^Uitgespuugd door^^B-j 1 Basketbal, voelen waar je.yfenÉtr I| l! 4 OOSTDUITSE ATLETE WEIGERDE HORMOONPREPARATEN door Piet Teeling Ovaties Jan Mulder Geluk Rekest Heksenjacht X-1 de d ch an De binnenlandse veiligheidsdienst stond in de nog asgrauwe morgen op de stoep, 's Morgens om zes uur werd Renate Neufeld door twee rechercheurs in burger bij haar woning aan de Prenzlauer Berg in Oost-Berlijn afgehaald. Met een in de Deutsche Demokratische Republik gebouwde Wartburg werd de rit naar het dichtstbijzijnde politiebureau aan de Schonhauser Allee afgelegd. Vanaf dat moment werd de 19-jarige Oostduitse atlete onderworpen aan een kruisver hoor. „Waarom ben je met sport gestopt, waarom heb je je niet aangesloten bij de SED? Wat vind je van de DDR? Wat vind je van de op prestaties gerichte sport? Waarom heb je je verloofd met een buitenlander?" Het waren slechts enkele vragen, die Renate Neufeld perplex deden staan. „Ik schrok ervan dat deze mij volledig onbekende mannen, alles wisten over mijn doen en laten van de laatste tijd. Dat ze wilden weten welke ideologie mij voor ogen stond en of ik me afgekeerd had van het systeem zoals dat gold voor de DDR”. „•SU** JÜ BB 1 Immers, sinds in de Verenigde Staten apparatuur is ontwikkeld, die Het kruisverhoor Renate Neufeld van :hap- 5 uur) 00 uur 020) llona Slupianek w sche rlij- skt ,Kick in het NIET-scoren STOPPER 4 d i-4 n dis Jkt ch vrij- ruis- jr) OF 0 uur) sau en cho- lien- e en het srso- en die mde, di- Met basketbal is het net zo. Wie de bal heeft scoort. Dat is zelfs bij volley bal lang niet zo vaak het geval, hoewel je in die sport de aanval ongehinderd door tegenstanders kunt opzetten, al thans tot aan het net toe. Het verschil zal wel hierin schuilen, dat de bal bij basketbal omhoog moet, de basket in, en dat hij bij volleybal omlaag moet, de vloer op. Laag verweer is blijkbaar toch gemakkelijker dan hoog verweer, hoewel het lage verweer toch ook weer met het hoge verweer van de „blok” begint. Aan de andere kant zou je denken dat het makkelijker moet zijn een groot vloeroppervlak met een bal te raken dan zo’n zelfde bal door een ring te gooien die maar even groter is dan de omtrek van de bal, maar in de praktijk blijkt daar niets van. Blijk baar is het gooien of duwen van een bal zoveel gerichter dan het slaan van een bal, dat het\scoren bij basketbal toch nog steeds veel gemakkelijker is dan bij volleybal. In principe is het bij basketbal zo, dat je met één of twee punten verschil wint, als je er in slaagt te mogen beginnen, en er tevens in slaagt de bal Mijn bezwaar tegen basketbal is al tijd geweest, dat scoren te gemakke lijk is. Het is een soort libre geworden, een spelsoort waarin je nauwelijks meer serieus wordt genomen als je niet van acquit af de vijfhonderd carambo les bij elkaar stoot. Een béétje behoor lijke biljarter tikt die 500 zo bij elkaar, om alleen wel eens te versagen als de omstandigheden uitzonderlijk ongun stig zijn: gaten in het biljartlaken, een aardbeving binnen de speelzaal zelf, of een door de hitte kromgetrokken keu. langere afstand, de 400 meter”. De vrouwelijke clubarts, dr. Koegler, bevestigde zoals verwacht de opvattingen van Renate’s trainer met betrekking tot de „vitamine-preparaten”. En dus besloot de Berlijnse te slikken, ook al omdat het volgens de clubregels van TSC Berlin verboden is om naar een andere arts te gaan. Evenals het niet toegestaan is met ouders en vrienden over interne clubaan- gelegenheden te praten. Dus slikte Renate een maand lang,, vitamine”. Over haar ervaringen zegt ze: „Al na een paar dagen kwamen de nevenwerkin gen, die met de dag opvallender werden. Het bleef niet alleen bij een verharding van de spieren, op een gegeven ogenblik werd het zelfs zo erg, dat ik er bij het Het publiek barstte in een luid ap plaus los Toen McPhee eens tijdens een trai ning in de zaal met Bradley stond te praten, zei Bradley dat zo'n shot over zijn schouder veel makkelijker was dan het leek, en om dat te illustreren wierp hij de bal over z^jn schouder „Als je een tijdje gebasketbald hebt, hoef je niet meer naar de basket te kijken als je er zo dichtbij staat als wij nu staan”, zei Bradley, terwijl hij de bal weer zonder te kijken over zijn schouder heen rechtstreeks door de ring wierp: „Je ontwikkelt een gevoel van waar je bent”. jn, De Amerikaanse journalist John McPhee heeft eens een lang verhaal geschreven, getiteld „A Sense of Where You Are” („Een gevoel van Waar Je Bent”) over de Amerikaanse basketbal-ster Bill Bradley. Hij be schrijft daarin hoe Bradley’s war- ming-up voor een wedstrijd in Phila delphia aan het aanvankelijk ongeïn teresseerde publiek een ovatie ontlok te. Hij begon met „set shots” vlak bij de basket, trok geleidelijk aan van de basket weg voor „long shots” van een meter of zes, zeven afstand, en nage noeg alle ballen verdwenen in een bij na mechanisch ritme van accuratesse door de ring. Toen begon hij aan een serie moeilijke „jump shots”, waarvan de ene na de andere feilloos door de ring ging. Het publiek begon te mur melen. Hij maakte zijn „jump shots” ke 1st 13- •12 3kt 3k. vor- t. Jan Mulder heeft daar, dacht ik, ook wel eens over geschreven, maar omdat ik het in zijn bundel „De opmars der strafschopgebieden” niet kon terug vinden, heb ik het hem maar even persoonlijk gevraagd. „Er zijn natuur lijk allerlei bakens in het veld, waarop je je oriënteert”, zei hij: „de lijnen van het strafschopgebied, de hoekvlag et cetera, die je, ook als je met je rug naar het doel staat, toch het gevoel geven waar het doel zich precies bevindt. van t-ramcrijK, en aar van ae hus victor icoeznetsov tijdens ae wereldkampioenschappen zwemmen in West-Berlijn. Of van recenter datum: de houding van een groep Russische atleten tijdens de indoor-atletiekkampioenschappen onlangs in Wenen gehouden, die, toen bekend werd dat tijdens de Europese indoor-atletiekkampioen- schappen naar doping-delinquenten gezocht zou worden, bijna werd gehalveerd. En gold ook niet precies hetzelfde voor de veel kans armere Tsjechische afvaardiging? wandelen last van kreeg. Vooral mijn bo venbenen namen in omvang toe, zodat de mij altijd ter zijde staande masseuse An gelika Wysotzky me zonder omhalén dui delijk maakte, dat ook ik, net als allé anderen, hormoontabeletten had geslikt”. „Latzer kwamen ook de haartjes op mijn bovenlip en kreeg ik, net als de anderen, last van onregelmatigheden met de men struatie”. Enkele van die grijs uitziende tabletten alsmede het bijbehorende groene poeder tje nam Renate Neufeld mee naar het Westen. Dopingspecialist dr. Donike uit Keulen onderzocht datgene wat de Oost- duitse atlete had meegebracht. Zijn analy se: dehydrochlormethyl-testosteron een anabolika, dat ook bij de DDR-kogelstoot- steeds ingewikkelder, het gemompel nam toe. waarna hij. eerst met zijn rechterhand, daarna met zijn linker hand, de basket met „hook shot^” be gon te belagen. Zeven links, zeven rechts, en allemaal probleemloos raak. jr) OF ir) OF lur) achttien maanden uitgesloten, maar het navrante is, dat zij aan de Olympische Spelen van 1980 in Moskou mogen deelnemen. Toch maakt ook het Internationaal Olympisch Comité zich zorgen over de nieuwe ontwikkelingen rond de doping. Want zolang de uitbreiding en verfijning van methodes om het ongeoorloofde gebruik van middelen in de sport aan te tonen zal voortduren, zal ook worden gezocht naar nieuwe wegen om controles te misleiden, hetzij andere dopingtechnieken toe te passen. In de DDR worden sportbeoefenaars gedwongen hun toevlucht in in tegenstelling tot vroeger het gebruik van hormoonpreparaten door doping te zoeken. Dat onthulde de naar West-Duitsland gevluchte sportmensen eerder kan aantonen (rond de zes weken) zullen landen atlete Renate Neufeld aan Piet Teeling Dit is haar relaas. Eigenlijk merkte ik dat nog het beste als ik een tijdje geblesseerd was ge weest (en dat gebeurde nogal eens, zoals je weet) en daardoor uit mijn ritme was. Ik voelde me dan gedeso riënteerd, het leek net alsof alles een tikje verschoven was, ik kon het doel niet meer blindelings vinden en schoot net naast als ik normaal gesproken gescoord zou hebben”. Met die ondervraging door de „Stasi" (in de volksmond de naam voor de staats veiligheidsdienst) begon het voorlaatste hoofdstuk van een carrière van de top- sportster, die door doping tenonder ging. Of liever gezegd: aan het gevecht tegen doping ten onder ging. Want Renate Neufeld, nationaal jeugd kampioen 4 x 100 meter estafette was een van de 523 sportmensen uit de DDR, die geselecteerd waren en werden getraind voor de Olympische spelen van Moskou in 1980. Renate Neufeld viel af, omdat ze weigerde hormooritabletten te slikken. Tabletten, die tot een vergroting van de spierkracht leiden en de stem dieper laten klinken. Die bij vrouwen overtollige haar groei tot gevolg hebben, maar ook inwen dig het wezenlijke van de vrouw aantas ten, waardoor de perioden tussen de men- struaties grote verschillen gaan ver stonen. Tabletten ook, die voor die ene centime ter of die ene tiende seconde moeten zor gen, die de medaillewinnares van de dui zenden anderen onderscheidt. Renate Neufeld wilde die prijs niet betalen. Voor haar vormde het verlies van het vrouwe lijke tegen de uiterst onzekere vooruit zichten op Olympische roem een te hoge tol. Die beslissing druiste evenwel in tegen de heersende mening van trainers en be- stuurderen en leidde uiteindelijk ook tot het inschakelen van de geheime dienst. Voor Renate Neufeld bleef er slechts één uitweg. Het laatste hoofdstuk in haar sportloopbaan als atlete van de DDR: de vlucht naar het Westen; naar de vrijheid. En toch was het allemaal zo plezierig begonnen op een voor de DDR typische wijze. Bij de Spartakiade in 1972 won de één seconde voor het eindsignaal in de basket van de tegenpartij te depone ren. Toch gebeurt het nog wel eens dat twee ploegen van niveau niet gelijk spelen, of met niet meer dan een of twee punten verschil winnen, maar met 13 punten verschil. Dat gebeurde bij EBBC Den Bosch en Sinudyne uit Bologna. De Nederlanders wonnen met 105-92, waardoor zij, na de twee verlengingen, één schamel puntje meer gescoord hadden dan hun tegen standers in de eerste wedstrijd in Bologna. Het is dus toch nog mogelijk dat twee ploegen met een gelijke stand beginnen en met dertien punten ver schil eindigen. Er moeten dus momen ten zijn dat de bal NIET geruisloos door de ring en het bodemloze netje verdwijnt, maar afstuit op de rand, of op een hoog uitgestoken hand van een tegenstander. Pas bij de Studio Sport- reportages van een half uur van EBBC Den Bosch-Sinudyne Bologna heb ik begrepen dat de „kick” van basketbal niet zoals bij de meeste andere sporten in het scoren zit (want dat is een routine-handeling), maar in de schaar sere momenten van het NIET-scoren. Nu besef ik heus wel dat er ook in de wijze waarop voortdurend gescoord wordt een grote schoonheid kan schui len. De onverbiddelijke manier waar op de door de Nederlander Akerboom en de Joegoslaaf Cosic weggestuurde ballen na een kortere of langere boog- beweging, geruisloos door de ring ver dwenen, had iets fascinerends, maar er zat toch ook een soort automatisme in. De machine weet dat hij in een hoek van 34 graden op een afstand van 6 meter 32 centimeter van de basket af staat, en dat hij de bal dan vanaf exact sierlijke Renate zes onderdelen. Voldoen de, om een verslaggever van het Oost- Berlijnse dagblad Sportecho zo in vervoe ring te brengen dat hij een volledige pagi na aan de opzienbarende prestaties van de Berlijnse besteedde. Immers, de naam van Renata Neufeld, die naam moesten de Oostduitsers onthouden. Ondanks haar grote talent, kwam Rena te Neufeld toch relatief laat (als zeventien jarige) naar TSC Berlijn, een van de toon aangevende atletiekverenigingen in de DDR, waar een lidmaatschap in de meeste gevallen borg staat voor medailles. Nu nog gelooft de Oostberlijnse, dat die late komst juist haar geluk is geweest. „Hier door heb ik tot aan de eindexamenklas mijn middelbare-schoolopleiding nor maal kunnen afmaken, alvorens naar een sportinstituut te verhuizen. Als ik als jong meisje in de trainingsmolen zou zijn te recht gekomen, zou ik waarschijnlijk nooit geweigerd hebben de mij voorge schreven tabletten in te nemen. Op dat moment werd het haar ook nog niet bevolen. En Renate Neufeld kwam er ook nog niet tegen in opstand. Ze liet alleen haar bedenkingen er tegen horen. Beleefd vroeg TSC-trainer Gunther Klann of zij bereid wds om, onder het mom van betere prestaties, volledig on schuldige „vitaminepreparaten te slik ken”. Toen Renate hem ongeloofwaardig aankeek, stelde hij haar op haar gemak. „Ga desnoods naar je clubarts, om het haar te vragen. Het is uiteindelijk een volkomen onschuldig middel. De jonge sprintster had ongetwijfeld op dat moment met tijden van 12,05 sec.over de 100 m. en 24,27 sec. over de 200 m. haar prestatiegrens bereikt. „Een paar tien den”, zegt ze, „zouden misschien tot de mogelijkheden hebben behoord, maar meer niet. Mijn perspectief lag op de wat John McPhee vertelt dan dat Brad ley (hij schreef het stuk in 1965, dus alweer in de grijze oudheid van het basketbal) één manier van scoren had die je zelden zag. Hij liep parallel aan de baseline met de bal, sprong omhoog, gleed met zijn rug naar de basket door de lucht, zag niemand van zijn teamge noten vrij staan, en wierp de bal dan over zijn schouder heen in de basket, pas omkijkend als de bal al door de ring gleed. Wie het voor het eerst zag, meende met een geluksschot te maken te hebben, maar wie het hem dikwijls en meestal met succes had zien doen, wist wel beter. de tocht door 'Bulgarije, Roemenië en Hongarije een koud kunstje zijn. Die reis in een gehuurde Lada, waarvoor Spassov een bedrag van 1000 Oostduitse marken had moeten voorschieten, verliep op rol- letjes. Zelfs de Russische stempels in het toch niet „brandschone” paspoort Van Re- naté waren geen probleem. Veel meer problemen ontstonden dooi' - de Oostduitse in West-Duitsland, vooral omdat haar eerste verzoek om in aanmer- king te komen voor de status van vluchte linge door de autoriteiten werd afge wezen. „Men zag daar geen grond om mij te erkennen als vluchteling. Het door vele, ook Westeuropese sportbonden bestreden dopingsprobleem gaf ook de doorslag niet. Want zo zei men daar: de aanvraag- ster moest weliswaar medicamenten inne men, die tot een vergroting van de spier- kracht leidden, maar dat wordt ook in andere landen gedaan. Er was dus geen sprake van een dwangpositie en dus kon er ook geen sprake zijn van de status van politiek vluchteling. „Ik heb toen een rekest ingediend bij de deelstaatsregering van Bayern met de vol gende inhoud: „Wanneer een sporter uit de Bondsrepubliek tot het weigeren van een medicament besluit en derhalve zijn sportieve doel niet bereikt, mag hij de topsport opgeven, zonder daarmee in zijn verdere loopbaan gehinderd te worden. Hij wordt niet door veiligheidsdiensten achtervolgd, niet bedreigd met een ge- - rechtelijke vervolging. Hij kan zelfs naar de gevolgen informeren bij een specialist naar zijn keuze”, aldus Renate Neufeld in haar request. Dat verzoek had meer succes. Renate Neufeld werd als vluchtelinge geaccep teerd. En daarmee zou dit verhaal af zijn Met een happy ending, in het Zuidduitse Rosenheim, 80 km buiten München, want - Renate Neufeld is inmiddels de moeder van een drie maanden oude dochter. Dilmana. Het eigenlijke vervolg speelt zich echter» in de DDR af. Daar pleef de vlucht van Renate Neufeld, DDR-kandidate voor de- Olympische Spelen van 1980 in Moskou, niet zonder gevolgen. Renate’s vader- raakte zijn baan als leraar Engels aan een gymnasium kwijt. Renate’s jongste zus,' een getalenteerde handbalster, werd uit - de selectie verwijderd en zag de deuren van het sportinternaat voor zich dicht* gaan. „Het ergste”, aldus Renate, „is dat; mijn zuster voor haar sport en haar spor tieve carrière wel bereid was anabolika teT slikken...” die hoogte, met zoveel kracht en (op de graad nauwkeurig) in die richting moet gooien om er zeker van te zijn dat hij door de ring heenglijdt. En dat allemaal terwijl de machine in bewe ging is, door tegenstanders wordt ge attaqueerd, en voor zijn berekeningen niet meer dan een tiende seconde de tijd heeft. tot vP/PB) Renate Neufeld werd het onderwerp van een heksenjacht. Zij kwam terecht in een door Sovjet-dissidenten zo vaak afge schilderde psychologische oorlogvoering, die vadertje Staat had geënsceneerd, om dat duidelijk was geworden dat „een van zijn kinderen niet in het gareel wilde blij ven lopen”. Ongetwijfeld moest Renate Neufeld een ^wgar vergrijp hebben begaan: ze werd door de FDJ en de SED geroyeerd: de binnenlandse veiligheidsdienst toonde plotsklaps belangstelling voor haar en haar maandelijkse toelage aan het sport instituut werd haar zonder opgaaf van redenen ontnomen. Enoverplaatsing naar een lopende band in een grauwe fabriek, waarmee trainer Klann dreigde. Blijkbaar de ergste bedreiging, die zelfs in het arbeiderspara- dijs, zoals de DDR vaak wordt genoemd kan plaatsvinden. Ook dat schrok Renate Neufeld niet af. Ze werd het „slachtoffer van de psychologen”. Zij onderzochten haar geestestoestand en beveelden een verdere behandeling aan. Maar zelfs dat hielp de „patiënte” niet om haar van haar door de staat vastgestelde lijden te ver lossen. Samen met haar verloofde, Pentscho Spassov, een Bulgaarse televisieverslag- gever, begon Renate Neufeld aan haai’ reis om de wereld met als doel Joegosla vië: 10.500 km lang. Hij hield haar slechts één ding voor: Joegoslavië is al het Westen. Via Tsjechoslowakije en Polen ging de reis naar Rusland, want voor wie eenmaal een Rusisch stempel in zijn paspoort had staan, ook al was dat nog zo vervalst, zou rechtstreeks in de basket, terwijl hij doorpraatte met McPhee en deze in de ogen bleef kijken. McPhee haalde de bal op en gaf hem weer aan Bradley. ster llona Slupianek tijdens de Europa- Cupfinale in 1977 in Helsinki werd gevon den. Het leidde tot een diskwalificatie en een schorsing, meer niet, want onlangs nog won de Oostduitse atlete het onder deel kogelstoten bij de Europese indoorkampioenschappen in Wenen. „Donike heeft mij verteld, dat door het toedienen van deze stof aan vrouwen het prestatieniveau van de mannen wordt be naderd. Daarbij treden naast lichamelijke veranderingen ook psychische verande ringen op”, zo vertelt de atelete. Die veranderingen ondervond Renate Neufeld aan den lijve. „Met deze manier van sport bedrijven wil ik niets te doen hebben”, verklaarde ze tegenover haar trainer. Dit soort tabletten slik ik niet meer”. En ze slikte niet meer. zes weken voor een wedstrijd geen verboden middelen meer slikken. Dat het Oostblok hier een vooraanstaande rol in speelt, is al enige z Amfetamine, anabolen, hormoonpreparaten, kortom doping. Sti- naar nieuwe wegen en nieuwe middelen zoeken om prestaties nog mullerende en spierversterkende middelen, die zo langzamerhand sterker dan tot dusver het geval was te beïnvloeden. Nu kan men tot een angstig verschijnsel in de sport worden. Middelen die ook binnen de sport offers eisen: de sport zelf, wanneer er niets anders overblijft dan bedriegerij en leugens; de sportman, die het einde van decennia duidelijk. Bewijzen zijn er evenwel nooit of zelden op tafel zijn carrière niet in het stadion maar in het ziekenhuis of mortuarium gekomen, op een enkele uitzondering na. Die uitzondering leverde de vindt. Wie herinnert zich niet de diskwalificatie van de vier Russische intensieve controles op. Maar nog immer staan de straffen nauwe- en één Bulgaarse atleten tijdens de Europese kampioenschappen lijks in verhouding tot het gebruik van de drogerende middelen, atletiek, vorig jaar. Of het geval Pollentier tijdens de laatste Ronde

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 33