liefde en ontrouw, sex en agressie, heili gen en zondaars, pausen en monniken, filosofen en schriftgeleerden. Wat trèft, is dat de Indiase wijsgeer blijk geeft een intensieve studie te hebben gemaakt van de westerse filosofie en psychologie (vol gens de berichten heeft hij een biblio theek van 35.000 boeken uit de hele we reld). Bhagwan brengt dus niet alleen Oosterse wijsheid. Hij probeert tot een integratie te komen van Oost en West. Wie is deze Bhagwan Shree Rajneesh? Men zegt dat hij op zijn 21ste werd verlicht (wat is dat?). Hij is professor in de filosofie en gaf negen jaar colleges. Als mysticus wordt hij wel vergeleken met mensen als Krishnaumurti, Gurd- jieff en Ouspensky. Zelf noemt hij zich een rebel. Hij schopt tegen heel wat schenen, veegt de vloer aan met monni ken, priesters én politici en deinst er niet voor terug waarden van eeuwen her omver te werpen en in een nieuw dag licht te stellen. althans bij mij langzaam op gang kwam, maar uiteindelijk tot een climax voerde. Een gezelschap van negen mannen en negen vrouwen. Leeftijd 25 tot 45 jaar, onder andere een jonge arts, een typiste, een leraar Duits, een boekhouder, een advocaat en twee journalisten. Ik was de enige niet-sannyasin; wèl in het oranje, maar zonder mala. Ik had meteen het gevoel, dat steekt, en nam een afwach tende houding aan. Zittend, steeds in dezelfde hoek, observerend met stijgen de verbazing wat ik daar zag gebeuren. Een naam wordt opgeroepen: „Nira- kar, sta op, doe je kleren uit.” Bedaard, maar onverbiddelijk klinkt de stem van de leider, Somendra, een Engelse thera peut met bijna griezelig aandoende the rapeutische gaven. Want ieder die naakt voor hem staat, brnegt hij na enkele minuten tot een schokken van het li chaam, vervolgens een jammerlijk ge weeklaag, huilen, schreeuwen, gillen, kronkelen op de grond. Tweeënhalve dag waren er voorbijge gaan en bijna iedereen was aan de „beurt” geweest. Ik voelde een groeiend isolement. Niet horend bij de groep, al leen maar observerend, niet meedoen. Ook niet meedoen aan het gefriemel aan elkaar. Aan benen, tenen, borst en wat voor handen is, naast je op de grond. Een groeiend isolement dus -en een prop in mijn keel. Het gevoel ook dat die Somendra mij niet mocht. „The dutch lady, suspicious as she is”, had hij zich laten ontvallen. Maar toen kwam dat moment. Het woord werd tot mij gericht. Na een lange stilte, waarin iedereen zich afvroeg: wie moet er nu op de mat, hoorde ik mijn naam. „How is life?” Een dringende be hoefte kwam in mij om te zeggen wat ik op dat moment voelde. Keihard en koud ten opzichtq van iedereen en vooral ten aanzien van mannen. En dat zei ik. „Out of your clothes”. Ik deed het, maar al te graag, bereid er nu óók in te stappen. Naakt stond ik in het midden, de kring om mij heen èn die blikken van Somendra Hij vroeg: „Zou je nu willen vrijen, met mij? Antwoord: „Ik heb geen len zen in”. Gelach. „Heb je die daarvoor nodig?” „Ja, ik heb het nodig ogen te zien, met alleen een lichaam.” Volgende vraag: „Is iemand geïnteresseerd in T.?” Geen reactie. Duf kijken, allemaal. So mendra: „Je ziet, niemand is in jou geïn teresseerd, en daarna fel: „Maar je tóónt ook niks. Tweeëneenhalve dag heb je hier gezeten, zonder enige emotie, steeds op een afstand. Bevel: Kijk nu iedereen om de beurt aan.” Kijkend in zoveel paren ogen, koel, zij en ik. Verslagen voelde ik mij en ik besloot me ook niet anders te gedragen. Terug in de ogen van Somendra die mij bijna gebiologeerd van top tot teen be keek en me vervolgens, op een afstand van anderhalve meter, tot hevig hijgen bracht. Iemand ving mij op toen ik machteloos op de grond viel. Wat daarna gebeurde, weet ik voor een groot deel van een verslag. Wel voel ik nog de hevigheid van een plotseling opkomend jarenlang weggedrukt verdriet, dat zich uitte in schokken, huilen en snikken. Vervolgens weer de stem van Somen dra: „Open nu je ogen”, Vlak bij mijn gezicht tot aan mijn voeten zag ik de hoofden van de groep. Hun ogen keken mij aan met zo’n intense liefde, dat ik de overgang bijna niet aankon en riep: „Ik voel me verlegen.” Vóór ik het wist, voelde ik lichamen op me, naakt, van vrouwen en mannen, die mij streelden, omhelsden, mij zachtjes kusten, terwijl inmiddels een stuk lieflij ke muziek de ruimte volgoot en de bewe gingen begeleidde van mensen in en op en onder elkaar. Toen het geluid op hield, kreeg ik een onbedaarlijke lach bui met gierende uithalen. Het werkte aanstekelijk. 1&' c- Alvorens tot de lezing van de Bhagwan te worden toegelaten wordt men besnuffeld door twee dames op alle soorten geurtjes

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 21