RAAD BEHANDELT DONDERDAGAVOND NOTA Evenredige spreiding standplaatsen woonwagens over IJmondgemeenten politienieuws Smullen in restaurant RKZ ,,I Colombaioni" brengen spiritueel clownsprogramma Totale opheffing van regionale centrum in Heemskerk ijmondnieuws 4 DINSDAG 6 MAART 8 Veranderingen Spreiding Bevriezen Morgenavond in De Nieuwe Slof Groei Terughoudendheid In eigen hand Politie en brandweer druk met LPG-tank Verdeling ■I BEVERWIJK-HEEMSKERK 19 7 9 r bedoeling dat verscheidene groeperingen r-w v-v z-4 i t o c» -i rl ZAnl m aan deze discussie deelnemen. Commissie geeft partnerschap Neuwied uitgebreid vorm met De Italiaanse Commedia del/Arte-clowns Carlo en Alberto Colombaioni. Dat zijn onder meer de provinciale nota, die na hoorzittingen tot stand is gekomen. Het resultaat is een ontwerp spreidings- plan woonwagens. stuur en via hen ook aan de gemeenten zijn voorgelegd. Gedeputeerde Staten van Noord-Hol- land willen in hun ontwerp-spreidings- plan (waartegen van 15 mei tot 15 juni Snelheidscontrole - Enkele weken kon het verkeer zich slechts moeizaam voort bewegen, maar nu worden de snelheidsli mieten weer fors overschreden. De Bever- wijkse politie hield maandag snelheids controles op de Laan der Nederlanden, de Vondellaan en de Zeestraat en het gevolg daarvan was 27 processen-verbaal. Zender - Van een 28-jarige inwoner van Velsen-Noord is maandag een 27 mgh- zender in beslag genomen die zich in zijn auto bevond en waarvoor hij geen machti ging van de PTT bezat. Voetganger - Op de Spoorsingel bij de Aagtenpoort is dinsdagmorgen een 77- jarige voetganger aangereden die zich zonder voldoende op het verkeer te letten naar de spoordijk begaf. Hij is met een bezwaren kunnen worden ingediend) het aantal standplaatsen voor woonwagens in de IJmond „bevriezen” op 133 in totaal (zonder de passantenplaatsen) en maken dan de volgende verdeling: Heemskerk 30, Beverwijk 30, Velsen 57, Castricum 10 en ■Uitgeest 6. Tot 1985 wordt daarbij met een kleine slag om de arm geen rekening gehouden met een groei van de IJmondia- le woonwagenbevolking. In grote trekken komt dit plan van de provincie overeen met de eerste IJmondiale nota standplaat- senbeleid. Die nota ging ervan uit, dat de capaciteit van het regionale centrum in Heemskerk moest worden teruggebracht tot 40 wagens (ongeveer een halvering) en dat de groei van het aantal wagens buiten de IJmond zou moeten worden opge vangen. De uitvoering van die eerste nota is nog lang niet gerealiseerd. De provinciale no ta zou een stok achter de deur kunnen zetten. Maar nu is de nota Cees Hamers verschenen en daarin wordt op basis van moeilijk te weerleggen argumenten (ge steund door uitspraken en richtlijnen van hogerhand) voor een geheel nieuw standplaatsenbeleid in de IJmond ge pleit, op basis van nieuwe inzichten. Cees Hamers komt dan tot de conclusie, dat na afbouw van dit centrum de verde ling van het aantal woonwagens over de gemeenten op basis van het eigen inwo nertal zou moeten gebeuren en dan zou de verdeling worden: Velsen 62 standplaat sen, Beverwijk 36, Heemskerk 32, Castri cum 23 en Uitgeest 9. In de IJmond wo nen 163.300 inwoners en staan nu 140 woonwagens en dat is dus omgerekend minder dan één standplaats per duizend inwoners. De minister heeft te kennen gegeven, dat een woonwagencentrum eigenlijk niet groter mag zijn dan circa vijftien stand plaatsen en daarbij wordt dan nog een aantal voorwaarden gesteld. Dat bete kent, dat het regionale centrum in Heems kerk dient te worden opgeheven. Het zou nog een funktie kunnen vervullen voor slopers en trekkers. Voor deze aktiviteiten een commissie van voorbereiding instellen. De gemeente stelt jaarlijks een subsidie voor het werk van deze commissie beschikbaar. De le den bestaan uit vertegenwoordigers van verenigingen, instellingen, de raad en het college van burgemeester en wethouders. Het secretariaat van de commissie kan verzorgd worden door een door het colle ge aangewezen ambtenaar. De leden wor den benoemd door de raad. De raad eva lueert periodiek de wijze waarop de com missie funktioneert. Voor de status van de commissie van voorbereiding wordt ver wezen naar de bijgaande notitie, nr. 39a/ 1979, betreffende het verschil tussen ad vies- en beheerscommissies. We gemeen telijk subsidie is in hoofdzaak bedoeld voor het organiseren van aktiviteiten tij dens bezoeken van verenigingen of instel lingen uit Neuwied. De ontvangende vere- niging/instellingen verzorgt voor eigen re kening de huisvesting en verzorging van haar gasten. De bezoekende vereniging/ instelling betaalt haar eigen reiskosten. Er wordt daarbij wel rekening gehou den met een gedeeltelijke overloop, waar bij dan vooral de Zaanstreek in aanmer king komt, die in verhouding thans stand plaats biedt aan maar heel weinig woon wagens op grond van een in het verleden gevoerd „beleid”. Volgens de provinciale nota moeten Waterland en de Zaanstreek nu op korte termijn in totaal 96 stand plaatsen aanwijzen. Er zijn er nu 32. Overigens krijgt de IJmond volgens de provinciale nota het grootste aantal stand plaatsen toegewezen van alle regio’s in de provincie Noord-Holland. De gebroeders Colombaioni stammen uit de oude Italiaanse Commedia dell’Ar- te-traditie, waarbij de fijne kneepjes van het clownsvak van vader op zoon werden doorgegeven. In hun geboorteland zouden nog zo’n vierhonderd clownsfamilies be staan, van wie de meeste echter nooit het land en vaak niet eens de eigen stad verlaten. I Colombaioni deden dat wel en met niet in de laatste plaats in ons land overweldigend succes. Het is zinvoller dat de gemeentebestu ren van beide gemeenten elkaar i.p.v. elk jaar voortaan tweemaal per zittingsperio de van vier jaar bezoeken. Een keer Neu wied in Beverwijk en een keer Beverwijk in Neuwied. Contact tussen de gemeente besturen wordt in het algemeen nuttig geacht om met elkaar van gedachten te wisselen over bestuurlijke aangelegenhe den en kennis te nemen van eikaars pro blematiek. Een gecombineerd bezoek van de gemeenteraad en verenigingen en in stellingen wordt bezwaarlijk geacht. Taalproblemen levert de voorstelling van de broers niet op. Hun acts worden zo beeldend voorgedragen, dat „I Saltimban- chi” ook voor toeschouwers die het Itali aans niet machtig zijn prima te volgen is. Düits-Hollandse week: De wenselijk heid is geuit in mei 1979 in Beverwijk een Duits-Hollandse week in de vorm van een braderie te houden. Die week kan worden opgeluisterd met concerten en een toneel voorstelling. Tevens kan dan een fototen toonstelling (desgewenst in het Stadskan toor) worden gehouden. De uitwisselings- commissie van Neuwied informeert naar de mogelijkheid in die week ook sport wedstrijden (in de sporthal of op een sportcomplex) te organiseren. Het ge meentebestuur van Neuwied zal het op prijs stellen gedurende de Duits-Holland- se week op de Breestraat een informatie stand met gegevens over de gemeente te kunnen hebben. De burgemeester van Neuwied zal met het oog op de nodige voorbereidingen graag spoedig vernemen of het Beverwijk schikt dat deze Duits- Hollandse week doorgang kan vinden en zo ja in welke week van mei en op welke wijze. Bezoeken: Bij het bezoek aan Neuwied de afgelopen zomer is afgesproken dat de gemeente Neuwied in 1979 een tegenbe zoek aan Beverwijk zal brengen. Dit be zoek kan samenvallen met een gedeelte van de Duits-Hollandse week. In het ka der van de tweejaarlijkse ontmoetingen zou Beverwijk Neuwied dan weer in 1981 bezoeken. Stadsvernieuwing: Een gemeenschap- pelijke bespreking over de stadsvernieu wing zal tot een beter inzicht in deze problematiek leiden. Inlichtingen over de kaartverkoop zijn onder meer aan de zaal verkrijgbaar. Hoewel het dagelijks bestuur van het Woonwagencentrum het in grote lijnen wel met die nota van Cees Hamers eens is, wordt die nota toch als een persoonlijke discussiebijdrage van Cees Hamers aan het algemeen bestuur gepresenteerd en Plattelandsvrouwen - De plattelands vrouwen van de afdeling Beverwijk, be leggen op donderdag 8 maart in de gere formeerde kerk aan het Moensplein een bijeenkomst tijdens welke mevrouw Pe per een hoedenshow zal verzorgen. Op 20 maart is er weer een provinciale voor jaarsvergadering in het cultureel centrum De Vest te Alkmaar. Daar wordt tevens een grote handwerktentoonstelling ge houden. zaken en fracties van de vorige raad heb ben een bijdrage geleverd om tot een betere uitwisseling te komen. In maart 1978 hebben twee delegaties uit Beverwijk en Neuwied aan de hand van de verschillende suggesties en voor stellen een bezoek van Beverwijk aan Neuwied voorbereid. Dit bezoek vond in juni plaats. Aan het bezoek hebben o.m. vertegenwoordigers van plaatselijke in stellingen deelgenomen. Tijdens het be zoek zijn bepaalde thema’s ter discussie gesteld en is bepleit tot een zodanige opzet voor de uitwisseling te komen dat de bur gerij van de beide gemeenten zoveel mo gelijk betrokken wordt bij de uitwisseling. Die mogelijkheden zijn: contacten en uitwisselingen tussen de bevolking, vere nigingen, instellingen, scholen e.d. stimu leren, organiseren en coördineren (uitvoe ringen, manifestaties, wedstrijden, toer nooien e.d.); het voeren van discussies tussen delegaties van beide gemeenten over sociale, culturele en politieke aange legenheden. Als de vrij revolutionaire maar redelij ke opvattingen van Cees Hamers door de IJmondgemeenten in principe worden on derschreven, dan betekent dat een evenre dige spreiding van de standplaatsen over de IJmondgemeenten, en een groei van het aantal, gehele opheffing van het regio nale centrum in Heemskerk, maar op de duur ook opheffing van alle regionale voorzieningen, dus van de kampschool, de gemeenschappelijke regeling, het gecoör dineerde welzijnsbeleid, enzovoort. Met andere woorden, elke gemeente wordt weer zelf verantwoordelijk voor het woonwagenbeleid in de eigen gemeente en dus ook voor de integratie van alle voorzieningen binnen het eigen gemeente lijke welzijnspatroon. Werkende jongeren -In het buurthuis „d’Evelaer” aan de Luttik Cie 35 in het Heemskerkse duingebied wordt donderdagavond 8 maart een bijeen komst gehouden voor werkende jongeren tussen 17 en 21 jaar. Ook WW-ers zijn welkom. Deze bijeenkomst is bedoeld als een kennismakingsavond voor diegenen die een gespreksgroep willen gaan, vor men (geen soos). Op deze eerste avond kunnen de jongeren kaarten, dobbelen, biljarten en tafeltennissen. Voor een tegemoetkoming in de kosten kan een bijdrageregeling worden ont worpen. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. Woensdagavond 7 maart wordt in het Beverwijkse Stadskantoor een belangrijke vergadering gehouden van het algemeen bestuur van het woonwagencen trum „IJmond”. Aan de leden van dat bestuur en dat zijn dan de vertegenwoordi gers van de vijf IJmondgemeenten wordt door het dagelijks bestuur een uitspraak gevraagd over de deconcentratie van woonwagenstandplaatsen binnen de IJmond, de afbouw (opheffing) van het regionale centrum in Heemskerk en de opvang van de groei van de woonwagenbevolking in dit gebied. Aan de leden van het algemeen bestuur is gevraagd geen individuele uitspraken te doen, maar vooraf overleg te plegen bin nen de eigen gemeenteraad. De bedoeling daarvan is zoveel mogelijk te bevorderen, dat het standpunt dat de leden van het algemeen bestuur woensdagavond naar voren brengen straks ook gedeeld zal wor den door de gemeenteraden in de besluit vorming per gemeente. Het dagelijks bestuur doet geen aanbe velingen en geen voorstellen aan het alge meen bestuur. Maar er liggen wel een aantal stukken op tafel die ter beoorde ling aan de leden van het algemeen be- overleg en bij voorbaat de gemeentebestu ren in één boot krijgen opdat men niet straks verschillende kanten op zal varen. Het ministerie van CRM heeft de af bouw van het regionale centrum in Heemskerk overigens in december van het vorige jaar al „afgekocht” met stor ting van een bedrag van ongeveer twee miljoen gulden. Wat het treffen van nieu we voorzieningen betreft is de pot dus niet leeg. seling tussen beide gemeenten, is de laat ste jaren in discussie. De uitwisseling werd te veel een zaak van de twee gemeén- tebesturen geacht. Bij herhaling is de wens geuit de bestuurlijke contacten met Neuwied meer om te buigen in een recht streekse uitwisseling tussen de burgerij van Beverwijk en Neuwied. Daarbij is vooral gedacht aan contacten tussen plaatselijke verenigingen, instellingen en groeperingen. Om na te gaan of er bij het plaatselijk verenigingsleven belangstelling voor deze gedachte bestaat en zo ja hoe aan de uitwisseling met Neuwied een meer ver antwoorde opzet kan worden gegeven, is er een commissie gevormd, bestaande uit vertegenwoordigers van de jeugd, de sport, het onderwijs en sociaal-culturele organisaties. Deze commissie is van me ning dat het zinvol is het partnerschap te continueren. Om de jeugd, verenigingen en instellingen meer bij de uitwisseling te betrekken, heeft zij een aantal suggesties gedaan. Ook de commissie voor algemene BEVERWIJK. De gemeenteraad be handelt donderdagavond de nota waarin het partnerschap tussen de steden Bever wijk en Neuwied aan een nauwkeurig onderzoek is onderworpen. De indertijd opgerichte partnerschapscommissie heeft in de nota een serie maatregelen opgesomd om de uitwisseling te verle vendigen. Van de raad vraagt het college nu een uitspraak te doen over het part nerschap, de wijze waarop dat moet plaats vinden en de regeling van de uit wisseling. De raden van de gemeenten Beverwijk en Neuwied zijn in 1964 het partnerschap aangegaan. Het partnerschap beoogt d.m.v. regelmatige contacten elkaar in de eigen situatie beter te leren kennen, erva ringen en gegevens op bestuurlijk en soci- aal-cultureel gebied uit te wisselen, ge meenschappelijke problemen met elkaar te bespreken en de bevolking met name het verenigingsleven met elkaar in con tact te brengen. Sinds het aangaan van het partnerschap zijn er verscheidene contac ten gelegd. Er zijn uitwisselingen tussen jeugd-, sport-, onderwijs- en sociaal-cultu rele instellingen geweest. Ook bestaan er vele relaties tussen individuele burgers van beide steden. Er zijn vriendschaps banden ontstaan, zelfs zijn enkele huwe lijken tussen Beverwijksen en Neuwie ders gesloten. De gemeentebesturen heb ben in discussie en door middel van werk bezoeken hun bestuurlijk en maatschap pelijk inzicht kunnen verdiepen. Het be drijfsleven in beide steden heeft aandacht voor elkaar, zo is er over en weer een bedrijfsvestiging geweest. Het partnerschap, met name van uitwis- ir Op uitnodiging van het Ro de Kruis Ziekenhuis hebben alle „abonnees" van de warme- maaltijdendienst de keuken van het ziekenhuis kunnen bekijken; de plaats waar driemaal per week een warme maaltijd voor de bejaarden wordt klaarge maakt. Samen met een paar leden van het Comité Warme- maaltijdvoorziening mochten de 43 bejaarde Beverwijkers in de keuken snuffelen. Maandag morgen kreeg het keukenperso- neel de laatste groep Tafeltje- dek-je- abonnees op bezoek. Tegen half een nuttigden de bejaarden in het restaurant van het RKZ de warme maaltijd. Deze maaltijd, die anders thuis wordt gebracht, kost een abon nee vijf gulden. De gemeente legt er 1,75 bij. Van Tafeltje- dek-je mogen alleen bejaarden genieten die een sociaal-medi- sche indicatie bezitten. De 43 „smullers" werden door leden, van de Mobiele Hulpdienst Ken- nemerland naar het RKZ en weer thuis gebracht. Maar daarbij wordt dan nog niet uitge gaan van een groei van het aantal woon wagens. In de eerste IJmondiale nota werd die groei verwezen naar overloopge- bieden elders. Met die groei wordt dan de natuurlijke groei van de huidige woonwa genbevolking bedoeld met uitsluiting van toelating van buitenaf (immigratie). Voor 1981 wordt dan gerekend op een natuurlij ke groei van 20 percent van het aantal nu bewoonde wagens en voor 1990 wordt dit aantal geschat tussen de 30 en 35 percent. Achterliggende gedacht is, dat de „overloop” van de burgerbevolking naar andere gebieden is mislukt en dat dus niet verwacht mag worden, dat die ten aanzien van de woonwagenbevolking wel een suc ces zal worden, zonder een dwang die ten aanzien van de burgerbevolking ook niet wordt toegepast. Waard om meer dan eens te bekijken, deze spirituele uitvoering vol puur ver maak en onbezorgd amusement, die woensdag om 19 uur begint. BEVERWIJK. De Stichting Theater Beverwijk heeft weer een familievoorstel ling op het programma staan: woensdagavond kan jong en oud in De Nieuwe Slof genieten van het nieuwe programma van het Italiaanse clownsduo I Colombaioni. Onder het motto „I Saltimbanchi” (kunstenmakers, kwakzalvers) schotelen Carlo en Alberto Colombaioni het publiek een waaier van grappen voor, en dat betekent wederom schateren om niets, om de volmaakte illusie. Europese verkiezingen: Het tijdstip voor een tweede discussieronde voor de Europese verkiezingen in Neuwied de eerste discussie is 18 november j.l. in Beverwijk gehouden is inmiddels be paald op 30 en 31 maart 1979. Het is de gebroken enkel en een wond aan het lin ker bovenbeen naar het ziekenhuisge bracht. Fietser - Een 11-jarige fietser viel dins dagmiddag om onverklaarbare reden op het Stationsplein. Hij werd aangereden door een 43-jarige automobiliste uit Wijk aan Zee en met een gebroken sleutelbeen in het ziekenhuis opgenomen. Kind aangereden - Een driejarig kind schoot dinsdagmiddag onverwachts tus sen geparkeerde auto’s door de rijbaan van de Heemskerkse Maasstraat op. Het werd ruim twaalf meter weggeslingerd door een passerende auto en is met onder meer een hersenschudding opgenomen in het RKZ. Bromfietser - Een 16-jarige bromfietser uit Heemskerk kreeg dinsdagmiddag op het kruispunt Marquettelaan-Mozart- straat in Heemskerk geen voorrang van een 48-jarige Heemskerkse automobilist. Hij is met een gebroken been en snij- en schaafwonden in het St. Jozef opge nomen. dus officieel niet als een beleidsbijdrage van het dagelijks bestuur. Het dagelijks bestuur neemt dus een min of meer af wachtende houding aan ten opzichte van wat het algemeen bestuur als een soort verlengstuk van de gemeenteraden wil. Want wat er ook wordt besloten, het zijn straks de gemeenteraden die per gemeen te het uitgestippelde beleid moeten gaan uitvoeren en dat wordt een moeilijke en vooral langdurige zaak als één of meer gemeenten dwars zouden gaan liggen. Po pulair gezegd wil het dagelijks bestuur van het Woonwagencentrum in goed Maar daarnaast ligt de nieuwe nota standplaatsenbeleid Woonwagencen trum IJmond „Maatschappij in bewe ging”; een discussiestuk dat op tafel is gelegd door Cees Hamers, de welzijns- coördinator en secretaris van het Woon wagencentrum „IJmond”, al voordat de provinciale nota werd uitgebracht. In grote lijnen komen de conclusies in die nota’s met betrekking tot de IJmond wel overeen, maar er zijn ook enkele essentië le verschillen. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Politie en brandweer zijn dinsdag zeker anderhalf uur in de weer geweest met een LPG-tank van een autobusje van de invalidenvereniging „Op Hoop van Zegen”. Dit busje stond in de Jekerstraat toen de chauffeur ontdekte dat er gas ontsnapte. Een monteur zag geen kans ter plaatse het ventiel te herstel len en veiligheidshalve is het busje toen naar een open terrein aan de Buitenlan den gebracht, waar men het gas uiterst langzaam uit de tank heeft laten ontsnap pen onder toezicht van de brandweer. Cees Hamers wil dan een groei in het aantal standplaatsen in verhouding tot de groei van het aantal woningen in de IJmond op basis van een gelijke benade ring van woonwagenbewoners en burgers. Commissie - De Heemskerkse raads commissie voor volksgezondheid verga dert woensdagmiddag 7 maart en 14-15 uur af in de vergaderkamer van de‘dienst gemeentewerken. Punten van bespreking zijn onder meer de indicatiecommissie (opnamebeleid bejaarden) en de gemeen schappelijke regeling districts-gezond- heidsdienst. Klaverjassen - In het Beverwijkse buurthuis „Wijk aan Duin” aan de Wilgen- hoflaan zijn donderdagavond 8 maart weer klaverjaswedstrijden. Aanvang 8 uur.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9