Beleidscommissie in brief aan Van Aardenne: Naar West-Duitsland Nederland verliest terrein bij export OUD flink gestegen Beroep inzake voortzetting Over EG-landbouwbeleid Economie Nederhorst in Polen Landbouwschap praat liberaler met premier Van Agt Swissair wil Airbus VVD: Rijles moet duurder Heffingen op afvalwater 7 i j informatie over rentepercentage BNG publiceert effectieve rente SüBf North Sea Ferries DONDERDAG 8 19 7 9 ECONOMIE MAART Overeind 1 8 pompen en kompressoren uit voorraad leverbaar Zwanenburg tel. 02907- 35 41 (Van onze redactie ecomomie) DEN HAAG. Er is veel meer geld nodig van de overheid om de scheepsnieuw- bouw te redden. Dit heeft de Beleidscommissie Scheeps bouw minister Van Aardenne geschreven in een overzicht van de huidige situatie. Tot dusver is totaal bijna twee mil jard toegezegd, maar de order- positie, met name van de grote werven, is onverkort slecht. I j Zorgwekkend Onafhankelijkheid Overheid moet meer geld in de scheepsbouw pompen ndsen eerd 312,00 tie (ADVERTENTIE) t.b.v. Nat. Puzzelactie ti, ün- 3000 WB Rotterdam Antwoordnr.800, „Het Gehandicapte Kind” (Van onze redactie economie) (ADVERTENTIE) 9.82 1.00 van de beleidscommissie is gepland. Maar die 70 procent is te hoog ten zal dus ingrijpend moeten worden teruggebracht, tenzij de overheid meer steun verleent. Over enkele maanden worden van de 16,6 miljoen man-uren slechts 4,5 miljoen door orders gedekt. Voor volgend jaar is er aan orders nu voor 2,7 miljoen man uren. Er worden nog wel wat orders ver wacht, hoewel uit alle berichten blijkt dat er over de hele wereld nog steeds malaise heerst. moet zij de ruimte krijgen tot aanpassing en vernieuwing om straks nog mee te kunnen doen. Volgens Schouten wijken de omstan digheden binnen de EG sterk af van die in andere landen. In ieder geval is de situatie sterk uiteenlopend van land tot land en zelfs van streek tot streek. Hij vindt het overigens zinvol, andere syste men te bestuderen en dat gebeurt bin nen het Landbouwschap ook met het Noorse systeem. Een belangrijke ge dachte daaruit heeft het schap al in zijn Schouten niet, maar bekend is dat voor zitter H. Schelhaas van het Produkt- schap voor zuivel er onlangs in een be stuursvergadering aandacht voor heeft gevraagd, zij het met de erkenning dat het niet eenvoudig zal zijn dit systeem in de Europese Gemeenschap in te bou wen. Het systeem komt er op neer dat melkveehouders die vrijwillig hun pro- duktie verminderen een premie wordt gegeven, die hoger is naarmate men de produktie meer vermindert. eigen voorstellen opgenomen: het verle nen van premies aan degenen die zich bij contract verplichten de melkafleve- ring te verminderen. Verder wil Schou ten liever afwachten wat de studie van het Landbouwschap oplevert. De voorzitter van het Produktschap heeft indertijd meegedeeld dat in 1977 de helft van de Noorse melkveehouders van de regeling gebruik heeft gemaakt. ïi- Gelijk met een internationale landbouwten toonstelling, die momenteel in Parijs gehouden wordt, heeft men op het plein St. Merri in Parijs tegenover het Centre Pompidou een openlucht museum met landbouwmachines ingericht. Op de foto een machine uit het begin van deze eeuw Bij de keus welke hypotheek de beste is, speelt de prijs waartegen het geld wordt geleend de rente een erg belangrijke rol. De percentages, die de banken opgeven, zijn onderling echter niet vergelijkbaar, omdat de banken bij de bepaling van de rentevergoeding verschillende rekenmethodes hanteren en de rente op verschillende tijdstip pen laten betalen. Bovendien wordt vaak een bedrag aan afsluitprovisie direct ingehouden. Daarom kan men volgens de Vereniging Eigen Huis be ter de werkelijke rentepercentages met elkaar vergelijken. De verschillen zijn volgens de vereni ging aanzienlijk. Het verschil tussen twee banken, die met een opgave van negen procent de indruk wekken even duur te zijn, kan oplopen tot 0,6 pro cent. Bij de goedkoopste betaalt men in werkelijkheid geen 9,0 maar 9,3 pro cent en bij de duurste 9,9 procent rente. Zij die alleen hun produktie verminder den kwamen gezamenlijk tot een pro- duktievermindering met zes a zeven pro cent. Neemt men daar ook diegenen bij die helemaal met het melkveehouders- bedrijf ophielden dan kwam men tot twaalf procent vermindering. Daarte genover stond produktieverhoging bij diegenen die niet van de regeling ge bruik maakten, zodat men over de gehe le melkveehouderij bezien kwam tot een stabilisatie van de produktie. o CM LO O 2,75 6,351 n. it uvel n. 421,00 466,50 109,00 45,50, 135,70 1,11 134,50 41,80 7,50 83.5) 19,20 47,80 108,30 33,90 52.5) 47.5) 67,0) 27,ÓOt 52,80 127,00 102,50 85,80 32,00 92,50 64,40 113,00 49,30 35,00 33,00 72,50 73,00 44,70e 37,00 632,00 43,50 55,00 46,50 40,50 40,50 131,00 35,20 3930 127,00 51,50 39,90 3,30 50,00 131,80 67,00 77,10 161,50 50,50 52,00e 114,00 39,80 2830 70,00 56,70 91,00 45,80 30,80 58,00 89,00 47,00 50,00 161,00 31,80 80,10e 113,80 48,40 50,00 37,30 41,00 290,00 551,00 210.00 139,00 326,00e Voorzitter Schouten vindt dat men reuze voorzichtig moet zijn met aanprij zingen van het zogenaamde Noorse sys teem, dat de laatste weken door sommi gen wordt aanbevolen als bijna het ei van Columbus voor de oplossing van de EG-zuivelproblematiek. Namen noemt De vraag is dus of de Nederlandse scheépsbouw, die wellicht pas omstreeks 1985 weer enige winst zou kunnen opleve ren,, in die tijd overeind kan worden ge houden. Vast staat wel dat met de huidige (toégezegde) overheidssteun de zaak niet is te redden. Voor dit jaar is 347 miljoen galen beschikbaar, voor volgend jaar 269 miljoen. Behalve de slechte markt is er het feit dat de financiële draagkracht van de werven zeer te wensen overlaat. De beleidscommissie heeft minister Van Aardenne van Economische Zaken er op gewezen dat tal van werven niet verder kunnen inkrimpen zonder verlies van her stelmogelijkheden in de toekomst en blij vende schade aan het industriële patroon van ons land. Verder is het onzeker of er voldoende vraag zal zijn om, met welke lage prijs ook, opdrachten te noteren. Misschien, zo wordt geopperd, zijn er mogelijkheden voor de overheid zelf om orders te ver strekken, bijvoorbeeld gastankers en spe ciaal materieel voor de rijkswaterstaat. Dat zou enige verlichting kunnen bete kenen. ZÜRICH, (AP). De Zwitserse staats luchtvaartmaatschappij Swissair wil zijn tien machines type DC-8 die diensten on derhouden in Europa en op het Midden oosten. vervangen door Europese „Air bussen”. Dit komt neer op een besteding van 700 miljoen Zwitserse franken ofwel 420 mil joen dollar). De raad van Bestuur van de Swissair zal de volgende week beslissen of de aankoop doorgaat. bracht. Met de zogenaamde aanvaarde verliezen op orders mee is een verlies gefinancierd van 32 per man. Omdat de totale werfcapaciteit in de verstreken twee jaar 51,5 miljoen uur was is dus met de steun 38 procent van de werfcapaciteit bemand. HOEVELAKEN. (ANP). NV Bouw fonds Nederlandse Gemeenten (BNG) gaat in toekomstige publikaties over haar hypotheekrente niet alleen het nominale, maar ook het effectieve rentepercentage vermelden, aldus het Bouwfonds. Volgens het Bouwfonds komt zij hier mee tegemoet aan de wensen op dit punt bij diverse consumentenorganisaties. ROTTERDAM (ANP). De onderne mingsraden van Multibouw en Koninklij ke Nederhorst Bouw (KNB) doen een dringend beroep op minister Van Aarden ne (Economische Zaken) en de Tweede Kamer om ervoor te zorgen dat de bedrij ven worden voortgezet. In een telegram, dat de ondernemingsraden gisteren aan de minister en de Kamer hebben ge stuurd, zeggen zij ervan overtuigd te zijn dat de Nederhorst-bouwbedrijven ais ge heel kunnen worden gecontinueerd. Volgens de ondernemingsraden is het aanzienlijke verlies, dat KNB in 1978 heeft geleden, te wijten aan incidentele tegen vallers bij een buitenlands project, de liquidatie van Indeco Coignet en verschui- vingen die tussen Nederhorst- en Ogem- bedrijven hebben plaatsgevonden. „Dit verlies geeft geen reëel beeld van de struc turele sterkte van de Nederhorst Bouwbe drijven”, aldus de ondernemingsraden in hun telegram. Vorige week verklaarde de secretaris van de ondernemingsraad van KNB goe de hoop te hebben dat het bedrijf kan blijven voortbestaan. Naast een aantal bouw- en havenprojecten, die het bedrijf onder handen heeft, wordt momenteel on derhandeld over een serie buitenlandse contracten ter waarde van ongeveer 850 miljoen gulden. Bij KNB in Gouda wer ken 2000 mensen. West-Duitsland is nog steeds de voor naamste handelspartner van Nederland en voor de Bondsrepubliek zijn wij nog steeds de grootste leverancier. Maar de Nederlandse uitvoer heeft in het afgelo pen jaar toch een flink deel van zijn marktpositie prijs moeten geven, aldus de Kamer. Terwijl de Duitse goedereninvoer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De tarieven voor auto- rijlessen moeten omhoog, vindt het WD- Kamerlid Van de Ven. In schriftelijke vragen aan minister Van Aardenne (Eco nomische Zaken) en zijn ambtgenoot Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) stelt de liberaal dat het huidige lesgeld het niet mogelijk maakt om een verantwoorde op leiding te verzorgen in een sociaal verant woorde werkweek. Van de Ven wil dat de tarieven zo snel mogelijk omhoog gaan. De huidige situatie wordt in het alge meen als zorgwekkend gekenmerkt voor de grote en middelgrote werven, op een enkele uitzondering na. Tekenend is in dit verband dat in het tweede halfjaar van Vorig jaar slechts orders voor zeevarende handelsschepen tot een omvang van 11.600 bruto register ton zijn ontvangen. Dat is weinig meer dan niets, aldus des kundigen. Totale orderontvangst in deze categorie: 118.000 brt (in 1977 nog 253.900 brt). Orders voor de bouw van baggermateri- aal en andere vaartuigen voor de buiten- gaatse olie- en gaswinning waren vorig jaar slechts iets hoger dan in 1977 (126.400 tegen 105.600 m3 waterverplaatsing). De ontvangst van nieuwe opdrachten voor de bouw van binnenvaartuigen en sleepsche- pen en van vissersvaartuigen was vorig jaar groter, maar die voor sleep- en duw boten was lager. Over het geheel gezien is nu zeker wel het dieptepunt bereikt, dat al jaren was voorzien. In en buiten de beleidscommissie heb ben vooral de vakbonden de laatste we ken aangedrongen op ingrijpen van de overheid. Zij vrezen dat op zekere termijn de werkgelegenheid van zeker 20.000 man op de tocht komt te staan. Hierbij gaat het met name om de bezet ting van werven van het Rijn-Schelde- Verolme-Concern (zoals de VDSM in Rot terdam) en het personeel van vele toeleve rende bedrijven. Het aantal bedreigde ar beidsplaatsen in de scheepsnieuwbouw zelf liggen tussen de 10.000 en 15.000 mensen. DEN HAAG. Het dagelijks be stuur van het Landbouwschap heeft vanmiddag een gesprek met pre mier Van Agt gehad over het land bouwbeleid dat volgens deze orga nisatie gevoerd zou moeten worden in EG-verband. Aanleiding voor het gesprek is het beraad dat de Euro pese raad van regeringsleiders het komende weekeinde heeft over het EG-landbouwbeleid. WARSCHAU (AP). De regering van Polen is bezig enkele obstakels uit de weg te ruimen die de vorming van een geza menlijke onderneming in Polen tegenhou den, zo heeft de staatstelevisie in dat land bekend gemaakt. Een besluit van de ministerraad zal de vestiging van gemengde bedrijven in Po len mogelijk maken op voorwaarde dat de Poolse partner tenminste 51 procent van het kapitaal bezit, aldus de Staatstelevisie. AMMERSFOORT (ANP). banken spiegelen te lage rentepercen tages voor, aldus de Vereniging Eigen Huis in Amersfoort. De vereniging zal voortaan zelf, naast de door de banken opgegeven percentages de rente ver melden die de geldlener werkelijk op jaarbasis is verschuldigd. Bovendien zouden volgens Schouten politieke verbanden en verhoudingen de belangrijkste beïnvloeders van beslis singen kunnen worden. Het ligt voor de hand, aldus Schouten, dat de ministers van Landbouw hun regeringsleiders vooraf zullen bijscholen op het land bouwpolitieke terrein. ROTTERDAM (ANP). De afvalwa- terheffingen zijn in de afgelopen vijf jaar gemiddeld met 90 procent gestegen. Be droeg de gemiddelde heffing in 1975 ruim 18 gulden, dit jaar is dit bedrag gestegen tot bijna 35 gulden. De hoogste heffing voor 1979 bedraagt 48,50 gulden (1975: 34 gulden), de laagste 15 gulden (1975: 7 gulden). Dit blijkt uit cijfers over afvalwaterhef- fingen op lozingen op rijkswateren en provinciale wateren van „Krachtwerktui- gen”, een vereniging van gebruikers van stoomketels en krachtwerktijigen in Amersfoort. Het hoogste bedrag wordt thans geheven door het waterschap de Brielse Dijkring in Zuid-Holland, die in 1975 nog slechts 20 gulden in rekening bracht. Axeler Ambacht, dat pas in 1976 met een heffing begon, heeft het bedrag steeds gehandhaafd op het laagste bedrag van 15 gulden. Hiermee is het district het enige dat zijn heffing niet heeft verhoogd. In alle andere gevallen zijn de heffingen de afgelopen jaren telkens omhoog gegaan. De vakbeweging vreest bij verdere in krimping van bedrijven in het Rijnmond gebied het gevolg zal zijn dat het perso neelsbestand beneden een bedrijfsecono misch verantwoord peil komt, zodat voortbestaan dan niet meer tot de moge lijkheden behoort. Wat de Amsterdamse situatie betreft, op iets langere termijn komt daar het werk voor de NDSM in gevaar wanneer en daar ziet het naar uit de VDSM niet meer kan zorgen voor de toegezegde 250.000 man-uren aan toele verend werk per jaar. De Vereniging Eigen Huis waar schuwt ervoor, dat men bij de keuze van een hypotheek niet alleen op de werkelijke rentepercentages moet af gaan. Er zijn immers nog meer hypo- theekvoorwaarden van belang zoals de boetebepalingen, die van kracht zijn bij vervroegd aflossen, de mogelijk heid bij gesubsidieerde woningen de subsidie in de betalingen te verwerken en de verplichting tot het afsluiten van verzekeringen via de bank, aldus de Vereniging Eigen Huis. De georganiseerde landbouw is vol gens voorzitter Schouten van het Land bouwschap erg huiverig voor het be spreken van de landbouwproblemen door de regeringsleiders omdat die naar zijn mening niet voldoende deskundig zijn op dit terrein. Zoals de situatie volgens de meest re cente stand van orderontvangst is, is er een totale werfbouwcapaciteit van 16,6 miljoen manuren. Die komt overeen met 70 procent van de capaciteit van 1976, een reductie die volpens het snoorbookie” DEN HAAG (ANP). De opleving van de economie in West-Duitsland heeft in tegenstelling tot vroeger geen positief effekt op de economie in Nederland. Het bestuur van de Nederlands-Duitse Kamer van Koophandel heeft hierover zijn bezorgdheid geuit tijdens een gisteren gehouden persbijeenkomst. i m het afgelopen jaar steeg met ruim acht procent nam de invoer vanuit Nederland slechts met twee a drie procent toe. Het bestuur van de Kamer constateert’ dat de economische groei van Nederland het kleinst is van alle landen in de Europe- se Gemeenschap. Als oorzaak hiervan ziet de Kamer het ongunstig samengestelde-* pakket van goederen dat wij voor uitvoer beschikbaar stellen. Als voorbeeld voerde men de uitvoer naar West-Duitsland aan. Aardgas en aardolieprodukten maken voor 26 pro cent deel uit van dit pakket. Deze uitvoer stagneert omdat er geen andere produc ten zijn die aardgas en aardolie kunnen vervangen. Een verheugende ontwikkeling ziet de Kamer in de stijging van de uitvoer van voedingsmiddelen naar de Bondsrepu bliek, die is gestegen met 7,6 procent. De groeikracht van deze markt is echter niet zo groot dat daarvan op middellange of lange termijn sterke impulsen van ver wacht kunnen worden, aldus de KamerC" Op de persbijeenkomst werd geconsta teerd dat de ongunstige reactie van het Westduitse publiek op het televisie-debat tussen de Westduitse oppositieleider KohL en Nederlandse burgers een nieuwe drerti-" pel voor onze export opwerpt. Volgens de Kamer van Koophandel zijn er zeer veel verontwaardigde reacties bin nengekomen bij de Nederlandse ambas sade in Bonn. De Duitse kranten stonden een tijdlang vol met verontwaardigde commentaren en oproepen om de Neder landse goederen te boycotten en om va kantie in Nederland af te zeggen. Het Duitse publiek was niet te spreken over de vragen die aan Kohl werden ge steld, onder meer over de Berufsverbote en abortus. De leiding van de Kamer van Koophandel gelooft echter dat deze reac tie na enige tijd zal wegebben. In dit verband wordt er op gewezen dat de grote overheidssteun (premies) in het kader van het zogenaamde Maritieme Plan (orders voor de koopvaardij) als ge volg van de scheepsbouwcrisis is wegge vallen. Een alternatief zou kunnen zijn een sloop- en bouwprogramma. Bovendien dient het complex van steun maatregelen van de overheid te worden uitgebreid om ineenstorting van de scheepsbouw te voorkomen. En verder, als de scheepsbouw moet blijven bestaan, Verwacht werd inmiddels dat minister Van Aardenne, die de laatste dagen over dit probleem besprekingen heeft gevoerd, de Tweede Kamer een brief zou sturen voorafgaande aan het debat, waarin hij zijn mening over eventuele oplossingen zou geven. Tot dusver heeft de bewinds man echter nog niets van zich doen horen. to I/i<wbnwl F I*.. Geschat wordt dat tot en met 1981 nog wel een miljard nodig zal zijn, een con creet bedrag is nog niet bekend. De werk gelegenheid voor tienduizenden mensen komt op het spel te staan. De vraag of de scheepsbouw in stand kan worden gehouden in de huidige vorm dan wel dat tot verdere „afslanking” (af stoten van personeel en werven) moet worden overgegaan zal vermoedelijk cen traal staan in een debat dat de Tweede Kamer vandaag zou houden. Aanleiding is de steunoperatie voor zware metaal- en scheepsbouw, waartoe vorig jaar maart werd besloten. Tot en met vorig jaar heeft de overheid 1.790.001).000 in de scheepsbouw „ge pompt”. Totaal gaat het om bijna twee miljard, want de werven hebben sedert de zomer van 1976, toen de beleidscommissie haar werk begon, een verlies op verworven orders geleden van 145 miljoen. Een groot deel van het steunbedrag is verstrekt in de vorm van zogenaamde achtergestelde leningen. De beleidscom missie houdt er nu al rekening mee dat 1.125 miljoen gulden als „verloren” moet worden beschouwd en 510 miljoen als „waarschijnlijk verloren”. Verder heeft de overheid voor 150 mil joen gulden deelgenomen in aandelenka pitalen en is 150 miljoen aan investeringen besteed of toegezegd. Al met al heeft de ongeveer twee miljard steun bijna 20 mil joen directe manuren aan werk opge- Bij de vakbeweging is al meermalen de wens uitgesproken dat de werkgevers in de scheepsbouw in het kader van verdere steunmaatregelen weer verlies van hun onafhankelijkheid zullen moeten aan vaarden. Vragen als deze zijn waarschijn lijk ook in het Tweede-Kamerdebat van vandaag aan de orde gekomen. Bekend is onder andere dat vooral van de kant van de Industriebond CNV het beleid van de RSV-top al meermalen hevig is gekriti seerd. Zeker is dat vooral in het Rijnmondge bied de nood op de scheepswerven hoog is. De ondernemingsraad van de VDSM- werf heeft enkele weken geleden al ge klaagd over de binnen enkele maanden te verwachten onderbezetting, waardoor ontslagen worden verwacht. Van de kant van RSV zijn deze berich ten niet tegengesproken. In Rotterdam, Schiedam en omstreken zijn door sluiting van werven en vermindering van capaci teit in de laatste jaren al tussen de 10.000 en 15.0000 arbeidsplaatsen verloren gegaan. I

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 25