Kritiek op Iraanse premier Hoop op spoedig succes IRA-aanslag op raffinaderij verijdeld Feminisme leeft niet bij jeugd Frankrijk Hevige strijd in Oeganda Invasiemacht zou Entebbe bedreigen Paus zou naar Spanje gaan Nederlands gas afgesneden door staalarbeiders i opnieuw formateur Autoloze dag Nieuw-Zeeland w Giulio Andreotti i Twintig gewonden* door explosies Atoomonderzeeër neemt vissers op sleeptouw Jemens beschuldigen elkaar opnieuw J Zeef Schone zaak Uit onderzoek blijkt: Bloemkool *en ter >er Was i.p.v. is ij» Mecklenburg aat /a ■BM Ml 2| 3 19 7 9 BINNEN- EN BUITENLAND MAART 8 DONDERDAG - tan 'en nik ing I V k” door Nico Scheepmaker 3rd (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Tussen de isla mitische revolutionaire beweging in Iran en het kabinet van pre mier Bazargan blijken grote me ningsverschillen te bestaan over de wederopbouw van het land. 13,34 dollar be- (Van onze redactie buitenland) (Van onze redacteur in Frankrijk, Rudolph Bakker) Khomeini leverde ook kritiek op pre mier Bazargan. Zonder hem met naam te noemen verweet de geestelijk leider de premier zwak te zijn. „U zegt dat u thans op eigen benen staat maar u spreekt toch nog over een democratische republiek. (Van onze redacteur in Italië Hein ten Kortenaar) ROME. Met een verrassende zet in Italië’s politieke schaakspel gaf president Sandor Pertini gisterochtend een nieuwe formatieopdracht aan Giulio Andreotti, terwijl hij tegelijk oud-president Giuseppe Saragat en de republikeinse leider Ugo la Malfa verzocht zich als vice-premiers ter beschik king te stellen. Twintig mensen moesten met verwondin gen in een ziekenhuis worden opgenomen, terwijl winkels en auto’s schade opliepen. De explosies deden zich vermoedelijk voor door een lek in de hoofdgasleiding. woorden bleken eerder conservatief. Van de ondervraagde jongens was 60 pct. van mening dat het aan de Dat betekent dus: een westerse republiek. Maar weet wel: wij zijn onafhankelijk. Onze wetten zijn die van de islam.” De Iraanse minister van Volksgezond heid Saami heeft gezegd dat in de nieuwe islamitische republiek abortus zal worden verboden. Een uitzondering wordt ge maakt als het leven van de moeder gevaar loopt. De minister deelde gisteren ook mee dat de 2500 buitenlandse artsen in Iran mogen blijven totdat het land zelf over voldoende doktoren beschikt. Tweeduizend artsen die in Iran werken komen uit India. Saami wil dat de ongeveer 10.000 Iraanse artsen die in de Verenigde Staten en Europa Het onderzoek op ge mengde Franse scholen krijgt nog meer beteke nis omdat zowel de meis jes als de jongens in 50 procent van de gevallen wilden dat ze latei’ net zo zouden leven als hun ou ders nu. jongen Ts om te zeggen wat er moet gebeuren als een jongen en een meisje bij elkaar zijn, maar 73 pct. van de ondervraag de meisjes was het daar niet mee eens. En als 59 pct. van de jongens vindt dat jongens intelligenter zijn dan meisjes, wordt deze mening maar door 15 pct. van de meisjes gedeeld. studeren en werken, naar hun land terug keren. BELFAST. Het Ierse Republikeinse leger (IRA) was van plan een grote olieraf finaderij op te blazen, zo heeft de politie meegedeeld. De aanslag op de enige olie raffinaderij in Noord-Ierland, het Syden- ham-complex in Belfast, zou deze week gepleegd worden. Het plan van de IRA werd verijdeld door de ontdekking van de plaats waar de 42 bommen die bij de LONGWY. Enkele tientallen staalar beiders van de staalfabriek Usinor in het Oostfranse plaatsje Mont-Saint-Martin, hebben gisteren de aan voer van Neder landse aardgas naar de fabriek afgesne den en gaten in de pijpleiding geboord. De arbeiders protesteerden daarmee te gen de aanvoer van dit Nederlandse aard gas als vervanging van gas afkomstig van een plaatselijke cokesfabriek. Die fabriek gaat eind dit jaar dicht. Er werken 350 man. officiële OPEC-prijs draagt. De Verenigde Staten hebben zich aan gesloten bij het voornemen van andere geïndustraliseerde landen dit jaar het olieverbruik met vijf percent te drukken. Dit kan een besparing betekenen van on geveer een miljoen vaten per dag. aanslag gebruikt zouden worden, verbor gen waren. De bommen werden, vermoedelijk na een tip, gevonden in een barak op een vuilnisbelt en een katholieke enclave in een overwegend protestantse wijk van Belfast. Een woordvoerder van de politie verklaarde dat een aanslag op de raffina derij een enorme éxplosie veroorzaakt NAIROBI. Volgens diplomaten en ballingen in de Keniase hoofdstad Nairobi is een Tanzaniaanse invasiemacht, gesteund door Oegandese ballin- gen, inmiddels zover opgerukt in Oeganda, dat het vliegveld van Entebbe kan worden aangevallen. Een aanval op deze belangrijkste aan voerlijn zou, zo menen deze bronnen, een beslissende klap kunnen toebrengen aan het bewind van de Oegandese president Amin. congres. Het blad beroept zich op betrouwba re bronnen. Het bestuur van de stad Saragossa, waar het congres wordt ge houden, zou al contact hebben opgeno men met het leger voor de opvang van de verwachte stroom van gelovigen. zou hebben en een groot aantal slachtof fers zou hebben veroorzaakt. stad Masaka, 130 kilometer ten zuiden van Kampala is in handen van Tanzanianen en Oegandese ballingen. Volgens de diplomaten in Nairobi levert Libië op grote schaal wapens aan Oegan da ter voorbereiding van een tegenoffen sief, dat over ongeveer een week wordt verwacht. Op de luchthaven van Entebbe zouden intussen onder meer tanks, jacht vliegtuigen, zwaar geschut en andere wa pens zijn afgeleverd. De „luchtbrug” zou een week geleden al zijn begonnen. De Libische leider Gadaffi heeft vol gens dezelfde bronnen ook 1.000 militai ren gestuurd. Radio-Kampala maakte gisteren be kend, dat Amin de leiding op zich geno men heeft van de militaire operaties tegen „de Tanzaniaanse agressors en de huur lingen”. Een militaire woordvoerder zei dat de benoeming van de president tot leider van de militaire operaties zal leiden tot vernietiging van de invasietroepen en de bevrijding van Oeganda. Mijn geheugen is een zeef met gaatjes van verschillende grootte. Sommige gaat jes zijn niet groter dan een speldeprik, andere hebben de grootte van een vuist. Dinsdag heb ik u verteld over de citaten op de boekenweektassen, die de Commis sie van Drie, bestaande uit Karei van het Reve, Piet Grijs en Nico Scheepmaker, in Top Vijfs en Top Tiens heeft onderge bracht. Ik liet dinsdag ook nog even weten, welke citaten buiten de prijzen waren gevallen, zodat u het er oneens mee kon zijn, en bij die citaten waren er een paar die, na uitgeschift te zijn, niet meer op hun letterlijkheid werden beproefd. Zij waren produkten van dat geheugen als een zeef met die gaatjes van verschillende grootte. Gelukkig is daar dan altijd Jan Kuijk van Trouw, die mij zachtmoedig op mijn fei len wijst. De boeiendste fout was het aan Hieronymus van Alphen toegeschreven: „Geduld is zulk een schone zaak en schenkt de mensheid veel vermaak”. In werkelijkheid schreef Van Alphen: „Ge duld is zulk een schone zaak, Om in een moeielijke taak Zijn oogwit uittevoeren; Dit zag ik laatst in onze kat, Die uuren lang gedoken zat, Om op een rat te loeren. Zij ging niet heen voor zij de rat, Gevan gen, in haar klaauwen had”. Waar kwam dié foutieve tweede regel nu vandaan? Uit „Woutertje Pieterse” van Multatuli met onder andere: „De bloem kool is een schone zaak En geeft het mensdom veel vermaak”. In een ander citaat van Van Alphen stond trouwens een tikfout, geen fout van de zetter dus, maar van de tikker: „Mijn spelen is leren, mijn leren is spelen, en waarom zou mij dan het leren vervelen?” (in plaats van „het leven vervelen”). En Bertus Aafjes, ontdekte ik, toen ik het te laat voor alle zekerheid nog maar even opzocht, schreef niet „Dichters schrijven slechts voor dichters verzen”, maar „Een dichter schrijft slechts voor een dichter verzen”. As ter aar- >en- end pla- igs- □er- oor op- SANA’A. Zuidjemenitische vliegtui gen hebben gisteren opnieuw aanvallen uitgevoerd op Noor Ijemenitische stellin gen in het grensgebied, zo heeft een mili taire woordvoerder van de Noordjemeni- tische regering bekendgemaakt. De regering van Zuid-Jemen heeft op haar beurt het buurland ervan beschul digd „grote aantallen geregelde troepen en huurlingen” op de been te brengen voor een offensief om de steden te herove ren die Zuid-Jemen onlangs in handen kreeg. Het offensief zou volgens Zuid- Jemen plaatsvinden voor de komst van de delegatie van de Arabische Liga, die pro beert een bestand te bereiken. In kringen uit de Iraanse olie-industrie is verbaasd gereageerd op deze aankoop omdat werd verwacht dat Shell zou wach ten totdat de olieprijzen onder druk van de marktomstandigheden weer waren ge daald. Het wordt niet uitgesloten dat Shell zich een goede uitgangspositie heeft wil len verschaffen voor toekomstige samen werking met Iran. Vijf grote internationa le oliemaatschappijen hebben aangekon- digd geen hogere prijs voor Spaanse olie te willen betalen, dan door de OPEC is vastgesteld. Daarbij werd toch nog een ernstige fout gemaakt: nummer 4 in serie 9 („Befaamde eerste zinnen van Nederlandstalige boe ken”) staat afgedrukt als: „De portier was een invalide”, in plaats van „De portier is een invalide”. Deze eerste zin van „Nooit meer slapen” van Willem Frederik Her mans kon nooit in de verleden tijd staan, zei een collega van De Waarheid al meteen op de persconferentie van de CPNB, om dat het kenmerkende van „Nooit meer slapen” nu juist is dat het gehele boek consequent in de tegenwoordige tijd is geschreven! Ziehier de waarde van de literatuurwetenschap, voegde hij daar nog aan toe, als steek boven water in de zij van Commissielid Karel van het Reve, die onlangs de literatuurwetenschap van nul en gener waarde heeft verklaard. het ■leid :ost- 3SP het nen stel- ter in- ?en- zal roor ten. slag c de ver- as sen. raai W. wee ?urs •veg ■rin- aur- nog nikt era- de het rige sbe- ■gen ge- nin- kin- Jing aag tru- laar de be- niet 'ing 3 de *en. □ro den WELLINGTON (Reuter). Nieuw- zeelandse automobilisten zullen hun auto ter vermindering van het benzine verbruik één dag per week moeten thuislaten. Dit heeft de Nieuwzeeland- se minister van Energie Birch bekend gemaakt. Er zullen 2,4 miljoen stickers in ze ven kleuren worden gedrukt en elke auto zal er een moeten voeren om aan te geven op welke dag deze niet wordt gebruikt. Volgens de minister zal er binnen twee maanden een tekort aan benzine in het land ontstaan, als het regerings- plan niet wordt uitgevoerd. Als dit niet wordt gedaan zal volgens Birch rant soenering moeten worden overgegaan. In Nieuw-Zeeland geldt al een verbod op het verkopen van benzine tijdens het weekeinde. oor- nde loe ien, een iker zei >na- Honderden mensen die in de buurt van de vindplaats van de bommen wonen, zijn geêyacueerd. Verwacht wordt dat ze pas weer naar huis terug kunnen keren tot het leger alle bommen gedemonteerd heeft, een kwarwei dat wel 24 uur kan duren. Saoedi-Arabië vindt het niet nodig de produktie van ruwe olie te vergroten. Op het ogenblik produceert het land 9,5 mil joen vaten per dag, één miljoen meer dan voor het stopzetten van de olieproduktie in Iran. In het Noordfranse Denain kwam het gisteren opnieuw tot een gewelddadig treffen tussen politie en staalarbeiders die met ontslag worden bedreigt. Zoals bekend wil de Franse regering de staalindustrie reorganiseren. In de ko mende jaren verliezen ongeveer 35.000 staalarbeiders hierdoor hun baan. BARCELONA (AFP). Het in Bar celona verschijnende blad La Vangu- ardia heeft gisteren gemeld dat paus Johannes Paulus de Tweede in oktober van dit jaar een bezoek zal brengen aan Spanje ter gelegenheid van het dan te houden internationale Maria- Tas 4 van de boekenweektassen is trou wens gewijd aan dat soort altijd foutief geciteerde citaten, te weten: 1. „Barbertje moet hangen” (in Multatuli’s parabel moet niet Barbertje hangen, maar Lothario). 2. „I have nothing to offer but blood, sweat and tears” (Churchill zei: „I have nothing to offer but blood, toil, tears and sweat” oftewel „Ik heb niets anders te bieden dan bloed, gezwoeg, tranen en zweet”), 3. Godsdienst is opium voor het volk” (Marx zei: „Godsdienst is de opium van het volk”), 4. Tu l’as voulu, Dandin, tu l’as voulu!” (Molière schreef: „Vous l’avez voulu, vous l’avez voulu, Dandin, vous l’avez voulu oftewel: „U hebt het ge wild, u hebt het gewild, Dandin, u hebt het gewild 5. „Heine heeft gezegd: als de wereld vergaat ga ik naar Holland, want daar gebeurt alles 50 jaar later” (dat heeft Heine nooit gezegd; wie het wel gezegd heeft is tot nu toe onbekend, wel meldde gisteren de Duitse schaakmeester Leh mann, aan wie Hans Ree het probleem had voorgelegd, dat hij het toch niet bij Heinrich Heine had weten te vinden, zoals hij gedacht had, maar dat hij intussen dezelfde uitspraak, maar dan toegeschre ven aan Bismarck en niet met Holland maar met Mecklenburg in de hoofdfol, tweemaal in Duitse kranten was tegenge komen). cnjfel Moslimleider Khomeini heeft gisteren kritiek geuit op de door hem benoemde voorlopige regering. De ayatollah heeft de ministers opgeroepen een eind te maken aan alle westerse vertoon zoals dat uit het verleden is „geërfd”. Khomeini verklaarde gisteren dat de revolutie in Iran strikt islamitisch moet zijn. Tot een gezelschap islamitische gees telijken (moellahs) in de heilige stad Qom richtte hij het verzoek naar het platteland te gaan en de Iraniërs te vertellen dat ze op 30 maart, tijdens een volksstemming, voor een islamitische republiek moeten stemmen ter vervanging van de monar chie. >mi- een rko- iem ■gen isen met de ern- De Iraanse olieproduktie is inmiddels toegenomen tot twee miljoen vaten per dag. Vóór de revolutie bedroeg de produk tie meer dan 6,5 miljoen vaten per dag. otto een I t de teit. itoe- 1 de tiek rans 1 de LONDEN (AP, DPA). Een atoomonderzeeër van de Amerikaan se marine is gisteren terechtgekomen in de netten van een Schotse vissers boot en heeft dit schip ruim drie kwartier lang meegetrokken. De be manning van de onderzeeër merkte in het begin niets. De Schotten tracht ten hun netten los te krijgen, maar moesten deze uiteindelijk lossnijden. Het bericht is bekendgemaakt door de Britse kustwacht en bevestigd door de Amerikaanse marine, die een basis heeft aan de Schotse westkust, waar het ongeluk gebeurde. Het beleid van de Iraanse regering is erop gericht minder olie te produceren dan voor, de revolutie. De prijzen zijn echter wel gestegen. De Shell heeft deze week 320.000 ton Iraanse olie gekocht voor twintig dollar per vat, terwijl de PARIJS. Het fe minisme heeft pas op latere leeftijd enige kans. Dat blijkt uit een opinieonderzoek op 628 scholen in heel Frankrijk. □en ting dit raat rein Hil- kor- nu niet De commissie is daarbij als volgt te werk gegaan. In vergadering bijeen, rie pen de leden om de beurt, of door elkaar heen, de citaten of eerste regels van bin nen- en buitenlandse werken die zij sinds jaar en dag uit hun hoofd kenden, dus die zich daar als mosselen aan de kiel van een zeevarend schip voorgoed hadden vastge zet. Die werden allemaal genoteerd, waar na ze ondergebracht werden in tien „hoofdstukken”, omdat er nu eenmaal tien verschillende tassen voor de boeken week gemaakt zouden worden in een opla ge van 400.000. Na de zitting ging iedereen naar huis met de opdracht om de reeds spontaan opgekomen citaten in de tien categorieën aan te vullen, nu niet via het geheugen maar via de boekenkast. Uit de daardoor ontstane voorraad „bekende” citaten, werden ten slotte de Top Vijfs en de Top Tiens gekozen, die vervolgens nog een keer op echtheid en waterdichtheid in de boeken en bundels werden getest. De ondervragers had den de leerlingen van ge mengde scholen tussen de 8 en de 13 jaar een lijst van 29 bijvoegelijke naamwoorden opgege ven waaruit ze de in hun ogen vier meest doeltreffende dienden aan te strepen. De ant- Executiepeletons hebben tot nu toe meer dan dertig mensen ter dood ge bracht. Aangenomen wordt dat meer dan tweehonderd personen in de gevangenis op de uitvoering van hun doodvonnis wachten. Volgens de berichten uit Nairobi zijn de Oegandese troepen bezig zich terug te trekken op Natete, tien kilometer van de Oegandese hoofdstad Kampala. Bij de stad Mpigi, 45 kiloméfer van Kampala, wordt intussen nog hevig gevochten. De {- Meisjes, gezien door de ogen van jongens, zijn volgens dit onderzoek praatziek (36 "procent), bangig (26 pet.), koket (26 pet.), jaloers (24 pet.), verklikkerig (23 pet.) en nukkig (21 pet.). Volgens de meisjes daarentegen zijn jongens herrie schoppers (41 pet.), spor tief (33 pet.), ruw (26 pet.), vervelend (26 pet.) en bruut (20 pet.). PARIJS (UPI). In het 17e arrondisse ment van Parijs hebben zich gisteravond twee zware gasexplosies voorgedaan. Saragat aanvaardde deze opdracht op Voorwaarde, dat er ook linkse onafhanke lijke ministers in het kabinet zouden wor den opgenomen. Andreotti en La Malfa aanvaardden de hunne onvoorwaardelijk, wat erop lijkt te wijzen, dat zij zich al zeker voelen van hun welslagen. Het opnemen van de links onafhankelij- ken in het kabinet was tot nu toe één van de grote struikelblokken bij de formatie. Voor de communisten was het wel het minste wat ze konden eisen om hun steun aan een nieuw kabinet te geven. Het gaat hier om parlementsleden, die geen lid van de partij zijn, maar wel o^ communisti sche lijsten gekozen zijn: daarbij zijn De Iraanse commissie voor de bescher ming van mensenrechten heeft premier Bazargan toestemming gevraagd gevan genissen te mogen bezoeken. De commis sie wil bekijken onder wat voor omstan digheden de gevangnenen leven. Ook is de wens geuit processen bij te wonen van mensen die door revolutionaire comités gevangen zijn genomen. w in indt ster- met ïfel, tap- drie dote ig u ule- m. H Een uitgebroken brand kon binnen een half uur door de brandweer worden geblust. De christen-democraten hadden tot nu toe een veto uitgesproken tegen opnamen van deze figuren in een nieuw kabinet. In hoeverre zij hun standpunt gewijzigd heb ben, is nog niet geheel duidelijk. Terwijl men zich in Rome algemeen had ingesteld op een definitieve mislukking van de formatiepogingen en dus op ver vroegde verkiezingen, begint men nu plot seling weer hoop te koesteren, dat het ditmaal toch zal gelukken. I tNEI Sr vooraanstaande figuren als de vroegere EG-commissaris Altiero Spinelli en belangrijke katholieken als Raniero la Valle. Een Engelse luitenant-kolonel bekijkt hier de bommen die gisteren in Belfast gevonden werden in een woning Zij waren bedoeld om de enige olieraffinaderi/ in Noord-lerland mee op te blazen De IRA. het Ierse Republikeinse Leger, verplaatst haar acties steeds meer naar industriële doelen Grote meningsverschillen Khomeini en Bazargan De ayatollah beschuldigde bovendien ministers te veel in luxe te leven terwijl nog veel Iraniërs in achterbuurten en krotten wonen. Premier Bazargan heeft de Iraanse be volking voorgehouden dat van de revolu tie niet direct al een perfecte samenleving mag worden verwacht. De bewindsman kritiseerde comités van Khomeini-aan- hangers die zelfstandig het soort rege ringsbeleid voeren zonder dat de officiële regering in Teheran daar greep op heeft. F

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3