PROVINCIEBESTUUR SPREEKT GERUCHTEN TEGEN Bond oorlogsslachtoffers eist q verbod beledigende uitlatingen l 1 h Amsterdam doet niet mee aan project Purmerend ?5.- 10: Tijdens kort geding voor Haarlemse rechtbank: „Zaanstad wilde pand niet kopen” Wellicht eigen centrale voor stadsverwarming Vovincie wijst verwijten af Nuchterheid I’ I hi 11 IJMOND MAART 19 7 9 I N S D A G 10 (Van een onzer verslaggevers) I s >ok HAARLEM. „De beschuldi gingen van Van Eeghen en Wes terhoff zowel omtrent het beleid van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslachtoffers (BNMO) als omtrent het beleid van de Stichting Fondsenverwer- ving Militaire Oorlogsslachtof fers (SFMO) als ook omtrent de solistenrol van Van Lanschot in de besturen van beide organisa ties en de bevoordeling van Staal en..Co. (een dochteronderneming van de bank Van Lanschot, red.) door Van Lanschot zijn onjuist. Wanneer Van Eeghen en Wester hoff deze beschuldigingen vol houden, zullen zij deze waar moe ten maken. Niet met loze bewe ringen, niet met zelf geschreven memoranda, maar met werkelij ke bewijsstukken”. (Van onze rechtbank verslaggever) I middag in Velsen-Noord verga derde. len. Het provinciebestuur gaat door met de voorbereidingen. Het principebesluit is genomen en verder basta. „Er wordt maar net gedaan alsof Noord-Holland hier mee zo’n bijzondere positie in neemt maar al heel wat elektrici teitsbedrijven zijn ons hierin voorgegaan”, zo zei de voorzitter van de raad van toezicht op de provinciale bedrijven die gister- VELSEN. Het provinciaal bestuur van Noord-Holland houdt vast aan de wens de vijf ploegendienst bij het PEN per 1 januari 1980 in te voeren. Gede puteerde IJff wees geruchten dat minister Wiegel de invoering van het nieuwe rooster zou willen blokkeren naar het rijk der fabe- 1 o Vijfploegendienst PEN gaat gewoon door 7 Gedeputeerde IJff ■Heemsteden a ar van eeghen bevecht bond oorlogsinvaliden ik medeplichtig was De heren Van Eeghen (rechts) en Westerhoff gistermiddag op de trappen van het gerechtsgebouw aan de Jansstraat te Haarlem. voor de oorlogsinvaliden doen. Nu had- Uitlatingen in deze zin, waarin boven- angS (1 ^en we en een goed plan, en gebeur- opwekkingsproces van de centrale Noord denkt de hoofdstad zelf nodig te hebben voor een eigen stadsver- warmingsproject. iStisch ^leef liggen. „Vóór 1970 hadden ■velijks geld en konden we ook niet veel de er nog niets. Meneer, ik heb de hele wereld afgereisd, en me tot in de Sovjet unie toe verdiept in de zorg voor oorlogs invaliden. Ik kon maar tot één conclusie komen: de BNMO is veruit de rijkste, maar ook veruit de achterlijkste organisa tie op dit gebied. Zelfs in de Sovjet-Unie krijgen de oorlogsinvaliden eenf pei' jaar de gelegenheid om naar De Krim te gaan om zich eens helemaal medisch door te laten lichten en eventueel psychisch te In dit adviescollege, hoofdzakelijk be staand uit leden van Provinciale Staten, suggereerde de PSP-er Korzelius dat de aankoop van het gebouw niet was doorge gaan omdat de prijs te hoog geweest zou zijn. Hij zei de gang van zaken te betreu ren en vond het jammer dat het gebouw aan de firma Wastora was verkocht. De pacifist had graag gezien dat het pand voor jongerenhuisvesting benut was ge worden. Met dat doel had een actiegroep dit weekend ook de bezetting uitgevoerd. Het is ten behoeve van die „arme stak kers” dat Van Eeghen zegt de kat de bel te hebben aangebonden. „Door mijn vriend jes wordt ik nu veelal met de nek aangeke ken. Het zogenaamde betere publiek heeft het me hoogst kwalijk genomen dat ik de Dr. ir. IJff, raadsvoorzitter, wees de voorstelling die Korzelius van de toe dracht gaf, nadrukkelijk af. De gemeente Zaanstad heeft royaal de tijd gehad het pand van het provinciaal waterleidingbe drijf over te nemen. Een kans die het college zelf niet heeft willen grijpen. Gedeputeerde IJff deelde dat gistermid dag mee in een vergadering van de raad van toezicht op de provinciale bedrijven. Inmiddels ziet het er naar uit dat het centrum voor militaire oorlogsslachtof fers er toch binnen afzienbare tijd zal komen. Van Eeghen is ervan overtuigd, dat dat mede aan zijn gewraakte actie is te danken. „Als ik dit niet had ondernomen, was er nu nog niets gebeurd, dat weet ik zeker". Een lintje zal de oud-ritmeester (voor vijftig percent invalide als gevolg van in Indië opgelopen schotwonden) er niet voor krijgen. Maar daar heeft hij ook maling aan. „Ik had een paar onderschei dingen”, vertelt hij lachend. „Die zijn in Afrika gegapt door mijn wasboy. Waar schijnlijk loopt die er nu nog mee in de bush te pronken. Nee, daar geef ik niet om. Mijn vrouw zegt: de enige medaille die je echt heb verdiend, is die van de vierdaagse. Ze heeft gelijk". CHIEL EVERS Het wezen van stadsverwarming is het ontbreken van aparte verwarmingsinstallaties in elke woning. Het lei- pers heb ingelicht. Maar het gewone volk heeft donders goed begrepen hoe de vork in de steel zit. Tientallen brieven en tele foontjes heb ik gehad. Vaak van weduwen van oorlogsinvaliden. Als dat geld goed was besteed, zeiden die, dan had mijn man misschien nog een beetje levensgeluk gehad. Ja... dat is niet meer goed te maken". Uitvoerig ging mr. Maris in op de ver wijten van de beide oud-bestuursleden. Volgens hem betroffen de grieven van Van Eeghen en Westerhoff twee lijnen. Enerzijds zouden de verwijten betrekking hebben op wat er niét met de beschikbare miljoenen was gedaan en anderzijds op wat er wél met de miljoenen gedaan was. Het eerste punt betrof het beleid van de BNMO en het tweede punt had betrekking op het beleid van de SFMO. dien werd gesproken over wanbeheer, schoten bij de eisers, de BNMO, de SFMO en Van Lanschot, in het verkeerde keel gat. Dat was de reden, waarom mr. Maris namens de eisers tijdens het kort geding eiste, dat de gedaagden zich in de toe komst niet beledigend of onrechtmatig over de beide organisaties en de bankier zouden uitlaten. Commissies zijn momenteel bezig met het bekijken van de gevolgen voor toelagen en besteding van de dagdiensten. De di rectie van het Provinciaal Elektriciteits bedrijf Noord-Holland heeft de eerste ad vertenties geplaatst om aan de noodzake lijke twintig man extra te komen. De president van de Haarlemse recht bank doet op maandag 12 maart ’s mid dags om twee uur uitspraak in deze zaak. De raadsman van Van Eeghen en Wes terhoff, mr. L. Wichters Hoeth, achtte nuchterheid in dit soort zaken nodig. De gedaagden hadden volgens hem nooit het plan gehad zich in beledigende of onrecht matige zin tegenover de eisers uit te laten. Maai' iets anders vond hij, of Van Eeghen en Westerhoff dat in genoemde perspubli- katies gedaan hadden. „Wie heeft wat aan wie verteld en is dat wel of niet beledi gend? Daar gaat het om", aldus mr. Wi- chers Hoeth, die vervolgens uiteenzette, dat gedaagden slechts verantwoordelijk waren voor drie publikaties, waarin naar zijn mening géén beledigende uitlatingen waren gedaan. Hoogstens was er volgens hem sprake van kritiek. „Eisers zullen echter moeten begrijpen dat niet elke kri tiek op dat beleid beledigend of onrecht- _r Het benodigde geld kwam niet los. Om lat de plannen nog moesten worden bij besteld en er nog onduidelijkheid bestond >ver de exploitatie van het centrum, legde Van Lanschot gisteren voor de Haarlemse •echtbank uit. Van Eeghen heeft echtei' ien simpeler verklaring: „Van Lanschot )leef op het geld zitten, dat merendeels bij lijn eigen bank was belegd”. Hoe dan ook, if an Eeghen moest de frustratie ervaren lat zijn voorstel jarenlang in een lade we nau- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De kans bestaat dat in Purmerend een warmtekrachtcentrale zal worden gebouwd teneinde in deze gemeente een stadsverwarmingsprojeet te kunnen realiseren. Overleg met de gemeenten Amsterdam en Purmerend heeft gedeputeerde IJff ervan overtuigd, dat de hoofdstad niet in staat is mee te werken aan de realisering van het project in de Purmer. Daarom is afgestapt van het idee dat afvalwarmte van de electrici- teitscentrales van Amsterdam naar het noorden ge voerd moet worden. Logisch vervolg is een onderzoek naar de mogelijkheid op Purmerendse bodem een warm tekrachtcentrale neer te zetten die wordt gestookt met kolen en of olie. laten begeleiden. En bij ons? Nog niets van dat alles". „Het treurige is”, zegt Van Eeghen, „dat juist voor oorlogsinvaliden ieder jaar telt. Je mag het voor hen bestemde geld niet zo maar oppotten. Op het ogenblik gaan ze als ratten dood. Sinds 1970, de periode dus dat de BNMO die 37 miljoen vergaarde, zijn er honderden overleden en veel ande ren zijn inmiddels 65 geweest. De ervaring in het buitenland leert, dat die nazorg dan niet meer nodig is. Zelfs als er vandaag met het plan begonnen zou worden, zou het pas over 27- jaar gereed zijn. In die tijd heeft de BNMO weer zeventien miljoen aan loterijgeld verdiend en zijn bijna al die kerels boven de 65. Dat is de tragedie. En daarom zeg ik, als ik terugkijk: eigen lijk had ik in 1976 al moeten zeggen „to hell met de héle flikkerse boel”. Die arme stakkers van oorlogsinvaliden wisten al die tijd niet eens dat het geld er was en dat er plannen waren om er iets mee te doen”. In de vergadering van de raad van toezicht op de provinciale bedrijven voegde PEN-hoofddirecteur Van Eyndhoven daar nog enkele bezwaren aan toe. De leiding naar Purmerend zou wel erg lang worden, het gebied waar men doorheen zou moeten is erg moeilijk, de storingskans aanzienlijk - dat alles bij elkaar zou het project bijzonder duur maken. IJff, die zelf een aantal besprekingen met Purmerend en Amsterdam bijwoonde, zei dat nu de andere mogelijkheden worden onderzocht. „Een gunstige factor is in elk geval dat Purmerend een gunstige positie inneemt ten opzichte van het landelijke koppelnet. In de Purmer zelf staat een 150 kilovolt station”. Het verhaal is bekend. De BNMO, onder •oorzitterschap van bankier Van Lan- Ichot, heeft sinds 1970 het niet onaanzien- ïjke kapitaal van 37 miljoen gulden ver kaard. Gelden die afkomstig waren van de Klgemene Loterij Nederland. Het be- twaar van Van Eeghen is, dat het geld Iverd opgepot in plaats van uitgegeven, pannen voor een project lagen al jaren tereed. Samen met onder meer oud-mi- nister van Defensie Den Toom had Vifn- «leghen die indertijd opgesteld: een woon- Jentrum voor militaire oorlogsinvaliden Rnnex centrum voor nazorg in Doorn, bouwkosten: ruim tien miljoen gulden. Het wel of niet bouwen van een woon- centrum voor oorlogsinvaliden vormde het kernpunt van het beleid van de BNMO in de zeventiger jaren. De hamvraag was of er wel of niet zo’n centrum moest komen. Van Eeghen en Westerhoff heb ben onlangs in perspublikaties beweerd, dat een dergelijk gebouw gezien het ouder worden en het uitsterven van oor logsinvaliden reeds lang verwezenlijkt had moeten zijn. Het toenmalige hoofdbe- (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het gemeentebestuur van Zaanstad heeft ruimschoots de tijd gehad iet pand aan de Westzijde, dat afgelopen veekend twee dagen werd bezet, te ko len. Het college heeft echter van aan loop afgezien omdat het geen passende ^^^Mestemming voor het gebouw had. Dat is ^5^-^an de provincie Noord-Holland meege- leeld, waarna het PWN, eigenaar van het land, eind februari tot verkoop is overge- :aan. In kant en klare taal schetste mr. A. G. Maris gisteren tijdens een kort geding voor de president van de Haarlemse rechtbank, dat de BNMO, de SFMO en de bankier Van Lanschot niet gediend zijn van de uitlatingen van twee oud-be stuursleden van de bond, de heren Van Eeghen en Westerhoff, waarin de bankier en de bond worden beschuldigd van het oppotten van geld bestemd voor oorlogs invaliden. Volgens beide oud-bestuursle- den had de bond het in de loop der jaren verkregen geld, inmiddels opgelopen tot een bedrag van 37 miljoen, al lang moe ten besteden aan de bouw van een woon- centrum voor militaire oorlogsinvaliden. De omzetting van een vier- naar een vijfploegendienst staat geheel los van werktijdverkorting. Daarvoor heeft de toenmalige minister De Gaay Fortmann eind 1977 geen toestemming willen geven. Onder meer, zo zeggen veel provinciale politici, omdat de naastgelegen staalpro ducent Hoogovens middels een brief be zwaar maakte tegen die werktijdverkor ting. Dat zou maar personeel naar het PEN toelokken. Van Eeghen, succesvol zakenman en ionorair consul van Finland, heeft het isico dat zijn reputatie een deuk zou iplopen bewust genomen. „We wisten dat jre het tegen de hele Van Lanschot-clan noesten opnemen. Het hele apparaat zou egen ons worden opgezet. Welnu, dat is lok gebeurd. Ik heb bewust mijn reputa- ie als zakenman op het spel gezet. En erlijk gezegd verwacht ik binnenkort wel jen briefje van de Finse ambassadeur, jraarin hij vraagt wat ik in hemelsnaam lllemaal uitspook. Maar ik geef nog liever frijn consulschap op, dan dat ik deze weer nog langer door liet gaan. Vaak heb k er met mijn vrouw over zitten praten, pf ik het aan de grote klok moest hangen •f niet. Uiteindelijk heb ik de knoop door- ehakt. Als je dat niet doet, ben je gewoon medeplichtig in het complot. Neen, spijt leb ik er achteraf niet van. Wat ik me Heen verwijt is, dat ik er niet een jaar Ier der over ben begonnen”. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSTEDE. Twee dagen geleden dofte de brief op de mat van het land- luis Berkenrode aan de Heemsteedse Herenweg. Voormalig vice-voorzitter E. H. van Eeghen was geroyeerd als lid van Je Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers. Zijn beschuldigingen lan het adres van de BNMO en voorzitter V'an Lanschot (zie ook het rechtbankver slag hiernaast) zijn hem niet in dank ifgenomen. De oud-ritmeester der cava lerie neemt het laconiek op. „Hoe verder ik er vanaf sta, hoe beter”, zegt hij. stuur van de BNMO was daarentegen van .mening, dat zolang er geen zekerheid be stond over de realiseerbaarheid en de exploitatie van het plan, er niet gebouwd kon worden. „Het hoofdbestuur besloot tot een doortastend, maar weloverwogen beleid”, stelde mr. Maris. De door de ge daagden geuite beschuldiging, dat het bouwen van het centrum willens en we tens was tegengehouden, wees hij van de hand. „Het hoofdbestuur wilde geen risi co's lopen. Dat had het einde van de BNMO kunnen betekenen. Wanneer ge daagden stellen, dat er sprake was van wanbeheer, dan moet ik dat ontkennen. Hooguit kun je zeggen, dat het wel of niet bouwen een zaak was met twee kanten", aldus mr. Maris. Maris bestreed eveneens, dat Van Lan schot. die voorzitter is van SFMO én BNMO in zijn eentje het beleid van de BNMO zou hebben bepaald met als doel zijn eigen belang via de bank Van Lan schot te behartigen. De gedaagden had den gesuggereerd, dat het door de BNMO van de SFMO verkregen geld niet ondei- de beste voorwaarden zou zijn belegd. Van Lanschot bemoeide zich volgens mr. Maris nauwelijks met het beleggings beleid. Aan de hand van accountantsver klaringen probeerde hij aan te tonen, dat het verwijt van onoirbare bevoordeling In felle slotwoorden betichtten beide partijen elkaar van het doen van onjuiste mededelingen. Zowel Westerhoff als Van Eeghen ontkenden, dat het initiatief tot de publikaties van hen was uitgegaan. Ook veegden zij de vloer aan met de verstren geling van funkties, waardoor Van Lan schot het beleid van de bond naar zijn hand kon zetten. K Als ik bleef zwijgen, In september hebben Gedeputeerde Staten evenwel beslist voor het continu- dienstpersoneel in Velsen en Diemen een vijfploegenrooster in te voeren met be houd van de veertigurige werkweek. ten onrechte was. „Nodeloos grievend en krenkend zijn talrijke uitlatingen in pers artikelen. Voor zover het gaat om de vorrri van de uitlatingen is (ie juistheid van de beschuldigingen niet relevant. Bovendien is de inhoud van de beschuldigingen niet juist. Daarom verzoeken eisers het ver bod. dat gedaagden zich niet beledigend zullen uitlaten, uit te spreken", zo beëin digde mr. Maris zijn pleidooi. Opperste bedrijfsbaas Van Eyndhoven deelde de leden van de raad van toezicht mee dat nu ook het personeel in Diemen volledig achter de plannen staat. Perso- neelvertegenwoordiger Prins kreeg van IJff te horen dat de gedeputeerde zelf niet was benaderd door werknemers op de Diemer centrale, die bezwaren konden hebben. Hij sloot echter niet uit dat colle- ga-bestuurders individueel benaderd wa- ren door ontevreden personeel. Acties die I in strijd zouden zijn met de mededelingen van ir. Van Eyndhoven. matig is en dat zij het recht hebben dit (het beleid, red.) openlijk aan de kaak te stellen". i-C Mr. Wichers Hoeth noemde de kern vraag, of de eisers een aanvaardbaar be leid voeren door een vermogen van 35 miljoen praktisch ongebruikt te laten lig gen. Deze vraag was naar zijn mening nu niet aan de orde, omdat de Haagse officier van justitie inmiddels een onderzoek in stelt naar deze zaak. Het leveren van zake lijke kritiek moet volgens hem te allen tijde mogelijk zijn. Hij verweet de BNMO het voeren van een autoritair beleid door het leveren van kritiek te beantwoorden met het opzeggen van het lidmaatschap, wat gebeurd is in het geval Van Eeghen. Bovendien wreef hij de BNMO, de SFMO en Van Lanschot onder de neus, dat zij niet hadden willen meewerken aan een onderzoek naar de ware toedracht van de gang van zaken. Tot tweemaal toe stelde een commissie van adviseurs een onderzoek in, maar belde malen weigerden volgens Wichers Hoeth de BNMO en de SFMO hun mede werking. „Daarna stond voor Westerhoff alleen de weg naar de pers nog open", aldus de raadsman. dingnet dat in nieuwe wijken gaat worden aangelegd dient niet meer voor het transport van gas maar van verwarmd water. Dat geeft zijn hitte via wisselaars af aan een water circuit binnen elke woning. Introductie van stadsverwarming betekent dat niet meer op gas maar op electriciteit wordt gekookt. Berekend is (dat het sys teem van collectieve warmte-aanvoer sterk energiebes parend werkt. Het levert op langere termijn ook financië le voordelen. De provincie gaat ervan uit dat geen nieuwe wijk meer in Noord-Holland kan worden geconstrueerd zonder de aanleg van stadsverwarming. Purmerend heeft daar in principe toe besloten. Amsterdam heeft volgens bestuur der IJff gegronde redenen niet aan het project te willen meedoen. Op het terrein van de Hemweg-centrale is niet voldoende ruimte meer vrij om benodigde installaties te laten verrijzen. De warmte die wordt geproduceerd in het De bankier bestreed dit ten stelligste. Hij stelde, dat bij de BNMO altijd de democratische spelregels in, acht waren genomen. Een verklaring vah vijftien af delingsvoorzitters van de bond voerde hij aan ter ondersteuning van zijn beleid.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11