In gevangenis na uitlaten hond Tijdens slaap stopt ademen Terroristen weer actief Ontslagplannen Bazargan weer tegengesproken Tegenoffensief Amin tegen verlaten plaats Buitenlandse steun Jemens E I I achtergrond EG-parlement tijdje bezet „Gaat slechts om een paar woorden” L Vanden Boeynants weer aan de slag „Chinezen moeten in opstand komen” n Ta aw 1 19 7 9 1 O BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG MAART 2 I 1 'T 1 (Van onze redactie buitenland) ALEXANDRIÊ/JERUZALEM. De Amerikaanse president Carter zei gistermiddag in de Egyptische havenstad Alexandrië dat over de uitkomst van zijn vredesinitiatief nog weinig valt te zeggen maar zijn gastheer president Sadat noemde de overge bleven verschillen tussen Israel en Egypte belachelijk klein. „Het gaat slechts om een paar woorden”, aldus de president. aS i che jJ- Tijdens de treinreis van Cairo naar Alexandria luistert president Carter intensief naar collega Sadat die hem wel zeer nadrukkelijk iets toevoegt Levenslang voor treinsaboteur Taalstrijd naar nieuw hoogtepunt I me- van actie een ver- >ede aar- ;en). noet nds- oet ing ide (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. Bazargan is niet in de heilige stad Qom bij Khomeini om zijn ontslag in te dienen, maar om de betrekkingen met de ayatollah te „normaliseren”. In Burnley is het sinds kort verboden om honden uit te laten in de stadsparken. De gemeenteraad vindt dat de uitwerpse len ziekten kunnen verspreiden. De vere niging van hondenbezitters in Burnley is van plan binnenkort met de trouwe dieren naar de ambtswoning van premier Callag han in Londen te trekken om daar een stille protesttocht te houden. Het bureau van Khomeini sprak op „de meest categorische wijze” de geruchten over een ontslag van Bazargan tegen. In Teheran gingen speculaties dat een aantal zogeheten revolutionaire comités zou wor den ontbonden om Bazargan tegemoet te komen. Het optreden van deze islamiti sche comité’s die vaak het recht in eigen hand nemen, zou het belangrijkste geschil zijn tussen de premier en de ayatollah. Bazargan noemde het optreden van de comité’s spelletjes. Voorzover bekend hebben de revolutio naire comités sinds Khomeini in Iran is teruggekeerd, zeker 44 mensen doodge schoten na beschuldigingen met betrek king tot massamoord, foltering of seksue le overtredingen. In Jeruzalem drong premier Begin er gistenen bij Egypte op aan de Amerikaan se vredesvoorstellen te aanvaarden. Som mige Israëlische ministers herhaalden hun vrees, dat Carter van Israel conces sies zal vragen. De president arriveert vandaag in Israel. Hij heeft gisteren drie gesprekken met de Egyptische president gehad. Daarover zijn geen bijzonderhe den verstrekt. Over de opmerking van Sadat, dat het nog slechts om „een paar woorden” zou gaan, zei Begin gistermiddag: „Als zij zo gering zijn laat hem dan akkoord gaan. Het is niet moeilijk in te stemmen met kleine dingen”. De Belgische taalstrijd groeit naar een nieuw hoogtepunt. Morgen wordt in de al jaren onrustige Voerstreek demonstraties gehouden die gemakke lijk kunnen uitlopen op heftige botsin gen tussen Vlamingen en Fransspre kende Belgen. Onder invloed van de politieke malaise al maanden wordt vergeefs onderhandeld over de vor ming van een nieuwe regering zijn de politieke emoties in België flink opgelopen. Vlaamse, Waalse en Brusselse extre misten gaan morgen naar de Voer streek om eens hoog van de toren te blazen. De rijkswacht is in groten geta le opgetrommeld om de vijandige kam pen gescheiden te houden. In Wallonië worden al weken hitsige campagnes gevoerd om de demonstratie tot een succes te maken. Van Vlaamse kant hebben vele extremistische groepen, taalfanaten, maar ook neo-fascisten, op hun beurt gezegd dat ze morgen van de partij zullen zijn. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) Het persbureau Nieuw China in Peking meldde gistermiddag, dat de Vietnamezen zware artilerie-a an vallen hebben uitge voerd op terugtrekkende Chinese^ troe pen. Daardoor verloopt de terugtocht minder snel dan was voordien, aldus dit persbureau. In Peking werd gezegd, dat het nog wel een tijd kan duren voor er sprake is van onderhandelingen tussen beide landen. Vietnam heeft onlangs nog eens verklaard, dat er niet eerder wordt onderhandeld voor de laatste Chinese mi litair het land heeft verlaten. De Westduitse bondskanselier Schmidt heeft gisteren overigens de Sovjet-Unié geprezen voor de „terughoudendheid” in het Chinees-Vietnamees conflict. De Sov- jet-Unie heeft een bondgenootschappelijk verdrag met Vietnam. Schmidt zei in de Bondsdag dat het voor de wereldvrede van groot belang is, dat Moskou terughoudend blijft. Het met Vietnam bevriende Laos liet gisteren weten, dat het aantal Chinese troepen aan de grens met Laos voortdu rend stijgt. Uitlatingen van hoge Vietnamese func tionarissen gisteren in Hanoi wijzen er op, dat men in de hoofdstad er niet gerust op is, dat China inderdaad alle troepen teurg- trekt. Volgens bronnen is de terugtocht tijdelijk en beperkt en zal binnenkort een nieuw Chinees offensief losbarsten. zoor ngs- 100 ont- van >oci- jmi- a de 1 in ner- an de ag Us ae- ■en de dat rmen i het r de laad gen. dat van i het laad l. ge len >ge- am- lere ide- nin- van om ten- axi- lei ive is- an sse- sge- ~be- Ka- lakt ira- ing, sge- zan iek, de zer- ie 7e Deze otest ■tala- gooi- i het -Hol- Hof- imis- i van van se) illegale radiozender wordt in de Voerstreek al jaren strijd gevoerd tus sen Vlamingen en Walen. Daarbij zijn Vlamingen en Walen die elders wonen veelal actiever dan de Voerenaars zelf. Aan Waalse kant is het verlies van de Voer in 1963 nooit geaccepteerd. Het wordt beschouwd als een 'aantasting van het Waalse grondgebied. Maar de agitatie van deze kant dient steeds meer om alle Waalse eisen kracht bij te zetten in het politieke debat met de Vlamingen. In de huidige politieke malaise heeft het plaatselijke conflict in de Voer, waarbij dorpsruzies en reputaties van familieclans een grote rol spelen, een nationale symboolfunctie gekregen. Extremisten van alle partijen zien hun kans schoon, maar ernstiger is dat ook politieke leiders stokebrand spelen. Zo riep het partijbestuur van de Brusselse taalpartij FDF, die nu deeluitmaakt van de regering, de leden op naar de Voer te gaan. Daarmee begaf het zich „op het pad van fanatiek machtsver toon en beestige uitdaging”, schreef de Vlaamse krant De Standaard gisteren. Volgens de rechtbank is het slechts aan een toeval te danken dat hierbij geen mensen werden gedood. De officier van justitie had wegens poging tot moord op 26 mensen en afpersing twee keer levens lang geëist. Dé verdediging eiste vrij spraak. Het proces tegen Kraft heeft vier weken geduurd en is een unicum in de Duitse bouw te drijven als protestactie! Hap part, die niet uit de weg gaat voor gewelddadige acties, verkreeg toes temming van de Franstalige burge meester van de gemeente Voeren (die alle zes dorpen omvat) voor de grote demonstratie van morgen. Dit is een uitzondering want al enige maanden is in de Voer een demonstratieverbod van kracht. i BOSTON (UPI). Gemiddeld vijf maal per nacht staat de ademhaling van slapende mensen korte tijd stil. Dit blijkt uit een verslag van een studie over slaappatronen, een dezer dagen in de New England Journal of Medicine gepubliceerd. Het fenomeen, bekend als apnea, is waargenomen door een groep artsen in Gainsville, Florida. Vrouwen die merken dat hun man tijdens het snurken ophoudt met ademhalen, behoëven niet naar de dok ter te rennen, aldus Dr. Block, de leider van de groep. Die mannen hebben slaap-apnea. Bij de meeste mensen duurt een apnea enkele seconden. De onregelmatige ademhaling verbonden met apnea verlaagt het zuurstofgehalte in het bloed van de slaper, maar de daling heeft weinig of geen effect ver telde dr. Block in een interview. De grootste zuurstofdaling constateerde men bij mannen die zwaarder wogen dan 80 kg. Hoe apnea met snurken samenhangt is nog een raadsel. Snurken wordt ver oorzaakt doordat de tong achter in de mond zakt en de luchtstroom belem mert. Dr. Block zei dat apnea bij vrou wen veel minder voorkomt, mogelijk in verband met het vrouwelijk hormoon progesteron. Dit wordt bij sommige ziekten als ademhalingsstimulans ge bruikt. De Voerstreek is een dal met zes dorpen (4500 inwoners) ten zuiden van Nederlands Limburg, ingeklemd tus sen de Waalse provincie Luik, de Maas en de Nederlandse en Duitse staats grenzen. Het gebied behoorde vroeger bij de provincie Luik, maar werd bij het vaststellen van de taalgrens in 1963 bij het Vlaamse Limburg gevoegd. Een meerderheid van de overwegend Ne derlandstalige bevolking verzet zich daar nog steeds tegen en wil terug naar Luik. Dit verzet wordt geleid door de actie groep „Action Fouronnaise”, die voor gegaan wordt door de fruitkweker Jo sé Happart, een man die jaren geleden naam maakte door koeien in de verga derzaal van de EG-ministers van Land- China en Vietnam blijven elkaar beschuldigen TIRANA (AFP). Zeri I Popullit, het orgaan van de Albanese communistische partij, heeft gisteren het Chinese volk ertoe opgeroepen „in opstand te komen tegen de wrede en barbaarse agressie van de fascistische kliek van Deng en Hwa tegen Vietnam”. (Deng Xiaoping is de vice-premier van China en Hwa Kwofeng de premier en partijleider). „Wanneer het volk van China de ogen sluit voor deze agressie, dan zal dit ernstige gevolgen hebben”, aldus het blad. Volgens Zeri I Popullit maakt de Chine se aanval op Vietnam deel uit van een gevaarlijk plan om een nieuwe wereld oorlog te ontketenen, waarvan China ge bruik van hoopt te maken om een super macht te worden. Niet alleen Vietnam, Laos en Cambodja worden bedreigd, maar ook Thailand, Birma, Bangladesj, India en andere landen in Zuidoost-Azië. Sadat optimistischer dan president Carter Baden-Baden meent dat het bewijs is geleverd dat Kraft de mysterieuze „Monsieur X” is, die tussen 1975 en 1977 dertien, voor een deel hoogst gevaarlijke aanslagen heeft gepleegd op spoorlijnen in het Boven-Rijndal. Gisteren werd in Alexandrië ook be kendgemaakt, dat de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken, Vance, als een akkoord tussen Cairo en Jeruzalem uitblijft, tussen beide steden zal gaan pen delen om alsnog te proberen tot een verge lijk te komen. Als Carter er wel in mocht slagen zijn vredesmissie tot een goed ein de te brengen, zal Vance naar diverse Arabische hoofdsteden reizen om de res pectieve regeringsleiders op de hoogte te brengen. Funktionarissen in het gezelschap van Carter schilderden de opmerking van Carter echter als te optimistisch. (Van onze redactie buitenland) PEKING-HANOI. China heeft Vietnam er gisteren van beschuldigd de Chinese terugtocht uit Vietnam te bemoeilijken door aanvallen uit te voeren op de terugtrekkende troepen. In de Vietnamese hoofdstad Hanoi is daarente gen verklaard, dat de Chinezen helemaal niet terugtrekken maar een nieuwe aanval aan het voorbereiden zijn. (Van onze redacteur in België, Jan Gerritsen) BRUSSEL. Minister-president Paul vanden Boeynants probeert alsnog een nieuwe Belgische regering te vormen. Donderdag besloot de demissionaire rege ringsleider zijn formatie-opdracht terug te geven. Koning Boudewijn vroeg Van den Boeynants gisteren echter het toch nog maar eens te proberen. De Belgische premier zet zijn overleg voort met de leiders van de zes partijen die nu deel uitmaken van de regering: Vlaamse en Waalse christen-democraten en socialisten, alsmede de Vlaamse Volks unie en het Brusselse FDF. Donderdag was dit overleg muurvast gelopen. De kans dat er alsnog een akkoord uit de bus komt, werd gisteren in Brusselse politieke kringen zeer klein geacht. Zoals de afgelopen weken steeds het geval was het formatie-overleg duurt al drie maanden spitsen de moeilijkheden zich toe op de Vlaams-Waalse tegenstellin gen over de hervorming van de Belgische staat in federalistische zin. De plannen van Vanden Boeynants, een Brusselse christen-democraat, zijn op dit punt met veel kritiek ontvangen. Hoofdbezwaar is dat ze volgens de meeste partijen niet ver genoeg gaan. (Van onze redactie buitenland) BEIROET/SANNAA. Piloten uit Sa- •oedi-Arabië en Egypte gaan in F-15’s Noord-Jemen bijstaan in zijn strijd tegen buurland Zuid-Jemen. De F-15’s zijn in dertijd met Amerikaanse toestemming door Saoedi-Arabië aan Noord-Jemen ge leverd. In Zuid-Jemen heerst een pro- Russisch bewind. Arabische diplomaten meldden ook, dat vanuit Ethiopië een aanzienlijke Cubaan se troepenmacht onderweg zou zijn naar Zuid-Jemen om op haar beurt dit land te steunen in de strijd. De Libische leider Kadaffi heeft eveneens steun toegezegd aan het bewind in Noord-Jemen. Kadaffi riep bovendien „revolutionairen” in Noord-Jemen, Egypte en Marokko op, en volksopstand te ontketenen. 7 I LONDEN (Reuter). De Britse Mavis Thornton zit momenteel in de gevangenis omdat zij zich niet heeft gehouden aan een verbod om honden uit te laten in parken in de stad Burnley. Een rechtbank in Londen oordeelde dat de 41-jarige hon denliefhebster de gevangenis in moest, omdat zij weigerde van gedachte te veran deren. (Van onze redactie buitenland) TURIJN. Twee belangrijke guerrilla bewegingen in Italië, de Rode Brigades en de Eerste Lijn, zijn gisteren na een perio de van betrekkelijke rust, weer actief ge worden. In Turijn werd een politiepa trouille beschoten. Een negentienjarige jongeman, die met de terroristen niets had te maken, werd daarbij gedood. Een agent werd door verscheidene kogels getroffen. Zijn toestand is kritiek. De verantwoorde lijkheid voor deze actie werd door de Eerste Lijn opgeëist. Het zou om een wraakoefening zijn gegaan voor twee me destanders die vorige maand door de poli tie waren doodgeschoten. (Van onze redactie buitenland) LUXEMBURG. Ongeveer driehon derd leden van de communistische Franse vakcentrale CGT, hebben gisteren enkele uren de hal van het Europese parlement in Luxemburg bezet. De bezetters, werk- i zaam in de Franse staalindustrie, demon- I streerden op deze wijze tegen de voorge nomen sanering van de Europese staalin dustrie. Na een onderhoud met de chef van het kabinet van de voorzitter van het parlement, ontruimden de uit Longwy af komstige staalwerkers het gebouw. Gistermorgen hielden zeventig andere staalarbeiders een trein met cokes tegen, afkomstig uit West-Duitsland. De trein werd op een zijspoor gerangeerd bij de staalfabriek Usinoir in Longwy. Op deze wijze werd geprotesteerd tegen de invoer van grondstoffen uit het buitenland, be stemd voor Lotharingen. criminele geschiedenis. Monsieur X” schreef brieven van „literaire kwaliteit’ aan de spoorwegen. Als hem geen grote sommen geld (tot 250.000 mark) werden verstrekt, dreigde hij met aanslagen. Toen het geld uitbleef zijn die ook uitgevoerd. „Monsieur X” knipte stalen kabels door die er voor moesten zorgen dat bovenlei dingen op hun plaats bleven. Verder schroefde hij bouten van bielzen los. Zijn acties hebben miljoenen schade veroor zaakt. Hermann Kraft ontkent dat hij schuldig is. Volgens hem is de dader een zekere Alfred Brockmann. Deze man, die nooit is gevonden, zou privé-delective zijn die zich voor 100 mark per dag plus onkosten verzekerd had van de diensten van Kraft. Daarvoor had Kraft naar eigen zeggen ’s nachts auto’s bewaakt, brieven bezorgd en telegrammen met code-naam besteld. De rechtbank is van mening dat Brock mann een fantasiefiguur is. Er is, zo staat in het vonnis, geen enkel bewijs of aanwij zing dat Kraft niet de dader is. Daarente gen zijn er zeer veel indicaties en bewijzen dat hij het wel is. De stem van „Monsieur X” is volgens een deskundige met „negen tig procent zekerheid” die van Kraft. De chantage-brieven vertonen eveneens op vallend veel overeenkomst met de corres pondentie van Hermann Kraft. (Van onze redactie buitenland) NAIROBI. Het door de Oega^dese president Amin aangekondigde tegenof fensief tegen de door Tanzania gesteunde rebellen in Oeganda, bestaat volgens vluchtelingen uit een aanval op een vrij wel verlaten plaats, vijftig kilometer van de hoofdstad Kampala. De rebellen die overigens worden vergezeld door Tanza- niaanse legereenheden, zouden in de buurt van deze plaats, Mpigi, stellingen hebben betrokken in afwachting van nieuwe bevoorrading vanuit Tanzania. Een tweede arm van de invasiemacht welke in een vorkbeweging oprukt naar Kampala, zou zich bij Mubende bevinden en aanstalten maken Amins troepen van de hoofdstad af te snijden. Zegslieden komende uit Oeganda meld den gisteren, dat een heel squadron Russi sche Migs van de Oegandese strijdmacht, verloren is gegaan. In diplomatieke krin gen in de Keniase hoofdstad Nairobi is vernomen dat vliegtuigen uit Libië mate rieel en troepen aanvoeren om Amin te steunen. Het Vlaamse Taal Actie Komité (TAK), een groep die overal opduikt waar Vlaamse rechten worden ge schonden, alsmede een reeks Vlaamse groepen van neo-fascistische snit, gaan ook naar Voeren. Met hun aanwezig heid willen ze protesteren tegen de Franstalige betoging op Vlaamse grond. De rijkswacht verwacht dat kleine groepjes neo-fascistische beto gers, zoals leden van „Were Di”, die Vlaamse Militanten Orde (VMO) en de Vlaamse Nationale Partij een soort gu- errillatactiek willen toepassen om bot singen met Franstaligen uit te lokken. Met pesterijen, geklad op gevels, ver nielingen en sinds kort met een (Waal- (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amesz) BONN. De 52-jarige Westduitse aquariumhandelaar Hermann Kraft is slag gisteren tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. De rechtbank van ijde- i, op king ijks- I Tijdens de treinreis van Carter en Sadat naar Alexandrië gisteren, bleek dat niet alle Egyptenaren op de hoogte zijn van het wel en wee van het internationale politie ke gebeuren. Op een gebouw waar Carter en Sadat langs reden was de heilwens geschilderd: „God zegene Nixon”. Deze Amerikaanse oud-president bezocht Egypte in 1974.

IJmuider Courant | 1979 | | pagina 3