Hanoi kondigt mobilisatie af Toestand in Vietnam nog zeer onduidelijk Soares herkozen Executies gaan door Druk Schotse Opmars Tanzania gaat door nationalisten op regering Protestactie varkensfokkers Strijd in Jemens wordt voortgezet Nieuwe Opperste Sovjet gekozen Na vastlopen vredesoverleg I .1 IL De Tand des Tijds Verloving ten uS Carl ■m BINNEN* EN BUITENLAND MAANDAG 5 MAART 19 7 9 La - ekte door Nico Scheepmaker atie (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON. President Carter heeft premier Begin van Israel gisteren na een vierde gesprek nieuwe voorstellen gedaan in een poging om het vastgelopen overleg over vrede in het Midden-Oosten alsnog uit de impasse te halen. Begin heeft de voorstellen inmiddels overgebracht aan zijn regering in Jeruzalem. Details over de inhoud van de nieuwe voorstellen werden niet gegeven, maar volgens Israëlische bronnen in Washington verschillen ze „aanzienlijk” van wat eerder op tafel is gelegd. Om sico 2 - trijfël 9 9 ü- President Begin voorstel aan Iran verbreekt banden met bewind Zuid-Afrika )t Frontlijnstaten veroordelen Amin iezelf- en/of it. hoopt oek te bleem gezien sl ook nsters nacht en als lange ten en Carter en zijn vrouw vierden vrijdagavond als gasten van premier Begin de sabbat in Blair House, waar geprobeerd wordt het vredesgesprek over het Midden-Oosten weer op gang te brengen. Links op de foto de echtgenote van de Israëlische premier De zegslieden verklaarden dat de stad Lukaya gelegen aan de hoofdweg van Tanzania naar Kampala langs de westelij ke oever van het Victoriameer de afge lopen dagen zwaar is bestookt door Tan- zaniaanse artillerie. De beschieting lijkt een voorbereiding op een nieuwe opmars van de Tanzania- nen. De telefoonverbindingen met de bei de grote Oegandese steden ten zuiden van gen van Palestijnse stellingen door Israë lische kanonneerboten, terwijl christelij ke milities artilleriebeschietingen uitvoer den op twee Zuidlibanese dorpen. Militai re woordvoerders in Tel Aviv hebben de berichten over Israëlische beschietingen tegengesproken. Palestijnse commando’s hebben de ver antwoordelijkheid opgeëist voor een bom aanslag die gisteren werd gepleegd in een Israëlische trein, die op weg was van Jeruzalem naar Tel Aviv. Volgens de Pa- lestijnen zouden hierbij verscheidene Is raeli’s om het leven zijn gekomen, maar de Israëlische regering zegt dat er geen slachtoffers zijn gevallen. LONDEN (UPI). De Schotse nationa listen hebben zich eergisteren op een bij eenkomst in Dundee unaniem uitgespro ken voor druk op de regering om een begin te maken met de invoering van het autonomie-programma voor Schotland. Ze hebben gedreigd hun steun aan de regering in te trekken tenzij Schotland autonomie krijgt. De Schotse Nationalisti sche Partij heeft elf zetels in het Engelse Lagerhuis en intrekking van de steun aan de minderheidsregering van Labour zou de regering in ernstige moeilijkheden kunnen brengen. Tijdens het referendum in Schotland over een beperkte mate van zelfbestuur dat vorige week werd gehouden, sprak 32,9 procent van de stemgerechtigden zich uit voor zelfbestuur en 30,8 procent tegen. Het Lagerhuis in Londen had bepaald dat 40 procent van de stemgerechtigden voor zelfbestuur moest zijn, wilde het autono mie-programma ingevoerd worden. De leidster van de conservatieve partij Margaret Thatcher, waarschuwde pre mier Callaghan ervoor de autonomie er toch door te drukken om zijn minder heidsregering te redden. Zij noemde de uitslag van het referendum „een grote dag voor het Verenigd Koninkrijk”. Een woordvoerder van de regering ver klaarde dat premier Callaghan komende week met zijn ministers over het resultaat van het referendum zal praten en dat hij ook de nationalistische partijen zal bena deren. Radio-Hanoi meldde dat in de twee we ken strijd al 42.000 Chinezen zouden zijn uitgeschakeld maar dat ondanks deze „zware verliezen de agressors toch nieuwe grote aanvallen voorbereiden”.» De Chinese leider Hwa Gwofeng vertel de gisteren de Britse minister van Indu strie Eric Varley dat de Chinese troepen „spoedig” uit Vietnam zullen worden te ruggetrokken „en dat de tijd daarvoor nagenoeg rijp is”. Ook nu weer werd niet gezegd wanneer die terugtocht zal be ginnen. De gevechten in het noorden van Vietnam zijn het hevigst rond de strategi sche stad Lang Son. Peking meldde zater dag al de val van de stad, maar gister avond nog werden gevechten gemeld en Hanoi heeft laten weten dat geen van de twee partijen de overhand heeft in Lang Son. De Chinese vice-premier Li Xiannian heeft gisteren in een interview met een Japanse journalist verklaard dat de Chi nezen weliswaar bijna hun doel hebben bereikt in Vietnam, maar dat nieuwe Chi nese aanvallen mogelijk zijn omdat de Vietnamezen de Chinese terugtocht zou den bemoeilijken door tegenaanvallen. De strijd concentreert zich vooral rond de stad Lang Son, waarvan de Chinezen al de verovering hebben gemeld. Door Ha noi is dit tegengesproken. Radio-Hanoi deed gistermiddag een be roep op het Vietnamese volk zich te ver heffen om de invasie van de „Chinese agressors” te bedwingen. Volgens Viet nam hebben de Chinezen nu een half miljoen soldaten in de strijd geworpen. Vietnam zou tot nu toe in totaal met 200.000 soldaten gevochten hebben, waar van de plaatselijke milities het grootste deel vormden. Volgens Hanoi heeft China troepen langs de grens met Laos samengetrokken om dat land binnen te vallen en vandaar- uit een nieuw front aan de Vietnamese grens met Laos te openen. Hanoi heeft echter al te verstaan gegeven dat het Laos niet in de kou zal laten staan bij een eventuele Chinese aanval. Karei (laat ik zijn naam maar even vernederlandsen, hij was tenslotte bijna een der onzen geweest) doorliep de mili taire leerschool, en heeft daar als echte Zweed de discipline leren begrijpen als een middel om vrij en edel te leven en dat rijkdommen en beginselen, die eens eeu wen geleden met het zwaard zijn verwor ven thans door geen geweld meer ont vreemd kunnen worden. Hij behoort tot de lutherse kerk, en heeft zijn onbevoor oordeelde en heldere kijk met fijne humor genoteerd en zelfs aan het weekblad „Vec- kojournalen” ter publikatie gegeven. Hij heeft zich daarbij laten kennen als een jonge man met grote belangstelling voor economische en sociale problemen van deze tijd. it in de ifok 1 in sep- ze- ren iekte >and- rgen. M de •land ijven j zijn offer 1 on- oe te >lich- i op c van ver- ?hi- s te e rust Ten eigen du- het and sen hal- rste Ige- Vertegenwoordigers van deze vijf lan den, die zaterdag en gisteren in Loeanda bijeen zijn geweest, spreken in dit ver band van het „expansionistische en fas cistische” optreden van Oeganda. In het slotcommuniqué betuigen de vijf landen voorts hun solidariteit met de volken van Namibië en Rhodesië. Een stad op slechts 85 kilometer ten zuiden van de Jegandese hoofdstad wordt zwaar beschoten door Tanzaniaan- se invallers, zo is gisteren door zegslieden Bovenstaande levensbeschrijving is, zo als u hoop ik al vermoedde, niet van mijn hand maar van die van de journalist O. W. P. Mohr, die de tekst schreef voor het boekje „Prinses Juliana verloofd”, in 1934 gedrukt in de Libellenserie onder nr. 50 door uitgeverij Bosch Keunig te Baarn, die van oudsher al veel royality in haar uitgaven deed. Eigenlijk had niet Rob Stolk maar ik de primeur van deze voor tijdig verbroken koninklijke verbintenis, die kennelijk zo onbekend is gebleven dat H. de Ru van de Rijksvoorlichtingsdienst weigerde er serieus op in te gaan. Twee jaar geleden liet een uitgever, nadat ik eerst beloofd had er niet over te zullen schrijven, me twee bijna identieke boek jes zien uit de Libellenreeks van Bosch Keunig. Dat was in de jaren dertig een zeer populaire serie, die als motto „Cum Libello im Angello” oftewel „Met een boekje in een hoekje” voerde, en waarin honderden titels zijn verschenen, met ge dichten, over handenarbeid, en ook (een bestseller) „Colijn in de caricatuur”. De prijs was 45 cent per titel, bij afname van vier nummers 40 cent en bij afname van acht of meer nummers 35 cent per titel. Lukaya, Mbara en Masaka, zijn verbro ken. Aangenomen wordt dat ze allebei in handen van de Tanzaniaanse troepen zijn, die worden gesteund door Oegandese bal lingen én muitende strijdkrachten van Amin. Van diplomatieke zegslieden is verno men dat het in Kampala zelf rustig is, terwijl essentiële diensten en markten normaal functioneren. Er zou geen sprake zijn van een grote toevloed van vluchtelin gen uit het zuiden. President Julius Nyerere van Tanzania herhaalde zaterdag in een brief aan de Organisatie van Afrikaanse Eenheid (OAE) zijn drie voorwaarden voor terug trekking van zijn troepen uit Oeganda: een openbare veroordeling door de OAE van de „Oegandese agressie” tegen Tan zania, het opgeven van alle aanspraken op Tanzaniaans grondgebied door Oeganda en een belofte om aan Tanzania aDe door het oorlogsgeweld geleden schade te ver goeden. TEHERAN (UPI). De Iraanse regering heeft gisteren de diplomatie ke banden met Zuid-Afrika verbro ken. Radio-Teheran meldde gister middag dat de Zuidafrikaanse con- sul-generaal op het ministerie van Buitenlandse Zaken is ontboden, waar hem werd meegedeeld dat de banden met Zuid-Afrika worden ver broken vanwege de apartheidspoli tiek in dat land. Het nieuwe Iraanse bewind acht het huidige systeem in Zuid-Afrika strijdig met de mensen rechten. „De Tand des Tijds”, een „historisch tijdschrift postkrant voor Nederland” dat minstens éénmaal per kwartaal ver schijnt, maar toegeeft dat het ook „maand-, soms week- en als er aanleiding toe is ook dagedities heeft”, wordt ge drukt en uitgegeven door Rob Stolk. In derdaad ja, de vrolijkste van alle provo’s. In het laatste nummer van „De Tand des Tijds” wordt onthuld dat prinses Juliana in 1934 verlovingsplannen (en dus trouw plannen) had met een andere prins dan prins Bernhard, en wel met prins Karei van Zweden. Om precies te zijn: Carl Gustaf Oscar Frederik Christian Berna dotte, prins van Zweden, hertog van Os- tergotland, wiens moeder prinses van De nemarken was, en wiens vader de broer was van de koning van Zweden. De regering heeft gisteren aangekon- digd dat de dienstplicht voor vrouwen zal worden .afgeschaft. De maatregel werd bekend gemaakt door vice-premier Abbas Ami Entezam, die ook zei dat de dienst plicht voor mannen van twee jaar tot een jaar terug gebracht zal worden. Dit wijst er volgens waarnemers op dat de nieuwe Iraanse regering af wil van de rol van „politieagent van de Perzische Golf”, die Iran onder het bewind van de sjah op zich had genomen. LOEANDA (AFP). De vijf zogenoemde frontlijnstaten Angola, Mo zambique, Tanzania, Botswana en Zambia hebben de „agressie van Oeganda tegen de republiek Tanzania” veroordeeld. PEKING/HANOI (AFP). Hoewel de Chinese partijvoorzitter Hwa Gwo feng gisteren heeft verklaard dat de tijd rijp is geworden voor China om zich uit Vietnam terug te trekken en er al berichten over een terugtocht zijn, heeft Vietnam dezelfde dag een algehele mobilisatie afgekondigd omdat volgens Hanoi de Chinese „agressors” nieuwe aanvallen zouden voorbereiden, onder meer via Laos. heb- aan l met ibas- ■n de Roe- t in- Am- non- pro- ilitie- igar- iam- ri de vrij- I rlaad I meel 'Ping eids- gseis i. De j is de land Waarnemers menen dat de ayatollah Khomeinie een hogere olieproduktie no dig heeft omdat het land na de maanden lange chaos weer moet worden opge bouwd. Wel zal men waarschijnlijk meer moeten gaan betalen voor de Iraanse olie, al zijn daar nog geen exacte getallen van bekend. Een revolutionaire rechtbank heeft za terdag een doodvonnis uitgesproken te gen een politie-officier die schuldig was bevonden aan de dood van twee school jongens en een dorpsbewoner in de zuide lijke plaats Rafsanjan, zo meldde radio Teheran. De man is na het vonnis door een vuurpeloton geëxecuteerd. De radio heeft gisteren ook gemeld, dat vandaag nogmaals zeven vooraanstaande personen tijdens het bewind van de sjah, onder wie vier generaals en een Koerdi sche afgevaardigde, zijn terechtgesteld. De radio maakte tevens melding van vuurgevechten tussen de moslem-militie en „contrarevolutionairen” in de westelij ke stad Tabriz. In Teheran zijn zaterdag bij gevechten tussen anti-revolutionaire elementen en manschappen van de voorlopige Iraanse regering vier mensen gedood en twaalf verwond. Dit werd bekendgemaakt door de Iraanse politie. De regering heeft zaterdag laten weten alle buitenlandse schulden van het land te zullen betalen. Die schuld beloopt onge veer vijf miljard dollar. Dr. Mohammad Ali Mowlavi, de pas benoemde gouverneur van de centrale bank van Iran, zei ook dat er onderzoek wordt gedaan naar mogelijkheden om de rentepercentages van het nationale bank- stelsel af te schaffen en in overeenstem ming te brengen met de wetten van de Islam. De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Karim Sanjaby, heeft zaterdag een ontmoeting gehad met de Egyptische ambassadeur in Iran, dr. Ali Samir Saf- wat en hem volgens de radio gewaar schuwd dat een eventuele positieve reac tie van Egypte op een asielaanvraag van de sjah ernstige gevolgen zou hebben voor de betrekkingen tussen Iran en Egypte. Een woordvoerder van de regering heeft gisteren meegedeeld dat vandaag begonnen zal worden met het opvoeren van de olieproduktie tot het oude peil van 6 miljoen barrels per dag. Hij zei er echter bij dat alleen naar de maximumproduktie gestreefd zal worden om de mogelijkhe den te demonstreren. De ware export- hoogte zal worden „aangepast aan de ech te behoeften van de landen”. MOSKOU (UPI). De Russische presi dent Leonid Brezjnjev is gisteren herko zen voor een nieuw mandaat van vijf jaar in de Opperste Sovjet (parlement), te za- men met alle 1499 andere kandidaten die door de communistische partij waren aangewezen. Het resultaat van de verkiezing stond zo vast, dat het persbureau Tass zich niet eens de moeite gaf de namen van de gekozenen te vermelden of het aantal stemmen dat men kreeg. Het beperkte zich ertoe het percentage te geven van de kiezers die hun stem uitbrachten: 99,58 percent. '■'jwl I ADEN (AP). De gevechten tussen Zuid- en Noord-Jemen zijn ondanks de wapenstilstand ook gisteren doorgegaan. Een woordvoerder van het Zuid-Jemeniti- sche ministerie van Buitenlandse Zaken beschuldigde Noord-Jemen van „voortdu rende schendingen” van het bestand, dat zaterdagmorgen is ingegaan. Noord-Jemen heeft gisteren verklaard dat Cubaanse en Ethiopische troepen meevechten aan de kant van Zuid-Jemen ■bij de voortdurende schendingen van het zaterdag afgesloten bestand. In Koeweit zijn gisteren de ministers van Buitenlandse Zaken van de Arabi sche Liga in een spoedzitting bijeengeko men om te praten over de wijze waarop het conflict tussen Noord- en Zuid-Jemen kan worden opgelost. Behalve Algerije en Djibouti zijn alle 22 landen van de Arabi sche Liga op de zitting vertegenwoordigd. Volgens de Amerikaanse senator Jacob Javits gaat het om „pragmatische garan ties”, die bedoeld zijn om het vertrouwen tussen Israel en Egypte te herstellen. De republikeinse senator zei na afloop van een ontmoeting tussen congresleden en Carter dat de voorstellen „het cement kunnen vormen dat het verdrag bindt”. Verdere bijzonderheden verstrekte hij niet. De republikeinse senator Percy ver klaarde dat president Carter de laatste mijl heeft afgelegd op weg naar onderte kening van een vredesverdrag. Volgens het Witte Huis zijn de voorstellen „sugges- ties om enige van de belangrijke verschil- len tussen Israel en Egypte uit de weg te ruimen”. In een verklaring werd gezegd dat president Carter de situatie zou door nemen met zijn Egyptische ambtsgenoot Sadat. Aanvankelijk zag het ernaar uit dat de besprekingen die Carter en Begin sinds donderdag met elkaar voeren, volledig waren mislukt. Die conclusie stond ook nog overeind na het vierde gesprek dat de beide regeringsleiders gisteravond had den. Na afloop weigerden beiden de pers te woord te staan. Alle meningsverschil len tussen Israel en Amerika over de tekst van het vredesverdrag stonden op dat moment nog volledig overeind. Begin had voorstellen van Carter afgewezen en wachtte op nieuwe Amerikaanse initiatie ven teneinde de onderhandelingen voort te zetten. Het is intussen nog niet duidelijk hoe Egypte zal reageren. President Sadat heeft een brief van president Carter ge kregen, waar hij nog niet op wilde reage ren voordat hij de tekst „bestudeerd heeft”. De Egyptische president zei dat hij „heel wat te zeggen heeft” en dat hij geen uitnodiging heeft gekregen om naar Was hington te komen. Sadat zal vandaag een rede houden die als „belangrijk” is aange- kondigd. Het toonaangevende Egyptische blad October schreeft eergisteren dat Sa dat morgen naar Washington zou gaan om met Begin het vredesverdrag te tekenen, maar officieel werd dat bericht in Cairo „voorbarig” genoemd. Van Israëlische zijde zei men niets te weten over een mogelijke ontmoeting tus sen Begin en Sadat in Washington. Gezien de „ernstige crisis” in de vredesbesprekin gen, waar Begin ook na zijn drie bespre kingen met president Carter over sprak, lijkt zo’n ontmoeting onwaarschijnlijk. Naar verluidt gaat het in de vredeson derhandelingen om twee kernpunten: Is- tael verzet zich tegen de Egyptische eis een tijdschema op te nemen voor Pales tijns zelfbestuur op de bezette westelijke Jordaanoever en in de Gaza-strook. Voorts wil Israel tegen de zin van Egypte een concrete verklaring dat het Israelisch- Egyptische vredesverdrag uitgaat boven eventueel daarmee strijdige verdragen tussen Egypte en de Arabische landen. Volgens Palestijnse zegslieden in de Li banese hoofdstad Beiroet hebben Israëli sche soldaten gisteren het Palestijnse vluchtelingenkamp in Rashidiyeh in Zuid- Libanon beschoten.Reizigers in Zuid-Li- banon maakten melding van beschietin- De geschiedenis van het eerste boekje, „Prinses Juliana verloofd” in de 1934- Karel-editie schijnt de volgende te zijn. De directeuren E. J. Bosch Jbzn. en P. Keunig van Bosch Keunig, die toch al nauwe connecties onderhielden met het Konink lijk Huis, kregen de stellige verzekering van ene Van Broekhuizen, ambassadeur of gezant in Zuid-Afrika (ik heb dat niet zo fauw kunnen achterhalen), die goed was ingevoerd in de hofkringen, dat prinses Juliana op het punt stond zich te verloven met Carl Gustaf Oscar Frederik Christian Bernadotte, de jongste broer van Marga- retha (die met Axel van Denemarken trouwde), van Maertha (die met Olav van Noorwegen trouwde) en Astrid (die met Leopold III van België trouwde). In het diepste geheim werd razendsnel dat boek je gemaakt, opdat men er op de dag zelve van de bekendmaking al mee op de markt kon komen, maar blijkbaar sprong de verloving af, of was het hele verhaal van die gezant of ambassadeur niet meer dan wishful thinking (Astrid, die een jaar later bij een auto-ongeluk zou omkomen, was in de lage landen waanzinnig populair, nadat ze in 1926 met kroonprins Leopold getrouwd was). Hoe dan ook, Bosch Keunig zat toen opeens met een overschot van 25.000 in pakken verpakte exemplaren van een boekje waarvan vooral niet bekend mocht worden dat het ooit vervaardigd was (ze ker niet in hofkringen!), en al die exempla ren werden dan ook, onder nauwlettend toezicht van de beide directeuren (stel ik mij zo voor) stuk voor stuk gekauwd en doorgeslikt door de werknemers van de uitgeverij (althans vernietigd). Toch zijn er blijkbaar nog een paar exemplaren van achterover gedrukt, want mijn zegsman (die, wonderlijk genoeg, een 2e druk! in zijn bezit heeft, wellicht de enige 2e druk ter wereld van een boekje dat nooit ver schenen is, ook toen al werd er dus gesjoemeld met de drukken!), die in de veronderstelling leefde dat hij het enige nog bestaande exemplaar in zijn bezit had, heeft dat niet doorgespeeld aan „De Tand des Tijds”. Twee jaar later kwam Bosch Keunig alsnog aan zijn trekken: in dezelfde Libellenreeks werd een nage noeg identiek ogend boekje vervaardigd, maar nu met Bernhard in plaats van Ka rei. En wat Karei betreft, die heeft zijn rechten op de Zweedse troon verloren door een morganatisch huwelijk. Mis schien wel eigen schuld, dikke bult. I in Kampala gemeld. MOESKROEN (België).— Ongeveer zes tig Pranse varkensfokkers,voor het me rendeel afkomstig uit Bretagne, hebben gisteren bij de grenspost Rekkem op de E- 3 vier vrachtwagens tegengehouden, waarvan twee Nederlandse. Het vlees werd uit de auto’s gehaald en over het wegdek geslingerd. De Franse rijkswacht probeert de boeren, die gewa pend zijn met knuppels, van verdere ac ties te weerhouden. ligen ddag pro- nbij- rting VBZ. nnen 1 het de it ge- LISSABON (DPA). Mario Soares is gisteren op het derde congres van de Portugese socialistische partij herkozen als secretaris-generaal en daarmee als partijleider. Slechts twee afgevaardigden sfemden tegen de herbenoeming van de voormali ge Portugese premier en elf onthielden zich van stemming. Soares legde op de laatste dag van het partijcongres verantwoording af over zijn beleid. Hij oefende daarbij zelfkritiek uit en omschreef de Protugese socialistische partij als een „linkse arbeiderspartij op basis van een pluralistische democratie”. De socialisten hebben in principe de deur geopend naar coalities met andere partijen. Maar pas na de verkiezingen zullen zij besluiten of het een coalitie met de liberale PSD (sociaal-democratische partij) zal worden of met de communisten. "SUS is af ding :ven. rk is ppen isten eer- zoek Uni- richt van L Carter doet nieuw

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3