Wil de laatste Amsterdamse aannemer het licht uitdoen?’' Kille dood van Handel Schandaal Onderzoek Buurt houdt telefoonlijnen stadhuis roodgloeiend Eigen ontwerp v r Begroting op de achterkant van een sigarendoos? i ■R I J 15 19 7 9 MAART AMSTERDAM D O N D E R D A G 8 9 9 Niets zeggen de” brief van gemeentebestuur over heroïneprobleem F. J inge :s Ergens anders Dieptepunt Objecten dood V Kort geding Veel van de bouwvakarbeiders die in Amsterdam voor een aan nemer werken, wonen boven het Noordzeekanaal. Bij hun sollici tatie stellen zij de eis: werken o.k., maar ik wil voor half vier door de Coentunnel zijn. Een kraanwa- gen die een halve dag nodig is op een bouwplaats in de stad, moet vanwege fout geparkeerd staan de auto’s ’s nachts worden aange voerd en kan pas 24 uur later weer verdwijnen. Een vrachtwa gen met bouwmateriaal op het werk krijgen in smalle straten kost dagen. De minister heeft een bedrag van 7,50 extra goedge keurd voor elke geleverde kubie ke meter beton, vanwege de onbe reikbaarheid van de bouwter reinen. „De juiste vraag is: Hoe kunnen de gezamenlijke Amsterdamse aannemers voorkomen dat de stoppen doorslaan, nu er waar schijnlijk veel spanning op de Amsterdamse bouwmarkt komt?” onder redactie van Theo van der Kaaij te? Bouw van nieuwe huizen in onbetaalbaar Amsterdam is oor een nr. 023- O ■<-< I pij; blij- r; direk nds; ge >00,- ge net p mulo :t rayon best goedkoper gebouwd worden, maar dan moet de gemeente bestaande knel punten wegnemen, met name in de stads vernieuwingsgebieden. Of de laatste Am sterdamse aannemer maar het licht uit wil doen, zo stelt de VAB voor in een rapport, waarin de problemen op een rijtje worden gezet. De aannemers houden rekening met het feit dat de tijd van grote bouw- stromen nieuwe woningen op Amster damse grond definitief voorbij is. De stadsuitleg is opgebruikt en voor de ruim 40.000 officiële geregistreerde woningzoe kenden moeten oplossingen gevonden worden via renovatie, vullen van open gaten en verdichtingsbouw (het bouwen op niet benutte veldjes tussen bestaande woningen in). „Wij hebben de gemeente een beleid in handen willen spelen”, zegt Auke Bijlsma van de bewonersraad Nieuwmarkt, „ons ning En op dat moment ligt de bouw weer voor weken stil.” De Amsterdamse aannemers voorspel len in hun rapport een dramatisch diepte punt van de woningbouw in dit jaar. In 1973 werden er nog 4388 vergunningen afgegeven voor woningbouw, in 1977 bij na 2400 en in de eerste helft van het vorig jaar niet meer dan 185. Naast de strubbe lingen met de vergunningenprocedure noemen de aannemers als oorzaak voor het inklappen van de woningbouw de ster ke kostenstijging. De laatste drie jaar met bijna dertig percent, volgens de aanne mers veroorzaakt door de toenemende variatie in de stedebouwkundige plannen. De oorzaken zouden ook gelegen zijn in het terughoudend subsidiebeleid van de regering en het tekort aan vaklieden en bouwmaterialen. Centraal in het rapport staat de vraag waarom „Amsterdam het duurste bouwt van het hele land.” De voor stadsvernieuwing en woning bouw verantwoordelijke wethouder Jan Schaefer heeft de bal intussen k,eurig naar de aannemers teruggespeeld. Bij het in ontvangst nemen van het rapport ver weet hij de VAB alle realiteit bij de prijs vorming van woningbouwprojecten uit het oog te hebben verloren. „Kom eerst eens met reële prijzen, zodat we met el kaar de bouw van woningen kunnen ver snellen,” aldus Schaefer. Hij beweert dat de aannemers hun vraagprijzen de laatste drie jaar met veertig percent hebben op geschroefd, terwijl het officiële Bureau Documentatie Bouwwezen voor die perio de een stijging van twintig percent op geeft. Volgens Schaefer heeft de gemeen te Amsterdam vruchteloos geprobeerd Amsterdamse bouwbedrijven bij haar projecten te betrekken. Op dit moment wordt meer dan de helft van alle gemeen telijke opdrachten uitgevoerd door bedrij ven van buiten de stad. VAB-voorzitter Terlingen geeft hiervoor als verklaring dat bedrijven buiten de hoofdstad sneller besluiten een project aan te gaan, omdat zij de problematiek nauwelijks kennen. Nu zou er al een tendens merkbaar zijn, dat ook die bedrijven aan het terugkrab belen zijn. De barre winter heeft Artis veel on gemak bezorgd, maar weinig slachtof fers. De watervogels waren het slechtst tegen sneeuw en ijs bestand. Het kwam regelmatig voor dat vogels met bevro ren poten moesten worden, af gemaakt. Acht reigers en drie ooievaars zijn van een kille dood gered door ze weg te halen bij de muur van het tropisch warme reptielenhuis. De dieren ston den beschut, maar bevonden zich pre cies in de ijzige drup van smeltend sneeuw, afkomstig van het warme dak. Een telling wees uit dat zeker 103 rei gers Artis hadden uitverkoren als ver blijfplaats voor de winter. Bij de roof dieren waren het de drie Siberische tijgers, die zich niets van de koude aantrokken. Zij baggerden door de sneeuw alsof ze thuis waren, in tegen stelling tot de kleumende jaguars, poe ma’s, panters en leeuwen. De rhesusa- pen zijn van hun rots naar binnen gebracht toen het al te koud voor ze was. De dieren konden dit niet waarde ren, wat zich uitte in ontstellende on derlinge ruzies. De olifant Murugan is ziek geweest. Artis neemt aan dat dit kwam door de kilo’s sneeuw die hij gewoon was buiten op te vreten. rn Stad Directeur Nieuwen weg van Bouw en Woningtoezicht heeft toegegeven de beschuldigingen aan het adres van zijn inspecteur zó ernstig te vinden, dat een onderzoek op zijn plaats is. „Praktij ken als door de bewoners beschreven, zijn natuurlijk onduldbaar”, aldus de directeur. Ook wethouder Schaefer heeft intussen een rapport opgevraagd van Nieuwen weg over het gedrag van de gewraakte inspecteur. Leden van de gemeenteraad hebben aangekondigd vragen te stellen. Inspecteur Bierman doet zijn werk nu in andere Amster damse buurten. Hij heeft opdracht ge kregen zijn gezicht voorlopig niet meer in de straten rond het Hoofddorpplein te laten zien. aanmer aan: De ing. Ca De bom is gebarsten in de Amster damse Hoofddorppleinbuurt. De be woners, geteisterd als zij worden door de horizontale verkoop van hun etage- woningen tegen woekerprijzen, heb ben een schandaal ontdekt. Inspecteur Bierman van de gemeentelijke diensl Bouw- en Woningtoezicht en als zoda nig werkzaam in deze buurt, zou zich openlijk uitspreken vóór de splitsing van de etages en de rechten van de bewoners onvoldoende beschermen. Dat is dan zacht uitgedrukt. Adriaan de Ruig van het huurderscomité: „In specteur Bierman treedt niet op tegen illegale sloop, verkrotting van de pan den, intimidatie en andere overlast van de horizontale verkoop. Bewoners die bij hem komen klagen worden boven- 9 dien afgebekt”. Met name de bewoners van de Bennebroekstraat zijn woedend over het gedrag van de inspecteur. Een door de buurt bezet gehouden woning is kort geleden mikpunt geworden van een knokploeg. Op last van de eigenaar hebben deze mannetjesputters al her haalde malen, ook ’s nachts, gepro beerd de mensen uit de woning weg te slaan. Inspecteur Bierman zou op dracht hebben gegeven de ramen van het huis te ontdoen van de gaasbe scherming, door de buurt aangebracht ter bescherming van de ruiten. De beschuldigingen van de aannemers aan het adres van de gemeente zijn niet misselijk. „De woningproduktie stagneert doordat de coördinatie tussen de gemeen telijke diensten en de aannemers is stuk gelopen,” zegt VAB-voorzitter A. Terlin gen, „De nieuwbouw in de uitbreidingsge-' bieden is gestopt, maar het bouwen in stadsvernieuwingsgebieden is daar niet voor in de plaats gekomen, zoals de ge meente zich had voorgenomen. Voor de aannemers is het een schier hopeloze taak om de vereiste vergunningen te krijgen voor de bouwprojecten. Daardoor liggen er zoveel objecten dood in de stad. Een aannemer is anderhalf jaar bezig geweest om de vergunning te krijgen voor de bouw van een simpel transformatorhuisje. Ik ben zelf met drie plannen bezig voor de bouw van 250 woningen in de sociale sector. Ik denk niet dat het lukt tot overeenstemming te komen.” „We moeten een loopbriefje hanteren „Wij zijn niet in de gelegenheid uw buurtvergadering bij te wonen; wel be vestigen wij, dat wij bereid zijn tot overleg met een delegatie van uw kant”. Deze zinsnede uit een brief van het ge meentebestuur heeft een woede-uitbar sting teweeg gebracht bij de bewoners raad van de Nieuwmarktbuurt. Samen met hulpverleningsinstellingen, gebun deld in de Stichting 929, maakten de bewoners een plan ter oplossing van de problemen aan de Kloveniersburgwal, waar op 9 februari de zwerfgroep van drugsverslaafden het voormalige Doe- lentheater kraakte. ontmoeten) is niet anders dan die in het enkele weken geleden bezette Anton de Kom-centrum aan de Stadhouderskade en het door ieder verguisde SOSA-ge- bouw aan de Vijzelstraat. Volgens de Stichting 929 is de kans groter dat verslaafden vrijwillig besluiten af te kicken, wanneer zij met kleinere groepjes zijn. Niet alleen deze vorm van directe opvang, maar ook voldoende af kickcentra zijn noodzakelijk volgens de stichting en hulp dient geboden te worden bij het vinden van werk.en onderdak voor de ex-verslaafden. De groep bewoners noemt het een unieke zaak dat bijna alle hulpverleningsinstellingen het eens zijn over deze vorm van opvang van drugge bruikers. De gemeente zou in het verleden altijd een vrijbrief hebben gehad om niets te doen, omdat de instellingen met elkaar kibbelden over de juiste methode van hulp. Het gemeentebestuur heeft de Stichting Dit zijn enkele factoren die de kostprijs van de woningbouw in Amsterdam tot onaanvaardbare hoogte opjagen. De aan nemers noemen het tegenvallers, die tevo ren nauwelijks te berekenen zijn. De Ver eniging van Amsterdamse Bouwbedrij ven (VAB) bestaande uit 154 aannemers, heeft de noodkreet geslaakt. Er is nauwe lijks meer activiteit te bespeuren op po tentiële bouwplaatsen in de hoofdstad, wat echt niet veroorzaakt wordt door vorstverlet. Voor de nabije toekomst ziet het er somber uit, want vrijwel geen aan nemer krijgt een te bouwen project nog maar op papier rond. Het bouwen in Amsterdam wordt haast onbetaalbaar door de manier waarop de projecten worden voorbereid en uitge voerd, zo menen de aannemers. Er kan In de loop van dit jaar wordt begon nen met de bouw van het Wereldhan delscentrum in Amsterdam. Particu liere beleggers brachten 200 miljoen gulden bijeen om het „WTC-Amster- dam” (World Trade Center) te realise ren. De gemeente werkte mee door een snelle overeenkomst mogelijk te ma ken om de nodige bouwgrond te krij gen. Het WTC verrijst op een braaklig gend terrein aan de Prinses Irene- straat, niet ver van de rand van de stad, vlak bij het nieuwe NS-station naar Schiphol, het RAI-gebouw en de nodi ge hotel-accommodatie. Het gebouw zal een oppervlakte in kantoorruimte beslaan van 70.000 vierkante meter en ruimte bieden aan circa 250 handelson- dernemingen. Vooruitlopend op de bouw van het Wereldhandelscentrum is in het gebouw ^an de Amsterdamse Kamer van Koophandel apparatuur in gebruik genomen voor volledig geauto matiseerde handelsvoorlichting. Ge bruik wordt gemaakt van gegevens uit de databank van alle Nederlandse Ka mers van Koophandel, aangevuld met marketinggegevens uit Amerikaanse databanken. Er zijn Amsterdam mers die vin den dat de stad nog lang niet voldoen de verkeers borden heeft. De een nam een souvenir mee uit Fin land voor de Elandsgracht en de ander maakt duide lijk dat hij goed pissig is over het uit bundig wate rend cafébe zoek in de Bellamystraat. 929, in wat de bewoners een nietszeggende brief noemen, laten weten, dat verschil lende onderdelen van het voorgestelde hulpprogramma al in uitvoering zijn. De Stichting Srefidentie heeft afkickpro gramma’s en een dag-en-nachtcentrum. Op meer plaatsen in de stad probeert de gemeente tot het stichten van dergelijke centra te komen, maar het kost tijd. B. en W.: „In algemene zin werken wij op een groot aantal punten in een richting, zoals u in uw brieven hebt aanbevolen. Men dient zich er echter terdege van bewust te zijn, dat realisatie zowel voor wat betreft daar voor nodige ruimte, als voor wat betreft de regelingen die moeten worden getroffen en het daarover met de gemeen teraad te voeren overleg, aanzienlijker ingewikkelder is en meer tijd vergt, dan u lijkt te veronderstellen”. De buurtbewoners pikken het niet van de gemeente, dat oplossingen op de lange termijn geschoven worden. „Wij worden ’s nachts wakker van het kabaal en onze kinderen krijgen op straat drugs aangebo den”, zo luiden de dagelijkse klachten. De bewonersraad heeft geëist dat de proble matiek van de verslaafden met voorrang wordt geplaatst op de agenda van de komende gemeenteraadsvergadering. Er zal een kort geding tegen de gemeente Amsterdam worden aangespannen en da gelijkse telefonades naar het stadhuis zul len ervoor zorgen dat ambtenaren en be stuurders de heroïneproblematiek geen moment uit hun hoofd kunnen zetten. Registratie van de bezoekers van het gekraakte Doelengebouw heeft aange toond, dat zo’n 500 verslaafde Surina mers en 200 verslaafde Nederlanders in aanmerking komen voor onmiddellijke opvang in een afkickcentrum. Verder is er contact gezocht met instellingen voor de zorg van 50 verslaafde Noordafrika- nen, 40 Duitsers, 40 Zuidmolukkers eh 40 Zuideuropeanen. In het gebouw hebben zich 180 prostituees laten registreren, wat het totale aantal bezoekers van het gekraakte Doelentheater brengt op 1150 personen. tü- Gesloopt wordt er genoeg in de hoofdstad, maar plaatsen waar huizen worden gebouwd zijn op de vingers van een hand te tellen. De aanbieding van het plan aan het college van B. en W. was niet zonder meer een sympathiek gebaar, maar ging ge paard met een ultimatief gestelde eis. Het college diende eind vorige week op het plan te reageren door te verschijnen op een openbare bijeenkomst. „Gebeurt dat niet”, zo stelde de bewonersraad, „dan zullen wij acties ondernemen. Niet tegen de verslaafden of de hulpverleningsin stanties, maar tegen de gemeente”. B. en W. kwamen niet, maar stuurden een brief waarin op een rijtje werd gezet wat de gemeente tot nu toe aan oplossing van de problemen heeft gedaan en nog zal gaan doen. Een „nietszeggende” brief vol gens de bewoners. De gevolgen bleven niet uit. Buurtbewoners trokken zaterdag naar de ambtswoning van burgemeester Polak aan de Herengracht. Hij was niet thuis, maar liep de boze bewoners even later op straat tegen het lijf. Ter plaatse werd van Polak een openbaar gesprek geëist over de problemen die de heroïne in de buurt veroorzaakt. Polak ging er niet op in en zei slechts te willen praten met een delegatie. Vanaf dat moment houden de omwonenden van de Kloveniersburg wal de telefoonlijnen van het stadhuis roodgloeiend om de zaak onder de aan dacht te houden. om zeker 25 gemeentelijke instanties af te gaan die moeten beoordelen of het project voor vergunning in aanmerking komt. Dat mag geen loopjongen zijn, nee een hooggekwalificeerd iemand van ons moet al die instanties langs gaan. Die moeten dan natuurlijk eerst intern beraad houden en of hij nog maar eens terug wil komen. Ik snap wel dat de gemeente erg voorzich tig is geworden sinds die uitglijer aan de Wibautstraat vorig jaar (een ten onrechte door de gemeente verleende bouwvergun ning voor een groot kantoor, red.), maar ik vraag me wel af waar we mee bezig zijn. En dan constateren wij dat de gemeente lijke diensten zelf absoluut niet samen werken. Komt er dan eindelijk vergun ning om met de bouw te beginnen, dan zie je dat de straat compleet opengebroken wordt waardoor er geen materiaalwagen in of uit kan. Er gaan nieuwe rioolbuizen de grond in, meneer. Uitstel zegt u? Nee, wij werken precies volgens de jaarplan plan gaat verder dan het simpelweg ont ruimen van het gekraakte Doelengebouw. De verslaafden zouden dan ergens anders heentrekken en daar voor de nodige overlast zorgen. De gemeente moet nu maar eens met principiële uitspraken ko men over het te voeren drugsbeleid.” De Stichting 929 heeft voorgesteld verspreid over de stad kleine centra in te richten waar medisch gecontroleerde verstrek- kirig van heroïne en vervangende midde len kan plaatsvinden. Buurtgroepen en wijkcentra werden al aangeschreven, om over dit probleem mee te denken en u'it te kijken naar eventuele huisvestingsmoge- lijkheden. Volgens de stichting heeft de inrichting van een reeks kleinere centra tot gevolg dat de dealers- en gebruikersmarkt ge scheiden wordt, waarbij bovendien het gunstige neveneffect optreedt, dat de cri minaliteit verdwijnt. De huidige situatie op de Kloveniersburgwal (één groot cen trum waar dealers en gebruikers elkaar De VAB stelt in het rapport voor om te onderzoeken of particuliere geldbronnen kunnen worden aangeboord als aanvul ling op de bestaande subsidieregelingen van het rijk. De aannemer is bereid om meer dan in het verleden met zijn op drachtgevers te overleggen om tijdig knel punten te signaleren. Een vaste contact persoon per project zou adviezen van de gemeente moeten coördineren en verant woordelijkheid moeten dragen voor de voorbereiding en uitvoering van het project. Schaefer heeft toegezegd dat het ge meentebestuur gaat proberen de tijdro vende en daardoor kostbare vergunnin genprocedure te versnellen. De wet houder kon het niet nalaten de titel van het rapport te corrigeren. Schaefer: ïr Het voormalige Doelentheater aan de Kloveniersburgwal is op dit moment rustpunt voor de zwerfgroep van 1150 aan hard drugs verslaafde jongeren. He gemeentebestuur heeft de buurt toegezegd extra maatregelen te nemen om de overlast te beperken. Onder meer zou de stadsreiniging zich inspannen meer dan twee keer per week de vuilnis weg te halen. In hun rapport over de woningbouw die onbetaalbaar dreigt te worden in Amsterdam, maken de aannemers van de gelegenheid gebruik het imago wat op te vijzelen. „De aannemer is niet meer die man met een dikke sigaar in dat slordige pak, die effe een begro ting maakt op de achterkant van een sigarendoos”, zo corrigeert het rap port een bestaand beeld. „Vandaag de dag is hij sterk maatschappelijk geën gageerd en zich terdege bewust van zijn verantwoordelijkheid in deze maatschappij". Verenigingsvoorzitter Terlingen vult nog aan: „Wij worden vaak vergeleken met zakkenvullers, mensen die zo gauw mogeiijk rijk wil len worden, maar men moet ons niet op een lijn stellen met bouwonderne mers en huizenexploitanten. Het woord zegt het al: wij nemen aan om iets te bouwen. De continuïteit is daarbij een hele belangrijke factor en natuurlijk is winst voor ons ook on ontbeerlijk”.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15