1 Verveeld grinneken om wat griezelig had moeten zijn s ham Hoempa-actie van jarig Soli bracht elfduizend gulden op plein 1945 deze week z kort ijmonclnieuws OP ZOEK NAAR VIERHONDERD MAN VOOR PRODUKTIESECTOR GEEN VERRASSINGEN IN SPOKENPROJECT WITTE TEJATER t DRUKBEZOCHTE RECEPTIE IN MUZIEKCENTRUM Friesland Campagnes Automobiliste op de bon na drankgebruik Engelsen Brand op Katwijkse viskotter snel geblust Jonge IJmuidenaar op heterdaad bij vernielingen betrapt 4 19 7 9 M A A N D A G 5 MAART A J i (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Hoogovens aan huis, dat is het motto waaronder het IJmuider bedrijf gaat trachten via een mobiele tentoonstelling in Noord-Holland het publiek een beter beeld te geven van het staalbe drijf als werkgever. In een grote tentoonstellingsbus wordt middels video, dia, film, geluidsbanden en persoonlijke gesprekken met voor lichters duidelijk gemaakt wat voor produkten Hoogovens maakt en op welke wijze dat gebeurt. VELSEN. De zeventigjarige muziekvereniging Soli heeft bij haar eerste jubileumactie reeds 11.000 ter beschikking gekregen voor de aankoop van nieuwe in strumenten. Dit kon zaterdag avond na afloop van de receptie worden vastgesteld toen de laat ste envelop met inhoud uit een oude sousafoon was gehaald. De „hoempa” stond in het Muziek centrum aan de Hagelingerweg opgesteld om leden, donateurs en relaties gelegenheid te geven hun waardering voor Soli uit te druk ken in een bijdrage aan het in strumentenfonds, waarvoor men met nog volgende acties in totaal 50.000 hoopt bijeen te brengen. IIHMMI sillifttA- I III 11II IHMI I - -4 W i Hoogovens wil personeelstekorten og) JOKE DIEBEN-FRERICHS iO I ■A Nachtmerries achtervolgen de vermoeide hotelgast, die op de foto nog nietsvermoedend z’n bed induikt. Een tweede jubileumcadeau kon Soli zichzelf aanbieden. Voor het eigen ge- IJMUIDEN. De deelnemers aan het spokenproject van het Witte Tejater zijn er vrijdagavond niet in geslaagd, de ne gentig bezoekers van hun „Avond vol Angst” ook maar één moment aan het griezelen te brengen. De voorstelling, waaraan de workshopleden onder leiding van mimespecialiste Karen Kooper ze ven avonden lang hadden gewerkt, ver liep zó traag en hing zo als los zand aan elkaar, dat de produktie als geheel geen horrorachtige, maar eerder een lachwek kende aanblik bood. Toch begon het angstig avontuur in het Witte Tejater ’s avonds veelbelovend. Het in de foyer verzamelde publiek werd door prachtig gegrimeerde spookachtige ver schijningen via een omweg de theaterzaal binnengeloodst. Aangezien deze zaal op enkele oliepitjes na verduisterd was en de bezoekers met groepjes van hooguit vier uit Wijk aan Zee, Spaarnebazuin uit Haar lem, Drumband Vogelenzang, operakoor Bel Canto, Oranjevereniging Driehuis en de Winkeliersvereniging Bloemendaal. ur ir iart den net- l te cie- isie •ke- ing ige op ed- lier de de De start van de actie is gepland rond de eerste april, de bus zal dan steeds van woensdag tot en met zaterdag in een be paalde plaats staan om belangstellenden de gelegenheid te geven zich nader te oriënteren op Hoogovens. Het project wordt begeleid door een publiciteitscam pagne in de plaatselijke media en door huis-aan-huis verspreide folders waarin de komst van de bus wordt aangekondigd. het organiseren van een voorlichtingsdag,, voor onderwijzend personeel en een open dag voor hun leerlingen. Daarmee slagen- wij er tot nog toe alleen maar in het normale natuurlijke verloop van onge veer 65 man per maand (onder meer via overlijden, vervroegde uittreding, veran dering van werkkring, pensionering of afvloeiing naar de WAO)-op te vangen. Voor die vierhonderd vacatures moeten wij wel iets extra's doen", aldus Zij- tregtop. drie zijn er tenslotte maar twee op het vliegtuig gestapt om hier te beginnen, de derde zag er alsnog vanaf. De stap om Engeland te verlaten is kennelijk toch erg hoog". Er is nu ook contact gelegd met het Engelse equivalent van de Gewestelijkt Arbeidsbureaus, de Departments of Em ployment en De Job Shops. Bovendier worden de kandidaten niet eerst naai Hoogovens gehaald om het bedrijf te be kijken. Zijtregtop: „Wij gaan weer met de mensen praten in Engeland, maar nemer ze nu ook daar in dienst. Het eerste half jaar worden ze hier dan ondergebracht in pensions, terwijl ze eens in de vier weeken op kosten van Hoogovens per vliegtuig naar huis gaan, waar ze zeven dagen ach tereen kunnen blijven alvorens ze weer moeten beginnen. Dan krijgen de mensen ook een reële kans om te bekijken of het ze hier in de praktijk ook bevalt. Er is tenslotte niemand mee gediend dat zo’n werknemer of zijn familie na een paar maanden in Nederland heimwee krijgt, dat hopen wij hiermee te voorkomen. Als ze dan na een half jaar besluiten hier in vaste dienst te komen, proberen wij ze te huisvesten in eeh van onze huizen, of in een van de huizen die wij volgens de bestaande overeenkomsten met diverse gemeenten toegewezen krijgen”. Hoeveel werknemers Hoogovens in En geland wil contracteren is niet bekend, het uitgangspunt is zo weinig als nodig is. In Het voornaamste doel van de mobiele tentoonstelling is imageverbetering, om dat niet iedereen meer het positieve beeld heeft van Hoogovens zoals dat een paar jaar geleden nog overheerste. Bo vendien zullen de bezoekers van de bus erop gewezen worden dat bij Hoogovens tal van vacatures zijn, terwijl ook aan dacht besteed zal worden aan de voorde len die aan het werken bij de staalgigant verbonden zijn. En hoewel de werving van personeel niet op de eerste plaats komt, hopen de organisatoren van het project wel dat de actie een aantal nieu we werknemers op levert. Want ondanks de grote werkloosheid heeft Hoogovens nog steeds plaats voor ongeveer vierhon derd man in de produktiesector. Deels vacaturés, deels arbeidsplaatsen die wor den ingenomen door zogenoemde „kort- verbanders” die zelf niet in vaste dienst willen. ukt van tel- ctij- een jers len- iren f te lale het irri- dijk leze in liet ten :ee- zal- :ht. des te ide 0 0 ;0 o iO '5 hij de toehoorder tegen wil en dank van een spookachtig pianoconcert, vóór hij halsoverkop het hotel uitvlucht. Spreekt er uit zo'n aanéénschakehng van „griezelige" vondsten al weinig origi-' naliteit (er zijn toch waarachtig wel oor spronkelijker horror-effecten te beden ken); door de lange duistere pauzes tussen de verschillende lang uitgesponnen scè nes wist de voorstelling nergens meer te, verrassen. Geen succes kortom, dit spo kenproject, waarbij je je trouwens in ge- moede kunt afvragen of het koste wat het kost streven naar een uitvoering nq slechts zeven repetities eigenlijk wel zo’n gelukkig uitgangspunt is. De groep had er- gezien de inhoud van de voorstelling beter aan gedaan, de opvoeringsdatum nog een paar weken uit te stellen, maar ja, dat valt dan weer onder het hoofdstuk nakaar-; terij. personen tegelijk werden binnengelaten, gaf dat wat-gaat-er-nu-weer-gebeuren/ spookhuis-effect iedereen ruimschoots de gelegenheid in de juiste stemming te ko men. In zo’n wat zenuwachtig lacherig sfeertje begon het spel, dat in aanvang de aandacht wel gevangen wist te houden maar dat al snel doodbloedde in veelvuldi ge en langdurige periodes van absolute duisternis, afgewisseld met voorspelbare spookachtige effecten. Het verhaaltje waaraan de afzonderlij ke scènes waren opgehangen bleek al even stereotiep: een vermoeide handels- reiziger klopt bij nacht en ontij aan bij een hotel, waarna hij in het krakende hotel bed door nachtmerries wordt achter volgd. Zo is hij (als toeschouwer van een soort schimmenspel) getuige van enkele bloederige moorden, houdt een aanzwel lend spokenkoor hem uit de slaap, ziet hij verschillende geestverschijningen en is korps Wilhelmina, Drumband waarts, de Castricumse Fanfare, Arion monie, Hoogovens Harmonie, Majorette^. De receptie werd bijgewoond door ver- peloton en Drumband IJmuiden, Fanfare- tegenwoordigers van de gemeente Velsen, korps Wilhelmina, Drumband Voor de Velser Gemeenschap, IJmuider Har- Leerhuisavonden. Op de donderda gen 22 en 29 maart en 5 april worden in de bovenzaal van de Bethelkerk aan de La riksstraat te IJmuiden weer een drietal Leerhuisavonden belegd. De bedoeling van deze avonden is als joden en christe nen bezig te zijn met de boodschap van het Oude Testament, het onderwerp dit maal is „Israël, volk en land”. De beide eerste avonden wordt het onderwerp inge leid door mevrouw.Dodo van Uden, op de laatste avond zal dr. S. Gerssen aanwezig zijn. Deelnemersprijs is 20 gulden voor de drie avonden, niet verdienenden half geld. Aanmeldingen bij ds. J. L. Bel, Lariks straat 16, tel. 11669 Filmmiddag Het Leger des Heils organiseert woensdagmiddag 7 maart om twee uur een filmmiddag voor de jeugd. Gedraaid wordt een leuke jeugdfilm, de toegangsprijs is een gulden. De filmmid dag wordt gehouden in het gebouw van het Leger des Heils in de Edisonstraat te IJmuiden. •X min Y beweging Tien maart be staat de landelijke X min Y beweging tien jaar, de Velsense afdeling herdenkt dat feit door op die datum middels een we- reldwinkelkraam op het Marktplèin het publiek wat nadere informatie over deze beweging te geven. De beweging houdt zich bezig met de ontwikkelingssamen werking in de breedste zin van het woord, met name in de zogenoemde „Derde-we- reld” landen. Geïnteresseerden kunnen zich bij de kraam ook opgeven als lid van de beweging. Volgens mr. H. Zijtregtop, die belast is met de werving van personeel, hebben vorige acties om dit personeelstekort op te heffen niet aan de verwachtingen beant woord. „Buiten de normale kanalen via advertenties in dag- en weekbladen en de Gewestelijke Arbeidsbureaus hebben wij al diverse speciale acties gevoerd om per soneel aan te trekken. Zo hebben wij een specifiek op de jongeren gerichte adver tentiecampagne gevoerd, wij geven voor lichting aan dienstplichtige militairen over de mogelijkheden bij ons als zij in de normale maatschappij terugkeren en hou den open dagen. Wij hebben ook met luchtreclame gewerkt en zijn nu bezig met bouw van een eigen accommodatie. Een groot compliment kreeg Soli ook van Uit hoorns Kunst na Arbeid, bij monde van Th. de Groot: „Bij uw bouwactiviteiten heeft u de muziek niet vergeten”. Namens de commissie Soli ’70 wees J. W. Sloos op de inzet van velen voor het eigen Muziekcentrum: „Allen die bereid waren om iets-voor niets te doen kunnen hun vereniging als jubileumgeschenk nu een geheel schuldenvrij gebouw aanbie den”. Wel blijft Soli door de hoge kosten van instrumenten en uniformen „een huismoeder van een duur gezin” maar er wordt nooit een vergeefs beroep gedaan op de 150 leden en 1200 donateurs. Voor zitter J. J. Heeremans sloot met woorden van dank. opheffen met wervingscampagnes bouw, dat drie jaar geleden met een voor een dergelijke vereniging zware schulden last tot stand kwam, heeft de laatste ver vroegde aflossing plaatsgehad. Soli is dus geheel meesteres over het eigen huis dat een verzekerde waarde heeft van ruim een hajf miljoen. De grote belangstelling voor de receptie bewees, zoals G. Bos het namens Soli in zijn openingwoord uitdrukte, dat zeer ve len de vereniging een warm hart toedra gen. Als vertegenwoordiger van de Noordhollandse Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen zei secretaris W. J. Bot man vervolgens dat Soli als een van de grootste verenigingen van deze organisa tie niet de gemakkelijkste is, wat op de jaarvergaderingen tot uiting komt. Daar tegenover staat dat ze in meer dan een opzicht pionierswerk heeft verricht, zoals bij de vorming van de groep majoretten, de instelling van de Vlaggenwacht en de Met deze tentoonstellingsbus gaat Hoog ovens in april de boer op in Noord-Holland om het image van het bedrijf te verbeteren en indien mogelijk personeel aan te trekken om het tekort van vierhonderd man op te heffen f SANTPOORT. Tegen een 34-jarige inwoonster van Santpoort is zaterdag nacht proces-verbaal opgemaakt wegens rijden onder invloed en doorrijden na een aanrijding. Een korte achtervolging van af de Patriciuslaan, waar ze volgens de politie met haar auto merkwaardige ca priolen uithaalde, eindigde aan het Bur gemeester Weertsplantsoen in haar woonplaats. Een bloedproef op het Velsense hoofd bureau, na een ongunstig uitgevallen blaastest, wees op overmatig alcoholge bruik. De vrouw gaf een aanrijding aan de Patriciuslaan als verklaring voor de blik schade aan de personenauto waarin zij reed. Over de omvang van de aangerichte schade aan geparkeerde personenau to’s aan de Patriciuslaan kon vanoch tend nog geen mededeling worden gedaan. Weinig aktie aan het vergaderfront deze week. Vanavond om half acht komt de commissie financiën bijeen in het stad huis om te praten over de nieuwbouw voor de school voor praktische vorming, die momenteel is gehuisvest in een ge bouw in de Houtmanstraat te IJmuiden. Verder komen aan de orde de ontpachting van een stuk grond in Santpoort, de ver vanging van de regelapparatuur in de Stadsschouwburg en een aantal begro tingswijzigingen. Donderdag is het de beurt aan de commissie milieuzaken, aanvang eveneens half acht. Bij het ter perse gaan van deze editie was de verga- deragenda nog niet binnengekomen bij de redactie, zódat bijzonderheden over deze vergadering ontbreken. „Iets extra’s wordt momenteel ook uit geprobeerd in Engeland, waar Hoogovens sinds december bezig is met het werven van'personeel. De keuze viel op dit land omdat de taalbarrière niet onoverbrug baar groot is en omdat er veel vaklui werkloos zijn door de massale ontslagen bij het staatsbedrijf British Steel Compa ny (BSC). De activiteiten hebben zich vooralsnog beperkt tot de staalfabriek in Hartlepool bij Middlesborough, maar in middels zijn ook contacten gelegd in de omgeving van Cardiff (Wales) en Glas gow) (Schotland). Twee Engelsen zijn door deze actie al in dienst bij Hoogovens, er wordt nog gepraat met twintig anderen. Zjjtregtop: „Deze wervingscampagne hebben wij tussentijds aangepast. Tot nog toe hebben wij de counsellors benaderd, de man die door het bedrijf werd aange steld om hef afvloeien van het personeel te begeleiden. Als die man mensen had die wel oren hadden naar werken in Neder land. gingen wij met twee personeelsfunc tionarissen naar Engeland om daar met de kandidaten te praten. De kandidaten die na het gesprek nog enthousiast waren haalden wij naar Hoogovens om ze het bedrijf te laten zien, degenen die claarna nog steeds positief waren namen we dan in dienst. In de praktijk bleek dat niet zo geod te werken. Zo hebben wij in Enge land met een groep mensen gepraat, waarvan een groot deel wel wilde komen kijken. Uiteindelijk kwamen er maar ze ven naar IJmuiden, en daarvan besloten er drie hjer in dienst te komen. Van die VELSEN. Aan boord van de KW 214, een Katwijkse viskotter, afgemeerd in de IJmuidense Vissershaven, is zondag nacht bij een brand voor circa zesduizend gulden schade aangericht. De kort na middernacht gealarmeerde brandweer kon het vuur beperkt houden tot het manschappenverblijf van de kotter, waar de brand is ontstaan. Mei één straal lagedruk kon de brand binnen twintig minuten volledig worden geblust. Het vuur is volgens een woord voerder ontstaan door oliekleding die over een ingeschakelde elektrische kachel was neergelegd. De KW 214 lag afgemeerd aan de loswal van de visafslag ter hoogte van Hal E. Met uitsluitend brandschade aan betimmering en inventaris van het manschappenverblijf kan het schip nor maal in de vaart blijven. De eigenaar, de Katwijkse reder P. Hoek, was tegen brand verzekerd. VELSEN. Aan de IJmuidense Ken- nemerlaan zijn in het afgelopen week einde opnieuw vernielingen aangericht. Nabij het Café De Boerderij werd zater dagnacht een bromfiets beschadigd en werd een boompje aan de wegkant afge knapt. Een 19-jarige IJmondenaar kon op aanwijzing van een voorbijganger als da der van deze uitingen van vandalisme worden aangehouden. Tegen hem is pro ces-verbaal opgemaakt wegens vernie ling. In de directe omgeving van de Kenne- merlaan aan de Van Warmenhovenstraat- werd bij drie geparkeerd staande perso nenauto’s schade toegebracht aan de car rosserie. Een aantal antennes werd verbo gen en het lakwerk werd kennelijk met een scherp voorwerp bewerkt. Aan de Kenneinerlaan en in de directe omgeving, wordt momenteel in het weekeinde extra door de politie gesurveilleerd na klachten van bewoners over vernielingen. eerste instantie zal geprobeerd worden het tekort oan te root Nederlandse werkzoekenden „uit de buurt”. Dat lijkt ook al aardig te lukken, nadat het NÓS- journaa] in haar televisieuitzending van donderdag jongstleden aandacht had be steed aan de wervingscampagnes kwa men vrijdag ongeveer vijftig reacties bin nen van werkzoekenden. De mensen die in Nederland niet gevonden kunnen wor den zal Hoogovens echter uit Engeland halen, daarmee voortbordurend op een oude traditie. In 1956 immers was het IJmuider bedrijf de eerste Nederlandse onderneming die in het buitenland men sen zocht (in Italië) om het personeelste kort aan te vullen via wat toen nog „gas tarbeiders" heette. Tien jaar daarvoor al, in 1946, ging Hoogovens er met een leger- Dakota op uit om personeel te werven in Friesland. Jongeren en veteranen van de jubilerende muziekvereniging Soli wachten in spanning op het resultaat dat de ..hoempa-actie' ten bate van het instrumentenfonds zal opleveren. Van links naar rechts de Soh-leden Nelly van der Vaart, Jan Oudendijk. Siem Heeremans (de beide laatstgenoem den zijn erelid) en Isabelle Gees. ■i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5