5 houdt vast aan beloften en inspraak lach uitgesteld s Presburg Voorstellingen theater van de burgerlijke stand nuóókin Schalkwijk Presburg Rieks Wind stapt op uit gemeenteraad Oud-IJmuiden Stisa wil noodzaak wijkgericht opbouwwerk in nota aantonen I it I F I WOENSDAG 7 Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijdersbond legt schets voor aan raad TIJDGEBREK EN TELEURSTELLING B. EN W. ANNULEREN GESPREK MET WIJKCOMITE John Lanting is ziek VELSEN Sombrero WELKOME AANVULLING GEBREKKIGE KENNIS” 4 MAART 19 7 9 Nota [Kj üw Keurslager Inkrimping VELSEN-IJMUIDEN 4 (Van een onzer verslaggevers) 100 gram 20.- voordeel o de belangen van de wijk, is het college kennelijk in het verkeerde keelgat geschoten. In de brief waarin het wijkcomité er van in kennis wordt gesteld dat de ont moeting van hedenavond het col lege weinig zinvol voorkomt, wordt als argument onder meer aangevoerd dat de bewuste nota een doorkruising is van de overlegsituatie zoals die geduren de de tweede helft van het vorig jaar gestalte heeft gekregen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De Stichting Sa menlevingsopbouw Velsen con stateert bij het college en de ge meenteraad een schromelijk ge brek aan inzicht over het eigen taakgebied, werkwijze en doel stellingen. Een discussienota hierover, samen te stellen door de Stisa, de Velsense buurthuizen en de wijkcomités samen, zal moe ten aanvullen .wat aan kennis hierover ontbreekt bij de beleids voerende instanties in Velsen. Het algemeen bestuur van de Sti sa besloot tot samenstelling van zo’n informatieve nota tijdens een bestuursvergadering dinsdag gehouden in het Cultureel Cen trum aan het IJmuidense Moer- bergplantsoen. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De ontmoeting tussen het Wijkcomité Oud IJ muiden en het college van B. en W. van Velsen, die voor heden avond was vastgesteld, gaat niet door. Een nota gedateerd 15 fe bruari van het wijkcomité waarin opnieuw een reeks teleurstellin gen wordt uitgesproken over de wijze waarop het gemeentelijk bestuurlijk apparaat in gebreke is gebleven bij het behartigen van VELSEN. De werkgroep Vel sen van de Eerste Enige Echte Nederlandse Wielrijdersbond (ENWB) heeft de leden van de gemeenteraad een schetsplan toe gestuurd waarin een verkeerssi tuatie wordt aangegeven zoals de ENWB die graag zou zien. In de begeleidende brief geeft de werk groep een uitbebreide toelichting op het plan, dat in haar ogen een grote verbetering inhoudt voor met name de fietsers die van de pont gebruik maken. „De ENWB hoopt met dit plan de verkeers veiligheid te vergroten en de werkgroep hoopt dan ook dat er in het verkeerscirculatieplan ze ker rekening gehouden wordt met de gevaren rondom de pont”, aldus besluit de werkgroep Vel sen de brief aan de gemeente raad. F Fietsers verbeteren met plan verkeersveiligheid Pontplein Hieks Wind Kees Kranendonk (ADVERTENTIES) 9 9 (ADVERTENTIE) Stisa-voorzitter Marjan Nijdam bepaal- ECHT j ir r Ik voel me voor veel zaken mede verant woordelijk, maar moet dan ervaren dat het niet mogelijk is die verantwoordelijk heid daadwerkelijk vorm te geven. Het is voor mij onvoldoende om met een ernstig gezicht in de ra«d te zitten". De plaats van Rieks Wind zal worden ingenomen door Kees Kranendonk uit Velsen-Noord. Kranendonk is als jurist verbonden aan het Bureau voor Rechts hulp in Haarlem. Hij is 26 jaar en sinds 1976 woonachtig in de gemeente Velsen. Tot nu toe maakte hij deel uit van het afdelingsbestuur van de PvdA in Velsen. raadslid eigenlijk in een kastje wordt ge plaatst en je in wezen veel minder kunt dóen dan je bijvoorbeeld had kunnen doen door actief te zijn in het Wijkcomité. 0 0 0 o o 5 leze oor un- van :ing ter- ssie /er- leze de succesvolle special van de Keurslager. Vers gemalen rundvlees gevuld met pikante pusztacreme. Opwindend lekker. Eenvoudige bereiding: 2x4 minuten in koekepan. men kunnen dan bij de Stationsweg direct links afslaan, waardoor zij alleen de Ka naaldijk over hoeven te steken in plaats van de Minister van Houtenlaan en twee maal de Stationsweg. Voor wielrijders uit de De Noostraat en de Briniostraat zou een oversteekplaats gemaakt moeten wor den op het punt waar de Stationsweg kruist met de Briniostraat en de Wille brordstraat, waardoor zij ook op de nieu we route uit kunnen komen. Behalve dat deze route veiliger is. is zij ook Veel korter. Grootwinkelcentrum SCHALKWIJK Rivièradreef 3 donderdag koopavond ler- ang van Hij loet mst we- aan iha- nan ter- r in iere Volgens de huidige situatie moeten fietsers die uit de richting IJmuiden ko men (vanaf Willebrordstraat, De Noo straat of Briniostraat) en met de pont mee moeten verscheidene malen een gro te weg oversteken waarover veel auto verkeer rijdt. Deze wielrijders moeten eerst over het fietspad aan de zuidkant van de Stationsweg het viaduct onder door, vervolgens de .Minister Van Hou tenlaan „nemen” en daarna de twee rij stroken van de Stationsweg oversteken alvorens ze de pont op kunnen fietsen. In het plan van de ENWB is deze route veel korter gemaakt door het fietspad aan de noordkant van de Stationsweg, dat tot nog toe alleen gebruikt mag worden door wielrijders naar IJmuiden, geschikt te maken voor tweerichtingverkeer. Het college heeft in ieder geval weinig trek in een confrontatie met het wijkco mité voordat zij de gewraakte nota heeft bestudeerd. Wanneer dat zal zijn gebeurd is volkomen onduidelijk want die bestu dering kost tijd, zo wordt het wijkcomité meegedeeld. „Zodra wij een nader oor deel hebben gevormd zullen wij u van onze zienswijze op de hoogte stellen", aldus het schrijven van het college. en. ink ■er- de GEBOREN H. M. de Graaf-Rademakers. d„ Umui den; A. Nijssen-Kramer, z„ IJmuiden; A M. C. Dijkhuizen-Hogenes, d., IJmuiden A. T. M. Braam-Manshanden, z„ IJmui den; J. J. Bas-Gravemaker, z„ Velsen Zuid; S. Hensen-Koerts, d., IJmuiden; J D. L. Zwikker-van der Heide, d., Heems kerk; M. van Westerhoven-Bruijn, d„ IJ muiden; M J. de Wal-Nabben, d., IJmui den; M. A. Goos-Bakker, z„ IJmuiden. OVERLEDEN: P. Hoogerwerf, geb. 20 juni ’97, weduw naar van J. C. H. van Beek, Driehuis; A. St. Martin, geb. 23 april ’87, weduwe van H. H. Hoijer, Santpoort; G. Mus, geb. 28 okt. ’99, echtgenote van Y. Jonkman, IJ muiden; T. Raap, geb. 19 nov. ’02, weduwe van A. Lenting, IJmuiden; B. van Duijn, geb. 11 jan. ’87, weduwnaar van M. Noord zij, IJmuiden. eed ler- i te on- lar- op ige- lid- hts ree- irdt ;rd, He- iran •he- on- de den sa- l, is nen >ce- ing Het ?ht, al- iem in den be- SCHOENEN 1 De Stisa herstelde voor Velseroord diet verbroken contact naar de gemeente toe. De raad gaf inmiddels zijn fiat voor een aantal kostbare veranderingen in de wijk. Het gemeenteblad waarop de be sluitvorming in de raad gebaseerd was wemelde van onjuistheden terwijl de kern van de zaak (aanpassing conform de Wet op de Woonerven) onvermeld bleef. Informatie van de raad in een vroeger stadium had dat kunnen voorkomen, zo luidde het oordeel van de algemene ver gadering. Dat de nota van het wijkcomité door het college wordt gekwalificeerd als een door kruising van een gegroeide overlegsitua tie is volgens het wijkcomité in lijnrechte tegenspraak met wat in die nota is vast gesteld. Dei wijkbewoners beroepen zich er op dat juist van de kant van het ge meentebestuur irritatie is opgewekt om dat van een overlegsituatie niets terecht is gekomen. En dat dat niet is gebeurd komt door de manier waarop men van gemeen- tezijde beloften niet is nagekomen, het wijkcomité niet of slechts ten dele heeft betrokken in overlegsituaties én bij het nemen van beslissingen. In de omstreden nota werd onder meer geconcludeerd dat er na zes jaar van voortdurende inspan ning slechts één zaak als een tastbaar resultaat kon worden aangemerkt. Het bestemmingsplan Sluiswijk kon zodanig worden gewijzigd dat er laagbouw kwam inplaats van hoogbouw. 10 waarom zou u t met minder doen De meest recente ontwikkelingen spelen zich af rond een proefrenovatieobject van 5 woningen irr-’de -fitoemstraat en 'de nieuwbouw van 116 woningen waarvan de eerste paal al lang had kunnen worden geslagen. Tijdverzuim, onduidelijkheid, irritatie als gevolg van het negeren van de wensen van de wijkbewoners deden bij het wijkcomité het voornemen post vatten zich rechtstreeks tot hogere instanties te wenden en het gemeentebestuur maar te omzeilen. Zo heeft men zich zeer recentelijk recht streeks gewend tot de Hoofdingenieur Di- voortzetting van de huidige zittingsperio- I de men er in zal slagen het hete hangijzer i Oud-IJmuiden tot een oplossing te bren gen. Rieks Wind toonde zich bereid op zi jn verzoek een toelichting te geven Hoewel het slechts in de laatste alinea van zijn brief werd aangehaald bevestigde hij bij zonder teleurgesteld te zijn in de mogelijk heden om als raadslid invloed uit te oefe nen op de problematiek van het renovatie gebied Oud-IJmuiden. „Het is voor mij een enorme teleurstel ling geweest te moeten ervaren, dat je als (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het socialistische gemeenteraadslid Rieks Wind heeft het college van B. en W. schriftelijk verzocht hem te ontheffen van zijn taak als gemeenteraadslid. Rieks Wind die in november 1977 tussentijds in de PvdA-raadsfractie kwam in de plaats van de heer Grijzenhout, heeft in zijn brief aan het college verschillende argumenten aangevoerd die hem bewogen hebben om tot de beslissing te komen. Daarbij speelt onder meer een rol dat het hem bijzonder moeilijk valt om het gemeenteraadswerk te combineren met zijn dagelijkse werkzaamheden. Het meest noordelijke tunneltje van het viaduct bij het Pontplein. op dit moment ongebruikt De ENWB wil een extra fietspad onder dit tunnelt/e door :eld an op- van ens ■ote de zre- wa- g te Daartoe moet naast het huidige fietspad nog een tweede aangelegd worden, dat onder het meest noordelijke nu niet meer gebruikte tunneltje van het viaduct door loopt. De fietsers naar IJmuiden toe kun nen dan van dat pad gebruik maken, terwijl de wielrijders die vanuit IJmuiden naar de pont moeten over het huidige fietspad aan de noordkant kunnen rijden. Fietsers die uit de Willebrordstraat ko- morgenochtend om 9 uur FEESTELIJKE OPENING Nog veel meer aanbiedingen kunt u in onze nieuwe winkel gaan bekijken ijn- t in lar- i de het laai I De vergadering verdiepte zich hier voor de tweede maal in het praatstuk over het Velsense opbouwwerk vorige maand uitgebracht door B. en W. Dit discussiestuk kreeg harde kritiek te ver duren omdat het grote Stisa-probleem van dit moment (gemis aan mankracht voor het opbouwwerk in de wijken) daar in slechts terloops aangeroerd wordt. Door het ontbreken van buurtopbouw werkers is de Stisa genoodzaakt in de Velsense woonwijken voortaan uitslui tend de meest urgente probleemsituaties aan te pakken. Het staflid Simone IJben sprak zich uit voor inkrimping van het taakgebied tot alleen de wijken Velsen- Oost en Oud-IJmuiden. De buurthuizen zouden de grootste knelpunten elders in 29” Anderzijds heeft Wind ervaren dat hij als gemeenteraadslid een groeiende af stand signaleert tussen hem en de mensen wier belangen hij geacht wordt in de raad te behartigen. Hij besluit zijn schrijven i met de hoop uit te spreken dat in de vnnrlvol 1 ir><T rit, Hiiirtirrzi de gemeente moeten opvangen. Drasti sche inkrimping van de uitvoerende taken kortom. Het dagelijks bestuur gaat een beperkt werkrooster in opdracht van de vergadering nader uitwerken. In de aangekondigde Stisa-nota over het Velsense opbouwwerk wordt naast gege vens over deze welzijnssector ook aange geven de behoefte aan begeleiding door de Stisa in de diverse wijken, een inventa risatie dus. Vluchtig kwam dinsdagavond ook ter sprake het gevoerde overleg (in spraak) tussen de bewoners van de wijk Velseroord en de gemeente over verbete ringen aan hef bestaande woonerf in deze buurt. Voor soortgelijke overlegsituaties in de toekomst wordt door de Stisa een vaste procedure voorgesteld omdat hier voor in Velsen nog geen regels gelden. Vanuit het bestuur werd om een tijdsli miet gevraagd voor elke overlegfase en ook inschakeling van de gemeenteraad direct bij de start van de besprekingen via de betrokken raadscommissies. de zich eerst tot de tekst van de B. en W.- notities. Door B. en W. wordt bij het punt „functie-omschrijving” uitbouw van com municatie, organisatie en informatie als middel genoemd voor een goede taakver vulling. Dat „middel” wilde de vergade ring vervangen zien door „doel op zich zelf”. Duidelijk afgewezen werd de politi serende rol die het college de Stisa toebe deelt in het praatstuk. Politiseren mag slechts in de betekenis „mondig maken” van toepassing zijn in de dagelijkse prak tijk, oordeelde de vergadering. Beslist niet in de zin van „beïnvloeding van de politie ke besluitvorming” waarvan in de B en W- nota wèl gesproken wordt. Na doorlich ting van de tekst was het eindoordeel: een zwak stuk zonder noemenswaardige visie op samenlevingsopbouw in de wijken en op stedelijk niveau en de specifieke taak van de Stisa op die terreinen. Uitlatingen in de nota over een falende en vaak weinig flexibele overheid vielen wat beter in de smaak bij het algemeen bestuur omdat hieruit de noodzaak van goed functione rend opbouwwerk k; r worden afgelezen. wielpad dat langs de oostkant van de Minister van Houtenlaan loopt. Voor fietsers die van de pont komen en naar Velsen-Zuid moeten worden in het plan ook maatregelen voorgesteld waar door zijn niet het Pontplein rond hoeven te rijden. Het fietspad aan de noordkant van het Pontplein zou dan verbreed moe ten worden voor tweerichtingsverkeer, zo dat het fietsverkeer vanaf de pont direct linksaf kan slaan om vervolgens de Stati onsweg te kruisen via de oversteekplaats die aansluit op het oostelijke rijwielpad van de Minister van Houtenlaan. Om deze route te realiseren moeten ook de oversteekplaats en het oostelijke fietspad verbreed worden zodat ze geschikt zijn voor fietsverkeer in twee richtingen. Thijs Harmsen van de werkgroep Vel sen is hoopvol gestemd over de afloop van dit plan. „Alle voorzieningen zijn vrij makkelijk te treffen”, aldus Harmsen. „Het tunneltje dat nodig is voor dat extra fietspad is er, evenals de ruimte om het fietspad op het Pontplein te verbreden. Daarvoor kan je een strook van de par keerruimte gebruiken. Het^plan is dus heel eenvoudig uit te voeren, terwijl er maar weinig geld voor nodig is. Wij den ken dan ook dat dit plan het wel haalt". DE BEFAAMDE NUL—LIJN ZOOL zowel in dames— als herenmaten, bruin leren schoen voor "natuurlijk" lopen. Mt. 36-45 VELSEN. In verband met ziekte van de acteur John Lanting zijn de voorstellingen van „Nee schat nu niet”, die op 12 en 13 maart in de Velser Schouwburg zouden worden gegeven, afgelast. De voorstelling van 12 maart wordt verplaatst naar woensdag 4 april, ter wijl de voorstelling van 13 maart op donderdag 12 april gegeven zal wor den. Toegangskaarten behouden hun geldigheid. Voor inlichtingen kan con tact worden opgenomen met het bu reau van de Velser Kunstkring „Voor Allen”, telefonisch te bereiken via nummer 15743. Spitsuur op het Pontplein levert elke dag hetzelfde beeld op: veel fietsers. Door het plan van de ENWB hoeven de wielrijders minder vaak de drukke verkeerswegen Stationsweg en Minister van Houtenlaan over te steken, hetgeen de verkeersveiligheid ten goede komt. 4 In deze opzet moet de oversteekplaats voor fietsers op de Kanaaldijk eveneens geschikt gemaakt worden voor tweerich tingsverkeer. Deze maatregel komt tevens ten goede aan de wielrijders die vanaf dé Kanaaldijk komen (uit bijvoorbeeld Oud- IJmuiden) en naar de pont moeten. In de huidige situatie moeten deze fietsers for meel gesproken het Pontplein rondrijden, waardoor ook zij een grote omweg maken waarbij zij de Stationsweg twee keer en de Minister van Houtenlaan één keer krui sen. Voor de fietsers die van de Minister van Houtenlaan komen blijft de situatie ongewijzigd; zij kunnen gewoon de Stati onsweg oversteken op de huidige oversteekplaats die aansluit, op het rij- recteur (HID) van de Provinciale dienst Volkshuisvesting. Bij deze functionaris heeft men „waar mogelijk” gepleit voor renovatie boven nieuwbouw. De huurprij zen die voor nieuw te bouwen woningen betaald zullen moeten worden zijn voor de gemiddelde wijkbewoner niet op te brengen. Een afschrift van die brief aan de HID heeft het wijkcomité verstuurd naar het college. Datzelfde college kreeg tegelijker tijd een schrijven van de wijk waarin beklag wordt gedaan over het feit dat (beloofde, red.) gegevens over een gehou den kwaliteitsonderzoek nog steeds niet ter inzage zijn gesteld van het wijkcomité. Het wijkcomité wil zich nu verder bera den over te nemen stappen. Daarvan wil zij de raadsleden en afgevaardigden van politieke partijen in kennis stellen. Dat staat te gebeuren op dinsdag 20 maart in De Brulboei. 5 I 5 i

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5