STAND HYPOTHEEKRENTE gevraagd VNO-voorzitter 1 Van Veen: moeilijkheden Kwestie-Lanser weer voor rechter Energiebesparing in Denemarken Shell: minder olie verbruiken in Gebruik postcode tussen 55 en 60 procent s id O Voorjaarsbeurs gebruiksgoederen Opleiding verplicht maken voor werklozen 1 I Relatie’79 beurs deze week „Reiskompas” H 99 I w u KI 13 ECONOMIE MAART 19 7 9 L k’JQ 7: Motobécane. Fietsen opz'n Frans. 1 II UTRECHT (ANP). De fruitteelt is één van de be drijfstakken die naar verhou ding het zwaarst door de strenge winter getroffen zijn. beurs voor relatiegeschenken, reklame- en toegiftartikelen. premiums ii.m— Winter levert fruittelers t x (Van onze redactie economie) voor miljoenen schade op voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 6 maart. Naam Bank: gedurende: Amrobank Bouwf. Ned. Gem. (ADVERTENTIE) Ned. Middenstandsbank (Van onze redactie economie) “J HENDRIK IDO AMBACHT (ANP). iï VNO-voorzitter Van Veen Kleurloze week op het Damrak (Van onze beursmedwerker) (ADVERTENTIE) 7 DONDERDAG WOENSDAG DINSDAG ZONDAG UTRECHT MAART MAART MAART MAART tb.v. Nat. Puzzelactie „Het Gehandicapte Kind” Een andere bijdrage tot een oplossing van deze problematiek moet volgens mr. Van Veen gezocht worden in het aanpas sen van het begrip ’passende arbeid’. Als iemand na een bepaalde tijd werkloos te zijn geweest nog geen baan heeft gevon den, zou hij voor de keuze kunnen worden gesteld van langer reizen of verhuizen, omscholing dan wel het aanvaarden van een mindere baan. Volgens Christiansen zullen deze maat regelen voor een besparing van vier per cent zorgen. Hij hoopt dat het resterende percent door de vrijwillige matiging van het Deense volk zal worden opgeleverd. Van Veen gaf de verplichting tot het volgen van een opleiding aan als een mo gelijkheid 'tot het verminderen van het aantal moeilijk vervulbare vacatures. Op dit moment zijn er dat officieel 70.000. Maar, aldus de VNO-voorzitter, de indruk bestaat dat het werkelijke aantal 100.000 „Van jongeren mag in dat opzicht meer worden gevraagd dan van ouderen”, zei Van Veen, die de beschuldiging van de hand wees dat werkgevers te selectief zijn bij het aannemen van personeel en daar door geen mensen kunnen krijgen. „De werkgever moet wel selectief zijn, want een nieuwe man of vrouw moet natuurlijk wel passen in de bestaande werkgemeen schap. Als dat niet het geval is, reageert die gemeenschap negatief, waardoor de arbeidsverhoudingen ernstig verstoord kunnen raken”, aldus Van Veen. KOPENHAGEN (AP). Vanaf volgen de week donderdag zullen op de Deense wegen de maximumsnelheden verlaagd worden in het kader van een regerings- plan om het energieverbruik met vijf per cent te laten dalen. AMSTERDAM. Geheel in te genstelling tot de vorige week, was het deze week vooral in Wall Street een feest zonder weerga. En weer was het voornamelijk de buiten landse politiek, die voor de beslis sende beursstemming zorg droeg. In plaats van pessimisme over een vredeskans in het Nabije Oosten, steeg ditmaal door president Car ters reis naar dat gebied onver wacht sterk de hoop, en in plaats van een verdere escalatie in het Ver re Oosten nam de strijd aldaar af. Factoren die hun invloed op Wall ■Streèt niet misten. Ondanks het feit dat het oliefront even grimmig bleef dreigen. Voor de Amsterdamse beurs was dit allemaal een moeilijk te pruimen situa tie, en hier bleef men volharden in een sfeer van kleurloosheid en afwachten. Heel gebruikelijk overigens voor de pe riode die onmiddellijk voorafgaat aan het dividend- en jaarverslagenseizoen. Maar Wall Street kwam in haussesferen. Het verlies van de vorige week werd ruimschoots teruggewonnen en vier da gen handel leverde een koersstijging op van 25 punten. olieprijsstijging in 1979 de voorgenomen 15 percent zeker zal optrekken tot tegen de 20 percent. Onofficieel moet echter voor veel hogere prijsstijgingen ge vreesd worden, want Iran heeft zijn dis- tributieverplichtingen aan een 14-tal in ternationale oliemaatschappijen opge zegd en aangekondigd te willen verko pen tegen de prijs van de markt. En zolang de olie schaars blijft, betekent dit prijzen die ver boven die van de OPEC gelegen zijn. De reisorganisatie „Reiskompas” verkeert in financiële moeilijkheden en heeft uitstel van betaling gevraagd. Dit heeft directeur D. Broere van de in Hendrik Ido Ambacht gevestigde rei sorganisatie bevestigd. Hij voegde daaraan toe, dat zelfs vakantiegangers normaal zullen vertrekken en de reizen normaal zullen worden uitgevoerd on der de naam Reiskompas. Het manage- Ook OTRA viel fors terug van 130 op 105. ACF liet ƒ10 schieten. Een gunsti ge uitzondering was Ahold met een stij ging van ƒ116 op ƒ123, terwijl Macin tosh en De Telegraaf elk 5 in koers aantrokken. AMERSFOORT. In deze rubriek publiceren wij de rentepercentages voor eerste hypotheken op eigen woningen. Annuiteitenhypotheek A.B.N. ment is echter in handen gekomen van Bel Air in Rotterdam. De boekingskantoren in den lande zijn door Reiskompas op de hoogte gebracht en deze kantoren hebben weer de bij hen geboekte mensen inge licht. Ook reizen, die nu nog bij Reiskom pas worden geboekt, kunnen worden uitgevoerd, omdat de daarvoor betaal de reissommen op een aparte rekening worden vastgezet. Bij deze hypotheken wordt onderscheid gemaakt tussen leningen met en de leningen zonder gemeentegarantie. Tophypotheken blijven buiten beschouwing, omdat hierbij ook de persoonlijke omstandigheden van de aanvrager en het aan te kopen pand een belangrijke rol spelen. Tevens dient te worden opgemerkt dat het geldende renteper centage niet het enige criterium is voor de keuze van de juiste hypotheek. De gegevens 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 2 2 1,5 1,5 1,5 1,5 1,25 1,25 1,25 1 1 1,5 1,5 1,5/2 1,5/2 1,5 1,5 1,5 9,0 9,4 9,0 9,25 9,0 9,25 8,9 9,2 9,6 9,0 8,9 9,2 9,2 9,57 9,84 9,76 10,04 9,38 9,38 9,35 9,32 9,32 9,82 10,27 werke lijk 9,2 9,6 8,9 9,2 9,6 9,0 8,9 9,0 9,25 9,2 9,2 9,57 9,84 9,76 10,04 9,38 9,38 9,35 9,32 9,32 10,05 10,50 9,49 9,76 9,57/9,63 9,84/9,90 9,65 9,98 10,43 9,31 9,2 8,9 8,9 9,0 9,25 9,0 9,25 9,0 9,0 9,0 9,0 9.0 8,9 8,9 9,0 9,25 9,0 9,25 9,0 9,0 9,3 9,0 9,0 werke lijk Centraal Beheer Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden Ned. Credietbank DEN HAAG (ANP) - Tussen de 55 en 60 procent van de bedrijven en particulieren gebruiken de postcode. Bij de bedrijven is het percentage 80, bij de particulieren boven de 40, aldus de PTT. Meer dan de helft van de Nederlanders kent zijn eigen postcode uit het hoofd: 57 procent. In één op de twee gezinnen is een postcode-boek aanwezig. Maar liefst 98 procent van de Nederlanders heeft van de postcode gehoord of erover gelezen. De PTT heeft deze cijfers ontleend aan een NIPO-onderzoek, dat maandelijks de bekendheid van de postcode meet. Verder weet 72 procent dat de postcode bestaat uit vier cijfers en twee letters en 70 pro cent weet, dat de postcode voor de plaats naam staat. Van het postcodeboek zijn tot nu toe 2,7 miljoen exemplaren afgezet. Energiebesparende maatregelen zijn voorts het regelen van de maximumtem peraturen in openbare gebouwen (niet ho ger dan 20 graden), het verbieden van brandende lichtreclames en schijnwer pers na 11 uur ’s avonds en het verminde ren van de straatverlichting. By DRACHTEN.- „Om werklozen weer aan de slag te krijgen moet om-, her-, en bijscholing niet alleen worden ge stimuleerd, maar eigenlijk verplicht worden gesteld op straffe van ver mindering of zelfs stopzetting van de uitkering.” Dit zei voorzitter Van Veen van het Verbond van Neder landse Ondernemingen (VNO) in Drachten op een bijeenkomst van de VNO-kring Friesland. zo 11 t/m do 15maart/beatrixgebouw openingstijden: zo 11 maart 10-18 uur overige dagen 9-18 uur ton geëxporteerd worden (vorig jaar in dezelfde periode 26.000), van de peren 28.000 (vorig jaar 24.000). Nijsten betreurde het dat een op kwali teit en presentatie gericht marketingplan voor hard fruit van het Centraal Bureau van de Tuinbouwveilingen de mist is in gegaan. Frankrijk, waarschuwde hij, voert hier per jaar ruim veertig miljoen kilo appelen in en voor Franse golden delicious van goede kwaliteit wil de Ne derlandse consument belangrijk meer be talen dan voor die uit eigen land. Die concurrentie kan men alleen het hoofd bieden door kwaliteit, vond Nijsten. Nijsten vond de appeloogst 1978 van de EG, 6,6 miljoen ton, veel te groot. Voor lonende bedrijfsuitkomsten zou het zes miljoen moeten zijn, niet 6,2 miljoen zoals de Europese Commissie zegt, zo besloot de voorzitter. Dat werd ook duidelijk uit de lichte koersstijgingen op de obligatiemarkt, de verhoogde afgifteprijzen voor de gang bare types pandbrieven, en vooral uit een nieuwe lening van de Bank voor Nederlandsche Gemeenten tegen een rente van 8,25 percent, een half percent minder dus dan op de deze week ge plaatste staatslening. De emissiekoers hiervan zal nog bekend worden ge maakt, maar de looptijd is uiterst kort, want volgend jaar begint de uitloting al en deze zal zeven jaar later beëindigd zijn. Opmerkingen: De hypotheekrente is niet gewijzigd. Met ingang van deze week vermelden wij niet alleen de door de banken opgegeven rentepercentages, doch ook de werkelijke rente. Geldt voor alle levensverzekeringsmaatschappijen die lid van de N.V.B.L. zijn. 9,49 9,76 9,57/9,63 9,0 9,84/9,90 9,25 9,65 9,98 10,43 9,31 9,2 5/10 jaar 10/5 jaar 2 jaar 5 jaar 3 jaar 5 jaar Nutsspaarbank W.-Nederland3/5 jaar variabel variabel 5 jaar 5 jaar Rentepercentages met Gem. gar. 'Opgave bank zonder Gem. gar. Opgave bank is, waartegenover dan een werkloosheids cijfer staat van 209.000. Zo zou de Shell deze week in Iran olie gekocht hebben die 50 percent duurder was dan de officiële prijs die de OPEC- landen berekenen. Deze landen komen overigens op korte termijn bij elkaar om de nieuwe ontwikkelingen op het inter nationale oliefront met elkaar te be spreken. De aandelenmarkt was, zoals reeds opgemerkt, stil, kleurloos en afbrokke lend. Arnhemse Scheepsbouw zakte van 587 op 495, maar herstelde zich daar na tot ongeveer ƒ550. Amsterdamse Droogdok viel van ƒ250 op ƒ155, om zich daarna tot circa 170 te herstellen. Zoals bekend, wordt hier gespeculeerd op de waarde van aanzienlijke percelen vastgoed, maar de steeds alarmerender berichten over de perspectieven van de Nederlandse scheepsbouw remden hier de wilde koersstijgingen, ook al heeft de Arnhemse Scheepsbouwmaatschappij haar activiteiten als scheepswerf beëin digd. gaande seizoen. De gemiddelde prijs, veertig cent per kilo, is zeer verliesgevend. Van de peren was de handelsproduktie twintig percent groter dan in het voor gaande jaar, maar de prijzen waren 33 percent lager. Bij de appelen, aldus Nijsten, hebben cox’s orange pippin en een aantal nieuwe rassen het vrij goed gedaan, maar de Nederlandse goudrenetten en golden deli cious hebben het erbij laten zitten. Tot 1 februari jl. kon van oogst 1978 rond 48.000 MAANDAG 12 13 14 15 MAART die de Amerikaanse dollar ook deze week weer liet zien. Hoeveel dat echter aan permanente steun kost, is niet bekend gemaakt, en dus ook niet in hoeverre het vorig jaar herfst ingestelde steunpotje opgebruikt raakt. Voor de internationale handel zou een enigszins stabiele dollar in elk geval een grote zegen zijn. Dat werd deze week op het Damrak weer eens duidelijk uit het jaarresultaat van Unilever. Zonder het verschijnsel van de grillige bewegingen op het valutafront zou dit concern in 1978 een winststijging hebben geboekt van 8 percent. Door de verrekening van de opgetreden valutaverschillen werd deze winststijging omgezet in een daling van 4 percent. Vooral het vierde kwar taal erging in de geboekte winst een valuta-aderlating van ruim 15 percent. Het aandeel moest hierop dan ook enke le guldens prijsgeven. Ook voor Koninklijke Petroleum, die aanvankelijk deze week opliep op ver wachtingen voor een hoger dividend, nam later in de week de bezorgdheid over de eventuele ongunstige invloed van de valuta op de uiteindelijke winst toe. Uit de donderdag gepubliceerde jaarcijfers bleek deze bezorgdheid ge grond, en een dividendverhoging zat er dan ook niet in. Voor de rest bleef het oök deze week rustig en gelaten op het Damrak. Het meest opmerkelijke was de forse reactie op de speculatieve hausse voor aandelen Arnhemse Scheepsbouw en de Amster damse Droogdok, en de omslag op de rentemarkt. Zag het er vorige week nog naar uit dat, vooral na het mislukken van een 85-percentslening van de ABN tegen 99,5 percent, de rente nog verder zou stijgen, het grote succes deze week van een 8,75-percent-staatslening, waar bij de regering niet minder dan 700 mil joen gulden tegen 10,7 percent binnen kreeg, luidde echter een zekere ontspan ning in. In het plan, dat werd bekendgemaakt door de Deense minister van Economi sche Zaken Arne Christiansen, zal de maximumsnelheid op autosnelwegen worden teruggebracht van 110 km per uur tot 100 km per uur en op provinciale wegen van 90 tot 80 km per uur. De maximumsnelheid van 60 km per uur in de bebouwde kom blijft echter gehand haafd. Conjunctuurdeskundigen in de Ver enigde Staten hebben deze hoogst be denkelijke ontwikkeling funest ge noemd voor zowel de inflatie als de conjunctuur in dat land. Ook wordt de kans op nieuwe rentestijgingen hierdoor weer levensgroot, en de neiging tot enige ontspanning mag hierdoor gering wor den genoemd. Natuurlijk geen prettige vooruitzich ten voor de beurs, zodat het verschijnsel van winstnemers tegen het slot van iede re beursdag deze week zeer begrijpelijk was. Maar politieke opluchting en opti misten wisten dit ongunstige aspect gro tendeels te overstemmen. Geholpen daarbij door de opmerkelijke stabiliteit win zo n prachtige lichtgewicht op instandhouding van de wildstand ge richte beleid van de overheid. Sneeuwdruk heeft voor vele fruitteelt- bedrijven in het noorden een ramp ver oorzaakt, aldus Nijsten. Er is een groot kapitaalverlies wegens als afgeschreven te beschouwen beplantingen en een groot produktieverlies. Rijksgroepsregeling zelfstandigen en Borgstellingsfonds voor de landbouw kunnen hiervoor de zwaar getroffenen geen soelaas bieden. De fruit telers in dit gebied hebben de laatste jaren duidelijk geloof in eigen zaak getoond; veel geld is geïnvesteerd in nieuwe be plantingen om de bedrijven op peil te houden. De organisatie zal zich tót minis ter Van der Stee van Landbouw en tot het Landbouwschap wenden. Nijsten vertelde dat het oogstjaar 1978/ ’79 voor de fruittelers een slecht jaar was. De appeloogst, die ruim zeventien percent groter is dan in het voorgaande jaar, brengt prijzen op die slechts veertig per cent bedragen van de prijzen in het voor- Voorzitter Nijsten van de Nederlandse Fruittelersorganisatie zei dit gisteren in de algemene vergadering van zijn organi satie in Utrecht. De kring Noord van de NFO, vertelde hij, komt bij een voorzichti ge raming op een schade van ongeveer 2,4 miljoen gulden. Dat betreft dan nog alleen de schade door sneeuwdruk en wild. De gevolgen van de wateroverlast zijn nog niet te overzien. Door wildschade moeten vele percelen als totaal afgeschreven beschouwd wor den. De overheid zal voor vergoeding daarvan moeten zorgen, meende Nijsten, wanneer uit het jachtfonds niet voldoende middelen geput kunnen worden. De fruit telers moeten niet de dupe worden van het Toch was het opvallend, dat steeds tegen het slot van de dagen met een flinke koersstijging een reactie intrad. Kennelijk als gevolg van doorbrekende bezinning op de economische feiten. Want die zien er bepaald niet zo roos kleurig uit. De belangrijkste dreiging vormt nog steeds de internationale olie- voorziening, die door de Iraanse proble matiek in een ernstige tekortmarkt is geraakt. Deskundigen hebben reeds becijferd dat de officiële, via de OPEC geleide LONDEN (AP). De Koninklijke Ne derlandse Shell Oliemaatschappij heeft gisteren bekendgemaakt dat als gevolg van de vermindering van de olieaanvoer vanuit Iran het volstrekt noodzakelijk is da „de consumerende naties” hun brand stofverbruik beperken. De maatschappij voegt hieraan toe dat anders komende winter stringente maat regelen noodzakelijk zullen worden. Door de vermindering van de Iraanse uitvoer, aldus Shell, zijn de oliereserves sterk teruggelopen en de prijsverhogin gen op de vrije markt „ernstig” geworden. De Shell-groep deed de oproep nadat zij haar jaarlijkse winst en verliesrekening had gepresenteerd. Daaruit blijkt dat de nettoinkomsten van de multinational vo- rig jaar, na aftrek van de belastingen, zijn teruggelopen met ruim 21 percent. ma 12 t/m do 15maart/beatrixgebouw-parterre openingstijden: dagelijks van 9-18 uur ROTTERDAM (ANP) - De onderne mingsraden van twee dochteronderne mingen van Smit Internationale zullen maandag voor de rechtbank in Rotterdam opnieuw pleiten tegen de benoeming van oud-CNV-voorzitter Lanser als commissa ris bij Smit. De raden houden vol dat de hoofddirectie geen rekening heeft gehou den met hun bezwaren. Het gaat om de raden van Smit Interna tionale havensleepdienst en het sleep- vaartbedrijf Smit-Vos in Rotterdam. Ze zijn sinds september vorig jaar in de weer tegen de benoeming van Lanser. Hun klacht is dat ze niet op tijd en onvolledig zijn ingelicht en dat de directie van Smit hun bezwaren heeft genegeerd. De Sociaal-Economische Raad (SER) stelde vorig jaar de ondernemingsraden in het ongelijk. Een kort geding tegen de benoeming leverde de ondernemingsra den ook niets op, maar nu stappen ze opnieuw naar de rechter. Maar ook Rijn-Schelde-Verolme en Van der Giessen-De Noord zakten on danks hun reeds extreem lage koersen verder weg. Rijn-Schelde-Verolme kwam daarbij zelfs op even ƒ30, tegen vorige week nog 38. Andere slecht lo pende zaken zagen hun koersen eve neens zwaar vallen. Nové hield nog geen 10 percent over van de nominale waar de. Naarden Internationaal nog onge veer 100 percent, na van 15 op 11 te zijn gezakt. Rente vast Afsluitprov. in proc.: te Haarlem Rabobank (adviesrente) Rijks Post Spaarbank Stad AmsterdamL Westland Utrecht standaard 5/10 jaar no-risk 5/10 jaar Win zo n prachtige lichtgewicht I Motabécane fiets, t.w.v. 629,-.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 13