in de vishal 1979 zakennieuws J 872% si Gesprek over Fokker nu havcn- berichten si Stichting Santpoort tegen bebouwing van de Velserbroekpolder Nieuwe competitie-opzet van bridgeclub De Jump is succes Het NMB spaarpapier aan toonder. voorjaars modeshow Scholen gaan veiligheid in verkeer helpen bevorderen niet zin vol” Grotere export van bloembollen 3 Provincie betaalt voor COC wil van bisschop Zwartkruis uitspraak over homoseksualiteit Informatiemiddag voor Velsense WAO’ers „sigarengeld” aanleg stroomkabels MAART 19 7 9 IJMOND WOENSDAG 7 TELLINGEN BEWIJZEN NOODZAAK Minister schrijft GS: 99 De NMB denkt met u mee. Creaties van vele bekende couturiers met een keur van nieuwe tinten, die het totaalbeeld van de nieuwe lente bepalen. De flexibele tussenvorm. Vindt u een vaste looptijd van 2 jaar wat te kort en 6 jaar te lang, dan is het Premiespaar- biljet een winstgevend alternatief. Premiespaarbiljetten kunnen namelijk na 2,3,4 of 5 jaar worden uitbetaald. U ontvangt dan bij uitbetaling boven de jaarlijkse basisrente van 5% rente op rente een progressief oplopende premie. De tabel geeft de mogelijkheden op een rijtje. U stort nü f 1.000.- en wij betalen u terug: Wij hebben het genoegen u hierbij uit te nodigen tot een bezoek aan onze Kaarten a f 12,50 Directie Nutsspaarbank 1 eks st. e. I Er zijn ook Premiespaarbiljetten van f 5.000,-. Behalve 5% basisrente krijgt u een premie tot maximaal f 1150,- na 5 jaar. Het NMB Spaarpapier aan toonder is ook voor niet-kliënten onmiddellijk aan de balie verkrijgbaar. Vraag folder en inlichtingen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM.-De stichting Santpoort heeft zich in een reactie op het ontwerp-streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied gekeerd tegen elke vorm van havenuitbreiding van enige omvang bij IJmuiden en tegen de voorgenomen bebouwing van de Velserbroek- polder. De stichting heeft ten doel het behoud van het landelijk milieu, dorpskarakter en omringend natuurschoon van Santpoort. Premiespaarbiljet 1 A met variabele Mk looptijd. Rente tot VJ/ Z/V Spaarwinstbiljet met vaste looptijd. Rente tot Het Spaarwinstbiljet is een spaarvorm, speciaal voor hen die van tevoren weten hoe lang ze hun geld kunnen vastzetten. Dat kan kort zijn, dat kan lang zijn. Twee jaar vast met een rente van 7'/? of zes jaar vast met een rente van 81/z Berekend op basis van rente op rente. De vier mogelijkheden in de tabel laten u precies zien wat u betaalt en hoeveel u straks ontvangt. U bepaalt uw eigen winst. (ADVERTENTIE) s De shows zullen worden gehouden op (ADVERTENTIE) spaartermijn ti stort rente u ontvangt l premie A rat ALKMAAR Langestraat HAARLEM Houtplein BEVERWIJK Breestraat (Incl. Koffie-complet en aperitief) verkrijgbaar in onze zaken. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK schoon zij daarin dit keer niet zijn ge slaagd mag het experiment als zeer nuttig worden beschouwd, omdat de verstarring in de groepen doorbroken werd. De derde afdeling is nu gesplitst in een NZ- en een OW-lijn. Daaruit zullen steeds twee kop pels promoveren, wat ongetwijfeld de spanning in de competitie zal verhogen. De uitslagen van de eerste promotie-de- gradatiecompetitie luiden: Groep één: echtpaar De Groot 80, Van der Burg- Kramer sr. 77, Schadé-Timmer 71, me vrouw Wareman-Breur 60. Groep twee: gebroeders Van der Vlugt 75, Barzilay- Van Harten 74, dames Kramer-Ris 71, Doornenbal-Siegers 68. Groep drie (NZ): dames Van Sprang-Van der Vlugt 65.62 percent, echtpaar Strube 59.37, Bagger- man-Jansen 49.48, dames Maagdelijn-Pip- pel 47.40, dames Dogger-Van der Glind 28.12. OW: Boender-Kramer jr. 64.38, da mes Bosma-Sintenis 61.88, Van Maanen- Pippel 57.50, echtpaar Koster 46.25, me vrouw Kion-Maagdelijn 35.63, Van Eg- mond-Van der Maden 34.38. f 1.000,- f5.000,- f 1.000,- f5.000,- spaar- termijn hoofdsom+ basisrente f 1.10J.50 f 1.157,63 f 1.215,51 f 1.276,28 HAARLEM. Bij de Nutsspaarbank West-Nederland, rayon Haarlem, is de heer J. A Huijser benoemd tot directeur. Hij was voorheen directeur van rayon Alkmaar, waar nu de heer H. J. Rauch van Haarlem centrum benoemd is. f 1.157,50 f 1.252,63 f 1.360,51 f 1.506,28 waardoor u ontvangt totale* rente 5 Ter illustratie van de verkeersdrukte over de Wij ker straat weg is in de eerste week van februari een overigens niet we, tenschappelijk verantwoorde telling ter hoogte van het politiebureau gehouden door leerlingen van de zesde klas, ver deeld over de morgenuren van 8.30 uur tot Duidelijk is geworden dat verhoging van verkeersveiligheid niet zonder veran deringen in afspraken en regelingen tot stand kan komen, aldus de oudercommis- sies. Daarom wordt op iedereen een drin gend beroep gedaan om mee te denken, aktieve hulp te verlenen als een beroep op medewerking wordt gedaan door de klaaroverdienst of de V.A.K. 12.15 uur en van de middaguren tussen 13.15 en 15.30 uur. f 55,- i 95,- f 145.- 1230,- MAANDAG 19 MAART- 20.00 UUR in "Het Gulden Vlies" te Alkmaar DINSDAG 20 MAART - 20.00 UUR in "De Nieuwe Slof" te Beverwijk WOENSDAG 21 MAART-20.00 UUR in "Hotel Bouwes" te Zandvoort 7’ 7’/? 8'/?% 8'/? HAARLEM. „Verontrust door uw stilzwijgen ten aanzien van de problema tiek inzake de beleving van homoseksua liteit, juist nu uw collega's Gijsen en Simonis bij een groot deel van de Neder landse bevolking een sterk gevoel van onbehagen hebben opgeroepen, hebben wij, actieve medewerkers van de afde ling Kennemerland van de Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homosek sualiteit COC sterke behoefte een duide lijk protest aan te tekenen. Het uitblijven van uitspraken uwerzijds, waaruit wij zouden kunnen opmaken, dat u de getui genissen van Gijsen en Simonis geheel niet of ten dele zou onderschrijven heeft ons pijnlijk getroffen”. Grotere bedragen dan de genoemde dertigduizend gulden trekt de provincie uit voor de bouw van een centraal maga zijn in Heemskerk (ruim één miljoen), de installatie van een telefoonautomaatcen- trale in het nieuwe bedrijfskantoor te Alk maar (vijf miljoen) en de bouw van een stallingruimte voor trekkers, trucks en kranen op het terrein in Velsen-Noord (dik één miljoen). I 7’/?.% 73h 8 8’/? GS hadden de bewindsman om een on derhoud gevraagd, nadat de regering had gekozen voor de Amerikaanse Orion als opvolger van het marinevliegtuig Neptu ne. Fokker had er steeds op aangedron gen de Franse Atlantic te kiezen, omdat het bedrijf dan zou kunnen rekenen op forse compensatieorders en op samen werking met de Franse vliegtuigindustrie in toekomstige projecten. Omdat Fokker voor de werkgelegenheid rond Schiphol van groot belang is, wilden de provincie bestuurders de minister vragen welke steun hij Fokker denkt te verlenen, nu niet voor de Atlantic is gekozen. Rentezvijzigingen voorbehouden. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de dinsdagmarkt werden de volgende prijzen voor de vis betaald: kabeljauw één 70; kabeljauw twee 176-72; kabeljauw drie 140-81; kabel jauw vier 112-77; kabeljauw vijf 96-57; koolvis één 59-53; koolvis twee 61-56; kool- vis drie 68-64; koolvis vier 66-62; schol één 62; schol twee 69; schol drie 84; schol vier 124-73; hake 224; schelvis één 172; schelvis twee 108; schelvis drie 112; schelvis 180; wijting drie 64-39; schar 102-90. Er werden de volgende besommingen gemaakt: KW 170 ƒ95.200,-; KW 74 ƒ31.000,-; YE 25 1.200,-. Dinsdag aangekomen: Laurita, Ben ghazi; Borelly, Gr. Yarmouth; Typhoon, IJmuiden, Lissabon; Mathilde, IJmui den, Delfzijl; Louise Weston, Bary; Aat v, Londen; Novia, Bremen; Fridel, IJmui den, Rochester; Stinnes Zephyr, Lagos; Sunny Bettina, Guiness; Ilena, Tampa; Schelde, Delfzijl; Iggesund, Iggesund; Seastar, Dakar; Myriam del Torro, R’dam; Kickenberg, R'dam; Simonburn, Gevle; Dyvi Atlantic, Wildington; Har court, Thames. Dinsdag vertrokken: Fortuna, Cartage- na, IJmuiden; Frauke, Rotterdam, Zaan dam; Suderelv, Bremen, Zaandam; Scol Spirit, Duinkerken, Zaandam; Borely, Norwich; Kasino, Delfzijl; Borussia, Ham burg; Subro Venture, Boston, Zaandam; Konstantin Korshunov, Kalmar; Altair, Gent, Velsen; Kenrix, Whitby, IJmuiden; Silloth Stag, Gruvon; Suntis, Cork; Lynx, R’dam; Benya River, Rotterdam; Peder Most, Beverwijk, Pyraeus. Woensdag aangekomen: Bürgenstein, I Antwerpen; Elke Karhs, Antwerpen, IJ muiden; Risnes, Moirana, IJmuiden. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Eigenaren en gebruikers van gronden in Noord-Holland maken het het PEN steeds lastiger als het bedrijf kabels onder dé oppervlakte wil stoppen. Het elektriciteitsbedrijf van de provincie gaf tot op heden alleen zogeheten mede- werkingsvergoedingen voor het leggen van kabels van vijftig kilovolt en hoger. Ook voor het leggen van lichtere kabels willen grondeigenaren dan wel gebrui kers meer geld zien. Het gaat dan niet om de normale schadevergoedingen maar om een extraatje, in de provincie wel het „sigarencentje” genoemd. IJMUIDEN. De bridgeclub De Jump wisselde zijn wedstrijdprogramma af met het spelen van promotie-degradatiewed- strijden teneinde te bereiken dat de diver se lijnen niet teveel verstarren. In groep één eindigden Schadé-Timmer (71 pun ten) en mevrouw Wareman met haar part ner Breur (60) respectievelijk op de derde en vierde plaats waardoor zij naar groep twee zijn gedegradeerd. Naar de hoogste afdeling promoveerden de gebroeders Van der Vlugt (75) en Barzilay-Van Har ten (74), terwijl de dames Kramer-Ris (71) en het duo Doornenbal-Siegers (68) in groep drie terecht zijn gekomen. De dames Van Sprang-Van der Vlugt (65.62 percent) en Boender-Kramer jr. (64.38) klasseerden zich voor groep tyvee. De technische commissie van De Jump nam het verstandige besluit tot het spelen van promotie- en degradatiewedstrijden over te gaan. De vele kortgeleden toege treden leden die steeds'in de laagste klas se moesten beginnen kregen nu de kans zich naar een hogere lijn te spelen: of- 2 jaar 2 jaar 6 jaar 6 jaar 2 jaar 3 jaar 4 jaar 5 jaar f 865,33 t 4.326,65 f 612.95 f 3.064,7 3 De liberale jurist Rutgers stelde dat particulieren hun positie onjuist gebrui ken. De Haarlemse kantonrechter wees erop dat de Belemmeringenwet Privaat recht de provincie mogelijkheden biedt medewerking te eisen. Gedeputeerde IJff was van die mogelijkheid op de hoogte maar zei daarbij dat het om nogal tijdro vende procedures gaat. „Grondeigenaren en -gebruikers weten dat en dus moeten we wel betalen. Temeer omdat PWN en vooral Gasunie dat extraatje al betaald hebben als zij leidingen wilden aan leggen”. rendement van de havenuitbreidingen voor de IJmond twijfelachtig. Zo mogelijk nog ernstiger bezwaren heeft de stichting tegen bebouwing van de Velser broekpolder. De stichting Sant poort vreest dat deze grootschalige stede lijke nieuwbouw het oude dorp zal weg drukken in een positie van stadswijk. Het dorp zal door een stedelijke agglomeratie worden ingesloten zonder daarmee een eenheid te vormen. De stichting is van mening dat allerlei alternatieven voor de Velserbroekpolder onvoldoende zijn on derzocht. De mogelijkheid tot inbreiding bijvoorbèeld. De stichting Santpoort stelt in het bezwaarschrift tegen het streek plan, te twijfelen aan de cijfers over wo ningzoekenden, die de gemeente Velsen aanvoert om de absolute noodzaak van bebouwing van de Velserbroekpolder aan te tonen. Verder heeft men als kritiek, dat de nieuwe wijken in de Velserbroekpolder wel erg geïsoleerd komen te liggen. Er zijn nieuwe autowegen nodig voor de ontslui ting, want er is niet eens een behoorlijke spoor-aansluiting van het nieuwe woonge bied. De stichting Santpoort is met vele anderen opgeroepen om de bezwaren na der toe te lichten op de hoorzitting door de streekplancommissie uit Provinciale Sta ten 19 maart in De Schouw te Velsen- Noord. Het aantal personenauto’s dat richting Corverslaan reed bedroeg in de ochtendu ren 725 en 714 in tegenovergestelde rich ting. Deze cijfers geven een duidelijke indruk dat er beangstigend veel ook zwaar verkeer passeert op een punt waar dagelijks enkele honderden kinde ren van vier scholen moeten oversteken. Beter bewijs het geen dag zonder klaar overdienst te kunnen stellen lijkt de ou- dercommissies nauwelijks denkbaar. Dit schrijft het COC in een brief aan de bisschop van Haarlem, monseigneur Th. H. J. Zwartkruis. Volgens het COC kan het stilzwijgen van Zwartkruis „door èen aantal mensen worden opgevat als een instemming met bovengenoemde opvat tingen (die van Gijsen en Simonis, red.), waarbij wij de vrees uitspreken dat in uw bisdom opnieuw mensen in een ernstig gewetensconflict kunnen geraken of in ieder geval het gevoel zouden kunnen krijgen „in de kou” te staan”. Het COC stelt met nadruk, „dat voor ons, homoseksuele vrouwen en mannen, het een noodzaak is dat binnen en buiten de kerk respekt bestaat voor het recht op zelfbeschikking voor ieder individu over zijn of haar eigen leven”. De stichting vreest, dat een verheviging van de havenactiviteiten bij IJmuiden een grotere drukte op de wegen van Kenne merland en de aanleg van nieuwe wegen en spoorwegen tot gevolg zal hebben. Dat zal aantasting betekenen van natuur en milieu, bedreiging van de drinkwater voorziening, meer lawaai-overlast en ver dringing van de recreatiemogelijkheden. De stichting Santpoort vindt dat de nood zaak van havenuitbreiding bij IJmuiden niet is aangetoond, dat er in Rotterdam nog ruimte genoeg is voor dergelijke acti viteiten. De stichting acht het economisch (Van een correspondent) VELSEN-NOORD. In Velsen-Noord zal een „verkeerswerkgroep” worden ge vormd uit vertegenwoordigers van alle scholen in dit gemeentedeel. De groep zal alle mogelijke steun verlenen aan initia tieven van de „Velsenoordse Aktivitei- ten Kommissie (VAK) en tot doel hebben de verhoging te bevorderen aan de ver keersveiligheid in het algemeen en die van de schoolkinderen in het bijzonder. De verkeersveiligheid is al vaker onder werp v<jn gesprek tijdens ouderavonden van de ir. L. P. Krijgerschool en St. Jo- sephschool en van de kleuterscholen De Bijenkorf en H. Engelbewaarders. Bij de laatste oudercommissieavond van de ir. Krijgerschool met De Bijenkorf samen waren plaatsvervangend wijkagent Rood- zand en de heer Van den Broek, lid van de oudercommissie St. Josephschool aanwe zig om in gezamenlijk overleg tot boven genoemd besluit te komen. Binnenkort zullen de ouders van kinderen van alle scholen een brief ontvangen waarin het funktioneren van de klaaroverdienst aan de orde wordt gesteld. VELSEN. In het buurtcentrum Zee wijk aan de IJmuidense Dennekoplaan begint vrijdagmiddag om twee uur een informatieve bijeenkomst voor WAO’ers in Velsen en directe omgeving. Initiatief nemer is het Algemeen WAO-Project Vel sen. Aan mensen die om gezondheidsre denen buiten het arbeidsproces zijn ge raakt wordt hier informatie verstrekt over doelstellingen en werkwijze van de WAO-groep die vorig jaar in buurthuis De Spil een uitstekende start maakte met cursuswerk en ontspanningsgroepen voor deze categorie. Het resultaat was 149 vrachtwagens richting Corverslaan in de ochtend en 68 in de middag. Ondanks al een geruime tijd bestaand verbod voor vrachtauto’s om voorbij de Pieter Janszstraat de Wijker- straatweg richting Beverwijk in te rijden blijkt dit euvel moeilijk te bestrijden. De percentages vermeld onder „totale rente” zijn afgerond en berekend op basis van samengestelde interest. In het buurtcentrum aan de Dennekop laan kunnen na wat gerichte informatie ook suggesties worden gedaan voor activi teiten die ook hier binnenkort op maan dag- en vrijdagmiddag van start gaan. Vaste tijd hiervoor wordt van half twee tot half vijf. Informatie vooraf kan wor den verkregen via de telefoonnummers 02550-20705 (T. Burger), 02550-14589 (J. Sluyter) en tenslotte 02550-15743/15789 (Bureau Kulturele Zaken gemeente Velsen). voorgaande jaar was de EEG voor 60 i procent in de markt, naar waarde zowel als naar hoeveelheid. De grootste vier bloembollenklanten die j we elders in de wereld hebben zijn West- j Duitsland (34,9 miljoen kilo voor 162,4 i miljoen gulden), Frankrijk (16,4 miljoen kilo voor 82,5 miljoen gulden, de Verenig de Staten (12,3 miljoen kilo voor 59,5 mil joen gulden) en Zweden (10,5 miljoen kilo voor 53,8 miljoen gulden). (Van onze streekredactie) HAARLEM. Voorlopig heeft het geen zin om met het provinciaal bestuur van Noord-Holland te praten over de werkgelegenheid bij Fokker. Dat laat mi nister Van Aardenne (economische za ken) aan Gedeputeerde Staten weten. Een gesprek is pas zinvol als Economi sche Zaken gereed is met een studie over de toekomst van de vliegtuigfabriek op Schiphol-Oost. DEN HAAG (ANP). Nederland heeft i volgens gegevens van het Produktschap voor Siergewassen vorig jaar 115.603.764 kilo bloembollen ter waarde van j 581.064.086 gulden uitgevoerd. Naar hoe veelheid en naar waarde was dat meer dan in 1977: toen was het 104.442.852 kilo voor 518.171.762 gulden. Van de totale export ging naar hoeveel heid gerekend 63, naar waarde gerekend 61 procent naar andere EEG-landen. Het

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11