VOOR LAATSTE WINKELIERS IN KLEINE KERNEN in de vishal Gouden horloges en insignes jaar trouwe dienst voor 40 Motorboot als luchtschip Infiltratieplannen voor duinen niet te beïnvloeden door landelijk onderzoek Haks voert CPN O aan bij Europese verkiezingen 9 havcn- berichten kort ijmondnieuws Elektriciteit voor kermissen in Noord- Holland te duur 99 Maandelijkse ruilbeurs Alleenstaandencentrum Milieugroepen willen duidelijke uitnodiging voor hoorzittingen ’t staat in de krant iedere dag weer I e —5.. .- J- r I IS ER NOG WAT TE ZIEN VANAVOND OP DE BUIS STIEN GEEN IDEE IK PAK DE KRANT WEL EVEN V (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG.- Staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken voelt weinig voor het voorstel van de Partij van de Arbeid om de laatste winkeliers in de kleine dorpen een minimuminkomen te garanderen. De socialisten willen op die manier voorkomen dat de inwoners van gehuchten met enkele honderden inwoners zonder levensmiddelenzaken komen te zitten. A IJMOND Regering wil geen gegarandeerd inkomen I (Van onze Haagse redacteur) (Van een onzer verslaggevers) V DEN HAAG. De WD-kamerleden Nijpels en Portheine willen van hun par tijgenoot minister Van Aardenne weten of hij akkoord gaat met de verhoging van de bijdragen voor een tijdelijke aansluiting op het elektriciteitsnet in Noord-Holland. De VVD-ers suggereren in schriftelijke vragen aan Van Aardenne hun standpunt over te nemen en de maatregel in Noord- Holland te laten wijzigen. Volgens de parlementariërs worden voor al de kermisexploitanten door deze nieu we regeling op hoge onkosten gejaagd. winning in de duinen van Zuid-Kenne- merland. Volgens GS is het nodig dat op korte termijn met uitvoering van deze plannen wordt begonnen. Uitbreiding van de drinkwaterproduktie (in 1982) betekent het bereiken van het einddoel van een voorbereidings- en besluitvormingspro ces, dat al in 1968 is begonnen. GS zeggen wel toe, aan het onderzoek te willen meewerken, wanneer dat zou wor den gevraagd. Een en’ ander wordt overi- Het CDA lijkt voorlopig nog te twijfe len. Tijdens de behandeling van dit onder werp in de Tweede Kamer, vroeg CDA- woordvoerder De Vries zich gisteren af of de alternatieve steunmaatregelen van Ha- zekamp voldoende zouden zijn om de noodlijdende winkeliers uit de brand te helpen. De confessionelen hebben echter Woensdag vertrokken: Belobo, Ham burg; Aat-V, Watherdale; Unicom Mi chael, Dublin; Barcola, Aalborg; Cairn helm, R’dam; Tor Scandinavia, Gothen- borg; Subro Valour, Gr. Yarmouth; Nivo- se, Le Havre; Hans Oldendorff, Savona, IJmuiden; Naarden, Noordzee, IJmuiden; Otar, Wilhelmshaven; Pluto, Peter Head. IJmuiden; Fridel, Rochester, IJmuiden; Jana Vayay, U.S. Golf; Atreus, Birkenhe ad; Miriam del Torro, Pasagus; Dyvi At lantic, Emden; Cayuga, Gibraltar; Igge- sund, Iggesund, Zaandam; Kickenberg, Odense; Sealine, Richardsbay, IJmuiden. Donderdag aangekomen: Rudan, Vlis- singen; Transfjell, Boulogne; Transger- mania, Hamina; Kadas 1, Takoradi; Vel- sen; Cam Doussie, Le Havre. Afdelingschef D. ten Berge, die namens de afdeling sprak, noemde de heer Wijker een uiterst bekwaam diplomaat-admini- strateur. Namens vele collega’s overhan digde hij een fiets vergezeld van een hand tekeningenlijst van de gevers. ■A Staatssecretaris Hazekamp van Economische Zaken. wettelijk minimumloon kunnen komen. De meerderheid van de Kamer is het daar niet mee eens. Zij stelt dat een winkelier die als laatste in de omgeving voor levens middelen kan zorgen zijn steentje bij- draagt aan de leefbaarheid in het dorp. Ook dat moet in ogenschouw worden genomen wanneer over de toekomstmoge lijkheden van een winkelier in een be paald dorp wordt beslist. En ook daar zou de overheid geld voor over moeten heb- IJMUIDEN. Speldjes, horloges en officiële toespraken in het ontvangstcen- trum van de Hoogovens. Hiermee werden twee werknemers van dit koninklijke be drijf dinsdagmiddag verblijd omdat zij veertig jaar geleden in dienst traden. De jubilarissen waren J. Wijker, budgetad- ministrateur bij de afdeling bedrijfsad ministratie en P. Kuijper, timmerman bij de bouwkundige buitendienst. Een envelop met inhoud ontving Kuij per uit handen van zijn huidige chef, P. Suurmond en een geldbedrag van het jubileumfonds werd door de heer Van der Werff overhandigd. Een verrassing voor de heer Kuijper en zijn echtgenote was de „live” T.V.-show met historische feiten rond de jubilaris, gebracht door de heren Van der Werff en Brommers, respectievelijk als presentator en acteur. Na het officiële gedeelte werden de jubi larissen en hun echtgenotes gefeliciteerd door collega’s, vrienden en bekenden. De eerste fase van dat onderzoek is gericht op het duingebied van Zuid-Hol- land. De onderzoekers van het R.I.D. er kennen evenwel dat het hele Hollandse duingebied van Hoek van Holland tot Den Helder eigenlijk één geheel vormt. GS vinden dat dit onderzoek, dat nog niet is begonnen en dat is gericht op de lange termijn, niet meer van invloed kan zijn op de plannen voor infiltratie en drinkwater- (Van een medewerker) IJMUIDEN. Aan de woensdagmarkt werden de volgende prijzen voor de vis betaald: In guldens. Per 1 kg.: tarbot 16,49; grote tong 10,81-10,72; grootmiddel- tong 13,34-13,12; kleinmiddel tong 9,14- 8,85; tong één 7,66-7,54; tong twee 7,34- 7,02. Per 40 kg: tarbot 478-364; griet 328-264; kabeljauw één 186; kabeljauw twee 174- 144; kabeljauw drie 148-104; kabeljauw vier 104-92; kabeljauw vijf 94-74; schol één 72-60; schol twee 104-65; schol drie 104-69; schol vier 86-64; wijting drie 80-44; schar 110-67; bot 30-24. De besommingen waren: UK 135 UK 145 5.200,-; UK 186 3.700,-; UK 218 t- UK 236 16.000,-; UK 234 6.200,-; VD 20 200,-; YE 25 5.600,-; IJM 18 1.270,-; MM 19 6.600,-; IJM 25 2.100,-; verder waren er drie Goe- dereders en één Texelaar met een totaal besomming van 79.000,-. (van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het Noordbollandse CPN-Statenlid M. J. Haks is CPN-lijst- trekker geworden voor de Europese ver kiezingen. Of hij bij zijn eventuele ver kiezing tot lid van het Europees parle ment zijn Statenwerk al dan niet zal opgeven, is bij de CPN nog niet besloten. De heer Haks is lid van Provinciale Staten van Noord-Holland sinds 1974, lid van het partijbestuur van de CPN en lid van het dagelijks bestuur van die partij. Hij is als Statenlid gespecialiseerd in Eco nomische Zaken, personeelszaken en Pro vinciale Bedrijven. Haks staat bekend als een fel voorvechter van de Amsterdamse havenbelangen. Hij is 51 jaar oud en woont in Amsterdam. gens nog binnenkort doorgesproken tus sen het provinciaal bestuur en de minister van volksgezondheid en milieuhygiëne. Daarbij komen ook de aanvragen om in filtratie en waterwinning te mogen plegen in Kraansvlak, Kennemerduinen en Duin en Kruidberg. Bij eventuele Noordhol- landse medewerking aan genoemd onder zoek kan de deskundigheid en ervaring van de provincie op ambtelijk en bestuur lijk niveau worden ingebracht, aldus GS. Officiële toespraken ook voor de heer P. Kuiper, die gespecialiseerd is in het ver vaardigen van representatief houtdraai- werk. De rayon-chef ijzer en staal van de bouwkundige buitendienst, de heer A. Benner, noemde Kuijper één van de trouwste medewerkers van de dienst, een fijne collega en een groot vakman. Me vrouw Kuijper mocht even later op ver zoek van de rayonchef haar echtgenoot het gouden isingne opspelden. Evenals zijn collega-jubilaris Wijker kreeg ook Kuijper een gouden horloge. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De anti-voorhavengroepen uit de IJmond hebben in een brief aan Gedeputeerde Staten geprotesteerd te gen bet feit, dat de 25.000 ondertekenaars van het bezwaarschrift tegen de haven plannen te IJmuiden geen persoonlijke uitnodiging hebben gehad voor de hoor zitting op 19 maart in Velsen-Noord. Men heeft er begrip voor dat het aanschrijven van alle 25.000 ondertekenaars op organi satorische bezwaren stuit. Maar de kleine advertentie in enkele dagbladen acht men onvoldoende. De milieugroepen stellen het provinci aal bestuur voor, een advertentiecampag ne te beginnen in de plaatselijke pers in de IJmond. In die advertenties zouden GS moeten uiteenzetten, waarom niet ieder een een persoonlijke uitnodiging heeft ge kregen. Verder zou de advertentie een uitleg moeten bevatten van de bedoeling van de hoorzitting en een uitnodiging om deze hoorzitting, op 19 maart in De Schouw in Velsen-Noord te bezoeken. VELSEN-NOORD. De Nederlandse Vereniging „De Verzamelaar” afdeling Kennemerland, houdt zondagmiddag 11 maart van 13.00 tot 17.00 uur haar maan delijkse ruilbeurs in het Alleenstaanden centrum aan de Wijkerstraatweg 119,. hoek Stratingplantsoen, in Velsen-Noord., Voor liefhebbers is er weer heel wat om te zetten in oude munten, postzegels en oude ansichtkaarten. Ze vragen zich af of de bewindsman zich heeft gerealiseerd dat dóór deze maatregel de door de regering gestelde maximale stijging van de overheids tarie- ven (5 percent) ver wordt overschreden. De Kamerleden voelen niet voor het nu gehanteerde systeem, waarin een tijdelij ke aansluiting minimaal een maand geldt Ze zien meer in een kostenberekening op basis van het werkelijke aantal dagen dat kermisklanten en andere tijdelijke ge bruikers van elektriciteit gebruik maken. ben, vindt de Kamer, net als bij de hand having van een dorpshuis, een buurtbus en bijvoorbeeld onderwijsvoorzieningen. Er werd van verschillende kanten bij Ha zekamp op aangedrongen om al die aspec ten met zijn collega’s onder te brengen in leen gezamenlijk beleid, maar de staatsse cretaris vond het gisteren gehouden debat niet het juiste moment om daar over te beslissen. Er zijn in Nederland 3300 zelfstandige woonkernen met minder dan 2000 inwo ners waar deze problematiek speelt of zou kunnen gaan spelen. Daar wonen in totaal bijna 2 miljoen Nederlanders. Wanneer een laatste winkel in een gehucht niet meer haalbaar blijkt te zijn, wil Haze kamp mogelijkheden scheppen voor een rijdende winkel. Hij vindt het erg moeilijk om te praten over een landelijk geldend minimum aan voorzieningen dat voor alle betrokken dorpen zou moeten gelden. De gemeenten kunnen zelf het beste vaststel len waar er hulp geboden moet worden, want in ieder dorp is de situatie volgens de staatssecretaris weer anders. D’66-woordvoerder Engwirda, vond dat Hazekamp zich op een goedkope manier van de problemen af wil maken. De maxi male investeringssteun van 25 mille vond - - HAARLEM. Het plan tot infiltratie en waterwinning in het duingebied van Zuid-Kennemerland kan niet meer wor den opgehouden door een breed onder zoek naar de gevolgen van dat soort za ken voor het duingebied. Dit antwoorden Gedeputeerde Staten van Noord-Holland op schriftelijke vragen van de Statenle den drs. F. Winkel (PvdA), dra. J. de Blecourt-Maas (VVD), I. T. Klaasen (D’66) en P. Zwart (PSP). De vragenstel lers hadden gewezen op een onderzoek dat het Rijksinstituut voor de Drinkwa tervoorziening wil instellen naar het meest wenselijke beleid met betrekking tot het hele Nederlandse duingebied op lange termijn. Die situatie dreigt in vele dorpen, door dat de middenstanders door de vergrij zing en de ontvolking niet langer het hoofd boven water kunnen houden. Haze kamp wil wel ondersteunende maatrege len, bijvoorbeeld een investeringssubsidie van 25 percent, maar van een garantie- inkomen wil hij niets weten. Net als de VVD kiest de bewindsman zelfs wanneer de winkeliers zich in een benarde situatie bevinden, voor het vrije ondernemer schap. Glimlachend kijkt rayon-chef Benner (r) toe hoe mevrouw Kuijper haar echtge noot het gouden insigne opspeldt. grote moeite met een gegarandeerd mini muminkomen. Ze willen wel tijdelijk een inkomen garanderen, wanneer dat erop is gericht de ondernemer weer op de been te helpen. Onderzoek zou uit moeten wijzen welke winkeliers in de kleine dorpen vol doende toekomstmogelijkheden hebben, om later weer op eigen benen te kunnen staan. Er werd zowel door het CDA als door de oppositie kritiek geleverd op het feit dat Hazekamp in zijn nota over dit probleem te veel is uitgegaan van de vraag of het economisch verantwoord is om een win kelier in een bepaalde situatie te steunen. De staatssecretaris houdt als norm aan dat een winkel ongeveer een concentratie van 3 tot 400 inwoners nodig heeft om te kunnen draaien. De ondernemer zou dan ónder normale omstandigheden gemid deld aan een inkomen .van twee maal het Woensdag aangekomen: Jemrix, Ro chester, IJmuiden; Vauban, Duinkerken, IJmuiden; Fürstenberg, Kribi; Cinderella, Calais; Paldiski, Kalingrad, Velsen; Situ- la, Bremen; Kent Shore, Cont. Plat, IJ muiden; Paulina Brinkman, Poole. IJmui den; Emsland, Wisbach; Dziwoozona Goole, IJmuiden; Unterturkheim, Rotter dam, IJmuiden; Buraidah, Jeddah; Eccto- nia, Gunness. Donderdag vertrokken: Situla. Emden; Kickenberg, Odense; Jemrix, IJmuiden, Poole; Scheled, Odense; Excomm Mer chant, Gibraltar; Mathilde, IJmuiden, Oxelösund; Vauban, IJmuiden, Exmouth. Een opmerkelijk beeld dinsdagmiddag bij een woning aan de Stationsweg in Velsen-Zuid. waar een motorzeilboot zwevend in de lucht, in plaats van drijvend op het water, de aandacht trok. Het zal echter nog wel even duren voordat de boot te water gelaten wordt, zoals de eigenaar van dit casco, de heer H. J. de Boer, vertelde. De heer De Boer is van plan de motorzeilboot. die nu in zijn achtertuin staat, verder af te bouwen, waarvoor hij ongeveer een jaar nodig heeft. Daarna komt er opnieuw een takelwagen aan te pas om de boot weer over het huis heen te tillen. hij onvoldoende. Hij pleitte voor het standpunt van de Vereniging van Neder landse Gemeenten, dat de staat de winke liers een bodembedrag moet bieden, dat indien nodig door de gemeente kan wor den aangevuld om de winkelier zo op de been te houden. De staatssecretaris nam die suggestie in tweede instantie over. Partij van de Arbeid en PPR dienden een motie in waarin de regering gevraagd wordt gevestigde middenstanders in de kleine kernen inkomenssteun te verlenen. Het oorspronkelijke standpunt van Salo mons (PvdA) werd in de motie iets afge- zwakt om het twijfelende CDA over de streep te trekken. Het CDA diende onder andere een motie in waarin om een uitke ring wordt gevraagd voor winkeliers die door hun aanwezigheid de leefbaarheid in een dorp vergroten. De christen-democra- ten vragen de regering voorts een nieuwe uitgebreidere nota op te stellen, waarin wordt aangegeven hoe men minimale voorzieningen in de kleine dorpen wil gaan handhaven. Daarbij kan gebruik ge maakt worden van ervaringen die mo menteel met experimenten worden opge daan. Er zullen waarschijnlijk nog enige weken overheen gaan voor de moties in stemming komen. Jeugddienst. Zondagavond zeven uur wordt een speciale jeugddienst gehou den in de kerk De Hoeksteen te Santpoort- Zuid. Het thema van de avond is „De weg door de zee”. Ouders in gesprek. Maandagavond 12 maart begint in het Wijkcentrum aan de Burgemeester Enschedélaan te Sant- poort-Noord een cursus van de Santpoort- se kerken met als onderwerp: „Ouders in gesprek over geloven tussen 12 en 17”. De leiding is in handen van L. J. M. Danc- kaarts te Heerhugowaard en W. E. Wester man te Santpoort. De volgende cursus avonden zijn op 19 en 26 maart. Stichting Santpoort. In de vacature van secretaresse van de Stichting Sant poort is voorzien door de benoeming van mevr. A. G. van der Kraan-Keyer, Burge meester Weertsplantsoen 3 in Santpoort- Noord, tel. 376121. De heer L. H. Kloek Is benoemd tot vice-voorzitter. Fietsochtend. De Turnvereniging Santpoort houdt dinsdag 13 maart een fietsochtend voor dames onder leiding van mevr. J. Jongboom. Er wordt om negen uur gezamenlijk vanuit de Molen straat, bij de Bosbeekschool, vertrokken. Excursie. Dinsdag 13 maart houdt de afdeling Santpoort van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een middag- excursie naar het laboratorium van de Keuringsdienst van waren aan de Nieuwe Gracht te Haarlem. Marxisme. Maandagavond 12 maart wordt in, de Prinsesselaankerk van de vrijzinnig hervormde gemeente een be spreking gewijd aan het onlangs versche nen rapport van de hervormde synode „Het marxisme”. Ds. Van Reijendam zal de inhoud van het geschrift toelichten. De bijeenkomst is voor iedereen toegankelijk en begint om 20 uur. De heer Wijker, begonnen als admini stratief medewerker bij Van Leer’s walse- rijen, werd eerst toegesproken door de heer W. Bromans, hoofd van de afdeling bedrijfsadministratie. Hij benadrukte on der meer de nauwgezetheid waarmee zijn medewerker funktioneerde. Hierna overhandigde de heer Bromans, geholpen door de echtgenote van de heer Wijker, de jubilaris een gouden speld en een horloge. Mevrouw Wijker gespt har man het gouden horloge om.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 11