Ovaties in Carré voor herenigde Britse groep; Manzanera onderscheidt zich NTB eist aandeel Pianist Pascal Devoyon aan partituur gebonden bij afsluiten cao orkestmusici I' nub/paarbonl Stagnatie boekverkoop niet van invloed op aantal uitgevers uS 2000 jaar ellende met Christendom” Feestavond rond i; I „Unie van wasvrouwen” tegen oorlogsgeweld l II R Bread and Puppet met wereldpremière Nuchter spel Fransman in Amsterdams recital Simon Carmiggelt en Peter van Straaten maakten Boekenweekgeschenk HMuAzt nederiand eenbonkvondezetijd n MHHl ■MMI 12 13 KUNST MAART 19 7 9 DINSDAG 6 12 5* AMSTERDAM. We schrijven 1979 en hoewel de jaren tachtig dus nog moeten aanvangen, is de grootste dosis nostalgie weggelegd voor een groep die juist als een Phoenix uit haar eigen as is herrezen. De gevoelens van sympathie en bewonde ring die velen voor Roxy Music koesteren, laten zich goed verstaan. Bowie, Zappa, Rundgren, Cos tello en nog een tiental anderen mogen dan hun stempel onmiskenbaar op de muziek van de jaren zeventig hebben gedrukt, geen groep heeft zozeer tot de verbeelding gesproken als Roxy. Dat kwam omdat nooit eerder imago en lading van een artis- tiek-muzikale koers zozeer bij elkaar aansloten. Bryan Ferry en de zijnen bezaten een wonderlijk- zeldzame combinatie van smaak, muzikaliteit, ap peal en poëzie. I O Als je vóór 1 april Je betaalt premie voor de verzekering van je brommer. Je betaalt kontributie voor de sportclub. Je krijgt zakgeld. Je hebt een krantenwijk. En ga zo maar door. Voor al die ontvangsten en uitgaven is ’t handig een bankrekening te hebben. D’fis zelfs een speciale bankrekening voor jou. De Piek-Fijn rekening. Voor mensen van 11 tot 18 jaar. Waarbij je naast een hoge rente, van je 11e tot en met je 16e jaar ook nog eens °en premie van 5% krijgt over de eerste 480 gulden die je per jaar spaart. Da’s mooi meegenomen! Bovendien krijg je van elke geld handeling een dagafschrift thuis, zodat je altijd precies kunt zien, hoe ’t ervoor staat met je Piek-Fiji rekening. Informeer bij een van onze 63 kantoren naar de mogelijkheden van de Piek-Fijn-rekeningTot straks. Roxy Music overwint alle twijfel i JOHN OOMKES kratiese frustraten, Papen en religieuze I fanaten”. JOHAN VAN KEMPEN (ADVERTENTIE) I AMSTERDAM. Dat de 26-jarige •Franse pianist Pascal Devoyon op het gebied van de virtuositeit heel wat aan kan, heeft hij de afgelopen jaren op het podium van het Amsterdams Concertge bouw al laten merken in optredens met orkest. En het hoge technische niveau dat deze musicus de laatste keer (in 1977) op een VARA-matinee in een, overigens neu trale en wat vlakke, vertolking van Ra vels linkerhandsconcert toonde, was ook eigenlijk wel te verwachten, gezien de diverse prijzen die Devoyon op belangrij ke internationale concoursen onder andere het Tsjaikovski Concours in Mos kou heeft gewonnen. En ook nu deze pianist zich maandag avond in een solorecital in de Kleine Zaal liet horen, bleek hem wat dat betreft weer geen zee te hoog te gaan. Zijn volkomen zeker weggehamerde weergave van de Handelvariaties van Brahms lieten daar over geen twijfel bestaan. Vrijwel alle noten passeren dan bewust afgewogen de revue, zodanig dat het grafische beeld uit de partituur duidelijker dan ooit in tijd en ruimte wordt geprojecteerd. De tijd heelt echter alle wonden, zo zegt men. Daar komt nog bij dat de solover- richtingen van Ferry met uitzondering van zijn eerlijke en autobiografische The Bride stripped bare de proef op de som niet konden weerstaan, dat gitarist Phil Manzanera weinig fortuinlijk was met zijn 801-project en saxofonist Mackay voortdurend het spoor kwijt was getuige zijn bemoeienissen met de goedkope Rock Follies-tv-shows en zijn fonografisch ver slag van een China-reis (Resolving Con tradictions). De plotselinge reünie van Roxy Music mag dan door Ferry niet als zodanig wor den gezien „We hebben een adempauze gehad om nieuwe krachten te kunnen verzamelen; dat was eigenlijk al na het Voor de vele fans die de Britse groep telt, gelden de laatste drie jaar als ver bruid. Weliswaar begrijpt een ieder dat de onderlinge verhoudingen tussen Ferry en met name Andy Mackay en toetsen man Eddie Jobson ernstig waren ver stoord en dat Bryan zich al geruime tijd ernstig miskend voelde omdat zijn aan deel in de zaak nogal werd afgezwakt in de media. Het is zelfs zo, dat in een voor de pauze gespeelde sonate KV 311 in D, van Mozart, alle tonen als droge rijstkorrels uit de vleugel tevoorschijn lijken te komen, soms alsof ze worden afgeschoten uit een mitrailleur. Overdreven gesteld natuur lijk. Want al onthoudt hij zo’n midden deel dan werkelijk alle zangerigheid Devoyon houdt zich in beginsel toch heel precies aan de aanwijzingen in de parti tuur, ook wat de dynamische nuances aangaat, al is het uitgangspunt altijd te volumineus. Bryan Ferry als agressieve „he-man", (foto Lex van Flossen) De lucht klaart daarna gelukkig snel op. Mackay trekt het klassieke A Song for Europe met afwisselend goedgeplaatste piano-akkoorden en een jammerende sax- solo uit het grauw, waarna de band aan eenheid wint in het agressieve Trash, Mo ther of Pearl en het kwetsbare Stills falls the Rain. Meer recent materiaal volgt. Ain’t that so wordt door Ferry met veel gevoel voor soul gezongen, waaraan het staccato van Manzanera alleen maar ve nijn toevoegt. Juist die bescheiden gitarist eist in de loop van de avond steeds meer aandacht voor zich op met wonderlijk grillige soli die een enorme lading verle nen aan het in de regel symfonische geluid. Op het podium van Carré krijgt de herrezen glorie een nuchter aanzien. Een granieten decor, waarin een monumenta le trap en vele meters hoge stalagmieten starre getuigen zijn van een stroef begin van het concert, zorgt daarvoor. Manzane ra staat links voor, Ferry eist de centrale positie op en Mackay houdt zich uiterst rechts op. Op de tweede lijn opereren toetsenman Dave Skinner, drummer Paul Thompson en bassist Gary Tibbs. De uit de laatste twee samengestelde ritmesectie produceert aanvankelijk een zo stugge backbeat dat de gelaagde sax-orgel-gi- taar-partijen het er in het openingsnum mer Manifesto tegen af moeten leggen. Tot overmaat van ramp zingt Ferry met een geëxalteerde stem vals. Met name Ferry en Mackay hebben aan het einde van het concert al hun ambtena renmaniertjes afgelegd, de jasjes uitge trokken en bewegen zich soepeltjes over het plankier. Een „duck-walk” a la Chuck Berry van Mackay is tenslotte het sein voor algehele feestvreugde. Een dol en thousiaste zaal dwingt tenslotte een dub bele toegift af. Nostalgie of niet, het is zalig om Virginia Plain en Do the Strand weer eens te horen. festo dan wat zoek. Opvallend op de plaat is de meer prominente positie van Phil Manzanera, de gitarist die zich ondanks zijn onloochenbare inbreng vroeger veel minder liet gelden dan Jobson, diens voor ganger Brian Eno en Mackay. Wat nu houdt de Nederlander van het boek af? Dat zijn de bestedingen in de vrijetijdsector. Met name de vakanties, verder weg gelegen reisbestemmingen en de aankoop van duurdere voorzieningen ten behoeve van die vrije tijd. Ondanks die stagnatie weten uitgeverij en boekhandel qua assortiment en aantal verkrijgbare uitgaven goed stand te hou den. Eind 1978 telde Nederland 1880 er kende boekverkopers en 491 erkende boekuitgevers, terwijl die cijfers eind 1977 toch iets lager waren. Niettemin komt er, uiteraard, weer een Boekenweek. Dat wordt dit jaar de 44e, die op 29 maart geopend wordt en duurt tot en met 7 april. Het thema is deze keer „Boeken aan Banden”. De titel van het Boekenweekgeschenk, geschreven door Simon Carmiggelt en geïllustreerd door Peter van Straaten, luidt deze keer „Mooi Kado”. De (record)oplage bedraagt dit keer maar liefst 370 duizend exemplaren. De opening van de Boekenweek heeft deze keer in Den Haag plaats. De CPNB- prijs wordt deze keer toegekend aan het kwartaalschrift De Engelbewaarder uit Amsterdam, Dick Bruna ontwierp na een afwezigheid van enkele jaren weer een boekenaffiche. Van 30 maart tot en met 1 april heeft op het Centraal Station in Den Haag weer een eigen boekenmarkt plaats onder de titel „Eindstation Boeken markt”. staan afgedrukt de Top-Tien buitenlandse citaten, de Top-Vijf Nederlandse citaten na 1900, de Top-Vijf Nederlandse citaten van vóór 1900, beroemde citaten die altijd fout worden aangehaald, spreekwoorde lijk geworden Nederlandse boektitels, be faamde eerste zinnen van buitenlandse boeken, spreekwoordelijk geworden bui tenlandse boektitels, sportcitaten, be faamde eerste zinnen van Nederlandse boeken en Hollands Glorie. De Boekenweekeditie van het informa tieblad De Boekenmolen zal ditmaal ver schijnen in een oplage van 1,25 miljoen exemplaren. De gids bevat titelinformatie over ongeveer 300 nieuwe boeken. uitbrengen van Country Life in 1974 nodig geweest” het neemt niet weg dat de concerten die de formatie deze maand in heel Europa geeft gemengde gevoelens oproepen. Scepsis staat daarbij schouder aan schouder met een vage hoop dat alles in het reine zal komen, zodra Ferry, Mac kay en Manzanera maar op één podium staan. Toch hing de nostalgie als een zwaard van Damocles boven de concerten die Roxy dezer dagen in ons land maan dagavond twee, lang van tevoren uitver kochte shows in Carré geeft. Ik moet zeggen dat het meest recente resultaat van de hernieuwde samenwer king van de Roxy-leden, het album Mani festo, aanvankelijk voedsel gaf aan die twijfel. Maar bij herhaalde beluistering van de produktie groeide toch de overtui ging dat de reünie van Roxy wel degelijk aanleiding kan zijn tot nieuwe, grootse wapenfeiten, ook al is de balans op Mani- Voor Rijk de Gooyer, onlangs ontslagen uit het ziekenhuis na en ingrijpende oogoperatie, was er gisteren een bijzondere uitgave van het Boekenweekgeschenk Mooi Kado dat teksten bevat van Simon Carmiggelt (rechts) en Peter van Straaten (links). Pascal Devoyon houdt zich zelfs zo na drukkelijk ponerend aan het genoteerde, dat geen enkele passage de kans krijgt om te verdromen. En zou een stuk als „Clair de Lune” uit de door hem ter opening van het programma gespeelde Suite Berga- masque het niet juist van die verdroomde atmosfeer moeten hebben? Zoals Devoy on dan zo’n laatste toon neerzet! Nuchter der kan het niet. Toch klopt alles. Behalve het hart. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Een keur van arties ten, schrijvers, politici, journalisten, the atermensen en programmamakers uit de radio en tv-wereld verleent zijn mede werking aan een „feestavond ter gelegen heid van 2000 jaar ellende met het Chris tendom en de Christelijke politiek”, die op vrijdagavond 16 maart plaatsheeft in het Amsterdamse centrum Paradiso. Het programma op deze avond begint om 21 uur. Medewerkenden aan deze „feestavond” zijn David van Ooijen, Bram Vermeulen, Freek de Jonge, Jef Rademakers, Hans Plomp, Mignon van Ingen, Erika Dedins- ky, Henk Hofland, Astrid Roemer, Gerrit Komrij, Fred van der Spek, Anton Con- standse, Martin van Amerongen, Hein van Wijk, Constant Meijers, Hans Dorrestein, Pieter Niewint, Ivo de Wijs, Jango Ed wards, Ischa Meijer, Peter Schat, Fons Jansen, Simon Vinkenoog, Mensje van Keulen, Lucas van der Land, Gerben Hel- linga, Leo Jacobs en Aad Kosto. In een persbericht vermelden zij dat „het in deze tijd van reaktie en restauratie van Kohmeiny, de Paus en Anita Bryant hoof tijd is om onze stem te laten horen.” De groep verzet zich tegen wat zij betutte ling en onderdrukking noemt van „phallo- 1 Stronger throug the Years wordt door Mackay op hobo prachtig verbonden met het oude Ladytron, waarna de scepsis helemaal overwonnen wordt in In Every Dreamhome a Heartache, waarin de break van Thompson een gierende gitaar solo van Manzanera inluidt. Out of the Blue en Casanova blijken daarna in een nieuw jasje gestoken. Funky basflageolet ten van Tibbs en stevige fills van Thomp son verhogen het reliëf. Perfekt is vervol gens de timing in Love is the Drug, waarin Ferry zich als een agressieve „he-man” laat gelden. Uit volle borst wordt meege zongen, de eerste dansers wagen zich op het middenpad. Met snel up-tempowerk in Editions of You en Pyjamarama wordt Carré tenslotte minutenlange ovaties af gedwongen. „Mooi Kado”, het Boekenweekgeschenk van deze keer, bevat een bloemlezing van Carmiggelts nooit eerder gepubliceerde aandeel in de correspondentie met Gerard Reve, persoonlijke herinneringen aan A. Roland Holst, het laatste blaadje dat Her man Heijermans ooit volschreef en gege vens over Willem Elsschots schermutse lingen met de Duitse censuur van Goeb bels. Bij besteding van 17,50 gulden aan boeken is het Boekenweekgeschenk gratis. Gezien de grote belangstelling zijn in navolging van vorig jaar weer een aantal boekenweektassen (literatuur in verpak kingsmateriaal) te krijgen. Op deze tassen (Vanavond treedt Roxy Music nog in het Haags Congresgebouw op, beide shows zijn ook daar uitverkocht) (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. Het gaat op het ogen blik slecht met het Nederlandse boek. Er is een onmiskenbare stagnatie in de ver koop. Het aantal verkochte boeken schommelt sinds 1974 rond de 34 miljoen. Het afgelopen jaar onderscheidde zich echter in ongunstige zin met een totaal van 32,8 miljoen verkochte boeken. De waarde hiervan was gelijk aan die in 1977, namelijk rond 600 miljoen gulden, wat inhoudt dat de gemiddelde prijs per boek van 17,45 gulden in 1978 gestegen is naar 18,25. AMSTERDAM. In Centrum Belle vue gaf maandagavond het Bread and Puppet Theater uit Clover in de Ameri kaanse staat Vermont de wereldpremière van „Ah!”. Dit stuk zal vanavond en mor genavond herhaald worden en daarna gaat de groep naar Groningen. Dat wil niet zeggen, dat de kijkers bij die herha lingen precies dezelfde voorstelling te zien krijgen, want het Bread and Puppet Theater is eigenlijk een straattheater en de spelers daarvan passen zich aan alle omstandigheden aan. Ze improviseren en veranderen steeds en als een bepaalde voorstelling te veel vast gaat lopen, spe len ze die bij voorkeur niet meer. De Nederlandse Toonkunstenaarsbond heeft aan de orkestdirecties, het Contact orgaan en de bemiddelende minister van CRM, mevrouw T. Gardeniers, meege deeld, dat zijn honderden leden in de diverse symfonieorkesten zich niet gebon den zullen achten aan arbeidsvoorwaar den die buiten hun vertegenwoordiging om zijn tot stand gebracht. Om uit de verwarrende situatie rond het totstandkomen van de landelijke cao te geraken, heeft de NTB aan minister Gar deniers verzocht om op korte termijn het tripartite overleg over de secundaire ar beidsvoorwaarden te beginnen. Aan de onduidelijke situatie bij de symfonieor kesten inzake de arbeidsovereenkomsten dient naar de mening van de NTB zo snel mogelijk een eind te komen. 1 kindj£, een prinsesje plukt bloemen. En als de draak in aantocht is krijgen we een te lang durend lichtgeflikker te zien met beelden die niets betekenen. Vermoede lijk heeft de draak dan de prinses verslon den, want als aan het slot van de voorstel ling een wasvrouw het dier verslagen heeft, komt daar de prinses uit tevoor- schijn. Voordien heeft een der orkestleden het verhaal verteld dat de aanleiding tot de voorstelling „Ah” vormt. Het is de tekst die de Amerikaanse schrijfster Grace Pa ley na haar arrestatie bij een demonstra tie tegen haar rechter uitsprak. Een emoti oneel protest tegen terreur en oorlogsge weld van ’s werelds grootmachten. En zo is de voorstelling van Bread en Puppet dan ook bedoeld en betekent Ah een voortzetting van de artistiek gevormde strijd voor geweldloosheid. Straatthèater moet duidelijk zijn in zijn boodschap en tegelijk moet het in staat zijn de aandacht van voorbijgangers te trekken. Soms komt de eerste eis bij Ah wat in gedrang ten voordele van de twee de. Maar de boodschap komt overigens perfect over in het programmaboekje, dat Peter Schumann van houtsneden voorzag. CONRAD VAN DE WEETERING MO Het Bread and Puppet Theater is zeven tien jaar geleden in New York opgericht door Peter Schumann en deed mee aan veel demonstraties tegen de oorlog in Vietnam. Vorig jaar deelde deze groep in de Erasmusprijs 1978-en speelde toen hier Jeanne d’Arc in een vorm die de spelers toen zelf al te glad vonden. Behalve Peter Schumann heeft de groep eigenlijk geen vaste leden. Er komen steeds weer andere mensen uit de hele wereld, die zich voor een poosje bij het ensemble aansluiten, deze keer zitten er bijvoorbeeld een Fran se architect, een zangeres van Russische origine en de kinderen van Peter Schu mann bij. Typisch voor de groep zijn de grote maskers van brooddeeg, die de spe lers dragen. Omdat je birinen zo’n masker slecht kunt praten worden eventuele tek sten door een microfoon vanuit het „or kest” gezegd en omdat je binnen zo’n masker erg slecht kunt zien krijgen de spelers in hun bewegingen ook een soort aandoenlijke onhandigheid. Ik schreef het woord „orkest” tussen aanhalingste kens omdat dat eigenlijk uit twee man bestaat, die allerlei instrumenten bespe len, maar ook vaak door het toneelbeeld heen lopen om requisieten op hun plaats te zetten. Twee voorbeelden van hun han delingen: het ophouden van een doekje waarop een bloem staat getekend en dat dan laten vallen om het verwelken van die bloem weer te geven en het met een koe kenpan (als de zon) voor een getekend' landschap aangeven dat de dag verstrijkt. ■De voorstelling bestaat uit drie delen, aangekondigd als: Genoegens en plichten van de leden van de internationale unie van wasvrouwen; het leven van een was vrouw als kind; en het leven van een wasvrouw als vrouw. Vooral het eerste deel schittert door een onnadrukkelijke duidelijkheid. De was vrouwen maken muziek op potten, was borden en pannen, rijtjes piepkleine was vrouwen (poppetjes) geven met spandoek jes aan, dat ze alles mooi en aardig vinden en hun grote zusters doen traag hun werk variërend van wassen, naaien tot proppen rapen. De naïeve, simpele effecten (zoals een kartonnen wasmachine) hebben een kracht die je aan je kindertijd doet terug denken en daardoor sterk overtuigend werkt. In het tweede deel is die onnadrukke lijkheid echter zoek en lijkt het wel of de makers van hun overdaad aan ideeën, niets weg wilden gooien. Daardoor wordt het wat gezocht grappig en rommelig. Opeens woelen er draken, kleine bigget jes, engelen en duivels, ezels koeien en poppen van overmatig groot tot heel klein, dooreen. Een fraaie ooievaar brengt een (Van onze kunstredactie) HAARLEM. De Nederlandse Toon kunstenaarsbond laakt in een openbare verklaring het ultimatum dat de Kunste naarsorganisatie NVV eind vorige week aan het Contactorgaan voor de Neder landse Orkesten heeft gedaan. In het ei senpakket van de KO-NVV aan het adres van de in het Contactorgaan verenigde werkgevers staat de eis dat er voor 1 april a.s. een Collectieve Arbeidsove reenkomst voor de musici in de Neder landse symfonieorkesten komt. De NTB beschuldigt de collega-vakorganisatie er van eigenmachtig te werk te gaan. De cao kan, zo waarschuwt de NTB, alleen tot stand komen met zijn medewerking. Ui^eldzaten Piek-rijn geregeld?

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13