I bami ate DE TRAGIEK VAN EEN ZILVEREN JUBILEUM 4 i Beste moeders, lieve ma’s, smeer toch vaker smeerkaas. Dezelfde Moeder die gisteren geen hap door haar keel kon krijgen. veilingen beverwijk Natuurlijke groei woonwagenbevolking opvangen in IJmond kort ijmondnieuws Dagje uit in M Düsseldorf busreis op elke eerste zaterdag van de maand I I Gestolen auto’s Vrouw en dochter bij aanrijding gewond Leo Jansen op bezoek in Umond Dirigentenwisseling Harmonie Kapel Onderhoud van gemeentewoningen aan Oosterstreng Bevorderingen bij politie ■09 s Wi 9 MAART 1979 BEVERWIJK-HEEMSKERK DONDERDAG 8 8 f I eerstvolgende datum Zaterdag 7 april a.s. k Inlichtingen bij al onze kantoren, door Hinke Jongeblot-J - - ‘W. 'i L I BEVERWIJK. Op 15 maart aanstaande is de heer W. Wester vijfentwin tig jaar bij de gemeente Beverwijk in dienst. Hij begon als gemeentebode bij de dienst openbare werken, die toen nog aan de Breestraat zetelde naast het politiebureau. Vanwege zijn EHBO-diploma verleende hij als gemeentebode in die tijd al vaak hand- en spandiensten aan de politie bij ongevallen en dergelijke. Daar kwam later uit voort, dat de heer Wester vaak meereed met de particuliere ambulance van de familie Beliën. Thans viert de heer Wester zijn zilveren jubileum officieel als verbandmeester, eigenlijk bij de politie, maar officieel in dienst bij de gemeentelijke sociale dienst en tijdens de normale diensturen werkend met de ongevallendienst van Taxi 3000. Ondui delijke verhoudingen dus, die van het begin af hebben bestaan en in de loop der jaren eigenlijk alleen maar onduidelijker en voor de heer Wester ook moeilijker zijn geworden. In die zin liggen er grote schaduwen over dit jubileum, dat dan ook officieel niet wordt gevierd. Daarmee wordt, dachten wij, toch te kort gedaan aan de verdiensten van de heer Wester voor de Beverwijkse gemeenschap. Terug om plm. 21.30 uur. Reissom: 30,- per persoon F aj Li 4 Tragiek Bfi Omstreden Opvangcentrum Onvervangbaar Voor deelname aan deze reis is het noodzakelijk, dat u over een paspoort, dat maximaal vijf jaar verlopen mag zijn, of over een geldige toeristenkaart beschikt U dient ook reeds in Nederland Duitse marken te kopen, aangezien aan de grens niet wordt gestopt. En kijk Moeder nu eens smikkelen. Van kaas die lekker smeerbaar is. Kaas waar je nooit iets van weggooit. Da’s nou smeerkaas, life die smeuïge smulkaas. B (ADVERTENTIE) Het dagelijks bestuur van het woon- Verbandmeester Wester werd begrip in heel Beverwijk ü- De heer en mevrouw W. Wester (ADVERTENTIE) «t BEVERWIJK. Het dagelijks be stuur van het regionale woonwagen centrum „IJmond” denkt het centrum aan de Heemskerkse Communicatie- weg binnen nu en eind 1981 „ontman teld” te hebben. Alle bewoners van het huidige centrum dienen dan naar de kleine centra te zijn verhuisd, waarna het centrum voorgoed wordt gesloten. Ze zitten er niet mee, doen gewoon wat ze nodig vinden en hun voldoening vinden ze dan in de reacties van de mensen waar mee ze altijd onder zeer bijzondere om standigheden te maken kregen, van de Het dagelijks bestuur keek heel voor zichtig in de richting van het gebied tussen Heemskerk en Uitgeest, waar mogelijk een wijk met 4000 woningen kan worden gebouwd. Ook de Wijker- broekpolder werd niet vergeten. Een klein „groei”-kamp dus, waar jonge gezinnen zich kunnen vestigen. „Want ook die willen een plekje in de streek waar ze zijn opgegroeid”, aldus Van Herpen. Hij verdedigde het recht van de woonwagenbevolking op die zoge noemde groeiplaatsen. wijkers die de heer en mevrouw Wester en hun huis weten te vinden. Op 15 maart gaan ze het jubileum in eigen familiekring vieren, als gelukkige mensen. Dat gebeurde toen een auto van de gemeentereiniging, bestuurd door een 49- jarige Haarlemmer, de personenauto van de Beverwijkse van achteren aanreed, toen de wagen afremde. Moeder en doch ter, die aanvankelijk in het Haarlemse St. Joannes de Deoziekenhuis waren opgeno men, zijn overgebracht naar het St. Jozef- ziekenhuis in Heemskerk. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Bij de Beverwijkse po litie worden de hoofdagenten J. G. (per 1 juni) en S. de Vries (per 1 oktober) bevor derd tot brigadiers. BEVERWIJK. Leo Jansen, lijsttrek ker van de PPR in de komende Europese verkiezingen, brengt op vrijdag 9 maart een bezoek aan de IJmond. Vrijdagochtend wordt de Pedagogische Academie bezocht. Jac. Zuurbier houdt daar een inleiding over de zorg voor hét milieu in de directe omgeving. Na de inlei ding van Leo Jansen over de Europese staal- en havenplannen vindt er een dis: cussie met de studenten plaats. In de middaguren praat de PPR-delegatie, be staande uit vertegenwoordigers van de Noordhollandse statenfractie en gemeen teraadsleden van de PPR, in het stadhuis te Velsen met de besturen van de drie IJmondgemeenten over de problemen in deze regio. BEVERWIJK. De noteringen op de veilingen waren woensdag als volgt. Bloemen: anjers 20-50, trosanjers 200- 400, blauwe druif 60-15, forsythia 30-75, freesia 20-45, hyacinthen 40-60, irissen 10- 16, narcissen 14-22, orchidee 10-30, roos 60-80, babyroos, tulpen 15-43. Planten: achmea 650, azalea 250-500, begonia 65, calceolaria 100-145, hedera 85- 120, hertshoorn 200, primula 45-145, st- paulia 80-140, vriesia 350, gem. planten 65- 150, grote gem. planten 500. Groenten: seldery 150-265, winterpeen 25-35, rode kool 25-30, spinazie 360-380, sla 59-63, uien 6-38, waspeen 27-36. BEVERWIJK. Bij de Beverwijkse Harmonie Kapel heeft een dirigentenwis seling plaats gevonden. De Haarlemmer B. Schut werd benoemd tot dirigent van het A-orkest en de heer Moone, eveneens uit Haarlem, tot dirigent van het B-orkest. Het A-orkest van de BHK werd jarenlang geleid door de Beverwijker Willem Kleyn, die nu dus is weggestemd. De twee orkes ten van de BHK verzorgen op zaterdag avond 10 maart in de Nieuwe Slof een concert. Aanvang 20 uur. Vertrek om 8 uur uit Haarlem Vertrek om 7.30 uur uit IJmuiden den de officiële hulpverleningsdiensten niet bereikbaar waren of het af lieten weten. Dat is misschien het grootste com pliment dat de heer Wester kan worden gegeven: hij liet het nooit afweten. Ook niet als bijvoorbeeld een criminele figuur ’s nachts bloedend en wel bij hem thuis aanbelde omdat hij niet naar het zieken huis durfde. Centraal liet de heer Wester dan staan de om hulp vragende mens en eveneens de geheimhouding. Maar daar kan je dan ambtelijk wel eens mee in moeilijkheden komen. Voorzitter Van Herpen kwam na de pauze van de vergadering met de visie van het dagelijks bestuur op het pro bleem. Diverse bestuursleden hadden daar op aangedrongen. G. S. politiecommissaris Mole- (Van een onzer verslaggeefsters)/ BEVERWIJK.- Op het veilingterrem aan de Parallelweg is woensdag een auto gestolen. Het is een rode Ford Taunus, kenteken 88-RM-35. Eveneens woensdag werd aangifte ge daan van diefstal van een gele VW-bestel- auto met op de huif van zeildoek het opschrift ’Karwei Bouwmarkt’ en het ken teken 54-BB-01. Deze wagen is gestolen op het parkeerterrein van Autorama. A. van Herpen liet het algemeen be stuur woensdagavond duidelijk mer ken, dat het dagelijks bestuur daar niets voor voelt en welzijnswerker Cees Hamers volgde, die stelde dat die natuurlijke groei door de gemeenten in de IJmond opgevangen moet worden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Naar aanleiding van een brief van de heer B. Schaap, Ooster streng 42 betreffende het onderhoud van de gemeentewoningen aan de Ooster streng hebben de heren B. J. Hollebrand en D. Bestenbreur van de PvdA-fraktie schriftelijk vragen gesteld aan het college van B. en W. Gevraagd wordt onder meer of het col lege op de hoogte is van het feit, dat een aantal bewoners van de Oosterstreng zich al jaren met dergelijke klachten tot de gemeente heeft gewend en welke maatre gelen B. en W. nu denken te nemen. Dit maakte de voorzitter van het re gionale woonwagencentrum, A. van Herpen, woensdagavond tijdens de vergadering van het algemeen bestuur in het Stadskantoor, bekend. Een twin tigtal bewoners van het regionale cen trum woonde op de publieke tribune de vergadering bij. Zij vernamen te vens, dat het algemeen en dagelijks bestuur de onlangs door de provincie gehanteerde cijfers gaan hanteren. Dat betekent, dat er in dit gebied plaats moet zijn voor minimaal 133 woonwa gens. Het maximum aantal wagens wordt op 139 gezet. Hoewel de decon- centratie-gedachte algemeen werd on dersteund en toegejuicht, blijft het be stuur van het woonwagencentrum streven naar mogelijkheden om de op vang van de natuurlijke groei in de IJmond te regelen. De provincie staat op het standpunt dat er „overloop” dient plaats te vinden, maar voorzitter (Van onze stadsredactie) HAARLEM. Een 43-jarige Bever wijkse automobiliste en haar veertienja rige dochter zijn woensdagmiddag om streeks twee uur gewond geraakt bij een aanrijding op het kruispunt van de Spaarndamseweg met de Waarderbrug in Haarlem. fijne samenwerking en ook erkenning van bijvoorbeeld het Brandwondencentrum, de politiemensen en de honderden Bever- wagencentrum verwacht dat een ge meente, die een bestemmingsplan voorbereidt om ergens op het grondge bied een complete woonwijk te bou wen, tevens ruimte overlaat voor het inrichten van een klein „Groei”-woon- wagenkamp. De gemeente Velsen heeft al meegedeeld iets dergelijks voor te bereiden (in de Velserbroek). Na een gesprek van zo’n uur, waarin we toch wel verbijsterende zaken hoorden, die ook achteraf niet geschikt zijn voor publikatie, beseften we een beetje de tra giek die er in dit jubileum schuilt. Van mensen als de heer en mevrouw Wester maak je nooit echte „ambtenaren”. Ze laten zich tot hun eigen nadeel moeilijk inpassen in officiële structuren, urentelle- rij, verantwoordelijkheidspatronen, zeker niet in een tijd waarin er in de noordelijke IJmond zoveel te ioen is over de ambu lance- en ongevallendienst, de uiterst moeizame onderhandelingen over een dis- trictsgezondheidsdienst en noem maar op. Vijfentwintig jaren zijn ze door hun bij zondere positie waarop moeilijk een etiketje valt te plakken, eigenlijk ambte lijk gezien tussen wal en schip gevallen. Duizenden Beverwijkers en ook Heems kerkers kennen hem, want in die kwart eeuw is hij dag en nacht betrokken ge weest bij kleine en grote ongevallen, ver minkingen, bedrijfsongelukken, vecht partijen, sterfgevallen, zelfmoorden en al les wat zich in die sfeer afspeelt. Het feit, dat hij door velen „dokter Wester” wordt genoemd, zegt iets. Hij beschikt over een volledig archief van krantenknipsels over alle ongevallen en vreemde zaken waar hij in de loop van die lange tijd bij betrok ken was, met daarbij aantekeningen over de technische en deskundige aepekten van de hulpverlening. Maar ook over tien tallen brieven vol waardering voor zijn optreden, ook van vele officiële instanties en autoriteiten. Het algemeen bestuur ging akkoord met het voornemen van het dagelijks bestuur spoedig met de gemeentebe sturen in overleg te treden Om naar geschikte plekken te zoeken waar die kleine kampen in Beverwijk, Heems kerk, Castricum en Uitgeest gebouwd kunnen worden 1980 moet dan het grote bouwjaar worden, waarna eind 1981 de zaak geklaard is en het regio nale kamp te Heemskerk potdicht wordt gemaakt. Vlam in de pan. De Beverwijkse brandweer moest woensdagmiddag uit rukken voor een brandje in de keuken van een pand aan de Beijneslaan. Bij het vis- bakken was daar de vlam in de pan gesla gen. De schade bleef beperkt. L Nu is dat zeer volledige archief geen pluspunt voor alle mensen die op de hoog te kunnen zijn van het functioneren van de betrokken hulpverleningsinstanties als bij voorbeeld de ongevallendienst, be paald ook niet waar het de meer aktuele gang van zaken betreft. Eigenlijk wéét de heer Wester te veel en dat is niet iedereen die medeverantwoordelijkheid draagt voor ongevallen- en ambulancevervoer aangenaam. Als bode bij openbare werken verleen de de heer Wester als verbandmeester bij de politie vijfentwintig jaren geleden al eerste hulp bij ongevallen. Het waren vooral wijlen burgemeester J. Bruinsma en naar die van die bijbaan een funktie maakten, maar zodanig, dat de heer Wes ter eigenlijk vierentwintig uur per dag paraat moest zijn. Dat is uiteraard een onmogelijke opga ve, maar in de praktijk was de heer Wes ter er eigenlijk altijd. Later maakte hij zoveel overuren, dat daar toch eens over moest worden gepraat met de gemeente, maar dat is toen voor de heer Wester een heel vervelende affaire geworden die ja renlang speelde. Achteraf kreeg de heer Wester naar zijn berekening aan-vergoe ding van zo’n vijfendertig cent per overuur, maar daarbij de boodschap dat hij voortaan alleen maar op de normale werkuren overdag zijn medewerking zou mogen verlenen en die situatie is nog zo. Enige waardering voor zijn werk is tot op heden nooit tot uitdrukking gekomen in een promotie of zo. Er speelt zich nog veel meer af in dat huis, want de heer Wester heeft uitsteken de Contacten met wat hij noemt de jon gens van het politiekorps, met het brand wondencentrum. Dat is overigens nog een verhaal op zichzelf, want voor de brand- wondenpatiënten wordt in het brandwon dencentrum wel gezorgd. Maar wat doet men met de familieleden in die dagen waarin zij constant leven met de dreiging van de dood? Wel, vaak belt het brand wondencentrum dan de familie Wester en het huis boven het politiebureau wordt dan een zeer bijzonder pension, waarin dé familieleden buiten de sfeer van het brandwondencentrum uitstekend worden begeleid en opgevangen, even afgeleid, zichzelf kunnen zijn. Mevrouw Wester vervult daarbij een zeer bijzondere taak. Uit heel Nederland, maar ook bijvoor beeld uit Zuid-Afrika, Duitsland en waar al niet vandaan hebben mensen in de grootste nood bij haar gelogeerd, ter aflei ding met haar gewinkeld in de Breestraat. Die mensen kunnen, als het in het brand wondencentrum met de patiënten weer wat beter gaat, vaak niet blijven en ook niet alle dagen op bezoek gaan. Ook die taak neemt mevrouw Wester van hen over. Jarenlang blijven er banden bestaan met de families die op een dergelijke wijze kennis hebben gemaakt met de familie Wester. Al heel lang is de heer Wester bestuurs lid, voorzitter en nu vice-voorzitter van de EHBO-afdeling Beverwijk-Hoogovens. Ook al heel lang is hij erkend instructeur. Al jaren geeft hij lessen en lezingen in geheel Nederland. Toen de gemeente eertijds een adver tentie plaatste voor een tweede man naast de heer Wester kwam er echter niemand op, want alle ellende en menselijk leed waar je in zo’n funktie bij betrokken raakt vereist wel een bepaalde instelling. In die zin is de heer Wester voor velen in Bever wijk een begrip geworden. Hij woont aan de Breestraat boven het politiebureau en als die woning eens vertellen kon want daarin hebben zich onvoorstelbare gebeurtenissen afgespeeld. De geheim houding heeft voor de heer Wester altijd als een ijzeren wet gegolden. Op zijn huis en de hulp van zijn vrouw kon hij altijd terugvallen als er zich ook wel eens iets afspeelde buiten de officiële paden, of als bijvoorbeeld ’s nachts of in de weeken- Telefonisch via nr. 31 31 50 (Heyman Schuurman van 13.00 tot 17.00 uur) Alle leden van het bestuur waren het er over eens, dat, zolang er nog geen uitzicht op de kleine kampen is, het regionale kamp niet mag verloederen. Men wil het kamp in één verhuisperio- de ontruimen en zodanig „dichtspijke ren” dat er geen toevallig passerende woonwagenbewoner meer op kan. Over de toekomst van het schoolge bouw wordt momenteel overleg gevoerd. Koffieconcert. Het Doopsgezind Zangkoor verzorgt zondagmorgen 11 maart een koffieconcert in de Doopsge zinde Kerk aan de Meerstraat. Vocale medewerking verleent sopraan Djoke Winkler Prins. Het concert begint om 11 uur. k “'ll ni F SS

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 9