EERSTE DIVISIE EEN Van Bracht beneden de maat Boksofficial ZEGE VAN TIMMAN sportpuntiq Sportfonds let op de kleintjes ’n Ei hoort erbij Mesker valt op III ijl Köln verslaat Rangers: 1-0 zorgt voor verwarring H 1 I WEEK LATER KLAAR pqqrdenkoersen I ner e eg n EK DRIEBANDEN I 23 SPORT 19 7 9 WOENSDAG 7 MAART est eral i I est 1 i eral O in o> F' 1 o Ontstemming bij Telstar iSi ff - IRH e ■2 8* ■0 1F0! vastgesteld. Dat betekent dat de competitie niet op 27 - ;W>s' Rudi Koopmans: „Ze kunnen me wat ■J- Rini van Bracht: tegenvallend gemiddelde Ligterink en Baljon leiden John van der Wiel kreeg royaal spel, (ADVERTENTIE) Ger Ligterink: met vreemde capriolen naar de overwinning. De totaalomzet was ƒ358.391. LEEUWARDEN. Ook in de tweede ronde van het Nederlands schaakkampioen schap in Leeuwarden heeft Jan Timman kunnen constateren, dat hem door de nationale concurrentie weinig wordt geschonken. Met zwart nam de grootmeester tegen John van der Wiel een halfgiftige pion en moest toen uiterst nauwkeurig verdedigen om niet hetzelfde lot te ondergaan als in de eerste ronde, toen hij verloor van Hans Ree. Rangers-trainer John Greig had uit het laatste Bundesliga-optreden van de FC Köln de les getrokken spelregisseur Heinz Flohe extra mandekking mee te geven. Hij offerde daaraan aanvoerder Jardine op. Dat werkte wonderwel al maakte Her bert Neumann van de vrijheid, die hij daardoor kreeg een goed gebruik. De blonde middenvelder was overal te vin den. Hij hielp in de verdediging en stelde de Schotse doelman McLoy met strakke schoten op de proef. De lange laatste man van de Schotten had de grootste moeite met lage ballen. Enkele malen waren vooral Cullmann en Neumann dicht bij een doelpunt, maar in de meest benarde situaties kreeg McLoy hulp van zijn laat ste man, verdediger Dawson. Bij de Keu- lenaren speelde Dieter Muller een sterke wedstrijd. Er waren 35.000 toeschouwers. Deze bracht zijn totaal door winst in de hangpartij uit de zevende ronde tegen Robatsch op vijf punten. FORT MYERS. De 19-jarige Neder landse speelster Marcella Mesker heeft tijdens het internationale damestennis- toernooi in Fort Myers (Florida) voor een verrassing gezorgd door in de eerste ron de de Tsjechoslowaakse Hana Strachono- va uit te schakelen. Marcella Mesker won met 6-2 6-2. Hana Strachonova was als zevende geplaatst. Er staat in dit toernooi een bedrag van 25.000 dollar aan prijzen geld op het spel. In de eerste ronde won de Amerikaanse Laurie Rowley voorts met 4- 6 6-4 6-2 van de Britse Anthea Cooper. gramma tot stand was gekomen. Telstar-bestuurslid Van der Gragt daarover: „Het bleek dat er reeds een voorbespreking had plaatsgevonden tussen elf van de negentien eerste divisieclubs. In dat gesprek, waarvoor Telstar niet was uitgenodigd, hebben zij hun standpunt be paald. We waren dus wel gedwongen akkoord te gaan met hun visie”. Gelukkig met de afwikkeling van de competitie is de Velsense vereniging allerminst. Van der Gragt: „Wij hebben vooral bezwaar tegen het spelen op woensdagavond. Voor midweekse wedstrijden bestaat in ons gebied nauwelijks pu blieke belangstelling en dat betekent een behoorlijke financië le strop”. AMSTERDAM. Reeds 19 jaar stelt het Leo van der Kar Sportfonds geld beschikbaar waarmee jonge' talentvolle sportmensen een trainingstrip of stage naar sportcentra in binnen- of buiten land kunnen bekostigen. Sinds drie jaar betaalt het sportfonds ook een aantal reizen van coaches en trainers. Initia tiefnemer en naamgever van het fonds is Leo van der Kar, die behalve enthou siast sportliefhebber ook succesvol za kenman is. Negentien jaar geleden vatte hij het plan op om geldbedragen aan de opleiding van de sportjeugd te gaan spenderen en vandaag de dag is het fonds uitgegroeid tot een begrip in de Nederlandse sportwereld. Vanaf de oprichting is Rien Bal, oud- sportjoumalist en televisiecommenta tor, betrokken geweest bij het fonds. Achttien jaar als secretaris en dit jaar voor het eerst als voorzitter, sinds oud- praeses Hans van Swol zich definitief in het buitenland heeft gevestigd. In het najaar verzendt het secretari aat van het sportfonds aan alle Neder landse sportbonden een aanvraagfor mulier waarop de sportbeoefenaar en de bestemming van de trainingsreis aange geven kunnen worden. Voor 1 december moeten deze formulieren retour gezon den zijn. Uiteraard maken de meeste bonden gebruik van deze mogelijkheid om hun talenten de kans te geven zich optimaal te ontwikkelen. Voor Rien Bal en de overige commissieleden is het dan zaak in een aantal vergaderingen te beslissen wie wel en wie niet in aanmer king komt voor een deel van het budget. De kosten zijn daarbij echter niet het enige criterium. Rien Bal: „Wij letten uiteraard ook op het doel van de stage en of de betreffen de sportman of sportvrouw blijk heeft gegeven van goede prestaties en een progressieve ontwikkeling”. Het Leo van der Kar-fonds probeert zoveel mogelijk het evenwicht te bewa ren tussen diverse sporten. Dat dit niet altijd lukt zal duidelijk zijn. Gelet wordt onder andere op de mate van uitzending die bepaalde bonden in het verleden ten deel is gevallen. Daarbij is volgens Rien Bal de noodzaak voor uit zending of begeleiding bij de ene bond groter dan bij de andere. Als stelregel wordt gehanteerd dat vooral kleine bon den extra-aandacht verdienen. Rien Bal daarover: Vandaar dat we dit jaar acht mensen van de golfbond een trainings- week hebben toegewezen en een coach uit de krachtsport de kans hebben gebo den naar Griekenland af te reizen”. Met steun van donateurs die over het algemeen anoniem wensen te blijven en de toto- en lottopot wordt het Leo van der Kar-fonds elk jaar in staat gesteld een twintig- tot dertigtal sportmensen uit te zenden. 4 4 4 4 2 1 0 0 0 10 5 6 8 5 5 11 7 9 5 6 6 1.304 1.061 0.888 0.882 0.810 0.844 0.743 0.648 0.700 0.691 0.681 0.615 Haarlei -327831 1. Ceulemans 2. Müller 3. Rico 4. Scherz 5. Van Bracht 6. Vierat 7. Thögersen 8. Noren 9. Siebert 10. Oddo 11. Niederlander.. 12. Neves i/ENIEI onde ien. Te ■8. Eric Vilé, sectievoorzitter betaald voet bal KNVB, overweegt juridische stappen tegen de NOS inzake de boycot van Studio Sport jegens Roda JC. In deze discussie over „sluikreclame” langs het veld, heeft VVD-Kamerlid Jan Keja de NOS „wille keur” verweten. Keja heeft schriftelijk vragen gesteld aan de bewindslieden van CRM. PSV-er Adrie van Kraay is in Geldrop geopereerd aan een liesbreuk. Hij zal ze ker een maand niet kunnen voetballen. PSV won een oefenwedstrijd tegen de Belgische eersteklasser Waterschei: 2-1. Voor PSV scoorden Hooier en Van Mierlo. Zowel bij de heren als bij de dames zijn dinsdagavond enkele inhaalwedstrijden gespeeld in de eredivisiecompetitie bas ketbal. Bij de heren won Rotterdam-Zuid met 101-98 van BOB. De dames van Rot- terdam-Zuid versloegen in Amsterdam Delta Lloyd met 56-58. titel, worden op 10-11 en 17-18 maart gespeeld. Bij Telstar toonde men zich na afloop van de vergadering ---5 pro- bung v., ste x3.30, douct :NSZE ve tafe skaste R SPA r ectit jr. go« Te JOBEF met pe -2950 kunne aanne 4 25. ijne VA vrijhei Hollart IS rust gelegei str.w. 'i f 1 5 p >2077 maar de mogelijkheid van een stukoffer benevens krimpende bedenktijd brachten hem op een dwaalspoor. Timman weer legde het offer uiterst actief en precies en bracht daarmee zijn score op vijftig per- cent. Eén vol punt meer hebben Baljon en Ligterink. Zij dankten hun twee uit twee vooral aan de tijdnood van resp. Hartoch en Van der Weide. Daarbij speelden zich zenuwslopende tonelen af. Van dfer Weide moest bijvoorbeeld meer dan tien zetten in twee minuten doen. Hij noteerde in het geheel niet meer, kwam verloren te staan, doch kreeg door een bok van Ligterink de winst in de schoot geworpen. Toen dit absurde resultaat bekend werd, liet wed strijdleider Folkers de notatie bijwerken. (ADVERTENTIE) Hooohoudt J KEULEN (SID). Met een geheel op de 6 verdeding gerichte taktiek heeft Rangers uit Glasgow de kansen om door te drin gen tot de halve finales van de Europa cup I intakt gehouden. De Duitse kam pioen FC Köln haalde uit een groot veld- overwicht slechts één doelpunt. Dat werd in de 58ste minuut gemaakt door Dieter Muller. DEN HAAG. Piero Pini, de secre taris van de Europese Boks Unie (EBU), heeft voor verwarring gezorgd rond het gevecht om het Europees kampioenschap in het halfzwaarge- wicht, dat donderdagavond in het sportpaleis Ahoy in Rotterdam wordt gehouden tussen titelhouder Aldo Traversaro uit Italië en de Nederland se uitdager Rudi Koopmans. Dinsdagavond laat kreeg Hans Nij- dam, de secretaris van de Nederlandse Boks Bond een dringend telegram uit Rome, waarin Pini schreef dat het titel gevecht over vijftien ronden moet gaan. Eind vorig jaar besloot de Euro pese Boks Unie Europese titelgevech ten voortaan over twaalf ronden in plaats van vijftien te laten verwerken. Dit ter bescherming van de boksers. De EBU had besloten tot inkorting van de titelgevechten naar aanleiding van het ongeval dat de Westduitser Jörg Eipel was overkomen. Rudi Koopmans, die zich in Rotter dam voorbereidt op zijn tweede con frontatie met Traversaro, was onaan genaam verrast. „Dit is natuurlijk weer typisch een Italiaanse rotstreek. Ik denk er niet aan langer dan twaalf ronden te boksen. Ze kunnen mij wat. Ik heb een contract voor twaalf ronden en daar houd ik mij aan.” Matchmaker Henk Rühling drukte zich in woorden van gelijke strekking uit. Koopmans’ manager Willi Zeiler zal de beslissing van de EBU in geen geval accepteren. „Dit is gewoon te gek. Traversaro is verplicht zijn kampioenschap tegen Koopmans te verdedigen. Volgens de reglementen van de EBU gaat zo’n gevecht over twaalf ronden. Het zou een andere zaak zijn, wanneer Traver saro zijn titel vrijwillig verdedigde. Dan kan na onderling overleg tussen beide boksers besloten worden het ge vecht over vijftien ronden te laten gaan.” Willi Zeller zal in elk geval stappen ondernemen. Hij wil echter wachten tot de weging, die donderdagmiddag in Rotterdam wordt gehouden. „Op de weging moeten de boksers nogmaals tekenen dat zij met alle voorwaarden, de scheidsrechter en de juryleden ac- coord gaan. Wij zien wei wat dan ge beurt. Ik vermoed dat Pini ook wel naar Rotterdam zal komen.” De NOS-radio zal een aantal repor tages uitzenden van de Europese titel strijd tussen Koopmans en Traversaro. De flitsen komen op Hilversum drie tussen 21.00 en 22.00 uur. (Van onze sportredactie) DÜREN. De manier waarop Rinie van Bracht dinsdag zijn eerste twee par tijen op het EK-driebanden tot een suc cesvol einde bracht, was allerminst overtuigend. De Nederlandse kampioen sloot de eerste dag in het Westduitse Düren weliswaar ongeslagen af, maar zijn moyenne bleef in beide duels ver beneden de maat. HILVERSUM. De uitslagen van de eerste van de woensdag in Hilversum gehouden koer sen zijn: Clara Harvester-prijs 2000 m: 1. Riamiko (G. L. J. Kleyweg) 2.51.7 1.25.9, 2. Rinus Enterprise, 3. Sabina L. Win. 5.80, pl. 2.40, 2.50, 2.20, kop. 12.70 Claudette D-prijs 2440 m: 1. Rapallo (R. L. Pools) 3.29.5 1.25.7, 2. Patron D., 3. Rosario. Win.- 2.90, pk 1.60, 1.40, kop. 3.20. Niet gestart: no. 6, Piloot N. Cleopatra W.-prijs (le afdeling) 2020 m: 1. Pretty Way (P. Demmink) 2.51.7 1.25.9, 2. Oval Pride, 3. Petra Mendel. Win. 6.30, pl. 2.00, 1.30, 2.00, kop. 6.60, trio 78.00. Clement-prijs 2020 m: 1. Siani (M. P. Schou ten) 2.51.9 1.26.0, 2. Peter Thelma, 3. Pollux. Win. 2.30, pl. 1.50, 2.40, 2.10, kop. 10.80. Coco-S-prijs 2000 m: 1. Ronny W. (M. Bouw huis) 2.44.6 2.22.3, 2. Oeganda, 3. Oscar Bakker. Win. 1.50, pl. 1.10, 5.80, 7.10, kop. 24.40, trio 601.40. Clio Harvester-prijs 2000 m: 1. Ninon La Plata (A. M. P. B. van Os) 2.49.8, 1.24.9, 2/3. Ozo Olivier en Praeses Hannover (Dead Heat). Win. 3.00, pl. alien 1.10, kop 3/4 4.10 en 4/7 2.30. Comet Volaan-prijs 2000 m: 1. Pacemaker W (J. Wagenaar) 2.42.7 1.21.4, 2. Remarquable W., 3. Manderino H. Win. 1.80, pl. 1.10 1.10, kop. 1.60, trio 3.90. Columbus-prijs 1600 m: 1. Organza D. (L. A. van Dooyeweerd) 2.08.1 1.20.1, 2. Marioca, 3. Paarl D. Win. 2.30, pl. 1.70, 3.40, kop. 19.80. Niet gestart: no. 3 Kondor Fez. Coby-Kinley-prijs 2000 m: 1. Ooievaar B. (J. de Leeuw) 2.223 1.21.1, 2. Ramzes, 3. Robinia du Bois. Win. 20.60, pl. 3.10, 1.40, 1.50, kop. 17.00, trio 251.60. Cleopatra-W-prijs 2020 m: 1. Rix K. (J. P. C. Oorthuysen) 2.56.1 1.28.1. 2. Odita Hanover, 3. Pamina Kandia. Win. 4.90, pl. 2.30, 5.80, kop. 59.50. ifspraa loonmi XI les le ur. Te De dames van BOB wonnen hun wed strijd tegen Jolly Jumpers reglementair met 2-0 omdat de tegenstanders niet ver schenen. Voor de eerste divisie van het Engelse voetbal zijn dinsdagavond gespeeld: Bir- mingham-Queens Park Rangers 3-1; Co ventry City-Liverpool 0-0; Middles brough-Everton 1-2. Oud-wereldkampioen Boris Spasski heeft in het schaaktoernooi van München zijn leidende positie versterkt. Hij won in de achtste ronde met wit van Pfleger. Gevaarlijkst concurrent van de met zes punten leidende Rus is Robert Hübner. Toen bleek dat Van der Weide een zet tekort kwam. De partij werd daarmee alsnog voor hem .verloren verklaard, waarmee Ligterink naar 2 uit 2 klom. Hartoch gebruikte tegen Baljon even eens schrikbarend veel tijd. In die fase raakte hij de kwaliteit kwijt. Zonder te noteren rafelde Hartoch de vereiste veer tig zetten eruit, doch toen stond hij dan ook totaal verloren. De partij werd aan vankelijk afgebroken, maar na zo’n half uurtje alsnog door Hartoch opgegeven. Uitslagen 2e ronde: Van der Weide-Ligterink 0-1, Van Dop-Langeweg remise, Hartoch-Baljon 0-1, Ree-Donner remise, Van der Wiel-Timman 0-1, Van der Vliet-Sosonko remise, Hofland- Bohm remise. Stand: 1-2. Ligterink, Baljon 2, 3-4. Sosonko, Ree l'/z, 5-9. Hofland, Bohm, Timman, Donner, v. d. Vliet 1, 10-13. Langeweg, Van Dop, Van der Weide Vz, 14. Van der Wiel 0. Zocht hij na de 68 beurten tellende partij tegen Gunther Siebert nog de toe vlucht tot de gebruikelijke aanpassings problemen, echter ook in de tweede séan ce liet Van Bracht’s gemiddelde het rond uit afweten. Maar evenals ’s middags te gen de Westduitser, had Van Bracht’s vormcrisis ook tegen Wilson Neves geen fatale gevolgen. De Brabander kwam to taal niet in moeilijkheden hetgeen louter de zwakte van de Portugees kenmerkte. Onbedreigd besloot Van Bracht zijn ma- rathon-partij na liefst 80 beurten. Daarna restte bij hem het besef dat in het verdere toernooiverloop een opzienbarenden ni- veauverbetering noodzakelijk is, om de eerstkomende dagen, niet uit de top van het klassement weg te vallen. De ongecompliceerde Siebert voelde zich dan ook nauwelijks verlegen met het feit dat hij zijn partij tegen Van Bracht met een, voor een Europese titelstrijd, beschamend gemiddelde van 0.455 be sloot. Eerder was het Van Bracht die zich, ondanks de ruggesteun van een succesvol le start, nogal ontevreden toonde over de geleverde prestatie. Enigszins terecht was dat misnoegen, wel, nu de Brabander zich vooraf had voorgenomen een gooi te doen naar een van de drie ereplaatsen, die, normaal gesproken, goed zijn voor uitzen ding naar het komende wereldkampioen schap in het Peruviaanse Lima. Na de uitslagen van de twee eerste spel- ronden valt nog nauwelijks té zeggen hoe ver zijn mogelijkheden in de Dürense Stadthalle komen. Normaal gesproken hoeft de Nederlandse afgezant zich echter niet te verbeelden een bedreiging voor het koningskoppel Raymond Ceulemans-Die- ter Müller te kunnen vormen. De eerste moyennes spreken wat dat betreft al boekdelen, ofschoon met name Ceule mans in zijn openingspartij tegen de tot Zwitser genaturaliseerde voormalige Ne derlander, Jan Niederlander onder zijn normale niveau bleef. De Mechelse café houder benutte echter het eerste duel met het testen van het vreemde materiaal. De stand na de eerste speeldag is: 5 per k n ge Hg O ■S 8 (Wij* “S De jonge sportmensen, die door het Van der Karfonds zijn uitverkoren voor uitzending zijn: ATLETIEK: de 400 meter loper Marcel Klarenbeek uit Soest voor een trainingskamp van zeven dagen in het Italiaanse Formia. BADMINTON: Lex Coene uit Velp en Frank van Dongen uit Amsterdam, die in het voorjaar gedurende een week bij enkele clubs in Denemarken zullen trainen. HONKBAL EN SOFTBAL: Jerry Remmerswaal uit Wassenaar en Irene Brandsen van HCAW te Bussum, die beiden voor een stage naar de Verenigde Staten gaan. CRICKET. Dick Peschar (HCC) en Jeroen Coster (Quick, Den Haag), die beiden tien dagen op Lords bij de Marylebone Cricket Club zullen trainen onder leiding van Len Muncer. GOLF: Nanne Roland Holst (Huizen), de gezusters Katia en Tania Peterse uit Vught, Birgit Swinkels (Arcen), Toby Rijks (Hattem), Harm Herrema (Arnhem), Casper Knol (Rotterdam) en Philip Jan van Hilten (Laren), die circa vier trainingen zullen krijgen bij J. Corbey op het NSF- sportcentrum Papendal. HIPPISCHE SPORT: de dressuuramazone Anne Marie Keijzer uit Zaandam zal van de zomer eëh maand ih Wenen trainen bij de heer E. Baechinger, die meer dan twintig jaar verbonden is geweest aan de Weense rijschool. KANO: Gerrit Jan Lebbink (Deventer), die van 26 maart-14 april met de Nederlandse seniorenselectie zal gaan trainen in Zuid-Europa. ROEIEN: Frank de Groot (Nautilus, Rotterdarrt) voor een trainingsstage aan de Ruderakade- mie te Ratzenburg onder leiding van Lehnert Schmidt. ROLSCHAATSEN: Jacqueline Bolwerk (Schijndel), die voor het kunstrijden veertien dagen gaat trainen in Freiburg bij mevrouw Christine Zister-Kreutzfeldt. RUGBYRonald Berrevoets (Den Haag) en Laurence van Gils (Apeldoorn), die in de periode 28 juli-4 augustus gaan trainen in Wales. SCHOONSPRINGEN: Carolien Linthuis (Den Haag) en Daphne Jongejan (Badhoevedorp), beiden dertien jaar en de jongsten van de groep, gaan in de paasvakantie naar Rome voor een tiendaagse trainingsstage bij de vermaarde schöonspringer Klaus Dibiasi. De coaches, voor het derde jaar in het programma van het fonds opgenomen zijn: Pieter van Wijk van de KNAU, die vijf dagen naar Parijs gaat om bij de Franse trainer Maurice Houvion de fijne kneepjes van het polsstokhoogspringen te leren; Rietje Bijholt van het KNGV voor veertien dagen naar Moskou voor een stage ballet en choreografie; Ton Velraeds, de trainer/coach van de nationale damesselectie van het Nederlands Handbal Verbond voor eveneens een stage van circa een week naar de Sovjet-Unie; Marcel Betrian van de krachtsportbond voor een seminar gewichtheffen in augustus aan de Olympic Academy te Athene; Aad Smout van de schuttersas- sociatië, die zich zeven dagen verder gaat bekwamen op het onderdeel klein kaliber geweer aan de Deutsche Schiessportschule in Wiesbaden en tenslotte zwemcoach Ton van Klooster, die een week naar een clinic in de Verenigde Staten gaat. ZEIST-VELSEN. De voetbalcompetitie in de eerste divi- Verder zullen op 14 en 16 april (paasweekeinde) dubbelpro- sie zal een week later worden afgesloten dan aanvankelijk gramma’s worden afgewerkt. was vastgesteld. Dat betekent dat de competitie niet op 27 De data voor de na-eompetitie zijn: 7, 10, 13, 17, 20 en 23-24 mei, maar op 4 juni (Tweede Pinksterdag) wordt beëindigd, juni De wedstrijden, die nog meetellen voor de tweede periode- De na-competitie voor een plaats in de eredivisie dient op uiterlijk 24 juni te zijn afgwerkt. Een en ander is dinsdag avond besloten tijdens een speciale bijeenkomst in het KNVB-sportcentrum in Zeist tussen de sectie betaald voet bal van de KNVB en vertegensoordigers van de eerste- nogal teleurgesteld over de wijze waarop het nieuwe divisieverenigingen. Om de competitie voor de eerder genoemde periodes te kunnen afwerken is een aantal maatregelen nodig. Overeenge komen werd om na 1 april, d.w.z. na de invoering van de zomertijd drie midweekse speeldagen en een extra woensdag in het programma op te nemen. Die midweekse wedstrijden kunnen de clubs naar keuze vaststellen op dinsdag, woensdag of donderdag. De data voor deze duels zijn in principe: 25 april, 9 mei en 15 mei. Woensdag 4 april zal worden benut voor het spelen van inhaalwedstrijden. Dan zal het programma worden gespeeld dat het afgelopen weekeinde werd afgelast. Voorzitter Rien Bal: „Extra aandacht voor kleine sportbonden

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 23