Veiling op komst Als je het niet vertrouwt l over GATT-gesprek (Van onze redactie economie) Nederland tevreden 5,5mgteer 0943mg nicotine Verkoopcijfers beïnvloed Fles halfvolle melk hele liter tijdelijk 81» j dan moet je niet gaan Verdeeldheid onder EG-landen Werkloosheid Nationalisaties r MEDEDELING AAN 5 „Autogas steeds meer in trek” gedaald in W.-Duitsland OPEC-miljoenen voor landen in Derde Wereld in Portugal blijven bestaan Kenia vergroot i economische zone AÏÏf WFK m'BOOKSTfK WM PETER U/IEZEN STEEDS MEERMENSEN VOOR PETER STUYVESANT EXTRA MILT’ Shell-man over investeren: T 17 WOENSDAG 7 I IRT IRT r 'fi MAART 19 7 9 o s tra’ 3 S I ZACHT EN MI LD VAN SMAAK L ECONOMIE ZIJN TIJD VOORUIT (Van onze redactie economie) ROTTERDAM. Wissel koersveranderingen ten op zichte van de gulden hebben de resultaten van Unilever NV vorig jaar zeer ongunstig beïn vloed. Vooral in het laatste kwartaal waren de gevolgen hiervan merkbaar. Dit heeft de Raad van Be stuur van deze in Rotterdam gevestigde multinational giste ren gezegd bij de bekendma king van de cijfers over vorig jaar. r I de Algemene Overeenkomst over Handel en Tarieven. d dndst >teerd e; onder de hamer lm, Alleen voor Melkunie-of Menken Landbouw produkten. IISWA S. N'COT, IfJE ijn a I .WWXWWWZ F---'-. Essobron zegt dat vraag en aanbod op de LPG-markt in Nederland op het moment aardig in evenwicht zijn. Er is niet veel LPG meer beschikbaar voor het wagenpark, omdat ook de vraag naar gas aantrekt bij de industrie. Im port wordt noodzakelijk, aldus Esso. Volgens het blad Essobron is de au tomobilist de belangrijkste afnemer geworden van LPG. Het blad becijfert dat bijna vijf percent van de persone nauto’s op gas rijdt, een percentage dat in twintig jaar gaat oplopen naar acht. 423,1 464,; Nog een voorbeeld uit de discussie. Op positieleider Den Uyl bepleitte een olie boycot van Zuid-Afrika. Hij voerde daar op zichzelf zinnige argumenten voor aan. Deze bijvoorbeeld: „Het instrument van de economische dwang maakt duidelijk hoe de wereld erover denkt. Men kan dat niet bij alle landen doen die mensenrech ten schenden, maar men kan en mag wel voorbeelden stellen: Zuid-Afrika, Chili en nu ook Oeganda”. De Shell werkt al 70 jaar in Zuid-Afrika, dus van ver vóór de apartheid. De zwarte werknemers daar bezweren het concern niet weg te gaan. Die dringende vraag sluit aan bij wat ik vorige zomer op deze plaats al aanhaalde: „Wij vechten voor de overname van het tend, niet voor het voorrecht massaal zelfmoord te plegen”. Dat schreef een zekere Jamen Mbababe Sebr. teen ment ■food 312,1 ipne- 5 EC /Vou- 9, IJ BRUSSEL. Nederland is in het algemeen tevreden met de voorlopige resultaten die in Genève zijn bereikt bij de onderhandelingen over de GATT, che n len. dit euvel an. EXTRA MILD De winst die toekomt aan de houders van het gewone kapitaal is ten opzichte van 1977 uiteindelijk gedaald met vier procent tot 1080 miljoen. De winst per aandeel van twintig gulden in Unilever NV daalde over geheel 1978 van 20,19 tot 19,38. De resultaten van Unilever in het vierde kwartaal van 1978 werden behalve dooi de zeer ongunstige invloed van wissel koersveranderingen gedrukt door bijzon dere verliezen ter hoogte van 49 miljoen (in 1977 59 miljoen) in verband met kos ten van reorganisatie van bedrijven in Europa voor de produktgroep papier, kunststoffen en verpakkingsmateriaal en bij transport, alsmede in de Verenigde Staten bij Lever Brothers. Verder was de post naar de winst gehe ven belasting, ad 336 miljoen, hoger dan het uitzonderlijk lage bedrag van 221 miljoen in het overeenkomstige kwartaal van 1977. Dit komt ook tot uitdrukking in het heffingspercentage, te weten 53,8 tegen 43,5 in het overeenkomstige kwartaal van 1977. De post belastingcorrecties over voorgaande jaren verminderde de winst nog eens met 22 miljoen tegenover een positieve bijdrage van 1 miljoen in de overeenkomstige periode van 1977. In zijn verdere toelichting op de gang van zaken bij Unilever in het vierde kwar taal in de verschillende landen meldt de Raad van Bestuur dat in Europa bijna alle produktgroepen bijdroegen tot de hogere bedrijfswinst. In Noord-Amerika was de bedrijfswinst door de bijdrage van Natio nal Starch hoger dan in 1977. De verkopen en winsten in de meeste' overige landen buiten Europa en in Europa was de be drijfswinst van de meeste produktgroe pen, met uitzondering van toiletartikelen en papier, kunststoffen en verpakkings materiaal, veel beter dan in 1977, aldus de Raad van Bestuur. In Noord-Amerika werden de resulta ten van de bedrijven aldaar negatief bem- ROTTERDAM (ANP). - Autogas (LPG) raakt volgens Esso steeds meer in trek bij automobilisten. Het aantal personenwagens dat op g^s rijdt, zal in de komende twintig jaar stijgen van vier naar zes miljoen. In het jaar 2000 zullen ze volgens het concern samen meer dan anderhalf miljard liter gas verbruiken, bijna twintig percent van het totale brandstofverbruik op de weg. 135, 41 19 47, 108, 32, 53 47 68 26 52 124 102, 31 112 50 34 33 NEURENBERG (ANP). Ondanks de strenge winter is het aantal werklozen in de Bondsrepubliek vorige maand enigs zins afgenomen en wel met 37.300 tot 1.134.100, zo heeft het Westduitse arbeids bureau in Neurenberg berekend. De werkloosheid komt nu overeen met vijf percent van de beroepsbevolking ver geleken met 5,1 percent in januari. Het aantal werknemers met een verkorte werktijd is met 32.000 toegenomen tot 167.000, het aantal vacatures met 29.100 tot 266.900. BEIROET (ANP). De landen van de Organisatie van Arabische Olie-Exporte- rende Landen (OPEC) hebben in het afge lopen jaar 2674 miljoen gulden besteed aan ontwikkelingshulp in Azië,'Afrika en Latijns-Amerika. De kredietverlening liep onder andere via de Islamitische Ontwikkelingsbank, de fondsen voor economische ontwikke ling van Qatar en Koeweit en de Arabi sche Bank voor Afrikaanse Economische Ontwikkeling, aldus een bekendmaking. 36’ vloed doordat Unilever, zoals bekend, het 29o, Amerikaanse bedrijf National Starch 210, 137, 320,1 vloed door hoge kosten van.de introduktie van nieuwe produkten. In de meeste ande re landen buiten Europa en Noord-Ameri ka waren de winsten aanzienlijk hoger dan in 1977. De groep UAC International behaalde opnieuw goede resultaten, maar tegen het einde van het jaar begonnen de winsten in Nigeria te dalen, aldus Uni lever. Unilever zal op de algemene vergade ring, welke op 16 mei wordt gehouden, de aandeelhouders voorstellen over 1978 een slotdividend uit te keren van 5,40 per gewoon aandeel van twintig gulden. Vorig jaar was dit ƒ5,16. Dit betekent een stij- ging van ongeveer vijf procent. Eerder werd een interimdividend uitge keerd van 3,40, welk even hoog was als in 1977. Het totale dividend over 1978 bedraagt hierdoor 8,80. Het slotdividend zal van 29 mei te verkrijgen zijn. LISSABON (AFP). De Portugese Raad van de Revolutie heeft een besluit van de regering, waarbij de nationalisatie van een verzekeringsmaatschappij werd teruggedraaid, ongrondwettig verklaard. Volgens de Raad zijn alle nationalisaties die na de revolutie van 25 april 1974 zijn afgekondigd, verworvenheden van de werkende klasse, waaraan niet getornd kan worden. 134, LAGE CIJFERS DIE SPREKEN dat is belangrijk minder dan 97,8% van alle in Nederland verkochte sigaretten g ’"i-b (.hq PETER STUYVtMNT beladenheid van dat woord nu wel zeggen, transnationale ondernemingen, zou bo---. vendien een andere stelling van Klompé in het gedrang komen. Terecht rekent zij - naast de politieke en burgerlijke rechten'/ Behalve Frankrijk en Italië stemden de andere EG-landen globaal in met het on derhandelingsresultaat, al hebben ze ook nog wensen. Staatssecretaris Beijen noemde het vooral belangrijk dat Ameri ka zich voórtaan wil onderwerpen aan de GATT-regels. De zogenaamde „Buy Ame rican Act” en het zogenaamde „American Selling Price-system” zullen gewijzigd worden, zo heeft Washington toegezegd. Het Amerikaanse parlement moet overi gens het laatste woord ook nog spreken. Amerikaanse bedrijf National overnam. Het nadeel van de wisselkoersverande ringen voor de door Unilever gerappor teerde winst bedroeg na de eerste negen maanden nog 37 miljoen. Over geheel 1978 bleek dit echter te zijn gestegen tot 135 miljoen. In 19771was dit nog slechts 17 miljoen. Dit zei de Nederlandse staatssecretaris van Buitenlandse Handel Beyen in Brus sel na een zitting van de Europese minis terraad. Maar ons land is nog niet helemaal tevreden over de getroffen regelingen in de sector van de vliegtuigbouw en de maatregelen tegen marktverstoringen, al dus Beyen. „We blijven van mening dat men tegen „boosdoeners” op de markt moet kunnen optreden”, zo voegde de staatssecretaris hieraan toe. Tijdens de zitting van de Europese mi nisterraad bleek overigens, dat de Euro pese Negen nog verdeeld zijn over het GATT-overleg dat binnenkort definitief wordt afgesloten. Vooral Frankrijk vindt het bereikte resultaat nog onvoldoende. De huidige GATT-onderhandelingen over, verlaging van douanerechten en het opruimen van andere handelsbelemme- ringen zijn al enige jaren gaande. Nog in april moeten de Europese Negen defini tief beslissen of ze akkoord gaan met een pakket van concessies dat is overeengeko men door de Negen, Amerika en Japan, alsmede een groot aantal andere landen dat deelneemt aan de besprekingen in het kader van de zogenaamde Tokio-ronde. Voorzitter Roy Jenkins van de Europese Commissie en commissaris Haferkamp, die namens de Negen de onderhandelin gen in Genève voerde, waarschuwden dat het bereikte resultaat het maximaal haal bare is. Meer zit er niet in, zeiden ze met grote nadruk. Unilever heeft last van wisselkoersen in een boekje over de zaak-Steve Biko. Deze radicale zwat^e leider waarschuwde dat een volledige boycot, eventueel af ge dwongen door een blokkade, binnen twee jaar ongeveer 30 procent van de zwarte bevolking werkloos zou maken. En boven dien, wie meent dat boycotacties de blan ken tot overgave zullen dwingen, kent volgens Mbababe de „koppige boeren” - niet. Er zijn overigens zwarte leiders die er- anders over denken. Door het zich terug- trekken uit de bedoelde landen van de multinationale of. zoals ze zelf vanwege de Volgens de raad waren vooral de lagere koersen van de Amerikaanse dollar, het pond sterling, de Braziliaanse cruzeiro, de Indonesische roepia en de Nigeriaanse Naira die het bedrijf parten speelden. De verkopen van Unilever blijken vol gens de jaarcijfers over geheel 1978 in totaal met twee procent te zijn gedaald tot 39.269 miljoen. Maar geschoond van de 69, nadelige invloed van de wisselkoersen to nen de verkopen en de resultaten van het bedrijf, aldus Unilever, een geheel ander beeld. Zo zou over geheel 1978 de verkoop met acht procent zijn gestegen en de bedrijfs winst zijn toegenomen met dertien pro cent. Van deze stijging van de verkopen de sociale, economische en culturele rech-' ten tot de mensenrechten. Dat is trouwens ook vastgelegd in con venties van de Verenigde Naties uit 1966. De mens heeft dus niet alleen recht op vrijheid van meningsuiting en dergelijke, maar evenzeer recht op voedsel, kleding, huisvesting, werk, gezondheidszorg, on derwijs en wat dies meer zij. Transnationale ofwel multinationale ondernemingen zijn in die landen wat men noemt „wage-leaders”, hetgeen wil zeggen dat hun beloning boven het gemid delde ligt, dat ze ermee vooroplopen en daarmee een opwaartse druk uitoefenen op het algemene peil. Daarmee is overi gens niets gezegd over het absolute niveau van de betaling en de verdere arbeids- - voorwaarden. Tot het verkeerde begrip, zo u wilt de demagogie, behoorde onver mijdelijk het winststreven van (multinati onale) ondernemingen. Daar zou het de heren alleen om gaan. Wagner legde het doel van de onderne ming nog eens, op zijn wijze uit: „Op een behoorlijke manier behoorlijke produk- ten en diensten maken voor de samenle ving. De winst is daarbij de maatstaf of. het goed gedaan wordt op niet. Zoiets is meestal aan dovemansoren gezegd, maar behoorlijke produkten en diensten tegen fatsoenlijke prijzen behoren wel tot de zaken waarop de mens recht heeft, dus behoren tot de mensenrechten. Soms krijgt men de indruk dat we niet alleen zonder de multinationals kunnen, maar ook zonder hun produkten. We zou den raar staan te kijken en niet alleen hier. Er is dus een discrepantie tussen theorie en principe en praktijk. Tussen wat moet en wat kan”. Dat beheerste in Den Haag dan ook de discussie. Daarom zal een aantal symposi umgangers willicht onbevredigend huis-, waarts zijn gekeerd, met name zij die een radicale en snelle „oplossing” voor staan. Een consensus zat er dus niet in. Daarmee is de gedachtenwisseling niet zinloos. Het is goed van tijd tot tijd de zaken op een rijtje te zetten. De hoop blijft dat het tot meer wederzijds begrip leidt, al blijkt maar al te vaak dat zo’n palaver niet meer dan een strijden om het eigen gelijk is. Dat I viel deze keer nogal mee. (ADVERTENTIES) 1 NAIROBI (AP). De regering van Ke nia heeft gisteren bekendgemaakt dat een strook van 200 zeemijlen (375 kilometer) vanaf de kust zal gelden als ’s lands „ex clusieve economische zone”. Volgens de Keniase minister van Econo mische Planologie en Bevolkingszaken, Robert Ouko, strookt het instellen van de zone met wat andere kuststaten doen en met wat de derde conferentie van de VN over de zeewetten nastreeft. Alle landen mogen in de nieuwe zone varen, er overheen vliegen, er onderzeese kabels en buisleidingen in leggen en alle andere internationaal erkende activitei ten uitvoeren voor Zóver zij zich daarbij houden aan de wetten en voorschriften van Kenia. In de nieuwe zone mag alleen Kenia de zeebodem onderzoeken en exploreren. De breedte der Keniase territoriale zee- strook blijft gehandhaafd op 12 zeemijlen (22,5 kilometer). De (scheeps?)kat op deze foto is niet te koop, maar alle materialen van de Arnhemse Scheepsbouwmaatschappij wel. Morgen en I vrijdag gaat in opdracht van de directie alles onder de hamer 44 37 633 43, 55 45 40, 41, 129, 36, 39, 129, 51, 133, so: - 162, 4 50, - 51, - 114, 40; 28, 56, 90, 46, 30, 58, 89, 48, 50, 162, 31, 1 79, over 1978 is drie procent het gevolg van 4g' een toeneming naar hoeveelheden, terwijl 47 de cijfers in het laatste jaar werden bein- SINUlSlILHOI’ 4 hl Lal (Door Bote de Boer Lzn.) UTRECHT. „In principe en in theorie is het allemaal eenvoudig. Voor het al dan niet werken en investeren in een land waar de regering stelstelmatig mensen rechten schendt, moeten normen worden gesteld”, aldus oud-minister Marga Klom pé op het symposium „Internationaal on dernemen en de rechten van de mens” afgelopen vrijdag dat door het Neder lands Genootschap voor Internationale Zaken en de Stichting Maatschappij en Onderneming georganiseerd was ih het Haagse Congresgebouw. Een ervaren ondernemer, Shell-man Wanger, simplificeerde de stelling nog. „Je hebt die normen helemaal niet nodig. Als je het niet vertrouwt, moet je niet gaan. Alleen, dat wordt wat moeilijker als je er al bent”. Hiermee zijn de moeilijkhe den in de praktijk geschetst. In werkelijk heid is het lang niet eenvoudig. Trouwens, Klompé gaf de normen niet aan. ■"■4

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 17