t L.O.S. EN WONINGBOUWVERENIGING EENSGEZIND i Nieuwe woonkern in Zuid-Flevoland naast Almere KETTINGBOTSING BIJ BEECKESTEYN t s Expositie Wereldwinkel stelt misstanden aan de kaak i „De Jonge Stem” prima op dreef in vlotte Oliver Twist c3P Rheumacollecte een Hinderwet Verzorgde uitvoering in uitverkochte Velser Schouwburg Auto raakt te water op kop van haven II Bijdrage aan PEN door Haarlemmermeer i normale zaak” 1 Jbi Struikelblok Statenlid vraagt opheldering I rW BH 4 5 19 7 9 VELSEN-IJMUIDEN MAART DONDERDAG 8 I I LUSTRUMEVENEMENT IN BURGERZAAL (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. De r.k. woning bouwvereniging IJmuiden kan na een globaal technisch onder zoek door de Beverwijkse archi tect H. J. W. Meyran nog steeds niet tot een besluit komen over de renovatie van 247 woningen in de Zeeheldenbuurt. Een meer gede tailleerd kwaliteitsonderzoek moet gegevens verschaffen over de uiteindelijke renovatiekosten. In de vooroorlogse wijk wordt daarvoor binnenkort een drietal proefwoningen aangewezen. Aan de hand van een nog vast te stel len lijst van minimumeisen wordt van hier noodzakelijke verbete ringen een kostenraming opge maakt. De kosten per woning moeten beneden ƒ65.000 blijven om in aanmerking te komen voor een renovatiebijdrage door het rijk. De uitslag van het gedetail leerde kwaliteitsonderzoek is dus bepalend voor de voortgang van het totale renovatieplan. Renovatie Zeeheldenbuurt afhankelijk kwaliteitsonderzoek proefwoningen van I De 247 woningen waarop het onderzoek (Van een onzer verslaggevers) 0 Het weeshuis, waarin Oliver Twist zijn dagen slijt. i ■b. -4j^ i in ni- id- ;en ir r 0 0 0 0 0 5 stad loor ?ven De voorstelling bood trouwens in z’n totaliteit een uiterst verzorgde aanblik. De technische staf van de Velser Schouw burg zorgde voor de fraaie décors, waar tegen de diverse flitsende taferelen zich afspeelden. Kostumering en grime-werk waren in één woord af en geen moeite is het koorbestuur teveel geweest, om in de sfeer en tijdgeest passende requisieten te vinden. „De Jonge Stem” verdient een pluim op de hoed voor hun vlotte vertol king van Oliver Twist. Vrijdagavond staat het gezelschap er opnieuw mee in de Vel ser Schouwburg. Deze voorstelling is ech ter al uitverkocht. JOKE DIEBEN-FRERICHS structie en ook de toestand van de nutslei- dingen, waarbij overal de beoordeling „slecht” uit de bus kwam voor de elektri sche bedrading. De onderzochte huizen zijn er bijna zonder uitzondering ook slecht aan toe wat het metselwerk aan gaat. Meyran hanteerde bij de kwaliteits beoordeling de termen „goed”, „matig” en „slecht”, overeenkomstig de bepalingen van de modelbouwverordening waarmee landelijk en gemeentelijk wordt gewerkt saf de Kwekensteinsweg op wilde rijden. De automobilist raakte daarbij de achterzijde van de ambulance van KJoosterhuis, die voorgesor teerd stond om eveneens de Kwekensteinsweg op te rijden Door de botsing schoot de ambu lance de andere weghelft op en kwam daar frontaal in botsing met een personenauto die werd bestuurd door een 51-jarige inwoonster uit Driebergen. Deze automobiliste raakte vervol gens in een slip, waardoor zij tegen een door een 41-jarige Amsterdamse bestuurde perso nenauto aanreed. Geen van de bij het ongeval betrokken per sonen liep letsel op. Zij is van mening dat de beslissing of er in Zuidelijk Flevoland naast Almere nog een tweede woongebied moet komen het bestuur van Noord-Holland aangaat. En wanneer de beslissing zou zijn dat er inderdaad nog een tweede woonkern no dig is in Zuid-Flevoland, dan zou ook de doelstelling, de omvang en de plaats waar de nieuwe kern moet komen aan het be stuur van Noord-Holland moeten worden voorgelegd. Ina Klaasen wijst daarbij op de relaties tussen Zuidelijk Flevoland en Noord-Holland. Zij vraagt of GS haar mening delen. Het D’66-statenlid vraagt verder aan GS in welk stadium van besluitvorming het eventuele project Zeewolde nu is. Zij wil weten hoe Noord-Holland tot dusverre in het bestuurlijk en ambtelijk overleg be trokken is geweest en op wat voor manier men naar verwachting daarbij zal betrok ken blijven danwel alsnog betrokken worden. Tenslotte informeert zij of GS bereid zijn de staten-commissie voor de Ruimte lijke Ordening van een en ander zo uitvoe rig mogelijk op de hoogte te brengen en te houden. idse ie. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het D’66-Statenlid I. T. Klaasen heeft Gedeputeerde Staten van Noord-Holland om hun standpunt ge vraagd over Zeewolde, een nieuw te ont werpen woonkern in Zuidelijk-Flevo- land. Zij vraagt of het waar is dat de minister van Verkeer en Waterstaat eind vorig jaar opdracht heeft gegeven voor het structuurplan voor Zeewolde. leeft Pe- neer dit oor- z^i azen ;sge- be- lood aan ran- tel itre- len- aan IJMUIDEN. Gistermiddag om kwart voor vier raakte op de kop van de haven een personenauto te water die werd be stuurd door een 71-jarige inwoner van IJmuiden. De man had ter plekke enige tijd van het uitzicht zitten genieten en maakte bij het wegrijden een fout waar door de auto van het talud afreed. De man slaagde erin op eigen kracht uit de auto te komen en werd vervolgens door omstan ders op het droge getrokken. De brand weer takelde later de auto uit het water. Dat was niet het geval volgens een eens luidend oordeel van Gedeputeerde IJff en de PEN-leiding. In Hoofddorp is sprake van een investering die deels onrendabel is. Dat gedeelte komt voor rekening van de betrokken gemeente die de uitgave doorberekent in de grondkosten. Van het wijkcomité Zeeheldenbuurt, woensdag vertegenwoordigd door me vrouw Van Raalte, wordt een lijstje ver wacht met in het eisenpakket op te ne men „woonwensen”. Praktische punten als indeling en plaatsing van sanitair, tot dusver niet bij het kwaliteitsonderzoek betrokken, krijgen hiermee de noodzake lijke aandacht. over de inhoud. Aan de kant van de wo ningbouwvereniging werd daarentegen gesproken van een redelijk bruikbaar rapport. De inhoud werd echter wat te summier geacht voor het vaststellen van een definitieve keus of renovatie kan plaatsvinden. VELSEN. Op de gemeentesecretarie liggen ter inzage twee van de vereiste bijlagen voorziene verzoeken ingevolge de hinderwet van de firma K. Visser en Zn., Stationsplein 3 te IJmuiden voor uitbrei ding en wijziging van het verkooppunt van motorbrandstoffen annex herstel- plaats voor motorvoertuigen en van ES SO Nederland te Den Haag om vergun ning voor het uitbreiden en wijzigen van het verkooppunt van motorbrandstoffen in het perdeel Broekbergenlaan 3 te Sant- poort-Zuid. Woensdag 21 maart is er om tien uur ’s ochtends een hoorzitting ten stadhuize waar ieder de gelegenheid krijgt mondeling bezwaar aan te tekenen tegen inwilliging van deze verzoeken. Ook kan binnen vier weken schriftelijk be zwaar ingediend worden, doch alleen door appelplanten die op de hoorzitting verschenen zijn. de ben rste uit cht- I IJMUIDEN. Voor de tweede maal in zes jaar tijd brengt het IJmuider jeugdkoor „De Jonge Stem” een selectie uit de musical Oliver Twist op de planken, en net als in 1973 is het een sprankelende voorstelling geworden, waarvan woensdagmiddag de honderden bezoekertjes van de kinderuitvoering met volle teugen genoten. bij bepaling van de bouwkundige toe stand. De Beverwijkse architect kwalificeert de voor- en achtergevels van de betrokken woningen onveranderd als „matig tot slecht”. De balklaag (vloer, plafond) krijgt in de meeste woningen dezelfde beoorde ling. Op het eind van het rapport-Meyran bood een wat vagè conclusie („renovatie onder zekere voorwaarden wel haalbaar”) woensdagmiddag onvoldoende steun voor een definitief besluit tot renovatie van het complete woningbestand in de wijk. De puien en ook de als „matig tot slecht” beoordeelde balklagen waren voor de ver gadering het grote struikelblok door het ontbreken van het kostencijfer bij ver nieuwing. Informatieverstrekking daarover maakte overigens ook geel deel uit van de aan Meyran verstrekte opdracht. Deze duidelijke vaststelling door voorzitter J. B. Robben van de woningbouwvereniging bracht de soms heetgebakerde discussie hierover tussen de architect en de aanwe zige L.O.S.-medewerkers (A. Ouwehand en A. Thomsen) in rustiger banen toen de middag al bijna verstreken was. Directeur De Quartel van Bouw- en Woningtoezicht lanceerde op dat moment het idee van 3 proefwoningen. Een voorstel waar ieder een uiteindelijk content mee was. In de samenstelling van woensdagmid dag komen de betrokkenen 3 april weer in het stadhuis bijeen voor de vaststelling van een minimumeisenpakket voor de re novatiewoningen. Vóór de nieuwe verga derdatum worden de proefwoningen aan gewezen aan de hand van het woensdag besproken onderzoeksrapport. van vol- Ziet- ;tien ir te sche illen jens met ;gen het eten aam j te Gistermiddag zijn bij een ongeluk voor Beec- kesteyn op de Rijksweg Santpoort-Velsen drie personenauto 's zwaar beschadigd en werd een ambulance van de firma Kloosterhuis onherstel baar vernield. Het ongeluk werd veroorzaakt door een 41-jarige inwoner uit Amsterdam, die een verkeerde manoeuvre maakte toen hij link- André Thomsen incompleet en dus onbruikbaar digd n de betrekking heeft, zijn gelegen aan de J. F. Coenstraat, de Evertsenstraat, de Planci- usstraat, de Mercatorstraat, de Le Maire- straat, de Reinier Claessenstraat, de De Weerdsstraat, en een kleiner aantal ver spreid over de Casembrootstraat, de Frans Naereboutstraat, de Roggeveen straat, de Bestevaerstraat, de Van Speyk- straat, de Kortenaerstraat, de Tromp straat, de Wassenaerstraat en de IJmui- derstraatweg. Bekeken is de houtcon- 'ieel I Idus I Chi- dels Jerd mde kele zen- n de nog der- Ter beoordeling stonden de renovatie mogelijkheden aan de hand van eerder- vermeld technisch onderzoek, waarop van L.O.S.-zijde een schriftelijke reactie was binnengekomen: een pittig stukje proza vol vraagtekens over een volgens L.O.S.-woordvoerder André Thomsen, onvolledig en dus onbruikbaar onder zoeksrapport. Tussen hem en architect Meyran ontspong zich een lange discussie De r.k. woningbouwvereniging IJmui den kwam woensdagmiddag tot dit ver strekkende besluit na een middagje moei zaam vergaderen in het Velsense stad huis samen met leden van het L.O.S. (Landelijk Ombudsteam Stadsvernieu wing), een bewonersdelegatie en ambte naren van de gemeentelijke diensten die betrokken zijn bij dit renovatieproject. VELSEN. Het Nationaal Rheuma- fonds houdt in de week van 12 tot en met 18 maart zijn landelijke collecte om het fonds, waaruit het wetenschappelijk on derzoek naar oorzaken van de ziekte en bestrijdingsmogelijkheden gefinancierd wordt, aan te vullen. Het Rheumafonds besteedt jaarlijks ongeveer een miljoen gulden aan dit onderzoek, terwijl boven dien zo’n 1500 patiënten met individuele hulp worden bijgestaan. In Nederland lij den circa 200.000 mensen aan rheuma, die bij 20.000 van hen tot een lichamelijke handicap heeft geleid. Mocht u de collec tant missen maar toch iets willen bijdra-' gen dan kunt u dat doen via giro 324 ten name van het Nationaal Rheumafonds te Den Haag. (Van een onzer verslaggevers) De stadhuisexpositie omvat een fotore portage over de situatie in Nicarague, samengesteld door mensen van de We reldwinkel zelf, en materiaal over de on dergrondse pers in het thans door Pino chet beheerste Chili. Een aantal in het gebied IJmond woonachtige Chilenen heeft voor dit onderdeel bijdragen gele verd. In een fotoreportage over Suriname staan de oorspronkelijke bewoners van dit land, de indianen, centraal. Nader wordt ingegaan op de grondrechten van deze steeds verder teruggedrongen bevol kingsgroep waaraan van vele kanten ge tornd wordt. Ook voor schriftelijke en mondelingen informatie over de Wereld winkel zelf wordt in de Burgerzaal ruimte gereserveerd. Voor de stadhuisexpositie zijn de openingstijden op werkdagen van tien tot twaalf uur ’s ochtends en in de middag van twee tot vier uur. Kleinere groepen kunnen na afspraak ook op af wijkende tijdstippen in de Burgerzaal te recht. Voor informatie is de Wereldwinkel IJmuiden bereikbaar via het telefoon nummer 02550-12576. bewogen zich ongedwongen over het podi um en de balletintermezzo’s (uitgevperd door leerlingen van de balletstudio Netty Langewen uit Rijswijk) waren knap in het geheel verwerkt. VELSEN. In de Burgerzaal van het Velsense stadhuis wordt aandacht gevraagd voor de Derde Wereldproblematiek tijdens een tentoonstelling die hier van 12 tot en met 23 maart door Wereldwinkel IJmuiden wordt gehouden. Aanleiding is het jubileum „10 Jaar Wereldwinkel” waarvoor de plaatselijke Wereldwinkel in totaal drie aktiviteiten op stapel heeft staan. Voor 7 april wordt een manifestatie van muziek en toneel aangekondigd te houden in het Witte Tejater aan de IJmuidense Kanaalstraat. Nog deze maand worden in de gemeente 10.000 zogenoemde Shellfolders verspreid om op de kwalijke rol van de Shell in zuidelijk Afrika te attenderen. Het verhaal, gebaseerd op het bekende boek van Charles Dickens, begint in het "weeshuis, waar Oliver Twist vanwege z’n „gulzigheid” bij de directie in ongenade (valt en verkocht wordt aan een begrafe nisondernemer. Daar slaat hij aan ’t vech- -ten met een treiterige huisbediende, ont vlucht en komt vervolgens terecht in het ■dievenhol van de roverhoofdman Fagin. (Reeds bij zijn eerste poging tot diefstal (wordt de ongelukkige wees door de politie (gesnapt en ingerekend. Een rijke oude "heer ontfermt zich over de jongen, neemt hem bij zich in huis en - om het tragische verhaal aan een happy-end te helpen - blijkt diezelfde filantroop uiteindelijk de grootvader van Oliver te zijn. Dirigent Edwin Wolf heeft fragmenten uit dit verhaal samengevoegd tot kleurrij ke scènes, die de aandacht van het jeugdi ge publiek (de voorstelling was nagenoeg uitverkocht) van begin tot eind gevangen hielden. Het uit leerlingen van de muziek scholen van Zeist en Gouda samengestel de gelegenheidsorkest had geen enkele moeite met de goed in het gehoor liggende muziek en zorgde voor een voorbeeldige begeleiding van koor en solisten. De ver staanbaarheid van de zangers liet ook achterin de zaal niets te wensen over. Op acteergebied wierpen de inspannin gen van toneelregisseuse Clemmie Wolf vruchten af: de talrijke personages wer den levensecht getypeerd, de kinderen VELSEN. Het is een heel normale zaak dat de gemeente Haarlemmermeer 140.000 gulden betaalt van de twee ton die het PEN steekt in de bouw van twee transformatorhuisjes op het industrieter rein Noord-4 te Hoofddorp. Een desbe treffend raadsvoorstel was onder ogen gekomen van de VVD-er Bom, lid van de Provinciale Staten van Noord-Holland. De liberaal wilde weten of het provinci ale beleid op dit punt kortgeleden wellicht was gewijzigd. end een ven ctie )oli- nen nen den Achtergevels met losbrokkelend metselwerk aan de De Weerdstraat. De buitenmuren zijn opgetrokken uit halfsteen met klemp (zonder spouw), een goedkope constructie. 3

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 5