ETAPPEZEGE IN PARIJS-NICE sportpuntiq] versterkt Henk Nooren Marcella Mesker met sponsor en ouders op weg naar de top «1 achtervolgd door pech Ligterink koppositie r 99 r «MM J N G >R BV, 18 W 15 SPORT 19 7 9 MAART 1 0 ZATERDAG ird Goede weg ■■IP lyV f f.Jf Leo van Vliet ik op zitten wachten (Van onze sportredactie/ (Van onze speciale verslaggever) Z Leo van Vliet: op internationaal platform. Van Bracht mist record Rini van Bracht: net geen record K JAN PREENEN k.k. via: IJ Voorlopig lijkt Mesker op de goede I I I 26446 1/6610 laapka- et dou- ibbyka- sbalkor Daarom liet ik hem in de laatste kilometer al het werk doen. Toen begon ik trouwens ook pas te denken aan een ritzege”. Op de wielerbaan van Besanpon bleef Van Vliet achter de ontketende Frans man. „In de laatste bocht stuurde hij iets omhoog, waardoor ik in ht gaatje kon duiken. Het is de kortste weg, maar hij DÜREN. Rini van Bracht heeft zijn opmars in het Europese kampioenschap driebanden niet kunnen bekronen met een nati onaal record. De Nederlandse titelhouder gebruikte gisteren in Duren tegen de Zwitser Niederlander slechts drie beurten teveel om in aanmerking te komen voor verbetering van het eigen, in 1974 gevestigde, record. Van Bracht sloot toen een Nederlandse kampioenschap over zeven ronden af met een algemeen gemid delde van 1.039 en kwam op het EK gistermiddag na even zovele éanches tot een gemiddelde van 1.034. Terwijl Van Bracht met genoegen het vonnis over Scherz had zien voltrekken, kon hij zelf tegen Niederlander maar moeilijk in zijn spel komen. „Er bleef geen normale stoot voor me liggen”, klaagde de Waalwijker naderhand wat ongenuanceerd. Welis waar had zijn Zwitserse tegenstander niet met geheel open vizier gestreden, maar kon Van Bracht zichzelf het verwijt maken te hebben gefaald in de stootbeelden over de „lange-korte-lange (allemaal in 1978) nu dan eindelijk op hel internationale platform. raakte er desondanks geen seconde door in paniek. Ook gister middag niet op de wielerbaan van Besan<;on. Met de Fransman Bernard Vallet schoot hij op de finish af. Hij voelde de hete adenrvan het losgeslagen peloton al in de nek. „Maar ik bleef toch koel”, zei hij. Met zijn schaarse baanervaring flitste hij onder Vallet door naar een ritzege in de etappekoers Parijs- Nice. „Toen dat kampioenschap plaatsvond was ik nog 184e op de wereldranglijst. Door mijn succesje in de Verenigde Staten ben ik in de buurt gekomen van de 120e plaats. Op welke plaats ik precies sta weet ik binnenkort als de volgende ranglijst door de damesten- nisbond wordt gepubliceerd”. Het treffen tussen Kick Langeweg en John van der Wiel eindigde na 25 zetten zonder grote gebeurtenissen in remise. Langeweg speelde dezelfde variant als die hij in de eerste ronde tegen Ligterink had toegepast. Van der Wiel slaagde er even wel in zijn stelling te bevrijden met een opmars in het centrum. De enige partij die werd afgebroken was die tussen Baljon en Van der Vliet. Hoewel Baljon voortdu rend overwicht had, raakte hij dat in de tijdnoodfase weer kwijt. In de tweede zitting werd het remise. 'en ar De stand na acht ronden is: 1. Ceulemans 16 10 1.304: 2. Scherz 14 8 1.036. 3. Van Bracht 14 9 1 008 4 Muller 13 8 0 910. 5 Viera 10 7 0 970. 6 Rteo 10 8 0 846 7 Thögersen 4 11 0 846 8 Oddo 4 6 0.735. 9 Neves 4 6 0 676. 10. Siebert 2 9 0 766 11 Noren 2 8 0 741. 12. Niederlander 2 8 0 603 Algemeen klassement: 1. Knetemann (Ned) 4.25.09; 2. Raad (Ned) op 12 sec.; 3. Van Vliet (Ned) op 23; 4. Lubberding (Ned) op 23; 5. Mutter (Zwi) op 48; 6. Pronk (Ned) op 56; 7. Zoetemelk (Ned) op 58; 8. Braun (Wdl) op 1.18; 9. Gisiger (Zwi) op 1.19; 10. Willems (Bel) op 1.21. In het tennistoernooi van Sao Paulo (Brazilië) zorgde de Amerikaan Hank Pfister voor een verrassing door opval lend gemakkelijk te winnen van Guilermo Vilas. De Argentijn verloor in twee sets: 3- 6 en 2-6. uln I: forse kamer royale sn keu- Hoe deze meisjes de reis financieel rond kregen is het probleem niet van de KNLTB. die wel centrale trainingen blijft geven maar voor het overige ken nelijk uitgaat van kapitaalkrachtige le den. In het geval Marcella Mesker zijn er in ieder geval geen onoverkomelijke bezwaren, al heeft zij zich wel voorge nomen om zich als professional terug te trekken als zij haar doel dit jaar of volgend jaar niet bereikt: „Als ik erin slaag om bij de eerste zestig te komen dan verdien ik genoeg om de kosten te betalen en er ook nog wat aan over te houden. Kom ik niet zover dan haak ik af". De hoogste eer op dit EK lijkt nog steeds opnieuw te zijn weggelegd voor,Raymond Ceulemans, wiens moyenne superieur blijft aan dat van zijn concurrenten. Toch toonde Ceulemans ook in zijn zevende partij, tegen de Spanjaard Rico, met een vormcri sis te kampen te hebben. Zijn moyenne van 1,200 mag wel van hoog niveau lijken, bij Ceulemans betekent het dat hij onder de maat speelt. weg. Vorig jaar kwam haar naam niet voor op de nationale top-tien. Inmid dels heeft zij tijdens het indoor-kam- pioenschap 1979 in Tilburg ten koste van onder anderen Elly Vessies beslag gelegd op de tweede plaats achter kampioene Marianne van de Torre. (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Marcella Mesker heeft zich tot doel gesteld om dit jaar een plaats te veroveren bij de eerste zestig op de wereldranglijst. Slaagt zij in die opzet, dan zou zij zich opwerken tot de nummer twee van Nederland achter Betty Stöve. De eerzuchtige 19-jarige Haagse tennisster heeft daarvoor haar studie geschiedenis aan de universiteit in Leiden onderbroken en heeft op weg naar de top zojuist met Jeske van Erven uit Tilburg, Mariette Pakker uit Rotterdam en Mickey Albers uit Lisse een trip van twee en een halve maand naar de Verenigde Staten afgesloten Op eigen kosten, of liever gezegd op kosten van een sponsor, die voor een kwart gedeelte bijdroeg, en van de ouders, die zo’n slordige 5000 gulden op tafel moesten leggen. Mesker en consorten kunnen wel op een vergoeding van de onkosten reke nen als zij vanaf 15 maart gedurende drie weken zullen deelnemen aan het Rlvièra-circuit. Die toernooien worden gezien als voorbereiding op het toer nooi om de Federation Cup, het we reldkampioenschap voor landen voor dames-landenteams dat begin me in De teleurstelling bij Van Bracht over het mislukken van zijp missie tegen Niederlader was echter maar van korte duur. Opbeurender voor de Waalwijker was de wetenschap dat zijn meest directe concurrenten, Dieter Müller en Johann Scherz, geschonden uit de zevende ronde tevoorschijn kwamen. Muller had tegen de Zweed Noren de schade nog kunnen beperken tot een remise via de nabeurt, de Oostenrijkse biljartrots Scherz echter struikelde volledig over de Fransman Vierat. Toch was er geen sprake van een geor ganiseerde jacht achter het vijftal. Knete mann: „Nee, ik ben geen moment bang geweest. Zw waren wel weg, maar toch bleven ze op een bepaalde afstand dobbe ren. En er stond zoveel wind, dat ik dacht: als Hinault dit kan, is het een hele grote". Dat er toch even war reactie kwam door tempoversnellingen van de Post-ploeg in het peloton - de voorsprong van de kop groep slonk tot dertig seconden - kon witte trui-dragen Knetemann wel verklaren. I Na 88 van de 156 kilometer was het gedaan met de vlucht. Hinault, die het leeuwendeel van htr werk op zich had genomen, was leeggerden. Het bleef in de groep rustig. Een rust die slechts even doorbroken werd door een valpartij, waarbij onder anderen de Franse sprin ter Jacqups Esclassan, de Belgische klim mer Lucien van Impe en de Italiaanse De partij Van Dop-Hartoch werd na 40 zetten remise gegeven. Voor velen ver rassend omdat Hartoch op dat moment de beste kansen in handen had. „HEt gebeurde", zei De Kneet, „op een moment dat er waaiers waren gevormd en Zoetemelk niet in de eerste waaier zat. We wilden gewoon even wat tempo maken”. Hinault had er zijn in en nestelde zich aan de kop vn de vijfmansvluchtformatie. De voorsprong werd snel ruim een mi nuut. Genoeg voor Hinault om Knete mann uit de leiderstrui te rijden. Welis waar zou Raad die dan mogen aantrek ken, mar dat zal nooit zijn opzet zijn. In de voorbedreiding op nog een aantal zware klassiekers als Milaan-San Remo, de Ron de van Vlaanderen en Parijs-Roubaix moet Raas niet in staat worden geacht een eerste plaats in een rittenkoers te verdedi gen.Een zaak waar hij toch al een broertje dood aan heeft. Marcella Mesker kwam haar ouders nog aardig tegemoet door 2000 gulden aan prijzen terug te verdienen. In het toernooi van Fort Myers wist zij name lijk onder anderen de Tsjechoslowaak- se Hannah Strachanova (vijftigste van de wereld) te verslaan. Het viertal Mes ker, Van Erven, Albers en Pakker voel de zich geroepen zelf op avontuur te gaan toen bleek dat de tennisbond het geld voor een Amerikaanse tournee niet beschikbaar wilde stellen. De KNLTB stelt zich namelijk op het standpunt dat alleen degenen die déél uitmaken van het zogenaamde fasen plan (tot 18 jaar) regelmatig worden uitgezonden. Directeur Buruma: „Wij gaan ervan uit dat de jongeren als ze eenmaal de zesde fase achter de rug hebben op eigen benen moeten staan. Je kunt ze hun leven lang niet aan de hand blijven houden". band”. Niettemin sloot de ambitieuze Brabander zijn partij binnen de 60 beurten af. In de achtste ronde leed Rini van Bracht verrassend zijn eerste nederlaag. De als zesde geklasseerde Rico versloeg de Braban der in 67 beurten: 60 om 57. Ondanks dat verlies heeft Van Bracht tot nu toe weinig te vrezen. Zoals de zaak er nu voor staat, lijkt de Waalwijker de tweede plaats te kunnen pakken. Of dat vermoeden bewaarheid wordt, is chter zeer de vraag en afhankelijk van zijn partijen tegen Muller en Scherz, die voor dit weekeinde op het program ma staan. Op Van Bracht zelf na durft nog niemand aan een wezenlijke titelkans voor de Nederlander te geloven. „Hier heb ik altijd op zitten wachten”, stamelde de overgelukkige Zuidhollan- der. Vorig jaar, toen hij in dienst van de ploeg van Joop Zoetemelk reed, was er i de finale weinig te halen voor hem. „In de ploeg had ik helemaal geen steun. Die zaten de laatste kilometers niet meer van voren. En als je dan, net als ik, geen echt snelle eindspurt hebt, kun je het wel ver geten”. Van Vliet profiteerde nu echter van de kracht van de Raleigh-,oeg. En Parijs- Nice beleefe de derde Nederlandse ritzege in drie dagen. De sinds kort in het West- brabantse Roosendaal wonende Van Vliet ervoer walt het betekent om in zijn équipe te rijden. Want na een enerverende rit, waarin Bernard Hinault erg veel courage toonde en ineen vertwijfelde poging zijn positie probeerde te verbeteren, werd hij in de laatste kilometers weer naar voren gedirigeerd. Want nietr alleen tijdens de koers was de Post-ploeg actief, maar ook in de finale moest alles weer uitdé kast worden gere den. Van Vliet: „Op tien kilometer van de aankomst sprong Vallet weg. Raas riep dat ik mee moest gaan aan het wiel. Eerst nam ik geen kop over, maar toen we wegbleven wel. Achter ons werf flink ge stoord door de jongens. Ik kende Vallet, omdat hij vorig jaar bij mij in de ploeg zat. Hij gaat door tot het bittere einde en LEEUWARDEN. Gert Ligterink heeft in de vijfde ronde van de strijd om het nationale schaakkampioenschap zijn positie als leider aanmerkelijk versterkt door een waardevolle overwinning op niemand minder dan Hans Ree. Hij heeft nu een voorsprong van anderhalve punt op zijn naaste concurrenten, waarbij evenwel rekening moet worden gehou den met het feit dat de partij Timman- Böhm werd uitgesteld. De uitslag van deze partij, die op de eerstvolgende vrije dag wordt gespeeld, is dus bijzonder be langrijk voor het algemeen klassement. s. Zeer s aan- Madrid wordt gehouden. Voor deze wedstrijden komen op dit moment nog negen meisjes in aanmerking. Dat vier kandidaten in Amerika de nodige ervaring hebben opgedaan in een school waar alleen de nummer één telt, wordt als „meegenomen" be schouwd, „al moet de overgang van binnen- naar buitenbanen niet worden onderschat". De frisse weersomstandigheden in de Rit naar de Zon (Parijs-Nice) hebben Hennie Kuiper gis teren de das omgedaan. De gure wind die over de Bourgondische vlakten raasde bezorgde de kopman van de Franse Peugeot-ploeg van Mau rice de Muer zoveel last aan de luchtwegen, dat hij al na zeventien kilometer besloot de bezem- wagen op te zoeken. In zijn hotel in Besan^on liet de teleurgestelde Nederlander weten: „Ik had ’s morgens nergens last van. Normaal gesproken knap je bij goede weersomstandigheden op, als de koorts een maal is verdwenen. Maar door dè kou kreeg ik nu last van mijn luchtwegen. Met het oog op de rest van het seizoen heb ik besloten me niet te gaan forceren, Ook Maurice de Muer zei tegen me dat ik beter kon afstappen”.-*^* techniek. Zo gauw men in het buiteh- land kwam ging men de boot in, omdat de tegenstanders feller waren en har der sloegen". Genna, Sosonko bepaalde zich tegen Van der Weide tot het overzichtelijk op stellen van zijn stukken, waarbij hij afruil niet uit de weg ging. Wel zorgde hij er echter voor een vrije pion op de c-lijn te fokken. Op het moment dat Van der Wei de op de koningsvleugel tegenspel hoopte te organiseren sneed deze vrijpion als een mes door zijn stelling. Op de 28e zet gaf Van der Weide zich gewonnen. Het voetbal in de afdelingen Haarlem en Noord-Holland is voor vandaag afge- last. Voor Noord-Holland betreft dat al leen de lagere elftallen. Voor zondag is in „Noord-Holland” het voetbal eveneens af-, gelast. - BESANCON. Met smart wachtte Leo van Vliet meer dan een jaar lang op een internationale meetellend succes bij de professionals. De stelling dat wat goed is ook snel komt, ging voor hem niet op. Dat vreet aan het zelfvertrouwen van een coureur, maar de jonge beroepsrenner uit de stal van Peter Post had dat niet verwacht". De ervaring die de 23-jarige renner opdeed in de zesdaagsen van Londen, Maastricht en Rotterdam kwam h em uitstekend van pas. Zijn vier de prof-overwinning was binnen. Na een rit in de Ster vasn Besseges, de proftoui Nederland en een criterium in Santpoort t Dat allemaal na een dag waarop de ploeg van Peter Post erg attent had moe ten rijden; en al direct na het vertrek, want er werd hen geen enkele rust ge gund. Met een ook werd de ploeg gecon fronteerd met een gevaarlijke ontsnap ping. De Belg Etiënne van der Helst, de Brit Paul Sherwen en de Fransman Jac ques Michaud spoten weg uit het peloton op het moment dat net buiten Montbaud de vlag voor het vliegend vertrek viel. Tot ieders verbazing werd er op gereageerd door niemand minder dan Bernard Hi nault, die Jan Raas als bewaker in het wiel meenam. Na de achtste ronde in de finalepoule van de Europa Cup basketbal voor lands kampioenen gaan het Spaanse Real Ma drid en het Italiaanse Emerson Varese op kop met 14 punten. Björn Borg is gisteren opnieuw met de dood bedreigd. In het Deense Randers, waar hij de derde exhibitiepartij tegen John McEnroe zou spelen kwamen bij kranten brieven met bedreigingen binnen, die afkomstig zouden zijn van de „Rode Brigade in Denemarken”. Een dag eerder won McEnroe de tweede partij in vijf sets. De setstanden waren: 6-' 3, 2-6, 6-3, 5-7 en 7-6. De Amerikaan sloeg in de vierde set op matchpoint een dubbe le fout. Stand: 1. Ligterink 4'/2 punt, 2/3 Böhm en Timman beiden 3 en een uitgestelde partij. 4/6 Ree, So sonko en Donner allen 3, 7 Baljon 21/2, 8/11 Langeweg, Hartoch, Van der Wiel en Van der Vliet allen 2, 12/13 Hofland en Van Dop 1¥2, 14 Van der Weide 1. „Ik ben daarom allang blij dat ik het eenmaal tot de tweede ronde in een hoofdtoernooi heb gebracht. Om te voorkomen dat ik een dergeiijke lange weg volgend jaar weer zou moeten afleggen als ik eventueel opnieuw naar Amerika ga, wil ik tijdens het Rivièra-circuit en de grasbaantoer- nooien in Engeland, die na de Neder landse competitie worden gehouden, de nodige punten veroveren voor de wereldranglijst. Kom ik bij de eerste 75 dan kan ik in ieder geval steeds het voor-kwalificatie- en kwalificatie toernooien in Amerika voor gezien houden en kan ik meteen al rekenen op een paar honderd dollar”. wordt liever tweede dan tweehonderdste. Francesco Moser heeft gisteren de pro- loog van de wielerwedstrijd „Dwars door Italië” gewonnen. De Italiaan zegevierde!, in de tijdrit over 8100 meter in een tijd van 9 minuten en 6 seconden en was daarmee precies één seconden sneller dan zijn landgenoot Saronni en de Nederlander Roy Schuiten. Het Nederlandse ijshockey-jeugdteam heeft gisteren in de strijd om het wereld-, kampioenschap opnieuw een nederlaag’, geleden. Ditmaal bleek Denemarken té sterk: 3-0 (1-0, 1-0, 1-0). Het dames-volleybalteam van Cuba heeft gisteren in Havanna een „wereldre- cord” gevestigd. De ploeg bleef voor dé 62ste keer in successie ongeslagen. In de Cubaanse hoofdstad werd Hongarije met 3-0 verslagen. Japan had al eens 61 keef-, achtereen gewonnen. kampioen Pierino Gavazzi betrokken waren, maar zij konden zonder noemens- waardige verwondingen overeind krab belden. Tien kilometer voor het eidne werd de beslissing geforceerd. Met Van Vliet als uiteindelijke winnaar, Mare De- rneyer won de spurt van het peloton voor Van Vliets ploeggenoten Jan Raas en Cees Priem. DEN BOSCH. Henk Nooren wordt tijdens Indoor Brabant door pech achter volgd. Zag het er donderdag bijzonder goed uit voor de 24-jarige ruiter uit Bosch en Duin (hij won in fraaie stijl de eerste, twee onderdelen). Gisteren liep Nooren vertwijfeld door de stallen. Kort achter elkaar had hij twee forse tegenslagen - moeten incasseren. Eerst raakte het paard Funes kreupel, in de avonduren bleek ook Pluco niet in orde te zijn. Daardoor moest Nooren zich voor twee onderdelen terug trekken. De uitslag van de tweede etappe, een rit over 156 kilometer van Montbard naar Besancon, is: 1. Leo van Vliet (Ned) 156 km in 3 uur 50 minuten en 37 seconden (gem. 41,887 km/u); 2. De Vallet (Fra) z.t.; 3 Demeyer (Bel) 3.50.42; 4 Raas (Ned); 5. ftiem (Ned): 6. Bertin (Fra); 7. Sherwen (Eng); 87Oberson (Zwi); 9. Schepmans (Bel); 10. Thurau (Wdl). „Let wel, techniek vind ik echt wel belangrijk. Als je die onder de knie hebt, en daar gaat men in Amerika van uit. dan kan je naar perfectie werken, maar is dat wel zo belangrijk als je efficiënt wilt spelen. Vroeger werd in Nederland gewerkt aan een perfecte Marcella Mesker heeft in Amerika een opleiding gekregen in het trai ningskamp van Harry Hopman in Flo rida die zij omschrijft als „uiterst leer zaam en nuttig”. „In totaal ben ik daar zo’n drie en een halve week geweest. Verder heb ik toernooien gespeeld. In Nederland heb ik in oktober en novem ber vier uur per dag getraind. In de Verenigde Staten kwam er nog eens een uur bij. Het grote verschil met de aanpak in Nederland is dat bij ons het accent ligt op het mooie slaan van de bal. In Amerika spelen het loopwerk en de snelheid een grote rol. Daar komt het erop aan dat je snel bij de bal bent, dat je punten scoort,- hoe, dat maakt niet uit, als je maar scoort”. Gert Ligterink bouwde tegen Ree’s Phi- lidor-verdediging een drukstelling op. Omstreeks de 20e zet probeerde de jonge Groninger het initiatief te nemen op de koningsvleugel. Ree antwoordde met een schijnoffer op e4, wat tot allerlei verwik kelingen leidde. Toen de rook was opge trokken beschikte Ligterink over een ver opgerukte vrijpion op de a-lijn die precies tot een beslissing leidde op het moment dat de partij moest worden afgebroken. In drie partijen kwamen titelhouders uit tegen hoofdklassespelers. Dg titelhouders wonnen twee partijen en alleen Van Dop slaagde erin tegen meester Rob Hartoch een half punt binnen te halen. Jan Hein Donner verkreeg tegen Hof lands konings-indisch terreinvoordeel, wat hij gebruikte door het initiatief te nemen op de koningsvleugel. Heel lang zaam groeide dat initiatief uit tot een aanval. Toen Donner een pion won was het pleit beslecht. De uitslagen van de vijfde ronde zijn: Sosonko-V.d. Weide 1-0; Timman-Böhm uitg.. Donner-Hofland 1-0, Baljon-Van der Vliet remi se, Langeweg-Van der Wiel remise, Ligterink- Ree 1-0, Van Dop-Hartoch remise. „Gelukkig ziet bondscoach Fred Hemmes ook wel in dat die methode niet zaligmakend is en dat een mooie stijl niet alles is. Het voordeel van een verblijf in de Verenigde Staten is ook dat je gehard wordt. Je hebt vóór- kwalificatie-, kwalificatie- en hoofd toernooien. Daarboven zit dan nog de „championship”, waarvoor alleen de dames die tot de eerste veertig van de wereld behoren, zich rechtstreeks kun nen kwalificeren. In het begin moest ik acht partijen spelen om tot het hoofd toernooi door te dringen, een heidens kwarwei met allemaal meisjes die ook eens nummer één willen zijn". Het dertiende concours hippique indoor Brabant werd vrijdag voortgezet met een nationaal sprinconcours tabel a. De lengte van het parkoers was 460 meter, waarin 11 hindernissen met in totaal 13 sprongen - met een maximale hoogte van 1,30 meter waren opgesteld. De toegestane tijd was 79 seconden. De uitslag is: 1. Peter Strijbosch met Larramy. 0 fouten 54.0 seconden. 2. Willy van der Ham - Pentagon z 0 - 55.9. 3. Jan Broek Derby z 0 - 60-1. Het Internationale springconcours vanavond leverde na barrage - waarin tien combinaties uitkwamen - een drie voudige Westduitse overwinning op. Pe ter Luther zegevierde met Livius 2 voor zijn landgenoten Hendrik Snoek en Fritz Ligges. „Hier heb Marcella Mesker: ..Ik wil zo snel mogeli/k bij de eerste 60 van de wereld komen 1

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 15