Vietnam belemmert niet COC wil van bisschop Zwartkruis uitspraak over homoseksualiteit uitgebreid 2Ö Nieuw onderzoek tegen twee Chinezen-experts Oudere agenten naar Namibië Mtetehnp spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden perspex signs vinyl KEUKENS 023 313645 2 tlm 11 maart verkort Vistip kabeljauw wangen per pond „Geen sprake van ontslag premier Iran Horecastaking Amsterdam CS fe vandaag: 3.50 het weer Politie schiet op loslopende honden het woord is aan... *83 agenda pagina 7^ Oud IJmuiden Oversteken En verder KOOIJMAN SANTPOORT 370350 Kabinetsplan: Koude nacht Eén dier gedood Haarlemmer dodelijk getroffen door dak O. L. H. De Jong (ADVERTENTIE) WOENSDAG 7 MAART 1979 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 69ste jaargang no. 104 99 Int.watersporttentoonstellinq 'i pagina's HALKADE 17 IJMUIDEN TEL. 02550 - 30344 La Fontaine: Ziekenhuis verse vis, zó uit zee héél voor delig bij: Weerrapporten2 Binnen- en buitenland ...2,3,4 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 9, 11 Kunst15 Radio en televisie/Strips.... 19 Economie17 Beurs16 Sport23,25 déviesenzoonbv 1st' ven turfmarkt 6 haarlem Als het echt ’n mooie diamanten ring moet zijn. (Van onze redactie buitenland) HANOI/PEKING/MOSKOU. Een deel van de Chinese troepen is sinds gisteravond bezig zich terug te trekken uit Vietnam. Dit meldt Nhan Dan, het dagblad van de Vietnamese communistische partij. „Om onze goede wil te tonen, staan we hun toe dat ze vertrekken”, zo voegt het blad hieraan toe. iiiiiiiiiiiiiiiiiifinniii HEULE makelaardij VOLVO nieuw type F7 onvergelijkbaar! m *<71 (Van een onzer verslaggevers) Chinese leger op terugweg Dit schrijft het COC in een brief aan de (ADVERTENTIES) Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Tegen de twee Amsterdamse politiemannen die na bijna twee jaar gisteren te horen kregen dat hun schorsing is opgeheven, is een nieuw onderzoek begonnen. De twee Chinezen-experts Damsteeg en Waterloo, kregen gistermiddag van hoofd commissaris Sanders te horen dat ze weer officieel in dienst zijn bij het hoofdstede lijke politiekorps. Ze keren echter niet terug bij de criminele inlichtingendienst. bisschop van Haarlem, monseigneur Th. H. J. Zwartkruis. Volgens het COC kan het stilzwijgen van Zwartkruis „door een aantal mensen worden opgevat als een instemming met bovengenoemde opvat tingen (die van Gijsen en Simonis, red.), waarbij wij de vrees uitspreken dat in uw bisdom opnieuw mensen in een ernstig gewetensconflict kunnen geraken of in ieder geval het gevoel zouden kunnen krijgen „in de kou” te staan”. Het COC stelt met nadruk, „dat voor ons, homoseksuele vrouwen en mannen, het een noodzaak is dat binnen en buiten de kerk respekt bestaat voor het recht op zelfbeschikking voor ieder individu over zijn of haar eigen leven”. Oppositieleider Den Uyl wil dat er een Kamerdebat wordt gehouden over de kwestie-Luns. De oppositie is niet te vreden met de antwoorden die premier Van Agt deze zaak heeft gegeven. Ook het CDA wil nadere opheldering over 'een aantal punten. De regering heeft verklaard geen aanleiding te zien om stappen tegen Luns te ondernemen vanwege diens NSB-lidmaatschap tus sen 1933 en '36. Zie verder pag. 2 Het Europees Monetair Systeem (EMS) kan binnenkort van start gaan, De Landbouwministers van de Europe se Gemeenschap hebben gisteren hier over een politiek akkoor beriekt. Zie pagina 3 De hel is niet zo slecht; wie er thuishoort, voelt er zich in zijn element. Vakkundig en met volledige garantie ver nieuwen van alle soorten dakbedekkin gen, goten, platten, kapellen etc. Het Rode Kruis Ziekenhuis heeft op een „open avond" het totale gebeuren in het ziekenhuis bespreekbaar ge maakt. Er bleek van de zijde van pa tiënten, oud-patiënten en op andere wijze bij het ziekenhuis betrokken bur gers zoveel belangstelling voor te be staan, dat het toch niet kleine restau rant helemaal vol zat. Een van de punten die in de discussie naar voren kwam was dat de verpleegkundigen het altijd zó druk hebben, dat patiënten aarzelen of nalaten om hun aandacht of hun hulp te vragen. vloeren vloerbedekkingen granito J Geopend van 10-17 en 19-22 uur, zaterdag en zondag 10-17 uur, toegang f 7,50 kinderen tot 14 jaar f 5,- Trein-Toegahg-biljetten bij NS-stations Parkeren op Ijsbaanpad (Olympisch Stadion): gratis bus naar RAI (niet tijdens avonduren) AMSTERDAM (ANP). De staking van het horecapersoneel op het Centraal Station in Amsterdam heeft zich gisteren uitgebreid. Nadat de kelners van de eerste klas-restauratie vrijdag het werk hadden neergelegd, heeft gisteren het personeel van het snelbuffet zich bij de actie aange sloten. De staking is begonnen uit protest tegen de voortdurende bedreigingen waaraan kelners blootstaan en het uitblijven van maatregelen daartegen. De nieuwste modellen tenten van superlicht tot luxe bungalows en alles wat er op en bij hoort AMSTERDAM rai HAARLEM. „Verontrust door uw stilzwijgen ten aanzien van de problematiek inzake de beleving van homoseksualiteit, juist nu uw colle ga’s Gijsen en Simonis bij een groot deel van de Nederlandse bevolking een sterk gevoel van onbehagen heb ben opgeroepen, hebben wij, actieve medewerkers van de afdeling Kenne- merland van de Nederlandse Vereni ging tot Integratie van Homoseksua liteit COC sterke behoefte een duide lijk protest aan te tekenen. Het uit blijven van uitspraken uwerzijds, waaruit wij zouden kunnen opma ken, dat u de getuigenissen van Gij sen en Simonis geheel niet of ten dele zou onderschrijven heeft ons pijnlijk getroffen”. JUWELIER - DIAMANTAIR Winkelcentrum Schalkwijk provincies veroverd, maar Hanoi geeft alleen de verovering van de provincie hoofdstad Cao Bang toe. Vietnam toonde zich gisteren bereid tot een vredesgesprek met Peking, „mits Chi na onmiddellijk, volledig en onvoorwaar delijk alle troepen uit Vietnam terug trekt”. Dit gesprek zou kunnen plaatsvin den op het niveau van onderministers van Buitenlandse Zaken, aldus Vietnam. Ja panse regeringsleiders ondernemen po gingen om te bemiddelen tussen China en Vietnam, zp is gisteren in Tokio bekendge maakt. Volgens Hanoi zijn twee tot drie miljoen Vietnamezen ten gevolge van de grensoor- log ontheemd geraakt. De Russische president Brezjnjev heeft verklaard dat terugtrekking van de Chi nezen erop wijst dat de leiders in Peking „ontnuchterd zijn”. Opklaringen, maar morgen later op de dag toenemende bewolking en tegen de avond mogelijk regen. Matige, mor gen overdag tot krachtig toenemende zuidwestenwind. Minimumtemperatu ren om het vriespunt. Middagtempera- turen rond 7 graden. Op deze foto, afkomstig van het persbureau Nieuw China, een beeld van een kamp waar Vietnamese krijgsgevangenen worden vastge houden door de Chinese troepen. Damsteegt wordt „aanrijdingsemployé”, Waterloo gaat zich onder andere bezig houden met het wegslepen van fout gepar keerde auto’s. Het nieuwe onderzoek heeft betrekking op vraaggesprekken van het tweetal met het weekblad Panorama. Uitgezócht zal worden of in strijd met de geheimhou dingsplicht is gehandeld. Twee jaar geleden werden Damsteegt en Waterloo ervan beschuldigd geld en goederen te hebben aangenomen van Chi nese relaties in de hoofdstad. Hoofdcom missaris Sanders stelde hen na een intern onderzoek op non-actief en gaf onlangs te kennen het tweetal definitief te willen ontslaan. Burgemeester Polak was echter onlangs na bestudering van het dossier tot de conclusie gekomen dat Damsteegt noch Waterloo iets ten laste kon worden gelegd. Het is niet bekend of de twee politieman nen akkoord gaan met hun overplaatsing. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De Iraanse regering heeft vandaag een bericht in een Engelsta lig dagblad in Teheran tegengespjoken, waarin stond dat premier Bazargan van plan zou zijn af te treden. Volgens de krant was de Iraanse premier gisteren naar de heilige stad Qom gegaan om zijn ontslag aan te bieden aan de ayatollah Khomeini, de geestelijke leider'van Iran. Reden voor de ontslagaanvrage zou zijn, dat Bazargan de islamitische revolu tionaire groepen in Iran niet onder contro le heeft kunnen krijgen. (Zie ook pagina 3) Het Wijkcomité Oud IJmuiden heeft drie weken geleden een nogal critische nota gestuurd naar het college van B en W. van Velsen. Het college op zijn beurt heeft het wijkcomité per brief laten weten dat een gesprek, dat heden avond zou plaatsvinden, niet doorgaat. Bami En dat alles tegen de achtergrond van een schrijnend probleem dat nu al jarenlang de gemoederen zodanig be zig houdt dat iedereen die er mee te maken heeft er in wezen „doodziek van wordt! Ook het Franse persbureau AFP heeft gisteren uit betrouwbare bron in Hanoi vernomen, dat de Vietnamese troepen de terugtrekking van China niet zullen be lemmeren, mits de Chinezen zich tot ach ter de „historische grenzen” met Vietnam terugtrekken. China heeft meegedeeld dat het zijn strijdkrachten uit Vietnam haalt nu in de „beperkte oorlog” de voornaamste doelen zijn bereikt. Volgens waarnemers in de’ Thaise hoofdstad Bangkok hebben de Chinezen de hoofdsteden van alle grens- geopend: ma., t.m. vr. 9-4 uur zaterdags 9-2 uur (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kabinet-Van Agt overweegt dertig oudere politiemensen ter beschikking te stellen van de vredes macht van de Verenigde Naties in Nami bië, het vroegere Zuidwest-Afrika. Gedacht wordt aan zo'n twintig tot der tig man die in Namibië een ongewapende politietaak moeten gaan vervullen bij het VN-detachement dat toezicht gaat houden op de voor juni aangekondigde verkiezin gen. Het zouden politiemensen moeten zijn die vervroegd de dienst verlaten en vrijwillig naar Namibië willen gaan. In de Kamercommissies voor Buiten landse Zaken, Binnenlandse Zaken en Justitie is vanmorsen overleg gevoerd met de betrokken ministers. Hiertoe is besloten nadat in het debat over de uitzen ding van troepen naar Libanon kritiek was geleverd op de houding van de rege ring, die het besluit genomen had zonder eerst overleg met de Kamercommissies te plegen. Naar verluidt is in de Kamercommissies vrij positief gereageerd op het regerings- plan. Ook de politiebonden, die door mi nister Wiegel van Binnenlandse Zaken van het voornemen op de hoogte zijn gesteld, schijnen geen overwegende be zwaren tegen het plan te hebben. HAARLEM. Tijdens sloopwerkzaam heden in Etten-Leur is gisteren de 28- jarige J. van Elck uit Haarlem om het leven gekomen. De man was aan het werk bij een bedrijfspand. Toen hij een zijmuur omver trok werd de man bedolven onder het dak dat naar beneden stortte. huis Haarlem Rustenburgerlaan 4 Tel 023-323224/310323 Adam De Lairessestraat 16, Tel.: 020-766633/761411 iiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De bittere smaak die is achtergebleven na de publikaties en officiële mededelin gen over het lidmaatschap van mr. Luns van de Nationaal-Socialisfische Beweging in de jaren 1933-1936 heeft ertoe geleid, dat een Kamermeerderheid nu een debat over deze kwestie wenst. Het enkele feit van het NSB-lidmaatschap van de jonge heer Luns zou geen kostbare tijd van de volksvertegenwoordiging waard zijn ge weest, maar de houding van de NAVO- secretaris zelf en die van het kabinet, alsmede de wijze van functioneren en reageren van het Rijksinstituut voor Oor logsdocumentatie maken zo’n debat nood zakelijk en nuttig. Van diverse kanten i zullen aanmerkingen en bezwaren in dit debat aan de orde komen, waartegen pre mier Van Agt zich zal proberen te verdedi gen, waarschijnlijk op een handiger ma nier dan de heer Luns heeft geprobeerd I zich eruit te draaien. De heer Luns heeft namelijk zichzelf erin gedraaid. De Tros viel de eer te beurt dadelijk na I het bekend worden van deze geruchtma kende aangelegenheid een t.v.-interview te vervaardigen met Luns, die in de half- zachte vragen van Tros-medewerker Bob Kroon geen risico zag, integendeel, zelfs een aantal goede aanknopingspunten om zich te verschonen. Bob Kroon had echter I één vraag in petto, die de sleutel van het hele probleem vormde: „Als u niet wist dat u op die NSB-lijst stond, waarom hebt u dan in 1936 bedankt?” De heer Luns I praatte over die vraag heen alsof hij haar niet had gehoord en daarmee viel hij samen met Bob Kroon door de mand, want Kroon was van de logica zijner vraag zozeer geschrokken dat hij haar I niet een tweede maal durfde stellen. Maar het Kamerdebat gaat niet over Luns, het gaat over de heer L. de Jong en over de manier van doen van het kabinet. Wat De Jong betreft, deze verdienstelijke man gaat in mei met pensioen en dat wordt in méér dan een opzicht hoog tijd. Het is eigenlijk ook onmenselijk, om 35 jaar lang te functioneren als de verper soonlijking van het Nederlandse oorlogs- geweten. Daar zou een minder integer man als De Jong onherroepelijk door ten onder zijn gegaan, óf in corruptie, óf in frustraties. De Jong heeft zich prachtig gehandhaafd, maar hij heeft er wel (zoals men dat in een bepaalde regio des lands zo treffend uitdrukt) „Onzelieveheersneigin- gen” van gekregen. Met betrekking tot gedragingen vóór en in de oorlog meent De Jong op een goudschaaltje te kunnen j afwegen wat wel mocht, wat niet mocht, wat nog niet mocht en wat niet mocht i maar te vergeven valt. Wat Luns (onbe wust?) deed mocht niet, maar men mag het hem nu niet meer aanrekenen, aldus het orakel van RIOD. Daarover heeft ech ter De Jong niet te beslissen, zelfs niet te oordelen. Dat wordt hem ook niet ge- I vraagd. Er zijn tal van vooroorlogse Ne derlanders die het Luns wel degelijk aan rekenen en die hem nooit als minister zouden hebben willen accepteren, indien zij geweten hadden met een oud-NSB-er te maken te hebben. En voor die persoon lijke opvatting hebben zij geen De Jong nodig. Nu worden zij nog eens extra ge prikkeld door het feit, dat de heer Luns de simpele onthulling van zijn NSB-lidmaat schap als een „hetze van Links” bestem pelt, want dat herinnert overduidelijk aan de manier waarop voor-oorlogse NSB-ers zich altijd verdedigden, als hun werd ver weten dat zij zich op een fascistische dwaalweg hadden begevenAls De Jong dan met alle geweld een ongevraagd gewetensrecept wilde geven, had hij moe iten beseffen dat. de,generatie die de NSB in levenc^dü^ï™ helemaal is uil"' Wielrijders die in Velsen gebruik ma ken van de pont als oeververbinding over het Noordzeekanaal worden dage- lijks geconfronteerd met een stukje ver keerschaos waar zij zich doorheen moeten worstelen. Daarom heeft de ENWB een plan gemaakt. Volgens dat plan kunnen pedalisten van en naar de pont oversteken met de kleinste kans dat er ongelukken gebeuren. Tot nu toe is het drie maal daagséén, twee, driein Godsnaam! Zie de plaatselijke pagina's (Van onze streekredactie) NIEUW-VENNEP. De politie van Haarlemmermeer heeft gisteren gescho ten op twee loslopende honden op een akker in Nieuw-Vennep. Eén van de hon den werd daarbij gedood, de ander raakte zwaar gewond. De beide bastaardhonden waren niet verwilderd. Toch zag men geen kans de dieren te vangen. „Er bleef ons niets anders over dan de vuurbuks te gebruiken”, zei een politie- i woordvoerder. Volgens hem is er geen sprake van een gewijzigde gedragslijn op I dit punt. Men probeert nog steeds loslo- j pende dieren eerst te vangen. In dit geval bleek dat niet mogelijk te zijn. De honden zijn eigendom van een inwo ner van Nieuw-Vennep. De politie had hem al diverse malen gewaarschuwd, i Toch liet de man zijn honden herhaalde- lijk op het bewuste -terrein vrij. GARAGE HEEREMANS en Zn. Schalkwijkerstraat 25-29 Haarlem - Tel 350030

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 1