Ontbossing Amazonewoud schept nieuwe Sahara De slachting kan weer beginnen Amerikanen hebben het moeilijk met Carter IjMiB x. Damiate Pers DE VERWOESTING VAN EEN REGENWOUD ll i o 1 NOTITIES OVER: IJmuider Courant 01 Soorten Nieuwe Sahara i i' •i i’ I Schatkamers 4 19 7 9 MAART MAANDAG 5 M h 1 f BSO y j 5 Het uitroeien van zeehonden door Francoise Ledeboer De ontbossing van het Amazonewoud door Kees Klaasse Een president die het moeilijk heeft door Ton Nillissen x iM i! I. IJn No dri, vid liet op i; Ij ii i r i Igo De plannen van de regering in het Zuidamerikaanse Brazilië om een fors deel van het Amazone- oerwoud te kappen, zullen een ongekende aanslag op het eco logisch (natuurlijk) evenwicht in de wereld betekenen. Tegen standers van deze roofbouw op de tropische tegenwouden vin den een dergelijke ingreep onder meer ontoelaatbaar, omdat het Amazone-oerwoud wordt be schouwd als de „groene long van de wereld. Het regenwoud van Brazilië produceert een aan zienlijk deel van de zuurstof aan die nodig is voor de ademhaling van alle levende wezens. Boven dien dreigt de regering me. de vernietiging van dit grootste bio logische fenomeen op aarde een nieuwe Sahara te scheppen. I ‘1 i J ■Jl X M ll I1 i: .1 - - t ll i i f 147,50 w 3 3 1 3 3 1 i 1 i 3 3 Amerikanen blijven een volk van politieke masochisten en sa disten. Bijna acht jaar werd Ri chard Nixon verdragen en zelfs door brede lagen van de bevolking actief gesteund. Zijn herverkie zing tot president werd een com plete „landslide”, nooit eerder won een president met zo’n impo nerende overmacht zijn herver kiezing. en niet zijn door en door corrupte regeringsstijl, zijn voor democratie levensgevaarlijke machtsemotie en zijn structurele onbetrouwbaarheid brachten de ze man uit de Ovale Kamer. Daar voor waren nodig een stukje slor dig bevestigd plakband, een atten te nachtwaker en een paar journa listen die met volharding en geluk tenslotte de deksel van de beerput trokken. En tot het moment dat het klip en klaar was, dat deze zevenendertigste president van de Verenigde Staten een politieke gangster van formaat was, morde het volk niet tegen zijn „presiden cy”, maar tegen die paar Ameri kanen die lange tijd vergeefs pro beerde aan te tonen, dat in het Witte Huis de democratie wezen lijk werd aangevreten. Min of meer wakker geschud besloot Amerika na het vertrek van Nixon, dat een dergelijke aan tasting van de macht van het Con- Medio vorig jaar publiceerde het Worldwatch Institute in Washing ton een onderzoek, dat gedeeltelijk werd betaald door het milieupro gramma van de Verenigde Naties. Daaruit bleek dat honderdduizen den soorten planten en dieren, die hoofdzakelijk in de tropische gebie den van de wereld voorkomen, voor het einde van deze eeuw verdwenen zullen zijn, als-de huidige ontwikke ling doorzet. Het massale uitsterven van planten en dieren dreigt zich vooral voor te doen in de biologisch rijke, maar wetenschappelijk nog nauwelijks in kaart gebrachte voch tige tropische gebieden van Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Richard Nixon gres en dus die van het volk, nooit meer zou worden getolereerd en dat bovengl de nieuw te kiezen president een man zonder enige smet zou moeten zijn en politiek volstrekt integer. Ecologen van de Verenigde Na ties ventileerden recentelijk nog eens hun ongerustheid over deze gang van zaken, toen ze zeiden: „Als de ontbossing in het huidige tempo doorgaat zouden de Brazilianen wel eens bezig kunnen zijn een nieuwe Sahara te maken”. Daarvoor zijn dan niet alleen de (buitenlandse) ondernemingen ver antwoordelijk en de rondtrekkende boeren die veel schade aanrichten door stukken woud in brand te ste ken, het enkele jaren te gebruiken en weer verder trekken, maar voor al de Braziliaanse regering, die zelfs het door de Amerikanen in Vietnam toegepaste giftige ontbladerings- middel „Agent Orange” gebruikt om het regenwoud te lijf te gaan en het hout makkelijker te kunnen winnen. „Zwak, falena, tweede garni tuur, niet consequent”, het zijn slechts een paar kwalificaties die Carter regelmatig krijgt toege voegd. Het blijft op afstand een mer kwaardig beeld, dat de Ameri kaanse politiek biedt. De verwij ten die Carter worden gemaakt zijn in veel gevallen omkeerbaar Het was het. Congres dat Carters omvangrijke en pretentieuze ener- gieprogram tot bijna de grond toe afbrak, daarin fors gesteund door de machtige auto- en olielobby. Het eerste artikel in deze serie werd gepubliceerd op 26 februari. De derde en laatste aflevering verschijnt op maan dag 12 maart 1979. Voor het eerst sinds jaren zit er weer een fatsoenlijk politicus in het Witte Huis en de Amerikanen blijken en slecht tegen te kunnen. Zij adviseerden dat de jacht op de klapmutsenvrouwtjes volledig ge stopt moet worden, daarmee duide lijk makend dat de stand op onaan vaardbare wijze is teruggebracht. De regering wilde er niet aan. Zij Er is een commissie ingesteld die de regering inzake de zeehonden- jacht adviseert. De leden ervan ble ken niet geheel ongevoelig te zijn voor de vele bezwaren die weten schapsmensen en natuurbescher- mingsorganisatieg tegen de slach ting aanvoeren. Het argument is dat de natuur moet worden beschermd tegen zich zelf, terwijl in werkelijkheid econo mische motieven primair staan. Ca nada verdient aan de jacht op robben. Het zijn vooral de Noren voor wie de zeehondenjacht economisch ge zien belangrijk is. De vetkokerijen hebben ieder jaar een groot aantal dode zeehonden nodig om zonder ontslagen de slappe tijd door te komen. Vrijwel alle huiden van de dieren gaan naar Noorwegen om er bewerkt, gelooid, of geverfd te wor den. Het koken van de traan ge beurt eveneens voor het grootste deel in dat land. deed slechts een kleine concessie. Het aantal vrouwtjes dat doodge schoten mag worden werd terugge bracht van 7,5 van het totaal naar 5 procent. Het totale kwantum bleef echter staan op 15.000. De Canadezen proberen overi gens het aandeel van de Noren in de jacht te verminderen. Het aantal Noorse schepen dat in 1978 deel nam daalde met een tot vier. Gezien de economische belangen valt ech ter te verwachten dat de Noren hun jachtterrein automatisch zullen ver plaatsen naar andere profijtelijke plekken op de wereldzeeën. Het Internationale Fonds voor het Welzijn van Dieren (IAFW), de organisatie Kritisch Faunabeheer en de Landelijke Vereniging tot Be houd van de Waddenzee hebben dan ook gemeend dat het van essen tieel belang is dat er in Noorwegen een actie wordt ontketend om de publieke opinie in het geweer te krijgen tegen de zeehondenmoord. De organisaties hielden vorig jaar een internationale inzameling voor een Noorse milieuvereniging, die de verworven 20.000 gulden gaat ge bruiken voor een grootscheepse voorlichtingscampagne. Onderdeel van de actie in Neder land was een pleidooi bij de Neder landse regering en het parlement om de invoer van produkten van zadelrob en klapmuts te verbieden. De regering heeft daartoe inder daad besloten. De verwezenlijking van het verbod wordt echter be moeilijkt door juridische onenig heid over de vraag of lidstaten van de Europese Gemeenschap de in voer van bepaalde produkten kun- Canada stopte met de walvisvaart in 1972, maar nauwelijks klaagden vissers over het vernielen van net ten of de regering leek bereid te zijn, toe te geven aan de commercië le druk. nen verbieden als andere dat (nog) niet hebben gedaan. DIRECTIE: Damiate Pers b.v. Mr H. C vanderMije !li Ij 3 3 a HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning 1> K F ger boa rik Lei vai nei het ma eer leic laa zijl dri Aa str H tent dat beel paa ven eroj tal dac len verl van kon pro, we de nog der vac den ver wil V mei vor hef woi adv Gei al c son spe ten liet ove nor der luc wi co ht vc dl bc V< va va St tir b« aa P« dc re V€ D eers woe paa de orië wor pag huis de 1< orj tw< Ge toe da: hei IJr •3 sta jae fei rel pu be zie we m< rel zie de t 1 !l f 1' j. 1 [i o ll r 1 Een van de leden der commissie heeft al toegegeven dat het in werke lijkheid te doen is om heropening van de walvisjacht. Het voormalige verwerkingsstation South Dildo op Newfoundland zou weer in gereed heid worden gebracht. Het gaat hier om twee soorten walvissen: de zwaar bedreigde bultrug en de dwergvinvis. Diep In de groene jungle In het stroomge bied van de Orlnoco-rlvler leven de Walks, vrolijke nieuwsgierige Indianen. Over enkele tientallen jaren, als de ontbossing van het Amazonegebied op grote schaal wordt aan gepakt, wellicht bewoners van een nieuwe Sahara. Het op grote schaal kappen van hout heeft rampzalige gevolgen. Als de bomen van de grond worden afgehaald, verliest deze in een oer woud vrij dunne laag zeer snel haar vruchtbaarheid en spoelt weg door de tropische regen. Erosie is het gevolg. Daarvan kent Brazilië in middels al enkele zeer navrante voorbeelden. Grote kale woestij nen, waar eigenlijk alleen nog maar rotsgrond is overgebleven, nadat het woud was weggekapt. Rond de stad Maraba, waar de ontbossing al danig om zich heen heeft gegrepen, vinden jaarlijks enorme overstromingen plaats, om dat de rivieren verstopt zijn door uit de bossen weggespoelde grond en omdat het woud de gigantische hoe veelheden regen niet meer' vas thoudt. Deskundigen van allerlei-slag ma ken zich grote zorgen over het ver dwijnen van de tropische regen wouden op aarde, mogelijke kli maatsveranderingen die dat wel licht tot gevolg kan hebben nog buiten beschouwing gelaten. Vol gens een nieuw onderzoek van het Worldwatch Institute in Washing ton verdwijnt er elk jaar een stuk bos ter grootte van Cuba van de aarde (11 miljoen hectaren). De ver nietiging gaat zo snel dat alle oer wouden op de wereld binnen een eeuw zijn verdwenen, als er niets gebeurt. In het huidige tempo zou Maleisië rond 1990 geen tropische wouden van betekenis meer heb ben, Indonesië heeft rond het jaar 2000 wel alles gekapt. Niet alleen de behoefte aan nieüwe landbouw gronden is daar debet aan. Vooral de westerse multinationals gaan flink tekeer in hun rooftocht naar hout en pulp voor krantepapier. De na Camp David I bejubelde staatsman Carter is nu voor nog slechts 28 procent van de Ameri kanen (NBC) als president aan vaardbaar; dat is minder dan Nixon ooit scoorde. Die man werd, zoals bekend, Jimmy Carter. En zelden is een Amerikaans president die na drie jaar nog steeds een integere poli tiek voert, al zijn onvermijdelijk ook zijn handen in het politieke bedrijf smoezelig geworden, zo voor de benen gelopen als Carter. I. Zaterdag is het zover. De jacht op zadelrobben kan beginnen. De klapmutsen, ook wel slurfrobben geheten, zijn vanaf 19 maart aan de beurt. Alle protesten ten spijt heeft de Canadese regering ook voor dit jaar toegestaan dat in totaal 180.000 zeehonden worden gedood. I ll De Canadese regering heeft niet alleen weinig moeite met het laten doden van grote hoeveelheden zee honden. In december 1977 is de wal visadviescommissie heropgericht. Deze moet de regering van advies dienen over mogelijkheden om te voorkomen dat walvissen schade toebrengen aan de visserij. Als oorzaak wees het instituut daarbij aan de stelselmatige vernie tiging van de regenwouden, waarbij het Amazonegebied zich onder scheidde doordat er niet alleen wordt ontbost, maar ook een reus achtig wegennet door de wouden wordt aangelegd. In 1970 begon in Brazilië de „vero vering van het westen” met de aan leg van de 5400 kilometer lange Transamazone snelweg. Het was de bedoeling dat zich tegen 1980 ten minste één miljoen gezinnen, af komstig uit het overbevolkte en ver armde noordoosten gevestigd zou den hebben langs deze snelweg, waarop zelfs vliegtuigen kunnen landen. Omdat veel fouten zijn ge maakt in de haast het land open te gooien zijn overigens duizenden ko lonisten teleurgesteld naar huis te ruggekeerd en bedraagt hun aantal slechts zo’n 50.000. Andere wegén van vaak duizen den kilometers lengte hebben het Amazonegebied op andere moeilijk doordringbare plekken ontsloten. De Brazilianen hebben in hun ijver inmiddels een wegennet van 18.000 km aangelegd, waarbij niet te schatten hoeveelheden bos werden vernietigd. In juni van het vorig jaar is door Brazilië tussen acht Zuidameri- kaanse landen, waaronder Surina me, een verdrag gesloten ter verde re ontsluiting van het Amazonege bied. Er zou in het oerwoud begon nen moeten worden met de winning van de delfstoffen, houtkap, veet eeltbedrijven en rijstbouw. Verder de bouw van waterkracht-centra- les, wegen, spoorlijnen en huizen. Als voorbeeld dienen de uitgestrek te streken Matto Grosso, Para en Amazonas, die worden opengelegd door reusachtige, meestal buiten landse ondernemingen, die vaak als razenden aan het kappen slaan en de grond gebruiken voor veeteelt of het verbouwen van gewassen voor de export. Vorige week woensdag is het Noorse schip Vesla Mari de haven van Aalesund uitgevaren op weg naar de zeehondenjacht in de Cana dese wateren. Aan boord was niet alleen de bemanning. Een viertal leden van de milieubeschermings- organisatie Greenpeace ketende zich vast aan het kraaienest uit pro test tegen de binnenkort te begin nen slachting. ononderbroken geschiedenis van pakweg 100 miljoen jaar; ze worden daarom wel de schatkamers van de evolutie genoemd. Het Aamzonege- bied neemt daarbij een voorname plaats in. Het telt één miljoen soor ten planten en dieren en wordt be schouwd als de rijkste biologische broeikas ter wereld. Niet alleen om esthetische of ethische redenen zou het een verarming zijn voor het leven op aarde als daar de bezem doorheen gaat. Negentig percent van,al het op de wereld geproduceerde plantaardige voedsel is op het ogenblik afkom stig van rond twintig soorten ge wassen. In de oerwouden zijn ech ter wel 80.000 soorten voor con sumptie geschikte gewassen te vin den. Daarvan zijn er bovendien heel wat geschikt te maken voor droge, koude, natte of zoute en dus voedse- larme gebieden, waar ook ter wereld. Ook het reservoir aan plantaardi ge stoffen dat als natuurgeneesmid- del zou kunnen dienen is zelfs niet eens aangesproken. Het is absoluut mogelijk veel meer uit de natuur te halen dan nu gebeurt. Zonder de roofbouw, zoals die nu wordt gehanteerd, zou er een veel grotere opbrengst zijn aan hout, vlees en agrarische produk ten. Een snelle winst spreekt de mens echter meer aan, ongeacht wat daarvan de rampzalige gevol gen kunnen zijn, dan een op de lange duur gerichte exploitatie. doen voor de laagste inkomens werden door de volksvertegen woordiging eveneens verijdeld en allerlei anti-belastingcampagnes in het land leidden ertoe, dat veel voornemens moesten worden te ruggedraaid of niet konden wor den uitgevoerd. Het Amerika, dat een jaar geleden nog riep „Nooit een Vietnam meer”, verwijt Car ter nu zwak beleid als deze wei gert militaire confrontaties aan te gaan in Afrika. Voormalig Nixon-adviseur en minister van Buitenlandse Zaken Kissinger en met hem vele andere zogenaamde „Realpolitiker” hou den niet op te vertellen hoe scha delijk het voor het land is als de president bezwaren kenbaar maakt tegen staten waarin het niet ongebruikelijk is, dat er wordt gemarteld of anderszins de mensenrechten met laarzen wor den getreden. Het laat zich denken dat het eco logisch evenwicht door deze* roof tochten door de natuur onherstel baar wordt verstoord. En in feite moet dus de „echte” exploitatie van het Amazonegebied nog beginnen, terwijl al zo’n 12 percent van. het woud is ontbost. 14,80 42,60 56,50 167,70 220,50 0,75 Zijn critici wijzen er op, dat een consistente energiepolitiek ont breekt, dat Carders gepraat over mensenrechten de traditionele „vrienden” van de VS ver vreemdt, dat door het ontbreken van Amerika’s krachtige arm in het Midden-Oosten na het wegval len van de sjah, een gevaarlijk machtsvacuüm is ontstaan en dat zijn binnenlands beleid om de in flatie te beteugelen „selectief, wil lekeurig en oneerlijk” is (Edward Kennedy). Bovendien laten de kri- tikasters uit zowel republikeins als democratisch kamp, niet na er op te wijzen, dat door de zwakte van Carters beleid, de invloed van de VS in de wereld tanende is, dat men zich aan westerse zijde be zorgd toont over de daardoor1 groeiende Russische invloed en dat ook de Amerikaanse econo mie schade ondervindt door het optreden van de president. Eenvijfde deel van de kolossale Braziliaanse wildernis (vijftien keer Nederland) zal in de komende jaren door de houtindustrie worden ge veld, als de regering dit voorjaar het startsein geeft voor de ontbos sing van enkele proefgebieden, waarmee men ervaring denkt op te doen voor deze klus van ongekende proporties. De natuurlijke rijkdom van het uitgestrekte oerwoud moet volgens de regering worden aange sproken om een financieringsgat te dichten. Er bestaat in Brazilië fel protest tegen de ontginning van de hout- voorraden van de Amazone. In ja nuari werd in de hoofdstad van de provincie Amazonas, Manaus, een demonstratie uiteengeslagen van het Comité ter verdediging van het Amazone-oerwoud, een bundeling van verschillende Latijnsameri- kaanse milieugroepen. In ons land heeft de ecologische beweging „An ders denken, anders doen” uit Eind hoven een verontruste brief ge schreven aan de ministerraad over de Braziliaanse plannen. De laatste jaren vindt er op steeds groter schaal ontbossing van het Amazone-gebied plaats. Twaalf percent van het oerwoud zou al zijn aangetast. Het kappen of verbran den van de bossen wordt hoofdza kelijk bedreven door Braziliaanse en buitenlandse ondernemingen, die enorme stukken grond in het Amazonegebied hebben opgekocht. Volgens de Braziliaanse wet mag een eigenaar maximaal de helft van zijn grondgebied in Amazonia ont- bossen. Van die mogelijkheid ma ken de grondbezitters met een ware hartstocht gebruik. De bomen zijn bestemd voor de houtverwerkende industrie, voor de export, of, zoals in het geval van Volkswagen dat 140.000 hectare land opkocht, voor het maken van autokisten. De grootste onderneming in de Brazliaanse jungle, Jari Florestal, kapt per dag vier hectare hout, al leen al om te kunnen beschikken over brandstof voor de cellulosefa- briek die midden in het oerwoud door het bedrijf is neergepoot. De onderneming bezit een stuk land zo groot als Nederland. Carters pogingen om via een anti-inflatieprogramma iets te Jimmy Carter en betreffen voor een ander deel punten waarvan Carter, voor hij president werd, al had aangekon- digd die in zijn beleid te zullen betrekken. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel adm.: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: fetefoon 023 - 31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN: - bij vooruitbetaling - per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vnjdag van 18.30-19.00 uur zaterdags van 11.30-12.30 uur Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Oudeweg 12-14, Haarlem tel. 023 - 31 90 53 De organisatie Greenpeace drukt met haar spectaculaire manier van actievoeren de publieke opinie tel kens weer op deze kwalijke praktij ken. Vorig jaar behaalde zij een succes in Schotland, waar jagers toestemming hadden om dé komen de vijf jaar telkens 4000 pasgeboren zeehonden en 900 vrouwtjes af te schieten. Na vele internationale protesten en patrouilles van het Greenpeace-schip Rainbow Warri or werd de jacht afgelast. Hopelijk behaalt de organisatie ook deze keer een dergelijk succes in Canada. Oerwouden bezitten veelal een -- v J Ook Bruynzeel uit ons land is actief in het Amazonewoud. Het verwierf zich 13 jaar geleden 200.000 hectare Amazonegrond. Door het verlenen van de conces sies op de schaal, die de regering wil, zullen nog veel meer stukken oerwoud onder feitelijk beheer van buitenlandse ondernemingen ko men te staan. -“W

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 4