OPPOSITIELEIDER DEN UYL: R en dan Wiesenthal: Nederland dit noq slaat goed figuur Li Je to geopend FNV steunt opstelling van ambtenarenbonden M DRIE KINDEREN GEDOOD BIJ EXPLOSIE Onderzoek BVD- activiteiten onder studenten Bijlmerbajes officieel Geen verblijfs vergunning voor Wim des Celles Sp do Kazernewacht te argeloos p* m In onderhandelingen met Wiegel p Bij opsporen oorlogsmisdadigers Generaal: 1 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 9 MAART DINSDAG 6 D I Rolstoel Drankverbruik Bezoek afgezegd De niet kan Veilig luchtruim „Minister zeurt” (Van onze redactie binnenland) SCHIEDAM. Het vertrou wen in het kabinet-Van Agt is verder geslonken door de „stuntelige en incorrecte” wij ze waarop de zaak-Luns is aangepakt. Volgens oppositie leider Den Uyl heeft het kabi net fout gehandeld door eerst de gegevens over Luns’ be weerde lidmaatschap van de NSB achter te houden en ver volgens prof. De Jong, de di recteur van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie, zijn gang te laten gaan. „Gouden winsten” Rotterdam bezorgd F jj u. 3 ■raHrwWI ï3 1» «1 «ia LW 1 Luns stuntelig aan v De liberale staatssecretaris Koning van procent. (Van onze redactie binnenland) 14 Tijdens een spreekbeurt in Schiedam verklaarde Den Uyl gisteravond dat hier door de naam van ons land in het buiten land geschaad wordt. Verder „getuigt het van een ontstellend gebrek aan verant woordelijkheidsgevoel”. Den Uyl ging ook in op het besluit van de drie christelijke partijen om volgend jaar te fuseren in het CDA. Dit besluit ziet de oppositieleider als een bewijs dat de meerderheid van het CDA kiest voor het beleid van dit kabinet. „Dit wordt echter steeds chaotischer en verwijdert zich steeds verder van een mogelijke oplossing van het werkloosheidsvraagstuk”. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min. temp.: omstreeks 3 graden. Max. temp.: omstreeks 8 graden. Zonnige perioden, ook enige tijd regen. Mid- dagtemperaturen ongeveer 8 graden. 9 10 17 9 20 -0 13 2 2 8 2 5 11 4 0 1 10 4 15 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 o o o 0.1 0.4 0 0 0.2 0 0 0 0 0.5 0.1 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o Ook van een eerlijke verdeling van de lasten is geen sprake. Hiervoor voert Den Uyl als voorbeelden onder meer het huur- debat in de Tweede Kamer van afgelopen week aan, waarbij kabinet en CDA aan zes percent stijging vasthielden. Ook de weigering van minister Wiegel (Binnen landse Zaken) om de salarissen van hoge re ambtenaren meer te besnoeien dan de lagere, zoals de ambtenarenbond ABVA wil, past in dit kader. Verder noemt Den Uyl de feitelijke uitbreiding van de kern bewapening van de Nederlandse krijgs macht, het indienen van twee VAD-ont- werpen, die de vakbeweging afwijst en het verzet van de CDA-Eerste-Kamerfrac- tie tegen de nieuwe Wet op de Onderne mingsraden. Het evenement werd bijgewoond door honderden genodigden, onder wie staats secretaris Haars van Justitie en burge meester Polak. De plechtigheid werd ver richt door freule Wttwaall van Stoetwe gen, die hiermee een 20 jaar oude belofte in vervulling zag gaan. Als Tweede-Ka- merlid heeft zij zich sinds jaar en dag ingespannen voor een moderne, aan de veranderde inzichten aangepaste huisves ting van met name vrouwelijke gedeti neerden. De weerstanden die het „grootschalige” en uiterst efficiënt geregeerde complex in vele kringen heeft gewekt, bleven ook gisteren niet onopgemerkt. Voor de poort protesteerden actiegroepen met spandoe ken en pamfletten, binnen werden dezelf de grieven verwoord door mevrouw A. Gerritsma, die sprak namens de Orde van Advocaten. Zij sprak de vrees uit dat het nieuwe systeem, met zijn hoge efficiëncy, inten sief gebruik van electronica en strenge visitaties na ieder bezoek, wellicht een „verontmenselijking” tot gevolg zal heb ben. In totaal kan het complex ruim 600 gedetineerden herbergen. Het aantal per soneelsleden bedraagt 750. Wel blijken in verschillende bedrijfstak ken meer vorderingen te worden gemaakt met vormen van vrijwillig vervroegd uit treden. Daarbij blijkt bij de werkgevers ook de opvulling van de opengevallen plaatsen bespreekbaar te zijn. Binnenlandse Zaken zei gisteren op een VVD-bijeenkomst in Gouda, dat onvrede over dit kabinet en het weglopen van De cellen hebben een oppervlakte van 12 vierkante meter. Ze zijn voorzien van wastafel, toilet en radio, verder heeft iede re toren vijf „leefeenheden”, een arbeids- afdeling met vijf werkzalen, een biblio- De federatieraad van de FNV heeft de indruk dat de 20-guldeneis hier en daar bij CAO-onderhandelingen gedeeltelijk wordt gehonoreerd via een initiële loons verhoging. „De werkgevers willen materi eel wel wat doen. Alleen als die 20-gulde neis maar niet wordt genoemd”, zo zei Drabbe. HARIS. De Nederlandse VN-sol- daten in Zuid-Libanon zijn gisteren voor het eerst geconfronteerd met de harde werkelijkheid van de proble men in dit gebied. In het dorp Haris, waar de 80 kwartiermakers momen teel verblijven en waar vanaf volgen de week het Nederlandse hoofdkwar tier zal zijn gevestigd, ontplofte giste ren in een woning een mijn of gra naat. Drie kinderen werden daarbij gedood, vier werden gewond. De ontploffing was niet direct het ge volg van oorlogshandelingen. De granaat was door de kinderen in het gebied rond Haris gevonden en mee naar huis geno men. Het projectiel ontplofte toen de kin deren ermee speelden. In het dorp Haris ontstond meteen een enorme paniek. Hoe wel niet duidelijk is waar de mijn of granaat, wat het was is niet precies be kend, vandaan kwam, is bekend dat de Franse VN-soldaten de afgelopen dagen rond Haris schietoefeningen hebben ge houden. Mogelijk is daarbij een onontplofte gra naat in het gebied blijven liggen. Maar in de streek rond Haris zijn ook enkele mij nenvelden. Deze zijn echter duidelijk be kend en met prikkeldraad afgezet. Het huis waar het ongeluk gebeurde werd volledig door de explosie verwoest. De gewonde kinderen werden met een helikopter naar het VN-ziekenhuis in Na- qoura gebracht. De Franse arts van het VN-bataljon hielp bij het verzorgen van de gewonden. De Nederlandse soldaten waren bij het gebeuren in Haris verder niet betrokken. Het gebied in de omgeving van Haris valt tot medio volgende week nog onder verantwoordelijkheid van de Franse VN-soldaten. Zaterdag zal de hoofdmacht van 700 man van het Nederlandse VN-bataljon in Libanon aankomen. Zij zullen de nacht doorbrengen in een grote hal op het inter nationale vliegveld van Beiroet. De vol gende dag vertrekken bijna 500 man van het bataljon naar het operatiegebied in de bergen rond Haris. Ruim 200 chauffeurs en boordschutters van de YP-pantserwa- gens, vrachtwagens en jeeps van het ba taljon zullen vervolgens met Nederlandse vrachtwagens die al in Libanon zijn naar de Israëlische havenstad Haifa worden gebracht. Daar wordt zondag begonnen met het lossen van de 60 pantserwagens en 130 rf- Niet iedereen was opgetogen over het nieu we complex, zoals bleek uit een aantal demon stranten, die gewapend met spandoeken hun eisen kracht bijzetten. Telefooncellen in postkantoren moeten op grotere schaal toegankelijk worden voor mensen in een rolstoel. Dat hebben minister Tuijnman van Verkeer en Water staat en zijn staatssecretaris Smit-Kroes gisteren gezegd tijdens een bezoek aan het Haagse postkantoor. In dat kantoor is een aangepaste telefooncel al een tijdje in gebruik. Het drankverbruik in ons land is in het afgelopen jaar weer toegenomen. Vooral de sterke drank verheugt zich in een groeiende populariteit. Blijkens de bere keningen van het Centraal Bureau voor de Statistiek is het verbruik van gedistil leerd in 1978 met vier percent toegenomen tot iets meer dan drie liter alcohol per hoofd van de bevolking. Per Nederlander werd 85,2 liter bier gedronken, wat twee percent meer was dan in 1977. Het wijn- verbruik steeg met een percent tot 12,18 liter per persoon. De besta Irak, werd de st: door. De een r Buite de A spoec ters 1 de ni Noor BI maa mier koni Va verg vers lijk i ber (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Staatssecretaris Haars van Justitie heeft volgens de afdeling rechtspraak van de Raad van State te recht de Indische Nederlander Wim des Celles geen verblijfsvergunning verleend. Deze voor Des Celles negatieve beslis sing gisteren op zijn bezwaarschrift bete kent dat uitwijzing uit Nederland defini tief is, tenzij de staatssecretaris vrijwillig alsnog een verblijfsvergunning verleent. De zaak-Des Celles begon twee jaar gele den, toen de 29-jarige in ons land zijn vader kwam zoeken, die hij overigens niet heeft gevonden. Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI: -2 -0 -0 -2 1 -2 6 9 7 -3 4 7 0 5 -0 -0 11 7 4 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM (ANP). De Bijl merbajes, de „Penitentiaire inrichtin gen over Amstel”, zoals de eigenlijke benaming luidt, is gisteren officieel in gebruik genomen. „De FNV begrijpt volstrekt niet waar om Wiegel de opstelling van aanvankelijk 81 procent van de ambtenaren, die 0,09 tot 0,98 procent wilden inleveren, niet heeft overgenomen”, zo zei FNV-voorzitter Wim Kok. Hij vond dat juist deze opstelling van de bonden gevolgen kan hebben voor de hoogste inkomens. Kok was wel blij met het feit dat de ambtenaren er wel in ge slaagd waren de minister een aftopping van de prijscompensatie vanaf 45.000 gul den af te dwingen. Dit kan, volgens hem, gevolgen hebben voor de inkomens in de vrije-beroepsgroepen. Kok acht het in hoge mate verwerpelijk indien Wiegel nu 0,3 tot 0,7 procent gaat kósten op de ambtelijke inkomens. De FNV vindt dat de CAO-onderhandelingen in het bedrijfsleven tot nu toe nogal stroef verlopen. Het aantal CAO’s dat tot nu toe is afgesloten, is vrij beperkt. De werkge vers willen ook nog niets weten van ar beidstijdverkorting, in welke vorm dan ook. Vol dat L Jeme mere mails De voors een c moet Zuid- Noor tegen Arab dé P raai wijst erop dat een kazerne met een opper vlakte van een vierkante kilometer al een hek heeft van vier kilometer lang. Als dat helemaal beveiligd zou moeten worden „zou je nergens anders meer aan toe ko men”, aldus de generaal, die verantwoor delijk is voor de bewaking van de Neder landse kazernes. In de Defensiekrant reageert hij op de ovërvai kort geleden op de kazerne in Eefde, waarbij enkele gewapende man nen de wacht overvielen en wapens en munitie buitmaakten. Volgens generaal De Jong zijn de manschappen soms niet alert genoeg. De soldatenvakbond VVDM vindt de suggestie van De Jong wel erg voorbarig. „Laat de generaal eerst maar eens met bewijzen komen, voor hij een flink deel van de schuld bij de wachtlopende solda ten legt”, aldus een woordvoerder van de VVDM. Mü briga giste) dood slag voor De noz I se mi leger mooi KO Noon andel troep ken e sen d zich deze (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De bewaking van de Nederlandse kazernes kan binnen de hui dige regelingen beter zijn. Vaak staan de mensen wat argeloos op wacht, met het idee van „wat kan hier nou gebeuren”. Bovendien wordt door de leiding van de kazernes op de wacht „geknepen”. Dit zegt generaal-majoor M. de Jong in de Defensiekrant, een uitgave van het ministerie van Defensie. Volgens hem zijn kazernes afdoende te beveiligen, maar hij De Joegoslavische minister van Defen sie Nikola Ljubicic heeft het vijfdaagse bezoek, dat hij deze week op uitnodiging van minister Scholten (Defensie) aan Ne derland zou brengen, afgezegd. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van Defensie bevestigd. Als reden is opgege ven dat de internationale situatie een lan ge afwezigheid van de Joegoslavische mi nister van Defensie uit zijn land niet toe laat. Volgens officiële kringen in Belgrado zijn het de ontwikkelingen in Zuidoost- Azië, die de Joegoslaven reden tot be zorgdheid geven. Volgens de PvdA-leider voeren het ka binet en het CDA een beleid dat dichter ligt bij de VVD dan bij het eigen CDA- program. „Daarin hebben Goudzwaard en de vijf andere verontrusten (prominen te ARP-leden, red.) gelijk, aldus Den Uyl. „Er is geen enkel perspectief met dit kabi net, dat de werkloosheid in 1981 tot 150.000 zal zijn teruggebracht.”. met de Duitsers hadden gecollaboreerd, veel strenger moet zijn dan van Duitse oorlogsmisdadigers. Hij vond dat er van een bestraffing van collaborateurs een preventieve werking uitgaat. „Eventuele toekomstige collaborateurs weten dan dat zoiets wordt bestraft”, was zijn argument. Dat in de provincie Groningen een groep rondloopt die zich bezighoudt met het opsporen van oorlogsmisdadigers, is nieuw voor Wiesenthal. „Ik ken die groep niet. Dat die groep zich met het opsporen van oorlogsmisdadigers bezighoudt, vind ik wel goed. Ze doen iets legaals. Dus waarom zou ik het dan niet goed vinden?” Wiesenthal wees er wel nadrukkelijk op dat het opsporen van oorlogsmisdadigers niet mag gebeuren uit materialistische overweging. „Ik vind dat eerst de justitie moet worden ingelicht en dat pas daarna de zaak aan de kranten mag worden door gegeven. Gebeurt dat omgekeerd, dan is het een foute zaak”. SA te mi sche geko: aan kabü 8 9 8 9 9 6 8 8 7 7 10 16 17 2 10 7 11 3 10 8 5 15 13 11 5 23 13 9 15 7 9 16 18 (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. De nazi-speurder Simon Wiesenthal vindt dat Nederland internationaal een goed figuur slaat bij het opsporen van oorlogsmisdadigers. De vervoerscommissie van het Europe se parlement zal op 19 en 20 maart in Parijs een hoorzitting houden over de luchtverkeersbeveiliging in het Europese luchtruim. Dit heeft een woordvoerder van de vakbond van Europese beambten, afdeling Eurocontrol Maastricht, gisteren bekend gemaakt. Doel van de hoorzitting is het van deskundigen verkrijgen van informatie omtrent de problemen van de luchtverkeersbegeleiding en de veiligheid in de lucht, alsmede het onderzoeken van middelen die de veiligheid in de lucht kunnen verbeteren. Weer in binnen- en buitenland onbew. onbew. mist onbew onbew. 1. bew. onbew. mist onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. h. bew. geh. bew. onbew. zw. bew. geh. bew. regen geh. bew zw. bew. h. bew. 1. bew. geh. bew. h. bew. zw. bew onbew. mist mist zw. bew. zw. bew onbew. h. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. 1. bew. regenbui geh. bew. Amsterdam De Bilt Deelen Belde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas New York Tel Aviv voertuigen van het rij-op-rij-af-schip „Dockexpress 10”. De lange kolonne van bijna 200 wagens zal zich dan onmiddel lijk weer naar het noorden begeven. De ongehuwde Nederlandse soldaten die naar Libanon worden uitgezonden, krijgen overigens een iets hogere extra toelage. Daar staat tegenover dat de toela ge voor de officieren enigszins lager is uitgevallen dan de bedragen, die staatsse cretaris Van Lent (Defensie) de Tweede Kamer heeft meegedeeld. De staatssecre taris heeft dit bevestigd in antwoord op schriftelijke vragen van de CDA-fractie. De toelage, die voor ongehuwden vari eert tussen vijf en acht dollar en voor gehuwden tussen elf en veertien dollar, wordt verstrekt als tegemoetkoming in de kosten ter plaatse. Daarnaast ontvangt elke militair een toelage van 1,28 dollar van de kant van de Verenigde Naties. In eerste instantie stelde staatssecreta ris Van Lent bedragen variërend tussen vier en tien dollar voor de ongehuwde militairen voor. De wijzigingen zijn aan gebracht na overleg met de Centrale Com missie Georganiseerd Overleg Militairen, schrijft Van Lent. Wat betreft de onderlin ge verschillen heeft het ministerie voor de toelagen aansluiting gezocht bij het be staande systeem van toelagen. „Minister Van Aardenne begint te zeu ren” zegt de Atoomalarmgroep Borger- Gasselte over de uitspraken van deze mi nister, vorige week voor de televisie, waarin hij voorstelde de proefboringen voor het opbergen van atoomafval in zout lagen in fasen uit te voeren. De Atoom alarmgroep zegt „langzamerhand genoeg te krijgen van het drammerige optreden” van de minister. „Het maakt voor ons niets uit of hij nu één of dertig fasen voorstelt; zijn plannen zijn bij voorbaat gedoemd te mislukken. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De FNV-federa- tieraad vindt dat de FNV-ambtena- renbonden een redelijke opstelling hebben gekozen in de onderhandelin gen met minister Wiegel van Binnen landse Zaken over de inlevering van een deel van het inkomen. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 70 „Als je het met andere lalden verge, lijkt, dan zie je dat er in België en Luxeumburg helemaal niks gebeurt en in Frankrijk bijna niks. Alleen in Duitsland doet men er ook vrij veel aan”, aldus Wiesenthal, die gisteravond in de Gro- kiezers naar D’66 „Den Uyl weer in het ningse Martinihal een lezing hield. Catshuis kunnen brengen Het vervolgen van oorlogsmisdadigers door Nederland is volgens Wiesenthal na een jarenlange stilstand weer op gang gekomen na het proces tegen Pieter Men ten. „Bij dat proces bleek dat er veel meer collaboratie was gepleegd dan men alge meen had verondersteld. Toen vorig jaar de zaak-Bruins in het nieuws kwam, ont stond er een kettingreactie. Je ziet dat bij het publiek de belangstelling voor de oor logsmisdadigers is gegroeid. En het parle ment moet, in een democratisch land als Nederland, daar gevoelig voor zijn”, aldus Wiesenthal. De Oostenrijker meende de beoordeling van Nederlanders die tijdens de oorlog Koning zei tot de plaatselijke VVD-afde ling dat de liberale bewindslieden er on voldoende in slagen hun beleid op aan sprekende wijze óver het voetlicht te krij gen. Daarin moet verbetering komen en „daar beraden wij ons over”. Maar ook de fractie in de Tweede Kamer is niet in alle opzichten een toonbeeld van eensgezind heid”, aldus Koning. De staatssecretaris meent, dat de christen-democraten er on danks de politieke discussie over de koers van het CDA, niet omheen kunnen in 1981 het kabinet-Van Agt tot inzet van de ver kiezingen te maken. [het \x/€€r De beleggingsmaatschappij Fortress in Rotterdam maakt „gouden winsten” met de ongeveer 1.500 huizen die vorig jaar werden gekocht van Rijn-Schelde-Verol- me. De woningen worden volgens de Industriebond NW aan de huurders aan geboden tegen prijzen die soms honderd percent hoger liggen dan de bedragen die Fortress betaald heeft. Die lagen gemid deld op 45.000 gulden, schat districtsbe- stuurder Herman Berkhout van de Indu striebond NW. De huurders krijgen hun huis nu te koop aangeboden voor 80.000 gulden en meer, zegt hij. De gemeente Rotterdam is bezorgd over de laatste zet van de Rotterdamse „mam- moethuisbaas” Fennis. Die probeert sinds vorige week een groot deel van zijn 1150 panden in de Maasstad te verkopen aan de bewoners en het stadhuis heeft de Fennis-huurders gewaarschuwd dat ze moeten uitkijken met dergelijke aanbie dingen. De huizen verkeren vaak in zeer slechte staat. Ondertussen zijn Rotter damse woningbouwverenigingen bezig met het „doorlichten” van Fennis’ wo- ningbezit. Directeur P. van Gemeren van Patrimonium in Rotterdam verwacht dat de corporaties over een week of vier sa men met de gemeente een bod kunnen doen op het totale huizenbezit van de mammoet-eigenaar. Kwartiermakers met harde realiteit geconfronteerd De FNV is het beslist niet eens met minister Albeda van Sociale Zaken om 30 miljoen gulden uit te trekken voor een extramaatregel voor uittreden van oudere werknemers in het noorden van het land. „Een dergelijke regionalisering in de lan delijke CAO’s is door ons afgewezen. Wel hebben we een aantal gedachten over wat er in het noorden van het land wel kan gebeuren”, zei FNV-loondeskundige Frans Drabbe. theek, twee ruimten voor diverse gemeen schappelijke activiteiten, een ruimte voor handenarbeid, een volleybalveld en een tuin. Er zijn drie sportzalen en er is een kerk. WEERRAPPORTEN 5 F ES .E£ «Li sr c „Kabinet pakt zaak z verand. ozo zzo zo z z zzo z z z nno windst. zzo zzo ono windst. zw windst. windst. zzw wnw windst. z ono nw windst. o nnw zzw o windst. nno wzw nnw nno windst. ono n z ono 19 WOENSDAG 7 MAART Zon- en maanstanden Zon op 07.15 uur, onder 18.29 uur Maan op 12.29 uur, onder 03.31 uur Waterstanden Mmukten Hoogwater 10.38 uur en 23.26 uur Laagwater 05.46 uur en 18.32 uur (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Utrechtse Stichting Studentenhuisvesting (SSH) heeft beslo- I ten een commissie te benoemen, die een l onderzoek zal instellen naar mogelijke I ronselactiviteiten van de Binnenlandse Veiligheidsdienst (BVD) onder Utrechtse studenten. - De medewerker van het bureau studen tenhuisvesting zou zich daar voor de BVD schuldig aan hebben gemaakt. Dit kwam aan het licht toen een student een klacht indiende bij het bestuur, nadat hij zelf I door de SHH-medewerker was benaderd om tegen een financiële vergoeding „poli tiek snuffelwerk” voor de BVD te ver richten. E3 «ff» ia

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 2