Na nederlaag tegen geïmproviseerd" Belgisch elftal Zege Björn Borg Tijdens NK-schaken Ree lijstaanvoerder na derde speeldag sportpuntiq Krol traint weer Spaanse stakers krijgen boete Proces tegen Oosterbosch 50 50 .75 Karakter Bluf Te pessimistisch lie 3- 33 SPORT 19 7 9 DONDERDAG 8 MAART ing. I d. ten/ uit- 3 cm Sombere toekomst amateurs Scheidsrechter: Latanzi (Italië). 91 Aa al. 02 nburge Bondscoach Arie de Vroet: We hebben tegen België verdiend verloren Waarbij Guy Thijs gemakshalve maar JAN BLIJBOOM Knetemann maakt einde aan reeks speculaties Or Gerrie Knetemann: scherpe tijd Rini van Bracht j i Moet deze nederlaag gezien worden als de voorloper van resultaten die het uit zicht op het bereiken van de volgende poule gaan vertroebelen? Arie de Vroet weigert vooralsnog in die richting te den ken, al valt uit zijn conclusie wel af te leiden dat hij de toekomst niet al te zonnig tegemoet ziet. Figuurlijk gesproken dan, want de volgende wedstrijd is aan de Spaanse zuidkust. De bondscoach: „Ik kan niet anders concluderen dan dat deze ontmoeting vol komen verdiend is verloren. Jammer, maar niets aan te doen. In de tweede helft werd het verschil in uithoudingsvermo gen steeds duidelijker merkbaar. En aan dat wegzakken dankten de Belgen in de slotfase de winnende treffer”. Een nuchtere weergave van de feiten, dat wel. Maar het is toch de vraag of Arie de Vroet met deze summiere uiteenzetting zijn ploeg niet wat al te nadrukkelijk in een hoek zette die het nauwelijks verdien de. Want er waren zeker in de eerste drie kwartier voldoende pluspunten geweest om de uitdrukking „volkomen verdiende nederlaag” niet tè letterlijk op te vatten. Het heeft er namelijk tóch de schijn Van dat De Vroet wat al te pessimistisch het accent op de slechte voorbereiding heeft gelegd, waardoor zijn équipe bij- voorbaat al met de gedachte móest spe len dat er een bijna onmogelijke krachts inspanning zou moeten worden geleverd om de hoger gekwalificeerde Belgen met lege handen naar huis te sturen. Want wat bleek? Dat de Belgische coach Guy Thijs na afloop van de wedstrijd zijn formatie nauwelijks serieus nam en zelfs van „een bij elkaar geraapt zootje” repte minder goed voor de dag zijn gekomen. Toen Raas in de grote prijs van Antibes tweede werd achter Esclassan stond er in de Franse kranten dat Post een donder speech zou houden. Nou ze doen maar”. De stelling dat de ploeg (onder meer, zoals wel wordt gesuggereerd door het vertrek van Hennie Kuiper) flink aan kracht heeft ingeboet, moet zo snel moge lijk uit de wereld geholpen worden. Pa- rijs-Nice moet daarvan het levende be wijs worden. Zijn visie: „Natuurlijk hebben we ver diend gewonnen, omdat Nederland speel de zoals ik had verwacht. Maar het is fout te veronderstellen dat ik met deze jongens een goede voorbereiding heb gekend. Geen sprake van. Slechts tweemaal ben ik met dit stel op oefening geweest en voor de rest hebben we het helemaal van im provisatie moeten hebben”. Toch zal de waarde van Oosterbosch pas vandaag blijken. Dan wordt een ploe gentijdrit over 33 kilometer gereden van Joigny naar Auxerre. Daarin moet Oos terbosch, die deel uitmaakte van de Ne derlandse ploeg die wereldkampioen 100 km. tijdrit werd, zijn steentje bijdragen aan de eindzege van Knetemann. Want de ploegentijdrit telt ook mee voor het indivi dueel klassement. Voor de andere ritten wordt Oosterbosch duidelijk nog wel wat te licht bevonden. De Kneet vindt een topfitte Jan Raas aan zijn zijde. De Zeeuw, die zijn tweede plaats in de Omloop Gent-Gent (Het Knetemann: „Hij weet nog helemaal niet hoe het spel gespeeld wordt bij de profs. Dat moet-ie nog allemaal leren”. Volk) zaterdag toeschreef aan een griep aanval eerder die week, liet woensdag weten genezen te zijn. Dat bewees hij ook onmiddellijk door bijzonder lang aan de leiding te gaan van de rangschikking. „Die hebben me ook in de Ronde van de Middellandse Zee flink dwars gezeten”, aldus de wereldkampioen. Knetemann gokt weer op de eindzege in Parijs-Nice en die lijkt in het verschiet. De grootste concurrentie verwacht Knete mann van de ploeg van Hennie Kuiper. Maar eigenlijk is deze tijdrit iets te lang voor mij”, zei Raas. ger temperatuur van nadelige invloèd zal zijn, tot een minimum terug te brengen. Ajax heeft gisteravond een vriend schappelijke wedstrijd tegen de amateur eerste klasser Susteren met 9-0 gewonnen. Doelpuntenmakers waren Arnesen (3), Clarke (2), Meutstege, Schoenaker, Kaiser en Erkens. Twaalf aanhangers van Glasgow Ran gers zijn na afloop van het Europa Cup duel tussen FC Köln en Glasgow Rangers gearresteerd wegen agressief gedrag en diefstal. Jos Schipper uit Wemeldinge is door een snelle eindsprint winnaar geworden van de 12de Grote Prijs van José Samijn. De Italiaanse bokser Rocky Mattioli, die onlangs zijn wereldtitel in het zwaar- weltergewicht verloor, is geopereerd aan zijn arm. Een blessure, die hij opliep in het BELGIË: De Zutter (Winterslag), Boeckstans (FC Antwerp), Theunis (Winterslag), Koeckelkoren (Ber ekent) en Wintacq (La Louvière), Daerden (Tonge ren), Clysters (Tongeren) en Denier (Winterslag), Schoofs (Hasselt), Paul Sanders (Harelbeke) en Hos te (Tongeren). De opstellingen van de elftallen van Nederland en België, die elkaar woensdagavond op het terrein van RBC in Roosendaal ontmoetten voor de voor ronden' van het toernooi om het Olympisch voetbal kampioenschap: NEDERLAND: Spierings (BW), Van der Spel (Xerxes), Wisse (RKC), De Haas (Geldrop) en Meijer (Xerxes), Henk de Graaf (IJsselmeervogels), Van Dam (TOP) en Hakkens (Hapert), Verstraeten (RKC), Meijerink (Emmen) en Van der Ent (RWH). titelgevecht tegen de Brit Maurice Hope, de nieuwe kampioen. Op de tweede dag van het toernooi om het wereldkampioenschap ijshockey voor junioren in de B-groep heeft Nederland met 4-7 van Italië verloren. Frankrijk won van België met 9-2. De pas zestienjarige Amerikaanse ten nisster Pam Shriver won tijdens een da- mestoernooi in Philadelphia (VS) verras send van de Australische Kerry Reid, in haar, eerste wedstrijd als prof: 6-2, 6-0. WENEN (AP). De Zweed Björn Borg heeft in het tennistoernooi om de Velo- beker de Amerikaan John McEnroe ge klopt in drie sets: 3-6, 6-1, 6-4. De wedstrijd duurde haast een uur en drie kwartier en werd gespeeld in aanwe zigheid van 6.000 toeschouwers in het overdekte Prater-stadion. De Zweed had het alleen in de eerste set. moeilijk. In de tweede herstelde hij zich en de laatste set won hij na slechts 27 minuten spelen. Toen maakte zijn tegenstander de in druk moe te zijn geworden. Hij maakte verschillende fouten en scheen niet meer op te kunnen tegen de machtige service- slagen van de Zweed. Eerder op de avond had de Italiaan Adriano Panatta de Oostenrijker Peter Feigl verslagen met 3-6, 6-3, 6-4. De oproep had een groot succes. Geen van de geplande 39 wedstrijden ging door. Officials van Barcelona en Valen cia zeiden overigens voordat de be slissing naar buiten kwam, dat zij er niets voor voelden maatregelen tegen hun spelers te nemen. erging i Goa et, mc jbad 90.- k ,8 e kaa logelij >rt. Ti Gerrie Knetemann begon aan die koers in ieder geval, zoals hij dat vorig jaar deed: met een zege in de proloog, een tijdrit over 8200 meter met start in Bou logne Billancourt en finish in Parijs. Hij nam zeven seconden voorsprong op zijn naaste concurrent, Joop Zoetemelk, die vorig jaar tweede was op vijf seconden achterstand. „Zie je wel”, betoogde Knete mann, „ik word ieder jaar beter”. Na de eerste winst van de Huyberge- naar lijkt Parijs-Nice opnieuw een Neder landse aangelegenheid te worden. Van de 119 deelnemers bezit slechts 10 procent (12 man) de Nederlandse nationaliteit, maar vijf van hen klasseerden zich gisteren al bij de eerste tien. Achter Knetemann en Zoetemelk „die aan de Cote d’Azur al een sterke indruk op mij maakte”, aldus Peter Post finishte Jan Raas als vierde op een seconde achter Tour-Winnaar en tijdspecialist Bernhard Hinault, eiste nati onaal kampioen Henk Lubberding de achtste plaats voor zich op en werd Bert Oosterbosch negende. voor de hand dat de Spaanse bondscoach Santamaria in Roosendaal aanwezig om Nederland, de eerste tegenstander in deze kwalificatiepoule, te peilen opti mistisch naar huis is afgereisd. Met de verblijdende wetenschap dat hij zich naar amateuristische maatstaven niet zo hoeft te beperken wat zijn spelerskeuze betreft als college Arie de Vroet. Het lijkt een bijna uitgemaakte zaak dat Nederland ook straks, 28 maart in het Zuidspaanse Almeria, amper uitzicht op desnoods een puntendeling heeft Daarvoor is aan Ne derlandse zijde de tijd te kort om het conditieverschil, waarbij ook een veel ho- Sosonko-Hofland 'h-'lr, Timman-V.d. Vliet 1-0: Donner-Van der Wiel ‘/z-Va; Baljon-Ree 0-1; Lan- geweg-Hartoch Va-Va; Ligterink-Van Dop afg. Stand: 1. Ree 2-'Za; 2. Ligterink 2 1 afg.; 3/6 Böhm, Sosonko, Timman, Baljon 2;7/8. Donner, Hofland l-'/a; 9/11 Langeweg, Hartoch, V.d. Vliet 1; 12. Van Dop Va-l afg.; 13/14. Van der Wiel, Van der Weide ‘/a. De civiele procedure die de statenloze schaker Viktor Kortsjnoi tegen Anatoli Karpov uit de Sovjet-Unie en de Internationale Schaakfedera- tie (Fide) aanhangig heeft gemaakt bij de Am sterdamse rechtbank, heeft woensdag voor de eerste keer gediend op de zitting. LEEUWARDEN (ANP). De gevestig de orde binnen het Nederlandse schaak wereldse begint zich te herstellen van de turbulente gebeurtenissen, waarmee het toernooi om het Nederlands kampioen schap begon. De drievoudige ex-kampioen van Ne derland Hans Ree, nam gisteravond de leiding door met zwart gedecideerd af te rekenen met een van de twee koplopers; Baljon. Ree’s positie van lijstaanvoerder heeft een voorlopig karakter, want Gert Ligterink was nog doende met Van Dop. Deze partij werd afgebroken met kansen voor Wit (Ligterink), zodat de mogelijk heid erin zit dat Ligterink een halfje voor blijft op Ree. Jan Timman voegde zich bij de achter volgers. De Amsterdamse grootmeester won snel en doeltreffend van Van der Vliet. Deze permitteerde zich een enigs zins frivole openingsbehandeling, waar van Timman profijt trok. Böhm won eveneens en wel van Van der Weide. Deze ontspoorde na een goed middenspel en ziet zijn goede bedoelingen karig beloond met een half uit drie. John van der Wiel is eveneens bezitter van dezelfde matige score. Hij kwam daaraan na een remise tegen Donner. So sonko-Hofland leek wit mogelijkheden te bieden, maar de Rotterdamse hoofdklas ser bleef overeind. Langeweg vierde zijn 42ste verjaardag met een remise tegen Hartoch. Uitslagen derde ronde: Böhm-V.d. Weide 1-0; De uitslag van de proloog Vfm Parijs-Nice: 1. Knetemann (Ned) 10 minuten en 25 seconden (gemiddelde snelheid 47,223 km. per uur); 2. Zoetemelk (Ned) 10.32; 3. Hinault (Fra) 10.33; 4. Raas (Ned) 10.37; 5. Braun (Wdl) 10.38; 6. Thurau (WD1) 10.41; 7. Vandenbroucke (Bel) 10.46; 8. Lubberding (Ned) 10.48; 9. Oosterbosch (Ned) 10.49; 10. Gisiger (Zwi) 10.51; 11. Bruyere (Bel) en Van Vliet (Ned) 10.53; 20. Kuiper (Ned) 11.06. In de negende ronde van het internatio nale schaaktoernooi in München heeft lei der Boris Spasski verrassend verloren van de titelloze Westduitser Harald Lieb. De witspeler won in 24 zetten, toen Spass ki in betere stelling een grove fout maakte. De stand: 1. Spasski 6 pnt.; 2. Andersson 5'A; 3. Hübner 5 pnt. en 1 afg. partij; 4/5 Olafsson en Stean 4Vz; 6 t/m 8 Balasjov, Unzicker en Pfleger allen 4 pnt.; 9 t/m 11 Pachman, Lieb en Ro- batsch allen 3*/2. Tegen de Fide werd verstek verleend. Evenzo tegen Karpov, voor wie geen advocaat was verschenen. MADRID. De Spaanse voetbal lers, die het afgelopen weekeinde in staking gingen, zuilen dat moeten bekopen met een boete van tien pro cent op hun jaarcontracten. De clubs, die hiertoe gisteren besloten, willen over twee dagen met de in houdingen beginnen. De wedstrijdpremies vallen niet on der deze maatregel. Dat maakt het grootste deel van het inkomen van de Spaanse voetballer uit. Desondanks menen insiders dat vooral buiten landse spelers op basis van contrac ten voetballen, die in enkele gevallen zo’n 180.000 per jaar bedragen. De vereniging van Spaanse eon- tractspelers riep het afgelopen week einde op tot een staking uit protest tegen drie voorgenomen veranderin gen: tegen de leeftijdsgrens van 23 jaar voor spelers uit de derde divisie, tegen een striktere controle op de naleving van de amateur-regels en tegen de mogelijkheid voor de vereni gingen om spelers ook na afloop van hun contractperiode verder aan zich te binden. Daarentegen wil de spe- lersbond komen tot een zekere con tractvrijheid en een sociale verzeke ring, waarvan de voetballers tot dus verre verstoken zijn. AMSTERDAM. (ANP) International Ruud Krol zal (voorlopig) niet worden geopereerd aan de bilspier, die hem al voortdurend hindert. Gisteren is door de medische staf van het Lucas-ziekenhuis besloten niet tot operatie, dan wel oprekking van de be treffende spier, over te gaan. Krol zou vandaag weer bij Ajax gaan trainen. Opnieuw zal De Vroet dus zijn kaarten moeten zetten op de bereidheid van de spelers zich op karakter tot het uiterste te geven, in de hoop dat daaruit iets positiefs te voorschijn komt. Zoals bijvoorbeeld na een kwartier in de eerste helft van deze wedstrijd, toen Nederland na het openingsdoelpunt van België een voortreffelijke kopbal van de rappe Hoste even in de versukkeling dreigde te raken, maar al spoedig zijn zelfbeheersing hervond. Een minpunt hierbij was wel dat de slungelachtig ogen de Belgische kanthalf Jos Daerden, die zo’n doorslaggevende rol had vervuld bij het tot stand komen van het doelpunt, te veel bewegingsvrijheid hield. Waarvoor zijn niet altijd attente -schaduw Henk de Graaf verantwoordelijk was. Maar hoe dan ook, Nederland zette zijn tegenstander onder druk. En nadat laatste man Paul Theunis uit een strak schot van Giel van Dam de bal op het nippertje voor het verlaten doel had weggewerkt, zorgde Mart Hakkens er in de 30e minuut voor dat Nederland op 1-1 kwam. Vanaf dat ogenblik, tot aan de rust toe, verzuimde de ploeg van Arie de Vroet de in het nauw komende Belgen voor voldongen feiten te plaatsen. Als Nederland in die periode een voorsprong had genomen zou dit zeker in overeenstemming met het spelbeeld zijn geweest. Kortsjnoi, die de tweekamp om de wereldtitel van Karpov verloor wil door de rechtbank vast gesteld hebben dat de uitslag van de beslissende 32ste partij in Baguio stad op de Filippijnen van geen waarde is. Voorts dat de Fide gelast wordt de tweekamp voort te zetten bij de stand 5-5. Hij voert aan dat de Russische psycholoog profes sor Zoekbar, in strijd met de gemaakte af spraak, tijdens de 32e partij op de vierde rij van de toeschouwerstribune zat, tegen welke in breuk de Fide zich niet heeft verzet. (Van een speciale verslaggever) PARIJS. Aan alle speculatiés over een mogelijke verzwakking van de ploeg, van Peter Post is gistermiddag in het centrum van de Franse hoofdstad Parijs abrupt een einde gekomen. Daar flitste wereldkampioen Gerrie Knetemann op een steenworp afstand van de Eiffeltoren met een ongelooflijk scherpe tijd naar de winst in de proloog van de etappewed- strijd Parijs-Nice. De twijfels over de kracht van de equipe verdwenen als sneeuw voor de zon. Knetemann legde de basis in van een nieuw „Postjaar”. Dat er getwijfeld werd over de ploeg van Post is wel duidelijk. Zijn ploeg liet immers aanzienlijk minder van zich horen dan in 1978. Door de trainingsachterstand van Raas en een domme valpartij van Knetemann bleven goede prestaties tot nog toe uit. Knetemann: „Ze hebben ge probeerd bij ons te stoken, omdat we A v. dwingt respect af DÜREN. Rini van Bracht is ook de tweede dag van het Europees kampioen schap driebanden ongeslagen doorgeko men. In het Westduitse Duren toonde de Waalwijker gisteren een opmerkelijk herstel. Zijn algemeen moyenne steeg aanzienlijk na twee gedecideerde winst- partijen tegen de Scandinavische deelne mers Mats Noren en Kurt Thoegersen. Na eerst de Zweed geen kans te hebben gela ten, bood gisteravond ook het optreden van Van Bracht tegen Thoegersen het nodige perspectief voor het verdere ver loop van het toernooi. Een uur heeft de Deen de illusie gehad een bedreiging voor de Nederlandse titel- houder te kunnen vormen. Maar na een uitermate geconcentreerd tot stand geko men compositie van negen caramboles, haakte Thoegersen af: 60-40. Aldus dwong Van Bracht gisteren bij de voornaamste titelpretendenten Ceule- mans en Muller het nodige respect af. Evenals de Oostenrijker Johan Scherz die qua moyenne ook een zwakke openings dag kende, had de Waalwijker tot de twee de dag gewacht om zijn visitekaartje af te geven. Daarmee tegelijkertijd zijn kandi- (Van onze sportredactie) ROOSENDAAL. Wat bondscoach Arie de Vroet al had gevreesd is gister avond op het RBC-terrein gebeurd: dank zij een betere conditie en meer routine hebben de Belgische liefhebbers de eer- ste kwalificatiewedstrijd voor deelname aan het olympisch voetbaltoernooi met volle winst afgesloten. Nederland moest met 1-2 capituleren; een uitslag die zeker uitzicht op een puntenverdeling had ge boden, als er na een kwartier in de eerste helft tot aan de rust meer overleg en doortastendheid in de combinaties had den gezeten. Bert Oosterbosch: „Gisteravond om half twaalf belde Post mij op. Aad van den Hoek was ziek geworden en ik moest invallen”. (Van een speciale verslaggever) PARIJS, —f Terwijl Bert Ooster bosch gisteren trots rondreed in zijn proftenue, wordt in België koort sachtig gewerkt aan een proces te gen de Eindhovense renner en diens ploegleider Peter Post. Zondag maakte een deurwaarder, in op dracht van de ploeg Marc-Superia van Romain de Loof, een foto van Oosterbosch in Raleigh-shirt om daarmee het wettelijk bewijs in han den te krijgen dat de 22-jarige Bra bander inderdaad in die ploeg rijdt. Maar omdat dit achterwege bleef moes ten de Nederlanders er zich na de hervat ting in eerste instantie toe beperken de bereikte stand te consolideren. Met het gevaar dat het uithoudingsvermogen daarbij in de slotfase tekort zou schieten. Zo gebeurde het prompt. En opnieuw was het Hoste die als scherprechter fungeer de, welgeteld tien minuten voordat de zwak leidende Italiaanse scheidsrechter Ricardo Lattanzi een man met weinig loopvermogen het eindsignaal liet klinken. verzweeg dat zijn selectie in feite Jong België een pittige oefenwedstrijd tegen Kortrijk achter de rug heeft en ook op andere wijze, zoals betere tereinen en weersomstandigheden, meer ritme heeft kunnen opdoen. Het is bekend dat Guy Thijs graag bluft. En vanuit deze weten schap moet dan ook worden verklaard waarom hij verderop in zijn betoog zijn ploeg als een formatie afschilderde „die nog voor veel verbeteringen vatbaar is”. Met andere woorden: wat dit België van avond heeft laten zien was eigenlijk bene den de maat. Afgaande op deze ontmoeting ligt het dat hij pas dit seizoen inderhaast onder zijn hoede heeft genomen. datuur 'stellend voor een plaats op het erepodium naast de huizenhoge favoriet Ceulemans. De weg in Duren naar een verdeling van de ereplaatsen is echter nog erg lang. Het EK ging dinsdag zijn/tweede dag in en wordt eerst zondag met een slotceremoni- eel besloten. Raymond Ceulemans toonde j gisteren in de derde ronde opnieuw zijn uitzonderlijke klasse door zijn partij te- gen Neves met een moyenne van liefst l. 764 af te sluiten. Evenals Van Bracht gaf ook de Oostenrijker Scherz zich in de derde ronde voor het eerst echt bloot. Dat Scherz nog altijd iemand is waarmee re kening gehouden dient te worden, werd overduidelijk in diens duel met O.ddo, dat door de Oostenrijker in 40 beurten werd afgeraffeld. In dezelfde ronde kelderde Müllers moyenne na een moeizame triomf van de Berlijner over zijn landgenoot Siebert. Stand na twee dagen: 1. Ceulemans 8 m. pnt. - 10 h. serie - 1.437 alg. gem.. 2. Scherz 8-8-1.038, 3. Van Bracht 8-9-0.948, 4. Muller 8-8-0.895, 5. Vierat 6-5-0.970, 6. Rico 6-8-0.800, 7. Niederlander 2-7-0.649, 8. Thoegersen 1-11-0.744, 9. Noren 1-7-0.722, 10. Oddo 0-6-0.751, 11. Siebert 0-9-0.743, 12. Neves 0-6-0.677. Oosterbosch heeft namelijk eerder al een contract getekend voor de Bel gische Marc-ploeg. Later kwam hij op die beslissing terug, en ging hij naar Post. „Als hij ooit voor die ploeg rijdt, doen wij hem een proces aan”, liet De Loof weten. Gelet op het in schakelen van een fotograferende deurwaarder („ik heb daar niemand gezien", liet Oosterbosch weten) wordt de daad bij het woord gevoegd. Zaterdag in de Omloop Het Volk was er ook al een deurwaarder met foto toestel actief. Hij legde de Ier Sean Kelly vast op de gevoelige plaat, wiens transfer van Flandria naar Splendor wordt aangevochten.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 33