Connors: weer zege op Ashe o Fred Eefting op geslaagde recordjacht E m A Klaas Lok verrast met veldlooptitel IU O In NA BOTSING MET REBAQUE Wereldrecords Na slechts zeven weken training E® Acht toptijden bij N.K. sportief M A 16 bb 1 f B Lammers moest snel afhaken ■A- Fred Eefting: acht records. Badmintonteam superieur JAN PREENEN ■Hr Guus van der Vlugt in actie tegen Kari Heinz Zwiebler. tüt Klaas Lok: in de zevende hemel. Vorig jaar april wist Nederland de twee kamp met West-Duitsland tijdens het Eu ropees kampioenschap in Preston slechts moeizaam met 3-2 winnend af te sluiten. En ook in december was er in de herenin terland nauwelijks sprake van krachts verschil: 5-4. Dat ditmaal vrijwel iedere vorm van tegenstand voor de met 7-0 winnende Ne- Ridder won zoals hij wilde met 15-1 en 15-4 en kon na afloop alleen nog maar constateren dat hij niet eens zo goed had gespeeld. Die dreun miste zijn uitwerking niet. De Westduitsers konden zich in de overige partijen nog maar incidenteel op werpen als serieus te nemen tegenstan ders. Zo moest Joke van Beusekom één game afstaan aan Eva Maria Zwiebler, pakten Berend Wessels en Uli Rost de Dat allemaal ondanks het feit dat ze allebei -*• en vooral Borm, die vorige week in Wenen nog sterk liep op de 3000 m zowel indoor als cross hebben gedaan. „Het is fijn dat eindelijk eens bewezen is Na de eerste game met 15-13 te hebben gewonnen van het duo Maiwald-Zwiebler liepen de Nederlanders in de tweede reeks een achterstand op van 4-10. Van der Vlugt en Leidelmeyer vormden vanaf dat moment echter pas een combinatie, die via 14-14 en een verlenging op 18-14 afsloot. eerste game tegen Rob en Piet Ridder en moesten Guus van der Vlugt en Herman Leidelmeyer een keer aantonen dat ze over een opvallend incasseringsvermogen beschikken. De overwinning van 7-0 is de grootste, die Nederland na de tweede wereld oorlog tegen West-Duitsland heeft be haald. Zelf hebben de Westduitsers in 1964, 1965 (tweemaal met 0-8) en in 1968 (0-11) met de maximale cijfers van Neder land gewonnen. De interland tussen de jeugdploegen van beide landen leverde een overwinning van 6-1 op voor de Westduitsers. Lex Coe- ne van de vereniging Arnhem zorgde in Beverwijk voor het enige tegenpunt door met 15-8, 15-11 te winnen van Hans Georg Fischerdick. HAARLEM. Jimmy Connors heeft gisteren in Memphis voor de tweede keer dit jaar in de finale van een indoor toernooi van Arthur Ashe gewonnen. BOEDAPEST. Acht Nederlandse zwem sters en zwemmers zullen deelnemen aan de internationale wedstrijden, die op 9, 10 en 11 maart in Boedapest worden gehouden. De ploeg bestaat uit Ingrid Esser, Jacqueline Faber, Daphne Demuth, Monique Wildschut, Remmie Schaap, Fred Vollebergh, Peter Drost en Edwin Kooyman. In nederl zodat vergrc zij een vrouw Ciska en zij tweed' Na rigter dat hi Deze i nadeel er toe Danki een re ondan man, i Molen tegen: beperl ling. 1 sche af. Ti vat te het la ruime Kuyl toe. 1 niet n Uits - Hoe Dl laats voor seize strij finis seize Erik wist eersi de n „E getei ten rijde acht teve< „Do< snel op si De besc onge gen i zette Al Erik ste c ste v belel hieri wist Naa: ook ling men voor klas: Haai de v HA/ overw de vie schap een ge overee lukkig de vo< omdat Nico 1 Post v won, s de twi 7’ D< minuten onvindbaar was geweest voor de ceremoniemeester („Hij is zeker in de ze vende hemel”, opperde Borm) liet de 23- jarige Utrechtse student weten: „Ik heb altijd gedacht dat de vorm er pas kwam door wedstrijden te lopen. Dat blijkt in mijn geval niet op te gaan”. Lok heeft vanaf september gesukkeld met een blessure. Zijn linkerbeen is an derhalve centimeter korter dan zijn rech ter, waardoor hij ernstige hinder begon te ondervinden van zijn heup. Met een inleg- zooltje werd zondag alles opgelost. Het was echter maar een lapmiddel, in af wachting van aangepaste schoenen. Ook de achillespeesblessure die hij in decem ber opliep, speelde hem geen parten meer. „En dat zal ook nu wel niet meer gebeu ren. Want als-ie het hier houdt, houdt-ie het overal”. Het parcours was door het loodzware karakter inderdaad een aardige test voor herstellende blessures. Te zwaar overi gens voor de gedoodverfde favoriet Ge rard Tebroke, die wel in de frontlinie meestreed, maar uiteindelijk toch met een Samen met Marianne Heemskerk heeft Fred Eefting in grote lijnen al zijn trai ningsschema voor Moskou samengesteld. „In de winter trainen we ongeveer ander half uur per dag, maar deze zomer wordt het aantal kilometers opgevoerd tot zes tien. Volgend jaar wil ik achttien kilome ter per dag halen om uiteraard te pieken in Moskou”, zo schetst de Utrechtse bad meester, die alleen werkt als zijn trai ningsschema het toelaat, zijn plannen voor de toekomst. Ter voorbereiding op de Olympische Spelen is in het voorjaar van 1980 ook een trainingsstage in Canada gepland. De gre tige Eefting die de Olympische Spelen in Moskou niet als eindpunt van zijn zwem- carrière ziet, maar ook daarna nog gerui me tijd wil doorgaan, zette zijn recordrace vrijdagavond onopvallend in met een top tijd (1.52,16) op de 200 meter vrije slag als startzwemmer in de estafetteploeg. Zater dag deïnonstreerde hij zijn topvorm pas goed door op één dag maar liefst drie Nederlandse records aan flarden te zwemmeri. Nadat hij de rugslag in 2.04,51 had afgelegd, haalde hij op de 400 meter wisselslag ruim vijf seconden van het ou de record af om te finishen in 4.28,56 om tot besluit in de estafette de tijd op de honderd meter rug (58,44) nog even scher per te stellen. In topsport een onmogelijk geachts prestatie, die de ongekende moge lijkheden van de Utrechtste zwemmer duidelijk onderstreept. De Arie Jeen Voss ker, Jos f B-rij sen, nen: Hen) Eind ten, i 4. He pnt.. 55,1 (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Fred Eefting blijft een raadselachtig element in het nationa le zwemwereldje. Begin februari, bij de Speedo-Meet in Amersfoort, blonk hij uit door een demonstratieve desinteresse voor dit internationale evenement. En nauwelijks een maand later ontplooit hij een topvorm, die hem in staat stelt tot een ongekende recordjacht. De onver schilligheid waarmee hij in Amersfoort in het water dook, had in Amsterdam bij de nationale kampioenschappen plaats gemaakt voor een grote bezetenheid. De metamorfose resulteerde in maar liefst zeven persoonlijke en één Nederlands es- tafetterecord. Tijdens de wedstrijd werden twee we reldrecords verbeterd. Bij het polsstok hoogspringen kwam Dan Ripley tot 5.63 meter, één centimeter hoger dan zijn land genoot Mike Tully vorig jaar. De 60 yards bij de dames werd gewonnen door de Russische Loedmila Storoskova in 6.63 seconden. Tot nu toe had de Amerikaanse Eveley Ashord met 6.71 de beste tijd ach ter haar naam staan. Een buitengewoon goede indruk maak te ook de 16-jarige Amerikaanse Candy Young. Zij evenaarde haar eigen beste wereldprestatie op de 60 yards horden met een tijd van 7.50 seconden. Het hoog springen bij dé heren werd gewonnen door Vladimir Jatsjenko met 2.29 meter. Hij probeerde tevens zijn indoorrecord van 2.35 te verbeteren, maar zijn drie sprongen met de lat op 2.36 mislukten. 1. Gilles Villeneuve (Can.) met Ferrari, 1 uur, 41 minuten en 49,96 seconden (gemiddelde snelheid 188,6 kilometer per uur); 2. Jody Scheckter (Zaf) Ferrari 1.41.53,38; 3. Jean- Pierre Jarier (Fra) Tyrrell 1.42.12,07; 4. Mario Andretti (Vst) Lotus; 5. Carlos Reutemann (Arg) Lotus; 6. Niki Lauda (Oos) Babham- Alfa; 4. Nelson Piquet (Bra) Brabham-Alfa; 8. James Hunt (Eng) Wolf; 9. Clay Regazzoni (Zwi) Williams; 10. Patrick Tambay (Fra) McLaren; 11. Ricardo Patrese (Ita) Arrows; 12. Jochen Mass (Wdl) Arrows; 13. Emerson Fitti paldi (Bra) Copersucar. De stand in de strijd om het wereldkampi oenschap voor Formule 1-coureurs is nu: 1. Jacques Laffite (Fra) 18 punten; 2. Carlos Reutemann (Arg) 12; 3. Gilles Villeneuve (Can) 11; 4. Patrick Depaillér (Fra) 9; 5. Jody Scheck ter (Zaf) 7; 6. Mario Andretti (Vst) 5. si- Gilles Villeneuve behaalde in Zuid-Afrika zijn tweede Grand Prix zege binnen een halfjaar. Vorig jaar oktober bracht hij ..Canada" op zijn naam Dat Schnaase bepaald niet zichzelf was, werd in de single al duidelijk aange toond. De Westduitser nam in zijn partij tegen Rob Ridder weliswaar een voor sprong (0-1), maar daarna kon hij meteen ook iedere vorm van inspraak vergeten. (Van onze sportredactie) KYALAMI. Waren het in Argentinië en Brazilië respectievelijk motorpech en een erg slechte start die een goede klassering in de weg stonden, in de Grand Prix van Zuid-Afrika kwam Jan Lammers al na drie kwart ronde door een aanrijding naast de baan te staan. De Zandvoorter, wiens wagen nu wel goed startte, werd in de wielen gereden door de Mexicaan Hector Rebaque. Lammers: „Doordat ik vlak voor een bocht later remde dan Rebaque, kwam ik naast zijn wagen. Hij zag me echter niet en sneed me daardoor bij het ingaan van de bocht af. Hij knalde tegen vloog en ik uiteindelijk in de hekken Een zelfde staaltje leverde hij zondag. De dag tevoren had hij al voorspeld om op de honderd meter vrij minstens 52 secon den te zwemmen en in de series maakte hij die uitspraak al gedeeltelijk waar door het Nederlands record van André in ’t Veld naar de geschiedenis te verwijzen met een tijd van 52,13 sec. In de boeiende eindstrijd maakte hij zijn belofte geheel waar door vóór Remmie Schaap (52,80) te finischen in 51,80. Lijkt de toekomst voor het herenzwem men in Nederland nogal hoopgevend, pro blematischer ligt de zaak bij de dames, al zijn er wel enkele lichtpuntjes. Ondanks het feit dat Enith Brigitha haar zwemcar- rière aan het afbouwen is, bleek zij dit weekeinde op de 100 en 200 meter vrije slag nog altijd de snelste. Verheugend is echter de ontwikkeling van Berber Kam- stra, die de tweede zwemster in Nederland werd die op de 400 meter wisselslag met 4.59,01 onder de 5-minutengrens dook -- Annelies Maas was de eerste maar ook op de vrije-slagnumrtiers met twee tweede plaatsen en zeer acceptabele tijden uit de bus kwam: 2.02,32 en 57,12. Zij moet onder leiding van Marianne Heemskerk de lei dende rol in het sprintwereldje kunnen overnemen, tenzij het talent Ineke Ran zich de komende maanden volledig ont plooit. En dat zou alleen maar stimule rend kunnen werken. Ook Annelies Maas, die titels won op de 400 en 800 meter vrij, lijkt na haar blessure op de weg terug. Haar tijden vertoonden een duidelijke progressie, die zich de komende maanden zal voortzet ten. Op de rugslag triomfeerde Daphne Demuth (200 meter) en Diane Edelijn (100 meter), maar het wachten is hier toch duidelijk op de rentree van Monique Bos ga, die in de estafette alweer tot een tijd van 1.05,9 kwam, zo'n drie seconden bo ven haar beste prestatie. vierde plaats genoegen moest nemen. „Dit parcours is niks voor mij”, liet de Neder landse recordhouder op de 5 en 10 km weten, „toen ik bovendien nog steken in m’n zij kreeg, was het helemaal afge lopen". Niet alleen Tebroke oordeelde dat het parcours te zwaar was. Ook de reputatie van Bram Wassenaar, die voor de tiende keer aan het kampioenschap deelnam, liep een flinke deuk op. Tegen de steile heuvels op verloor Wassenaar telkens veel terrein. Hij eindigde uiteindelijk als elfde. Voor het eerste in zijn carrière miste hij de selectie voor de ploeg voor de IAAF- landencross, het wereldkampioenschap veldlopen. Uitslagen heren, 11500 meter: 1 Klaas Lok (Phoenix) 37.03.9; 2 Joost Borm (Phoenix) 37.14.1; 3 Ton Luttikhold (ASV) 37.17.6; 4 Ge rard Tebroke (Ciko’66) 37.34.0; 5 Gerard Nij- boer (Daventria) 37.39.0; 6 Ad Buys (Phoenix) 37.58.0; 7 Piet Vonck (RKHAV) 38.02.0; 8 Henk Mentink (Daventria) 38.11.0; 9 Hans Koeleman (AAC) 38.20.0; 10 Piet Waaning (Sport) 38.22.0. Dames, 4000 meter: 1 Annie van de Kerkhof (HAC) 14.17.2; 2 Carla Beurskens (Festlna) 14.28.9; 3 Karin de Nijs (RKHAV) 14.53.6; 4 Brigitte de Nijs (RKHAV) 15.01.2; 5 Marga Wiegman (AV’55) 15.24.9. FORT WORTH. De Verenigde Sta ten hebben zaterdagavond in Fort Worth (Texas) een indooratletiekontmoeting met de Sovjet-Unie gewonnen met 121 tegen 118. De Amerikaanse heren bleken sterker dan de Russen (75-66), terwijl het bij de dames andersom was (46-52). (Van onze sportredactie) BEEK. Vorig jaar ontbraken Klaas Lok en Joost Borm op de nationale veld- loopkampioenschappen. De Atletiekunie had hen een startverbod opgelegd, omdat ze zich moesten voorbereiden op de Euro pese indoorkampioenschappen, die toen een week later in Milaan werden gehou den. De wedstrijdtechnische breinen van de KNAU waren van mening dat die twee zaken niet goed samen kunnen gaan. Zon dagmiddag in het Gelderse Beek keek de sectie wedstrijdsport toch wel wat op haar neus. Want Klaas Lok, nog maar zeven weken serieus in training, werd de sensatie van de crosstitelstrijd door zich in de blubber naar de eerste plaats te ploegen. En of dat al niet voldoende was: zijn Phoenix-clubgenoot Borm werd tweede. overwinning. Hij was met zijn tijd van 1.11,8 min. de snelste uit de training te voorschijn gekomen. De Fransman was ook als snelste weg, maar de Ferrari’s bleken in de door de regen glibberig geworden bochten beter uit de voeten te kunnen dan de Renault-Turbo. Villeneuve en Scheckter onderstreep ten hun overmacht in de wedstrijd, die na een onderbreking van 55 minuten werd hervat, door hun koppositie na de tweede start niet meer af te staan. Ook Jabouiller kwam er niet meer aan te pas, vooral doordat zijn Renault, die als enige is uitgerust met een turbomotor, het in de 4e ronde begaf. (Van onze sportredactie) BEVERWIJK. Nederland en de griep hebben zaterdag voor een afgang gezorgd van het Westduitse badminton team. In de ditmaal door het publiek genegeerde sporthal van Beverwijk won de ploeg van coach Peter Zorn niet meer dan twee games, die niet eens voldoende waren voor één tegenpunt in de gedeva lueerde vriendschappelijke interland. dat die twee dingen wel degelijk kunnen samengaan”, jubelde zilveren Joost Borm, die meer dan tevreden was met zijn tweede plaats en zijn revanche op de vorig jaar door hem fel aangevochten uitslui ting. De 22-jarige, uit het Westbrabantse Roosendaal afkomstige atleet bezong in alle toonaarden de clubtrainer Herman Verheul, wiens afwijkende trainingsme thoden volgens hem de basis zijn voor het succes van hem en Lok. En niet te verge ten van de hele club, want Phoenix werd ook nog eens verenigingskampioen. KNAU-trainingscoördinator Bob Bo- verman sloot zich daar gedeeltelijk bij aan. Zonder de sectie wedstrijdsport te willen vloeren, liet hij weten dat de besli- sing van vorig jaar om deze twee topcros- sers uit te sluiten „niet de gelukkigste” was geweest en dat „voor sommige atleten cross en indoor best samen te doen zijn. Zeker met een training als die van Ver heul, met een niet al te intensieve belas ting”, stelde Boverman. Uitzinnig van vreugde was de niéuwe kampioen, Klaas Lok. Nadat hij eerst 20 Uitslagen; Nederland-West-Duitsland senio ren 7-0. Joke van Beusekom-Eva Maria Zwie bler 5-11, 11-4, 11-1; Rob Ridder-Michael Schnaase 15-1, 15-4; Guus van der Vlugt-Karl Heinze Zwiebler 15-10, 15-10; Van der Vlugt/ Leidelmeyer-Maiwald/Zwiebler 15-13; 18-14; Rob/Piet Ridder-Wessels/Rost 10-15; 17-15; 15- 10; Van Beusekom/Marjan Ridder-Zwiebler/ Schulta 15-9; 15-6; Marjan/Rob Ridder-Morsch/ Maiwald 15-9; 15-5. Voor de Europese jeugdkampioenschappen badminton, die van 14 tot en met 21 april in het Westduitse Müllheim worden gehouden, zijn voor Nederland vier meisjes en zes jongens geselecteerd. De groep bestaat uit Grace Kaikay (badmintonclub Zijderveld), Paula Kloet (Duin- wijck), Carol Liem (SIO), Gwen ter Beek (Me tro), Lex Coene (Arnhem), Frank van Dongen (Zijderveld), Bas van Barnau Sijthoff (Drop shot), Eddie Romeyn (Dropshot), Wiel Hansen Victoria) en Peter van Soest (Victoria). Hij versloeg Ashe met 6-4, 5-7, 6-3, tij dens de finale van de Amerikaanse natio nale indoorkampioenschappen. Vijf we ken geleden won Connors ook al in drie sets van Ashe, in de finale van een toer nooi in Philadelphia. Connors kreeg voor zijn overwinning een bedrag van ruim 70.000 gulden. Ashe ontving de helft. Het Nederlandse meisjestennisteam heeft zich in figuerella (Por) geplaatst voor de finaleronde van het toernooi om de Winter Cup, die op 24 en 25 maart in Tsjechoslowakije wordt gehouden. Nederland won in de Portugese plaats met 3-0 van resp. Portugal en Frankrijk. Het prijzengeld van Wimbledontennis- kampioenschappen zal dit jaar met vijf procent worden verhoogd. Door de verho ging is Wimbledon gedoteerd met een be drag van 277.000 pond sterling, wat neer komt op ruim 1,1 miljoen gulden. De winnaar van het herenenkelspel ont vangt nu 20.000 pond (ruim 80.000 gulden), wat vier mille meer is dan vorig jaar en tien keer het bedrag dat de winnaar in 1968 kreeg, toen Wimbledon ook toegan kelijk werd voor profs. Het winnen-van het dames-enkelspel levert 18.000 pond (ruim 72.000 gulden) op, een verhoging van 3600 gulden in vergelijking met Vorig jaar. De eerste plaatsen in het heren- en damesdubbelspel leverden resp. 32.000 en bijna 28.000 gulden op. Tevens werd bekend dat de tie-break- regel op Wimbledon dit jaar zal ingaan bij de stand 6-6 in plaats van zoals dat tot nu toe gebruikelijk Was bij 8-8. „Dit doen wij om tijd te sparen. De wedstrijden duur den soms te lang”, aldus Sir Brian Burnett derlanders ontbrak, vond Michael Schnaase, de kopman van de Westduit sers, echter niet meer dan logisch: „Zelf had ik eigenlijk helemaal niet willen ko men. Eergisteren lag ik nog met koorts in bed. Zwiebler is ook pas ziek geweest en hetzelfde geldt voor Maiwald. Wat kun je dan verwachten?” Die verdediging werd echter door de Nederlanders als „niet ter zake doend” van de hand gewezen. Bondscoach Steen Soerensen, in een poging de glans van de prestatie van zijn pupillen niet te laten wegnemen: „Ik vind zo’n excuus niet op z’n plaats. Zoiets kan je alleen aanvoeren als de stand 4-3 wordt. Niet als de uitslag zo duidelijk is als nu”. Ook nationaal kampioen Rob Ridder vond het wat al te voor de hand liggend dat de Westduitsers met een griepvirus kwamen aanzetten om hun gezicht nog enigszins te redden: „Ik loop zelf al twee maanden bij een fysiotherapeut, omdat ik pijn heb in mijn rechterarm. Ik was dus ook niet helemaal fit. Schnaase is een speler die het van zijn conditie moet heb ben. Als hij dan maar even denkt dat hij ziek is werkt dat meteen psychologisch bij hem door”. Een feit was echter dat Rob Ridder normaal zijn programma afwerk te, maar dat Schnaase het na het enkel spel voor gezien moest houden en zijn plaats in het eerste herenenkelspel af stond aan Maiwald. bocht later remde dan Rebaque, kwam ik naast zijn wagen. Hij zag me op, waardoor mijn voorwiel eraf belandde”. Een triest en snel einde voor Lammers in een wedstrijd, die zo goed leek te beginnen voor hem. De Nederlander was bij de tweede start noodzakelijk omdat de wedstrijd na drie ronden door overvloedige regenval moest worden af gebroken van de negentiende naar de twaalfde plaats opgerukt. „Erg jammer dat Rebaque me niet heeft gezien. Toch ben ik al blij met het feit dat mijn starts verbeterd zijn. Ik hoef niet bang te zijn dat ik daar in de toekomst nog veel op verlies. Er moet alleen wel wat gedaan worden aan de topsnelheid van m’n wa gen”. „Bij de eerste start was ik ook goed weg, maar de achterblijver^ vlogen me na één ronde al voorbij alsof’ ik stil stond”. De derde GP van dit seizoen werd een groot succes voor de Ferrari-coureurs. Na de successen van de Ligier-Fords in Argentinië en Brazilië boekte het Itali aanse merk een dubbele triomf op het Kyalami-circuit bij Johannesburg. De zege ging naar de Canadees Gilles Ville neuve, terwijl zijn teamgenoot Jody Scheckter de tweede plaats voor zich opeiste. Jacques Laffite, die de eerste twee Grand Prix’s had gewonnen, moest de wedstrijd door een crash, die goed afliep, staken. Jean Pierre Jabouille leek in eerste instantie de grote favoriet voor de ‘i ii TL» ‘E R

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 16