Jeugdkoor „De Jonge Stem” brengt keus uit Oliver Twist n Geslaagd voor diploma. EHBO rs Zaadhandel op zolder99 groeide uit tot rijk gesorteerde speciaalzaak j I ijmondnieuws rd Geluidsinstallaties vermist na inbraak in vrachtwagen VERBETERING it PARTICULIERE WONINGEN PROGRAMMA-SAMENSTELLING ELK JAAR WEER GROOT PROBLEEM I R i i 4 DINSDAG 6 MAART 1979 „HAVEN IJMUIDEN” OVER AFWIJZEN HAVENACTIVITEITEN i i l I I I I I I I I I I I „STEILE WANDRACE” VOLGENDE MAAND ALSNOG IN VELSEN I Groente Rietmatten ANTONIE TABERNAL, PIONIER MET DE HANDWAGEN Onverantwoordelijk I I Werkgelegenheid I I MH VELSEN-IJMUIDEN SANTPOORT. Negentig jaar geleden, toen Santpoort nog zo in het groen verscholen lag dat eekhoorns in de paar straten rondsprongen, na men Antonie Tabernal, afkomstig uit Heemskerk en Jansje Tabernal-Visser, opgegroeid in Wijk aan Zee, een nieuw huis aan de Santpoortse „Puinweg” in gebruik. De grote zolder gebruik ten ze voor het opslaan van tuinzaad, waarmee ze handel wilden gaan drijven. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. „Hét vinden van een behoorlijk operette-stuk vormt ieder jaar weer een groot probleem. Eigenlijk zou de overheid eens subsidies moeten verstrekken aan mensen als een Annie M. G. Schmidt, die in staat moet worden gesteld het repertoi re met goed materiaal uit te breiden. Wat er aan jeugdstukken bestaat handelt veelal over feeën en tovenaars, en daarop zijn zowel de kinderen als wijzelf zo langzamerhand volledig uitgekeken. Vaak duren dat soort stukken ook maar een uurtje. Voor avondvul lende optredens zoals wij die verzorgen, is nauwelijks repertoire voorhanden”, aldus dirigent Edwin Wolf van het IJmuider jeugd koor „De Jonge Stem”. ■n (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „Uit de tot nu toe gevoerde discussies is ons wel duidelijk geworden dat de gemeente Velsen politiek wordt gedwongen aan het milieu een zo hoge prioriteit te stellen dat economische activiteiten en de realiteit er volkomen ondergeschikt aan worden gemaakt. Wat wij de gemeente kwalijk nemen is dat zij geen gebruik heeft gemaakt van de mogelijkheid om mee te werken aan het realiseren van een bescheidener opzet van uitbreiding van haventer reinen dan de oorspronkelijke Amsterdamse voorhavenplannen. Op bepaalde voorwaarden hadden GS die mogelijkheid opengelaten. De gestelde voorwaarden waren wel zwaar maar niet zo zwaar dat ze als „onhaalbaar” moeten worden beschouwd”. 8 van In het begin van deze eeuw werd A. HAMMERSTEIN ,50 JAN VAN BAARSEL. uur jur ,80 ,60 ,50 ,70 ,50 ,75 an de in het kwes- op de nnen- aullis-1 r ure t par- doos- >uden ■ijftal arige ont- e da- zoekt aart- hied acht 'olle- it is met >ezig dat ont- ver- zijn ever een Minder zwaar dan aan het beperkte repertoire-aanbod tilt dirigent Wolf aan de eenzijdige samenstelling van het jeugdkoor: het achtenvijftig leden tellende „De Jonge Stem” bestaat louter en alleen uit meisjes. Vroeger (vorig jaar herdacht het koor met een uitstapje voor de kinderen het zilveren bestaansjubileum) maakten ook jongens deel van de koorgemeenschap uit, maar de laatste jaren is de belangstelling een zolder voor de handel begonnen. In februari 1889 was alles kant en klaar. De klandizie verliep zo naar wens dat Tabernal kort daarop opdracht gaf voor het bouwen van een houten schuur. In het volgende jaar moest aan het huis al een nieuw deel worden toegevoegd waardoor een echte „winkel”- ruimte werd verkregen, met een primeur voor die tijd: een bewaarplaats voor pootaardappelen onder de vloer. „Het is een kwestie van aanpassing aan de tijdsomstandighe den. Dat hebben we tot vandaag de dag gedaan.” Tuinmeubi lair is nu een der specialiteiten. Maar er is nog altijd zaad verkrijgbaar Hartmassage. Voor de leden van de afdeling Velsen-Noord „Rooswijk” van de Koninklijke Nederlandse Vereniging EH BO wordt tijdens de lesavond een cursus hartmassage gegeven. De docent is de heer W. Seijs van de Nederlandse Hart stichting. Kienavond. In het alleenstaanden centrum op de hoek Wijkerstraatweg- Stratingplantsoen te Velsen-Noord wordt dinsdag de maandelijkse kienavond ge houden met vrije deelname voor iedereen. Aanvang half acht. VELSEN. Afgelopen weekeinde is bij een inbraak in een vrachtwagen ge luidsapparatuur ter waarde van twaalf honderd gulden verdwenen. De daders hebben een hangslot, waarmee de zijdeur van de laadbak van de op het Moerberg- plantsoen geparkeerde vrachtauto was af gesloten, geforceerd. De twee vermiste geluidsinstallaties (merk ITT) vertegen woordigen een waarde van ongeveer twaalfhonderd gulden. De inbraak is ge pleegd tussen vrijdagavond en maandag morgen, van de daders ontbreekt nog elk spoor. oten van Wit) van New BEVERWIJK,- Met ingang van 15 februa ri is een nieuwe subsidieregeling van kracht geworden voor de verbetering van particuliere woningen. Voor alle infor maties dienaangaande kan men zich wen den tot de afdeling bouw- en woningtoe zicht van de dienst openbare werken, elke werkdag van 11 tot 12.30 uur in het Beverwijkse Stadskantoor. alle hij, twee i Bin- axi te enau- lit de irden MM neri- dsse, <LM r de r De is Met deze nieuwe subsidieregeling wil het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening bereiken, dat meer mensen gebruik kunnen maken van deze regeling, met name degenen die een subsi die het meest nodig hebben. Bovendien kunnen vooral de woningen <Jie kwalita tief het slechtst zijn worden aangepakt. De nieuwe regeling is ook eenvoudiger en duidelijker van opzet. Het belangrijkste verschil met de oude regeling is, dat de eigenaar-bewoners voor elke verbetering een vast bedrag krijgen, dat geldt zowel voor de elementaire voor zieningen, zoals aanleg van een toilet, keu ken en douche, als voor het opheffen van technische gebreken, zoals slechte vloe ren, wanden, daken en funderingen. Ook voor de aanleg van centrale ver warming kan subsidie worden verkregen, mits de aanleg hiervan gelijktijdig met drie andere verbeteringen wordt uitge voerd en de kosten van deze verbeterin gen samen minstens 20.000- bedragen. Ter voorkoming van misverstanden wordt meegedeeld, dat de subsidierege ling alleen geldt voor de verbetering van de woningen. Gewoon onderhoud of ach terstallig onderhoud valt daar beslist niet onder. derde drager van de naam: „Hoe verklaart u de voortdurende groei en bloei van dit typische familiebedrijf?” Antwoord: I In verband met de grote belangstelling heeft de koordirectie overigens in afwijking tot wat tot nu toe gebruikelijk was besloten, de kindervoorstelling van woensdagmiddag 14 uur in principe ook voor volwassen toeschouwers open te stellen. Kinderen hebben bij de kaartverkoop echter voorrang. Inlichtingen over deze regeling zijn verkrijgbaar bij het secretariaat van „De Jonge Stem”, gevestigd ten huize van mevrouw Zweedijk aan de Roerstraat 43 in IJmuiden, telefoon 02550- 16090. Rechtstreeks uit de „scheerwinkel” van Theodorus Wijn gaarden waar iedereen op zaterdagavond iedereen ontmoette kwamen de adspirant-klanten tegen tien uur in groepjes een kijkje in de nieuwe „zaak” nemen. Ze keken op zolder hun ogen uit want een dergelijke sortering zaden was nog nooit in het dorp getoond. En al maakte de vrouw des huizes de indruk dat ze de koorden van de beurs goed strak wist te houden, „Tabbernal” zoals de naam direct werd verbas terd bleek geen contante betaling te verlangen. Volgens oud gebruik verkocht hij „op de zomer”, met andere worden: er behoefde pas klinkende munt aan te pas te komen wanneer de tuinbouwproducten in jun-juli waren volgroeid en ook nog een keer verkocht. Antonie Tabernal was al in 1880 met zijn vrouw naar Santpoort gekomen. Hij kreeg toen van de Haarlemse aanne mer Gaykema een stuk onontgonnen land aan de Verkeerde Molenlaan (de tegenwoordige Overbildtweg) ter beschikking. Drie jaar lang behoefde hij geen pacht te betalen wanneer hij het land in cultuur bracht. Tabernal maakte de grond gelijk en begon er groente en aardbeien te kweken, als eerste in Santpoort die zich op dit gebied specialiseerde. Zijn produc ten bracht hij met een handwagen aan de man, nadat vrouw Jansje hem had geholpen de zware kar over de zandweg naar de „Puinweg” (nu Hagelingerweg) te duwen. Tabernal liep vervolgens met de wagen via de Slaperdijk naar Amsterdam waar hij zijn groente uitventte bij hotels. Dat gebeurde driemaal per week, weer of geen weer. Hij kon al gauw meer verkopen dan hij kans zag zelf te telen. Daarom kocht hij in Santpoort en Overveen „hoeken” bonen of erwten „aan de struik”; dat betekende eerst zelf plukken en daarna in de hoofdstad uitventen. Amsterdam lag nog zo ver van Santpoort dat de dorpsbe woners er zelden of nooit kwamen. Vandaar dat aan Taberna} werd gevraagd landbouwgereedschappen uit de grote stad mee te nemen. Op deze wijze kreeg Tabernal een winstgeven de retourvracht. Het zat er helemaal in dat zijn activiteiten zouden leiden tot de opening van een zaak. Daarom kocht hij op 27 oktober 1888 een stuk land aan de „Puinweg” van de weduwe Schoon. Meteen werd met de bouw van een huis met Vergunningen werden vlot uitgegeven in deze jaren. Taber nal verzocht het gemeentebestuur bijvoorbeeld op 26 maart 1889 toestemming om een uitrit te maken. Op 30 maart had hij de door burgemeester Enschedé getekende vergunning al in huis. Als enige voorwaarde werd gesteld dat het hek bij de uitrit niet over de openbare weg mocht draaien. Een kasboek van 1894 toont hoe belangrijk de centen en de halfjes in die tijd waren. Daarbij vergete men echter niet dat een arbeider op het land met drie kwartjes per dange) werkdag genoegen moest nemen. Bovendien waren de gezin nen gewoonlijk groot en had niemand ooit van kinderbijslag gehoord. Een flink kistje met wagensmeer kostte 22 cent. Twintig rolletjes katoen voor het opbinden van erwten moes ten 95 cent opbrengen. Voor een lood (10 gram) prei werd een dubbeltje berekend (in 1979: ƒ3.50). Een kilo peulen gng voor 70 cent van de hand (nu 10). Een halve kilo stoksnijbonen vergde een uitgave van twee kwartjes (thans 8.25). Antonie Tabernal breidde zijn verkooppakket voortdurend uit. Hij richtte een eigen rietmattenmakerij in (zodat het personeel in de winter aan het werk kon blijven), hij begon tiemen te zaaien (het ideale bindmateriaal van die jaren voor andijvie, rabarber en radijs, bovendien uitstekend geschikt als rijshout voor de tuinderijen, terwijl bepaalde delen als brandstof voor bakkersovens dienden). Prijzen aan het einde van de vorige eeuw: 200 zware tiemen voor 40 cent, kleine tiemen 100 voor een dubbeltje. Dat alles betekende lange dagen voor het gezin Tabernal. Wanneer men op het land bezig was en de zoon zei: „De avondklok van Schoten (Haar- lem-Noord) heeft zojuist zeven geslagen”, dan was het ant woord van de vader steevast: „De dag is nog jong”. En dan werkte men nog twee uur door. Nadat Antonie Tabernal in 1912 was overleden werd de zaak door zijn zoon Antonie voortgezet. Diens zoon Antonie kwam op zijn beurt in 1925 in het bedrijf. Sinds enige jaren is de directie in handen van de oudste zoon van de derde Antonie, wederom een Antonie. Vraag onzerzijds aan de poort, J. Schoen te Haarlem- Noord en A. Bastiaan Velsen. Laatstgenoemde tilt op de foto een zak met spinaziezaad van de uit de polder gekomen wagen. Betreffende de werkgelegenheid in sa menhang met de activiteiten rond het Noordzeekanaal is de heer Hammerstein van mening dat men op korte termijn op nationaal niveau een visie op de toekomst dient te ontwikkelen. In die visie zal ruim te moeten zijn voor havenactiviteiten. „Er staat in West-Europa de komende tien a vijfentwintig jaar veel te gebeuren. Ver werking van ruwe olie en grondstoffen in de landen van herkomst behoort daarbij tot de mogelijkheden. Onze internationale havens dienen van oudsher voor doorvoer en als distributiecentra voor het enorme achterland. Wij zullen ons in Nederland nog wild piekeren met welke nieuwe acti viteiten we straks onze bevolking aan het werk kunnen houden. Welzijn en milieu zijn belangrijk en verdienen ieders aan dacht. Je kunt er echter niet de kost mee verdienen en er ook de sociale pot mee op peil houden. Het nu laten slippen van Amsterdam-IJmond als multi-purpose haven van Nederland zal onverantwoord zijn”. Het bestuur van de Vereniging Haven Umuiden wacht nu af wat de gemeente in petto heeft met de aankondiging dat er in en rond de havens in IJmuiden-west ande re mogelijkheden liggen voor de uitbrei ding van havengebonden activiteiten. Men is bereid met de gemeente samen te werken. „Mogelijk kan onderzocht worden of de bezwaren die werden aangevoerd tegen een container-terminal bij de Zuidpier werkelijk zo zwaar wegen dat deze, in feite milieuvriendelijke activiteit, moet worden afgewezen. Voor de Vereniging ligt een massa werk te wachten dat in het belang is van de haven van Umuiden”, aldus de heer Hammerstein. Aan het woord de heer A. S. Hammer stein, secretaris van de Vereniging Haven IJmuiden. Met alle fracties van de ge meenteraad heeft de Vereniging de afge lopen maanden gesprekken gevoerd over de uitbreiding van de havenactiviteiten. Op tal van punten waarop de gemeente uiteindelijk haar afwijzend standpunt heeft gebaseerd heeft de vereniging be zwaren. Het belangrijkste bezwaar isdat de gemeente te gemakkelijk voorbij is gegaan aan het belang dat een groep Vel- sense bedrijven heeft bij de uitbreiding van de havenactiviteiten. man- )p de gezel- n de j mis- [ehele olitie. gelse. en. Ondanks de materiaalmalaise is de vereniging er ook dit jaar weer in geslaagd, een programma voor de jaarlijkse uitvoering samen te stellen: met een grote selectie uit de musical Oliver Twist staat het koor deze week tweemaal op het podium van de Velser Schouwburg. Woensdagmiddag is er een speciale kinder voorstelling, terwijl vrijdagavond de ouderen de lotgevallen van Charles Dickens’ geesteskind kunnen genieten. Deze laatste uitvoering is inmiddels uitverkocht. Alle mannenrollen worden in het stuk door meisjes voor hun rekening genomen, op één enkele uitzondering na, waarvoor een mannelijke gastspeler is aangetrokken. Van de produktie maakt ook een vrouwelijke gastspeelster deel uit. Beiden Cor van Duijn en Rosa Blokker zijn tegenwoordig verbonden („zeg maar doorge stroomd”) aan het eveneens door Edwin Wolf gedirigeerde operettekoor VIDES. Vroeger zongen ze bij „De Jonge Stem” en een jaar of zes, zeven geleden speelden ze in de toen door het jeugdkoor op de planken gebrachte versie van Oliver Twist dezelfde rollen, als ze nu voor het voetlicht brengen. eventuele uitbreiding van het Hoogoven- sterrein. Ook een rol on/roll of terminal zou tot de mogelijkheden in de Haringha- ven hebben behoord. „Tegen de keiharde bewijzen in van het feit dat de overslag van massagoed in Amsterdam terugloopt, blijft Velsen twij felen aan het nut van een overslaghaven bij IJmuiden ten behoeve van Amster dam. Bovendien wordt door Velsen uit sluitend gesproken over het Amsterdam se belang. Alsof er geen belang is waar juist Velsen ook mee te maken heeft. Naar ons idee is Velsen zich te weinig bewust van haar positie als derde havenstad van Nederland. Het mag dan waar zijn dat de gemeente zelf geen kubieke meter grond aan eigen vaarwater bezit maar er zijn natuurlijk wel heel wat scheepvaartge- bonden bedrijven en instanties in IJmui den gevestigd. Alleen onze vereniging telt al zo’n veertig bedrijven. Die hebben ruw weg 3000 mensen in dienst. Onze .leden maken zich zorgen over de werkgelegen heid. Daar wordt door het gemeentebe stuur minder zwaar aan getild. Men praat over het gevaar van verplaatsing van werk van Amsterdam naar Velsen maar vergeet, of wil niet inzien, dat als de terug gang in de werkgelegenheid in de havens van het Noordzeekanaal niet kan worden tegengegaan er een belangrijk deel verlo ren gaat. Niet tijdelijk.nee voor al tijd”. De Vereniging Haven Umuiden gelooft niet dat Amsterdam zonder meer zal be rusten in afwijzing van de Open-Beraad- plannen. Daarover merkt de heer Ham merstein op: „Wij zijn van mening dat Velsen met het ingenomen standpunt Amsterdam duidelijk in de kaart speelt. Het is erg waarschijnlijk dat Amsterdam zich door de nood gedwongen toch weer op het oude havenplan zal storten”. De Oliver Twist die ,De Jonge Stem” toen presenteerde, wijkt volgens de dirigen in het dagelijks doen directeur van de muziekschool Gouda sterk af van de versie die dit jaar op het programma staat. Om uitvoering van de musical door acht- tot zestienjarigen mogelijk te maken (de minimum-leeftijdsgrens is acht jaar, omdat het tandenwisselen vóór die tijd teveel geslis veroorzaakt) heeft Edwin Wolf her en der coupures aangebracht, liedjes en teksten omgewerkt en speciale arrangementen gemaakt, die de muzikale begeleiding van het geheel door een uit leerlingen van de Zeister en Goudse Muziekscholen samengesteld orkest mogelijk maken. Is de opzet van het programma ditmaal een geheel andere, ook wat de kosten van de uitvoering betreft is er in de loop van de jaren heel wat veranderd. De koordirectie schat de produktiekosten inclusief zaalhuur, huur van de kostuums en de kosten van de grimeur op ruim tienduizend gulden. Een fors bedrag, temeer waar De Jonge Stem geen al te hoge toegangsprijzen kan berekenen omdat het „maar een uitvoering van een jeugdkoor” betreft. Intussen staat datzelfde jeugdkoor wel voor dezelfde lasten als een volwassen operettekoor, maar dat wordt nog niet algemeen ingezien. X, Aan de uitvoering wordt verder meegewerkt door leerlingen van de balletstudio Netty Langewen uit Rijswijk. Voor de decors zorgde het technisch personeel van de Stadsschouwburg, terwijl Clemmie Wolf (echtgenote van de dirigent) de toneelregie voor haar rekening nam. VELSEN-NOORD. Zestien kandida ten zijn eind vorige week geslaagd voor het diploma E.H.B.O. De examens, die afgenomen werden door de heren J H. van Dam, arts te Umuiden en kaderin structeur J. C. de Waal, werden gehouden fa het leslokaal van de afdeling Velsen- Noord „Rooswijk” van de Koninklijke Nederlandse Vereniging E.H.B.O. op het sportpark Rooswijk. Geslaagd zijn de dames C. A. M. Beerta- Wassenaar, Marianne van Leeuwen, Mar griet Nijman, Ingrid Rietdijk, Annemarie Schelvis, Els Verwer, Petra Walda en A. M. Weber-van der Lee en de heren Ruud Anker, Wim de Bree, Ron Kuiper, J. Meu- lemans, Ron Nobels, G. J. van der Plas, N. J. Rijkhof en M. de Vries. Twee kandidaten werden afgewezen. van het sterke geslacht nihil gebleken. De inmiddels al weer negen jaar aan het koor verbonden dirigent vermoedt dat één en ander veel met de kwaliteitsvermindering van het muziekonderwijs op de basisschool te maken heeft („er wordt in de klassen bijvoorbeeld veel minder gezongen”), maar naar de juiste oorzaken moet ook hij gissen. ,,’t Zou overigens wel prettig geweest zijn als het koor jongens had geteld”, zo meldt hij, „want om Oliver Twist te kunnen uitvoeren hebben we nu rollen moeten ombouwen.” Barry Hughes Haarlem-trainer Bar ry Hughes is vrijdag 9 maart te gast op de ouderavond van de voetbalvereniging WB in het paviljoen Koningsveld op het sportpark Rooswijk in Velsen-Noord. Hughes zal vertellen over zijn loopbaan als voetballer en als trainer. Op deze avond zijn behalve alle ouders ook de senioren en A-junioren van harte welkom, in de loop van de avond wordt er een verloting gehouden. De avond begint om acht uur. Discoavond De jeugdcommissie van KIC-voetbal en -handbal organiseren op 10 maart zaterdag in de KIC-voetbalkanti- ne op het sportpark Rooswijk in Velsen- Noord een discoavond voor de jeugdleden van 12 tot en met 15 jaar. Tevens is er een kienronde. Introducé’s hebben gratis toe gang, het feest begint om half acht. E I „Standpunt Velsen getuigt gebrek aan werkelijkheidszin VELSEN. De op 14 februari in ver band met de gladheid afgelaste Gerard Cox-show „Steile Wandrace” is nu op woensdag 25 april in de Velser Schouw burg te zien. Toegangskaarten behouden hun geldigheid. Wie verhinderd is de in- haalvoorstelling te bezoeken, wordt ver zocht contact op te nemen met het bureau van de Velser Kunstkring „Voor Allen”, Moerbergplantsoen, IJmuiden, tel. 15743. Tot de mogelijkheden van het opzetten van een bescheiden model van een Voor haven ziet de heer Hammerstein de aanleg van een overslagterrein voor kolen, erts en granen op de noordoever van het Noordzeekanaal. Een terrein dat men zich had moeten denken, grenzend aan een i hi hoi woyiH van uoz.o oouw woru bijgaande foto genomen bij het bedrijfspandje van Antonie Ta- J bernal aan de Hagelingerweg in Santpoort, waar hij in 1889 was begonnen met de verkoop van J zaad. De zaak is sindsdien her- haaldelijk uitgebreid maar het oorspronkelijke pandje is be- waard gebleven. Ter gelegenheid I van het negentigjarig bestaan van de firma is het zojuist gerestau reerd. Op maandag 12 maart wordt het officieel heropend. De i drie daarop volgende dagen (ook J op de koopavond) houdt Tabernal BV open huis. Op de foto ziet men van links naar rechts Antonie Tabernal (zoon van de oprichter van het bedrijf), zijn vrouw Christine Tabernal- Philipoom (afkomstig uit Bever- wijk), Jansje Tabernal-Visser (de vrouw van de eerste Antonie) met de hond „Sjennie" (het dier hielp in het bedrijf mee door de honde- kar voort te trekken) en drie leden van het personeel die tot de ge- nodigden voor de jubileumrecep- tie behoren: G. Huybens te Sant- nnnrt .1 .Qnhnon to Haarlom- o*/*'-

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5