Kostenplan voor NS-directeur Hasselman: gezondheidszorg komt in april Volvo besluit tot vergroting van kapitaal 1 roept afweermechanisme op Nederlander Perikelen met F* koopt bijna vier paar schoenen belasting voor The Sun i Staatsloten? Aftopping hogere inkomens een U kunt ze nu kopen. f Singer naaimachine Ilob van Utrecht: Burgemeester Vonhoff Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. 99 _j4 F 3E: ■I 17 ECONOMIE DINSDAG 6 MAART 19 7 9 (door Bas Hoppel) Prijscompensatie ant. O t.b.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind" rich Dienst raat n ons spoe- 7.00- ur en I één- kend- in (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Indien er eind dit jaar weer zo’n slechte winter komt, krijgen we niet opnieuw een even slechte treindienst. Dat is de overtuiging van NS-directeur D. C. Hasselman, al wil hij daarmee niet gezegd hebben dat een volgende maal alle treinen punctueel af en aan zullen rijden en dat alle automatische koppelingen zullen functioneren zonder een spoor van storing. UTRECHT. „Begrijp me goed, de burgemeesters zijn niet de meest kwetsbare werknemers in ons land. Dat zou overdre ven zijn, maar toch valt niet te ontkennen dat onze rechtspositie de laatste jaren wat meer onder druk is komen te staan. Kwesties als de ambtswoning, de salariëring, de onkostenver goeding en het onderhoud van de tuin houden de gemoederen bezig. Het zijn allemaal zaken waarover een burgemeester in z’n gemeente moeilijk kan praten. Hij raakt dan altijd in een onaangename positie verzeild”. Aan het woord is burgemeester H. Vonhoff van Utrecht. Ijj»- jpii""'«wwuj; Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. SINGER ec. fll sloteru x 8 NS acht zich ingespeeld (Van onze redactie binnenland) op volgende koudeperiode NS-directeur Hasselman de treindienst. Er schortte nogal wat aan gegevens over de in die situaties dikwijls het land getroffen door drie periodes van 314 t (ADVERTENTIE) aim, V i. uur men i. (ADVERTENTIE) 78-43 12 0 g ver in de Mee uitge 1/18220 >9 )0 )0 30 7 5 424 47( 3 6 - zowel via de media als op de stations - lijkt daarin een prominente plaats te krij- vertaling ervan teneinde het reizende en nog thuis zittende publiek in te lichten. En al snel werd er schamper gelachen: einde- van hoe grote waarde het bedrijf voor de samenleving is, en dan rijden er geen treinen. Reden er „geen treinen”? Afgaande op wat de heer Hasselman „uit het hoofd, niet precies maar wel bij benadering” „Zonder er tragisch over te willen doen: het burgemeestersambt is een eenzaam ambt. Vooral in een kleine gemeente heeft de burgemeester een geïsoleerde positie. Hij beschikt niet, zoals ik in Utrecht, over een team full-time bestuurders en een groot ambtelijk apparaat. Hij kan niet praten over kwesties die hem in materieel opzicht raken. Wat voor gezeur is er niet geweest over de ambtswoning en het on derhoud van de tuin van sommige burge meesters. Voor deze twee kwesties ont breekt een behoorlijke regeling. Zo n re geling zou moeten verhinderen dat iedere keer weer heftige discussies ontstaan als een burgemeester van gemeente veran dert". vindt Vonhoff. „Een andere kwestie is de benoemings procedure. De burgemeester van een klei ne gemeente die carrière wil maken en solliciteert naar het ambt 'in een grotere gemeente, dreigt op een heel vervelende manier in discussie te komen. Zijn naam wil nog wel eens tijdens de benoemings procedure over straat komen, hetgeen na re gevolgen voor hem kan hebben”. Toen Vonhoff in augustus 1974 burge meester werd van Utrecht, bestonden er al drie burgemeestersvakbonden: de alge mene, een katholieke en een christelijke. Tot geen van deze drie voelde hij zich aangetrokken. „De eerste valt onder de ABVA en stelt zich zeer duidelijk op in de lijn van een socialistische politiek. Het is natuurlijk hun goed recht om zo'n prepon derant (overwegend, red.) politiek stand punt in te nemen. Alleen, ik voel me er niet toe aangetrokken. Hetzelfde geldt voor de katholieke en de christelijke bond. Die hebben een andere achtergrond dan ik. Het aantrekkelijke van de organisatie waarvan ik lid ben, is z’n pluriformiteit: hij overkoepelt mensen van verschillende politieke richtingen". „Overigens ben ik van mening dat de vakbeweging in z’n algemeenheid een heel zinnige funktie heeft in de samenleving. De Spoorwegen hebben in de afgelopen winter te kampen gehad met defecten aan motoren, automatische koppelingen, bovenleidingen en deuren. Op de foto ploegt een trein zich door de sneeuw op het baanvak Buitenpost-Grijpskerk. Deze was in staat zijn bestemming te bereiken. Er waren echter ook veel treinen die strandden in de sneeuwhopen en uitgegraven moesten worden. De kapitaalvergroting heeft te maken met het niet doorgaan van de samenwer king met Noorwegen. Noorwegen zou een belang van veertig percent in Volvo ver werven voor 880 miljoen kroon (ongeveer 345 miljoen gulden). Het Noorse parle ment wilde er echter niet aan. De Zweedse automobielfabriek heeft de komende vijf jaar ongeveer een miljard kroon aan ex tra kapitaal nodig. Het ligt in de bedoeling jaarlijks voor 100 tot 200 miljoen kroon aandelen uit te geven, voor een deel in Noorwegen. i ische en rsen r dit i euvel aan. STOCKHOLM (ANP). Volvo heeft besloten tot de uitgifte van aandelen ten bedrage van 212 miljoen kroon (ongeveer 97,5 miljoen gulden) en verhoging van het dividend over 1978 van zes tot zeven kroon per aandeel. De aandeelhouders moeten de besluiten nog goedkeuren. Aandeelhouders kunnen voor elke vijf aandelen die ze al bezitten een nieuw aandeel kopen voor zestig kroon. Volgens voorlopige cijfers is de winst van het Zweedse automobielconcern in het afge lopen jaar met 300 miljoen kroon (138 miljoen gulden) gestegen. In 1977 werd een winst van 465 miljoen kroon gemaakt. iiir De schoenenverkoop is hiermee na een inzinking van enige jaren terug op het peil van 1971. In 1975 werd nog slechts drie paar per persoon gekocht. In 1976 was dit gestegen tot 3,3 paar per persoon. - k- ~’s- De schoenspeciaalzaken in stadscentra hebben een veel grotere omzet en betere financiële resultaten dan de bedrijven in de kleinere winkelcentra. Bedrijven met een omzet tot 300.000 gulden wisten in 1975 en 1976 geen positief economisch resultaat te boeken. i met een lokomotief voor-en achter over één spoor heen en weer, zodat vastgevro ren wissels en trekdraden van de mecha nische seinen geen weerkerend probleem vormden. De treinen reden niet alleen met gewone passagiers, maar vervoerden ook zieken en gladheidsslachtoffers en een enkele maal werd de trein gebruikt om een partij brood op te zenden - een wagen vol. Wat bleef was het euvel van telkens opnieuw, nu hier, dan daar uitvallende treinen. Defecten aan motoren en aan automatische koppelingen. Deuren die hetzij gesloten, hetzij geopend, vastvroren door stuifsneeuw die in de deurkasten terecht kwam en bij elke beweging werd aangestampt. Totdat zoveel deuren on bruikbaar waren dat op het treinstel niet meer kon worden gerekend. „Dat bete kende dat elke avond opnieuw in het hele land moest worden geteld hoeveel materi eel in rijdbare staat was", aldus Daniels. „Elke avond kregen we die overzichten van de 20 rayonverkeersleidingen, en aan de hand daarvan moest voor de volgende dag de treindienst worden opgezet". Bij NS nam een team van spoorbazen (zoals chefs in NS-jargon worden ge noemd) dat qua beslissingsstructuur overeenkomst vertoont met dat van ka- LONDEN (DPA). Door het bezoek van een belastinginspecteur heeft het Londense dagblad The Sun een aan zienlijk verlies geleden. Twee miljoen exemplaren van de editie van gisteren konden de deur niet uit omdat „zwart werkers” vanwege het bezoek van de belastingambtenaren thuis waren ge bleven. Zondagavond waren de belastingin specteurs al voor het eerst bij de kran ten langs gegaan om ter plekke belas ting in te houden van de lonen van de zwartwerkers. Bij veel kranten en vooral bij de zondagsbladen, werken veel mensen bij de verpak- of verzend- afdeling zwart. Velen werken onder bijnamen als Micky Mouse of William Shakespeare. Geschat wordt dat de staat hierdoor per jaar ongeveer een miljoen pond (vier miljoen gulden) aan belasting wordt onthouden. pingen en andere bijzondere omstandig heden, de dagelijkse leiding in handen. De managers van het spoorwegbedrijf en vaklieden die het meeste allemaal al eens eerder hebben meegemaakt. Hasselman wijst erop dat de manier waarop de NS’ers de zaken nu hebben aangepakt en de ervaringen die zij daar mee van hoog tot laag hebben opgedaan, hem de betrekkelijke zekerheid geven dat indien de volgende winter weer zo genade loos toeslaat, de kans op verstoringen aanzienlijk kleiner is. De vorige felle winter was die van 1962- ’63. „Sindsdien", aldus Hasselman, „zijn er duizenden nieuwe mensen bij NS ko men werken, terwijl duizenden anderen in nieuwe functies gekomen zijn. Op zijn manier moest vrijwel iedereen leren in spelen op de nieuwe toestand. Maar het is goed te merken geweest dat de mensen hun kansen hebben aangegrepen". overleg met minister Wiegel hun zin heb ben gekregen, houdt de prijscompensatie voor ambtenaren in het vervolg op bij een inkomen van 45.000. Vonhoff, goed voor 145.000 per jaar, heeft er dan ook een uitsproken mening over. Hij verwerpt ze volledig. Waarom? Vonhoff: „Aftopping Singer naaimachine type 377 ter waarde van 1499,- Stabiele portable zig-zag naaimachine. Semi lichtgewicht met handgreep Tal van interessante extra’s, zoals een liggend spoel- klosje voor de naald en exclusieve naaldhouder Als u niet wint is er al een automatische Singer zig-zag voor f 349,- (Evt. prijswijzigingen voorbehouden Burgemeester Vonhoff van Utrecht is lid van de Centrale voor Hogere Ambtenaren. Hij vindt dat de vakbeweging een heel zinnige functie in de samenleving heeft. „Als ik sommige vakbondsfiguren hoor praten over „pakken, over afnemen en over dubbel-pakken”, kan ik me niet aan de indruk onttrekken dat de informatie naai- hun respectieve achterbannen niet overal even zuiver is. Dat kan niet anders overkomen dan dat het gaat om vermin dering van inkomen. Dat is het niet, het is vermindering van groei. Maar terug naar de aftopping. Het enig juiste verdelings mechanisme voor de hogere inkomens is de belasting. Ik ben tegen nivellering van inkomens en daarmee voorstander van de-nivellering, omdat nivelleren leidt tot het in werking treden van allerlei afweer mechanismen". „Zo’n afweermechanisme is bijvoor beeld de auto van de zaak. Ook ik heb een dienstauto. Je schrikt als je ziet wat er de afgelopen 25 jaar aan dienstauto’s in het bedrijfsleven is bijgekomen voor bepaal de inkomensgroepen! Je kunt dan voor het oog van de wereld wel prachtig nivel leren, maar in wezen is er niks veranderd! UTRECHT. Begin april zal een plan tot kostenbeheersing in de gezondheids zorg bij de/Tweede Kamer worden inge diend. In dit voorstel zal zowel aandacht worden besteed aan de omvang van de zorg als aan tarieven en prijzen. Dit blijkt uit mededelingen van staatssecretaris me vrouw Veder-Smit (Volksgezondheid), gis termorgen bij de opening van de tiende „Medica”, een tentoonstelling van medi sche en aanverwante apparatuur. Het bezuinigingsplan wordt gemaakt op grond van de motie-Lubbers (CDA), aanv aard tijdens het debat over „Bestek ’81", in december 1978. Daarbij werd van de regering gevraagd een alomvattend overzicht van mogelijkheden tot bespa ring van uitgaven te verstrekken, omdat de Kamer de voorgestelde eigen bijdragen een te eenzijdige maatregel vindt. Aan vankelijk had mevrouw Veder het plan voor begin maart toegezegd. DEN HAAG (ANP). In 1978 zijn er in Nederland ongeveer 50 miljoen paar schoenen verkocht met een totale waarde van ongeveer twee miljard gulden. Dat was ongeveer even veel als in 1977 en komt neer op 3,6 paar per persoon, zo blijkt uit een rapport van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf. „Om een klein voorbeeld te geven, Zwollenaren plaatsten op zeker moment een rij VAM-wagens (vuilafvoerwagens die hoger èn lager staan dan de gemiddel de goederenwagen) als een permanent scherm tegen stuifsneeuw op het emplace ment, zodat de achterliggende wisselgroe- pen beschermd en bruikbaar bleven". Of vanuit een andere benadering, in de woorden van NS’ chef van de centrale verkeersleiding M. Daniels: „We waren al blij als ze reden”. Nogal verrassend voor iemand van de afdeling waar ervaren, over het algemeen niet piepjonge ver keersleiders - in ploegen, veertien tegelijk - in de omstandigheid kwamen te verke ren dat ze nu eens naar hartelust konden „treintje spelen", zoals een hunner het noemt, want er moest onafgebroken wor den ingegrepen in de dienstregeling. ,,’t Waseen en al rood”, zegt laconiek de man bij de normaal 'zwarte grafiek van wat tegenwoordig Nederlands drukste baanvak blijkt te zijn, Den Haag HS- Rotterdam CS (Amsterdam-Haarlem tot voor/een jaar of tien), doelend op de vele wijzigingen die op de dag zelf in de trein dienst moesten worden aangebracht. Drie kwart van alle treinen was onder weg, aldus Daniels, „maar met vertragin gen tot dertig minuten”. De intercity's vielen daar nog buiten, want die reden in het geheel niet. Voor passagiers die verder moesten dan het eerstvolgende spoor- wegknooppunt betekende dat in veel ge vallen overstappen op een andere trein- met-vertraging, zodat het - op 5 januari bijvoorbeeld - voorkwam dat een gewoon lijk eenvoudige trip van Utrecht naar Den Haag de vorige-eeuwse reistijd vergde van twee uren. Toch, zo vervolgt Daniels, was met en kele uitzonderingen geen enkel traject langer dan een halve dag buiten dienst. De uitzonderingen waren van Leeuwarden naar Groningen en Meppel, en van Gro ningen naar Delfzijl en Roodeschool. Niet dat daar in het Noorden in het geheel geen verkeer meer was. Op de delen die berijd baar waren, werd de treindienst uitge voerd. Soms op weinig alledaagse wijze, van de nood een deugd makend. Treinen reden 'T Van de andere leant was er echter de passagier, die de trein aangreep om toch nog ergens te komen, maar ondervond dat dat niet, of met grote vertragingen ging. „De kritiek kwam niet zozeer van de fo rensen”, zegt Hasselman, „maar het meest van de vele nieuwe klanten". Niet steeds terecht naar Hasselmans oordeel, want „onervaren als ze zijn, zou den ze ook in de zomer meer tijd nodig hebben gehad om hun weg te vinden". Ietwat sarcastisch voegt hij eraan toe: „Het waren vooral deze klanten die de meeste moeite hadden met het feit dat zij zelf geen, en NS wel last had van stuif sneeuw”. In dit verband wijst Hasselman erop dat terwijl in Nederland de treindienst nu al weer meer dan een week geheel normaal is, in landen met veel grotere wintererva- ring de vertragingen nog steeds door werken. „Goederenwagens uit Oost-Europa ko men hier met weken vertraging binnen. Naar Kopenhagen rijden tot 4 maart geen dóórgaande treinen. In Noorwegen be staan nog vertragingen van vier a vijf uur en in het gebied van Stockholm waren op zeker moment 400 defecte treinstellen. In Noord-Duitsland en Groot-Brittannië zijn sommige baanvakken nog steeds ge sloten Toch geeft het een en ander NS aanlei ding in internationaal verband eens ter sprake te brengen hoe het rollend materi eel minder kwetsbaar kan worden ge- maakt. „Dit alles is meer dan alleen een kwestie van analyseren. We moeten deze zaken bekijken tegen de achtergrond van de investeringen die ze vergen, zowel in tijd als in geld. Technisch is voor alles een oplossing te bedenken, maar dikwijls is de uitvoering daarvan, gezien de kosten die ermee gemoeid zouden zijn of de rest waarde van het materieel, niet verant woord". Wanneer het weer gebeurt, wil NS gro tere bedrijfszekerheid. Verwerking en verstrekking van de informatiestroom is daarin één element. Betrouwbaarheid van elektrische installaties en wisselstraten een ander. De beveiliging heeft het geluk kig nergens laten afweten. Hasselman: „Er is niet één ongeluk gebeurd”. De aftopping van de prijscompensatie raakt de burgemeester direkt. Nu drie van de vijf ambtenarencentrales in het is een verkeerde zaak. Ik vind dat de prijscompensatie ook voor inkomens bo ven de 45.000 moet blijven gelden. Alle ambtenarenorganisaties moeten zich overigens goed realiseren dat het bij de voorgestelde bezuinigingsvoorstellen gaat om een vermindering van groei”. Ik ben al m’n hele leven georganiseerd geweest. Al in mijn lerarentijd was ik vakbondslid en in bepaalde kwesties advi seur voor de ABOP (de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel). Totdat ze zich aansloten bij het NVV. Toen ben ik uitgetreden. Ik neem het niemand kwalijk dat hij een keuze doet voor het socialisme, ik zie de socialisten overigens helemaal niet als boe-lieden, maar ik ben zelf geen socialist en wens aan die keuze dus niet mee te doen”. Vonhoff is zelf lid van de Centrale voor Hogere Ambtenaren (CHA). Een evaluatieteam van NS, aldus Has- 39! selman, onder wie de dienst van exploita- s tie, de uitvoerende dienst, ressorteert, is thans bijna rond met een voorlopig rap- 66,i port ovèr hoe een volgende keer veel on- Jj’ heil kan worden opgevangen en verme- D'r heeft alleen een verschuiving plaats gevonden van een inkomensbestanddeel uit de privé-sfeer naar^een af gewentelde sector. En hoe meer controle van bovenaf, hoe meer afweermechanisme. Ik denk dat het er in de Sovjet-Unie vol van zit. Als je daar een bepaalde rang hebt, kunt je kopen in winkels waar anderen niet mo gen komen”. Het laatste onderwerp: de 35-urige werkweek. Hoeveel uur maakt u zelf? „De tijden zijn nog wel eens ongelijk. Maar normaal gesproken begint mijn werkdag om half negen op het stadhuis. Het einde is, met de stukken mee naai' huis, laten we het mooi houden, om elf uur ’s avonds”. Dus als er iemand korter zou moeten gaan werken, bent u dat wel? „Hè Nee! Ik denk dat mensen die zo erg den ken aan vrije tijd en verkorting van de arbeidstijd een erg ongelukkig leven heb ben. Als je zo weinig bevrediging vindt in je werk dat het hoofddoel in je leven wordt het streven naar vrije tijd”. „Ik denk dat een vak al;s burgemeester niet erg deelbaar is. Hoewel, Utrecht had in vorige eeuwen twee burgemeesters in dienst: een binnen- en een buiten-burge- meester. Die dan ook nog fraaie bodes achter zich aan hadden lopen. Laten we het er op houden, dat ik de funktie van die twee alleen af kan 2131 137, 306 weet te melden, viel dat nogal mee. Werd 1 het land getroffen door drie periodes van fondse onbegaanbare wegen (vanaf 29 december, de ijzel vanaf 20 januari en vanaf 14 februari), NS heeft van de spekgladde 9' ijzel in de tweede periode weinig hinder T ondervonden. Voornaamste oorzaak daarvan was eenvoudig dat de grondvorst oteerij die de regen deed bevriezen, niet tot de bovenleiding reikte. Dat was dan weliswaar een meevaller, maar intussen kostten de eerste- en de derde periode NS zoveel materieel en niet zelden ook een baanvak, dat al met al twee maanden lang, tot eind februari, er flink wat minder treinen reden. Hoeveel min- dert'LGewoonlijk hebben we, behalve op vrijdagmiddagen, een reserve van zeven a acht procent. Nu kwamen we 15 tot 25 procent (zitplaatsen) te kort”, zegt Has- j selman. 1. 1 1 ,d lijk krijgt NS de kans iedereen te tonen I -1-x--■- i_-x j- I 109, 44,81 137,7 1.1 135,00 41,0 7,2i 83, 5 19,1 48,S 108,81 33.6 52,5 47,8 67,0 28,0 52, 128,0 102,0 85,5 31,1 92,81. 65,3 112, 50,1 36, 32,5 71,! r 73,C 44,1 i 38,! 636,1 43,1 55,1 48,1 41,1 41, 130,1 36, 39,1 51,1 '3; 50,1 135, f - heil kan worden 50’ den. Vooral de informatie aan het publiek 51, 111, 41, 28, gen. Meer wellicht dan de aanpassing van 68, 57, 92, de interne verzameling en verwerking van 46, 32, 58 snel wisselende stand van zaken, en de 89, 49, 49, 163, 32? 113, 48, 48 290

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17