Devaluatie groene koersen Scheel stelt zich niet herkiesbaar terechtgesteld SWAPO-kampen in Brits vuilnis Angola aangevallen weer opgehaald Nog steeds gevechten in Jemens Protest tegen kleine beurs Actie Franse varkensfokkers opgeschort Zeker 800 doden in Tsjaad Opnieuw drie officieren Iran Roken beïnvloedt rijvaardigheid Bondspresident acht zich kansloos Medewerkster Generaal gedood door GRAPO L NAVO „om Luns” overgelopen Geen onthulling I ws Alert I Sterren Vlam i 2 3 19 7 9 7 MAART WOENSDAG door Nico Scheepmaker ren jels ïek len toe rre BINNEN- EN BUITENLAND (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Het Europees Monetair Systeem (EMS) kan bin nenkort van start gaan. De Land bouwministers van de Europese Gemeenschap bereikten gisteren een politiek akkoord, waardoor de laatste belemmeringen voor het inwerking treden van het EMS zijn weggenomen. aus rijf »en Ik i Akkoord Europees Monetair Systeem igen leel- 1 de 1 en ani- wie .uur iste- ape- De Franse minister van Landbouw Me- haignerie deelde mee dat zijn regering nog goedkeuring aan het akkoord moet hechten, maar verwacht wordt dat dit een formaliteit is. Aangenomen wordt dat de Franse president maandag, tijdens de top conferentie van Europese regeringslei ders, de aankondiging zal doen dat het EMS kan gaan functioneren. Het akkoord heeft betrekking op de zogenoemde monetair compenserende be dragen (MCB’s), die worden toegekend als het EMS eenmaal in de praktijk functio neert. MCB’s zijn heffingen en subsidies die worden toegepast bij de handel in landbouwprodukten tussen de EG-landen met sterke en zwakke munten. Frankrijk wilde dat nieuwe MCB’s, die ontstaan als de koersen van munten ver anderen, automatisch zouden verdwijnen. West-Duitsland kantte zich tegen deze eis, omdat automatische afbraak van MCB’s in landen met sterke munten zou leiden tot daling van de prijzen die de boeren voor hun produkten krijgen. Parijs ging uiteindelijk akkoord nadat was besloten dat voortaan een franchise (een vrijstel ling van vracht of invoerrechten) van één percent wordt toegepast bij afbraak van MCB’s in sterke munt-landen. Hiertoe be hoort ook Nederland. Premier Botha somde gisteren voor het parlement een groot aantal bezwaren op tegen het vredesplan van Waldheim. Zo kan zijn regering niet akkoord gaan met het feit dat SWAPO-kampen in Tanzania en Zambia niet door de vredesmacht van de Verenigde Naties zullen worden gecon troleerd. Botha eiste voorts dat in de VN-macht geen troepen opgenomen worden van lan- koersen” van de Britse, Italiaanse, Franse en Ierse munten. De devaluatie betekent een netto-prijsverhoging voor de boeren in deze landen. Onafhankelijk hiervan wordt nog gepraat over garantieprijzen voor het komende landbouwprijsjaar. De onderhandelingspositie van Neder land is er niet makkelijker op geworden nu er voor Nederland niet veel meer inzit dan een bevriezing van de prijzen zoals door de Europese Commissie voorgesteld, terwijl de devaluatie van „groene koer sen” eén automatische verhoging van de prijzen voor de boeren in bovengenoemde landen betekent. den die zich in het verleden duidelijk positief ten aanzien van de SWAPO heb ben uitgelaten. Scheel gaat ervan uit dat hij op 23 mei niet de meerderheid van de Bondsverza- meling (518 bondsdagafgevaardigden en eventueel afgevaardigden uit de deelsta- (Van onze redactie buitenland) BEIROET. Noord-Jemen heeft het buurland Zuid-Jemen gisteren beschul digd van nieuwe aanvallen door grond strijdkrachten en vanuit de lucht. Een Zuidjemenitisch vliegtuig zou zijn neerge haald. Zuid-Jemen ontkent de aanvallen. Het maakte op zijn beurt melding van hevige aanvallen, gisternacht door Noord- Jemen aan de grens. Inmiddels heeft de Amerikaanse rege ring het vliegdekschip Constellation op- drabht gegeven van de Filippijnen naar het Midden-Oosten te koersen. De VS wil len hiermee hun bezorgdheid uitdrukken over de gevechten tussen Noord- en Zuid- Jemen en bescherming bieden aan het olierijke Arabische schiereiland, zo is gis teren in Amerikaanse regeringskringen vernomen. De Constellation, die ongeveer 100 vliegtuigen aan boord heeft, zal over tien dagen in het gebied aankomen. „Werda?Gerda!” herinner ik me als een van deze dialoogjes. We waren toen nog niet zo leuk als tegenwoordig, maar we maakten tenminste iets van onze dienst tijd. Later heb ik nog eens een sonnet gepubliceerd met de volgende drie regels over het herkennen van de eigen jeugd: „Maar wel de droom ervan: een vaag besef, dat dit het was wanneer je op je rug, de lucht bekeek, met -alle sterren aan”. Ook dat was een herinnering aan een alert nachtje wachtlopen bij de munitiebunker: het was een tamelijk zwoele, heldere nacht, ik vlijde me neer in het gras, het geweer uiteraard onder handbereik, en toen zag ik voor het eerst van mijn leven, liggend op mijn rug in mijn tweede grijs, de hemel met alle sterren aan. Ik had daar vroeger nooit oog voor gehad, ik was misschien te jong om nog om twee uur ’s nachts buiten te zijn en als dat al gebeurde, bevond ik mij op het Leidseplein waar alle brandende lichtjes ook niet bevorderlijk waren voor astrono mische waarnemingen, kortom: ik had van mijn leven nog nooit zoveel sterren bij elkaar gezien! Prachtig vond ik het: ik besloot bij de eerstvolgende gelegenheid de aalmoezenier aan te klampen om me katholiek te laten maken. Maar daar hoor de ik in de verte de aflossing alweer aankomen, ik sprong alert overeind, be gon alert heen en weer te lopen, en toen ik later de aalmoezenier tegen kwam, hield ik alert mijn mond. n te >ege- ende heid id en aan- inis- rgen i R. atie- aagt 'g in men van leze vrij erie aag agd •esi- had had uit- iden it op saus ioor zeer j al- ma- 'end oor- ■iale NS- irte- IAO veer pen. )ben dat een eten n de ;ting rder r zal der- ver- serf1 i de •den ;rle- lijkt i ge- van ben een van leek ie te igen der Hen i de een de eeft van sren (Van onze redactie buitenland) PARIJS. De Franse Nationale Fede ratie van Varkenshouders heeft gi sferen meegedeeld, dat de Franse varkensfok kers hebben besloten hun acties aan de grenzen te staken. Sinds begin vorige week hielden zij auto’s met varkens en varkensvlees uit andere EG-landen tegen aan de grens met België en West-Duits land. Volgens de Federatie heeft de actie een verhoging van de Franse marktnoterin- gen voor varkensvlees mogelijk gemaakt. Bovendien heeft zij de EG-autoriteiten gedwongen, rekening te houden met de eis van afbraak van de zogeheten monetair- compenserende bedragen (MCB’s) Voor de Nederlandse varkensvleesex port heeft de blokkade geen absolute stil stand betekend, maar wel minder afzet en financieel verlies aldus de vee- en vlees- coöperatie Coveco in Arnhem. (Van onze redactie buitenland) N’DJAMENA. In het zuiden van de Middenafrikaanse republiek Tsjaad zijn het afgelopen weekeinde meer dan 800 moslims vermoord door de plaatselijke bevolking, zo is gisteren door diplomatie ke bronnen in de Tsjadische hoofdstad N’Djarhena bekendgemaakt. Het bloed bad deed zich voor in en rond de stad Moendoe, ongeveer 475 kilometer ten zui den van de hoofdstad. Aanleiding tot de moordpartij was vol gens diplomatieke kringen en vluchtelin gen uit de stad een gerucht, dat de Tsjadi sche premier Habre van plan zou zijn van het land een militante Islamitische repu bliek te maken. De plaatselijke bevolking, die overwe gend uit christenen of aanhangers van natuurgodsdiensten bestaat, keerde zich daarop tegen de islamitische minderheid. Militairen en politie hielden zich volgens vluchtelingen uit Moendoe afzijdig. Vorige maand kostte een machtsstrijd tussen aanhangers van president Mal- loum en premier Habre het leven aan zeker 400 inwoners van N’Djamena. nen- iden dere roes Eer- □vër s ze- •eta- ;tan- i de zo- )t 25 itai- veer van ex- van ■emt k en zo eco- •cre- igde >eek aten veel ,e 42 lers. rige !aan (Van onze redactie in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. Het huidige Westduitse staatshoofd Walter Scheel stelt zich niet kandidaat voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar. Hoewel SPD en FDP hem dit officieel ge vraagd hebben, heeft Scheel ver klaard dat dat „onder de huidige om standigheden” voor hem niet moge lijk is. PARIJS (DPA). Roken tijdens het autorijden is gevaarlijk. De noodzakelijke bewegingen als aansteken, asbak openen en sigaret uitmaken verminderen de. aan dacht van de weggebruiker en kunnen gemakkelijk tot ongevallen leiden. Dit be toogde de Franse arts Paul de Kearney tijdens een congres van het anti-tabak comité in Parijs. De Kearney hekelde ook andere rookge woonten. Wie de sigaret in de mond houdt,- riskeert tranende ogen, een beperkt ge zichtsveld en daarmee een ongeval, ’s Nachts roken aan het stuur leidt sneller tot vermoeidheid en nachtblindheid. BARCELONA (Reuter/AP). De ver antwoordelijkheid voor de moord op de Spaanse brigade-generaal Munoz Vaz quez, afgelopen maandag, is gisteren op geëist door de extreem-linkse groepering GRAPO. De pojitie in Madrid heeft bekend ge maakt dat negen personen zijn aangehou den in verband met deze aanslag en in verband met nog twee moorden op politie mannen. Men verdenkt de arrestanten er van lid te zijn van de GRAPO. ten) achter zich krijgt, omdat de CDU/ CSU, die over de meerderheid in deze verzameling beschikt, maandag vrijwel unaniem Karl Carstens als hun kandidaat voor het hoogste staatsambt hebben be noemd. Scheel heeft altijd te kennen gege ven dat hij niet met behulp van „overlo pers” als bondspresident wil worden her kozen. Of SPD en FDP toch met een eigen kandidaat komen, staat nog niet vast. SPD-voorzitter Willy Brandt, die gisteren na een ziekte van drie maanden weer in Bonn is teruggekeerd, zei op een perscon ferentie dat dit op 19 maart in het SPD- bestuur aan de orde komt. Carstens heeft in een interview met het dagblad Die Welt gezegd dat hij „zonder enig voorbehoud” met bondskanselier Schmidt zal samenwerken als hij bonds president is. De regeringschef had Car stens eerder „een man van de uiterst rechtse kant van het democratisch spec trum” genoemd. De slechtste gewoonte noemde De Kear ney het roken om de honger te onderdruk ken. Hij verwees naar statistieken van een Britse verzekeringsmaatschappij, waar uit blijkt dat roken aan het stuur in vijf procent van alle ongevallen de oorzaak is. KOPENHAGEN (AFP). Deense stu denten hebben hun toevlucht genomen tot een nieuwe vorm van protest, de „Eat-in”. Ze protesteren hiermee tegen de ontoerei kendheid van hun studiebeurzen. Ongeveer tweehonderd studenten plun derden gisteren de rekken van een super markt in Kopenhagen en hielden ter plaatse een pick-nick bij de uitgang. Iedereen betaalde een symbolisch bedrag van vijftig cent, met de woorden dat niet meer kon worden betaald. De chef van de supermarkt vroeg de politie niet in te grijpen. De territoriale commandant van de landmacht, generaal-majoor M. de Jong, heeft het zelf gezegd: veel bewakingsmili- tairen zijn tijdens het uitoefenen van hun functie niet alert genoeg! Daar kon hij wel eens gelijk in hebben. In 1951, toen de koude oorlog voor veel verkilling zorgde, kreeg ik via via van Hare Majesteit de Koningin opdracht de munitiebunker Kranenburg in Harder wijk te bewaken. Niet zonder gerecht vaardigde trots kan ik melden dat ik dit karwei enige tientallen malen geheel in mijn eentje heb weten te klaren, zonder dat de Rus ooit de kans kreeg om ook maar één stengun te ontvreemden. Was ik dan wel alert? Alvorens die vraag te beantwoorden, zal ik de lezeres sen even uitleggen hoe dat wachtlopen geregeld was. De toverformule: „Eén uur op, twee uur af” zal voor menige lezer geen abracadabra zijn. Ze betekende, dat je met z’n drieën wachtliep, dat een van de drie daadwerkelijk een uur lang post vat te bij de munitiebunker en dat de andere twee dan rondlummelden in het wachtlo kaal, of op een schuin oplopend plankier, met de „pukkel” onder het hoofd, die evenveel slaapcomfort verschafte als die beklede houten opstandjes die Japanse geisha’s als hoofdkussen gebruiken, even een uurtje trachtten te slapen. Als je het uur wachtlopen er op had zitten, kreeg je dus twee uur de tijd weer op krachten te komen, onder het toeziend oog van de zogeheten wachtcommandant. Dat was vaak een beroeps, die mooi ver halen kon over de politionele acties. Hoe ze gevangen genomen ploppers een eindje de rimboe in brachten met een vrachtauto en dan „op de vlucht” neerschoten, of hoe ze een inlands meisje naakt op de tafel legden, rechtop een banaan erin en dan om de beurt net doen alsof ze haar op haar buik zouden slaan. Wie daarbij de beste mimiek vertoonde en de meeste dreiging uitstraalde zodat de banaan het hoogste opsprong, had gewonnen, Heus, het is waar wat ze zeggen: de militaire dienst maakt een man van je, althans een mili tair. (Van onze redactie buitenland) QOM-TEHERAN. In de Iraanse stad Qom, het religieuze centrum van het Land, zijn gisteren drie officieren terecht gesteld. Het ging om twee voormalige le den van de geheime politie SAVAK en een legerofficier. Ze waren beschuldigd van massamoord op demonstranten tijdens demonstraties tegen de sjah. Islamitische revolutionaire comités heb ben in de stad Abadan aan de Perzische Golf 240 mensen gearresteerd die het land probeerden uit te vluchten. Sinds 12 februari mogen Iraniërs het lang niet meer verlaten. Het verbod is ingesteld om te verhinderen dat functio narissen van het voormalige regiem ont komen. Alleen jongeren die in het buitenland studeren en mensen die voor een medi sche behandeling naar het buitenland moeten, mogen de grens overschrijden. In het zuiden van Iran zou een levendige handel bestaan in het smokkelen van vluchtelingen. Per persoon zou de smok kel 30.000 gulden opleveren. De moslimleider Khomeini heeft ver klaard dat Iraanse vrouwen dezelfde rechten krijgen als mannen. Niettemin blijft bij veel vrouwen de vrees bestaan dat zij in een islamitische republiek tot tweederangs burgers zullen worden gede gradeerd. Verwacht wordt dat duizenden vrouwen morgen tijdens een demonstra tie hun vrees zullen uiten op het terrein van de universiteit van Teheran. Alle gemengde scholen in Iran zullen met ingang van het nieuwe schooljaar worden gesloten. Deze beslissing is waar schijnlijk genomen op grond van Islamiti sche wetten die gemengde scholen ver bieden. In een resolutie waarin het önderhande- lingsresultaat werd vastgelegd, is ook vastgesteld dat koersaanpassingen van munten niet mogen leiden tot nettoprijs- dalingen voor de boeren, een eis waaraan West-Duitsland onverkort vasthield. Al leen Engeland is hier op tegen, maar de kans is groot dat ook de Britse minister Silkin zijn verzet zal staken. Het EMS-akkoord wordt tegelijk van kracht met de devaluatie van de „groene De Nederlandse minister van Land bouw Van der Stee zei gistermiddag dat „het jachtseizoen voor devaluaties van groene munten gesloten is”. Hij was niet bereikbaar voor commentaar op het uit eindelijke resultaat van de onderhande- lingen. Dat houdt mogelijk verband met de invloed van de beslissingen op de ko mende onderhandelingsronde over de landbouwprijzen, die eind maart plaats vindt. I Voor het overige doodden wij de tijd met het bedenken van spitsvondige dia loogjes tussen „twee visjes in de kom”, die we van De Groene hadden gejat en met een mes in de groengeschilderde, metalen deur van de bunker krasten. De kunst was om er in jouw uur meer te verzinnen dan je voorganger, zodat je opvolger zoveel tijd aan lezen en lachen zou besteden dat hij weer minder tijd over hield voor zijn bijdrage aan onze wachtloopcultuur. tnjfel KOPENHAGEN (DPA). De Britse gemeente-ambtenaren gaan waarschijn lijk over enkele dagen weer aan het werk. Dat betekent dat na zes weken weer vuil nis zal worden opgehaald en de straten zullen worden geveegd. Conciërges gaan het werk op de scholen weer hervatten. De ongeveer 1,1 miljoen gemeente-amb tenaren krijgen een loonsverhoging van elf procent. Bovendien zijn nog twee loonsverhogingen in het vooruitzicht gesteld. Werknemers in de gezondheidszorg zijn niet akkoord gegaan met een loonsverho ging van elf procent. Vandaag zou worden beslist of de stakingsacties worden uitge breid. Ik was dus heel alert, want als de dienst doende officier van de dag een dienstklop per was, dan sloop hij in het donker naar de bunker om te controleren of je niet lag te dutten. Het was een goed gebruik dat je, als je voor de aflossing van de wacht in gezelschap van een meerdere de bunker naderde, flink met je voeten stampte, hoestte of struikelde zodat je je kon ver oorloven een verwensing te roepen, in de hoop dat de wachtdoende jongen bijtijds wakker zou worden. Meestal bleef je trou wens wel wakker, vooral in de winter. Ik had een keer twee wachttijden nodig om het gedicht Vlam van Marsman in de sneeuw op het omringende eiland uit te stappen: „Schuimende morgen en mijn vuren lach, drinkt uit ontzaggelijke scha len, van lucht en aarde, den opalen dag”. Als de Russen toen met hun U-2’s een infrarode foto van munitiebunker Kra nenburg hadden gemaakt, zouden hun code-experts nu nog steeds bezig zijn mijn geheimzinnige boodschap te ontraad selen. OOST-BERLIJN-BRUSSEL (ADN/ Reuter/AP). Een medewerkster van het NAVO-hoofdkwartier in Brussel, Ursel Lorenzen, is maandag overgelopen naar Oost-Duitsland. Dit heeft het officiële Oostduitse persbureau ADN gisteren meegedeeld. Volgens het persbureau is de laatste aanzet tot haar besluit de bekendmaking geweest dat secretaris-generaal Luns van 1933 t/m 1936 lid was van de NSB. Verder zegt het persbureau dat „oorlogsplannen van de NAVO en de standpunten van de NAVO-functionarissen te gelegener tijd bekend zullen worden gemaakt”. Zo zou de medewerkster kennis hebben gekregen van wat het persbureau noemt „cynische observaties van de Chinese aanvalsoorlog tegen de socialistische re publiek Vietnam”. Ook zou zij weet heb ben van de voorbereidingen van een NA- VO-atoomaanval op het Oostblok. Volgens een NAVO-woordvoerder die gisteren het overlopen van de vrouw be vestigde' was zij werkzaam bij het NAVO- directoraat dat voorbereidingen treft voor oefeningen en dat onder leiding staat van de Brit Moran. Zij was onder meer betrokken bij de onlangs gestarte oefening Wintex-Cimex, hetgeen volgens de woordvoerder een operatie is die alleen door stafleden wordt uitgevoerd en niet door soldaten. Volgens de mededeling is de NAVO- medewerkster van Westduitse afkomst, niet gehuwd en werkte zij sinds elf jaar bij de NAVO. Op de vraag of het overlopen schade zou kunnen berokkenen aan de organisatie wilde de woordvoerder geen antwoord geven. Wel zei hij dat zij geen toegang had tot „harde nucleaire informa tie van operatieve soort”. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG. Zuidafrikaanse troepen en vliegtuigen hebben giste rochtend aanvallen uitgevoerd op kampen van de SWAPO, de bevrijdingsbe weging van Namibië, in Angola. Minister-president Botha heeft dit giste ren meegedeeld tijdens een toespraak voor het Zuidafrikaanseparlement, waar in hij de bezwaren van zijn-regering tegen het vredesplan van secretaris-generaal Waldheim van de Verenigde Naties uit eenzette. Volgens opperbevelhebber generaal Malan van het Zuidafrikaanse leger zijn de kampen in Angola aangevallen omdat guerrillastrijders zich daarin geconcen treerd zouden hebben om „terreur en wandaden” tegen de bevolking van Nami bië uit te voeren. Volgens de generaal zijn de acties van de SWAPO sinds begin dit jaar sterk toegenomen. Westerse diplomaten in Zuid-Afrika zijn bang dat de aanval het einde betekent van het vredesinitiatief dat twee jaar geleden door een aantal Wester se landen werd ingezet met het doel een eind te maken aap het geschil rond Namibië. De prostituees hebben hiertoe beslo ten nadat het Lagerhuis met ruime meerderheid een wetsvoorstel goed keurde waardoor de prostituees het bij het uitoefenen van hun beroep juri disch gezien gemakkelijker krijgen. Het wetsvoorstel gaat nu naar het Ho gerhuis. De leidster van de groepering Prostitution Laws Are Nonsense (PLAN), Helen Buckingham, woonde gisteren in het Britse Lagerhuis de zitting bij over de ProsHuée Beschermingswet. De leden van de groep kregen te horen dat de wetgeving voor prostituees zal worden verruimd. LONDEN (DPA). De Britse pros tituees hebben hun dreigement inge trokken namen te onthullen van be kende politici en geestelijke leiders die tot hun klanten behoren. V

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3