Wayenberg brengt Grieg tot leven op NPO-concert mislukt een Boek van de maand weer Bemiddeling in toneelconflict J In speciale Boek van de Maand oplage f22,50. Na 31 maart f37,50. Saaie dramatisering van uitgeblust leven Over de dag dat de rails krom trokken en de koeien in de IJssel zwommen... Over noodweer, zeilweer, elfstedentochtweer en honde streekgenoten exposeren Landschap als traditioneel thema nog springlevend w Hong Kong van Harr Scheffer en Peter Blankestijn in Haarlem Rotterdams orkest boekt succes in j Exposities Jail Warehouse in Mickery f ’al Irj ij 15 KUNST MAART 19 7 9 WOENSDAG 7 J E Corrie Wortel 162 HAARLEM. Hoe zou je Ko- daly’s Hdry Jdnos-suite authen tieker te horen kunnen krijgen dan met een Hongaar achter de directielessenaar. En zeker als het om een musicus gaat met het ware Slavische temperament zoals bij Miklós Erdelyi het ge val is blijft er wat dat betreft weinig te wensen over. g_ N De mens en het weer. Een schitterend kijk-, lees- en opzoekboek.Geschreven door Chriet Titulaer. Een boek dat zo’n 70 onverwachte aspecten van een alle daags onderwerp behandelt. Zoals „weer en veiligheid” of „weer en economie”: energie, kleding, werkgelegen heid, landbouw; verder over windwijzers, molens, kunst, wadlopen etc. Dit alles rijk geïllustreerd met meer dan 300 foto’s,waarvan 160 in kleur. onderhuidse spanning jr us ge I I (ADVERTENTIE) I 4 N lüb CEES STRAUS. ir DANIEL WAYENBERG men, die artistieke lading was vanaf de eerste maat voelbaar. Erdelyi moet éen meester zijn met een uiterst fantasierijk gevoelsleven, die daar bij de grenzen van alle mogelijkheden binnen de stijl feilloos aanvoelt en boven dien over voorname smaak en grote zelf beheersing beschikt, waardoor een ro mantische gedrevenheid zijn intrede in het musiceren kan doen, zonder dat de klassieke structuur van zo’n Haydn-sym- fonie ook maar enigszins geweld wordt aangedaan. /eek >pen ■>nd- arde aan- De VNT heeft 23 februari het stichtings bestuur en de werknemers van de Noor- der Compagnie voorgesteld een „commis sie van wijze lieden” de bemiddeling op te dragen als aan een aantal voorwaarden zou worden voldaan. Deze voorwaarden behelsden dat het stichtingsbestuur het collectieve ontslag zou intrekken en de Kunstenaarsorganisatie NW, die de be langen van de acteurs behartigt, geen ge- Van Corrie Wortel is bekend dat ze bedreven is in het maken van wandkle- (Beide exposities lopen tot het einde van deze maand. Gebouw Noord-Holland is op werkdagen geopend van 9-17 uur. Bij de SBK kan men op dinsdag tot en met vrijdag terecht van 13-17 uur, op zaterdag vanaf 11 uur en bovendien op donderdagavond van 20.-22 uur Deze ope ningstijden gelden vanzelfsprekend ook voor de uitleen). in Japan aangekomen, waar helft van de toernee plaats- In Mickeryview nummer 6 (het eigen informatiebulletin van Mickery) wordt hetgeen het in 1977 ontstane Jail Ware house doet vergeleken met de produkties van de eveneens Engelse groep Hesitate Demonstrate, die in november vorig jaar in Mickery te zien was met No Regrets. Die vergelijking gaat inderdaad op. Even als de voorstelling van Hestitate is ook deze van Jail Warehouse vooral beeldend. Het is een aaneenschakeling van scènes die gevoelig worden opgelicht en die sa men een beeld geven van het monotoon ervaren leven van Louisa Jane die zo’n sterke band heeft met haar bloemen dat ze zelf de pijn voelt als ze een stukje van de stelen moet afknippen. In Louisa-Jane Plampin zitten langduri ge stukken verveling. De paar scènetjes die even kortstondig intrigerend werken kunnen dat niet goed maken en het maakt dat ik in verbeten gevecht raak met Klaas Vaak. Toch lukt het de actrice even het Mickery-publiek in verwarrende onge rustheid te brengen. Dat gebeurt als op de fraai groen uitgelichte keukenaanrecht twee elektrische broodroosters rokend de geur van vers geroosterd brood in een schroeilucht laten overgaan. Het wordt iemand op de eerste rij te warm voor de voeten en hij staat op en opent het meest walmende rooster. Onmiddelijk slaat het licht uit. Intrigerend is de voorstelling eigenlijk alleen in het begin. Louisa-Jane Plampin zit dan in ruim vallende lingerie aan een pub-tafeltje te kaarten met een denkbeel dig persoon. Een mooi ogend beeld, detail van een toneelbeeld van een georganiseer de troeperigheid zoals in het verleden de People Show wel gebruikte. Maar het waarom van de entourage wordt niet dui delijk gemaakt en in de voorstelling die dan begonnen is blijft echter dramatisch kracht uit, op die paar korte scènes na zoals het bloemensnijden en het omver slaan van drinkglazen met een croquet- hamer. Het leven van het meisje Louisa-Jane maakt een uitgebluste indruk en wordt ook in die sfeer door Laura Gilbert uitge beeld. Dat maakt de confrontatie mat en teleurstellend. Tot en met 18 maart in Mickery te zien, komt niet in het circuit. KO VAN LEEUWEN DE 123) die wi ling IN Hoe soepel ook wist deze 50-jarige diri gent het NPO Daniel Wayenberg te laten volgen in de wisselende stemmingen van het Pianoconcert van Grieg. Met het ac cent op de helderheid kwam Griegs be roemde opus met brede adem tot leven. Wayenberg was steeds paraat om met reliëfrijke pianistiek de geëigende kleur aan zijn soli te verlenen, in een expressie ve opzet die zo mogelijk nog uitbundiger door Erdelyi met het NPO in de orkest partijen werd beantwoord. JOHAN VAN KEMPEN S 3 tel. 3u /an 1. *S- IAN Deze aanbieding is geldig t/m 31 maart. Echter zolang de voorraad strekt. Het zal dan ook voor het vele en enthou siast reagerende publiek, dat gisteravond het Haarlemse Concertgebouw vulde om het zesde A-serieconcert van het Noord- hollands Philharmonisch Orkest bij te wonen, niet ontgaan zijn dat de betreffen de, op de Folklore gebaseerde partituur van Kodaly met de meeslepende zigeu nerdans als voorlaatste deel heel direct vanuit de oorspronkelijke creatieve im puls en meer dan ooit bevrijd van alle eventueel knellende banden van welke academische geest dan ook, werd gereali seerd. Want Miklós Erdelyi, die dit abonne mentsconcert leidde, musiceert „los” van de noten. Niet omdat hij alles uit het hoofd dirigeert, maar omdat zijn vertrouwdheid naar letter en (vooral) geest, het hem toe staat om van binnenuit te interpreteren. Die omstandigheid had zich al meteen op dit concert aangediend in een onalle daagse vertolking van Haydns Symfonie nr. 94, waarin de paukenslag waaraan dit werk zijn bijnaam dankt, nu eens een keer niet werd overdreven, laat staan als ge bruikelijk goedkoop effect werd uitge buit. Erdelyi heeft het ook nergens nodig om zijn publiek op een dergelijke sensatie te tracteren, want het is veel meer de onder huidse spanning waarmij hij boeit en die de kracht van zijn vertolkingen bepaalt. Geen spanning om de spanning dus, maar louter en alleen om de muziek van passa ge tot passage te doen opbloeien. Daar is Erdelyi wezenlijk op uit. En al is het NPO best weleens accurater uit de hoek geko- HAARLEM. Traditionele thema’s in de schilderkunst blijken een hardnekkig leven te leiden. Avant-garde stromingen ten spijt worden onderwerpen als stille ven, portret, naakt en zelfs het genre vaak nog optimaal in ere gehouden. Mis schien is van dit rijtje het landschap wel het meest geschilderde thema; hoe vaak gebeurt het niet dat we het op exposities in onze omgeving tegen komen? Zoals ook deze keer weer het geval is met \twee best aardige exposities bij respectievelijk Gebouw Noord-Holland aan de J. J. Ha- melinkstraat en de Stichting Beeldende Kunst aan de Gedempte Oude Gracht. Beide exposanten tonen elk op hun ma nier aan, dat het landschap als schilders- onderwerp nog springlevend kan zijn, mits de betrokken maker er al zijn eigen opvattingen in kwijt kan en wil. gemaakt, van een ander een radio-uitzen- ding. Zaterdag 17 maart keert het orkest, dat op donderdag 15 februari aan zijn toernee begon, naar Nederland terug den. Anderhalf jaar geleden begon ze ech ter naast deze kleden met het vervaardi gen van poppen. Ze heeft die activiteit heel lang voor haar zelf gehouden, nood zakelijk als ze het vond dat het publiek haar als wandkledenmaakster bleef ken nen. Op aandringen van de SBK komt ze nu echter, voor het eerst, met haar poppen naar voren die in het keldertje een vrolij ke kinderkamer vormen. Corrie Wortel maakt ze heel guitig, met koppetjes van sneldrogende klei en met jurkjes aan uit grootmoeders tijd. Ze lij ken een beetje antiek, maar ze zijn veel grappiger dan de wat starre gezichten waarmee de bric-a-brac poppen vaak de wereld in kijken. Corrie Wortel is trou wens heel goed in staat om zo’n beetje persoonlijkheid al in die baby-faces te leggen, ze variëren van dom en naïef tót slim en wijs. Behalve de allereerste pop die Corrie Wortel maakt. Dat werd een slachtoffertje van haar eigen kunnen: de huidskleur werd tijdens het boetseren zo grauw dat hei arme schepseltje wel onder haar han den moest overlijden. Een treurige disso nant dus in deze zo blije kraamkamer. ROTTERDAM. Het optreden van het Rotterdams Philharmonisch Orkest tijdens het Arts Festival in Hong Kong is volgens de leiding een „ongehoord” suc ces geworden. Het staat vrijwel vast dat het orkest binnen enkele jaren opnieuw wordt uitgenodigd om in Hong Kong con certen te geven. Dat is in de zeven jaar van het bestaan van het festival nog niet eerder voorgekomen, zo meldt het orkest vanuit het Verre Oosten. Inmiddels is het gezelschap de tweede grijpt. 1 Zowel de pers als het publiek in Hong Kong toonde groot enthousiasme voor de tien concerten van het Rotterdams orkest. De Engelstalige bladen, de Hong Kong Standard en de South China Morning Post, hadden lovende kritiek over de uit voeringen van het orkest, die de hoofd moot van het festival vormden. De diri genten Edo de Waart en David Zinman ontvingen een langdurig applaus van de uitverkochte zalen. In Japan zal het orkest optreden in Kokura, Fukuoka, Hiroshima, Osaka, Ko be, Shizuoka en Tokio. Van een van de uitvoeringen wordt een televisie-opname AMSTERDAM (ANP). De poging om het conflict tussen acteurs en het stich tingsbestuur van de Noorder Compagnie via bemiddeling op te lossen is mislukt. Dit heeft de werkgeversorganisatie Vere niging van Nederlandse Toneelgezel schappen (VNT), die het initiatief tot de bemiddelingspoging heeft genomen, mee gedeeld. Komende zondagmiddag (16-18 uur) gaat bij Galerie Fagel, Prinsengracht 723 in Amsterdam een expositie open van werk van Ger Daniëls. Deze Haarlemse kunstenaar, van wie bij Fagel aquarellen en tekeningen worden geëxposeerd, be hoort tot het post-fotorealisme. De ten toonstelling, die tot 7 april duurt, is op dinsdag tot en met zaterdag van 13-18 uur geopend. Schilderijen en batiks van Dorothee Manasse-Meertens uit Haarlem worden samen met schilderijen en keramiek van Ivan Ingen nog tot en met 17 maart ten toongesteld in de Eilandgalerie aan de Wielakkerstraat 2 in het centrum van Arn hem. De galerie is op donderdag van 17-21 uur geopend, op vrijdag van 12-18 uur en op zaterdag van 11-17 uur. Tot en met 20 maart is bij Kunsthandel Ina Broerse in de Nieuwe Spiegelstraat 57 in Amsterdam keramisch werk te zien van Lia Moes uit Bloemendaal samen met olieverven en aquarellen van Hélène Bue no. De plastieken van Lia Moes zijn geïn spireerd op natuurvormen waarbij vooral het ontluikende leven de voorkeur heeft. Men kan er van dinsdag tot en met zater dag van 10-17 uur terecht. In Museum Fodor, onderdeel van de gemeentelijke musea in Amsterdam dat gevestigd is op de Keizersgracht 609, is een groepsexpositie te zien waaraan wordt deelgenomen door de Haarlem mers Sjoerd Buisman met groeiprocessen en Mari Boeyen (diverse technieken) en John Liggins met een fotoproject. Tot en met 16 april, op maandag tot en met zaterdag van 9.30-17 uur en op zondag van 13-17 uur geopend. Miklos Erdelyi boeit met rechtelijke stappen tegen het bestuur zou nemen. Bovendien stelde de VNT voor de ontslagdata in de cao een maand op te schuiven. De cao bepaalt namelijk dat het bestuur alleen maar op 1 maart een ont slagaanvraag kan indienen waarna dat ontslag dan op 1 mei ingaat. De VNT wilde daar april en juni van maken. Met dit Voorstel is de KO-NW niet akkoord gegaan. De kunstenaarsorgani satie is van mening dat dan tijdens de bemiddelingspoging de ontslagdreiging in de lucht blijft hangen, omdat het bestuur dan per 1 april alsnog ontslag voor alle acteurs kan aanvragen. Bovendien, aldus een woordvoerder van de KO-NW, is de oorzaak van het conflict nog niet wegge nomen. Inzet van het conflict is de weigering van het bestuur om de artistiek directeur van het gezelschap, Zdenek Kraus, te handhaven. De VNT vindt nu dat de KO-NW de bemiddelingspoging heeft laten stranden door niet akkoord te gaan met een van de voorwaarden. De Kunstenaarsorganisatie zegt evenwel niet akkoord te kunnen gaan met een situatie, waarin ontslag op ter mijn” als dreiging blijft bestaan. AMSTERDAM. Een meisje in een bloemenwinkel, haar tedere gevoelens ge symboliseerd door het kortstondige bloe- menbestaan (schoonheid die vlug ver welkt). Een meisje dat verder leeft met alledaagse besognes en herinneringen. Daarop is de voorstelling Bits of Louisa- Jane Plampin gebaseerd, die dinsdag avond in Mickery in première ging. Het is de Engelse groep Jail Warehouse die er mee komt. Het meisje dat Louisa-Jane speelt is Laura Gilbert. Niet zichtbaar voor het publiek krijgt ze assistentie van Derek Wilson. Harr Schetter Albaron. gouache na bloei van de Haagse School die de tech niek heel kalm beheerst. Dat type werk heeft een poëtische lading die tot een nadere kennismakking dwingt. Ook bij Harr Scheffer vindt je een aan toonbare wil om voorbij het detail te gera ken. Maar Scheffer gaat zijn vormen dan abstracter maken, hij verheft ze als het ware tot grote, doorleefde en monumenta- lè objecten die een eigen leven leiden. Bij Scheffer ontstaat ook meer spanning in zijn werk omdat hij feilloos het midden weet aan te voelen tussen wat abstract wordt en wat nog net herkenbaar is. Er komt soms vrij onverwachts een heel grappig fenomeen in zijn werk. Om dat monumentale streven een bëetje te relati veren vult Scheffer zijn grote vlakken met textiele structuren op, of in ieder geval iets wat daar op lijkt. Rotsformaties, luch ten en grondvlakken hebben soms een ruitjefestructuur zoals je dat zoet bij be paalde theedoeken of gordijnstoffen. Het geeft een onverwacht huiselijk sfeertje dat helemaal niet misstaat. Scheffer’s kleuren zitten over het alge meen aan de zachte 1 ant. Hij brengt veel pasteltinten in zijn werk waardoor het een uitgesproken vriendelijke indruk maakt. Voor een geprononceerde expressionist die hij, zoals uit zijn vormentaal blijkt, is dat eigenlijk nogal opvallend. 'ü- Laura Gilbert als het bloemenmeis/e Louisa-Jane Plampin in de produktie van Jail Warehouse. (Foto Bob van Dantzig) De twee schilders die nu niet eens zo ver van elkaar exposeren, verschillen in stijl als dag en nacht. Peter Blankestijn bij de planologen is een impressionist die een sferische verbeelding van de luchten I weergeeft zoals hij die in Noord-Holland zo vaak heeft gezien als inwoner van Oost- Knollendam, een dorpje dat deel uitmaakt van de gemeente Wormer en gelegen is aan de Zaan vlak voordat deze uitkomt op het Alkmaarder Meer. Harr Scheffer, wo nend in het Brabantse Reuver, trekt regel- matig naar Frankrijk om daar inspiratie op te doen voor zijn monumentale en fors opgezette olieverven en gouaches. Is Blan kestijn de impressionist, Scheffer is veel meer een expressionist die naar het we zen, de kern van de dingen zoekt. Je kan Blankestijn gemakkelijk en late Turner-adept noemen. Deze Engelse schil der die aan het begin van de vorige eeuw I leefde, heeft in de loop van zijn schilders- carrière veelvuldig de waarde en-het ka- I rakter van het licht onderzocht. Uiteinde- I lijk wilde hij niet anders dan dat licht I schilderen waarbij iedere herkenbare I vorm verloren ging. Je vindt dat ook I enigszins bij Blankestijn terug. Hij geeft I de horizon en ook het polderland zelf heel I weinig gedetailleerd weer. Het gaat hem echt om de luchten, hoe het licht dat langs de wolken het bééld binnenkomt zich ge- draagt, dat is zijn voorkeur. Er zit in de aquarelleertechniek van Blankestijn een zekere mate van monoto- t nie die hij niet adequaat kan oplossen. Soms lijkt het er op dat hij een gemakke- lijke techniek en stijl heeft gevonden 1 waarop hij nog lange tijd kan doorgaan. Een andere keer zie je toch wat meer I doorwerking in zijn landschappen, maar dan is dat zo beknopt gedaan dat hij daarmee bewijst ook op de verkeerde weg te zitten. De meeste bevrediging geven zijn aqua- f rellen waar hij zich het sterkst als tonalist laat gelden. Je kan Blankestijn dan plaat sen als een vertegenwoordiger van de lij B

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15